KESSLER MEXICO- Ook een computer is niet feilloos Haarlem: serieuze zaak Grote Prijs van België kan de beslissing brengen c ulina EREDIVISIE 9 tadagamateurs mterdagamateurs PROTEST VAN FIH RIJ IOC Tour de l'Avenir zonder Italianen Brundage heeft begrip voor HF A-bezwaren Belang Kansen 't keukencentrum DROOM (Van onze sportredactie) ZEIST Enige jaren geleden zouden de Nederlandse voetballief hebbers hard hebben moeten lachen als ze de theorie van bondscoach Georg Kessler hadden gehoord. „De Nederlandse voetballer staat hoog genoteerd op de Europese lijst. Enkele jaren geleden hadden de bui ten landse clubs geen belangstelling voor een Nederlandse voetballer", zegt de grjjzende bondscoach. De KNVB-coach uit het bosrijke Zeist doelt op Rensenbrink en Houwaart, die beiden naar FC-Brugge gin gen, Jan Mulder en Pummie Bergholtz (Anderlecht), Egbert ter Mors (Rot Weiss Essen) en vele andere spelers, die in buitenlandse dienst DE STEM VAN DONDERDAG 31 JULI 1969 PARIJS (AP) Italië zal voor het eerst sinds het bestaan van de Tour de l'Avenir (1961) niet deeine n aan deze etappewedstrijd voor amateurwielrenners. Ook Rusland, dat verleden jaar voor het eerst uit kwam, zal deze keer niet meedoen. Er nemen vijftien ploegen aan de Tour de l'Avenir, die 11 september ia Le Mans begint en tot 21 septem ber voortduurt, deel, drie Franse en twaalf buitenlandse, te weten België, Nederland, Luxemburg, Zweden, De- jemarken, Engeland, Spanje, Zwit- jerland, Polen, Roemenië, Tsjecho- slowakije en Zuidslavië. (Van een onzer voetbalmedewerkers) BREDA Om te komen tot een to sterk mogelijk amateur-elftal, dat uitkomt in de voorwedstrijden van het toernooi om de Europa Cup voor amateurlandenteams, worden in elk district, met uitzondering van Zuid 2, wedstrijden gespeeld tussen de sterkste elftallen van zaterdag- en wdagspelers. Na deze wedstrijden wordt in elk district een gecombineerd districts elftal van zaterdag- en zondagspelers geformeerd. Zuid 2 stelt één elftal samen uitsluitend uit zondagspelers. De daarna te vormen zes gecom bineerde districtselftallen van zater- en zondagspelers spelen elk één wedstrijd. De data van de wedstrijden zijn: augustus: zaterdagelftal noord - amdagelftal noord; 13 augustus: za terdag oost - zondag oost; 19 augus tus: zaterdag west 1 - zondag west augustus: zaterdag west 2 - west 2; 26 augustus: zater- zuid 1 - zondag zuid 1 (terrein SS.C.'55); 27 augustus: gecombi- noord - gecombineerd oost; 2 teptember: gecombineerd west 1 - Rcombineerd west 2; 3 september: (ecombineerd zuid 1 - zondagama teur zuid 2. ZURICH (ANP) De internatio- '«e voetbalfederatie (FIFA) lijkt de P '«gen het Internationaal Olym- wth Comité (IOC) over het aantal «Mm, dat aan de eindronde van het I 'ïmpische voetbaltoernooi mag Jtetainen, te hebben gewonnen. Het 'besloot op de laatste vergadering Warschau het aantal van zestien 'acht te brengen, maar de FIFA rsï,u n. dit besluit protesteerde dinsdag in Ziirich bekend dat Brundage, president van het >egrip heeft voor de bezwaren do voetbalfederatie. TIPa een verklaring van I gen jBrundage na besprekin- lUite' met 0,a- Sfmaley Rous in Sue d Zijn gevoerd, gezegd op de I geliik k ver&adering van het da- I van bet IOC (in Du- I testier, te zuRen voorstellen toch I ie .^en voor München, waar I tee (Ti, 'n worden gehouden, stuur Jo. j Brmdage zou het be- I ïeriim e suggestie doen alle pro- Me FlPA°yer Diympisch voetbal met A te bespreken. (ADVERTENTIE) °etbai o "cnii 2» fe(ienoord zal dinsdag- yitettdsch ®^?bus in Rotterdam een het ike wedstrijd spelen 1 Braziliaanse Curitiba. „Zelfs Real Madrid toonde belang stelling voor Jan Mulder", zegt Kessler trots, terwijl hij ook nog aan voert, dat het Nederlands elftal een veel gevraagde tegenstander is ge worden. „We hebben uitnodigingen gekregen uit Engeland (reeds geac cepteerd), Tsjechoslowakije, Rus land, Joegoslavië (jubileumwed strijd), Noord-lerland, Oost- en West-Duitsland, Roemenië en Zwit serland. Enkele jaren geleden kon den we dit niet voorstellen. Er is veel veranderd in ons voetbalwe reldje. De man die dit allemaal heeft ver wezenlijkt is de jonge bondscoach Georg Kessler. In de beginjaren van zijn KNVB-carrière was hij een veel bekritiseerd trainer. Hij bleef echter nuchter, maar wat belangrijker was, hij bleef diplomaat. Altijd wist hij wel een verklaring te vinden voor een nederlaag van het Nederlands elftal. „Je moet rustig blijven als trai ner. We mogen niet uit het oog ver liezen, dat het Nederlands elftal het afgelopen seizoen slechts twee tegen doelpunten heeft gehad, waarvan er zelfs een een penalty was. Ik kan met enige trots zeggen, dat het Ne derlands elftal een van de sterkste achterhoedes van Europa heeft". „Het bondsapparaat is afgestemd op de prestaties van ons nationale elftal. De medewerking van de bond is enorm, maar wat voor mij als bondscoach veel belangrijker is, is de samenwerking met de clubtrai ners. Een bondscoach kan niet alle spelers beoordelen. Hij moet vaak afgaan op mededelingen van de clubtrainers en zijn adviseurs. Om tot prestaties te komen moet de or ganisatie kloppend zijn". „Thuis heb ik een kartotheek met meer dan driehonderd Nederlandse voetballers en trainers. Een kaart met een pasfoto vertelt mij alles over de betreffende speler. Of hij goed kan koppen, of hij links- of rechtsbenig is, conditie, leeftijd en psychologische constitutie. Ook de buitenlandse voetballers heb ik in mijn kartotheek staan. Dit is voor mij zeer belangrijk, want het Neder landse elftal is nog niet kansloos in de kwalificatieronde." Bondscoach Georg Kessler heeft de wedstrijd tegen Polen, die op 7 september in Kattowice zal worden gespeeld, al vele malen in zijn Me- xico-droom gezien. Deze wedstrijd is van het grootste belang in de strijd om een plaats in de eindronde van het wereldkampioenschap. Kessler is geen supermens, maar hij gelooft in zichzelf. Hij heeft een groot ver trouwen in de Nederlandse spelers. „Alle jongens zullen vechten voor een plaats. Ik weet dat Hans Eijken- broek zijn training en zijn leven heeft afgestemd op een trip naar Mexico. De andere jongens van het Neder lands elftal geloven er ook in", zegt Kessler vol vertrouwen. Toch heeft hij een zekere angst. Het is vallen of opstaan. „De Nederlandse voetballer mist echter zijn zelfvertrouwen. Hij is nog te nuchter en kan op het juiste mo ment niet beslissen. Dat komt dui delijk tot uiting in het spel van het Nederlands elftal. We hebben nog te veel kansen nodig om doelpunten te maken. Op de centrale trainingen kunnen we daar wel aandacht aan besteden, maar dat moet eigenlijk al eerder gebeuren. De jeugd is zeer belangrijk. Onze jeugdspelers spelen nog te weinig wedstrijden. Een spe ler van 15 jaar moet minstens 45 tot 50 wedstrijden spelen, de acht tienjarige voetballers moeten 60 tot 75 wedstrijden spelen. In de komen de jaren moet het jeugdvoetbal or ganisatorisch van de grond komen. We zijn al een heel eind op weg want de heren Plooyer, De /roet en Groenwoud besteden veel aandacht aan het jeugdvoetbal", zegt Georg Kessler, die sinds enkele weken Spaanse lessen volgt, omdat het hem van pas kan komen als het Nederlands elftal naar Mexico gaat. „Wanneer we ooit de eindronde halen dan zullen we ons niet terug trekken in een sportschool of op een sportcentrum in Mexico. Er wonen veel Nederlanders in Mexico zodat we daar een goed entree hebben. Ik had gedacht om met het Neder landse elftal naar een moderne boerderij te gaan. Daar zullen we ons voorbereiden op de wedstrijden in Mexico. „Bondscoach Georg Kessler droomt verder. Ineens wordt hij wakker geschud door de realiteit. „Zover zijn we nog niet. We moeten eerst de wedstrijd tegen Polen (7 september) winnen". Kessler heeft zoveel voorzieningen getroffen voor de wedstrijd tegen Polen, dat het haast niet meer mis kan gaan. Wij hopen het. De nuchtere diplomaat uit Zeist verdient dit succes. George Kessler, die de wedstrijd tegen Polen al vele malen „zag". LONDEN (ANP) „KDF 9" ra telde gedurende anderhalve minuut en „spuwde" vervolgens het volledi ge competitieprogramma van de Britse league voor het seizoen 1969- '70 uit. Eenenveertig seconden later volgde een gelijksoortige indeling van de Schotse voetbaldivisies. „KDF 9" is een computer, die door de Britse voetbalbond is ingescha keld om competitieleider Douglas Flower behulpzaam te zijn bij het uitdenken van wedstrijdschema's. Het (bijna) alleswetende apparaat staat in een achterkamer van een kantoor te Kidsgrove (Staffordshire) In de luttele tijdsspanne van twee minuten en elf seconden „braakte" de computer het werk uit, waar an ders verscheidene beambten weken over doen. Hoe tijdsbesparend en ge makkelijk dit alles ook is, er blijven enkele factoren over, die zelfs „KDF 9" niet in de (denkbeeldige) hand heeft. Het onberekenbare weer op de Britse eilanden kan een pro gramma, dat tevoren zo fraai is uit gestippeld, volledig in de war gooien. Een vechtpartij tussen even onbere kenbare fans, die tot het staken van een wedstrijd kan leiden, hebben de metalen hersenen ook niet „ingecal culeerd". In het afgelopen seizoen werden in Engeland en Schotland talrijke wed strijden afgelast, zelfs de meeste se dert 1963. Regen, sneeuw en mist waren de voornaamste boosdoeners. Veel schrikbarender is het echter dat er steeds meer wedstrijden ont aarden in gooi- en smijtpartijen, die staking ten gevolge hebben. Treurig hoogtepunt in deze ontwikkeling is de confrontatie tussen New-Castle United en Glasgow Rangers voor de halve finales van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker. De tweede wedstrijd in New-Castle moest zeven tien minuten onderbroken worden. Massale vechtpartijen eisten één do de en honderden gewonden. Het bestuur van Glasgow Rangers heeft naar aanleiding van deze on geregeldheden een zogenaamd „acht puntenprogramma" opgesteld, dat dit soort onverkwikkelijke gebeurte nissen in de toekomst moet voorko men. De acht geboden zijn: 1. er mag in het vervolg slechts een be perkt aantal kaarten aan één per soon verkocht worden; 2. de jeugd wordt op de tribunes gescheiden ge houden van de ouderen; 3. dronken supporters worden niet toegelaten; 4. alcohol drinkende toeschouwers moeten onmiddellijk het terrein ver laten; 5. waarnemers nemen plaats BRUSSEL (ANP) René Frank, president van de internationale hockeyfederatie (FIH), heeft bij het Internationaal Olympisch comité ge protesteerd tegen de beslissing bij de Olympische spelen van München in 1972 slechts acht teams te laten deelnemen aan de toernooien voor landenploegen. Een inkrimping van zestien tot acht deelnemende landen aan het Olympisch hockeytoernooi zou ma ken, dat vrijwel steeds dezelfde lan den erin zullen uitkomen. Volgens de heer Frank is de winst, die er uit voortvloeit, zeer gering. Het be tekent voor de organisators een kostenbesparing van slechts twee procent. De FIH dringt er sterk op aan, dat ook in München zestien ploegen mogen deelnemen aan het hockeytoernooi. tussen de bezoekers; 6. er worden verenigingen opgericht voor sportie ve toeschouwers; 7. de spelers moe ten zich beheerster gedragen; 8. de ploegen zullen gelijktijdig opmarche ren. Het zjjn natuurlijk allemaal goede voornemens van het Rangersbe- stuur, maar het is de vraag of de supporters, die nu eenmaal nergens voor terugdeinzen, zich hierdoor la ten afschrikken. Hqogstens de toe passing van gevangenisstraffen kan een doeltreffende werking hebben. Misschien zou de „KDF 9" iets uit kunnen broeden? Voor goed weer en vreedzame supporters kan de machi ne echter geen garantie geven... (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM Niet alleen een lange, ook een rijke historie heeft Haarlem om op terug te blikken. Maar de realiteit gebiedt dat de belangstelling zich naar de andere zijde richt, naar de toekomst. In de andere" shirts van de nagel- nieuwe eredivisieclub lijken verle den en toekomst verenigd: de tra ditionele roodbroek is gehandhaafd de kleuren blauw-rood zijn ver werkt in het shirt, dat vijf vertica le banen telt. Barry Hughes, de 30-jarige trainer, is verantwoorde lijk voor deze kleurencombinatie. De fanatieke Engelsman wil er recht voor uitkomen volkomen nieuweling te zijn in de eredivisie. Een nieuweling met alle energie van de jeugd. Het bruist en leeft onstuimig bij Haarlem. Binnen heeft het jonge bestuur met zijn besluitvaardigheid de zeventigjari ge club nieuwe vitaliteit gegeven. Buiten manifesteerde zich dat on der andere in het kloppen en ha moren, het zwoegen en het zweten van de werklieden en machines, die de toeschouwersaccommodatie moeten uitbreiden. Niet minder dan 1400 overdekte plaatsen zijn er bij gekomen, de totale capaciteit is met 2100 plaatsen geklommen tot 18.000 toeschouwers. Het bestuur heeft aangevoeld, dat er voor eredivisievoetbal in Haarlem een grotere belangstel ling is los te weken dan een ge middelde van 7.000 bezoekers per wedstrijd, zoals in het achter-lig gende seizoen. Het heeft een nieuwe stimulans gevonden in de grote verkoop van seizoenkaarten en in het jubileumgeschenk van de leden, die een riante bestuurska mer met ontvangstruimte lieten bouwen. Nee, Haarlem ging niet bij de pakken neerzitten, toen het ge meentebestuur liet weten in finan cieel opzicht nauwelijks iets voor de vereniging te kunnen doen. Er volgde wel een enthousiaste dank baarheid, toen dezelfde gemeente aankondigde voor huur en verma kelijkheidsbelasting in 19691970 niet meer te vragen dan de f 62.000, die Haarlem in het achterliggende seizoen in de gemeentekas depo neerde. Dus toch, zij het indirect en afhankelijk van de recettes in ■het nieuwe seizoen, een flinke fi nanciële tegemoetkoming van de gemeente. En aldus kon Haarlem toch nog actief zijn op de transfermarkt. Actief, maar voorzichtig. Het leek Barry Hughes op het lijf geschre ven. Alvorens spelers aan te trek ken, verzekerde de Haarlem-trai ner zich echter van handhaving van de oude kern. Voordat enkele spelers, zoals Couperus en Peijs de kans hadden gekregen serieus na te denken over enkele aanbie dingen, kregen zij te horen, dat Haarlem al zijn spelers een jaar salaris garandeerde van f 6.000,- de som die in het promotieseizoen werd verdiend. En zij tekenden- Barry Hughes zocht en vond. Verzekerde zich al vroeg van de medewerking van DWS-er Joop Burgers, hoopt met Vole- wijck-speler Dries Boszhardt een man te hebben aangetrokken die zich op beide vleugels goed thuis voelt. Routinier Karei Vesters krijgt een voorname taak in de ploeg en de verdedigers Arie Koopman (ex-Alkmaar '54) en Nico Redelijkheid (Ripperda) zijn de schaduwfiguren voor de verdedigingslinie. Voeg daarbij dat Jaski (De Graafschap) al eerder in Haarlem triomfen vierde als schutter, dan valt te begrijpen dat Barry Hughes goede verwachtin gen koestert. Dat hij ook nog de beschikking kon krijgen over de jonge getalenteerde Surinamers Oosthuizen en Rijsenburg, kwalifi ceert Hughes als „meevaller". En hij, de optimist, mag dan nog even gniffelen als hij vertelt hoe op een vroege zondagmor gen de 22-jarige Rob Schutz (Alk- maarse Boys) werd gecontrac teerd als derde doelman naast Houtkoper en de van Blauw-Wit aangetrokken Paternotte. Weinige uren later immers trok een ande re eredivisieclub aan dezelfde bel in Alkmaar. Genoeg daarover. Voor Barry Hughes is het nieuwe seizoen een serieuze zaak. Professioneel aange pakt, ook al heeft hij met semi's te maken. Geld is de eerste en vetste worst die Hughes ziin ha zen voor de neus houdt: f 350 voor een gewonnen wedstrijd, f 175 bij gelijkspel, geen premie bij verlies. Maar daarnaast: f 200 trainings- geld per maand en een ingewik keld premiestelsel Voor de hoog ste plaats op de ranglijst vangt el ke speler f 100 aflopend via f 75 en f 60 tof f 50 voor de vierde plaats en f 30 voor alle volgende plaatsen tot en met de negende. Dit zijn wekelijkse bedragen, zoals elke speler f 10 vangt voor elke goal boven het winnende doelpunt en f 10 voor elke groep van 1-000 toeschouwers die bij de thuiswed strijd het totaal steeds verder bo ven de 10.000 brengt. Barry Hug hes gokt hierbij Op de werking van een boemerang: „Als ik een spe ler een minimumcontract biedt van f 2.000 dan kan ik niet verlangen, dat hij voor mij en de club door het vuur aat Zoals het nu bij Barry Hughes tijdens de trai ning van Haarlem, Haarlem is geregeld, wel. En al leen dan krijg je prestaties". De Engelse professionele inzet, dat zal Barry Hughes als belang^ rijk wapen in de strijd gooien. Hij geeft zelf het voorbeeld. Zonder de assistentie van een hulptrainer ,-Als je me goed in mijn hart kijkt, wil ik die niet eens hebberi' neemt de kale dertiger de hele groeD van 25 contractspelers onder handen. Hij leidt de conditietrai ningen en de technische trainingen en heeft daarnaast een krachttrai ning ingevoerd De woensdag avond benut Barry Hughes dan voor de individuele training. ,.Nee, ik wil geen splitsing in mijn spelersgroep. Het zal mÜ niet gebeuren dat de jongens van het B-team op een gegeven moment kunnen zeggen Kijk, meneer heeft zowaar ook nog belangstelling voor ons. Allemaal samen keihard werken. Onder leiding van één man. Die man ben ik". Barry Hughes tekende vorig jaar een tweejarig trainerscontract bij Haarlem. Niet zonder enthousias me blufte hij rond eindelijk zijn kans schoon te zien bij een „echte vereniging". Tot op dit moment heeft Barry Hughes het waar ge maakt. Hij traint de betaalde groep, be geleidt de jeugdtraining, neemt een middag per week een geselec teerde groep van junioren en aspi ranten onder handen en houdt daarbij nog voldoende tijd over om ook oefenmeester te zijn voor de hoogste amateurelftallen. „Je bent trainer van een club of je bent het niet. Inzet, dat is het- Geen slap dames-gedoe". Barry Hughes heeft gesproken. Haarlem zal zich „dood vechten", ook in de eredivisie. (Van onze motorsportmedewerker) NAMEN De Grote Prijs van België motorcross, die zondag gehou den wordt op het bekende circuit van de Naamse Citadel kan ook nu weer beslissend zijn voor de strijd om het wereldkampioenschap. Op de flanken van de Citadel te Namen zullen de beste rijders ter wereld samen ko men om te trachten zoveel mogelijk punten te verzamelen. Het circuit van Namen, dat over geheel Europa bekend staat als een der moeilijkste omlopen in de strijd voor de wereldtitel, kan ook nu weer als scherprechter fungeren. In het verleden bleek reeds vaak dat de winnaar van de Belgische Grand Prix tevens de toekomstige wereld kampioen was. In tegenstelling met de 250 cc, waar met nog drie Grand Prix te rijden slechts twee kansheb bers zijn overgebleven, namelijk Ro bert en Geboers, zijn in de zware klasse nog minstens vier serieuze ge gadigden. De Zweed Bengt Aberg voert na zeven wedstrijden de ranglijst aan met 62 punten, gevolgd door de En gelse BSA-rijder John Banks met 54 punten. Op de derde plaats volgt de als een komeet naar voren gekomen Zweed Arne Kring. Hij verzamelde tot nu toe 48 punten en wordt vooral op het harde en heuvelachtige Bel gische circuit tot de grote kansheb bers gerekend. Kring is een geboren motorcross- rijder en iedereen is het er over eens dat zijn late ontdekking alleen te wijten is aan het feit, dat hij dichter bij de Noordpool woont dan bij de Europese circuits, waar de meeste van zijn collega's op twintigjarige leeftijd aan hun opmars begonnen. Wat techniek en mentale instelling betreft moet hij zeker gerekend wor den tot de grootsten, die het motor crosswereldje ooit heeft voortge bracht. Vorig jaar nog had men bui ten Zweden nooit van deze 27-jarige coureur gehoord. Om op zijn leeftijd van uit het niets naar de hoogste top te schieten moet men over een fa belachtige techniek beschikken, die Bengt Aberg aan „het werk". alleen eigen is aan wereldkampioe nen. Voor Paul Friedrichs zijn de kan sen op een vierde opeenvolgende we reldtitel wel erg klein. Hij won de laatste Grand Prix In West-Duits land, maar had daarvoor met zoveel pech te kampen, dat hij in zes wed strijden slechts 12 punten kon ver zamelen. Met nog vijf Grote Prijzen voor de boeg heeft hij nog een theo retische kans en men twijfelt er niet aan dat hij indien de pechduivel niet toeslaat in staat is ze alle vijf te winnen. De CZ-fabrieken zul len hem dan echter moeten ontslaan van zijn taak om de nieuwste expe- imentele machines te berijden, om dat het ontdekken van de zwakke punten in deze prototypes meestal gepaard gaat met het verlies van punten. De Nederlandse coureurs zijn op de Naamse Citadel steeds graag geziene gasten. Niet in het minst omdat jaar lijks enkele duizenden landgenoten de reis naar Namen ondernemen. Voor een ereplaats op de ranglijst voor de wereldtitel komen zij niet in aanmerking, omdat zij slechts bij uit zondering aan Grand Prix deelne men. Dat neemt niet weg dat Karsma- kers, Wolsink en Sigmans volwaar dige tegenstanders zjjn geworden van de grootsten. Tijdens de internatio nale ontmoetingen overal in Europa en vooral in de Grote Prijs van Ne derland te Norg hebben ze dit vol doende bewezen. Op de Naamse Ci tadel krijgen ze zondag de gelegen heid om dit opnieuw aan te tonen. (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl Baronielaan 59 Breda

de Stem | 1969 | | pagina 13