DUEL BONGERS PORTER 88 „NEDERLAND HEEFT SLECHTS BIJ STAYERS KANSHEBBERS" 145 57 -SLAG „Betere conditie" Jef van de Vijver: eervolle opdracht VOLENDAM VAN PROBLEMEN AF Peter Post 99 Ik reed teveel op de weg..." Jaap Oudkerk gunstig ingedeeld 96 111 i 9 Programma WK meisjes en AZ-TRAINER ROBERT HEINZ t WIL ER BEST EN LIMONADE LLA 0PDR0P OPMINT 88 Alleen stayers CHEF D'EQUIPE BIJ WK WK cyclocross in Nederland Du Bois &°edgekeurd EREDIVISIE 14 Altijd even goed! OEPJE 1ST ES vrof-wielrennen 1:771 1 N.V. 'jn naam TsBigglesworth gles voorde vrienden, 5. Met wie he... zo'n glas parelende Kwaliteits-frisdranken in royale, voordelige gezinsflessen. Sinas- vruchtenlimonade, bitter- lemon, citroen, frambozen champagnepiis. Kikker èp met"Kikkerop" DE STEM VAN DINSDAG 5 AUGUSTUS 1969 •f 11 Ger Bongers: niet in de finale? (Van onze sportredactie) ANTWERPEN De wedstrijd- commissarissen hebben gisteren de indelingen van de series voor de we reldkampioenschappen wielrennen op de baan bekendgemaakt. Daarbij zijn de Nederlanders er beslist niet slecht vanaf gekomen. Sprinter Gerard Koel heeft het niet slecht getroffen, want hij moet in de vierde reeks rijden te gen de Belg Van Lancker. De titel kandidaten hebben het uiteraard wat eenvoudiger. Wereldkampioen Beghetto rijdt in de eerste serie tegen de Fransman Charreau, de Belg Sercu komt uit tegen de onbekende Japanner Ma- darame. Er zijn acht series, waaruit de winnaars direct geplaatst worden voor de finale. De anderen komen in de herkansingen. In de achtervolging zijn Bongers en Post bijzonder sterk ingedeeld. De Nederlandse kampioen rijdt tegen de Brit Hugh Porter, de titelverdediger, daarna rijdt Peter Post tegen de Deen Bitter. Er zijn in totaal veertien ach tervolgers ingeschreven van wie zich dinsdag acht in de kwartfinales plaatsen. Bij de Stayers tenslotte is vooral Jaap Oudkerk zeer gunstig ingedeeld. Hij rijdt in de vierde en laatste serie, die morgenavond op het programma staat, tegen de Italiaan Luciano, de Duitser Kemper en de Zwitser Blatt- ner. De andere twee Nederlanders komen vanavond al in de baan. Piet van der Lans krijgt het moeilijk in de reeks tegen Proost, de Italiaan Carniel, de Fransman Scob en de Spanjaard Hortelano. Meer kans om zich direct te plaatsen (alleen de winnaars van de vier series gaan di rect naar de finale) heeft Piet de Wit, die vanavond start tegen De- loof, de Italiaan Delillo, de Spanjaard Julia en de Engelsman Hill. In de derde serie, die morgen avond wordt gereden, starten de Belg Verschueren, de Duitser Rudolph, de Fransman Raynal en de Zwitser Jan- ser. Naast de vier winnaars moeten de overige stayers in twee herkan- singsritten trachten alsnog de finale te bereiken, die uit zes renners be staat. i IVAN MELLE COTE D'OR 107 GR. GER. 150 GRAM 160 GRAM Gerard Koel: ziek. nsmiddelensektor, opent BURG. aatsen aissière opgeleid willen (i carrière in ons bedrijf). REIST, :ijf plaats. a ons snelgroeiend dig. den sollicitatie-avond, op uur in Hotel de EEN- chriftelijk solliciteren of Iv. afd. Personeelszaken, 01640-6750. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Het programma I voor de wereldkampioenschappen J wielrennen voor profs ziet er als I volgt uit: SPORTPALEIS ANTWERPEN: Dinsdag 5 augustus: (18.00 uur): sprint: 9 series (a deux), 3 series kerkansing (a trois), achtste finales I (6 series a deux), 2 series herkansin gen uit de achtste finales: achter volging: series, waaruit de acht snelsten overgaan naar de kwartfi nales; stayeren: eerste serie (6 ren- tors). Woensdag 6 augustus: (18.00 uur): I sprint: kwartfinales (twee series) 1 achtervolging: kwartfinales; staye ren: tweede en derde serie (6 ren- Ws per serie). Vrijdag 8 augustus: (18.00 uur): sprint: halve finales, finale en de strijd om de derde plaats; stayeren: irie herkansingsritten. Zaterdag 9 augustus: (15.00 uur): achtervolging: halve finales, finale e» de strijd om de derde plaats; %eren: finale over 100 kilometer l' renners) CIRCUIT VAN ZOLDER: Zondag 10 augustus: (10.00 uur): ™jP'oenschap op de weg over kilometer (30 ronden). (Van onze sportredacteur) ANTWERPEN Op de laatste trainingsdag voor de wereldkam pioenschappen op de baan voor beroepsrenners, kon men zich afvra gen of het Antwerpse sportpaleis met de nieuwe luchtverversings- instaiiatie wel zo fris te blazen valt als de directie meent. Zo lang de blowers nog niet in werking! zijn getreden - vanavond om zes uur gaan ze aan - mogen we ons niet aan een veroordeling wagen, maar de bange vraag of het wel lukt is zeker niet misplaatst. Het idee van de internationale wielerbond om ook winterbanen in aanmerking te laten komen voor wereldkampioenschappen mag dan indertijd een interessant nieuwtje gieweest zijn, bepaald gelukkig lijkt het plan niet als de zomerse temperaturen oplopen tot ver over de 20 graden, zoals nu. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Op de bestuurs vergadering van de FICP (de beroeps 'Sanisatie in de internationale wie- nvereld) is gisteren besloten dat Weiland in 1971 het wereldkam- oenschap cyclo-cross voor de profs ',/^en organiseren. Uiteraard wil S'and ook de strijd om de ama- n tel hebben, maar daarover zal 1,1 W01den beslist tijdens het con- inRVan ('e. TC1 dat medio augustus houden 'ds'ec'los'owa'ttiei wordt ge dijt aar>vaardde ook de kan- van Zwitserland voor de or- e van de wereldkampioen- van «!en voor de Profa in I971 en die landm voor 1973- 0°k deze beide een nrJf profs en amateurs op Straks a5lma hebben, zodat ook zij 'n 11 0 °P een nadere uit- kn moeten wachten. Baan-directeur Walter de Winter is de laatste die dat ontkent. „Meteen toen de datum bekend werd, hebben we gereageerd. De maanden septem ber, oktober zouden veel geschikter geweest zijn maar de UCI wilde er niet van horen. Het moest per se be gin augustus blijven". Daarom boog zich de beheerraad van het Antwerp se sportpaleis over een financieel zwaar wegend verbouwingsprogram ma van het luchtverversingssysteem. Het werd geaccepteerd en de komen de week zal blijken of de centen goed besteed zijn, want de honderd pk mo toren die frisse lucht naar binnen jagen en de tachtig pk motoren die voor de afvoer zorgen, mogen onge twijfeld uitbundig gaan gieren. Daar voor is de ongekend zomerse tempe ratuur, die gisteren van de Antwerp se sporttempei een bakoven maakte, verantwoordelijk. Op de laatste trainingsdag kroop de warme lucht (nog niet gehinderd door de verversingsinstallatie) sa men onder het met honderden span ten gestutte dak, wat een hevige transpiratie onder een handjevol toe schouwers, renners en verzogers op leverde. Enfin, vanavond gaat er een frisse wind waaien als het goed is en voor Walter de Winter staat het vast dat zijn klanten tevreden men sen zullen ziin. Hij is er eveneens van overtuigd, dat ondanks het warme weer en de deswege weinig aantrek- kelijge gang naar een zo besloten ruimte, het wereldkampioenschap geen verliesgevende zaak hoeft te worden. Wat dat betreft is de Antwerpse baandirecteur overigens gematigd optimistisch, want hij ziet alleen hij de stayers Nederlandse finalisten. „Ik heb hier elke dag de trainingen ge volgd en als ik na ga wat ik daarbij zag, dan geloof ik dat Ritter en Por ter de achtervolgingsfinale leiden, Sercu en Beghetto de sprint en dat Nederland De Wit en Oudkerk in de eindstrijd van de stayers krijgt". Voor Walter de Winter geen Post of Bongers in de finale. Bongers, die bij zijn laatste training uitstekende tijden maakte en de beste- verwach tingen heeft van de afloop van de intensieve voorbereiding die hij aan dit nummer besteedde. Peter Post is in dat opzicht begrijpelijk minder op timistisch want de manier waarop hij zich prepareerde kon beter. „Ik heb te veel op de weg gereden", aldus Post. „In de criteriums kon ik volop werk krijgen en dat is financieel na tuurlijk erg interessant. Ik heb dan- ook geen wedstrijd afgezegd en ik zal het nooit doen ook. In de zomer blijft mijn voorkeur uitgaan naar de wég. Voor dit soort baanwerk moet je over veel moraal beschikken en dat heb ik niet meer. Daarom is het de laatste keer dat ik er aan mee doe. Ik zal maar zien hoe ver ik kom. Men zegt wel dat het voor mij voordelig is dat dit wereldkampioenschap op de Antwerpse baan geredenwordt, maar dat geloof ik niet. Ik maakte hier inderdaad ooit uitstekende tij den, maar dat gebeurde meestal tij dens een zesdaagse als ik de grote wintervorm had Nu ontbreekt die perfecte conditie door de aandacht die ik aan de criteriums besteedde". van chef d'équipe Jef van de Vijver alleen maar rond te kijken en wat van de sfeer te proeven. De laatste kans om te trainen werd ook door de Nederlandse stayers Piet de Wit, Jaap Oudkerk en Piet van der Lans aangegrepen. Ze testten hun krachten nog eens in de twee uur die uitgetrokken waren voor de deelne mers op dit nummer en oordeelden dat het best zal gaan. De vraag die hun, en alle andere renners achter de zware motoren, gisteren nog be zighield was hoeveel last de nieuwe pakken van de gangmakers zullen opleveren. Ze zijn, op UCI-voor- schrift van een heel ander soort ma kelij geworden: zeer nauwsluitend en gemaakt van een glad soort leer. Ze bieden voor de coureur beduidend minder beschutting dan de traditio nele uitrusting en dat dreef de hui dige wereldkampioen Leo Proost tot de uitspraak: „Het lijkt wel of je geen gangmaker voor je hebt, zo zwaar is het nu geworden". PETER HEERKENS Peter Post: „Ik heb teveel krachten verspeeld in criteriums". Zint*311 °"2e sP01'tredactie) een \NDE - Wim Du Bois kan (aan. n,. AerUst ,lart naar Zolder flater™ ui'eui' uit Zuidzande, die I seket™ KNWU arts Visser het \v™Ln"°r deelneming 5'ofs on f-,"kampioenschap voor ""kter Vi«„ verkeert volgens VK»er m blakende vorm. In de Nederlandse ploeg wacht ook Gerard Koel met minder hooggespan nen verwachtingen af wat er met hem gebeurt, want hij is ziek gewor den. Gisterochtend kreeg hij last van diarree en vanuit Hoogerheide (waar hij sinds enkele weken woont) zocht hij contact met de Amsterdamse arts Farber die telefonisch een recept doorgaf aan de apotheek. Gerard Koel leefde gisteren alleen op mine raalwater en kon alleen maar hopen dat zijn conditie niet al te hard ach teruit holt. Hij heeft tot gistermiddag in bed gelegen en is toen naar het sportpaleis gereden om er op advies (Van onze speciale verslaggever) ALKMAAR Het ambitieuze vijfjarenplan van Klaas Molenaar voor de Aikmaarse eredivisieclub AZ '67 gaat dit seizoen het tweede jaar in. Het eerste gestelde doel: „Behoud in de eredivisie" is be reikt. De Zaanse zakenman Mole naar zorgde als invaller-trainer voor, dat AZ met goed gevolg de beslissingscompetitie met DOS en Voendam afsloot. Klaas Molenaar: „Dit jaar gokken we op een twaalf de plaats. Als we elk seizoen zo'n vier plaatsen stijgen dan zitten we binnen de gestelde vijf jaar aan de top". Klaas Molenaar is een man, die juist de praktische punten van zijn theorieën sterk weet uit te voe ren. De aankopen liegen er niet om. Naast enige gerenommeerde voet baller als Flip Stapper (van FC Twente) werden de Bulgaar War- na Liebhaber (Alemania Aachen) en de Roemeen Josif Varga (Dy namo Boekarest) aangetrokken. Bovendien werd een fors aantal amateurs een contract aangebo den. Opvallend is wel dat AZ twee man uit de Ajax-jeugd heeft ge contracteerd. De 18-jarige Peter Visser had twee seizoenen terug al een contract bij Ajax. Ook de doelman van het Ajax-jeugdteam, Roel de Haan, is naar AZ geko men. Gerrit Vooys is de tweede nieuwe doelman. Hij is 21 jaar en komt van Quick Boys uit Katwijk. De 25-jarige Eddy Matman van DWS zal de aanval van AZ gaan versterken. Dat geldt ook voor de laatste amateur, Martien Been- ders, de 19-jarige aanvals-spits van WSV. Voor deze voornamelijk jeugdige spelers moest een aantal ouderen als Hersche en Henk Tijm, wijken. Ook de Surinamers Van Dorpel en Haltman kregen geen nieuw con tract meer aangeboden. Klaas Molenaar: „Ons reservoir van spelers is groot genoeg. We kunnen natuurlijk rekenen op een aantal geroutineerde spelers zoals: Siem Tijm, Van Rijssel, De Jager, Hassie van Wijk, Van Veen en Chris Dekker. Bovendien hebben we een bijzonder sterk B-elftal, waaruit enkele zeer jonge spelers wellicht diit seizoen zullen door stoten naar een vaste plaats in het eerste team. Als je daar dan nog de aankopen naast zet, dan moet het toch mogelijk zijn om en paar plaatsen op de ranglijst te stijgen. Vooral ook omdat we voor volgend seizoen beslag heb ben kunnen leggen op de trainer van het nationale elftal van Lu xemburg: de heer Robert Heinz. We stellen bijzonder veel vertrou wen in hem". Als het aan Robert Heinz ligt zal hij dat vertrouwen niet be schamen. In de achterliggende ne gen jaar bereikte hij immers met het Luxemburgse nationale elftal tot dusver ongekende successen. Bij AZ '67 wil de 45-jarige Duit ser, die successenreeks continu eren. Daarvoor is het echter no dig de zwakke plekken in een ploeg te kennen. Daar heeft Ro bert Heinz in diverse oefenwed strijden van AZ ernstig naar ge speurd. Het resultaat van zijn re search? Heinz: „De individuele techniek van verscheidene spelers moet stevig worden bijgewerkt. Dat is al een van de punten waar ik naar toe moet werken. Verder moet natuurlijk ook de conditie honderd procent zijn". Heinz wil de conditie van de AZ-spelers dan ook sterk gaan op voeren door krachttraining met gewichten. „De mannen moeten een stevige body krijgen. In mo dern voetbal moet je een stevige schouderduw kunnen incasseren. Dat bereik je door een circuit training met niet al te zware hal ters". Heinz, de gediplomeerde at- letiektrainer wil de „ausdauer" Schaven aan de conditie. Robert Heinz traint hard met de jongens van AZ mee om straks zo goed mo gelijk in de competitie van start te gaan. van zijn mannen bovendien ver groten door een uitgekiend circuit met 10 atletiekoefeningen. En zelfs het doodgewone touwtjespringen vormt in het trainingsprogram van Robert Heinz een onderdeel. Ook mentaal wil de Duitse trai ner zijn spelers terdege begeleiden. „Daar heb ik geen psycholoog voor nodig. Die is alleen voor de über-intelligenten. Nee. Volgens mij haalt een saunabad op maan dag veel meer uit. Dan kunnen de jongens zich helemaal eens ontspannen, zowel geestelijk als lichamelijk. Als de spelers op de massage-tafel liggen, dan kun je ook met ze over de afgelopen wed strijd praten. Niet direct op zon dag gaan babbelen, dat is fout. Op maandag is hun eigen oordeel over het spel al veel meer bezon ken. Zo'n saunabad vormt ook een goede start voor een nieuwe trai- ningsweek, die moet culmineren in de competitie-wedstrijd". Ingrijpende veranderingen staan AZ dus te wachten. De nieuwe trainer en een ongekend aantal nieuwe spelers zijn sterke troeven van Klaas Molenaar om ook het tweede jaar van het vijfjarenplan te laten slagen. Jef van de Vijver (links), de chef d'equipe van de Nederlandse ploeg bij de wereldkampioenschappen wielrennen voor profs, geflankeerd door Peter Post, die in Antwerpen op de achtervolging uitkomt (Van onze sportredacteur) ANTWERPEN Voor de Roosendaler Jef van de Vijver is gisteren een drukke week begonnen. Hij heeft namelijk van de KNWU de taak gekregen om bij de Wereldkampioenschappen in Antwerpen als chef d'équipe te fungeren. Een eervolle opdrachtdie Jef van de Vijver dan ook als zodanig ervaart en waarvan hij zegt, dat de moeilijkheids factor voor hem niet zo erg hoog ligt. Als deelnemer aan enkele wereldkampioenschappen weet ik ongeveer wel, wat me te wachten staat en verder ben ik in het Antwerpse sportpaleis natuurlijk een goede bekende. Bovendien ging ik vorig jaar mee naar het wereld kampioenschap in Rome om me nog eens nader te oriënteren." Jef van de Vijver (lid van de sportcommissie) kwam in ieder geval als een ervaren man naar Antwerpen, want in zijn Wielercarrière werd hij tweemaal amateur-wereldkampioen op de sprint. De eerste keer in 1937 te Kopenhagenhet jaar daarna in Amsterdam. In 1939 (Milaan) haalde hij de laatste vier bij de profs, maar het programma moest toen door oorlogsomstandigheden worden afgebroken. Het grootste deel van zijn succes als coureur haalde Jef van de Vijver op de baan, want het wegrennen gaf hij vrij snel na zijn start in de wielersport op. In totaal won hij 250 wedstrijden. Na zijn loop baan ging hij eerst al manager in de wielersport werken en kreeg later een functie in de sportcommissie van de KNWTJ. (Van onze sportredactie) VOLENDAM Acht van de negen spelers van Volendam, die weigerden hun contract te tekenen, omdat zij 1500 gulden meer wilden hebben dan het hun geboden minimum van 2000 gulden, hebben zich alsnog voor een jaar aan de Noord-Hollandse club verbonden. Dat kwam tot stand tij dens onderhandelingen, die de voor zitter van Volendam, dr. Duin met al ie spelers apart had. Billy Bond en Jack Hoogland besloten aanvankelijk nog amateur te worden, maar nadat Jack Jonk, Jan Jonk (Bol), Wim Kras, Johan Pelk, Klaas Plat, Klaas Zwarthoed en Jaap Tol, hun contract met een jaar hadden verlengd, beslo ten beiden het voorbeeld van de meerderheid te volgen. Alleen Jan Jonk (kip) heeft nu nog niet gete kend. Hij is momenteel met vakantie. Pe Muhren, de perschef van Vo lendam, over de affaire, die het hele vissersdorp lang in de ban hield: „Vol gend seizoen krijgen die jongens in ieder geval een persoonlijk contract. Dat amateuristische idee van gelijke monniken gelijke kappen moet er bij Volend'am maar uit. Er kan dan tenminste rekening worden gehouden met de persoonlijke wensen van de jongens en hun maatschappelijke si tuatie. Het is overigens onjuist om dit als een prestigekwestie te zien. Men sen reageren in de groep nu eenmaal anders als individueel. Dat is de kern van de hele ellende. Het gaat er niet om dat wij de jongens geen geld gunnen, maar ze moeten het binnen de krijtlijnen verdienen. Het is dus een eerlijke strijd geweest tussen de opvatting van ons en die van de spe lers, die zekerheid vooraf wensen. Een prestigeslag kun je dat niet noe men. Wij hebben ons standpunt op deze wijze bepaald omwille van het pu bliek, dat zich in het afgelopen sei zoen bedonderd voelde omdat het elftal niet op topcapaciteit werkte. In het hele conflict hebben we overi gens gemerkt, dat het de jongens ook niet lekker zat. Ze vonden het ver schrikkelijk dat de club ervan te lij den had. Nou ja het is gebleken dat als puntje bij paaltje komt ze in hart en nieren Volendammer zijn". Manager Jan Schokker denkt er net zo over. „In feite is dit een over winning voor de spelers. Dat Volen dam met zijn volledige selectie kan gaan werken, hebben we te danken aan hun sportiviteit. Als ze als groep het been stijf hadden gehouden, wa ren de gevolgen voor Volendam erg onprettig geweest. Vooral voor Hans Croon, die bij Volendam is geko men, toen het vlak voor een debacle stond. Ik ben hartstikke blij met dit resultaat. Ik heb er de laatste drie nachten niet van kunnen slapen. Nu kunnen we tenminste weer normaal leven en werken", aldus Schokker. Ook Hans Croon is duidelijk opge lucht. Toen bekend was dat ook Billy Bond en Jack Hoogland had/den ge tekend, was hij helemaal content. „Ik ben blij dat ze er allemaal weer zijn. Nu komt er tenminste weer een ge zonde concurrentie. Ik hoop dat ik de genen, die nu net hebben getekend, met extra training snel op rtbt peil van de rest kan brengen. Mijn prin cipe voor de samenstelling van het elftal blijft overigens: de beste komt er in. Deze periode is in zoverre er gens goed voor geweest dat we heb ben aangetoond dat naast de groep, die niet wilde tekenen, een andere groep staat, die ook goed kan voet ballen. Dat zal de concurrentie stimu leren en bij een goede concurrentie is iedereen gebaat". (ADVERTENTIE) V

de Stem | 1969 | | pagina 9