EALLIEERDEN WILLEN NIEUW GESPREK MET OYI|T-UNIE OVER TWEE DUITSLANDEN oorbraak in zaak-Berlijn MARÏNER-7 FOTOGRAFEERDE „VOETSTAP" Jo I )e>re|ya öge Tsjechoslowaken wantrouwen partij Actie Graham Greene tegen onvrijheid Russische auteurs TWEE MAANDEN VOOR GOOIEN MET STENEN Commentaai TWISTPUNTEN' ONTKENNING Belfast rustig Turks leger maakt einde aan fabrieksbezetting Hotels boeken meer overnachtingen ist' in Vietnam APOLLO 13-14 HOESSEIN WIL ARABISCHE TOP CONFERENTIE Nigeria wil werk van IRK in zes weken overnemen J VATIC AAN wist van niets in zaak-Defregger Eén grote computer Rekencentrum voor Arnhem èn Nijmegen Weer 6 patiëntjes uit Vietnam land in ons \y Onderzoek naar ongeluk Ted Kennedy MÉBÉH Dg STEM VAN DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 (Van on» redactie buitenland) LONDEN/NEW YORK Het Westen wil een nieuw gesprek met Moskou over de Dutise kwestie. Reeds in de komende dagen wordt 'n officieel voorstel van de drie westelijke geallieerden aan 't adres van de Sovjetregering hierover verwacht. Amerika, Engeland en Frankrijk en West-Duitsiand hopen met dit overleg een betere communicatie tussen de beide Duitslanden, en met name soepeler verbindingen naar West- en Oost-Berlijn te bereiken. Volgens de woordvoerders, die dit meedeelden is besloten nota's met het verzoek tot een gesprek te zullen in dienen na de besprekingen van giste ren en vandaag in Washington tussen president Nixon en de Westduitse bondskanselier Kiesinger. De drie westelijke landen hebben in mei in Bonn al overwogen zich tot Moskou te wenden met het verzoek een gesprek op gang te helpen bren gen. Zij hebben een aanmoediging gezien in de verklaring die Gromyko op 10 juli in de opperste Sovjet af legde. De Russische minister van buitenlandse zaken zei toen dat de regering bereid was te praten over maatregelen om complicaties in Ber lijn nu en in de toekomst te voorko men. De Westduitse kanselier heeft zich in New York overigens „niet erg op timistisch" betoond, maar hij zei de mogelijkheid toch niet uitgesloten te achten dat de Russen belang hebben bij een stabilisatie van de toestand. In ieder geval wil Bonn, zo zei Kie singer onderhandelingen met de Sov jet-Unie over „twistpunten" m.b.t. West-Berlijn. Over het maken van Berlijn tot een afzonderlijke politieke eenheid zou Bonn echter nooit willen praten. Gewoolijk goed ingelichte commu nistische woordvoerders in Londen menen, dat de Sovjets d!e spanningen aan hun westelijke grenzen willen verminderen vanwege de toenemende moeilijkheden met China. Maar de zelfde woordvoerders zeiden dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat er we zenlijke besprekingen over het Ber- lijnse vraagstuk gehouden zullen wor den vóór de Westduitse verkiezingen van volgende maand. In Washington heerste gisteren een vrij nerveuze sfeer naar aanleiding van uitlatingen van bondskanselier Kiesinger tegenover de pers. De West duitse staatssecretaris, Guenter Diehl, moest op een gegeven moment met een ontkenning komen dat Kiesinger gezegd zou hebben dat zijn regering bereid is de eenmaking van het land op te offeren aan betere betrekkingen met Oost-Europa. De kanselier was verkeerd geci teerd, zei Diehl. De kanselier had precies het tegenovergestelde ver klaard, namelijk „dat West-Duitsland de eenmaking niet zou opofferen" voor het verkrijgen van betere be trekkingen. 1 conservatiever van signatuur dan de uiteengevallen coalitie en slechts steunend op ongeveer 40 procent van het kiezersvolk. Met het aantreden van de nieuwe chnsten-derr.ocratenploeg is de im passe doorbroken, maar geenszins een begin gemaakt met de gene zing van de ziekten die de Italiaanse democratie ernstig bedreigen. Hoe diep de problemen gaan en hoe onoplosbaar ze lijken, wordt wel het duidelijkst gedemonstreerd I door de (nu weer in twee partijen gesplitste) socialisten, die de nieuwe regering hun steun hebben toege zegd, zonder er aan deel te r men. Een dergelijke halfslachtige houding wijst duidelijk op een ont stellend gebrek aan alternatieven, maar vooral aan politieke visie en I durf. Italië heeft de snelst groeiende I economie van Europa, maar de I vruchten daarvan worden maar I door een klein deel van de bevol- I hing geplukt, namelijk dat deel dat I het geluk heeft te wonen in de ge- I bieden waar Fiat, Olivetti, Pirelli en de andere Italiaanse industriereuzen I voor welvaart zorgen. Oneuropees daarentegen is de schrijnende armoede van het zuiden. 1 Een zuiden waar men er zich juist nu van bewust aan het worden is dat het helemaal niet de gewoonste zaak van de wereld is dat men on derworpen is aan een ver wég wo nende landeigenaar of aan kerke lijke bestuursorganen. Deze noord-zuid kloof is in de hele politieke samenleving van Italië de ontbindende factor. Het noorden wil (meer) geld en rust; het zuiden (macht en brood. De in democratie toch al niet zo best geschoolde Italiaanse samenle ving staat op deze manier met één lbeen in het moderne, democratische [West-Europa en met het andere in leen armzalig middeleeuws feodalis- 116 De politieke partijen zijn onmach- Jfgom deze problemen te lijf te S«an en een verstarde bureaucratie «akt hef onmogelijk het weinige er dan nog bedacht wordt, ook «t te voeren. Het best georganiseerd en meest lisciplineerd is nog de commu- partij, na de christen-demo nen de sterkste in Italië. De com- "unisten dreigen eerdaags afdoen- ;||!a te profiteren van de groeiende Wacht die de laatste van de reeks dertig naoorlogse regeringen tienen. Waar een communistische rege- '"gsrneerderheid is volgens velen ,i!' eens het grootste gevaar dat a bedreigt. 'et wérkelijke gevaar is het fas- We. Het werkelijke gevaar vor mde kolonels" en hun op een e wen beluste aanhangers, die ,',aen staatsgreep naar Atheens ™el wel eens zouden kunnen in- l"ipen. bi het is de vraag of de westerse "iteratie zich nog een zoveelste ban veroorloven. Bondskanselier Kiesinger is dinsdag al in Amerika aangekomen. Kort na zijn aankomst bood hij New Yorks burgemeester Lindsay (links) een zif veren sigarettendoos aan. BELFAST (AFP) Op enige on belangrijke incidenten na is het gis ternacht rustig geweest in de Noord- ierse stad Belfast. Deze stad was de vorige drie nach ten het toneel van felle gevechten tus sen protestanten en rooms-katholie- ken. (Van onze redactie buitenland)"™ ISTANBOEL Onder de dreiging van tanks, pantserwagens en een batal jon van het Turkse leger hebben sta kende arbeiders, die sinds vorige week donderdag een ijzergieterij bij Istanboel bezet hielden, de fabriek verlaten. De commandant van de troepen, die het bedrijf hadden omsingeld, stelde dinsdagavond om tien minuten voor twaalf een ultimatum, dat de arbeiders voor middernacht naar bui ten moesten komen, als zij niet met geweld wilden worden verdreven. V(jf minuten later stormden de be zetters naar buiten en juichten „lang leve het leger". Zij kusten de han den van de officieren en droegen hen op de schouders. Daarna gingen zij naar huis. DEN HAAG (ANP) Het aantal geregistreerde overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels in bet eerste kwartaal van 1969 is vergele ken met de overeenkomstige periode van 1968 gestegen met 7,8 procent van 557.000 tot 600.000, aldus het C.B.S. LONDEN (RTR/AP) De Britse romanschrijver Graham Greene heeft gisteren in een brief in de „Times" zijn collega's opgeroepen, geen pu- blikatie van hun werken in de Sovjet-Unie meer toe te staan zolang Russische schrijvers niet meer vrij heid krijgen. Hij zegt dat zijn boeken en die van andere prominente schrijvers regel matig zonder wijzigingen in de Sov jet-Unie worden gepubliceerd, in te genstelling tot die van de Russische vakgenoten. Wij krijgen een voor keursbehandeling. De bedoeling van de Russen is de indruk te wekken dat er in hun land culturele vrijheid heerst, aldus Greene. GRAHAM GREENE Anatoly Koeznetsov, die vorige week toestemming kreeg in Groot- Brittannië te blijven, heeft gezegd dat hij in zijn vaderland geen vrij heid had om te schrijven wat hij wil. Ook verklaarde hij dat er in zijn romans wijzigingen waren aange bracht. Greene schrijft in zijn brief dat het geval-Koeznetsov voor hem de drup pel was die de emmer deed overlo pen. Hij zegt dat zijn oproep niet be doeld is ais een vorm van koude oor log en ook niet het kiezen van een bepaalde politieke kant betekent. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politierechter heeft gister middag de 30-jarige loonconfectionair Adorf B. uit de hoofdstad wegens het gooien van een steen naar motor agenten tijdens de ongeregeldheden in de binnenstad op de le dag van het Maagdenhuisproces, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie die het een ernstige bedreiging van de openbare orde en veiligheid van de politie vond, had tegen de hardnekkig ont kennende verdachte die sedert 12 ju ni in voorarrest zit, drie maanden met aftrek geëist. mé i tó°N <Ap) - De militaire „rust" ra r duurt nu al zeven volle ti!t, "jsternacht is er zelfs vrijwel 'Seoeurd'' in het hele land. Slaakt van vier '"totaal schaal waarbij stsavrtrï11 ei8en zijde acht mensen j Itosj i "en: zes Zuddvietnamezen en aanse parachutisten. Het gewonden bedroeg 18. 1 (Vl?0!lze redactie Genland) va* 4T Meer dan de htait J011ge commu- ï1" ia geen vertrou- TrtS?*? 'eiding Eh"toiistiJa! 0 owaakse partii- Dit «tetJVaderzoek dat r!»^« door .de party. ">tvar uld"Moravië de resultaten gisteren zijn gepubliceerd in het conservatieve communis tische weekblad „Tribune". Van de jongeren heeft 69,7 procent een pessimistische kijk op de toekomst van hun samenleving. Het blad geeft geen cijfers van de optimis tische jongeren en vermeldt ook niet hoeveel jonge com munisten zijn ondervraagd. Van de jonge partijleden die aan een universiteit stu deren, heeft 66,6 procent geen vertrouwen in de lei ding van partijleider dr. Gustav Husak. 83.3 procent van de communistische stu denten is van mening, dat de huidige politieke situatie geen ruimte laat voor een voortzetting van de democra tisering van 1968. „Dit be vestigt dat het ideologische werk onder de jonge com munisten niet voldoende is", aldus concludeert een part - functionaris in „Tribuna". De chauffeurs van trolley bussen in Pardubice, een voorstad van Praag, gaan op 21 augustus staken. Op die dag was het een jaar gele den dat de Sovjet-invasie van Tsjechoslowaklje begon. In Praag is verder een al gemene actie gaande, door middel van pamfletten en mondeling doorgegeven be richten, om op 21 augustus te komen tot een boycot van het publiek van alle eethui zen, café's, winkels, theaters en openbare middelen van vervoer. 21 augustus moet een dag worden van „passie ve demonstraties". Buiten Praag schijnt men van dit plan evenwel niet veel af te weten. (Van onze redactie buitenland) PASADENA De Mariner-7 heeft gisteren zijn laatste foto's van de „rode planeet" naar de aarde gezon den. De in totaal 31 foto's die over een afstand van 93 miljoen kilometer naar de aarde zijn geseind laten woestijngebieden zien, die vreemd genoeg volkomen vreemd zijn van myriade gaten, waardoor de foto's van Mars zo sterk lijken op de Maan foto's. De deskundigen in Pasadena waren verbaasd oveT de hoogte van de sneeuw of ijsmassa's- Zij zeggen dat de vlakten op de zuidpool van Mars vrijwel zeker uit bevroren koolzuur gas of droog ijs bestaan, aangezien de dampkring van Mars te weinig water heeft voor zoveel echte sneeuw. Een van de deskundigen zei van de foto's „Dit zouden wel eens de babyfoto's van de aarde kunnen zijn. Zo kan de aarde er een vier mil jard jaar geleden uitgezien hebben voor er een dampkring was en oce anen waaruit het leven is ontstaan.' De Mariner-7 is nu, evenals vo rige week de Mariner-6 voorbij Mars de ruimte in geschoten in een baan om de zon. Tot midden augus tus zullen beide ruimtevaartuigen nog signalen uitzenden. Veteraan James Lovell en twee nieuwelingen, Tom Mattingly en Fred Haise, zulten de bemanning vormen voor de vlucht naar en de landing op de maan van de Apollo-13 begin volgend jaar. De bemanning van Apollo-14, die eveneens volgend jaar naar de maan gaat, zal bestaan uit Alan Shephard, die in mei 1961 de eerste -Ame rikaanse ballistische ruimtevlucht maakte, Edgar Mitchell en Stuart Roosa, die nog niet eerder in de ruimte zijn geweest. De mannen die half november van dit jaar met Apollo-12 een tocht naar de maan zullen maken, zijn, zoals be kend, Charles Conrad, Richard Gor don en Alan Bean. Op de foto een van <le opval lendste ontdekkingen. Twee zuid poolkraters in de vorm van een voetstap! (Van onze redactie buitenland) CAIRO/TEL AVTV Koning Hoessein van Jordanië heeft giste ren meegedeeld dat hij deze maand een reis langs de Arabische hoofd steden zal maken om te praten over het bijeenroepen van een Arabische topconferentie over het Midden-Oos ten. Hoessein verklaarde in Amman dat alle politieke pogingen om te komen tot een vergelijk in het Midden-Oos ten tot nu toe zijn mislukt. „Daarom is het noodzakelijk dat de Arabieren de hoofden bij elkaar steken om een lijn te bepalen", aldus Hoessein. Het partijcongres van de arbeiders partij in Tel Aviv is gisteren geëin digd zonder enig resultaat. De door vele kringen verwachte afscheiding van de groep onder leiding van de minister van defensie Mosje Dayan is niet doorgegaan. Het congres heeft veel aandacht besteed aan de gren zen. Men is er toe overgegaan om de naam „strategische grenzen" te veranderen in „veiligheidsgrenzen". Op diverse punten langs het Suez- kanaal is gisteren weer hevig ge vochten. Als gevolg van Egyptische artilleriebeschietingen liepen drie Israëlische militairen verwondingen op, aldus een woordvoerder in Tel Aviv. LAGOS (AP) Dc federale Nige- riaanse hulporganisaties willen het heie werk van het internationale Ro de Kruis in Nigeria overgenomen hebben in zes weken tijds. Een aantal documenten en vergun ningen van het IRK is al overgedra gen aan de Nigerianen, en men is ook bezig Nigeriaans personeel op te lei den om het werk van de mensen van het IRK over te nemen. De oorzaak van dit alles is de re cente beschuldiging geweest dat de geheel uit Zwitsers bestaande comi- té's van het IRK onder het mom van hulpwerk te doen, anti-Nigeriaanse activiteiten pleegden. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD - MÜNCHEN Een van de woordvoerders van het Vaticaan heeft gisteren toegegeven dat het Vaticaan niet op de hoogte was van het feit dat wij-bisschop Defrcgger betrokken was geweest hij de executie van een aantal Italianen in de tweede wereldoorlog, toen De- fregger een jaar geleden tot bisschop werd gewijd. Een woordvoerder van het bisdom München verklaarde dat er voor het bisdom geen aanleiding was vorig jaar het Vaticaan in te lichten over het oorlogsverleden van Defregger, wij-bisschop van kard. Döpfner, Mün chen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Als eerste gemeen ten in Nederland gaan Arnhem en Nijmegen gemeenschappelijk een re kencentrum inrichten dat in Arn hem gevestigd zal worden. De kosten voor één grote computer die uiteindelijk dienst zal doen als re kencentrum voor de provincies Gel derland en Overijssel bedragen twee miljoen gulden per jaar. De gemeen teraden van beide grootste Gelderse steden hebben vandaag het voorstel hiervoor in de bus gekregen. Schiphol 6 Vietnamese hartpatiëntjes uit Saigon zijn gistermiddag op Schiphol zes ietnamese hartpatiëntjes aangekomen, die hier een aantal hart operaties zullen ondergaan. De kinderen, 5 jongens en 1 meisje, in leeftijd variërend van ander half tot 16 jaar, kregen na aankomst tal van geschenken en werden ver volgens met ziekenauto's vervoerd naar ziekenhuizen in Rotterdam, Utrecht en Noordiwijk. Een en ander werd mogelijk ge maakt door de stichting Terre des Hommes, die hiermee in totaal al 29 Vietnameesjes naar ons haalde. In deze vakantieperiode, waarin de guldens, franken, francs, marken, pe seta's, lires, escudo's, ponden, drach men, schillings, kronen, dinars en dollars vlijtig rollen, zou je eigenlijk niet over geld moeten beginnen. Maar dat is moeilijk. Tenslotte raast de eerste dinsdag in september (we moeten de realiteit onder ogen zien, ook aan deze zomer komt een eind) in een angstwekkend tempo naderbij en naar verluidt zou ene heer Witte- veen al enkele weken geleden van vakantie zijn teruggekeerd. Nochtans zal ik de zonnige roes nog niet doorbreken. Voor de Ne derlanders althans. De Fransen van De G., pardon Pompidou (ik moet nog steeds wennen) hebben van hun Rekenkamer een pittig rekeningetje gepresenteerd gekregen. De Reken kamer (wij hebben er ook een) is een instituut dat de uitgaven van de over heid controleert en van commentaar voorziet. De air-conditioning ran het staats- sportinstituut heeft weliswaar 450.000 francs (328.500 gulden) gekost, maar hij doet het niet. Ook met het nylon dak van het zwembad van het insti tuut gaat het niet best. Een keer waaide het dak van 100.000 francs (73.000 gulden) eraf. Het nieuwe dak van 700.000 francs (511.000 gulden) ging dezelfde weg. Het is nu een openlucht bad. Het beste kwam er volgens de Franse Rekenkamer een water bouwkundig ingenieur vanaf, die 657.000 gulden kreeg van de Franse regering als krediet voor een „water bouwkundig werk". De Rekenkamer kwam tot de ontdekking dat het werk reeds een jaar daarvoor was voltooid. De ingenieur zit nu „elders", waar hij waterbouwkundige werken, zoals een eigen zwembad, laat uitvoeren. In de sportieve sector maakt men zich nog al eens druk over de aan wezigheid van officials (zo veel mo gelijk) bij wedstrijden (vooral en het liefst in het buitenland). Zoals u wellicht weet worden momenteel in Antwerpen de wereldkampioenschap pen wielrennen gehouden. Het aantal UCI (de internationale wielerbond)- officials schijnt een ongekend record te hebben bereikt. Het volgende verhaaltje (zeker waar) hoorde ik van een sportieve collega. Een niet nader te noemen Nederlandse official werd de vraag gesteld hoe hij de wereldkampioen schappen tot nu toe had gevonden. Antwoordde hij: ,^Nou, we hebben al een paar verdomd leuke recepties ge had..." En de voorzitter heet Ronkdoni! In Tilburg is het bijkantoor van De Volkskrant trouwens in de Telegraaf- straat gevestigd. Adolf von Thadden, de voorzitter van de neo-nazistische NPD in Duits land heeft weer eens wat gezegd. „Als men SS'er is geweest, dan hoeft men toch niet bij misdaden betrokken te zijn geweest. Men kan toch heel vreedzaam soldaat zijn geweest, even als miljoenen anderen." Hoe vreedzaam het is soldaat te zijn geweest, moet Adolf von Thad den dan maar eens aan die miljoenen anderedoden gaan vragen. Laat ie zijn handen maar liever wassen (niet in onschuld overigens) dan geeft Von Thadden in ieder ge val de ziektekiemen geen kans zich te verspreiden. De gevaarlijke denk beelden van zijn club hebben zich al te veel verspreid. Er waren voor de jarige eerste man op de maan maar 26 kaarsjes voorra dig, in plaats van de benodigde 39. Nasa: ARM-strong! Tot morgen. MERIJN (Van onze redactie buitenland) BOSTON De officier van justi tie in Boston, Edmund Dinis, heeft gisteren verklaard, dat een onder zoek ingesteld zai worden naar het auto-ongeluk van senator Edward Kennedy dat op 18 juli op het eiland Chappaquiddick had plaatsje von- den, en dat „alle getuigen" die hieraan iets bij te dragen hebben, gedagvaard zullen worden. Dinis had James A. Boyle, de rechter van de arrondissements rechtbank in Edgartown verzocht het onderzoek toe te staan. Deze weigerde echter zijn medewerking, waarop Dinis meedeelde zelf het on derzoek te gaan instellen, hetgeen wettelijk mogelijk is Ais gevolg van o.a. deze verwikke lingen, heeft senator Kennedy beslo ten om een tocht naar en door Eu ropa niet te laten doorgaan. Hij zou o.a. op 19 augustus in Brussel heb ban gesproken.

de Stem | 1969 | | pagina 9