Siemens: „Zeker 76 percent voor Nederlandse bedrijven Dader bankoverval Middelburg bekent r Haven van Hoofdplaat voorgoed verleden tijd Tlieo Verschueren bij ,de kans van z'n leven' nog steeds zonder gangmaker bO de Spur is lekker niet duur Ons aandeel bij bouw kerncentrale in Vlissingen-Oost In gesprek met rwijl u wacht NEELEMANS Van buit niets over FAVORIET VAN ST.-JANSTEEN DANIG GEHANDICAPT Mevr. L. de Rijcke- van Damme MORGEN J)elburg Jeshal Stadhuis lafisch werk van Picasso Iksarchief: „Zeeland en de Altijd geldgebrek arm en zonnig Ook De Schelde? Nevenprofijt Sportvissers feburg ER ZIJN WEER PEREN AUes of niets Lagere opbrengst aardbeien Scholingsweekend socialistische jeugd Sterrit Vlissingen DE STEM VAN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 J van dit wegvak gereed te ment Vogelpiek De cam» ■eniging „Vogelpiek" treft m0' el al voorbereidingen Voor musementavonden, die belegd gen zaterdag 27 en zondag 23 ber. Voor deze avonden heeft piek" zich al kunnen verzie, an de medewerking van w esten, te weten „The New Blus en „The Sheiks". Beide avon.I lorden gehouden in de grotj ishal van de fa. Scheerders, dorpe e schutters Tijdens inter-1 ale handboogschietwedstrij. oor de jeugd, die door sch-Vlaamse Schuttersbond georganiseerd, hebben eejl onge leden van de Westdorpsel ging St. Sebastiaan goede I des geleverd. TOeD 1 (tot 13 jaar) behaaldeI Verhelst de vierde prijs; ï.j laar was achtste. Ie tweede groep (13 tot 171 schoot Koen van Waes zich een zeer verdienstelijke vijfde! ïwe leerkrachten Met in.l van het nieuwe schooljaar zijnfl e St Josephschool tot onder- essen benoemd de dames del en Verdunnen. Deze benoe-l Tn waren nodig wegens ver«| van mej. Staal en de heer :ens. l. 01140-3084 de Block 14.30 uur (antieschieting. ssl, film, concert enz. Iburg Iel 20 uur leitje, wild op liefde, 14 J. keuzen tor 20 uur ternary's baby, 18 j. KT Iscoopgebouw 20 uur 1groene baretten, 14 j. 1 tentoonstellingen Irdtse Synode" Luws Museum: Werk van J. C. J, Schagen. ikzee Igerweeshuis: Nederlandse plas- 1 van o.a. Dirk Claus, Hans lyens, Niek Jong. Idskelder: Schilderijen van Ier van Vosselen Inna ter muiden Irm. Raadhuis: Schilderijen en ïldhouwwerk van Jos But en Jon R. de Meester de Beteen- uck. FDORPE erie Troutzaerte: Beeldhouw- fk Frans Cox; grafisch we» R. Anthonio en klein plasties Ibrons van Marja van Putten, diversen Belburg Fiiatuur Walcheren, Molenwater epend van 922 uur "vdijke lé De Lozanne 20 uur ligerensociëteit. Iede pverneurswijk 21.30 uur Tnpvuur. —5STDIJK {van Dijk: T.B.C.-schieting. VACHT ■e Vlieger 15 uur Schieting. fLLEBRUG Ie Kind 15 uur Schieting. |T Ijijhaart 15 uur Schieting. BSTERZANDE tem Teil 15 uur Beting staande wip. Ivoor deze rubriek: tel. 0118®' lof Postbus 116 in Middelbirt! (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ofschoon aanvankelijk elk spoor doodliep, is de Middelburgse politie toch onverwacht snel over kunnen gaan tot arrestatie van de man die verdacht wordt van de over val op het bijkantoor van de Reiffeisenbank aan de Ooster- scheldestraat in Middelburg. De man, de zandstraler J. A. L. (38) uit Vlissingen, kon worden ge grepen op aanwijzingen van de overvallen kantoorbeheerder, de heer S. Klap. Deze liep woensdagmiddag bij de Koningsbrug in Middelburg, toen hij ten personenauto zag naderen waar van hem de bestuurder bekend voor kwam. „Dat is mijn belager", concludeer de de heer Klap. Het gelukte hem nog het nummer van de auto te note ren. Met dat belangrijke gegeven spoedde de kantoorbeheerder zich naar het politiebureau, waar men on middellijk de Rijksdienst voor bet Wegverkeer inschakelde. Deze dienst deelde mee, dat het kenteken de auto van J. A. L. in Vlis- imgen betrof. Woensdagavond kon den Middelburgse rechercheurs, in samenwerking met Vlissingse col lega's, L. in zijn woning in Vlissingen aanhouden. Hij werd overgebracht naar het lriitiebureau in Middelburg, waar znfrontatie plaatsvond met de twee {etuigen, de heer Klap zelf en de •naast het kantoor wonende J. Nelis- «en, die de overvaller had zien bin nenkomen en weer weggaan. Beiden herkenden L. Na langdurig verhoor legde L. donderdagmiddag een vol ledige bekentenis af. Van de buit, rond f 5700,-, bleek niets over. Hij had het geld gebruikt voor de betaling van schulden en voor de aanschaf van onderdelen voor zijn auto. Belangrijkste motief voor de overval was wel zijn chronisch feldgebrek. Het „wapen" dat L. bij zijn overval hanteerde was, zo ver telde hij, een luchtdrukpistool waar- van hij de loop had ingekort om het „echter" te laten lijken. L. heeft later het pistool vanaf de Zeelandbrug in de Oosterschelde ge worpen, zodat terugvinden vrijwel uitgesloten is. L. zal worden voorge leid voor de officier van justitie. De politie heeft inmiddels ook een getuige gevonden die heeft gezien ER OVERLEVENDEN p.G IR ME AF dat de man kort nadat hij zijn over val had gepleegd, op de Koudekerkse- weg, niet ver van het bijkantoor, in grote haast de nummerplaten van de auto verwisselde en vervolgens met grote snelheid in de richting Kaudekerke verdween. Door dit valse autonummer, dat zowel door de heer Klap als door de heer Nelissen werd genoteerd, zag het er aanvankelijk naar uit, dat men in het onderzoek niet verder zou komen. De auto die bij dit genoteerde ken teken hoorde, werd n.l. zoals ge meld in het woonwagenkamp in Vlissingen aangetroffen, doch had onmogelijk het voertuig van de over valler kunnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGÊN/DEN HAAG De Nederlandse Siemens Maatschappij te Den Haag, waaraan door de PZEM begin april van dit jaar de opdracht werd verstrekt voor de bouw van de kernenergiecentrale in Vlissingen - Oost, is ervan overtuigd, dat inderdaad de 76 pet. van het werk, zoals toegezegd, door Nederlandse ondernemingen zal kunnen worden uitgevoerd. Van de zijde van de Nederlandse Siemens Maatschappij, vertegen woordigster in Nederland van de fei- telijke „constructeur" van de cen trale, de Kraftwerk Union A.G. in de Duitse bondsrepubliek, wijst men er in dit verband op, dat reeds thans weinig tijd nadat de eerste paal voor de centrale werd geheid, zeker voor de helft van deze 76 procent aan Ne derlandse ondernemingen is uitbe steed. Het gaat hier om opdrachten Vooruitzichten loor zaterdag li zondag, opgesteld door W K.N.M.I. op tot globaal 80 miljoen gulden, die naar schatting een kleine 40 procent van het totale werk uitmaken. De directie van Siemens deelde desgevraagd mede, dat deze opdrach ten betreffen; het gehele bouwkun dig gedeelte, gegund aan Bredero's Bouwmaatschappij te Utrecht; de turbine, die zal worden geconstru eerd door Stork; het reactorvat, op gedragen aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (R.D.M.) lid van de Rijn-Scheldegroep, en ten slotte de stalen omhullingsbol van de reactor, waarvan de constructie is opgedragen aan de Machinefa briek Vlaardingen-Oost. Voorts is er nog een aantal deel opdrachten. Zo worden weliswaar de stoomgeneratoren door een Duitse firma gebouwd, doch deze werkt voor de levering van onderdelen op haar beurt weer samen met Nederland se ondernemingen. Siemens is er te meer van overtuigd, dat het percen tage van 76 procent zal worden ge haald, omdat terwijl de bouw in to taal vier jaar in beslag zal nemen, zeker in de komende drie jaar nog regelmatig nieuwe opdrachten zul len worden verstrekt". Daarom acht men het °°k bepaald niet uitgesloten, dat de Kon. Mij. „De Schelde" in Vlissingen, die e- veneens deel uitmaakt van de Rijn- Scheldegroep, een aandeel in het werk zal krijgen. De directie van Siemens denkt in dit verband aan de constructie van het pijpleidingen systeem, hulpketels en ander staal- werk. Dat de „enginering" van het zuiver kernfysische gedeelte in han den van Duitse constructeurs van Siemens hlijft, acht men bij dit be drijf alleszins redelijk, omdat men daar over zeer ruime ervaring op het gebied van kernenergiecentrales beschikt. Wanneer ook dit in Nederland zou moeten worden uitbesteed, zou er zeer veel, in feite overbodig, reearch- werk moeten worden verricht, alvo rens tot de constructie van de cen trale zou kunnen worden overgegaan, zo redeneert men hij Siemens. Het haventje van Hoofdplaat met op de voorgrond de heer De Koster. Overigens heeft het Nederlandse bedrijfsleven ook op „bijkomstige" terreinen profijt van het werk. Zo overweegt de Nederlanse Siemens Maatschappij om de terreinvracht wagens die voor de bouw nodig zijn, te bestellen bij DAF in Eindhoven. De directie van deze Nederlandse tak van het omvangrijke Duitse con cern kan weinig geloof hechten aan een beslissing van Philips om, we gens „teleurstellende ervaringen" bij de bouw van kernenegiecentrales in Nederland en dan natuurlijk voor al in Zeeland te stoppen met de ontwikkeling van splijtstofelementen voor kernreactoren. „Het is niet aan te nemen dat Philips zal moeten „le ven" van deze kleine Nederlandse thuismarkt. De insternationale markt :s ruim genoeg. Er staan al honder den reactoren", aldus een directie lid van Siemens. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT Nadat de gemeen te Hoofdplaat op één mei van dit jaar het kleine haventje had gesloten, doet het waterschap Het Vrije van Sluis dat per 1 augustus nog een keer. De sluiting is bedoeld als een waarschuwing voor de scheepvaart die overigens het haventje al gerui me tijd links laat liggen. In de nu verlaten haven van Hoofdplaat ligt nog maar één boot aan de kade. Het is de zeer oude Adriana-Pieternella van de 55-jarige schipper A. de Koster. De Adriana- Pieternella is een voormalig zeilschip dat in 1918 vijf meter werd verlengd en is voorzien van een motor. Schip per Koster voer er mee op Rotter dam. Graan of bieten heen en stuk goederen terug. Later bracht de beurtvaart geen geld meer op en stapte de heer De Koster over op het vervoeren met zijn oude, en inmiddels van een ande re motor voorziene, schuit van Bel gische sportvissers. Mannen die er wel enkele frankskes voor over had den om door de Adriana-Pieternella naar een goed stekkie op de Wester- schelde te worden gebracht. Schipper De Koster vaart, ondanks de sluiting, nog altijd, onder belang stelling van de gepensioneerden en de peuters van Hoofdplaat. Er veranderde voor hem tot nu toe weinig, behalve dan de havengelden die hij vanaf 1 mei niet meer behoeft (ADVERTENTIE) 18.00 uur: "'anu en overwegend ®nmig en droog. Weersvooruitzichten in cijfers ge- hidaeld over Nederland. zaterdag: aantal uren zon: 6 ®'ll; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo- normaal: max.-temp.: 3 of meer ™en boven normaal; kans op een periode van minstens 12 uur: (Procent; kans op een geheel droog "maal: 80 procent. y??r zondag: aantal uren zon: 6 vm min -temp.: 0 tot 4 graden bo- .Anormaal; max.-temp.: 3 of meer dnw k°iven normaal; kans op een 95 d pe"0<®e van minstens 12 uur: etnwISW kans °P een geheel droog cmaal. 90 procent. het weer in europa Barcelona O- L.ÜO herlijn g°rdeaux Brussel J^ankfort Jrenève Grenoble Helsinki psbruck kopenhagen B'ssabon Bocarno Bonden Ma!?ga {Jallorca NSchen Oslo ?arijs l^ttohn «tóch onbew. 27 half bew. 26 zw. bew. 30 onbew. 28 geh. bew. 22 onweer 25 half bew. 24 onbew. 25 onbew. 30 zw. bew. 24 onbew. 26 onbew. 29 onweer 28 licht bew. 22 onbew. 24 onbew. 35 onbew. 28 licht bew. 27 zw. bew. 23 onbew. 26 onbew. 30 zw. bew. 26 half bew. 27 onbew. 30 zw. bew. 23 zw. bew. 22 (Van onze correspondent) KAPELLE Sinds donderdag zijn er in Zeeland weer peren van de nieuwe oogst te koop. Op die dag mocht het ras Oomskinderenpeer op de veilingen worden aangevoerd. De ze vroege zomerpeer wordt plaatse lijk op Zuid-Beveland nog geteeld, maar dit jaar zal de produktie zeer gering zijn, want er hingen weinig vruchten aan de bomen. Voor de grootste maat werd op de eerste aan- voerdag rond 50 cent per kg be taald en de kleine maat deed rond 38 cent per-kg voor de klasse I kwa liteit. Het eigenlijke perenseizoen be gint in Zeeland eerst met de Précoce de Trevoux. Hiervan is een groot are aal en de oogst belooft goed te wor den. Aangenomen wordt dat eind vol gende week de aanvoer van deze pe ren op gang gaat komen. (Van onze sportredactie) ST. JANSTEEN Vier dagen voor in Antwerpen de eerste series om het wereldkampioenschap achter grote motoren worden verre den, zit Theo Verschueren, een van de grote favorieten voor de regenboogtrah nog steeds zonder gangmaker. Alleen het idee dat hij het zonder een geroutineerde voorman zou moeten doen, maakt hem, zo kort voor het belangrijke evenement, doodzenuwachtig. De Belgische Zeeuwsch-Vlaming, woonachtig in St. Jansteen, worstelt met het probleem sinds zijn vaste gangmaker in belangrijke wedstrij den, Ronse, enkele weken geleden overleed. Op dat moment stonden alle goeie gangmakers al onder contract, zodat Verschueren tot nu toe vergeefse moeite heeft gedaan een redelijke vervanger voor Ronse te vinden. Er is op het ogenblik eigenlijk nog maar één man, op wie Theo Ver schueren zijn hoop kan vestigen: Meuleman. Aanvankelijk werd aan genomen, dat ook Meuleman zich reeds voor de wereldtitelstrijd had vastgelegd, maar dat bleek een mis verstand te zijn. Theo Verschueren heeft tot nu toe echter nog geen con tact met hem kunnen krijgen. „Als ik geen goeie gangmaker kan krijgen, ga ik niet naar Antwerpen", zegt die nieuwe Belgische kampioen achter de motoren. „Ik ben niet van plan om voor de tweede maal mijn kan sen te verspelen door een onkundige gangmaker. Vorig jaar heb ik onder vonden achter een nieuweling te moeten rijden. In de series won ik gemakkelijk, maar toen ik in de fi nale achter een Zwitser uitkwam, moest ik de strijd na een kwartier als eerste opgeven". Theo Verschueren heeft zichzelf ingeprent in Antwerpen het allerbes te, of helemaal niets te laten zien. De Steense renner is niet van plan om „de kans van zijn leven" zo vlak bij huis te verspelen. „Als ik in Ant werpen nog met Ronse had kunnen rijden, was ik er voor 90% zeker van geweest, dat ik op de eerste plaats kwam. Die man was bij wijze van spreken vergroeid niet de Antwerpse piste, waar hij veertig jaar lang heeft gereden. De laatste jaren waren wij ook erg goed op elkaar ingespeeld geraakt". Sinds maandag oefent Theo Ver schueren dagelijks op het Antwerpse ovaal. Dat gaat tot nu toe nog achter „geleende" gangmakers. Maar als wij de Antwerpse organisatoren moeten geloven, komt er nog tijdig een ac ceptabele motorrijder voor Verschue ren opdagen. Is dat inderdaad het ge val, dan is er een zeer grote kans, dat hij het kampioenstricot voor de eerste maal naar St. Jansteen haalt. Voor de Zeeuw zou het de kroon op zjjn werk betekenen. Het afgelopen seizoen heeft hij helemaal op de titel strijd afgestemd. Om wat vlugger op snelheid te kunnen komen zijn zwakste punt reed hij een groot aantal criteriums. De resultaten waren goed. Twee overwinningen en een lange lijst met ereplaatsen. Bovendien heeft Ver schueren door zondag in Rocourt de Belgische titel achter grote motoren te pakken, bewezen dat zijn start een stuk verbeterd is. Hadden zich de moeilijkheden met de gangmaker niet voorgedaan dan was Theo Verschueren onder werke lijk ideale omstandigheden aan de races begonnen. De Antwerpse piste ligt hem bijzonder goed. Van de drie keer dat hij er achter de grote mo toren startte, won hij tweemaal en eindigde hij een keer als tweede ach ter Leo Proost, thans zijn grootste concurrent. Daarnaast is hij ver trouwd met de iets lichtere motoren eigendom van het Antwerpse Sportpaleis die tijdens de wereld titelstrijd gebruikt zullen warden, terwijl hij de laatste weken de kans heeft gehad zich in topconditie te rijden. Het wereldkampioenschap in Ant werpen zal er een van nieuwigheden worden. Niet alleen wordt in de Sin jorenstad voor de eerste maal op een overdekte baan en met lichtere motoren gereden, maar ook de pak ken van de gangmakers zijn veran derd. De motorrijders zullen in Ant werpen geen kleding van ruwe stof mogen dragen. De pakken moeten allemaal van glad leer zijn, waar door de werestand voor de coureurs groter wordt. Theo Veschueren heeft het nieuwtje al uitgeprobeerd. Zijn mening: „Het scheelt heel wat. Voor al het bovenlichaam van je gang maker houdt minder tege/i, omdat de wind nu ook tussen zjjn armen door kan komen". af te dragen aan de gemeentewerk man en ontvanger van kaai- en ha vengelden B. de Vilder. De heer De Vilder spreekt met wee moed over het verleden van de ha ven. Hij vindt het jammer dat Hoofd plaat binnen enkele maanden zal worden afgesloten van de Wester- schelde. Vroeger, zegt hij, kwamen er in Hoofdplaat een of twee schepen per dag. Dat trok mensen. Vooral voor de bejaarden was de haven een brok ontspanning. De voormalige havenmeester van Hoofdplaat, de 85-jarige heer J. de Koster kreeg op 1 mei van dit jaar zijn congé van de gemeente. Deson danks gaat hij nog altijd 4 tot 5 keer per dag naar de haven. „Je verleert het moeilijk", zegt hij, „als je dat, zoals ik vanaf 1945 gewend bent". Zijn zoon, de enige schipper van Hoofdplaat, weet nog altijd niet waar hij aan toe is. Hij heeft een verzoek ingediend om in het kader van de Deltawerken in aanmerking te komen voor een ver goeding, maar hij zegt nog altijd niets te hebben gehoord. „Ze sturen me met een kluitje in het riet. Ik vraag me af waar ik na (Van onze correspondent) KAPELLE De aardbeien van de volle grond hebben in het afgelopen seizoen bij de veiling in Kapelle-Bie- zelinge minder opgebracht dan in het jaar daarvoor. De aanvoer van volle grondsaardbeien bedroeg dit jaar 256.345 kg tegen het jaar daarvoor 259.600 kg. De geldelijke opbrengst daalde van 405.576,23 in 1968 tot 378.982,73 in het afgelopen seizoen. De gemiddelde prijs van de volle grondsaardbeien was in 1968 156,20 en in 1969 147,80. de sluiting heen moet. Ik ben tenslot te 55 jaar. Niemand wil mij nog heb ben." Volgens een woordvoerder van het waterschap Het Vrije van Sluis kan het nog wel enkele maanden duren voor de haven echt wordt gesloten. „We verzonden dit bericht van de sluiting, omdat wij onze aannemer, die ten oosten van Hoofdplaat bezig is met zandspuiten, de vrije hand willen geven. De haven gebruiken we echter nog om water te lozen en totdat de nieuwe sluis bij Nummer Zeven gereed is, blijft de haven open (Van een onzer verslaggevers) GOES De socialistische jeugd, afdeling Zeeland, organiseert in sa menwerking met de socialistische „Jonge Wachten" uit eBlgië op za terdag 2 en zondag 3 augustus a.s. een scholingsweekend in Groede. De jonge socialisten zullen daar o.a. spreken over de structuur van de jongerenorganisaties en die strijd om mieer inspraak op scholen, be drijven etn universiteiten. Alle andere afdelingen van de so cialistische jeugd in Nederland ne men eveneens aan het scholinigs- weekend deel. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Ongeveer 120 bad gasten en Vlissingers gingen van start voor een sterrit, uitgeschreven door het Vlissings Actiefonds m.m.v. Mac. de Zeeuwen. Om half acht vertrok de eerste deelnemer en een uur en 20 minuten later kwam de eerste zijn laatste stempel op de kaart halen. De prijzen werden later uitgereikt tij dens een dansavond. „HOEWEL Theo Verschueren in St.- Jansteen geboren en getogen is, heeft men in zijn woonplaats nooit een supportersvereniging goed van de grond kunnen krijgen. De georgani seerde Verschueren-clan moet dan ook niet in St.-Jansteen, maar hier in het Belgische St.-Niklaas gezocht worden en wel in café Ons Genoegen, waar met series foto's aan de muur duidelijk Wordt gemaakt, dat de Zeeuwsch-Vlaming in dit sportlokaal favoriet is". AAN het woord is mevr. L. de Rijcke-van Damme, gastvrouw tij dens de bijeenkomsten van de sup porters. De bewonderaars van Ver schueren treffen elkaar regelmatig in het clublokaal. Bovendien is er op gezette tijden een tombola waar mee de kas op peil wordt gehouden. „DE bijzondere belangstelling voor de coureur is eigenlijk zes jaar geleden, na de jaarlijkse kermisïcoers in St.- Niklaas, gegroeid", vervolgt zij. „Theo Verschueren reed toen goed in de profwedstrijd die gedeeltelijk in onze straat werd gehouden. Vanaf die tijd is de band blijven bestaan. Later hebben wij de foto's overgenomen van een café dicht bij de grens. En nu telt de supportersvereniging ruim 70 leden". „VLAK voor de wereldkampioenschap pen vermaken de wielerliefhebbers zich met het maken van voorspellin gen voor Antwerpen. Over de kan sen van Theo Verschueren wordt bij ons natuurlijk alleen maar zeer op timistisch gesproken. Wij weten al lemaal dat Theo op de Antwerpse piste op zijn best is. Daarom zijn wij er hier van overtuigd dat hij de re genboogtrui kan winnen". „NA zijn zesdaagse-overwinning in '67 werd Theo Verschueren in St.-Ni klaas door zijn supporters gehuldigd. Wij wilden niet onderdoen voor de feestelijke ontvangst die Theo in St.- Jansteen ten deel was gevallen. Daar om werd ook hier in het clubhuis van zijn supporters, een groot feest georganiseerd. Bij die gelegenheid kreeg Theo van zijn bewonderaars een cadeau en een envelop met in houd aangeboden. Of hem dat na eenl eventuele zege in Antwerpen weer te wachten zal staan? Ik weet niet wat er in kas is. Daar zal het waar schijnlijk van afhangen", zegt me vrouw De Rijcke lachend. „EEN wereldtitel zou de supporters vereniging een welkome injectie ge ven", besluit zij. „Door verschillende oorzaken is de aandacht van de leden voor de wielersport de laatste jaren Wat verslapt. Het is niet meer zo, dat er hele groepen supporters naar de circuits trekken. Ik geloof dat de mensen te veel door hun werk in beslag genomen worden. Daarbij was het tijdens de laatste zesdaagse van Antwerpen zulk slecht weer, dat het onverantwoord was 's avonds te gaan kijken".

de Stem | 1969 | | pagina 3