g De list van Koeznetsov India 'waarschuwt'5 V.S. voor Pakistan Paus Paulus over kerk in Afrika BEEK BERGEN 9" Richard Nixon onder de soldaten BLOEDIG INCIDENT IN GEVANGENKAMP V.S. twijfelen aan waarde ruimteprogram Bank, leid toef zijn. Curacaose I journalist veroordeeld Vrouw ontwijkt eend: drie doden In 't kort bane coat, ragen. In ieder sief mee weg 89,- 89,- 145,- Ook Syi rne voert bombardementen uit KUDO PRAV0: Tsjechoslowakije Sovjet-republiek PARIJS Op Biak West-Irian MGR. DEFREGGER Tovenares verbrandt Mexicaans jongetje DE STEM VAN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 Cabane coat (Stile Progressivo) kleur: zwart le Progressivo kolbert in zwart/wit dessin tileModemo kostuum tollen kamgaren flanel kleur: nègre A120 lik :o. Dat is maandelijks mderdduizend n al snel en plezierig geleend: 't is potste en modernste jioor privé-leningen Ineide folder ligt voor u klaar. Istraat 27, (01600) 4 87 57. MEVROUW GANDHI geen wapens (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Russische schrij ver Anatoly Koeznetsov, die in Londen na enige tijd spoorloos te zijn geweest te kennen heeft ge geven niet naar zijn land te willen terugkeren, heeft zich van een list bediend om zijn begeleider van zich af te schudden. Toen Koeznetsov maandagmiddag zijn hotel in Londen verliet, aldus meldt het Londense blad The Dai ly Telegraph, was hij vast besloten zijn vrijheid te kiezen. Maar alles wat hij bij zich had was het adres van de Daily Telegraph in Fleet Street en de naam van een lid van de redactie, die naar hem was ver teld Russisch sprak. In het begin van de middag had .oeznetsov met zijn begeleider, de rik Georgy Andjapridze, lector Ingels aan de universiteit van Mos- ;ou, striptease-voorstellingen in de .ondense wijk Soho bezocht en Indjapridze ervan overtuigd, dat hij, Koeznetsov, een loyaal Russisch aurger was. Verder had Koeznetsov zijn begeleider wijs gemaakt, dat hij in Soho naar een protitué zocht. Beide mannen spraken toen af, dat zij voor de rest van de dag hun igen weg zouden gaan. Maar Koez- ïetsov ging regelrecht naar de Dai- y Telegraph en sprak tenslotte met :ie journalist, die Russisch kent. Het Londens blad vertelt verder, dat hoewel men bij de Daily Tele graph Koeznetsov had gewaar schuwd, dat het leven van een bal ling niet gemakkelijk zou zijn, had Koeznetsov geantwoord, dat niets hem ertoe zou bewegen, naar Rus land terug te keren, waar hij niet meer als schrijver zou kunnen wer ken. Koeznetsov zei verder, dat hij een jaar geleden, na de invasie van Tsjechoslowakije definitief beslo ten had Rusland te verlaten. De Sovjet-ambassade in Londen heeft gisteren de Britse regering laten weten, dat zij graag met Koeznet sov zou willen spreken. De am bassade heeft geprotesteerd tegen de wijze waarop Engeland de zaak behandelt. Van ambtelijke Britse zijde is medegedeeld, dat Koeznet sov vrij is het gesprek al dan niet te hebben. Het Britse ministerie van buiten landse zaken houdt de verblijfplaats van Koeznetsov zorgvuldig geheim. Een Sovjet-woordvoerder klaagde er gisteren over dat niettegenstaan de dringende verzoeken de Russi sche ambassade niet in staat was te weten te komen wat er werkelijk gebeurd is. De directeur van de Engelse uit geverij MacGibbon and Kee, Regi nald Dovis-Pointer, heeft gisteren in The Times onthuld, dat hij uit „zeer goede bron" vernomen heeft, dat mevrouw Koeznetsov vijf we ken geleden is verdwenen en dat zij de Sovjet-Unie ontvlucht zou kunnen zijn. GEEN WAPENLEVERANTIE (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI Tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Nixon aan India heeft de Indiase minister-president mevrouw Gandhi hem duidelijk gemaakt dat India minder ge- interesseerd is in Nixons ideeën ovr de tokomst van Azië na het terugtrekken van de Amerikaanse troepen, dan in de plannen van de VS over de wapenleveranties aan Pakistan. De Indiase regering heeft zich de laatste tijd nogal zorgen gemaakt over berichten, dat de VS van plan zouden zijn om de wapenleveranties aan Pa kistan te hervatten. Zo zouden snel 100 tanks aan Pakistan geleverd worden Afgezien van diplomatieke be leefdheden komt mevrouw Gandhi's boodschap aan Nixon neer op de waarschuwing, dat de Amerikanen geen tanks mogen leveren aan Pa kistan, omdat dat de vrede beslist niet zou dienen. Er bestaat echter geen twijfel over, dat Nixon in La hore. waar hij vandaag naar toe gaat, de Pakistaanse versie van de zaak te horen zal krijgen. Hij moet er zich van bewust ge worden zijn, hoe ernstig de Indiërs dit alles opnemen. Van zijn kant schijnt Nixon zich minder zorgen te maken over het Indiase geschil met Pakistan dan over de machtsstrijd, die op dit mo ment in India aan de gang is. De Amerikanen maken zich de laatste tijd nogal bezorgd over de (zware) wapenleveranties van de Russen aan India. De nationalisatie van het bankwezen werd ook niet zo door Washington gewaardeerd. De Ame rikanen zijn er bovendien niet hele maal zeker van, dat de machtsstrijd helemaal over is, hoewel mevrouw (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD De hoofdredac teur van het Antilliaanse weekblad Vito, Stanley Brown, is veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Er was veer tien dagen geleden drie jaar tegen hem geëist. Aanleiding tot het proces vormde een artikel van Brown dat de titel iroeg „Open brief aan Tauber en an dere kwaadwillige kapitalisten". Tau ter is een juwelierszaak, die inder daad bij de onlusten op 30 mei in brand werd gestoken. Hieruit werd, achteraf, bedreiging met brandstichting en opruiing ten laste gelegd. Van de beschuldiging van opruiing is Brown, een vroegere onderwijzer, vrijgesproken. Het Actiecomité van Antillianen in Nederland heeft verklaard dat het Proces tegen Brown een duidelijk po litiek karakter droeg en dat de be klaagde ernstig te kort is gedaan in Jijn verdedigingsrechten en -moge lijkheden. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS Met het inzetten van Syrische bommenwerpers, die Bisteren aanvallen hebben uitgevoerd °P Israëlische stellingen, lijkt de st"id langs de omstreden grenzen van Israël naar een ander plan ver schoven. Tot nu toe ging het initia- jief tot luchtaanvallen altijd uit van |rael. Eerder deze maand sloeg de gyptische luchtmacht voor de eerste eer sinds de juni-oorlog terug. geen onze redactie buitenland) Gandhi enkele forse overwinningen heeft behaald. Nixon viel In New-Delhi een „heet" welkom ten deel. Er werden bij een temperatuur van 35 gra den diverse betogingen gehouden tegen zijn bezoek. Voor het gebouw van de Amerikaanse voorlichtings dienst in New Delhi ontploften twee bommen. Er werd geen schade aan gericht. Mevrouw Gandhi en president Nixon hebben ook over Vietnam ge sproken. De Indiase minister-presi dent zei dat Amerika het Indiase standpunt al een heel eind tegemoet was gekomen. „We hebben steeds ge zegd dat alle vreemde troepen uit Vietnam moeten vertrekken en dat het Vietnamese volk zelf zijn eigen toekomst moet uitmaken". Noord-Vietnam heeft gisteren in Parijs tijdens de vredesbesprekingen verklaard, dat het bezoek van presi dent Nixon aan Saigon alleen maar „de vastbeslotenheid van het Vietna mese volk in zijn strijd tegen de Amerikaanse agressors en hun hand langers heeft versterkt". Thoey zei, dat het bezoek van Nixon zeker niet zal bijdragen aan een oplossing van het Vietnamese vraagstuk. Hij leverde sarcastisch commen- taaf op de uitspraak van Nixon, dat Amerika niet de politieagent van Azië wil zijn. „Een dergelijke ver klaring is in de eerste plaats een toe geven dat Amerika de rol van poli tieagent voor Azië gespeeld heeft. Het blijft te bezien of het die rol niet langer op zich neemt", aldus Thoey, die later, zinspelend op de verzeke ring van Nixon van steun aan Thai land, er aan toevoegde, dat „Nixon hiermede heeft laten blijken dat Amerika, in feite, verre van af te zien van de rol van politieagent in Azië, deze rol blijft vervullen". (Van onze correspondent Ian Wright) SAIGON Het bezoek van pre sident Richard Nixon aan Zuid- Vietnam, is met grote geheim zinnigheid en uiterst scherpe vei ligheids-maatregelen omgeven ge weest. Vanaf het begin wisten noch de journalisten, noch de officiële pers, waar de president naar toe zou gaan of wat hij zou gaan doen Voor de duur van Nixons bezoek waren alle telefoonlijnen met Sai gon verbroken en zelfs 's middags, toen de pers naar Camp Dian werd vervoerd, waar Nixon de troepen zou toespreken, zei de officier, die het bevel voerde over een van de gigantische Chinook-helikopters op verontschuldigende toon: „Ik kan u niet vertellen, waiar we naar toe. gaan, omdat zelfs de piloten mij dat niet vertellen". Deze geheimzinnigheid was even onzinnig als de verbazingwekkende voorzorgsmaatregelen, die genomen waren voor het bezoek per helikop ter aan het presidentieel paleis in het centrum van Saigon. Het pa leis zelf heeft reeds alle soorten van afweermiddelen, die maar te bedenken zijn waaronder wapens op het dak om helikopters af te schrikken. Het is omgeven door een woud van prikkeldraad en de politie patrouilleert onophoudelijk. Tijdens het verblijf van Nixon in Saigon werden daar troepen in parate uitrusting aan de paleisbe wakers toegevoegd. Mannen van de geheime dienst, die zeer opvallend in colberts gekleed gingen (waar door ze hevig gingen zweten, maar waardoor hun pistolen bedekt ble ven) liepen in het rond gekluisterd aan hun radio-apparatuur. Onder tussen vlogen helikopters vaak zwaarbewapende Cobra's die men bijna nooit boven Saigon, waar op de meeste plaatsen geen helikop ters mogen vliegen, ziet voort durend boven het paleis en de stad. Al deze militaire voorzorgsmaat regelen vormden een grote tegen stelling met Nixons zomerse opge wektheid. Een overweldigend succes was het bezoek van de president aan de manschappen van de eerste in- fanterie-divisie te Dian. Dat is het hoofdkwartier van de tweede bri gade een typisch Amerikaans legerkamp, midden in een rijstveld, door bulldozers aangelegd. Hier waren de maatregelen tamelijk formeel. Men had het kamp een beetje opgeknapt, wat verf aan gebracht en ter inspectie stonden helikopters, pantserwagens en een groep manschappen klaar. De soldaten hoorden enkele uren voor Nixons komst pas, dat de pre sident zou komen. Ze kregen nieuwe helmbedekkingen, want vaak kras sen de soldaten hierop onbehoor lijke leuzen. De president inspec teerde de 250 man, die hem op wachtten, niet. Hij begaf zich spon taan onder de manschappen, on danks zijn klaarblijkelijke nervo siteit, die zich manifesteerde in zijn onnatuurlijke glimlach (foto), en zijn mechanische bewegingen. (Van onze correspondent) ZWOLLE Gistermiddag zijn bij een verkeersongeval bij Olst een vrouw en twee kinderen om het le ven gekomen. Mevrouw J. I. Wiers (38) uit Olst was met haar twee ge adopteerde Griekse kinderen van vijf en drie jaar op weg van Olst naar Deventer. Een eend stak plotseling de weg over en de bestuurster pro beerde het dier te ontwijken. Zij kwam daardoor op de linkerweghelft en botste frontaal tegen een vracht wagen. De vrouw en de beide kinde ren waren op slag dood. De bestuur der van de vrachtwagen werd licht gewond. LEEUWARDEN De 17-jarige amazone Freida van Assen uit Leeuwarden is gedood toen zij bij een val van haar schichtig geworden paard onder de achterwielen van een passerende tractor terechtkwam. OUDE PEKELA In Oude Pe kela is de 20-jarige J. Sanders uit die plaats dodelijk verongelukt. Hij was mede-inzittende van een auto die op onverklaarbare wijze van de rijbaan raakte en via enkele bomen, een sloot en een stuk bouwland tot stilstand kwam. LOCHEM Bij Lochem is een personenauto na een inhaalmanoeu vre op de linkerweghelft frontaal te gen een tegenligger gebotst. De be stuurder van deze wagen, de 31-jari- ge G. Lambers uit Nordhorn (Did.) was op slag dood. STEENWIJK De 23-jarige K. Oldenkamp uit Meppel is bij Giet hoorn verongelukt, toen zijn auto door onbekend oorzaak op de linker weghelft terechtkwam en daar in botsing kwam met een andere wagen. Een andere inzittende van de wa gen is in zorgwekkende toestand overgebracht naar een ziekenhuis. BONN Vijf inwoners van Ham burg zijn op weg van Keulen naar Neuss levend verbrand in een auto, waarvan de bestuurder de macht over het stuur had verloren en die in brand raakte na tegen de midden bermbeveiliging te zijn gebotst. VICENZA Een Italiaanse per sonentrein is met grote snelheid in gereden op een groep van tien arbei ders die een deel van de spoorbaan vernieuwden. Drie van hen werden gedood en twee gewond. SKOLPJE In de buurt van Skolpje (Joegoslavië) zijn 30 mensen om het leven gekomen en 18 ge wond bij een treinbotsing tussen een personentrein en een losgeraakte tankwagon. VERVOLG VAN PAGINA 1 In de overvolle kathedraal van Ru- baga. waar kardinalen en bisschop pen, genodigden, staatshoofden en delegaties uit heel Afrika en vooral de hele regering van Oeganda zelf, de paus een grandioos welkom toe riepen, sprak paus Paulus de Afri kaanse bisschoppen in het Engels toe. De paus sneed daarbij het veel om streden probleem aan: moet de kerk aangepast worden aan de cultuur van Afrika of moet zij Europees, La tijns of Oosters blijven? Het is een moeilijk vraagstuk zei de paus, waarover hij geen concrete uitspraak wilde doen, maar wel twee beginselen voorop wilde stellen, karakter zowel in de zielzorg als in de liturgie als in de geloofsverkondi ging en de spiritualiteit. En dat ziet men op het ogenblik overal in de li- Eerstens moet de kerk echt ka tholiek zijn, d.w.z. trouw aan de oor- ADVERTENTIE) ""'V icuduuc uuiieiuauu/ tat-t -M Het Tsjechoslowaakse lane - ^U('° Pravo heeft in een ken berichten tegengespro- zou er in Rusland gepleit tij,-"1 yan Tsjechoslowakije een so- ken, e Sovjet-republiek te ma- Eraïs?rs' die uit Moskou en Lemn- knd fleerden hadden in Rus- op anP^biljetten gezien waarop Waa annexatie zou zijn gezinspeeld. deleQ ™lemers menen dat dit onder- TsieriAn van een campagne om de *HeJrake" te intimideren om van <je rltomen dat 't ter gelegenheid sische in e TOr3'aardag van de Rus ten 3516 tot betogingen zou ko- Een goed idee voor morgen ONTSPANNINGSPARADUS tussen Hilvarenbeek en Tilburg Vergeet niet het safari-leeuwenpark van deBeekse Bergen te bezoeken. spronke-lijke leer van Christus.-En in dat opzicht is de kerk inderdaad al leen maar conservatief. Ze heeft de geopenbaarde waarheden in formu les vastgelegd, die weliswaar niet al tijd even gemakkelijk meer te begre pen zijn, maar die desondanks letter lijk gehandhaafd moeten blijven. Maar het eerste beginsel vraagt een aanvulling, een tweede, zo ging de paus voort. De manier waarop dit ge loof verwoord wordt, die kan vele vormen aannemen, zonder dat de kerk van de waarheid wordt aange tast. En op die manier ontstaat een plu ralisme dat niet alleen toelaatbaar maar zelfs wenselijk is. De christe lijke levensvormen krijgen een eigen turgische vernieuwing weerspiegeld. En zo krijgt u uw eigen Afrikaanse christendom. Maar noch de eigen Afrikaanse cultuur noch de cultuur van andere landen mogen dienen om de waarden van het christendom als onverenigbaar af te wijzen. Integen deel. zij moeten van elkaar leren, zoals in het verleden gebeurd is. De paus raadde de Afrikaanse christenen aan te zoeken naar een eigen contemplatief kloosterleven en naar eigen pastorale en godsdien stige centra te streven. Zodoende krij gen rassenstrijd en stammentegen stellingen of separatisme geen kans en kan Afrika tot een waarachtig chris telijke levensvorm komen. Maar er is meer. Op die manier bewijst het zwarte ras de universele kerk een grote dienst. Er zijn nog een paar andere be langrijke taken voor de katholieken weggelegd zei de paus. De katholie ken moeten de Afrikaanse maat schappij voorbeelden geven van chris telijk gezinsleven, helpen scholen en onderwijs tot bloei te brengen. Bo vendien dienen de katholieken voor te gaan in hulpbetoon aan zieken en armen. Maar de vrede en eendracht bevorderen is een van de voornaam ste taken. In het begin van zijn rede had de paus al gezegd dat de kerk in Afrika ïu het stadium heeft bereikt dat u „missionarissen voor uzelf" bent. De Afrikaanse kerk is nu volledig ge vestigd, maar moet bereid blijven lei ding uit Rome te ontvangen, aldus de paus. DE 6 MAANDEN OUDE LINDA, een van de tweeling van de familie Flo- russe uit Borger, is gisteravond in het kussen van haar bedje gestikt. Het kind heeft zich vermoedelijk in haar slaap omgekeerd. VIER MIJL voor de kust bij Wasse naar is gisteren door de mijnoprui- mingsdienst een 1200 kg wegende Duitse mijn uit de Tweede Wereld oorlog tot ontploffing gebracht. VIJF NOORDVIETNAMESE vissers, wier schip aan het zinken was, zijn gisteren door een Amerikaanse tor- pedobootjager gered. Zij zijn naar de basis Da Nang gebracht en zullen van daaruit door het Rode Kruis ge repatrieerd worden. UIT DE NIEUWE MAAS bij Rotter dam is gisteren het stoffelijk over schot opgehaald van de 25-jarige Fransman Houcine Ben ïdir Ait Saa- da. De man voer mee als versteke ling aan boord van het Duitse motor schip Bokholm en was on 26 juli bij Wilton Feijenoord in Schiedam te water geraakt. JOMO KENYATTA, de Keniase pre sident, heeft gisteren Josepho Odero Jowi beëdigd in de functie van mi nister van het economische plan en ontwikkeling, als opvolger van de onlangs vermoorde Tom Mboya. BIAK (ANP) Bij een bloedig in cident in een gevangenkamp op Biak is een Indonesische militair om het leven gekomen, terwijl zeker zeven militairen worden gewond. Volgens berichten uit betrouwbare kringen hebben negen Papoea-gevangenen verwondingen opgelopen. Van eni gen van hen zou de toestand kritiek zijn. Het incident deed zich voor, toen Indonesische militairen tien Pa poea's, die juist per vliegtuig uit het opstandige gebied van de Wisselme- (Van onze redactie buitenland) L'AGUILA Italië zal de uitleve ring vragen van de hulpbisschop van München, mgr. Defregger, als uit het ingestelde onderzoek zou blijken dat Defregger schuldig is aan het laten executeren van Italiaanse gijzelaars in 1944. Een voormalige luitenant, die be trokken is geweest bij de executie, is gisteren uit zijn functie (onderwij zer) geschorst. ren naar Biak waren overgebracht, meenamen naar het marinekamp waar al bijna 200 politieke gevange nen worden vastgehouden. Bij het kamp gekomen begonnen de Indo nesiërs om de een of andere reden de tien papoea's, die met touwen aan elkaar waren gebonden, te mishan delen. Voorbijgangers zagen hoe de soldaten met hun geweerkolven op de gevangenen losbeukten. Toen de militairen met hun ge vangenen het kamp binnenkwamen, werden zij echter door ongeveer 80 daar vrij rondlopende gedetineerden met stenen en stokken aangevallen. De Indonesiërs maakten gebruik van hun vuurwapens, waardoor na 20 minuten de strijd was geëindigd. De 120 leden van de raadgevende vergadering van het regentschap Tjendrawasih in West-Irian hebben zich eenstemmig uitgesproken voor Indonesië. Voordat de vergadering bijeenkwam, waren bijna vijftig per sonen in preventieve hechtenis ge steld. In Djajapoera, het laatste van de acht gebieden die aan de zogenoemde „daad van vrije keuze" deelnemen, zal op twee augustus een uitspraak worden gedaan. Nederlandse mannen, of laat ik wat bescheidener zijn, Zuidwestne derlandse mannen, weest nou eens eerlijk. Leest u niet met een wat bang hart de berichten uit Parijs over een dreigende maxi-mode? On ze meisjes zagen er nèt zo leuk uit, waar of niet? Ik heb het idee dat uw vrees nogal ongegrond is. De Nederlandse jonge vrouw draagt nu mini en ze zal dat voorlopig wel blijven doen. Jawel. Ze gaat niet zomaar over één nacht Par-ijs. En, heren, aan u de taak, om in voorkomende gevallen waar het hoge bloot met de beste wil van de we reld niets beters te zien geeft dan twee knotsknieën, met alle tact die u ingeschapen is de vrouw in kwestie de elegante en modieuze coupe van een maxi-rokje aan te prijzen. Er is nog water genoeg, ondanks de warmte. Nee, daar hoeven we niet over in te zitten. En het zwem water is ook nog van een goede kwa liteit. Maar in zwembaden varen ook geen tankers vol olie of schepen met bacteriologisch tuig. Rini Wagtmans rijdt intussen nog meer krantekolommen vol dan on dergetekende met zijn dagelijkse boodschap. In Kampala, Oeganda, ls een plaat uitgekomen met de „Paus Paulus- cha-cha-cha". En dan te weten dat de paus uit Europa en de Cha-cha- cha-dans uit Zuid-Amerika komt En de paus zelf waarschuwde gis teren na zijn aankomst nota bene voor teveel Afrikaanse folklore in de Afrikaanse kerk. Cha, cha! De Brabantse gemeentepolitie gaat zich aanpassen. Maar aan wie? Over agenten gesproken. Drie Si- ciliaanse politiemannen zijn gisteren samen met een man die zij achter volgden, in een vrij ongebruikelijke hinderlaag gelopen. Ze kwamen in een bijenzwerm terecht, en moesten gevieren in een ziekenhuis worden opgenomen. De „ramp" gebeurde toen de achtervolgde, de 32-jarige Giuseppe, die verdacht werd van eni ge diefstallen, over een muur sprong en bovenop een bijenkorf plofte. En kele seconden later klom ook de ene na de andere agent over de muur, om vervolgens in het ziekenhuis weer een beetje „bij" te komen. Vaart u wèl? Optimist U hoort dan tot de bijna zeven van de tien Nederlanders, die vinden dat in hun gezin welvaart heerst. Uit het NIPO-onderzoek, dat dit resul taat opleverde, is ook gebleken dat ruim zeven van de tien Nederlanders meent dat er in Nederland welvaart heerst. Dat in beide gevallen ongeveer het cijfer 7 van de 10, ofwel 70 procent, uit de bus kwam, is logisch. Niet waar, wie vindt dat hij het thuis slecht heeft, vindt Nederland ook een land waar armoe nog min of meer troef is. En dat is dan, om de zaak even om te keren, toch nog 30 pro cent. Foei, is het nou nooit goed? Nee! Wat een land, waar men schuil- bunkers dreigt te gaan bouwen voor straaljagers van de koninklijke lucht macht. Bunkers van rond een half miljoen gulden per stuk! En de niet- koninklijke Nederlandse bevolking? Die moet maar onder de tafel krui pen als het zover is. En als er na een forse bommenre gen alleen nog maar straaljagers overblijven, waarvoor dienen die dan nog? Da's een denkerrrrrrtjen! MERIJN. MEXICO-CITY (RTR) Een Mexicaanse moeder vond dat haar zevenjarig zoontje door de duivel was bezeten. Zij ging met hem naar een tovenares, die de kleine Juan Hernandez met alcohol overgoot en daarna in brand stak om de boze geesten te verdrijven. In een zieken huis in Mexico-City is hij woensdag overleden. De moeder en de tovena res zijn door de politie gearresteerd. (Van onze correspondent) in Washington) WASHINGTON Biologen heb ben in Houston witte muizen met stof van de maan ingespoten, één van de vele voorzorgsmaatregelen om te bepalen of er op de maan ook besmettelijke organisme voor komen. Te oordelen naar de gezondheids toestand van de astronauten van de Apollo-11, die gisteren een stevig ontbijt, bestaande uit eieren, bacon en een soort griesmeelpap, naar binnen werkten, is dit bijna zeker niet het geval. Terwijl geheel Amerika de kwa liteit van de kleurenfoto's van de sterren en strepen van de Ameri kaanse vlag op de maian bewon dert. staat het congres volgens waarnemers nog steeds zeer scep tisch tegenover de toekomst van het ruimte-programma. Tegen 1 september moet vice-president Spi- ro Agnew aanbevelingen doen om trent wat Amerika zich in het toe komstige ruimtevaart-programma tot doel moet stellen. De vice-president zou graag te gen het einde van deze eeuw een landing op Mars uitgevoerd willen zien, maar hierover bestaat bij het wetgevend lichaam weinig enthou siasme. Trouwens, nu al vragen en kele democratische senatoren zich af of het werkelijk van nationaal belang ls drie Apollo-lanceringen per jaar te gaan uitvoeren nu er een landing op de maan is uitge voerd. Zelfs senator Clinton Anderson uit Nieuw Mexico, die als voorzit ter van de ruimtevaairt-commisie van de senaat een van de vooraan- s taaide voorstanders van het Apol- lo-programma is, voelde zich ge dwongen om het met de mening van de vice-president oneens te ziin. In een brief aan zijn kiezers merk te hij op dat een landing op Mars ongeveer 25 a 40 miljard dollar zou gaan kosten en kwam tot de conclusie: „we zouden weieens tot de ontdekking kunnen komen dat het geld beter aan onderwijs, huis vesting en medische verzorging in het land besteed kon worden". NASA zal dit waarschijnlijk wel een beetje ondankbaar vinden na dat er op kosten va»! de belasting betalers 274 vertegenwoordigers en 34 senatoren naar Kaap Kenedy waren gevlogen om de lancering van de Apollo-11 gade te slaan. Ongetwijfeld wordt in het con gres het nationale gevoel van on behagen over de ruimtevluchten weerspiegeld. Het congres is nu voor een redelijk evenwicht tussen binnenlandse en buitenlandse po litiek, militaire zaken en ruimte vaart-programma's. Zoals de demo- cratische leider in de senaat Mike Manfieid heeft gezegd: „er bestaan op de planeet aarde nog problemen die we onder ogen moeten zien." (Copyright The Guardian/De Stemï

de Stem | 1969 | | pagina 7