Ojoekwoe wil vrede tijdens het bezoek van paus aan Afrika AUTO TEGEN BOOM: DRIE DODEN Graaf Von Rosen terug in Biafra Nixon sust vrees Thaise regering VERSTOPPING? Zóges dagen tegemoet OORLOGSTUIG OP DE DROGE MAASBEDDING I )e^e|yd MAAN EN EROTIEK IN MODE ■etv* e priesters verwerpen celibaat Kennedy-reacties EL SALVADOR BLIJFT WEIGEREN Zoetstofproducenten wonnen kort geding Commentaar Teleurstelling Verontrusting Celibaat Automobilist onder invloed negeerde stoplicht: jongen (10) gedood NOURILAX €1 v? DE STEM VAN DINSDAG 29 JULI 1969 Het mislukken van minister W. den Tooms laatste poging om j Nederland in het MRCA-consortium I te houden, is voor hem een persoon teleurstelling. Voor de Neder- la'ndse vliegtuigindustrie Fokker is (,et een zakelijke teleurstelling, te meer omdat dit Fokker een stuk know-how kan kosten, welke deze naar Europese proporties reikende industrie wel zou hebben gekregen als door Engeland, West-Duits land en Italië het voorstel-Den Toom was aanvaard. Het MRCA-consortium kwam tot stand op initiatief van de Nederland se chef luchtmachtstaf en stelde zich I ten doel voor de jaren midden-ze ventig een opvolger te ontwikkelen Ivoor de Starfighter. Het was een Europees initiatief dat er zijn mocht en er groeide een Ibrok Europese technologie van allu re op de tekentafels van het consor tium. Jammer alleen was dat naarmate I het vliegtuigontwerp gecompliceer- I der, gedurfder en vooruitstrevender werd, het ook steeds verder af kwam te staan van de Nederlandse I behoeften. Bovendien werd het voor |een klein land veel en veel te duur. Toch zou Nederland hebben kun- Inen blijven deelnemen aan de ont- Bwikkeling, als een soort compromis voorstel van Den Toom was aan vaard. Dat is niet gebeurd. Van de partners (Italiës besluit I kwam waarschijnlijk hoofdzake lijk onder Brits-Duitse druk tot Istand, nadat de Italiaanse minister van defensie zich aanvankelijk po sitief tegenover het Nederlandse .voorstel had opgesteld) valt het te- kan dat zij zich zo weinig „Euro- Ipees-solidair" hebben opgesteld te genover hun kleinste partner. Noch minister Den Toom, noch de [Nederlandse vliegtuigindustrie ver- I dienen zo'n houding, want beiden hebben ieder op eigen gebied de reputatie dat zij altijd „in" zijn voor internationale sawenwerklng. (Van onze redactie buitenland) LAGOS/OWERRI/KAMPALA De Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe, heeft voorgesteld gedurende het bezoek van de paus aan Afrika een wapenstilstand in acht te nemen. De paus wordt don derdag in Oeganda verwacht, waar hij de sluitingsplechtigheid van het congres van Afrikaanse bisschoppen zal leiden. Nigeria heeft nog niet op dit voorstel gereageerd, „Als er in Afrika geen vrede kan komen, dan moet er toch worden ge zorgd voor vrede tijdens het bezoek van Zijne Heiligheid", aldus een ver klaring van Oejoekwoe in een uit zending van radio Biafra. x Het feit, dat op de conferentie gees telijken zowel uit Nigeria alsook uit Biafra aanwezig zijn, wordt door wel ingelichte kringen uitgelegd als een rechtstreeks vredesinitiatief. Op de openingsdag van de eerste Afrikaanse bisschoppenconferentie in Kampala heeft de r.-k. bisschop van Ouagadoegou, Paul kardinaal Zoun- grana, een pleidooi gehouden voor een krachtiger standpunt van de kerk tegenover rassenonderdrukking. Door haar weifelende houding ver liest de kerk reeds terrein en vindt zij niet gauw een antwoord op deze „roep van Afrika" dan is het mis schien te laat, zo waarschuwde de kardinaal. Als voorbeelden van rassenonder drukking en conflicten in Afrika noemde kardinaal Zoungrana toe standen in Soedan, Biafra, het Por tugese gebiedsdeel Angola en Zuid- Afrika. Ook sprak hij zijn verontrus ting uit over het feit, dat Afrika in economisch opzicht achterop raakt en dat het door de toenadering tussen oost en west in de afgelopen jaren aan belang heeft ingeboet als het evenwichtspunt in de wereldpolitiek. De kardinaal maakte zich voorts zorgen over het dalend aantal pries terroepingen in Afrika, in tegenstel ling tot Latijns-Amerika en sommige Aziatische landen. Volgens bisschop Vincent Mcauley van Fort Portal, Oeganda, zal de ce- libaatskwestie zeker op de conferen tie ter sprake komen, maar valt nog niet te zeggen op een oproep zal worden gedaan om de celibaatseisen voor Afrika te verzachten. De prelaten van Nigeria en Biafra zullen achter gesloten deuren bijeen komen en verwacht wordt, dat zij ook een privégesprek zullen hebben Paulus met paus Paulus over tussen beide landen. het conflict (Van onze correspondenten) BORCULO Bij een verkeers ongeluk op de weg Haarlo-Eibergen iiiju gistermorgen drie mensen om pet leven gekomen. Twee personen ïerden ernstig gewond. De auto, t waarin het vijftal zat, raakte in een j Hauwe bocht van de weg, botste te- N gen een boom en vloog in brand. De j 29-jarige Gerrit Ziggers uit Markelo I verbrandde in de wagen. De 22-jarige #ej. Te Veldhuis (Borculo) overleed ter plaatse. De 18-jarige J. Sprokke- |tee( (Markelo) overleed in het zie kenhuis te Lochem. De ernstig ge- wonde 46-jarige bestuurder kon nog tiet gehoord worden over de oorzaak van het ongeluk. NULAND Op de weg tussen Mjmegen en Den Bosch is de 1-jarige Beuter H. Janssen uit Gendt om het leven gekomen. Het kind zat bij zijn v™er in de auto, die bij een inhaal manoeuvre tegen een bestelauto op I 'eed en over de kop sloeg. MAASHEES Gistermiddag reed een melkventer in Maashees met zijn ™egen achteruit een inrit in, zonder e merken dat daar een meisje stond. JjJ overreed het kind, de 7-jarige ieed'a ®ou'en' *er plaatse over- SCHIEDAM Op de Koemarkt is de 17-jarige A. i aïj u'l Rotterdam door een wauto overreden. Het meisje was "opassagière °P een bromfiets, rj„."'ar> de bestuurster weifelend sin» daardoor ontstond een bot- s ®et de zandauto. In een ziekenhuis in SREDA 'isdwrTn T Drie Priesters uit het vtaaaj hebben ontheffing ge- Het ?\\1 un celibaatsverplichting. PeikZLde h?ren J- Meijeren, A. Houtepen. min» Alegeren heeft een benoe- te Bu«®!aaJ? als godsdienstleraar «tudie in j Pelkmans zet zijn iaa de Mi,-?6 Pastorale psychologie terwijl i. i universiteit voort, hinner, v., aar Houtepen een functie ""ahaturt J1 °m krÜgt, welke sa- ganheden oecumenische aangele- PARIJS (AP) Een topless bruidsjapon en modellen geïn spireerd op de maanlanding ver bijsterden gisteren het publiek op de show van Mia en Vickey, de rebellen onder de ontwerpers die gesteund worden door de ac trice Elizabeth Taylor. Erotische symbolen gaven de toon aan van de collectie. De bruid stal de show. Preuts gewikkeld in een witte crepe- mantel, onthulde zij bij het open doen een geheel blote boezem boven een minirok die opgehou den werd door een met juwelen bezette „halster". De bruidegom droeg een diamanten halsketting in de vorm van een Malthezer kruis dat 300.000 dollar waard zou zijn. Andere modellen die zacht fluiten ontlokten en wenkbrou- wen deden fronsen droegen jumpsuits of „unitards" in delen van verschillende kleuren welke alle vrouwelijke strategische ge bieden aangaven, de boezem en de derrière en dikwijls een kuis- heidsgordeleefect hadden. Tot sommige van de opzette lijke meer erotische stukken be hoorden veelkleurige gehaakte tunieken op jumpsuits in een steek die aan het kleed op groot moeders' sofa deed denken, maar grote handen vertoonden die geplaatst waren op achterste en boezem van de draagster. Een blauw-oranje unitard had twee grote duidelijke mannenhanden die aan beide kanten helemaal naar beneden reikten. MINISTER KLOMPé heeft een tele gram van de volgende inhoud ver zonden aan het Nederlandse Macca- bia-team in Tel Aviv. „Volg met be langstelling uw prestaties. Wens u allen veel succes toe". (Van onze redactie buitenland) Carl Gustav von Rosen (foto), de Zweedse graaf, die eind mei met zijn operatie „Biafran Baby Kill" alle voorpagina's van de kranten haalde, nadat hij met enkele tot bommenwerpers omgebouwde lichte Zweedse vliegtuigen de Nigeriaanse luchtmacht zware klappen had toegebracht, is terug in Biafra. EnBiafra heeft de afgelopen weken via niet zo geheel duidelijke ka nalen'weer een aantal lichte Zweedse vliegtuigen gekocht: van hetzelfde type als waarmee de graaf destijds een aantal hypermoderne Nigeriaanse bommenwerpers en Mig's uitschakelde. De .Sunday Times" weet al te melden, dat de Zweedse vliegtuigjes in Frankrijk omgebouwd worden tot „bommenwerpers" (met Matraraketten). En, zo voorspelt de Sunday Times, de graaf en de „Heli's Angels" Bia fraanse en Zweedse piloten zullen de Nigeriaanse luchtmacht opnieuw ge voelige klappen toebrengen. De graaf heeft de tijd tot november. Dan wordt hij zestig jaar en zal zijn vliegbrevet niet meer worden verlengd.. Althans volgens de internationale regels. Maar wie het conflict Biafra-Nigeria een beetje heeft gevolgd, weet dat alles wat aan internationale regels bestaat in dit conflict wel aan de laars gelapt is (Van onze correspondenten) TILBURG In Tilburg is de 39 jarige automobilist J. van M. uit Dor drecht aangehouden, die op de Ring baan Zuid een stoplicht had gene geerd en een 10-jarige jongen had aangereden. Zonder zich om het slachtoffer, Chris in 't Groen, dat ernstig ge,wond was, te bekommeren, was Van M. doorgereden. Chris in 't Groen overleed later in een Tilburgs ziekenhuis. De automobilist bleek bij zijn aan houding onder invloed van alcohol. Het slachtoffer stak een weg over met zijn fiets, toen voor hem het licht op groen stond. Op het eiland Texel is een foto graaf uit Keulen gearresteerd nadat deze met zijn auto de 16-jarige mej. A. Neef uit Kortenhoef had doodge reden. De man had verschillende ca- fé's bezocht en daar behoorlijk ge dronken. Hij weigerde een bloedproef. Het meisje kampeerde in Koog. DE ONGEVEER 650 gevangenen van de gevangenis te Samsun in Tur kije zijn in opstand gekomen tegen, wat zij noemen, brute behandeling. Bij gevechten met hun bewakers is één gevangene gedood en zijn er elf gewond. De gevangenen hebben twee bewakers in gijzeling die zij willen vasthouden tot Ankara een inspec teur van het gevangeniswezen zendt om hun klachten aan te horen. (Van onze redactie buitenland) BANGliOK/D JAKARTA Presi dent Nixon heeft in de Thaise hoofd stad Bangkok gezegd, dat het groot ste vraagstuk thans niet meer de oorlog in Vietnam is, maar het tot stand brengen van een stelsel van internationale betrekkingen waarbij vrede en vooruitgang gewaarborgd zijn. Hij verzekerde dat de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie niet „zomaar een stukje papier is", maar dat de V.S. hun in dit vedrag neer gelegde verplichtingen zullen nako men. Nixon liet een verklaring uitgeven, waarin hij kennelijk de vrees die mi Thailand is ontstaan door „de nieuwe rol" van de V.S. in Azië trachtte te sussen. Hij zei er ten volle van door drongen te zijn, dat Thailand bijzon der veel belang heeft bij de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Azië en dé Stille Oceaan. „Wij zullen on ze verplichtingen nakomen, niet al leen omdat wij ze zien ais plechtige maar ook als belangrijke afspraken.' Nixons perssecretaris voegde daar aan toe, dat Nixons solidariteitsver klaring niet in strijd is met de opmer king van de president van vrijdag jongstleden, toen hij op Goeam zei dat de regering het voorkomen van toekomstige Vietnams tot een beleids zaak zou maken. Nixon heeft gisteren voor zijn ver trek naar Thailand, in Djakarta de gehele morgen geconfereerd met In donesische autoriteiten over de taak die elk der beide landen zal vervul len in de periode volgend op het ein de van de oorlog in Vietnam. Volgens welingelichte kringen zou den de V.S. Indonesië kunnen helpen (ADVERTENTIE) Wlsf u dat daar hele kleine pilletjes tegen bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: Sneek is de 65-jarige W. Walserie Wolff uit St. Nicolaasga bezweken aan zijn verwondingen nadat hij eer der met zijn bromfiets tegen een auto was opgereden. NIEBERT De 67-jarige wielrijd- ster L. Hoeksema verleende in Nie- bert geen voorrang op een kruis punt en werd door een auto aan gereden. Zij was op slag dood. ALTEVEER De 60-jarige B. Moet uit Alteveer is op korte af stand van zijn woning door een auto gegrepen en op slag gedood. De man was was een brief gaan posten en liep links van de weg. GRONINGEN In een Gronings ziekenhuis is de 26-jarige A. Noor man uit Appingedam overleden) na dat hij met zijn auto tegen een licht mast was gereden. ETTEN-LEUR In het Laurens- ziekenhuis in Breda is gisteren M. A. Vermeulen (43) uit Ouden bosch overleden aan de verwondin gen, die hij zaterdagnacht heeft op gelopen bij een ongeval op de Hoe- venseweg onder Etten-Leur. Hij vloog omstreeks kwart voor drie ter hoojtfe van de watertoren door on bekende oorzaak uit de bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. BLOKKER In Blokker is de 20-jarige G. Bos met zijn bromfiets op de weghelft voor het tegemoet komend verkeer terechtgekomen en frontaal tegen personenauto gere den. De bromfietser was op slag dood. -»\"7 Kf - i f 4 - siiiöliWÊÈmMÊmên ■mAi Start van strandzesdaagse ln Hoek van Holland bij het ontwikkelen van een econo misch stelsel, dat een tegenwicht zou kunn envormen van een economisch stelsel, dat een tegenwicht zou kun nen vormen voor de economische macht van Japan, terwijl aan de an dere kant deze twee landen zodanig samengaan, dat zij een bolwerk tegen het communisme vormen. Bij zijn vertrek uit Djakarta zei Nixon, dat Indonesië een schitterende economische toekomst tegemoet gaat sedert de linkse voormalige president Soekamo werd afgezet. (VERVOLG VAN PAGINA 1) MEJ. GOUDSMIT van D '66 deelde ons desgevraagd mee: „Op de eerste plaats moet vastgesteld worden dat rond de Kennedy's een sage hangt die klaarblijkelijk al leen door Amerikanen geschapen kan worden. In de tweede plaats Is een van de voornaamste oorza ken dat de zaak rond Kennedj zo opgeblazen is het feit dat het ook in Amerika komkommertijd is. Als het ongeluk een week eerder (tij dens de maan-expeditie) was ge beurd zou er veel minder aandacht voor geweest zijn. Het prlvéleven van een politicus kan niet helemaal los gezien wor den van zijn politieke leven. De grens die getrokken moet worden is evenwel een grens die door de rechter getrokken dient te worden We mogen niet vergeten dat po litici ook fouten kunnen maken. Dat die fouten pas de voorpagina bereiken wanneer ze in de privé- sfeer gemaakt worden is niet zo- zee#-dé' schuld van de verslagge vers als wel van het volk zèft. Het Is nu eenmaal een oermenseRjk trekje dat de belangstelling voor iemands menselijke kanten vaak gulziger geslikt worden dan ie mands zakelijke verrichtingen. Ik geloof dat de media hier eerder als een spiegel fungeren. Blijft natuurlijk de kwestie dat het uitzicht op de politiek kwali teiten van Kennedy niet teveel be lemmerd mogen worden. Per slot van rekening hebben wij of beter de Amerikanen voornamelijk met hem te maken als senator of ais toekomstig president". WASHINGTON (Reuter) El Sal vador blijft bij zijn weigering, zijn troepen onvoorwaardelijk uit Hon duras terug te trekken. Dit ondanks het feit, dat de ministers van bui tenlandse zaken van het westelijk halfrond het land een ultimatum hebben gesteld, aldus is uit diploma tieke bron in Washington vernomen. De ministers van buitenlandse za ken van de organisatie van Ameri kaanse staten (OAS) hadden in be sloten bijeenkomsten geëist, dat El Salvador eerst zijn troepen terug trekt alvorens de ministers maat regelen in overweging nemen om de rechten van de Salvadorianen in Honduras te waarborgen. De Hondurese persvereniging zegt in een verklaring, dat Salvadoriaanse troepen in Honduras blijven opruk ken en een aanval op de hoofdstad, Tecucigalpa,. in de zin hebben. DE SOVJET-UNIE en Kongo-Kin- sjassa hebben besloten een streep te halen door het verleden en hun ge schil om de voormalige vermoorde Kongolese leider Loemoeba bij te leggen. De twee landen zullen hun hetrekkingen- verbeteren en samen werken op economisch, commercieel en cultureel gebied. (Van een onzer verslaggevers) VENLO „Vertel de mensen dat ze dat oorlogstuig wat nu bloot komt te liggen langs de Maas toch laten liggen. Het is levensgevaar lijk om die explosieven mee naar huis te nemen, maar toch gebeurt het. Louis Tosserams uit Venio, lid van de Mijnoprulmingsdienst, slaak te deze kreet gistermiddag nadat hij uit het achtertuintje van een café in Wanssum een projectiel had opgehaald dat een dag eerder bij de Maas ontdekt was. „De man die deze granaat heeft meegenomen weet niet welk risico hij genomen heeft". De verlaging van de water stand in de Maas bezorgt de mijn- opruimingsdienst bijzonder drukke dagen. Louis Tosserams die al sinds 1945 lid is van deze dienst, regelt normaal met een collega alle explo sieve zaken die in de zuidelijke provincies aan het licht komen. Nu heeft hij echter versterking gekre gen terwijl ook commandant J. Keulen van de Mijnoprulmings dienst een week naar Noord-Llm- burg is gekomen om de opruiming te leiden. De mijnoprulmingsdienst heeft dit jaar al 1200 maal ergens explosieven opgeruimd en sinds za terdag krijgt zij uit vrijwel elke gemeente in Noord-Limburg tips door. „Ja", zegt Louis, „Ik kan ze wel even op een rijtje zetten. Het be gon zaterdag met Velden waar heel gevaarlijke fosforgranaten gevon den werden. De gevaarlijkste vondst tot nu toe. Zondag kregen we meldingen uit Venio, Wanssum, Kessel, Neer en vandaag (maan dag) zijn daar Beesel, Grubben- vorst, Ottersum, Well en nog een keertje Wanssum bij gekomen". Ue Mijnopruimingsdienst opereerde gistermiddag met drie ploegen van twee man. Een ploeg was met een boot bezig om de oostelijke Maas oever te zuiveren terwijl comman dant Keuier en de heer Tosserams aan de westelijke Maasoever bezig waren. De 42 mijnen die bij Grub- benvorst in de Maas zijn gegooid direct na de oorlog konden gister middag niet meer geborgen worden. Vanmorgen zou men een nieuwe poging wagen omdat naar verwach ting de waterstand dan wat lager zou zijn dan gisteren. Wel gebor gen werden gisteren 22 granaten en mortieren, bij Venio uit de Maas 'gevist, een granaat die bij de veer pont in Broekhuizen lag, een ba zooka, die in de haven van Wans sum lag. Een raketbom van 35 kg bij Wanssum en in de buurt van de bailybrug bij Wanssum nog enkele granaten. Aan de overzijde van de Maas Werden bij Wellerlooi enkele gra naten gevonden en bij Weil een bom. De nu gevonden explosieven worden in eerste instantie opgesla gen in een bunker te Venio. Daarna worden ze onschadelijk gemaakt. Explosieven die moeilijk onschade lijk gemaakt kunnen worden, wor den ingevroren, d.w.z. van een be tonnen omhulsel voorzien en daar na bij Haamstede in de zee gewor pen. Overigens levert de Maas niet alleen projectielen op. Gisteren Is opnieuw bij Venio een opengebro ken brandkast gevonden. Zondag was dat ook al het geval terwijl in de haven van Wanssum een gesto len bromfiets is opgevist. In Wans sum wordt de waterstand in de ha ven nauwkeurig in de gaten ge- hpuden. Eind vorig jaar zijn er na melijk drie portefeuilles met in houd in de haven terechtgekomen en de eigenaren hopen nog steeds dat ze hun verloren bezit kunnen opvissen. Tussen Kessel en Neer is een gdeelte van een in de oorlog gezonken schip bloot komen te lig gen. In de buurt van de brug bij Wanssum drijft een groot anker op het strand. Ook is er duidelijk het zgn. jaagpad te onderscheiden. Dat is het pad waar vroeger de paarden liepen die de schepen voorttrokken stroomopwaarts. Een heuglijke dag, vandaag. Niet alleen doet voor het eerst sinds tij den een frise bries de klamme lijven weer wat rillen, ook de maan ver dient opnieuw uw aandacht. Ja, want de maan is vol. En voor de allereerste maal mogen we constateren dat ook bij volle maan dit hemellichaam nooit zo vol is ge weest als vorige week maandag, toen twee onzer aldaar rondhuppelden. Als de bewolking het vanavond toe staat moet u toch eens naar de maan kijken, 't Is gek, maar je kijkt er nu anders tegenaan. Het belang van Limburg, een Bel gische (Vlaamse) krant heeft in het weekeinde enige superlatieven opge rakeld, die zowaar Nederlandse journalisten hadden gebruikt om de kwaliteiten van „superbatman" Eddy Merckx aan te prijzen. Enige staal tjes wil ik u niet onthouden. „Te voet een heer, maar op de fiets een gebaarde duivel met vleugels aan de kuiten". En dan deze: „De velonaut die Merckxissima de Tour de France 1969 won, deed het geïnteresseerde deel van de mensheid zo perplex staan als niet meer voorgekomen is sedert de vrouw van Lot omkeek naar Sodom en de sodomieters". West-Irian: volksverraadpleging. Deze woordspeling is niet van mij, maar van een spitse mij onbeken de collega in de redactie van ESB, het doodserieuze blad Economisch- Statistische Berichten. Dit is ook aardig (ook uit ESB)t Juan Carlos van Bourbon Franco. Nixon: flessen(aan)trekker een Bangkokker). (van Na lang speuren ben ik inmiddels weer een stapje verder gekomen in mijn analyse van de snob. De direc teur van de Nederlandse Reisvereni- ging, de heer C. van Zwijndregt, heeft ontdekt, zo las ik in het weekeinde, dat „het behoeftepatroon van de reis- snob aan het verschuiven is". Voor deze mensen heeft hij dan ook aller lei gekke reizen, b.v. naar IJsland, Alaska, Honduras (voetballen!), Paaseiland en Suriname. i> Deze reis-snobs zijn volgens hemt „Meestal mensen van zestig jaar of ouder, die zich financieel goed kun nen redden en een kritisch-intelli- gente instelling hebben". En dat zijn er niet zo bar veel. Hij heeft het trouwens liever over „kritische mensen, want het woord snob vind ik geen leuke klank heb ben". Kritisch denken en kritisch denken is twee, dat blijkt wel. Want naar mijn idee kunnen werkelijk kritisch denkende mensen alles zijn, maar net geen snobs. Tussen haakjes, wie gaan er toch ook altijd naar Suriname? P.v.d.A.-voorzitter Vondeling heeft nu ook een bedelbrief geschreven naar de rijke leden van zijn partij. Ja, Anne, je kunt nu wel in het be lang van de goede zaak links en rechts een aandeeltje kopen, maar dat gaat in de papieren lopen. De Gaulles geest gaat nu middels een „comité van waakzaamheid" op nieuw door Frankrijk waren. De ge neraal is onverbeterlijk: als hij geen spoken ziet, dan gaat-ie zelf spoken. En een spook is als een bierkaai, er is niet tegen te vechten. Je moet er gewoon niet in geloven. MERIJN. AMSTERDAM (ANP) De zoet stofproducenten n.v. Chefard in Rot terdam en de n.v. Nedigepha in Am sterdam hebben het kort geding ge wonnen dat zij bij de president van de Amsterdamse rechtbank hadden aangespannen tegen de Centrale Suikermaatschappij in Amsterdam en de Coöperatieve Suikerunie in Rot terdam. De zoetstofproducenten meenden dat de gedaagde suikerfabrikanten zich in advertenties in een aantal dag- en damesbladen denigrerend over het produkt zoetstof hadden uit gelaten en de advertenties vergelij kingen, mededelingen en suggesties bevatten die in strijd met de waar heid, althans zodanig misleidend wa ren dat bij het kopende publiek een onware en verkeerde indruk met be trekking tot kunstmatige zoetstoffen werd gewekt. De president veroordeelde de sul- kermaatschappijen om de denigre- rende opmerkingen over zoetstoffen uit de advertenties te schrappen en zich ook verder te onthouden van on- juiste uitlatingen over het gebruik van zoetstoffen op straffe van een dwangsom van 100.000 per over treding.

de Stem | 1969 | | pagina 9