De geesteszieke is geen „hopeloos geval" meer Particulier initiatief Het kinc in d grot stad ZWAR 60 JAAR VREDERUST Vier voetbalclubs zeer bezorgd over accommodatie velden Wij hebben u veel te bieden in onze showroom te Axel Onze garantie op OCCASIONS is onze verkoopkracht Autobedrijven J0S VOET N.V. ERVAREN CHAUFFEUR CHEMIE Plannen Promotor Iedereen mag zijn zegje zeggen in Sluis Botsing met veel schade op RW 58 Zwaargewonde bij inhaalmanoeuvre f f t JONGE MEDEWERKER(STER! I. W. DE JONGE IDEALE VLOERBEDEKKING ALMA Parket Breda K^ieo* Wij bieden a) de kalkammonsalpeterfabrlek (4 ploegendienst) of b) de afdeling verpakking en verlading (2 ploegendienst) Hoekje UW ADVERTENTIE BELANGRIJK NIEUWS DE STEM VAN DONDERDAG 31 JULI 1969 (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/HALSTE REN De jaarvergadering van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Ze nuwzieken in Zeeland gehouden in het kerkgebouw van het psy chiatrisch ziekenhuis van de ver eniging, „Vrederust", heeft in het teken gestaan van twee jubilea: het 65-jarig bestaan van de ver eniging en vooral het 60- jarig bestaan van het ziekenhuis. Voorzitter J. Duvekot uit Goes hield een jubileumrede. Daarin sprak hij vooral over het ontstaan en de ontwikkeling van het zie kenhuis en over de ontwikkeling van de behandeling van geestes zieken, medisch en anderszins. Hij toonde aan, dat beide ontwik kelingen van enorme omvang en be tekenis zijn (geweest). Het sprekend ste bewijs is wel, dat het genezings percentage op Vrederust 80 bejjraagt; in 1939 was dat percentage 65. „Het ziekenhuis Vrederust" heeft de ont wikkelingen op medisch en maat schappelijk terrein altijd op de voet gevolgd, zodat een geesteszieke hier tegenwoordig geen hopeloos geval meer is, maar een patiënt, voor wie na zorgvuldige begeleiding en verpleging genezing en totale te rugkeer in de maatschappij zijn weg gelegd", aldus de heer Duvekot. Nóg blijft Vrederust zich ontwik kelen en vernieuwen. In zijn jaar rede aan het begin van de vergade ring gaf de heer Duvekot een op somming van de plannen, die nog te realiseren staan. Zo bereidt men de bouw voor van een socio-therapeu- tisch centrum. Dat zal bestaan uit 12 woningen voor telkens zes patiënten, die met elkaar een eigen huishou dinkje zullen vormen. In dat cen trum zullen de patiënten een maat schappelijk aangepaste verpleging krijgen. Er bestaan ook plannen voor een nieuw therapiegebouw en mogelijk zal nog dit jaar de bouw van een nieuw zusters- en broedershuis be ginnen. Voorts zal de kerk worden gerestaureerd. Onlangs is de bouw begonnen van een gebouw voor cul turele- en bewegingstherapie bij het neurosensanatorium De Viersprong in Halsteren. Het rioleringen- en we genstelsel op het 200 hectaren grote gebied, waarin het ziekenhuis staat, wordt vernieuwd. Wat ook belangrijk is: één van de artsen, dokter Van Nimwegen, volgt momenteel de opleiding tot geriater, zodat Vrederust straks ook bejaarde geesteszieken in behandeling kan nemen. In zijn jubileumrede noemde de heer Duvekot nog enkele saillante cijfers. Vrederust heeft dit jaar de tienduizendste patiënt opgenomen. Het ziekenhuis telt momenteel 840 patiënten. De verpleegprijs steeg in zestig jaar met 4000 procent: van 39 cent per dag tot f 29,per dag. (De verpleegprijs zal binnenkort waarschijnlijk met drie gulden wor den verhoogd, maar is dan nog altijd zeer laag). De vergadering 62 afdelingen vertegenwoordigd nam „en pas sant" afscheid van dr. M. van der Beek, die op 31 december met pen sioen gaat. Hij is 16 jaar geneesheer directeur van Vrederust geweest en 12 jaar geneesheer-directeur van De Viersprong. Hij zal worden opge volgd door dr. J. van Rossum (Vre derust) en dr. P. Jongerius (De Vier sprong). De heer Duvekot noemde dr. Van der Beek „de grote promotor van de medisch-wetenschappelijke ontwik keling op Vrederust, die van grote invloed is geweest op het genezings proces van de zieken". Hij deelde mede, dat dr. Van der Beek nog een „bouwmemorandum" heeft opgesteld, dat als vijfjarenplan zal worden ont wikkeld. Men nam ook afscheid van twee geestelijke verzorgers, ds. F. van de Berg, die bijna 24 jaar bij Vrederust heeft gewerkt en ds. Hulsbergen. Het huishoudelijk deel van de ver gadering van gisteravond had een vlot verloop. Er was een onverdeel de lof voor het jaarverslag en het financieel verslag over 1968. Er (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Maandag 4 augustus worden op de Markt in Sluis opna men gemaakt voor het televisiepro gramma van de Nederlandse Omroep- stichting „Ik vind datHet pro gramma, dat de dinsdag daarop zal worden uitgezonden, is in principe bedoeld voor iedere man of vrouw, die denkt iets te vertellen te hebben dat anderen zal interesseren. „Je hoeft", zei regisseur Stokvis, gistermorgen in Sluis, „voor dit pro- gramma niets bijzonders te hebben gedaan om op de beeldbuis te mo gen verschijnen. Het is niet nodig vijf mensen uit het water te hebben gered, of iets geks te hebben gefa briekt. Dit programma is geen Vuist van Willem Duys of Mies en Scène van mevr. Bouman. Het is een pro gramma waarin iedereen mag zeg gen wat hij op zijn hart heeft". Om het de bewoners van Sluis en verre omgeving mogelijk te maken hun zegje te zeggen, zullen maan dagavond om 8 uur vier camera's in clusief technici, regisseur, camera mannen en verslaggever Joop van Zijl, gereed staan op een plankier naast het stadhuis van Sluis. Ais het weer buitenopnamen niet toelaat moet binnen worden gedraaid, in de raadzaal. Op de Markt zullen dan luidsprekers worden opgehangen om belangstellenden het verloop van de gebeurtenissen te kunnen laten vol gen. De heer Stokvis vertelde op dit idee te zijn gekomen om juist dit programma te gaan maken omdat hij merkte dat veel mensen zich met t.v.-programma's bezighielden. De heer Stokvis wil de mensen door „Ik vind datmeer bij het medium televisie betrekken. De eerste pro gramma's sloegen, aldus de heer Stokvis nauwelijks aan omdat ze nog niet bekend waren. In Sluis mag dus iedereen aan het woord komen. Men mag kritiek uit oefenen, b.v. op het overheidsbeleid, op de gemeentelijke herindeling, op de slecihte verbindingen tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN In een brief aan de gemeenteraad van Vlissingen hebben de vier Vlissingse voetbal verenigingen, Vlissingen, Zeeland - Sport, Walcheren en R.S.C., geza menlijk hun ernstige bezorgdheid uitgesproken over de bestaande acco- modatie voor de voetbalsport in de gemeente Vlissingen. De besturen vonden het zo belangrijk, dat er bin nen niet al te lange tijd verbeterin gen in de accommodatie worden aan gebracht, dat zij bij wijze valn hoge- uitzondering de brief rechtstreeks aan de raad hebben gericht. De beslissing om de brief naar de raad te schrijven werd genomen, na dat de resultaten na een bespre king van de voetbalclubs met de Sportstichting uitbleven. „De bespre king had als enig resultaat dat onze verlangens werden genoteerd, maar tevens werden gesteld, dat er van een tegemoetkoming daaraan voor lopig geen sprake kon zijn", stelt men in het schrijven. Tijdens de bespreking met het slechte toestand van het Arodaveld, slechte toestand van het Avrodeveld, de noodzaak van een tweede ver licht Arodaveld en 'n verlicht hoofd- veld. Men vervolgt: „Deze verlan gens zijn niet overdreven te noemen als men nagaat, dat, gezien de te verwachten bevolkingstoename nieu we woon- en winkelwijken worden ontworpen en gedeeltelijk reeds ge realiseerd zijn, terwijl het aantal sportvelden sinds 1950 eerder af- dan toenam. Na de aansluiting van Sou burg bij Vlissingen is de toestand er niet beter op geworden, omdat RSC, terecht, aanspraak maakt op het Arodaveld". Het tekort aan goede velden wordt volgens de besturen niet gecompen seerd door de sporthal, omdat de moest een uitgebreide bestuursver kiezing worden gehouden. De be stuursleden J. van Boeyen uit Tho- len en J. van Halst uit Wissenkerke werden herkozen. In de plaats van de periodiek afgetreden bestuursle den A. Maljaars, J. Scheele en J. van Waveren werden gekozen de he ren G. van Velzen uit St. Philipsland, W. Voogt uit Terneuzen en J. van de Bijl uit Zonnemaire. De heer P. Ver- hage uit Koudekerke nam de plaats in van ds. S. van Wouwe, die onlangs is overleden. 's Middags luisterden de deelne mers aan de vergadering o.m. naar een beiaardconcert van J van der Ende. Wat nog het jubileum van Vrede rust betreft: dat zal waarschijn lijk in de loop van september ook nog gevierd worden door personeel en patiënten. De personeelsleden zullen een herdenkingstegel krijgen en voor hen ligt er ook een feest avond in het verschiet. Voor de pa tiënten staat een hele feestdag op stapel. RILLAND-BATH Gistermorgen is een aanrijding ontstaan tussen een personenauto en twee vrachtwagens. De personenauto bestuurd door A. S. uit Dongen need even voorbij ca fé Zeeland van een parkeerplaats de rijksweg op. De achteropkomende vrachtauto, bestuurd door R. H. uit Ruurlo ontweek gedeeltelijk de per sonenauto, maar de vrachtwagen van M. uit Wemeldinge, die uit tegen overgestelde richting kwam, kon geen botsing meer voorkomen. Met het gevolg dat de drie auto's op elkaar botsten. De schade was groot, er deden zich echter geen persoon lijke ongelukken voor. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Woensdag morgen om 5.15 uur zijn op rijksweg 58 ter hoogte van de Schelde-Rijn- werken een personenauto, bestuurd door J. W. R. uit Middelburg en een landbouwtrekker bestuurd door A. G. O. uit Woensdrecht, met elkaar in botsing gekomen. R. moest met ernstige verwondin gen per ambulance naar het Berg- zichtziekenhuis in Goes worden ver voerd. O. liep eveneens verwondingen op, maar konna behandtling naar huis worden vervoerd. Dokter J. Kamps uit Rilland verleende eerste hulp. De oorzaak van de aanrijding was dat R. ging inhalen. (Van een onzer verslaggevers) MAGRETTE In Magrette, tussen Axel en Terneuzen, roept een mans hoog bord de smeekbede uit„50 km alstublieft". Het is er neergezet door de heer Jan van Tatenhove. Hij vindt dat het verkeer, ondanks het offi ciële bord van Rijkswaterstaat, veel te snel door Magrette rijdt. „Soms rijden ze hier wel 120", zegt hij. Voor de allerkleinste Magrettenaren vindt hij dit levensgevaarlijk en hij kan van het lawaai niet slapen. Van daar dit particulier initiatief. voetbalclubs voor 't nieuwe seizoen praktisch geen zaalruimte kregen toegewezen. De voetbalofficials vin den de sportzaal echter onmisbaar voor de training van de pupillen en de jongste junioren. Een aanvraag van een voetbalvereniging voor een trainingsavond in de sporthal werd echter geweigerd, omdat de hal al leen voor zaalsporten bestemd is. De briefschrijvers stellen daarom, dat zij zich niet bevoegd achten een oordeel uit te spreken over de noodzaak van kleuter- en huisvrou- wengymnastiek, maar 't wel onjuist vinden, dat dit ten koste gaat van de voetballende jeugd, die totaal van oefengelegenheid verstoken is". Het veldentekort heeft tot gevolg, dat de terreinen intensief gebruikt worden, waardoor een behoorlijk on derhoud onmogelijk is. De velden verkeren dan ook in een bijzonder slechte staat. Terrein 2 is zelfs hele maal uit de roulatie. Verschillende verenigingen vrezen daardoor op korte termijn een ledenstop te moe ten invoeren, omdat uitbreiding van het ledental zonder geschikte oefen gelegenheid niet verantwoord wordt geacht. Op de verschillende suggesties, die de voetbalverenigingen in het verleden aan het stichtingsbestuur deden, is nog geen enkele reactie ge volgd. De verenigingen doen daarom dan ook een dringend beroep op de raadsleden hun aandacht aan dit ernstige probleem in de voetbalsport te wijden. Op het Vlissingse gemeentehuis wilde men, bij afwezigheid van de heer Gillissen Verschage, wethou der van onderwijs, sport en culturele zaken, liever geen commentaar op de brief geven om niet vooruit te lopen op de standpuntbepaling van b. en w. Het college van b. en w. is momenteel doende adviezen over de kwestie aan te vragen. Daar kunnen wij u al onze modellen tonen, v koopt bij ons al een nieuwe auto voor 4794,- af Amersfoort Maak eens geheel vrijblijvend een afspraak met een onzer verkopers, zij willen u graag alles tonen, neem dan een folder mee en maak uw keuze rustig thuis. Geregeld verkoper aanwezig, OOK DE GEHELE ZATERDAGII VRIJDAG KOOPAVOND!! Wij verwachten u. GARANTIE - SERVICE - FINANCIERING Vert. B. v. der SIJPT - tel. 01146-482 Vert. C. VERSTRAETEN - tel. 01155-1301 Vert. G. v. Damme - tel. 01150-2006 Heden overleed tot onze diepe droefheid in „De Blaauwe Hoeve" te Hulst, voorzien van de H. Sacramenten der Zieken, onze inniggeliefde dochter, vrouw en moeder IRENE LEONIE STEYAERT echtgenote van Franciscug Stephanug Joseph Ferket in de leeftijd van 46 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uw gebeden aan. Graauw: F. S. J. Ferket Agnes en Peter Wilfried Lea Fam. Steyaert Fam. Ferket Graauw, 30 juli 1969. Van Alsteindijk 6. De plechtige Requiemmis, waartoe u wordt uit genodigd, zal worden opgedragen zaterdag 2 augustus a.s. om 11.00 uur in de kerk van O.L. Vr. Tenhemelopneming, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof, aldaar. Vertrek van „De Blaauwe Hoeve" om 10.30 uur. Rozenkransgebed vrijdagavond om 19.30 uur in de kerk van O.L. Vr. Tenhemelopneming te Graauw. Zij, die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Algemene 'kennisgeving In plaats van kaarten Heden is overleden in het St.-Elisabethzieken- huis te Sluiskil, voorzien van de Genademidde len van de H. Kerk, onze dierbare vader, groot vader en broer JULES NORBERTUS DE WIT weduwnaar van Elza Ranuneloo op de leeftijd van 69 jaar. Philippine: R. van Limmen-de Wit Th. van Limmen en kinderen Rozenburg: W. de Wit C. de Wit-Timmers en kinderen Sas van Gent: C. dc Wit-Soethaert W. Soethaert en kind Fam. De Wit Fam. Rammeloo Philippine, 30 juli 1969. De uitvaartdienst geschiedt in de r.-k. kerk van Maria Hemelvaart te Philippine op vrijdag 2 augustus a.s. om 10.00 uur, waarbij wij u beleefd uitnodigen. Rozenkransgebed in voornoemde kerk donder dagavond om 19.00 uur. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het St.-Liduinaziekenhuis te Hulst, op de leeftijd van bijna 69 jaar, na voorzien te zijn van de H. Si- cramenten der Zieken, onze geliefde moeder, schoonmoeder, grootmoeder, zuster, tante nicht GERMAINE PRUDENTIA JACOBS weduwe van Eduard Ferket Wij bevelen onze overledene in uw gebeden un, Stekene (B.): J. Ferket S. Ferket-Braem en kind Axel: A. Ferket M. Ferket-v. d. Vrede en kind Hulst: A. Ferket P. Ferket-Bisschop Familie Ferket Familie Jacobs Hulst, 29 juli 1969. Houtenkwartier 16. De plechtige uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op vrijdaj 1 aug. a.s. om 10 uur in de parochiekerk van dt H. Joannes de Doper te St.-Jansteen, waarna be grafenis op het r.-k. kerkhof, aldaar. Samenkomst voor aanvang uitvaartdienst aai bovenvermelde parochiekerk. Wij zoeken voor administratieve werkzaamhedet op ons bedrijfsbureau, bestaande uit uren administratie, typewerk, bediening regeldruk, machine, enz. een in de leeftijd van 18-22 jaar. Voor degene die va afwisselend werk houdt en voldoende kapeti. teiten heeft zijn er goede toekomstmogelijkha. den. Goede beloning. Sollicitaties aan: MACHINEFABRIEK A. VAN DER LINDEN N.V. Fruitlaan 20 Goes Tel. (01100) 8411 GEVRAAGD VOOR DIREKT: voor binnenlands vervoer. Aanmelden 's avonds na 7 uur bij Terneuzen, Tholensstraat 139, tel. 01150-2224 dunvloeren mozaïek 9 mm stroken 22 mm Mr Mr PARKET pet mi Vraagt gratis prospectus Bezoekt omze show room (eveijt. R'dam) ,ook 's avonds na afsprset Esso Chemie N.V. heeft voor haar chemische fabrieken in het Europoortgebied nabij Rozenburg plaatsingsmogelijkheden voor OPERATORS tewerkstelling kan plaatsvinden in Voor a komen in aanmerking scheepswerktuigkundigen (VD) en operators met opleiding LTS met of studerend voor het diploma chemisch vakman. Voor b vragen we ervaring in een soortgelijke functie. werk in een zeer op veiligheid ingesteld bedrijf een aantrekkelijk salaris met een ruime toeslag voor het werken in continudienst goede promotiekansen personeelsvervoer van diverse richtingen uit binnen korte tijd een woning in de omgeving van het bedrijf aantrekkelijke regelingen voor vergoeding van verhuis- en herinrichtingskosten. Wij verzoeken belangstellenden een korte sollicitatiebrief, waarin ook wordt vermeld de genoten opleiding en ervaring, te richten aan de personeelsafdeling van Esso Chemie N.V. postbus 15 te Rozenburg. BREDA Wü b aan arbeid, 52% vai we onder de dekens. Dat is ooit wel een. geleden besteedde de aan arbeid, was vr aar 2000 (en daar zijn 9% van de dag werkei Die 9% wil zeggen da beid besteden, wat bij ee meer dan drie nur werk dat in iets meer dan drie Het is niet de eerste er op gehamerd wordt, mens van de nabije toe' moeten leren leven met tijd. Een van de organis zich met dit toekomst-pro zig houdt is de Stichting voor de jeugd". Zij is ge' Rotterdam en ondergebrat Bouwcentrum. Het is een die zich niet tot studie a paalt, zij geeft ook advie lerlei instanties, indien d hoefte aan hebben desk worden voorgelicht, waar gaat het kind de ruimte om zijn creativiteit te ont; Daar is in het verleden instanties, die nieuwe creëerden, of geen o, schoorvoetend aandacht steed. Die „kinder-ruimt- meende men, slecht in van de wijk, men zag er zaak wel van in, maar noodzaak niet als een in deel bij de opzet van de op. „Ergens" was altijd verloren hoekje te vind een kinder-speelplaats kor gemaakt en maar zelden ze behoefte bij de opzet gesteld. Toch blijkt thans ker dan ooit dat dit wei van het probleem zich meer gaat wreken. Men i «Als jullie geld will fen we jullie zo hard •fet je het nooit mei geet". John Vorster, van Zuid-Afrika. T°en Vorster bovei woorden in 1967 op gadering van de nationa Partij in Rustenburg spr deze waarschuwing voor ui het bijzonder bedoeld. 1 van drie weken in het gebied van Rhodesië wa augustus begonnen door atnkaanse ANC en ZAP! Wee guerrillagroepen ha duidelijk in hun geze ommuniqué gesteld da usaka en Dar es Salaai geven hadden. De president van Zan Kenneth Kaunda, bracht Jj "a Dar een bezoek Nyerere. Zijn ai de Zuidafrikaanse avordu^/11 bondig: t harder en wordt v pirn r°nde1in1?aart 1968 kwam bezivaif-, guerrillastrijd ii de Aanleiding hit Rho<S^e. ontdekking HoshtCr e d in hiei fefe» van Smith l°t midrt daarop be\ VOlgl in DE STEM is nieuws. nieuws waarop men daadwerkelijk reageert. tot mjjï die daarop !uerrülale" augustus Rhodesi.pl g%?od z«n terwi jedoocl wp-rrtz ongeve* Zaj>u ,"frden- De cijfers 'aHon rni?" het omgekeei S a™* aant «n gewon®. een 8™. 5®' Volgen, u aan Zuidafrik; ^bben ;3 kranten in Joha aan de strijd onge

de Stem | 1969 | | pagina 4