I ZIJN VOORBIJ EJ NEDERLANDSE SPOORWEGEN OP DE 'TIENERT0ER' 1498,- 1799,- 1998,- 541,- 535- 478- 649,- 498,- 599,- rial G.E. Hi-Fi naten en inaties 599,- 0,- tot 300,- 198,- 210,- 210,- 225,- 259,- SHOCKING BLUE HEEFT SUCCES MET VENUS' ■HBH per RONALD KIRK De laagste prijzen van Zeeland 4 Hl lingskoopjes ngen op radio's enz enz. HAN BENNINK SHOCKING BLUE VERRAST ZAKGELD SCHOLIEREN OM ELKE CENT u ;jen van f 200,- tot jtsing. cm tv 1 f 699,- voor J cm t ïotic tv nu J nu J hilips enz. 75,- ORBEELDEN ereomeubel ijdelijk voor ndello nu voor Grundig, Blaupunkt enz., enz. stereo tuners en versterkers, of- en opnameapparatuur. Dual versterkers, rders en tuners. if-recorders en versterkers, B O □ratuur, Lenco, Kef, PE tuners en korting op aanvraag. at Lavalux. 11 wasprogramma's bbele zeeptoevoer van f 798,- wascombi met losse 2800 toeren Alle overige AEG wasappara- Princess, Bella met inruilpremies wasautomaat G 51 van 'hilips - Erres en Ruton 1,tot 400, an 289,- 2 sterren 145,- nu diepvries Philips NU f 119,-. I f 239,-. Hoover steelstofzuiger VOOR f 99,-. 2800 toeren Zim- spelend al vanaf 50,— f TECHNISCHE DIENST - - De kwaliteit van jazzmuziek meten aan haar populariteit is even oneerlijk als de kwaliteit van een popgroep meten aan het aantal stippen dat zij op de hitparades weet te doen be landen. Immers, grote namen als Frank Zappa, Country Joe and the Fish of Dog-Doodah band vindt men ook niet terug op deze door de commercie uitgevonden populariteitslijsten. Evenals de „undergroundmusic" die genoemde en andere groepen maken is de jazz door gaans de muziek van een minder heid geweest. Weliswaar konden dixieland, en later Duke Ellington, Count Basie, Lionel Hampton of Benny Goodman zich in hun dagen nog in een grote belangstelling verheugen, maar sedertdien is het, commercieel gezien, snel bergafwaarts gegaan. Zelfs de meest fervente liefhebber moet toegeven dat de Golden Days of Jazz voorbij zijn Wie tegenwoordig een jazzclub op wil richten waar ook nog iets anders dan anachronistische dixie land of goedkope swing gepleegd wordt, haalt zich het risico van een snel failliet op de hals. Heeft de moderne jazz dus geen bestaansrecht meer? Als dat waar zou zijn, betekent dat dat het experiment geen kans gegund wordt, dat de toch al wankele grond onder de voeten van de avant-garde weggehaald wordt. De jazz mag dan meer naar de achtergrond gedrongen zijn, als creatieve uiting van het zoeken naar nieuwe wegen verdient zij aan dacht. Bovendien mag haar invloed op aangrenzende mu- ziekterreinen niet vergeten worden. Vooral „de Soul" heeft de vruchten geplukt van de be zielde en bezielende jazz. Het JAZZ >ON 01130-3120 MIDDELBUK' 58-1247 - SAS VAN CENT - is bijvoorbeeld niet moeilijk te raden uit welke school de organisten Jimmie Smith en Jimmie McGriff, zijn voortge komen. Nina Simone en Ray Charles weten precies wat improvisatie is. De pop heeft op zijn manier profijt getrokken uit de muzikale verkenningstochten van de jazz. De beatgroepen Ekseption en Rob Hoeke waren beide winnaar van het Loosdrechts Jazz- ooncours. De Beatles hebben op hun dubbelelpee een onvervalst stukje free jazz staan. En dat de Rythme and Blues haar oorsprong vindt in de oude oogstliederen van de negers is bekend. De reeds eerder genoemde „underground" heeft zowel invloed ondergaan van de hedendaagse jazz ais van het betere hitwerk. Experimentelen als Yusef Lateef, Archie Shepp, Roland Kirk en in Nederland Han Bennink, Hans Dutter of Theo Loevendie verschillen muzikaal niet zoveel van undergroundmakers. Zij missen alleen het politieke engagement. Zelfs de volksmuziek heeft van de jazz nieuwe impulsen ontvangen, hoewel hier ook duidelijk sprake is van een omgekeerd proces. Herbie Mann herontdekte de Afro-Cubaanse ritmes, Astrid Gilberto, en in mindere mate maar dichter bij huis Rita Reys, verleenden de Bossa Nova de nodige bekendheid en Dave Brubeck nam van elke buitenlandse reis wel een serie inlandse thema's mee. Voordat George Harrison de sitar bespeelde had het jazz combo van Bud Shank al een elpee gemaakt met een Indiase formatie. Zo blijft de jazz voorop lopen, onopvallend maar resoluut. In ieder geval nog steeds gevolgd door een grote muzikale achterban. HANS MAAS -«Kta de Veronica tipparade (ornLü us" van de Haagse «Shocking Blue". Even- ooit a e vorige opnamen is g8 Pla»t goed voor een ho- tirade op 08 vaderlandse hit- Perkt ?*?Ces van deze groep be- niet aUeen tot onze ''ShwWn mCt,buitcnliuid niet nïüL* e de 'aatste tijd Siemerkt RCbleven. De opname „Send me a post ij' eve®^ls de andere num- Wk in a e'sen compositie, werd m Amerika uitgebracht. „Venus" zal nog deze maand °P de Engelse, Duitse, Franse en Amerikaanse platenmarkt ver schijnen. Afhankelijk van het suc ces hiervan is een toernee door Engeland, Duitsland en Frank rijk gepland. De grote doorbraak kwam een goed half jaar geleden toen solo gitarist en leider Rob van Leeu wen besloot, naar voorbeeld van de Amerikaanse westcoast groep „Jefferson Airplane", een zange res in de formatie op te nemen. Na enig zoeken werd dat Maris- ka Veres. Ais we in aanmerking nemen dat de groep al enige platen ge maakt heeft, o.a. een elpee, die echter een flop waren, dan kan men gerust zeggen dat Mariska een grote rol speelt in het huidi ge succes. Voor de weinigen die de bezetteng van de groep nog niet kennen: Rob van Leeuwen, die we ons herinneren uit de tijd, dat hij bij The Motions speelde, (sologitaar), Klaas van der Wals, (basgitaar) en Cor van de Beek, (drums) en natuurlijk Mariska Veres, (zang). „Vandaag gaan we naar Am sterdam. Voor wat kleren en sie raden. Gisteren zijn we in Venlo geweest. Daar hebben we een correspondentievriendin opge zocht". Elly Knoef, 16 jaar jong en afkomstig uit Hengelo stoot haar vriendin Angeline Fransen (17) uit Borne aan in een po ging ook iets te vertellen. Die lacht en kan enkel uitbrengen, dat „ze het niet duur vindt". Dat niet-duur-zijn slaat op het spoorkaartje vam beide meisjes. Een kleurig stukje papier met binnenin een pasfo tootje. Het kaartje geeft recht op acht dagen kriskras door Nederland reizen. Per spoor. Het is de nieuwste stunt van de N.S. om overcom pleet materieel zo veel mogelijk te benutten en om de Nederlandse jeugd de reizigers van de toekomst treinminded te maken. „Tienertoer" heeft de N.S. dit nieuwe boorlingske in de rij van speciale abonnementen gedoopt. Jongelui tot 19 jaar kunnen voor twintig gulden acht dagen lang overal naar toe reizen: van Roodeschool tot Maastricht, van Zandvoort naar Arnhem enz. Ze mogen op elk station uitstappen en ook in stappen waar ze willen. Het begon allemaal bij het bureau marktonderzoek reizigersvervoer van de NS, dat van het CBS op een gege ven ogenblik te horen kreeg, dat Nederland zo'n 2.250.000 jon geren in de leeftijd van 10 tot 19 jaar telt. Van die grote groep had 70 procent van de jongens een bromfiets, een percentage dat voor de meisjes neerkwam op 40 procent. En omdat de eindsaldi van de NS de laatste jaren nogal veelvuldig met rode cijfers worden geschreven (in 1968 was het te kort zo'n dikke 150 miljoen gulden) ging men eens uitzoeken of deze jongelui een poten tiële markt kon zijn. Samen met het gegeven dat er in de zomermaanden heel wat lege treinen in Nederland rondrijden leidde dat tot de tienertoer voor twee tien tjes. Er werd driftig reclame gemaakt voor deze aanbiedingen: op scholen verschenen foldertjes, men plaatste advertenties, radio Veronica maakte er zich druk voor. Kortom: de Neder landse jeugd hapte. Hapte in die mate, dat de heer N. van Hoeflaken van het bureau marktonderzoek zegt: „Zeer verrast te zijn over de ver koop". Zomaar een donderdag ochtend. Plaats van handeling: het station in Amersfoort. Annie en Jannie, twee enquêtri- ces van de NS, gaan gewapend met een rits formu lieren de treinen door op zoek naar tieners op-toer. Twee meisjes uit Twente gaan naar Amsterdam om kamers te kijken. Ze gaan acht dagen per trein door Nederland toeren en vinden het allemaal geweldig wat die lieve NS heeft gedaan. In hetzelfde rijtuig: een ouderpaar met zes kinderen. Pa en ma hebben een 8- daag3 abonnement gekocht (voor f 40), de zes spruiten lopen elk met een tiener- toer-kaart op zak. De familie is afkomstig uit De venter en gaat overal naar toe. Twee meisjes uit Hilversum zijn al in Valkenburg geweest, in Maastricht, in Leiden, Katwijk, Den Helder. Ze stappen uit in Delft. „Och we kijken maar eens wat rond". Vier andere jongelui zijn even naar het strand van Noordwijk geweest, ze hebben het dolfinari um in Harderwijk bezocht, familie in Zwolle in de ogen ge keken en zijn thans op weg naar Den Haag. „Ja, zo maar"! Twee meisjes van een huis houdschool in Utrecht hebben er gisteren een echt reds- dagje van gemaakt: van Utrecht naar Amsterdam, toen naar Haarlem, daarnr Den Haag, later naar Rotterdam en Hoek van Hol- 1 land, toen naar Leiden en via Alphen aan de Rijn kwa men ze (bekaf: „We zijn overal uitgestapt") weer in Utrecht aan. De patates-frites kraam was goed voor de lunch en verder werden de kof- fie-kelners-op-de-stations her haaldelijk aangesproken. Hun verhalen komen allemaal op hetzelfde neer: toeris tische attracties worden veelvul dig bezocht. De Efteling, het Evoluon, Artis en de Rotter damse haven krijgen met de regelmaat van de klok toerende tieners op bezoek. Zo ook de 14-jarige Jan Hubers (had nog nooit in een trein gezeten) en de 15-ja- rige Bert Locht, beiden uit Borculo (omdat daar geen trein langs komt hadden ze eerst naar Ruurlo moeten fietsen). De eerste dag zijn ze naar Valkenburg geweest, daarna naar Artis en de derde dag was uitgetrokken voor een bezoekje aan Rotterdam met een kijkje op het strand van Hoek van Holland. Deze twee knapen hadden elke dag een rijksdaalder aan zakgeld bij zich en een lunchpakket van thuis. Want het mag niet allemaal te veel kosten, al dachten de twee meisjes uit Twente daar bepaald anders over. (Elly Knoef: „Het zak geld daar is moeder goed voor"! Het aantal scholieren van de door Nederland toerende tieners is veruit het grootst. Maar er zijn ook verpleegsters, kantoorbedienden, winkel meisjes, modinettes en mon teurs onder. Verreweg de meesten gaan 's avonds weer naar huis om de volgende ochtend weer vroeg bij de pinken te zijn. Bij de groep scho lieren is het aantal havo'ers het grootst. Tal van hen kregen een tiener-toer-kaart als examencadeautje van hun ouders. Uit enquêtes is gebleken, dat de normale vakanties weinig geweld wordt aangedaan, hoewel ook hier de uit zonderingen de regel bevestigen. Ook kan men gevoeglijk aannemen, dat het zakgeld voor het grootste deel wordt besteed aan inkopen of aan en tree-kaartjes voor deze of gene attractie. Eten wordt en passant gedaan, meest in cafetaria's, soms ook wel In de lunchrooms van waren huizen. Bij de jeugd „uit de provincie" liggen de zogenaam de grote steden wat reis doel betreft een straatlengte voor op bijvoorbeeld rustige plaatsen. Terug naar de heer Van Hoeflaken in het statige NS-ge- bouw in Utrecht. Hij zegt, dat de NS elke deelmarkt gaat exploreren omdat „we om elke cent gaan vechten". Het hoofddoel is de Nederlander treinminded te maken. Daarom bestaat er een hele serie speciale aanbiedingen, die variëren van een tienertoer tot een zogenaamde gastvrijheid- reis. Er zijn 2-plus kaarten voor f 30 (2 personen) en verder kan de reiziger zijn keus maken uit maandabonnementen (f 110) en vastrechtkaarten. „Wij proberen zoveel mogelijk aantrekkelijke tarieven te introduceren, buiten de spits uren", vertelt de heer Van Hoeflaken, die er bij zegt dat de NS per dag 120.000 zitplaatsen aan het Neder landse reizigerspubliek ter be schikking kan stellen. Maar die zijn vrijdagavond iit de regel al uitverkocht. Reden waarom bepaalde abon nementen voor die avond niet geldig zijn. Maar de tiener-toer-kaart kent die beperking niet. Alle „bereisde Roeltjes" die de NS op deze manier kweekt kunnen gedurende 8 dagen gaan en staan waar ze willen. Voor twee tientjes. „EigenlijM is het geen geld", zegt een moeder tegen haar dochter. Maar.„Alles helpt" stelt de heer Van Hoeflaken daar tegenover

de Stem | 1969 | | pagina 15