wijst geweer van verdachte aan Artsen praten over ,Het geneesmiddel' culina NA OVERGANG VAN 70 GRADEN Sneeuwballen gooien Staking in gevangenis LABORANTEN MOETEN BEWIJS VAN WILLEBRORDSE MOORD LEVEREN Bij Nemtijk Vrieshuizen kan men nu: MINISTER WACHT OP ANTWOORD bij de Spot lekker niet duur ZONNIGER N' DORP STAAKT TEGEN „VOETBAISCHANDE" Doden door tyfoon In gesprek met Br. Franciscus Commentaar Niet zo koud Pleegkinderen buitengezet Veel doden bij busongelukken in Zuid-Korea 't keukencentrum Hoogwater Bmgprobleem Son Nieuwe theorie over lijkwade van Christus 1 ft1® >sendaal Tel. 34355 Tempc Bestel 'n DAF bij DAFWest-Brabant' Fniitexport naar Zweden r VOORGAANDE IS EEN VOORBEELD DE BESCHAVENDE INVLOED DEB PAVANEN DIE HET LAND ZON ySGETPORHEN... EN TERWJL EEN WERELDSTAD WT DE GBOND STf*l HERVATTEN DE PIONIERS HUN CHT NAAR HET WESTEN... (Van een onzer verslaggevers) BREDA Sneeuwballen gooien b(j een temperatuur van veertig graden onder nul, terwijl de thermometer buiten aangeeft dat we midden in een hittegolf je zitten, „Je went er op den duur aan," zegt de heer H. van Rijssen, bedrijfsdirec teur van de N.V. Nemijtek Vrieshuizen, als hij in een venijnig koude vries wind sneeuw van de grond opraapt en daar een keiharde bal van kneedt. We kijken naar onze voeten die wegzakken in de sneeuw, naar de dikke ijsafzetting tegen de deuren en we voelen de koude in onze oren tin telen. In dit stukje Siberië vriest de Nemijtek boter, melk, vlees, groenten en fruit in. Het is een weldaad om er enkele minuten te vertoeven. Wie er langer blijft, voelt zich in zijn zomer pakje een soort diepvrieskip, die merkt dat hij nog kan kakelen. Nemijtek, sinds 1951 aan de Vei lingkade in Breda gevestigd, is eigen lijk een reusachtige iglo van 30.000 kubieke meters. Naast het invriezen ■en bewaren van produkten, richt zich de activiteit van dit Bredase bedrijf op een andere koude aangelegenheid: de vervaardiging van ijsstaven, die gebruikt worden voor het vervoer van vlees, groenten, fruitprodukten en melkprodukten per Interfrigo- koelwagen, voor vishandelaren, café houders, noodfouffetten en particulie ren die een feestje geven. Hoewel per etmaal toch nog 40 ton ijsstaven (dat zijn 1632 staven) worden vervaar digd, maakt deze activiteit toch maar een klein onderdeel uit van het totale vries- en bewaarpakket van de Ne mijtek. De batterijen die tweemaal per etmaal hun ijsstaven uit de smal le bussen kantelen produceren in hoofdzaak voor de koelwagons die bij het Bredase bedrijf worden schoon gemaakt en aan weerszijden tot aan de nok toe met ijs worden volgela den. Twee ventilatoren voeren de warme -lucht uit de wagons door het ijs en zorgen zo voor een tempera tuur die rond het vriespunt ligt. Heel wat kouder gaat het toe in de invriescellen en de grote koelhuizen waar temperaturen heersen van res pectievelijk min 40 tot min 22 graden, graden. Iets van de winter proeven we al in het grote ketelhuis, waar enorme compressoren voor aanvoer van kou de en afvoer van warme lucht zor gen. Op de ongeïsoleerde buizen, waardoor luchtafvoer plaatsvindt, zitten dikke klompen ijs, de aanvoer- pijpen stralen daarentegen een enor me hitte af. Een wandeling vanuit deze ruimte naar het voorgeborchte van de winter, de invriescellen, levert een temperatuurovergang op van ruim zeventig graden. Het hartje zegt even bons-bons, je voelt dat de vries wind je van alle kanten bespringt en het zweet omtovert in kleine kristal letjes. Je ball-point verdomt het ver der om aantekeningen te maken die je koel van de lever op papier wil zetten. „Hier is het nog niet zo koud," zegt de heer Van Rijssen, „als wij in de grote bewaarruimtes wandelen, waar plastic zakken melk versteende zuiltjes zijn geworden en waar pak ken spinazie veranderd zijn in groene broodplanken. In deze koelhuizen lig gen voorraden soms maanden in een temperatuur van twintig, twee en twintig graden onder nul. De pro dukten die er liggen opgeslagen zijn eerst tot in het hart bevroren in een temperatuur die schommelt van 35 tot 40 graden. De mannen die in de vriesruimtes werken dragen dikke gewatteerde jassen, lange jaeger onderbroeken en dikke sokken. Ze voelen de overgang die in deze zomer zeventig graden be draagt, nauwelijks meer. Terwijl wij huiverend de kraag van ons jasje nauwer om onze hals trekken, tillen heftrucks grote ladingen bevroren vlees van zes meter hoog naar bene den. Met stalen krikken moeten de keiharde stukken ijs van de houten plankiers worden losgewrikt. Ze gaan richting koelwagon en daar vin den de twee ijskoude produktiestro- men van de Nemijtek elkaar weer, want de ijsstaven in twaalf uur tijds in de ijsfabriek gefabriceerd, moeten er voor zorgen dat de ingevroren pro dukten tijdens de reis op tempera tuur blijven. Bij het afscheid in de hal kijken drie figuurtjes vanuit een wit ge zandstraald raam ons wat koeltjes aan: het zijn de drie ijsheiligen Pan- cratius, Servatius en Bonifacius. Bedrijfsdirecteur Van Rijssen noemt ze lachend de patroonheiligen van de diepvries. PESCARA (Reuter) De 8.500 be woners van het Italiaanse dorpje Cit- ta Sant' Angelo zijn gisteren een al gemene staking begonnen uit protest tegen diskwalificatie van het plaatse lijk voetbalelftal waardoor dit uit de vierde divisie moet. In de straten van het dorpje vinden verhitte discussies plaats, terwijl de winkels gesloten blijven en de huis vrouwen de blinden voor de ramen hebben gelaten. Tijdens het weekeinde hebben de dorpelingen tweemaal het gemeente huis bezet en de burgemeester „sym bolisch" ontvoerd. Met luidspreker- wagens geven de heetgebakersten ui ting aan hun verontwaardiging. MANILA (AFP/Reuter) De ty foon Viola, die het afgelopen week einde het noorden en het oosten van de Philippijnen teisterde heeft aan minstens 26 personen het leven ge kost. (Van onze correspondent) BRUSSEL Elf kinderen tussen 9 en 11 jaar die door de Belgische justitie in een tehuis aan de Bel gische kust waren ondergebracht, werden door de exploitant van dit tehuis verplicht de nacht in de open lucht door te brengen. Dit maakte de politie van het plaatsje Bredene, bij Oostende, gis teren bekend. De kinderen wees kinderen of afkomstig uit a-sociale gezinnen waren voor de duur van de vakantie ondergebracht in de in richting. Vorige week stuurde de eigenaar van het tehuis die per kind van de Belgische staat een flinke vergoe ding ontvangt de elf kinderen on- BRUSSEL (ANP) in de gevange nis van Bergen (België) heeft zon dagmiddag een honderdtal gevange nen na de middagwandeling op de binnenplaats geweigerd naar de cel len terug te keren. De mannen pro testeerden tegen de kwaliteit van het eten. De Belgische rijkswacht heeft daar op een kordon om de gevangenis ge legd, tot een officier er laat op de avond in slaagde de gevangenen te overreden hun staking op te geven, 's Nachts om een uur was de rust weergekeerd. der leiding van een 17-jarige, oner varen leider, de straat op. Zij kregen elk een deken mee, om in de duinen te gaan slapen, plus een kleine som, terwijl de eigenaar van het tehuis twee dagen vakantie zou nemen. In het holst van de nacht werden enkele kinderen bang: zij trokken kilometers door de verlaten duinen, tot zij belandden op het politiebureau van Bredene. Rijkswachtpatrouilles zochten naar de rest van het groepje dat in de dui nen verdwaald was. De eigenaar van het tehuis die rustig thuis zat zal vervolgd worden wegens verwaar lozing. Tegelijk met deze zaak kwamen nog twee andere schandalen aan het licht: In het ene geval gaat het om „gerechtskinderen" zoals men dat zegt in Vlaanderen die samen met hun leider hele nachten lang gingen stelen, in het andere geval om een 15-jarig meisje uit een dergelijk te huis dat 's nachts tippelde, terwijl de directeur van de instelling wist dat zij buitenshuis was. DE OPPERRABIJN, Y. Unterman heeft verklaard, dat de joden nooit meer verwijderd zullen worden uit de oude wijk van Jeruzalem. „Als de mensen denken dat het met geweld genomen kan worden hebben zij het mis", verklaarde hij tijdens een persconferentie. Unterman leverde commentaar op een recente resolutie van de Veilig heidsraad, waarin Israël gewaar schuwd wordt tegen het annexeren van het voormalige Jordaanse deel van de stad. De foto boven toont het bepoeder de moordwapen, dat gisteravond Iaat in gedemonteerde staat werd onderzocht door de technische re cherche. Op de foto onder: het gemonteerde Flobert-geweer. (Van een onzer verslaggevers) ST. WILLEBRORD De dis trictsrecherche heeft gisteravond om acht uur het flobertgeweer gevonden, waarmee de 27-jarige Bart van Gooi zaterdagavond in de Irenestraat in St Willebrord moet zijn doodgeschoten. Het geweer werd gevonden tussen de frambozenstruiken op de akker van de familie Roks, waarbij de verdachte M. de J. in de kost was. Het geweer zat in een plastic zak. Een sorteer- proef met een speurhond heeft uitgewezen, dat het geweer voor het laatst gebruikt is door de verdachte M. de J., die sinds zon dagmorgen verdacht van moord c.q. doodslag op Bart van Gooi is ingesloten. De bewijsvoering tegen hem is daar mee. technisch rond. Het onderzoek door het gerechtelijk laboratorium in Den Haag zal uit moeten wijzen, dat het gevonden flobertgeweer in derdaad het moordwapen is. De moord werd gepleegd tussen half elf en half twaalf. Sindsdien is een team van de rijkspolitie onafge broken in touw geweest om de tech nische bewijsvoering rond te krij gen. Het geweer werd taanvankelijk niet gevonden, ook al werden twee speurhonden ingeschakeld. Wel von den de mannen van de districtsre cherche zondag en maandag vijf hul zen van het gerechtelijk laborato rium had de districtsrecherche wil len aantonen, dat deze hulzen iden tiek waren aan de huls, die onder het lichaam van de vermoorde Bart van Gooi werd gevonden. Samen met de SEOEL (Rtr) Bij twee busonge lukken in Zuid-Korea zijn volgens de politie van Seoel 21 mensen om het leven gekomen. Het eerste ongeluk gebeurde toen een autobus van de weg raakte en langs een steile rots wand in een rivier stortte. Twaalf personen vonden daarbij de dood. Bij de stad Miryang verloren negen an dere personen het leven toen een bus vanaf een brug het water inreed. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Als op 2, 3 en 4 oktober iemand in de Bossche stads schouwburg zou vragen: is er een dokter in de zaal, dan zouden meteen 400 tot 1000 personen uit hun stoel oprijzen, want dan houdt de Konink lijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, daar haar 21e Ie- dencongres. De afdeling Den Bosch en Omstreken die dit jaar haar hon derdjarig bestaan herdenkt en het congres organiseert, zal er daarom een bijzonder feestelijk cachet aan geven. Hoofdthema van het congres is „Het geneesmiddel", welk onderwerp door een groot aantal inleiders, zowel artsen als deskundigen op farmaceu tisch gebied zal worden belicht. Ter omlijsting van het congres zullen verschillende evenementen op cul tureel en sportief gebied worden ge organiseerd. O.m. zal Het Brabants Orkest in de St. Janskathedraal een concert geven met medewerking van de sopraan Elly Ameling. In het Je roen Bosch-huis wordt tijdens de con gresdagen een tentoonstelling „Pin cet en penseel" georganiseerd, die werken zal tonen van schilderende artsen. Er zal een oecumenische kerk dienst worden gehouden, die wordt geleid door mgr. J. Bluyssen, bis schop van Den Bosch en ds. N. van den Akker, Nederlands hervormd predikant te Den Bosch. Om in het tekort aan hotelaccom modatie te voorzien zijn twee ho telschepen gecharterd, die nabij de Veemarkt in de Dieze zullen me ren. Om de artsen bij eventuele spoedgevallen bereikbaar te maken, wordt een mobilofoonverbinding aan gebracht tussen deze twee schepen en het Bossche politiebureau, welke verbinding door de BB in Noord- Brabant belangeloos beschikbaar is gesteld. getuigenverklaringen zou ook dan de bewijsvoering rond zijn geweest. Dat nam niet weg, dat het vinden van het moordwapen de zaak veel ge makkelijker zou maken.-Gisteren be gon de recherche opnieuw met een uitgebreid onderzoek van terrein en opstallen van de familie Roks. Het onderzoek leverde in eerste instantie twee hulzen op. Zondag werden reeds drie hulzen gevonden. Daarmee was aangetoond, dat er in het verleden vanaf het erf van de familie Roks ge schoten moest zijn met een flobertge weer, ook al ontkende de familie Roks ook maar iets van een geweer af te weten. Uiteindelijk werd in een greppel tussen de frambozenstruiken het ge weer gevonden. Tot vlakbij de berg plaats waren de struiken geplukt. Als de familie Roks doorgegaan was met plukken zou het geweer waarschijn lijk ontdekt zijn. De districtsrecher che vermoedt, dat de verdachte zijn geweer altijd op die plaats verborg. Inmiddels is bekend geworden, dat de verdachte op de avond van de moord niet geheel nuchter 'in een café in St.-Willebrord is gesignaleerd. Na half tien moet hij bij zijn woonwagen i zijn gearriveerd. Uit getuigenverkla- ringen^is. va^t komen te staan, dat hij in het verleden meerdere malen men- sen heeft bedreigd. De bevindingen van de recherche ten spijt bleef De J. gisteravond hardnekkig ontkennen. Hij wordi donderdagmorgen voorgeleid. (ADVERTENTIE) Europa's meest exclusieve keuken Baronielaan 59 Breda „DE gasten komen hier opgeruimd bin nen en elke dag zie je dat de sfeer nog beter wordt. De staf, een team van veertig vrijwilligers en vrijwillig sters is enthousiast begonnen. Op ba sis van ervaringen in voorgaande ja ren kunnen we zeggen dat de mensen hier in de komende dagen naar elkaar toegroeien, een soort climax dus". Dit zegt broeder Franciscus, die als hoofd vakantiewerk samen met de hoofd brancardier en de hoofdzuster de lei ding heeft over de vakantieweek voor twintig chronisch zieken uit West- Brabant in het internaat van de broe- van de broeders De Lasalle te Baar- ders De Lasalle te Baarle-Nassau. ,IK doe dit werk nu voor de derde keer", zegt broeder Franciscus. „Ik weet dus wel hoe het hier toegaat. Aan de voorbereiding van deze va kantieweek heb ik persoonlijk niet veel gedaan. Het hoofdbureau van de Zonnebloem te Breda geeft namelijk lijsten door met de namen van de medewerkers en medewerksters, die in deze vakantieweek de verpleging en verzorging van de gasten op zich hebben genomen. Ook krijgen we van dit bureau de namen van de mensen, die hier een week te gast zijn". ,WAT ons dan eigenlijk nog rest is het in elkaar zetten van het kamp. Dat doen we altijd de avond tevoren. Van de Zonnebloem krijgen we een kamp set. Ze hebben er vier, die regelmatig van kamp naar kamp worden over gebracht. In zo'n set zitten materialen als bedden, brancards, wagentjes, rol stoelen e.d. We weten hier onderhand wel hoe we zo'n vakantiekamp moe ten inrichten. Woensdagavond had den we er maar vijf kwartier voor nodig". ,MIJN persoonlijke bijdrage in de voorbereiding is dus heel simpel. Woensdagavond zijn de hoofdbran- cardi'er, 'de hoofdzuster en ik nog bij elkaar geweest om de hele organisa tie nog even te bekijken. Voor de ont spanning van de gasten hebben we hier een broeder die zich hiermee spe ciaal bezighoudt. Deze man heeft con tacten gelegd met plaatselijke muziek liefhebbers, met fanfares en gezel schappen uit de omgeving. Hij orga niseert oriëntatietochten, een kamp vuur en ik weet niet wat allemaal nog meer. Het ontspanningsprogram- ma is dusdanig van opzet dat er bijna elke middag een uitje is voor de gas ten en dat ze 's-avonds van zeven tot negen uur kunnen genieten van een amusementsprogramma. Een paar van onze broeders hebben zich tot persmensen gebombardeerd. Ze ge ven elke dag een krantje uit. Hieraan staan onder meer verslagjes van de gebeurtenissen van de vorige dag. De gasten kunnen dat zelf ook bijhouden. Ze hebben allemaal een plakboek ge kregen en werken dat van dag tot dag bij. Als ze dat niet zelf kunnen, dan kunnen ze hulp krijgen van de ver zorgsters". ,DE gasten zijn donderdagochtend naar hier gebracht door de militai ren van de geneeskundige troepen uit Ermelo. Met speciale brancardwagens brengen zij volgende week de gasten ook weer naar huis". Dl STEM VAN 59 JVtl ,NTIE) Voor wie het bij deze hittegolf niet geloven wil: deze heren gooien sneeuwballen naar elkaar. Zij staan in een vrieskou van zestig graden onder nul. Een optelsom metje wijst uit dat de mannen in hemdsmouwen er negentig graden beter aan toe zijn dan de mens buiten de fabriek. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Weet de minister dat de brug over het Wilhelminaka- naal in Son een ernstig obstakel is voor het verkeer; en kan hij verbe tering in deze situatie brengen? Al dus vroegen de KVP-kamerleden De Bekker en Cornelissen aan minister Bakker. „Jawel", zei de minister: „Ik weet er alles van". Maar hij kan het ver keer niet van de brug verlossen, om dat de provinciale overheid zoiets moet doen. Volgens de minister heeft hij betrokken autoriteiten een jaar geleden al gevraagd wat zij aan de brug denken te doen. De bewinds man wacht nog op antwoord. In het afgelopen jaar hebben pro vincie en gemeente Son zich met de oplossing van het probleem bezig gehouden. Zodra zij daarmee klaar zijn, krijgt de minister antwoord. En in antwoord daarop komt de minister over de brug met een rijksbijdrage. Zolang minister Bakker niets weet, kan hij ook geen geld storten voor de oplossing van het probleem. (ADVERTENTIE) VATICAANSTAD (Reuter) De Zwitserse schrijver Kurt Berna heeft maandag op het Vaticaan documen ten en foto's aangeboden, die moe ten bewijzen dat het hart van Jezus Christus nog klopte toen hij van het kruis werd genomen. Deze theorie wordt gebaseerd op een studie van de Heilige Lijkwade, een laken waarin het lichaam van Christus indertijd gewikkeld zou zijn geweest, en dat nu in Turijn wordt bewaard. Een functionaris van de Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer heeft de stukken zonder commentaar in ont vangst genomen. Kurt Berna is pre sident van de Zwitserse Stichting van de Heilige Lijkwade, die beweert dat het bloed van Christus nog stroomde toen hij van het kruis werd genomen, en dat hij later pas is overleden. Het Vaticaan had eerder al laten blijken deze opvatting niet te deler- Volgens bevoegde kerkelijke bronnen wordt een commissie ingesteld om de autenticiteit van de lijkwade te be studeren. De kerk heeft nooit offi cieel verklaard dat het laken het ori ginele doodskleed is. elen, dat wij op 29 juli a.s. onze ns een flinke uitbreiding heeft a graag bij deze gelegenheid wil- k groter geworden, waardoor u (Van onze correspondent) De Zweedse autoriteiter ibekendgemaakt, dat tot en 31 juli a.s. de invoer van peren "it land op beperkte schaal mag '«winden en tot en met 20 augus- I ,"s de invoer van appelen. Daarna d' er een invoerverbod in dit voor beide produkten. Hoe lang invoerverbod zal duren, is niet A?™., Meestal gaat in november de A m Zweden weer open voor e".r0.nd de jaarwisseling voor of - is echter geheel afhanke- l05 ,van de omvang van de eigen hihnd611 ma':e waarin deze is g»- in het najaar kan Zweden in som- tekfJ31™ we' een afnemer van be- z?-n 7an Nederlandse peren. »oe a„r iaar tot 20 augustus ook I >,,ii. "Wen naar Zweden verzonden 'worden, valt moeilijk te zeg Je k»»- =-;- !?S- In :1iPet'Cans is in e'It geval wei aan gier voorgaande jaren ging her van betek "°01' om hoeveelheden ^'zichten I rC, uur* tteteSrnige-r- ^ersvr!^ng van temperatuur. ^d»^rWNederiandn 1 i"19,Wrm„S?ag: aantal "ren zon: S> 'norm 1mp': 0 tot 3 §raden norm l i max--temp.: om- van 05 °D een droge ?t; fcai* ormStens 12 uuir: 90 Pro" vlo® pr°eente" g6hee! dr°°g et~ 1 tot lh°^?frd,ag: aantal "ren zon: Ttoal 'tot iny, 7p': van ongeveer ?ax,,temr) rw ?n b°ven normaal; wvsvcu iivji llldcU, l^aal; Van/ 4 graden boven ksï ^ten^ een droge Periode n"5 °p een il u7: 35 Procent; Ptocent, geheel droog etmaal: reeds zo bekende specialiteiten, irtikelen. itsvinden op dinsdag 29 juli om ir van het openbaar slachthuis te ssens. en vanaf 16.00 uur—20.00 uur. ons gestelde vertrouwen in het jekomst in onze nieuwe zaak nog ijn. VV SPECIAALZAAK Bral /Voensdrecht iURGERLIJKE STAND Jeboren: Daniël z.v. A; Belloni-Me»- Olga d.v. A. Goossens-Van de Veijer. >ndertrouwd: Johannes Stobbelaar J 2 jr.; Yerseke en Louisa de Bie 24 r. Betrouwd: Corinelis Dingemans 32 jr. Steenbergen en Maria Uitdewilli-gen :5 jr; Johannes de Moor 62 jr- en Ma- ia van Loon 57 jr. Wouw. Overleden: Elisabeth Theuns 88 jr. v.v. J. Adriaansen. (ADVERTENTIE) ROOSEVELTLAAN TEL. 4646 BERGEN OP ZOOM 'og geen week nadat de N.S. het provinciaal bestuur van Noord- Brabant trage afwikkeling van za ken verweet in de verdubbeling van een spoorwegovergang bij Uden, blijkt uit een antwoord van minister Bakker op vragen uit de kamer, dat de minister al meer dan een jaar ge leden in maart 1968 een tot nu toe niet beantwoorde brief aan de provincie heeft gestuurd over verbe teringen aan een brug over het Wil- helminakanaal in Son. Evenals in de kwestie Udense overweg moet er in take de Sonse brug een regeling ge troffen worden over de financiering. Zonder exact nageteld te hebben hoeveel bureaus en hoeveel ambte naren zo'n brief moet passeren voor een passend en ter zake doend ant woord klaar is, mag men toch wel vaststellen dat een particulier be drijf, waarin in een dergelijk tem po gewerkt zou worden, na meer dan een jaar niet eens meer zou be staan. Maar de overheid heeft, he laas soms, nu eenmaal geen concur rentie te duchten en kan daardoor het mopje van de ambtenaar en de slak levenslang actueel houden. Morgen, woensdag 30 juli iergen op Zoom 4.28 en 16.55 lansweert 3.45 en 16.01 vlade en Drimmelen 7.15 en 19-4' Perneuzen 3.07 en 15.23 tlissingen 2.36 en 14.54 iVemeldinge 4.48 en 16.45 MEER STREEKNIEUWS OP PAGINA 4 •NG ZE.' kNG ZE ZV TOWN TELT OP HET 0GEH8U* O INWONERS DE UNIVERSITEIT /S HELE WERELDBEROEMD.*.

de Stem | 1969 | | pagina 3