ONLUSTEN IN BELFAST ONVERMIJDELIJK Day an: „Wij moeten slag om Suezkanaal deze zomer winnen" Commentaar I )e^e|yd MARS LIJKT DOOD CONFLICT MET ARBEIDERSPARTIJ Nixon: Amerika heeft miljoenen vrienden PRIESTER TROUWT IN BEMELEN (Frans): .AND I LAND II: J Nixon en Azië Paus en Afrika Recht voor allen II El Fatah BAKKER: RIJN VERGIFTIGING MEEGEVALLEN Moord Amsterdam nog steeds raadsel Sovjets blijven zwijgen over Roemeens bezoek Reacties Mr. Diepenhorst sr. overleden Ij ter v. Slawomir Mrozek VER DE AARDE imma over het melkweg. het zonnestelsel en het van een ster. ELDKAMPIOENSCHAP. WIELRENNEN OP DE I WS DE STEM VAN DINSDAG 5 AUGUSTUS 1969 WS -PONG IOLIEK-GODSDIEN- E UITZENDING iOMMET ET TILAPIN POLICE IN AAL chevaliers du cjel e in: la rosière de >ac ELDKAMPIOENSCHAP. WIELRENNEN ÏNAAL rn a al ?E UMBLaTTERN sementsprogramma FILM-FESTIVAL edse speelfilm RNAAL ük im fernsehen rnaal uws tICH end ULRIKE l'x die drehscheibe laliteiten en muziek ;aubernde jeannie ilm jte erland-atletiek- dstrijden isluitend nieuws 1EKTE :uws lactie Iragen: José Toirkens. Jan Hüsken. Joop Bartman. NEDERLANDS 324 M vs. 12.10 - 12.15 Tuinbouw- D-12.48 Weerber., meded. er. voor de schippers 12.55 jersoverz. 13.00 Nws., weer beursber en dagklapper felmuz. 14.00 Nws. 14.03 ïuz. 15.00 Nws. 15.03 Sym- jncert 16.00 Nieuws 16.03 16.09 Gitaarmuz. 16.li ere luisteraars 17.00 Nws., :ht en meded. Aansluitendi 18.00 Nws. 18.03 Popmuz; 'aardesportuitslagen 18.30 [S 18.32 Gr.muz. 18.35 Ver- 18.40 Lichte muz. 18.40 uz. 18.52 Taalwenken 18.55 19.00 Nws. en weerbericht -hte muz. 19.45 Syndicale 55 Intermezzo 20.00 Show musical 22.00 Nws., bear, en Kunsten 22.15 Gevar. mu- 00 - 23.10 Nws.) 2v.40 Nws. 5 Ligging an de zeesche- eusdag 6 augustus ILVERSUM I 402 M 7.00 Nws. 7.10 Het leven- d 7.15 Od het eerste ge- :hte gr.muz. met nws. en )S: 8.00 Nws. 8.11 Als dat nen: verz.pl.progr. (8.30 - s.) 9.00 Gymnastiek voor de w 9.10 Heel toevallig: De ldankb. 9.35 Waterstanden ir de kleuters 9.55 Stereo: a la carte: verz.progr. van 11.00 Nws. 11.02 Op sleep- irogr. voor automobilisten :t. Ca. 11.55 Meded. ILVERSUM n 298 M r: 7.00 Nws. en ochtendgym- 7.20 Soc. strijdlied 7.23 Ste- ïte gr.muz (7.30 - 7.35 Van pagina). VPRO: 7.54 Deze ing. VARA: 8.00 Nieuws en Lichte gr.muz. (ca. 8.30 e markten thuisj 9.00 Ste- t eigen huis: opnamen van VARA-orkesten en ensem- 0 Voor de jeugd 10.00 Lichte 10.30 Voor de huisvrouw ws. 11.02 RVU: Balletevene- lez. door N. Sickens °e .32 Stereo: ld. pianomuziek SSU MIII 240 M EN FM T: 9.00 Nws. 9.02 Zing, J* ichte vocale muziekjes 10.U 1.03 Mengelmuze: nwe. lang den met kritisch commen- 3S: 11.00 Nws. 11.03 Muziek (12.00 Nws.). Delft zijn voor dit korps uni- ontworpen. Die bestaan ui tropenj assen en grote witte ïelmen met koperer. pieken- ingen, kokarden en ^re e lie brede banden dragen de die ook in de Surinaalll5e tten, vijf kleuren, de vijf raS m de Surinaamse bevolking iserend. Zwartnegers (g°e n); wit... blanken (ëaa n voor Vil... DicUiiW* iur de duizend gulden^ o, u weet het al. e1?. ook nog geel en bruin. Bij :omité kunt u aanvrlgen we ;n hiermee zijn jesym e volkeren zou de ur toch symboliserend O ons weer om politifeke ;aan? U (Van onze Londense correspondent) BELFAST Premier James Chi- chester-Clark van Noord-Ierland heeft met de leiders van de katholie ke oppositiepartijen een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat alle partijen de in het weekeinde be dreven wandaden onvoorwaardelijk veroordelen. De premier heeft gisteren ijlings teruggekomen van vakantie met het kabinet en de leiders van ver schillende partijen vergaderd. De onlusten tijdens het weekeinde (ook gisternacht is weer gevochten) hebben grote schade aangericht in de stad. Meer dan 200 personen zijn ge wond. De rechter heeft inmiddels reeds de eerste straffen opgelegd aan ar restanten uit het weekeinde. Een 34- jarige monteur kreeg zes maanden. Hij had stenen geworpen naar poli tieauto's. Een 20-jarige aanplakker van affi ches kreeg wegens hetzelfde vergrijp drie maanden. Twee getrouwde vrouwen, die met stenen in hun tassen rondliepen, kre- jen boeten van 25 pond elk. De Noordierse regering heeft ver- 'claard „alle vereiste maatregelen te :ullen treffen om de orde te herstel len en te handhaven". Als dergelijke formele uitspraken loskomen in Bel fast, geven zij alleen maar aanleiding tot meer pessimisme. Men mag im mers wel stellen dat de Noordierse regering op het punt van de eigen samenleving nog nooit iets heeft ge daan waardoor de situatie niet slech ter werd. Er is ook nu geen enkele aanwijzing die zelfs maar het ver moeden van een realistische interne politiek zou kunnen rechtvaardigen. Zondag verscheen in de kleuren- bijlagen van de Britse zondagsbladen advertenties van een hele pagina, waarmee Noord-Ierland buitenlandse vestigingen probeert aan te trekken. De advertentie juicht onder andere over 500 kilometer rustige gouden stranden en ander natuurschoon. Heet samenvallen van deze adver- tiecampagne met de ernstigste onre gelmatigheden sinds tientallen jaren een bizarre samenloop van omstan digheden, die symbolisch is voor de ntwikkelingen in Noord-Ierland. De veldslagen van het afgelopen reekend waren in geen enkel op- icht een onverwachte ontwikkeling, itegcndeel. Zij waren onvermijde- )k. Alleen onwetendheid of een vol- omen gebrek aan gevoel voor de istorie en de menselijke verhoudin- ;en zou een optimistische kijk op le situatie in Noord-Ierland kunnen erklaren. De uitslagen van de jongste ver- -.iezingen, die het begin van een op- ossing hadden moeten brengen, be- /estigden slechts de diepe bittere egenstellingen tussen de protestant se meerderheid en de katholieke min derheid, die een derde deel van de bevolking uitmaakt. Captain Terrence O'Neill, in de verziekte Noordierse samenleving een bijna aannemelijke apostel van tolerantie, moest plaats maken voor minister-president Chichester-Clark, een uitgesproken tegenstander van de minderheid die nog steeds voor elementaire burgerrechten vecht. Dat de nieuwe premier in zijn pre caire functie wellicht een beter be grip van zijn verantwoordelijkheden ontwikkelt, doet niets af aan de rampzaligheid van O'Neills fiasco. Van beslissende betekenis was voor al, dat de fanatieke protestanten van Ian Paisley hij die verkiezingen ook hun politieke betekenis formeel be vestigd zagen. In deze omstandigheden hadden de zogenaamde concessies uiteraard geen zin meer. Voor een ontwikke ling in de richting van een enigszins normale samenleving bleek en blijkt nog steeds de minimale goodwill te ontbreken. Van het uiteindelijk verantwoor delijke Londen, dat zich al vijftig jaar verschuilt achter de laffe, ab surde traditie van on-interventie verwacht de minderheid in Noord Ierland ook niets meer. De populaire Bernadette Devlin enthousiast ingehaald als het jong ste Lagerhuislid, is nu al tot de cor clusie gekomen dat zij binnen hei bestel niets kan bereiken voor de sa nering van Noord-Ierland Ze heef het parlement demonstratief de ru- toegekeerd en zal zich bij de volgen de verkiezingen niet herkiesbaa stellen. Dit is een verpletterende, ontmoe digende ervaring voor haar en voor de minderheid die zij vertegenwoor digd. In het huidige Noord-Ierland betekent een dergelijke ontmoedi ging een acuut gevaar. De enige mo gelijke, voorzichtige conclusie is dan ook, dat de relletjes van het afgelo pen weekend de laatste niet zullen zijn noch de bloedigste. Als Lon den de eigen onmiskenbare rechten BERNADETTE DEVLIN ontmoedigd en verplichtingen blijft verlooche nen, zijn officiële en onofficiële ac ties van Zuid-Ierland op den duur onvermijdelijk. Dan zouden de gevolgen letterlijk niet meer te overzien zijn. Wat Nixons reis naar Azië betreft lijkt het er nog het meest op dat het de duidelijke bevestiging is van een ontwikkeling die al gerui me tijd geleden, nauwelijks zicht baar en aarzelend is ingezet: het vestigen van een stevige status-quo tussen vooral de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Evenmin als in Europa willen en kunnen deze twee reuzen elkaar in Azië te veel voor de voeten lopen. Rusland wil zo'n status quo omdat het met China alleen al moeilijkhe den genoeg zal krijgen. De Verenigde Staten willen niet alleen af van hun imago's van „ge welddadige politieagent en vijand van de sociale revolutie", maar zij willen ook rust aan de overzijde van „hun" Stille Oceaan. Daarnaast willen de Amerikanen buiten het Chinees-Russische wes pennest blijven. Met China wil Amerika de betrekkingen bovendien normaliseren, want op den duur is een toestand van evenwicht in het Verre Oosten niet mogelijk zonder de medewerking van China. Op den duur ook is, vanaf de Amerikaanse westkust gezien, ..vreedzame coëxistentie" in Azië de Chinese Volksrepubliek nog va" veel groter belang dan het evenwicht dat de Sovjet-Unie en de erenigde Staten er thans instellen. Ondanks alle schijn van het te- üendeel, raakt Azië langzaam maar aker op de achtergrond als hèt to- nee' van een wereldwijde machts- "Orsteling. Amerika en Rusland ont- 2 -n er elkaa» en China heeft er e o daardoor geen sterke kaar- ten. jfr kwam nog een reiziger thuis weekeinde: paus Paulus off i- heeft "ociwinue: paus t eerde terug in Rome uit Oeganda "Afrika, waar hij naast zijn wh reisdoel ook getracht n< te stichten tussen Nigeria sciv"Ze vrec'esm'ssie van de paus misl'! eerste 'nstantie te zijn u t, maar men kan nooit weten '|n tussenkomst op langere ter- werpen6" vruchten af zou kunnen bsÜAofficiële reisdoel van de verhm f6ft det aangeven van de Afrit» 'n^en tussen Rorne en de noQ/n'e, kark, zijn de meningen verdeeid. Evena|s na zi|n naar Verenigde Na.ies en ti« h 3 verheerst in de reac- d« teleurstelling. varw-L^" de belangrijkste aspecten daanneerelVanvde paUS 'S Wel daf WerelHa i scn||nwerpers van de gevestin^TC\ACht op A^rika werden deliik werelddeel broeit is dui- .rtfej^en uit de onthullende - in vp [ee die wij vorige week - PMbliceerderT1^ pauseli'ke reis In Afrika, waar honger en on recht, slavernij en discriminatie da gelijkse praktijken zijn waaronder miljoenen lijden, treden de Chine zen steeds meer op de voorgrond als de redders uit de nood van nu en de politieke voorgangers in de strijd van morgen. Indien de Chinese macht over Afrika zich uitbreidt, dan ontstaat er in termen van machtsevenwicht een duidelijk vacuüm, daf noch door blanke Afrikanen, noch door de res tanten van Europese invloed kan worden opgevuld. Wij willen hiermee niet pleiten voor de vorming van een Ameri kaans tegenwicht naar Vietnamees voorbeeld. Integendeel! Liever zien wij een grotere en vooral snellere hulpverlening door de rijke landen (daartoe behoort ook de Sovjet-Unie). Hulp die zonder politieke of za kelijke baatzucht wordt verleend. Want weet men niet tijdig Afrika te helpen bij de oplossing van zijn basisproblemen, dan belooft dit con tinent de volgende bron van we reldwijde en vredebedreigende on rust te worden. In DE STEM van woensdag 30 juli schreven wij een commentaar naar aanleiding van een zich thans anderhalf jaar voortslepende rechts vervolging regen een lid van de rechterlijke macht in Haarlem, die ervan wordt verdacht onder invloed van alcohol een dodelijk ongeluk te hebben veroorzaakt. Wij betoogden dat wij het begrijpelijk vinden dat een verdachte van alle rechtsmidde len gebruik maakt om zijn onschuld te bewijzen, maar dat het dan ook een eis van gelijke rechtsbedeling is dat elke verdachte, ook als hij minder bedreven is in juridische vraagstukken of om materiële rede nen niet bij machte is zich daarin te verdiepen, op dezelfde wijze van alle mogelijkheden in dat opzicht gebruik kan maken. Het heeft ons pijnlijk getroffen dat juist deze verdachte, geheel in tegenstelling tot wat in Nederland goed gebruik is, niet heeft ge schroomd zijn opvattingen over de rechtsgang waaraan hij als elke an dere Nederlander is onderworpen, te openbaren, nog voordat zijn zaak is behandeld. Het is een journalistie ke grondregel dat om beïnvloe ding van de rechter te voorkomen niet over de achtergronden van een zaak wordt geschreven die „sub judice" is, dat wil zeggen zolang de rechter zijn oordeel nog moet ge ven. Dat geldt niet minder wanneer de verdachte een rechter is. Dat mr. H G. R., om hem nu zo maar aan te duiden, bovendien zijn beschuldigingen tegen twee politie mannen, die met het onderzoek be last waren, herhaalt, hoewel die aantijgingen door een onafhanke lijke ambtgenoot zijn verworpen, zou tot twijfel aangaande zijn eigen competentie kunnen verleiden. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO De Israëlische minister van de fensie, Mosje Dayan, heeft gisteren op een congres van de arbeidspartij gezegd dat Egypte ervan kan worden weerhouden een offensief over het Suez-kanaal te begin nen als Israël erin slaagt de strijd langs het kanaal deze zo- mer te winnen. Dayan verklaarde dat Israël geen daadwerkelijke hulp van buitenland se legers zou aanvaarden. Wel blijft materiële hulp welkom, aldus de mi nister. Hij deelde mee dat Russische adviseurs een actievere rol zijn gaan spelen bij de Egyptische operaties langs het Suez-kanaal. „Wij zullen ons moeten voorberei den op een nieuwe oorlog, teneinde alle inbreuken op de wapenstilstand met een tegenoffensief te kunnen be antwoorden", aldus Dayan. De aan het bewind zijnde arbei derspartij heeft in haar verkiezings programma beloofd te blijven wed ijveren voor een behoud van de an- nexatiegebieden in de Sinaïwoestijn, langs de strook van Gaza en op de Syrische hoogten van Golom. Hier mee wordt de politieke strijd tussen minister Dayan en de leiders van de arbeiderspartij onderstreept. Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse verzetsorganisatie, El Fa tah, heeft gisteren in Beiroet ver klaard dat zich tussen de Palestijnen parachutisten bevinden die in Noord- Vietnam opgeleid zijn. Volgens Ara fat is het Israëlische leger voor het eerst sinds de zesdaagse oorlog in het defsief door de verhoogde acti viteiten van El Fatah. In de nacht van zondag op maan dag hebben Israëlische en Egypti sche troepen verscheidene artillerie duels geleverd. Volgens een bekend making in Cairo was er sprake van zwaar kanon-, tank- en mortiervuur, DEN HAAG (ANP) Het gaat minister Bakker van verkeer en wa terstaat te ver achteraf de gevol gen overziend van de recente vergif- ging van de Rijn staande te hou den, dat het lager gedeelte van ons land ternauwernood aan een ramp zou zijn ontsnapt. (Zoals bekend heeft minister Roolvink in de week na de vergiftiging gesproken van een catastrofe). Minster Bakker zegt dit in ant woord op een schriftelijke vraag van het VVD-kamerlid Koning over deze Rijn-vergiftiging. De minister wijst erop, dat bij een langer aanhouden van de periode van giftigheid van het rivierwater, de gevolgen aanzien lijk ernstiger zouden kunnen zijn ge weest. AMSTERDAM (A.N.P Het on derzoek naar de moord op de 59-ja- rige kantoorbediende David de Haas uit Amsterdam-Buitenveldert, heeft de recherche nog geen verdere aan knopingspunten opgeleverd. „We zijn nog even ver als zondag avond". Het slachtoffer werd zater dagavond dood in bed aangetroffen. Sectie wees uit dat hij was gewurgd. Bij zijn terugkomst in Amerika werd president Nixon o.a. begrost door se nator Edward Kennedy (links). (Van een onzer verslaggevers) BEMELEN Kapelaan Sax van de St. Theresia parochie te Maastricht heeft gistermiddag in het oude barokke kerkje van Bemelen het huwelijk van Tine van Bers en priester Jef Narinx ingezegend- Voor deze huwelijksinzegening was door Rome dispensatie verleend. De bruidegom zal ook na zijn hu welijk pastoraal werkzaam blij ven. Vele priesters, onder wie de deken van Roermond en verscheidene pastoors woonden de huwelijksplechtigheid bij. Deze vond plaats in de paro chie van pastoor Brouwers, de schrijver van de volks-catechis- mus die nu juist niet tot de meest progressieve geestelijken van Limburg behoort, maar die toch bereid was hiervoor zijn kerk open te stellen. Bruid en bruidegom hadden op het priesterkoor plaatsgeno men. De bruidegom was ge kleed in een donker blauw col bertkostuum met op de revers van -n jas een klein zilveren kruisje. De bruid droeg een witte zomermantel, maar geen bruidsboeket. Uitzonderlijk bij deze huwelijks-viering was ook de schriftlezing die door de bruidegom staande aan de epis telzijde van het altaar gedaan werd. Hiervoor was een ge deelte gekozen uit de derde pastorale brief van de Neder landse bisschoppen van mei 1968. De toespraak werd door de bruidegom gehouden nadat het evangelie gelezen was door de bruid, staande voor het altaar. De heer Narinx, hij zei ieders overtuiging te respecteren, maar bewust voor het gehuwde priesterschap te hebben geko zen. Hij verklaarde bijzonder dankbaar te zijn dat hij binnen de kerk van Maastricht werk zaam mocht blijven. „De kerk kan steeds op ons blijven reke nen", zei hij. Bij de eucharistie-viering die hier op volgde, boden bruid en bruidegom de celebrerende priester brood en wijn aan. De huwelijks-sluiting vond plaats volgens de nieuwe formule waarbij bruid en bruidegom elkaar trouw beloofden zowel in goede als slechte dagen. Bij de communie deelden de brui degom en de Celebrant aan de aanwezigen de hostie nit In hun midden stond de bruid die de kelk met de gewijde hostie in haar handen hield. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft gisternacht juist terugge keerd van zijn reis naar zes Aziatische landen en Roemenië in Washington gezegd: „Wat wij hebben geprobeerd was deze boodschap uit te dragen dat de Verenigde Staten tracht ende wereld vrede te brengen". Hij had geconsta teerd dat Amerika „miljoenen vrienden" in de wereld heeft. „Ik zag vriend schap voor Amrika in de ogen van de mensen in de straten van de steden", aldus Nixon. Over zijn bezoek aan Roemenië zei hij, dat de mensen ondanks de ver schillen in de politieke opvattingen bij honderdduizenden waren ver schenen, alleen maar om hun gene genheid en vriendschap voor het volk van de Verenigde Staten te tonen. Nixon vond dit de meest ontroerende ervaring die hij in het buitenland had ondervonden. Zijn reis had hij zondag in de Mid denhall, in Engeland, waar hij Wilson ontmoette als volgt samengevat: „Diepgaande verschillen verdelen de wereld, maar zoals wij zondag en zaterdag op ontroerende wijze in Boe karest hebben gezien, zijn de dingen die de mannen en vrouwen in deze wereld verenigen, veel sterker dan die welke ons verdelen". Het Tsjechoslowaakse communisti sche partijblad Rude Pravo schrijft dat president Nixon met zijn bezoek aan Boekarest „geprobeerd heeft de correctheid van de Roemeens-A.me- rikaanse betrekkingen te gebruiken om zichzelf in de Ver. Staten in de wereld te adverteren als een man van vreedzame co-existentie". De an dere Praagse kranten gaven het nieuws zonder commentaar. De Pravda, het Russische commu nistische partij-orgaan, heeft gisteren zijn sobere berichtgeving over het be zoek van president Nixon aan Roeme nië besloten met een bericht van een enkele alinea over het vertrek van Nixon. Het blad had geen commentaar, maar deze wijze van berichtgeving weerspiegelt volgens waarnemers dui delijk het ongenoegen van het Krem lin over het Amerikaanse bezoek. De Joegoslavische kranten hebben zeer grote aandacht geschonken aan het Roemeense bezoek van president Nixon. Voor de tweede dag was het in alle kranten voorpaginanieuws met uitgebreide beschrijvingen van de gebeurtenissen in Boekarest. In grote koppen werd onderstreept dat beide presidenten tevreden waren over het bezoek en de resultaten, maar tot nu toe is er nog geen com mentaar verschenen. Dr. Henry Kissinger, de voornaam ste adviseur inzake de buitenlandse politiek van de Amerikaanse presi dent, heeft gisteren de Franse lei ders op de hoogte gesteld van de doel stellingen en resultaten van de jong ste reis van Nixon. ZEIST (ANP) Op 8U-jarige leef tijd is overleden mr. G. A. Diepen horst, vader van prof. dr. I. A. Die penhorst. Voor de oorlog was hij een vooraan staande figuur in de Anti-Revolutio naire Partij. De heer Diepenhorst heeft als gijzelaar gevangen gezeten in Schoorl en Buchenwald. Hij is ook nog lid van de Eerste Kamer ge weest. w Zo, iic ben er weer. Maar niet te -nel, want daar begin ik in deze eerlijke tijden niet aan. Af en toe eem ik wel eens de moeite om het lagelijks gebeuren op straat voor enige tijd te volgen. Het valt me daarbij op dat er in deze tijd zéér veel mensen zijn, die alles te snel doen. Rennen, hollen. Alleen al als ik er naar kijk vel ik het klam in mijn nek worden. Nee, ik voel meer voor de iets lang zamere werker, die er dan ook wat langer over doet. Althans in dit heer lijke jaargetijde. Mijn vakantie (men blijkt er nieuwsgierig naar te zijn, dus vooruit maar) voerde me dit jaar naar het land dat De Gaulle eens zijn paradijs heeft genoemd, maar waar hij ook gesneuveld is. Op ruwweg 1500 kilometer van onze woonsteden hebben ze een en ander beter opge lost. Daar sluit alles om 12 uur 's mid dags om pas tegen half vier weer open te gaan. Intussen rusten de wer kers, houden zij siësta. Nou dat is heerlijk hoor, zo'n paar uur slapen. Ik stel voor dat we dat hier ook maar moesten invoeren. Over dergelijke zaken worden nooit eens vragen in de Kamer gesteld. Trouwens nu ik het toch over Frankrijk heb. Ik heb daar iets ge hoord dat best ook een vraagje van duizend gulden in de Kamer waard is. Luns wordt daar „Loens" ge noemd! Ja en dat kan zo maar niet. Want daar blijft het niet bij. Zelfs zijn voornaam (Joseph, zoals u allen zult weten) werd herhaalde malen ver basterd. Het radiostation Sud-Radio bakte het helemaal bruin (om in Mid dellandse Zee-termen te blijven). Daar noemden ze onze Joseph ge woon: prof. K. Loens. Moet je eens op z'n Nederlands uitspreken Een van de wonderlijkste zaken van de laatste tijd trof ik aan in het bloedserieuze weekblad ESB (Econo- misch-Statistische Berichten). In de uitgave van 30 juli is er op pagina 745 een kadertje afgedrukt, dat de aandacht wel moet trekken. In dat kadertje een aantal speelse geintjes. Het type kent u wel. „Vervlogen Carlistische illusie: Wat wil je? Carel Hugo was pas enkele maanden francofiel." En: „Triomfantelijke terugkeer as tronauten: Van Braun bracht hun de Nasa-groet." Blijft de vraag hoe je dit moet kwalificeren, onder economische of statistische berichten? In de Engelse Sunday Mirror wordt de aandacht gevraagd voor het vol gende probleem: Wanneer er een boom omvalt in een bos waar nie mand is om het te horen, maakt dat dan een geluid? Het lijkt allemaal vrij gemakkelijk, maar toch zijn er zeer heftige discussies over gevoerd. De bisschop-filosoof Berkeley stelde het probleem al in de achttiende eeuw aan de orde. De Sunday Mirror komt tot het antwoord: ja en nee. Want: Een val lende boom veroorzaakt geluidsgol ven in de lucht of er iemand in de buurt is of niet. Maar die golven kunnen alleen dan een geluidssen satie veroorzaken, als zij een oor be reiken. Als je Nixon in een groot bos moordenaar noemt, waar niemand het hoort, maak je je dan schuldig aan belediging van een bevriend staatshoofd of niet? Het begin van de week is wat stroef, beste mensen, maar let op. Het zal steeds soepeler gaan draaien. MERIJN (Van onze redactie buitenland) PASADENA Het laboratorium voor ruimteonderzoek te Pasadena in Californië heeft besloten de foto's van Mars die de Mariner-7 maakt rechtstreeks naar de aarde te laten doorzenden. Tot dusver werden de opnamen van de „rode planeet" eerst op de band vastgelegd en 24 uur later over een afstand van on geveer 100 miljoen kilometer naai de aarde gezonden. De eerste rechtstreekse uitzending begint vannacht om 00.45 uur (Ned. tijd). De foto's zullen 42 seconden Dit is de twintigste foto die door Mariner-7 naar de aarde is uitgezonden. De afstand tot Mars bedroeg op het tijdstip van de opname ongeveer 1.600.000 kilometer. „onderweg" zijn. Toen de Mariner-4 vier jaar geleden vanaf bijna 10.000 kilometer foto's doorzond duurde het overbrengen van elke opname ongeveer acht uur. Terwijl de Mariner-7 gisteren Op een afstand van 3600 kilometer langs Mars scheerde verklaarden de deskundigen in Pasadena dat de foto's scherper zullen zijn dan ooit tevoren. Er zullen 31 opnamen ge maakt worden, 7 meer dan in de be doeling lag. De deskundigen zijn het er over eens dat de Mariner-6 geen enkel bewijs heeft geleverd voor het be staan van zelfs maar de eenvou digste vorm van leven op Mars Er blijkt geen stikstof voor te komen op de planeet en slechts zeer kleine hoeveelheden zuurstof. Beide zijn noodzakelijk voor vormen van le ven zoals de aarde die kent.

de Stem | 1969 | | pagina 7