EERST TRUI EN DAN UURRECORD Breda rekent op Polen Doelpunten-premie voor Sparta-team Ajax-reserve Muhren werd op het bankje vechtlustig Ferdinand Bracke: Ongunstige oting EREDIVISIE 17 GELOOF INDSTRIJD VOOR DE WIT EN VAN DER LANS wielrennen w.k. 1969 Huub Harings geschorst Franse wegploeg voor WK Zolder DB STEM VAN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 is voor de meeste g altijd de exotische i, omgeven door een baas en bovenal is het em. Steeds meer men- laatste tijd toe over te kweken en tot bloei ■elal thuis op de ven een speciaal glazen wel in de tuin. Deze eft nog niet eens zo isten. Veel zorgzaam- 1 gevraagd voor deze raard het best gedijen ig die het meest over- tropisehe regenwoud, k klimaat in ons land :t de nodige zorg en ënkenners Wolfgang „Orchideeën in huis" ovsky in: Orchideeën uitg. J. Veen A'dam) len die het willen pro- tdc gidsen, resp. voor n de tuincultuur. Ha- 1 interessante dingen ing, waar de wonder - andaan komen en hoe k hier tot bloei kun- bracht. Sadovsky be- :d van de orchidee in boek is technischer oornamelijk de „aard- gematigde zone" e boeken doorbladert auw geboeid door de van vormen en kleu- im 20.000 orchideeën- rdt met vele kleuren- eens duidelijk onder- rlijk superieure toon ichrijver Hans Borre- eweidige feeling voor naaktfotografie, over enaren inzicht in de aaktmodel en over zijn iniek om het naaktmo- papier te zetten. Flink eur en zwart-wit moet ezende amateur-foto vakmanschap van de uigen. Helaas hebben iptische agressiviteit" n pose" in het afge- al ontdekt dan Hans verig heeft gedoceerd, i zullen op dit boek lie" (uitg. L. Veen- zitten wachten. in New York jazz is niet mo- ndon. Bovendien deze gitarist ver- imen als Bobby Butterfield, Jess ivan e.a. Condon Iritmisch bindend orkest dan een t. Zijn repertoire „good old bal- idaard jazz-klas- Muskrat Ramble aty). Lee Wiley voriete vocaliste. componist, die neeste jazz-musi- rerend heeft ge- n. Deze opname 1945 toen Con- en eerste plaat roriete nummers t de twintiger ja- nu gevoegd twee lobby Hacket en london in de rit- io-solo's van res- ivan en Stacy, ndon. Somebody inderful, Embra- ïmertime Fasci- iut not for me tiers die dit stuk (ook op de uitstekend il- ereofonisch. Co/Gershwin runswick 373 2 72 (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN De deelnemers aan de wereldkampioenschappen voor beroepsrenners hebben er gisteren in Antwerpen wat je noemt een rustdag van gemaakt. De coureurs grepen de kans om een dag op adem te komen met beide handen aan. Er werd wat geslenterd, veel gesproken maar weinig gefietst. Alleen in de morgenuren waag den Patrick Sercu en zijn mogelijke opvolger Robert ve-t Lanker zich voor korte tjjd op de latten. Hun voorbeeld werd even later ge volgd door de Zwitserse stayer Janser. Daar bleef het dan ook btf. De overige coureurs verkozen hun rustig verblijf in het Docks hotel boven de trainingsrondjes in het sportpaleis waar de temperatuur in deze dagen verre van ideaal is. Zo werd het middelpunt van de belangstelling verplaatst van het ovaal naar de Noorderlaan, waar a alle deelnemers een onderko men hebben gevonden in het Docks hotel. Zij genoten zichtbaar de stilte in hun eenvoudig onderkomen, waar ijj slapen voor de helft van de prijs, de wielerofficials betalen in het iuxueuse Century Hotel op de Kei- lerlei. Staan de coureurs in het Antwerp- te sportpaleis dag aan dag ais kemp- in tegenover elkaar, in het ho tel verdwijnen alle scheidsmuren ais bij toverslag. Daar, niet ver van de kaden waar de zeereuzen hun la dingen lossen, gaan de winnaars broederlijk aan tafel met de over wonnenen van de afgelopen dagen. Daar leek het alsof er geen wed strijdzenuwen bestaan, zo ontspan nen zaten de wielerhelden er bij. Achter in de eetzaal nestelde zich Ferdinand Bracke, in burger een onopvallend tengere man, die op de piste echter op slag verandert in wielermachine, die ak door een raketmotor aangedreven langs de cementen rand fietst om dan bin nen de zes minuten vijf kilometer af te leggen. Ferdinand Bracke is steeds dezelfde snelheidsduivel, die twee jaar geleden de wielerwe- reld in opschudding bracht door in Rome het werelduurrecord te ver pulveren. Hadden de Belgen het vertrouwen i hun beste achtervolger verloren, sinds dinsdag is het weer terug. In de eerste race bewees de tengere dat hij nog niet aan kracht ingeboet. Tot stomme verba zing van onze zuiderburen, die niet meer in Bracke geloofden, omdat luj zich na de Tour de France ner- meer had laten zien, bracht bij vijf minuten en 56.6 seconden op klokken. Een verbetering van let baanrecord met ptaar liefst 3 seconden. Woensdag schakelde hij in de wartfinale de Fransman Grosskost fit en nu bereid de oud-uurrecord- Muder zich voor op een finale tegen ttelhouder Porter. JaBracke denkt al aan een eindstrijd met de Engelsman. En wat gaat er dan in •e halve finales gebeuren? Bracke: A tijden spreken toch voor zich. de tijden, die Porter en ik (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN De twee Neder- 'tndse stayers in de herkansingen. Het de Wit en Piet van der Lans 'eben bijzonder ongunstig geloot. moeten namelijk beide ln de 'etste serie rijden, zodat er maxi maal slechts een van de twee voor de finale geplaatst kan worden. De Nederlanders komen vanavond in de baan tegen de Duitsers Kern Cet, de Zwitser Plattner, de Span- iaard Hortelano en de Italiaan Car- aiel, Het tweede zestal, dat vanavond Wi6en P'aats in de eindstrijd rijdt ™aat uit de Belg DeLoof, de Duit Hudolph, de Zwitser Janser. de ?aaHuciani, de Spanjaard Julia Itali Fransman Raynal. van iU,ltsIag van de races zijn ook k belang voor Theo Verschueren *'erd nstelling tot wat aanvankelijk Heul aanSenomen is gangmakei 2^ eman namelijk niet voor de d>t k' v^aming beschikbaar, om- ^vontractueel aan de Italianen no- en is. Verschueren heeft nu Ht»raT kans om achter gangmakei t(j„; e komen, als zich vanavond tin.,"-":5 geen Spanjaarden voor de *le Plaatsen, tot nu toe gereden hebben en die van Post en Bongers ligt ongeveer tien seconden. Natuurlijk zal ik mijn best moeten doen tegen Bongers, maar ik zal niet tot het uiterste gaan". Ferdinand Bracke ziet het reëel. Hij onderschat de Nederlanders niet maar hun ontbreekt naar zijn me ning de kracht om ln de huurt van de recordtijd te komen. Post is er te oud voor" net 20 goed als Bongers. Zaterdagavond wordt het dus Bracke Porter. „In die race za] ik waarschijnlijk voor de eerste keer in dit toernooi me hele maal moeten geven. Tot nu toe hoef de ik dat niet te doen. Ook niet in de eerste rit, toen ik een nieuw re cord vestigde. Het is best mogelijk, dat dat re cord zaterdagavond weer sneuvelt als wij elkaar in de eindstrijd opja gen. Als het niet nodig is, ga ik er overigens niet speciaal op rijden. Het gaat mij in Antwerpen in de eerste plaats om de regenboogtrui en met om een nieuw record", aldus Bracke. Record, maar dan het werelduur record, komt wel voor op het ver langlijstje wat Bracke aan het begin van h.et seizoen voor zichzelf opstel de. In augustus een wereldkam pioenschap en in oktober in Mexico; op de baan waar Olg Ritter vorig jaar zijn recordtijd reed, de her overing van het werelduurrecord. Daar stemde Ferdinand Bracke zijn seizoen oD af. Daarom was hij aan vankelijk ook van plan om een weck voor de finish uit de Tour de France te stappen. Ondanks drie valpartijen zag hij daar op verzoek van zijn ploegleider Gaston Plaud van af en reed de grote ronde uit. Dat kwam eigenlijk niet zo goed uit ln verband met de ongewone tijd waarop er in Antwerpen om de ti tels wordt gestreden. Maar die te genslag ving de coureur uit Charle roi op door direkt na de Tour in retraite te gaan om zich volledig op de wereldtitelstrijd te kunnen voor bereiden. Hij haalde zich het mis noegen van de Belgische wielersup- porters op de hals door bij de natio nale kampioenschappen, drie dagen na de Tonr, verstek te laten gaan. Het deed de Waalse renner weinig. Hij was er voor zichzelf van over tuigd, dat hij de juiste weg volgde. In Antwerpen is hij momenteel hard bezig om dat te bewijzen. THEO KLEIN Ferdinand Bracke: na wereldtitel ook werelduurrecord. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Sparta heeft voor dit seizoen een uniek systeem ont worpen om de produktiviteit van de voorhoede op te voeren. Omdat er bij de steeds slinkende supporters- schare nogal wat kritiek is geweest op het spel van de Rotterdamse voorhoede, zal met ingang van zon dag per Spartaans doelpunt twee maal een bepaald bedrag worden uit betaald. Bij elk tegendoelpunt gaat daar eenmaal het bedrag af. Stelt men dit bedrag bijvoorbeeld op 25 gulden, dan ontvangt elke Sparta-speler voor een overwinning met 21 naast zijn normale winst- premie nog eens 75 gulden extra, zijnde honderd gulden voor de twee doelpunten minus 25 gulden voor de treffer die Van Beveren moest toe staan. Sparta heeft het bedrag waar het om gaat niet bekendgemaakt. Wel werd gisteren meegedeeld, dat de blessure van Jan van Beveren ontzettend mee valt. Zondag zal Jan van Beveren, zo hoopt het bestuur van Sparta, tegen Haarlem in het doel staan. Van Beveren kreeg vlak na die Ajax-affaire last van zijn knie en aanvankelijk dacht men dat een meniscus-operatie noodzakelijk zou zijn. Maar daarna werd duidelijk, dat het slechts een bloeding in de knie holte was. Nadat Van Beveren van daag voor het laatst getest zal wor den door trainer Wiel Coerver, zal de beslissing over het wel of niet mee spelen van de nationale doelman ge nomen worden. (Van onze speciale verslaggever) BREDA De supporters van het Bredase NAC hebben voor het volgend seizoen, dat over enkele weken begint, hun hoop gevestigd op twee spelers: Norbert Pogrzeba en Andrej Franckiewicz, de twee Polen waarop NAC beslag legde in de „tussen-transferperiode" aan het eind van 1968. En dat ondanks de blessure van Franckiewicz. Toen was het een grote gok, want trainer Leo Canjels had slechts van horen zeggen de kwaliteiten van het Pool se duo kunnen testen. Maar nu na zes maanden weet iedereein, dat de twee Poolse voet ballers niet gemist kunnen worden bij de Bredase eredivisieclub. Im mers, Pogrzeba met zijn geslepen techniek en Franckiewicz met zijn vlammend schat haalden NAC half in het afgelopen seizoen uit de penarie. Op het moment, dat NAC dreigde af te zakken naar de grijze ondermoot van de eredivi sie, deed trainer Leo Canjels zijn gouden greep. Pogrzeba en Franc kiewicz kwamen uit Amerika, za gen en overwonnen Breda snel. Het resultaat was: dertien doel punten uit even zovele wedstrijden voor Franckiewicz en negen tref fers in vijftien ontmoetingen voor Pogrzeba. Het belangrijkste was echter de stijgende publieke be langstelling. NAC-secretaris Spee kenbrink: „We hebben in het afge lopen seizoen een gemiddelde van 12.000 bezoekers gehad en daar zijn we meer dan tevreden mee. D« mensen kwamen omdat zij wis ten dat wij met de twee Polen in staat waren tot verrassende uit slagen te komen. Kijk maar naar die zege met 31 op de latere kampioen Fejjenoord". Andrej „Charly" Franckiewicz en Norbert Pogrzeba zullen voor lopig nog een seizoen blijven. Zij hebben het geweldig naar hun zin. Franckiewicz: „Het is fijn hier. Al zullen wij het komend seizoen wel meer last krijgen van man dekking. Want dat kregen wij de laatste paar wedstrijden al gere geld". En als aan het eind van het seizoen '69-'70 het contract met de twee Polen voor NAC afloopt, dan heeft de Bredase vereniging voorlopig nog een optie van een jaar op het Poolse geweld. Naast de twee Polen was er af gelopen seizoen nog een NAC-spe- ler, die uit het Bredase voetbal milieu werd gerukt en op het eer ste plan werd geschoven: Ad NAC maakte zijn debuut in de Ne- Brouwers. Drie spelers dus hebben over duidelijk hun stempel gedrukt op het seizoen '68-'69 van NAC. Maar ook de onverkwikkelijke affaire Canjels- Frans Bouwmeester se nior speelde mee. Het grillige on volprezen talent Bouwmeester liep na aanmerkingen van de kant in het bekerduel Heracles-NAC uit het veld. Hij was het niet eens met de bemerkingen op zijn spel van Leo Canjels. De door George Kessler zo bewierrookte „vertra- gingsheld" van het treffen met Bulgarije zakte daarna af naar het B-elftal van de Bredanaars. De controverse met Canjels legd, maar binnenin rommelde de werd voor de buitenwereld bijge- zaak door. Secretaris Speeken brink: „Ondanks het feit, dat Frans en Leo de zaak hebben uit gepraat, bleef er bij Bouwmeester veel oud zeer zitten. Hij kon zich niet verenigen met een plaats in het B-elftal. Hij verwaarloosde de training en dat was funest voor hem. Juist Frans heeft een dage lijkse training hard nodig. Werkt hij elke dag niet stevig aan zijn conditie dan wordt hij te zwaar en kan hij beslist niet op volle kracht spelen. Maar ik ben er van over tuigd, dat Frans nu hij bij Royal Racing White full-prof is geworden weer veel van zich zal laten ho ren. Frans is een eerzuchtig man netje en hij heeft heit bestuur van Racing al laten weten, dat hij Ne derland wil laten zien, dat hij nog meetelt. Wat dat betekent heeft iedereen in het begin van het af gelopen seizoen kunnen zien. Plot seling stond Frans weer op de voorgrond en hij speelde zo goed, dat Kessler hem doodeenvoudig niet kon passeren voor Bulgarije." Met deze samengeschreven ach tergrond begint het Bredase NAC aan een nieuw seizoen. Met Po grzeba, met Franckiewicz, met Ad Brouwers als sterren en zander Frans Bouwmeester senior, de le pe, die NAC met zijn routine en via de werklust van Ger Deijkers en Ad Brouwers in het begin van het seizoen '68-'69 tot grote hoogte bracht. NAC zelf deed geen spec taculaire dingen op de voetballers- markt. Secretaris Speekenbrink: „Wij hebben precies gekregen wat we wilden. Van te voren hadden wij gesteld, dat de mogelijkheden van Canjels zouden moeten worden uit gebreid en dat is gebeurd. Het wil dus nog niet zeggen, dat Bak ker en Vriens direct zeker zijn van een plaats in het eerste elf tal, Het wil slechts zeggen, dat Ad Brouwers: een van de drie sterren. Canjels meer keus heeft uit gelijk waardige spelers. NAC begint het nieuwe seizoen met twee uitwedstrijden. Dat lijkt een misgreep van de competitie leider, maar dat is niet juist. De Bredase ploeg heeft zelf verzocht om twee uitwedstrijden, omdat de kans groot is, dat de overkapping van de staantribune pas eind au gustus klaar is. Speekenbrink: „Ik ben blij, dat ons verzoek is ingewilligd, wiant het was niet fijn geweest om van start te gaan met een half afgebouwde tribune. Dat had ons veel geld gekost". NAC is door het met Poolse Im pulsen gevoede hérstel geëindigd op de zevende plaats van de rang lijst. Dat was ver boven de alge mene verwachting. Nu echter heeft Breda weer hoop op een zeer goed seizoen van hun favorieten. Gezien het spel van de laatste wedstrijden zit dat er ook duimen dik in. ROB VAN DEURSEN. JULES VAN DER FLAAS heeft gisteren in het Belgische Beringen een profkoers over 162 kilometer gewonnen. Van der Flaas finishte na 2 uur en 15 mi nuten. In de eindsprint versloeg hij Arie den Hartog, die als twee de eindigde. Jan Harings werd 14e, Leen de Groot 15e, Cees Zoontjens 19e, Harry Steevens 22e, Jan Krekels 25e en Wini Schepers 27e. JOS VAN DER VLEUTEN reikte in Bruggenhout naar een vierde plaats in een profkoers over 204 kilometer. Winnaai werd de Belg Marc Deblock, die voor de afstand 5 uur en een mi nuut nodig had. Matje Gerrits eindigde als 25ste. BART ZOET bezette in Kort- rijk de tiende plaats, na vier mi nuten en 35 seconden achter winnaar Roger de Vlaeminek over de finish te zijn gegaan. De tijd. van De Vlaeminek was 3.38. (Van onze sportredactie) BREDA De sportcommissie van de KNWU heeft de Limburgse prof Huub Harings een schorsing van zes maanden, waarvan vier voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar, opgelegd. De coureur uit Sibbe heeft deze straf te wijten aan onbehoorlijk gedrag in een criterium in Gulpen. De schorsing ging gisteren in en loopt tot en met 6 oktober. Zijn proef tijd duurt tot en met 6 februari 1970. Gert Bongers :niet snel genoeg? LUXEMBURG (AP) De Franse ploeg voor het wereldkampioenschap pp de weg voor profs, dat zondag in Zolder wordt gehouden, bestaat uit: Jacques Anquetil, Gilbert Bellone, Roland Berland, José Catieu, Ray mond Delisie, Cyril Guimard, Ber nard Guyot, Roger Pingeon, Ray mond Poulidor en Christian Ray mond Alain Vasseur is reserve. (Van onze sportredactie) VOLENDAM „Als je zo op die reservebank zit, dan heb ik eigen lijk heel tegenstrijdige gedachten. Natuurlijk hoop ik, dat Ajax zal winnen, maar aan de andere kant speelt er toch ook door mijn hoofd, dat als ze slecht spelen, ik misschien weer een kans krijg". Gerrie Muhren, de vaste Europacup-reserve van Ajax, zegt het bijna als een verontschuldiging. Hij heeft zich in het eerste Ajax-jaar nog niet de keiharde mentaliteit eigen gemaakt, die het vak van prof voetballer eist. Dat is ook waarschijnlijk de re den geweest, waarom Gerrie Muh ren alle Europacup duels van Ajax op de reservebank moest volgen. „Alleen die uitwedstrijd naar Fener- bahce heb ik gemist, toen was ik ziek. Bij de overige cupgevechten zat ik met Suy, Michels, Rolink en Sallo Muller op het bankje. Je bent, ook al ben je reserve, toch altijd erg gespannen. Het is tenslotte al tijd mogelijk, dat je ineens in moet vallen. Bij elke blessure zit je dan ook al op het puntje van de bank. Ook bij die verlenging in Parijs had ik er al op gespeculeerd, dat ik in het veld moest komen. Michels, de beste trainer van Europa, besliste echter anders. Hij houdt je altijd in onzekerheid. Je weet van tevoren nooit waar je aan toe bent Neem nu die wedstrijd in Portugal tegen Benfica. Thuis was er niet al te best gespeeld. Ik dacht zo bij me zelf: Daar ligt mijn kans. Maar nee hoor, hij zette Pronk erin. En eer lijk, zoiets geeft me dan wel een klap". Juist door die voortdurende onze kerheid bereikte trainer Michels ech ter, dat Gerrie Muhren elke kans, die hij kreeg bij Ajax volkomen be nutte. De voetballer die in Volendam dikwijls voor week werd uitgemaakt, werd harder, vechtlustiger. „Ik heb tien competitie-duels met Ajax mee gedaan en ik heb tien maal goed gespeeld. Maar al had ik goed ge draaid, ik stond er de volgende wed strijd toch naast. Wil je wel gelo ven, dat ik geen twee wedstrijden achter elkaar heb gespeeld in het eerste. Dat is natuurlijk ook wel voor een groot gedeelte te wijten aan de Europacup. Daarin is routine erg belangrijk. En die heb ik nog niet. Zonder die Europacup-wedstrijden geloof ik wel, dat ik een betere kans had gehad om een vaste plaats in het Ajax-team te veroveren. Al be sef ik natuurlijk wel, dat zoiets ln een van de beste aanvatelindes van Europa bijzonder moeilijk is". Met het tonen van d« transistorradio, die hij aan de Europacup-finale tegen AC Milan overhield, heeft Gerrie Muhren ook in het gesprek de Eu ropacup-strijd afgesloten. Hij blikt alweer naar het volgend seizoen, dat h|j vol zelfvertrouwen tegemoet gaat. De berichten in de transferperiode, dat Ajax Daniels- son, Nuninga en Muhren wilde rui len tegen Jan van Beveren, ver hoogden nog zijn geloof ln eigen kun nen. Want de berichten bleken in zo verre onjuist, dat Sparta naast de aangeboden Nuninga en Danielsson per se ook Muhren wilde hebben. En dat weigerde Michels pertinent. Mi chels verklaarde: „Muhren wil ik beslist bij Ajax houden. In het ka der van de verjomging van het team past hij heel goed" In dat kader pasten Nuninga, Danielsson en Van Duivenbode niet meer. Michels wil, zoals bekend een har dere lijn in zijn Ajax-team en ook meer accent leggen op de verdedi ging. Een tipje van de sluier licht te „de sfinx" al oD tijdens de laat ste competitiewedstrijd vorig seizoen tegen GVAV, toen hij tegen de spe lers zei: „Dit is niet de laatste wed strijd, maar juist al de eerste wed strijd voor het volgend seizoen". Toen stond Ajax in een 4-3-3-forma- tie. Met Muhren ais aanvallende linkshalf. „Een fijne plaats voor mij", zegt Gerrie Muhren tevreden. „Alg ik in het begin een paar goe de wedstrijden speel, dan heb ik een goede kans om vast in het eerste te komen, ondanks de aankopen van Reijnders, Van Dijk en Soendet- gaard". Dat tekent Gerrie Muhren, die nog bepaald niet alleen voor het geld voetbalt. Die zijn werk nog steeds als een liefhebberij beschouwt en die daarom ook aj tijdens zijn vakantie samen met zijn boezemvriend Bar ry Hulshoff aan een lichte training begon. Terwijl hij zijn fel rode Lan- cia-sport toont, het tastbare resul taat van een financieel zeer goed Gerrie Muhren toont zijn transis torradio, die hij na de Europacup finale kreeg. Ajax-seizoen, zegt Gerrie Muhren be slist: „Als ik maar eens vier wed strijden achtereen in Ajax kan spe len, dan ben ik helemaal aangepast. Let maar eens op"

de Stem | 1969 | | pagina 11