fbakker Toerisme in V alkenburg de schaduw zijde van het gouden kalf DE GEËVOLUEERDE AAP IN DE RUIMTE MEN HEEFT TE VEEL GELD WILLEN VERDIENEN. Man op de maan uniek brok ruimtelijke ordening Veertien mille uit hoge hoed c'est PARIS iNDAAL abrieken oud) GEN N.V. GEEN TIJD EIGEN GRAF VERANDERD WEG TERUG N.V. Garage v. Dongen-Jonkers Datsun-dealer Honda - dealer Wie ben ik? Langzame vooruitgang Anti-Amerikanisme T-Ford Grote vissterfte in de Main Meer ziekenfonds verzekerden per huisarts DE STEM VAN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1969 zowel voor dag- als vuor ploegendienst voor dagdienst edrijfs kleding iciale voorzieningen 40 82 47 van tot 18.45-19.15 uur 19 30-20.00 uur 20 15-20.45 uur 18.45-19.15 uur 19.30-20.00 uur 19 00-19.30 uur 19 45-20.15 uur st.r 90 18.45-19.15 uur anhoefstraat 2 en 13.15-17.15 uur. Tel. 01154-287 ra-grondstoffen- he Onderhouds- onder de Chef geven aan een jankwerkers. jouw het gedeel- n toevertrouwd, et de apparatuur bezig te houden iratie en bedrijfs- noeten zijn zich isteronderneming op de bouw en elfstandige funk- niveau met daar- n leidinggevende mische industrie. leciaal gelet wor- torische vaardig- jaar stellen wij ït vinden van een ileiding en erva- sfoto, met in de binnen 10 dagen oneelsdienst van te Vlissingen. rbwerke Hoechst met een perso- een wereldomzet scheidenheid aan n andere anorga- trijdingsmiddelen, tikelen. Zij bouwt i Sloehaven te nische bedrijven. >sforzuur- en een eds. De tweede ■wisseling gereed 3 in voorbereiding (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG Tachtigduizend gulden besteedde de VVV van Valkenburg dit jaar aan toeristische propaganda. En jawel hoor, 12.000 bedden bleven niet onbeslapen. De jeugdherbergen, campings en pensions kunnen al hun vier kante meters toeristisch beleggen. Huisvaders met kinderen, zomerhoed en scherp gepunte wan delstok in de rij voor het sprookjesbos, de gemeentegrot en het rotspark. Toch is loco-burgemeester Eugene Schoonbrood „de meest getergde man van Valkenburg", zoals een plaatselijk week blad schrijft. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Wie het na veertig uur televisie op, over en on der de maan nog eens allemaal dunnetjes wil overdoen, kan terecht bij Philips, die zojuist een curieus document „Man op de maan" op de markt heeft gebracht. Die getergde man, die ook nog directeur van een reisbureau is, alsof die functie zo midden in het lomerseizoen al niet genoeg van iemands krachten vergt, die ge tergde man verdeelt donderdag middag zijn energie met enige moed. Hij zit een b. en w.-verga- dering voor en neemt tussendoor de telefoon aan om verklaringen at te leggen aan persmensen. Verklaringen over „de toeristi sche smet" die nu al voor de zo veelste maal zo'n jaarlijkse traditie tijdens de bouwvakvakan tie op het stadje aan de Geul rust: rellen van jeugdige vakan- lievierders. Eugène Schoonbrood heeft deze donderdagmiddag daar- door echter geen tijd voor de ra dio Luxemburg Equipe, alhoewel die toch met eerbare bedoelingen het stadhuis heeft betreden: een interviewtje voor het zondagse door de VVV trouwens betaalde Valkenburg-half uurtje, waarin wekelijks de luisteraars frisjes worden doordrongen van Valken- burgs toeristische aantrekkelijk heid. Hij heeft helaas geen tijd voor radiospreker Jacques Bruning en zijn mannen. Zoals de Valken- hurgse politie woensdagavond geen tijd had om te zien naar de Heerlense jongeman, die van de rellendrukte gebruik maakte om condooms aan te prijzen. Hjj ver kocht grif, een mooie juffrouw in casseerde de centen inclusief de BTW natuurlijk. Het zal ook de middenstand van Valkenburg wel naar den vleze gaan. De straten in de binnenstad bevatten meer voetgangers dan ooit tijdens de doortocht van welke carnavalsop tocht ook, op de been zijn ge weest. Wandelstokken, in prijs va riërend van twee tot veertien gul den, gaan grif van de hand, even als hoedjes, gegrilde halve haan tjes, on-Valkenburgse souvenirs en stevige glazen bier. Het gaat de middenstand duidelijk goed, al moet dat relatief worden bezien: de toeristische omzet in Neder land is dit jaar zo'n dertig pro cent minder dan vorig jaar, te wijten aan de invoering van 6e BTW. Daar lijdt Valkenburg natuur lijk ook onder. En toch. Een com mentaar in het blad van Valken burg: „Is de toestand nog aan vaardbaar? Waarom kunnen wij in onze eigen plaats niet meer on gestoord over straat lopen en waarom mogen dat ook onze rus tige gasten niet, wier aantal door deze walgelijke toestanden schrik barend kleiner wordt en waarvan de meesten nooit meer naar Val kenburg komen, alle dure propa ganda en alle persoonlijke inzet van velen ten spijt? Valkenburg graaft zijn eigen graf. Valkenburg gaat ten onder aan het persoon lijk gewin van enkelingen. Dat mag wel eens zwart op wit vast gelegd worden. In Valkenburg mag te veel. En dat is al jaren zo. De hel is weer losgebroken. De dans om het gouden kalf gaat verder". Een inwoner van Val kenburg zegt: „We durven 's avonds echt niet meer op straat te komen. Er is geen lol meer aan" Links en rechts hoort men van de bewoners opmerkingen die suggereren dat er een burger wacht in oprichting is. Dat is niet nieuw. Die voorgaande jaren is dat idee ook al geopperd door in woners die genoeg van de rellen hadden en er dan maar een straf alternatief tegenover wilden stel len. een lichte paniek maakt zich duidelijk van sommigen meester. Zij vrezen een degeneratie van het Valkenburgse toerisme. Huh. J. Janssen, eigenaar van hotel Oda en van de Barclub '69, secretaris van de Valkenburgse bond van hoteliers: „Het toeris me is veranderd. Vroeger kregen we alle leeftijdsgroepen als gas ten. Nu zijn het steeds meer de heel jonge en de bejaarde men sen. Die tussengroep is weggeval len". Ds oorzaak? Nederlands oudste hotelier, de 83-jarige Al- phonse Eranssen uit Valkenburg verwoordt het: „Valkenburg heeft te veel sociale vakanties naar zich toegetrokken. Daardoor, en dat moet toch wel gezegd worden, is het niveau van de gemiddelde toerist in Valkenburg gedaald. Valkenburg is tot een amuse mentsoord geworden De betere gasten, die vooral voor hun rust kwamen, blijven daardoor steeds meer weg. Hun aantal wordt steeds minder en zij die toch nog komen, vermijden deze bouwvak- weken. Ze komen in juni of in september. Nog wel ja. Maar Valkenburg is toch al over zijn top heen, sinds drie jaar gaat het gestaag achteruit. Ik moet toege ven: dat komt niet alleen door de rellen en zo. Er zijn natuurlijk ook steeds meer mensen die zich een vakantie naar het buitenland kunnen permitteren". Valkenburg is de stad geworden van de dagjesmensen en de socia le vakantiegangers zoals de heer Eranssen hen noemt en de betere hotels zijn daar steeds meer de dupe van. „In Valkenburg heeft men te veel geld willen verdienen en men heeft daarom het toeris me door de commercie laten over woekeren", zegt een van zijn Val kenburgse collega's. Er is nauwe- „Kijk, dat gebeurde drie jaar geleden niet". iijks een weg terug. Donderdag middag staat een dronken jonge man voor de bar A Go Go, waar naast tientallen bromfietsen zijn geparkeerd onder een duidelijk bord „parkeren buiten verant woordelijkheid van de directie". De jongeman is onherkenbaar van het bloed dat zijn gezicht bedekt. Hij schreeuwt onvast: „Wacht maar tot vanavond, nu ben ik dronken, maar vanavond ga je dood". Is dat het toerisme van Valkenburg anno 1969? De 72-jari- ge parkeerwachter Joep Her mans: „Vroeger kreeg ik nog wel eens een fooi, maar nu niet meer. Donderdag gaf iemand me 35 cent. Hij moest 5 cent terug, maar ik had alleen maar 4 losse centen. Hij is gisteravond mooi die ene cent nog komen ophalen, hoor. Kijk, dat gebeurde drie jaar gele den niet". (ADVERTENTIE) voor BREDA: Koninginnestraat 63 Tel. 01600-36084 OOSTERHOUT: Bredaseweg 23 Tel. 01620-3880 ROOSENDAAL: Hoogstraat 71 Tel. 01650-35792 BERGEN OP ZOOM-: Guido Gezellelaan 40 Tel. 01640-69 18 DATSUN AUTO'S v.a. 5896,80 incl. B.T.W. voor BREDA: Tilburgseweg 139 Tel. 01600-38879 OOSTERHOUT: Bredaseweg 23 Tel. 01620-3880 ROOSENDAAL: Hoogstraat 71 Tel. 01650-35792 BERGEN OP ZOOM Guido Gezellelaan 40 Tel. 01640-69 18 HONDA AUTO'S v.a. ƒ4491,20 incl. B.T.W. De eerste exemplaren van dit unieke brok ruimtelijke ordening 40 uur gepiep, gehijg, gezwets en ge ruis verdampt tot 22 minuten schel lakverinaak zijn in het Amster damse Hilton-hotei aangeboden aan marathonspreker Henk Terlingen en televisieregisseur Budolf Spoor, het ijzersterke duo, dat ons dappere volk een hele zondagnacht uit het bed hield. Terlingen verbaasde zich achteraf alleen over het feit, dat het kenne lijk toch gelukt was om veertig uur televisie-zendtijd te vullen met de uiterst summiere conversatie met het trio Armstrong, Collins en Aldrin dat uitsluitend gewend was nasaal te vibreren. „Als je de banden nog eens afluistert", zegt hij, „merk je pas hoe weinig ze in feite hebben gesproken tijdens hun reis met de Apollo". Zelfs het overdonderend moment, waarop ze hun eerste stap pen op de maan zetten, inspireerde hen nauwelijks tot enig enthousiasme (zegt dichter-ziener Simon Vinken oog oen uur later in het morsig Ca fé Scheltema: „je verwacht op het moment dat de eerste mens over de maan danst, een lyrische uitbarsting van allerlei gevoelens, maar dat kunnen deze mensen niet opbrengen. Het zijn verlengstukken van de gro te robot geworden, die precies het lesje opzeggen, dat de jongens van NASA tevoren hebben geprogram meerd. Wei een beetje eng, vind ik". Vinkenoog is net terug uit Ame rika, waar hij de lancering van de Apollo elf heeft bijgewoond voor een boek over de toekomst, dat hij tegen 1971 af hoopt te hebben. „Een ge weldig land", meent hij, „ik zou er best willen wonen. Hier krijg je al les uit de tweede hand, een opge warmd e kliek van de buren aan de overkant. Maar daar gebeurt het. Ik zou ook dolgraag met één van de volgende Apollo-raketten naar de maan gaan. Dit is één groot braak liggend terrein voor dichters"). Terlingen, die het juk der popu laire baasjes blijmoedig draagt en zelfs bij het uitdelen van zijn hand tekening nog een olijke, wie-ben-ik- heer,-dat-ik-dit-mag-doen-blik weet te produceren, bekent, dat hij de voorbereidingen voor zijn maanre- portages voornamelijk heeft laten afhangen van de medewerking van de firma Bokma. Een lachertje dus. Spoor sterk opgebleekt door zijn bloedeigen marathon, tapt gelijk uit een ander vaatje. Hij heeft op het historische moment van het planten van de „Stars and Stripes" op de maankorst zacht, maar overduide lijk het -Amerikaanse volkslied laten spelen. Daar is gelijk wat misver stand over ontstaan, want zijn arge loze fans meenden stellig, dat het allemaal uit de koker van NASA kwam. Spoor wil nu wel bekennen, dat het hem allemaal "ft de hand is gelopen. Hij vond het allemaal zo groots en overweldigend, dat hij ge woon wat terug wilde doen. (Van onze correspondent) LONDEN De eerste mannen op Je maan zijn veilig thuis, maar alle Hoopvolle verwachtingen en alle die door hun reis ontstaan •Wl bestaan nog steeds. Temidden J'n de onzekerheden zijn een paar Icjten overduidelijk: nieuwe weten- sc»appen zijn deze week ontstaan, nog geen naam hebben en ook "uwe stromingen in de menselijke Wschiedenis, die nog niet gedefi leerd kunnen worden. En toch is er iets veranderd: de mens blijft het- «ïttie. J^n paar jaar geleden leek het goddelijk iets om op een andere dat 'e *open' hoewel we weten t er onder de ruimtepakken een .„evolueerde aap' genaamd homo i'le.ns' schuil gaat. De evolutie- vm j van ër00t nut het bepalen j de waarde van de wandeling op ie ï- men. kan terug kijken in I J>eschiedenis en men kan vooruit tte ««komst kijken. Het heeft on- dun 7 Vler ""'leen generaties ge- va-S ™°rdat de mens zijn planeet staan droom heeft al lang be- ójon'ean nieuwere uitgave van de om on n Vissen uit de zee dreef aoan ,,n J.droge te §aan iepen en taoh„i iUn bomen de vlakte op. iroonwD'e^' d'e n°dig was om de zeer ^to verwezenlijken, kwam pas latic;Jioruit®anS van de mens is to geweest en onzeker. Er lange „.51 ,van stilstand geweest en Viefepv" Jfan achteruitgang. a"geio he f, Beethoven of Michel aantal tv geschiedenis 'n groot hi hun J61? Khan's en Hitler's geleverdci?ar belan£"jke imitators teu bevrJut lstenen hebben christe- ^sar m,,i j _e.n broeders hebben 'ta»d. u bibliotheken zijn ver ennis is verloren gegaan. Deze nogal pessimistische kijk op de geschiedenis maakt voor ons de rnaanwandeling eigenlijk nog veel mooier, omdat we alle rampen in de historie hebben overleefd en dit nog mee kunnen maken. De maanvlucht is mogelijk gemaakt door enorme prestaties wat betreft sociale orga nisatie en planning, hetgeen pleit voor de geëvolueerde aap, de homo sapiens, die nog nooit tevoren derge lijke prestaties heeft geleverd. Maar achter deze schitterende mo derne techniek liggen twee oeroude eigenschappen van de apenstam: organisatie en onderzoekingszin. De onderzoekingszin spreekt voor zich zelf, hoewel velen de term intellec tuele „nieuwsgierigheid" prefereren. Wat betreft de organisatie, de NASA heeft met recht de wetenschappelij ke aspecten van de Apollovlucht be nadrukt, maar toch blijft het waar, dat het ruimtevaartproject door pre sident Kennedy in 1961 op touw werd gezet met het doel om de Rus sen in te halen in de ruimterace. Alle andere overwegingen blijven hieraan ondergeschikt. Desalniette min zal de wetenschap er enorm van profiteren. En zo ging het altijd met de on dernemingen van de mens: wij zijn een tweeslachtig soort, het verstand gaat sneller dan het gevoel. Het hoeft ons dan ook niet te verbazen dat hartkwalen de meest voorkomen de doodsoorzaken van onze tijd zijn, het hart stikt gewoon omdat het het niet meer bij kan houden De her senschors is de drijvende kracht ge weest achter de opkomst van de mens als heerser over deze kleine planeet, onder de hersenschors ligt nog steeds het oude dierlijke brein. De hangen onder ons gaan misschien denken, dat deze latente schizofrenie bij de mens verergerd zal worden door de maanwandeldnig. Succes heeft nieuw succe3 tot gevolg. Het volgende project wordt misschien die veel langere reis naar Mars een tocht van ongeveer zes maan den. Als deze ruimtereizen een triomf voor ons allen zijn, dan zijn ze dat zeker voor het grote zakenle ven en voor de technologie, die er nauw mee verbonden is. Zullen we door een technocratie geregeerd gaan worden? Zal de techniek geen geen nieuwe religie gaan worden, op de altaren waarvan onze menselijk heid zal worden opgeofferd? Bij ie der nieuw stadium ontstaan er zulke bange vragen. Zij vertegenwoordigen in een extreme vorm de tweeslach tige houding, die we hebben tegen over de machine. Bij zulke gedachten ia het goed om bepaalde dingen in twijfel te trekken. Als er vele mogelijkheden zijn dan is zekerheid een vorm van blindheid. Wat we kunnen doen is zulke vragen als „is het niet beter cm het Apollo-geld aan de onderont wikkelde landen te besteden of aan de opruiming van de neigerghetto's?" uit onze gedachten te bannen. Het Apolloproject is vreedzaam en ver bruikt slechtg 1 procent van het Amerikaanse nationale produkt. Dit soort vragen kunnen beter gesteld worden ten aanzien van de oorlog in Vietnam. Niettemin is het waar, dat overbevolking met zijn bijver schijnselen een domper is op de maanvreugde. Maar we zijn er nog nooit in geslaagd om een onderont wikkeld land zonder de vruchten der wetenschap te helpen en deze zullen inderdaad voortkomen uit onze ruimtevaartactiviteiten. Veel kritiek op het ruimtevaart programma is eigenlijk heimelijk anti-Amerikanisme. Sinds 1961 hebben de Amerikanen vele verschrikkelijke tegenslagen te verduren gehad. We mogen ons ge rustgesteld voelen en hopen dat zelfde voor de Amerikanen met het voornemen van NASA om door te gaan met het onderzoek van de planeten. Deze rnaanwandeling heeft alleen zin wanneer men haar be schouwt in het licht van een derge lijke vastberadenheid. Het is opmerkelijk, dat de toekom stige plannen zich naar buiten rich ten naar Mars en de planeten voorbij Mars en niet zozeer Venus en Mercurius, de binnenste planeten. Psychologisch gezien komt dit meer overeen met wat wij hopen dan met wat wij vrezen. Als de rivaliteit tussen de twee supermogendheden voort blijft duren, dan is het denkbaar, dat Rusland teveel geld uit zou ge ven en daardoor, omdat het grote hoeveelheden graan van de V.S. moet kopen, onder de invloed van dit land komt te staan. Amerika zelf zou ook te gronde kunnen gaan niet alleen door revolutie, maar door een ineenstorting van haar vi tale diensten (de telefoondiensten b.v. werken niet meer, omdat alle benodigde apparatuur met meer winst aan de defensie geleverd wordt). In dat geval mogen we aan nemen dat de Aziatische volkeren de erfgenamen van de ruimte zullen worden. Persoonlijk geloof ik dat de oude science fiction theorieën over de toe komst bewaarheid zullen worden. De mogelijkheid van een maanlanding stond onomstotelijk vast voor alle science fiction liefhebbers, toen alle geleerden nog riepen dat dat onzin was. Men moet zich realiseren dat er voor de aanhangers van science fiction nog iets onomstotelijk vast staat en dat is het volgende: dat de mens de planeten van zijn eigen systeem zal onderzoeken en kolonise ren en zich dan zal gaan richten op de oneindige ruimte buiten het eigen systeem om datgene te zoeken wat het eigen systeem mist. Nieuwe pla neten, die even mooi zijn als zijn eigen planeten. Die sprookjeswerel den zullen of op een super Ein- steiniaanse manier bereikt worden door de snelheid van het licht te overtreffen of door de passagiers in diepvries te vervoeren onder toezicht van een robotbemanning, die niet zal lijden onder de 100 jaar lange reis. Wat er gaat gebeuren wanneer de geëvolueerde aap de geëvolueerde octopus ontmoet of dinosaurus of mier of wat voor wezens deze melkweg ook met ons delen, blijft een raadsel. We kunnen alleen maar hopen dat onze toekomstige astro nauten zich even dapper gedragen als Armstrong; Aldrin en Collins. Zo'n ontmoeting is misschien niet verder van ons verwijderd dan 100 jaar. Tegen die tijd bekijikt men de kleine dappere maansloep op dezelf de manier, waarop wij nu de T-Ford bekijken. Dan zal de aarde evenzeer veranderd zijn als dat hjj de laatste 102 jaren veranderd is. Met oneindig veel betere verbindingen, is d,e ras- vermenging zo snel gegaan, dat de meerderheid der mannen en vrou wen het uithoudingsvermogen heb ben gekregen van een Indische boer, de ijver van een Chinees, de vriende lijkheid van een Braziliaan, de moed van een Joegoslaaf, het scheppings vermogen van een Balinees, de on afhankelijkheid van een Rus, de vin dingrijkheid van een Japanner, de zelfspot van een Engelsman, de rijk- doni van een oiiesheik, de nuchter heid van een Nederlander en de energie van een Amerikaan. Daar ver weg in de melkweg zullen ai die kwaliteiten hard nodig zijn. Machi- nes zullen ook hard nodig zijn. Naar mate de mensheid toeneemt in aan tal en cultuur, moet zij ook groeien in haar capaciteiten en om de uit daging van haar nieuwe omgeving te kunnen aanvaarden. (Copyright The Guardian - De Stem) Spoor zegt: „Als het een Franse raket was geweest, dan had ik het Franse volkslied gespeeld en als de Russen het hadden gedaan dan was het misschien het Russische volks lied geworden. Dit was een sponta ne reactie, waar ik lang over nage dacht heb. We hadden de volksliede ren al een hele tijd bij ons. Ik heb het nog bij NASA' gevraagd of ze bezwaar hadden tegen het spelen van hun volkslied. Ze zeiden: „Neem zelf maar de beslissing". Nou, dat heb ik dus gedaan. Gewoon een eerbewijs, meer niet. Ik had er misschien beter eerst met mijn chefs over kunnen praten, maar het is gebeurd. Ik heb weer wat geleerd. Ik had ook nooit Henk in beeld een hand mogen geven. Dat kwam spon taan bij me op. Ik wilde niet laten zien, hoe best en braaf Henk was, maar het kwam gewoon hij me op. En toen beging ik die fout om Henk een hand te geven". Wat de plaat „Man op de maan" betreft: voor de liefhebbers een ge weldig bezit. Het begint met de his torische toespraak van president Kennedy in 1961, waarmee het sein tot de „aanval" op de maan gege ven werd. In een flitsende montage worden vervolgens dierbare herin neringen opgehaald aan de vluchten van Gagarin, White, Stafford en Lovell. De tweede kant is gereser veerd voor de maanreis van de Apol lo 11. Dat heet dan op de plaat ge lijk: een nieuw tijdperk is ingeluid. De mens heeft de drempel van het heelal overschreden". TIEL (ANP) De heer A. J. Govers uit Tiel heeft in een ho- J ge zwarte joed twee spaarbank boekjes gevonden die een geza menlijke waarde vertegenwoor digen van 14.104 gulden en een cent. De hoed was een jaar ge leden op een veiling gekocht die werd gehouden in Erichem. De hoedel van een overledene werd daar geveild. De hoekjes staan op naam van de erflater. De vondst werd gisteren gedaan toen de heer Govers de hoed voor de grap hij een vriend wil de opzetten. Tot dat moment had hef hoofddeksel vergeten in een hoek van zijn zomerhuisje gelegen waarin hij ook andere voorwerpen van deze veiling af komstig, zoals meubelstukken gebruikte. De vinder heeft inmiddels contact opgenomen met de no taris die indertijd de veiling leidde. Erfgenamen heeft hij nog niet gevonden. Hij weet dan ook niet in hoeverre hij aanspraalk zal kunnen maken op deze vondst. DARMSTADT (Reuter) In de ri vier de Main zijn de laatste paar da gen tienduizenden vissen gestorven, volgens het gemeentebestuur van Darmstadt niet aan vergiftiging maar aan zuurstofgebrek. Het water is smerig maar niet vergiftigd, zei een functionaris. Wetenschappelijke proe ven hadden dat uitgewezen. De brandweer is ingeschakeld om de do de vissen uit het water te halen. (Van-onze iPprijsg^comfispondent "Éucas Kleynj IN vele opzichten valt te merken dat na het vertrek van generaal De Gaulle over Frankrijk een wat frissere wind is gaan waaien. De stijl van Pompidou en van zijn eerste mi nister Chaban-Delmas is een geheel andere dan die dan De Gaulle. Het laat zich aanzien dat daarvan binnen kort de bij radio en televisie ontsla gen journalisten zullen profiteren. Bij de ORTF (radio en televisie) is het tot dusver een drama geweest. De zenders waren volkomen in han den van de regering en de oppositie kwam nauwelijks aan bod. Dat leidde in de meidagen vaat 1968, toen overal gestaalct werd bij staatsbedrijven en in de particuliere sector tot een staking bij de ORTF die zeven weken duurde. De gebou wen en studio's werden door de sta kers bezet, maar geleidelijk verloren de journalisten terrein en toen de staking voorbij was kregen zestig van hen op staande voet ontslag, van wie 38 bij de televisie. Zes werden met verlof gestuurd en 22 kregen andere posten in de pro vincie wat met degradatie gelijk stond. Overal zag men in de studio's nieuwe gezichten. Vooral veel kleur lingen werden aangenomen die slaafs navolgden wat hen door het mini- sterie van voorlichting werd voor geschreven. De ontslagen bevorderden de on derlinge solidariteit. Opgericht werd de XJJT, de unie van televisie-jour nalisten, bij wie zich later ooïc de radio-journalisten aansloten. De vakbond begon met het uitge ven van een eigen orgaan „Fait Pu blic", waarin het publiek werd inge licht over wat er zich achter de schermen bij de ORTF afspeelde. In meer dan 50 vergaderingen in grote steden werd propaganda gemaakt om de ontslagen ongedaan te maken en zoveel gelden konden worden inge zameld dat aan de ergste slachtoffers, die nog geen andere betrekking had den kunnen vinden, 150.000 franc kon worden uitgekeerd. De bond ver plichtte bovendien de twee kandida ten voor het presidentschap van de republiek te antwoorden op een vraag wat zij met de ORTF zouden doen voor het geval zij zouden worden ge kozen. Zowel Pompidou als Poher liet weten dat zij ieder op hun eigen manier zouden breken met de mono polie-politiek onder De Gaulle. Dat dit geen ijdele verkiezingsbe lofte was bleek bij de vorming van de nieuwe regering Chaban-Delmas, toen het vroegere ministerie van voorlichting werd opgeheven. De nieuwe minister van justitie, de heer Pleven kondigde aan dat hij er geen bezwaar tegen zal maken wan neer de ontslagen journalisten op nieuw bij de ORTF zouden sollicite ren, wat inmiddels is gebeurd. Alle sollicitaties zullen in behan deling worden genomen nog vóór 1 oktober a.s. wanneer de ORTF ertoe over gaat nieuw personeel in dienst te nemen. UTRECHT (ANP) Het aantal ziekenfondsverzekerden per huisarts is gestegen van 1937 in 1967 tot 1960 in 1969. Dat blijkt uit statistische ge gevens die de Ziekenfondsraad heeft verzameld over het afgelopen jaar, In mei 1968 oefenden 3001 niet- apotheekhoudende en 1471 apotheek- houdende artsen een ziekenfonds praktijk uit, tegen 2980, respectieve lijk 1491 in mei 1967. r Het aantal ziekenfondsen.daaltle van 104 in 1967 tot 100 in 1968. Per 100 inwoners bedroeg het aantal verplicht verzekerden eind vorig jaar 51,1 (te gen 50,9 op 1 januari 1968), het aantal personen in de bejaardenverzekering 5,7 (5,6) en het aantal vrijwillig ver zekerden 13,2 (13,5),: in totaal dus 70 van elke 100 Nederlanders. Hier bij zijn degenen die via ziektekosten regelingen voor ambtenaren zijn ver zekerd buiten beschouwing gelaten. Tot de zeer kleine ziekenfondsprak tijken behoort een relatief groot aan tal praktijken van jonge artsen. De vermindering van het aantal behaal de artsdiploma's heeft volgens de zie kenfondsraad dan ook geleid tot een vermindering van het aantal prak tijken van minder dan 500 verzeker den. (Van 616 tot 1960 tot 370 in 1967 en 365 in 1968) Het aantal praktijken met 3000 verzekerden of meer steeg daarentegen van 576 in 1967 tot 603 in 1968. (ADVERTENTIE) iïskeertiiks

de Stem | 1969 | | pagina 9