GEEN GROENTE MEER UIT EIGEN TUIN Boer de dupe van fabriek Overval Zomeruit verkoop resultaat slapjes Warmte wel en wee van handel Een week voor rijden onder invloed Maand voor plegen van meineed Vier maanden voor flessetrekkerij In gesprek met A. Demanez ïoemd tot notaris en. waar eer nieuws uit }ad en streek pag. 3-5 VANDAAG MORGEN PLAN POLITIERECHTER MIDDELBURG: pnieuw warmer I Belgta°flna tTijw. onbew. 29 politierechter „BB. is semi- militair" Fiets Monteurs gewond bij kortsluiting RNEUZEN Bij koninklijk van 15 juli 1969 is de heer G, p kandidaatnotaris op het kin,! van notaris K. J. Hoving te Ter. *en, benoemd tot notaris te Goes eer Giele volgt notaris W. Ha! ijnck, de met vervroegd pensioen op. nieuw benoemde notaris was als I idaatnotaris vanaf 1 juni 1955 zaam te 's-Gravenhage en ver. ns, vanaf 1 januari 1961 te Ter. ;n. De heer Giele zal omstreeks ptember a.s. te Goes in functie DE STEM VAN VRIJDAG 25 JULI 1969 C - -W- - - rrjr?-v -7- .'-v.;,; TENENS OP DE NA ABTEN AAN, p PEELD tNC&AZV TOWN.,. eel, film, concert enz, tburg iel: 20 u.: Bullitt, 14 jaar tentoonstellingen aelburg leshal Stadhuis tfisch werk van Picasso ksarchief„Zeeland en de rdtse Synode" luws Museum: Schilderijen [ldhouwwerk van Herman Gre en Cora van Citters (nna ter muiden f>rm. Raadhuis: Werken van Jos en Baron R. de Meester di Izenbrouck IS Ldskelder: Schilderijen van [er van Vosselen .tdorpe jlerie Troutzaerte Beeldhouw. Irk Frans Cox IsiNGEN Ruyterschool 1417 en 19—21 Werken van „De Zeeuwse rstkring" diversen ■jdijke Tgdgebouw: 20 uur: Beat-festijn, osterzande okodilbar: „The Sky Jumpers" fcel, film, concert enz, tburg jlel 20 uur llitt 14 jaar [jeuzen kor 20 uur bt Helm en de vernielers 14 jaar ST scoopgebouw 20 uur (laatste trein uit Katanga 18 jaar tentoonstellingen hxburg eshal Stadhuis Ifisch werk van Picasso isarchief: „Zeeland en de Idtse Synode" uws Museum: Schilderijen en (ldhouwwerk van Herman Goe- en Cora van Citters Lnna ter muiden [rm. Raadhuis: Werken van Jos en Baron R. de Meester de Izenbrouck |idskelder: Schilderijen van er van Vosselen Idorpe lerie Troutzaerte Beeldhouw- ¥k Frans Cox ringen j Ruyterschool 1417 en 19—21 Werken van „De Zeeuwse hstkring" diversen ijdijke De Lozanne 20 uur herensociëteit [sterzande uur Veronica drive-in show PLIET De Landbouw 16 uur beting Jjeeraert-Nijs 15 uur Schieting OLE „De Kraai" 15 uur Schieting voor deze rubriek: tel. 01180- >f Postbus 116 in Middelburg. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De recherche, die het onderzoek terstond voortzette, kwam na enige tijd in café's in het kermisvierende Vlissingen in het bezit van enkele adressen. Met gebruik daarvan kon- Jen weinige tijd later aangehouden u-orden A. van S. (20), die zich ma nager noemt, de onderwijzer O. A. I T. L. (24) en K. P. (21), zonder be- I ióep, alle drie afkomstig uit Middel burg. Zij bekenden van tevoren het plan I te hebben beraamd om B. van zijn bezitingen te beroven. Toen B. zich I heftig verzette had het viertal hem n de grond geslagen. Ook daarna „en ze nog door met hem te schoppen en te slaan. Ten B. om hulp in te roepen waren ze aan de gegaan. B. vertelde later een I mes bij zich te hebben gehad, dat hij I echter niet durfde te gebruiken. De I politie is er van overtuigd, dat het terugvinden van het bedrag dat nog ioek is een „kwestie van tijd" is. Het viertal zal worden voorgeleid I voor de officier van justitie te Mid- I delburg. [et meisje, dat niet daadwerkelijk de overval heeft deelgenomen, 13 op vrije voeten gesteld. B. overdekt met schrammen en I builen is inmiddels uit het ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers) ÏBDDELBURG Wegens dron- enschap achter het stuur is gisteren |G. van Z. uit Terneuzen door de «litierechter te Middelburg veroor- tot een onvoorwaardelijke ge- mgenisstraf van een week en negen landen ontzegging van de rijbe- legdheid. De officier, mr. Th. Le ut, had eerder een jaar ontzegging ivorderd. Van Z. had op de kermis in IJzen- itehet glas veelvuldig aan de lip- IO gebracht. Zijn rijgedrag viel de fttie op. Tijdens de achtervolging pan de agenten Van Z. verschillen- P keren uiterst links van de weg "fa. Een bloedproef leverde een itohol promillage van 1,4 op. Gelet op persoonlijke omstandig- «ta kreeg F. de B. uit Terneuzen, p ach eveneens moest verantwoor ds voor het besturen van een auto j" te veel te hebben gedronken, een een dergelijk feit minimale ge- 'ijenisstraf van drie dagen. Voorts 'M hem de rijbevoegdheid ontzegd ie tijd van een jaar. .Jf B. had in Terneuzen zo „inten- 5 ie café's bezocht, dat hij later liei.n Bloedproef het viervoudige tut toelaatbare in zijn bloed ."f te hebben. De officier had een week onvoorwaardelijke ge- en een jaar ontzegging ■Kld 0; Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het R.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Overwegend mem. A droog, #ti, zonnig en opnieuw war- I r.!SV00ru'tzichten in cijfers ge- I ™eli over Nederland. aantal uren zon: 4 "Haalt'fln,"temp.: van ongeveer „J°t 4 graden boven norm 0 tot 4 graden boven - -ur; nu IS^l tot 4 graden boven normaal; "Ha T:ut 'Hirni-k °P een droge periode |C^S 12 uur: 95 procent; J Proeent g61 droog etmaal: 80 I"ti5>uurPl^a'?: aantal uren zon: 8 "'Haal. omstreeks «WZ^Pv2 of meer §ra" I stPeriori0 "ormaal; hans op een dro- I ""uteirt- v» minstens 12 uur: 95 I 99 Procentee" gebee' dro°S e^- I BaiM1 WEER IN EÜROPA «Jtsio Ucht bew^ 2g F'staao .Hieauy ,j Sbruck ,EW' bew- 26 Utarn. half bew. 32 Madrid ba'l bew. 30 Malaga zw. bew. 36 ï'llorca balf bew. 30 jice onbew. 32 (Van een onzer verslaggevers) 's-HEER ARENDSKERKE ,»Wij eten zelfs geen groente meer uit onze eigen tuin. Je kunt goed zien dat ze niet te vertrouwen is. Als we iets no dig hebben, gaan we het lie ver halen in het dorp". Dit zegt landbouwer A. van 't Westeinde. Zijn boerderij „Achterduin" ligt vlak onder de rook van de chemische fa briek Hoechst in Vlissingen- Oost. De heer van 't Westeinde is ongerust over de zich dagelijks herhalende verontreiniging van lucht boven zijn 45 ha, aan lan derijen Ze liggen dichter bij Hoechst dan het land van de boeren in de naast omgeving. De schade aan de gewassen zou vol gens hem al in de duizenden gul dens lopen. Alleen ai wat zijn bieten betreft, is er hier en daar een schade van dui zend gulden per ha. Dit in tegenstel ling van de resultaten van een onder, zoek door het instituut voor Planten kundig Onderzoek I.P.O. te Wagenin- gen, waaruit geconcludeerd werd diat voor de landbouwsector rond het Sloegebied de verontreiniging onge vaarlijk lijkt. „Hoechst is nu ongeveer twee jaar in bedrijf" zegt de heer van 't West- einde, en hij wijst op het grijze sil houet, dat schuilgaat achter een gor dijn van rook en regen. Vorig jaar hadden mijn gewassen al minder op brengsten, maar ik had nog niet in de gaten, dat het zou kunnen komen door luchtverontreiniging. Dit jaar merkte ik in de loop van mei dat er weer iets mis was. In mijn bieten za ten veel onregelmatige pleikken". De heer van 't Westeinde lichte on middellijk de rijkslandbouwvoorlicih- tingsdienst in. „Deze dienst" zegt hij „constateerde zonder meer besmet ting door zwavel. Er werden mon sters genomen en naar Wageningen gestuurd. Wageningen is nog steeds bezig met het onderzoek. Wat de tar we betreft, is nog helemaal niet te zeggen hoeveel schade ik heb, maari het zal niet weinig zijn". Een lap grond naast „Achterdiuin" is verhuurd voor gladiolenteelt. De gladiool is een bolgewas, dat erg ge voelig is voor fluor. Hij toont enkele exemplaren van verschillend ras. De verschillen zijn duidelijk te zien. Aan een van de stengels is het blad totaal vergaan. De kop van een tweede is kromgetrok ken. De vervorming is van dien aard, 6 U ïS* 'Itfeh licht bew. 29 onweer 30 onbew. 31 onbew. 30 zw. bew. 31 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wegens het ple gen van meineed is gisteren de 18- jarige spuiter L. S. uit Middelburg, door de politierechter veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie voorwaardelijk met aftrek van voor arrest en met een proeftijd van twee jaar. S. werd in juni gedagvaard als ge tuige in een echtscheidingszaak. Of schoon hij verschillende keren door de reehter-commissaris was gewezen op de ernstige consequenties van een meineed, had S. toch zijn valse ver klaring gehandhaafd. S. werd daar- op onmiddellijk in hechtenis geno- Duidelijk schade door luchtver ontreiniging. dat er weinig goeds meer van te ver wachten is. Een derde stengel lijkt uiterlijk sterker dan zijn soortgeno ten. „Je ziet het" aldus de heer van 't Westeinde „dit zijn toch duidelijke bewijzen". „Er zijn grote plekken in het veld die niet veel meer waard zijn". De Landbouwvoorlichtingsdienst doet naar zijn gevoel alles om de schade, die kennelijk door de afvalstoffen van Hoechst wordt veroorzaakt, te laten bepalen. Van de onderzoekers in Wa geningen heeft hij daarentegen de in druk, dat de studie ter wille van de wetenschap over een erg lange tijd wordt uitgesmeerd. Hij is bang dat het wel eens te lang zou kunnen du ren voor er een klinkend rapport op tafel komt. Een van de grootste tekortkomingen vindt hij dat Hoechst nog steeds niet aansprakelijk is gesteld. De heer van 't Westeinde heeft dat ook tegen de Rijksvoorlichtingsdienst gezegd. Voor dat de verontreiniging wetenschap pelijk is aangetoond, kan echter niets worden ondernomen. Om de twee weken krijgt Boerde rij Achterduin bezoek uit Wagenin gen. Steeds wordt gevraagd, hoever het onderzoek is gevorderd, maar tel kens moet het antwood schuldig blij ven. Ook de Z.L.M. waarvan de heer van 't Westednde lid is, werd op de hoogte gesteld van zijn moeilijkheden. De Suikermaatschappij is ingelicht. De C.S.M. gaat zelfs monsters nemen op proefvelden die uitgezet zijn op het bietenveld van de heer van 't Westeinde. Twee van deze proefvel den zijn van zeer goede kwaliteit, twee bijzonder slecht en één ligt daar precies tussenin. „Hst I.P.O. heeft op mijn land een meetkastje opgesteld, vertelt hij nog. Het staat op ongeveer drie kilometer van Hoechst verwijderd. Ik moet dat ding zelf bedienen. Als er plotseling een zwavelwolk aankomt, zet ik de elektromotor in werking. In het kastje staat een flesje met chemische vloed- stof. De vuile lucht komt via een buis in die vloeistof. Op deze wijze kan worden nagegaan wat de oorzaak van de verontreiniging is", aldus de heer van 't Westeinde. „Er zijn in dit gebied ook palen neergezet. Een staat er naast het meetkastje. De controle apparatuur is bij mij pas in juni neergezet. De me tingen zijn dus niet van invloed ge weest op het I.P.O.-rapport, dat vo rige week is gepubliceerd". De heer van 't Westeinde, die de boerderij heeft overgenomen van zijn vader, is van mening dat het kastje en de meetpalen veel te ver van de fabriek staan. Ze zouden naar zijn mening een betere plaats moeten heb ben. „Ik heb niet veel vertrouwen in het onderzoek van het I.P.O. zoals het nu wordt toegepast" zegt hij. Tenslotte zegt hij nog: „De mensen in de omgeving en in het dorp staan volgens mij niet stil bij wat ze boven het hoofd hangt. De industrieën zul len zich steeds verder uitbreiden. We zitten nu in het optie-gebied maar ook zij krijgen een beurt Geen vertrouwen in meetkastjes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik ben tegen de B.B. omdat het een sem-militaire or ganisatie is. Daardoor kan ik de B.B. niet los zien van de N.A.V.O., die dic tatoriaal geregeerde landen ais Grie kenland en Portugal steunt, en sa menwerkt met de Amerikaanse im perialisten". Deze opmerkingen wer den gisteren voor de politierechter te Middelburg gemaakt door de jeugdi ge machinebankwerker G. de B. uit Clinge. De B's wijdse betoog was in lengte omgekeerd evenredig aan het hem teniastegelegde: het als nood- wachtplichtige weigeren om een B.B.- enquèteformulier in te vullen. De B. betoogde, dat het de hoogste tijd wordt, dat de mensen ophouden met zich voor te bereiden op een der de wereldoorlog. „De miljoenen, die nu naar de B.B. gaan zouden beter kunnen worden gebruikt voor de be strijding van de hanger in de wereld en voor het werk van revolutionaire organisaties, die nog zoveel mogelijk proberen te redden", aldus de ver dachte. Deze redenering ging volgens de officier, mr. Th. Lebret niet op. „De wegenwacht loopt ook in uniform. Die kun je ook wel semi-militair noe men", aldus de officier, die De B. de dringende raad gaf voortaan zijn B.B.-verplichtingen toch maar na te komen. Ter ondersteuning van die raadgeving vorderde hij een onvoor waardelijke straf van twee weken. Politierechter mr. P. van Empel wilde met deze „termen" van de of ficier volstrekt niet meegaan en be paalde de straf op een boete van honderd gulden. Politierechter, mr. P. Van Empel, veroordeelde R. V. uit Hulst bij ver stek tot een boete van honderd gul den. V. werd ten laste gelegd in dron ken toestand op zijn fiets tegen een geparkeerde auto te zijn aangereden. Hij werd ook veroordeeld tot betaling van de aangerichte schade. „U hebt een grove fout begaan", aldus de officier in zijn requisitoir tegen de Belg L. E. uit Antwerpen. Hem werd ten laste gelegd een voor rangskruising in Hulst zo onvoorzich tig te zijn opgereden, dat zijn auto in botsing kwam met andere wagens, waarvan een inzittende ernstig werd gewond, „Ik kan me niets van het gebeurde herinneren. Ik werd uit mijn auto geslingerd en liep een her senschudding op", aldra antwoordde de Belg op een vraag naar de toe dracht. De officier vorderde een boe te van vierhonderd gulden en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De politierechter toonde zich wat milder en bepaalde de straf op een boete van 250 gulden en zes maanden ontzegging, die uiteraard alleen in Nederland geldt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest was de straf, die giste ren door de politierechter te Mid delburg, mr. P. van Empel, werd uitgesproken over het hoofd van de Vlissinger J. O. Deze moest zich verantwoorden voor flesse trekkerij in een groot aantal ge vallen. Zo had O. niet minder dan drie pla tenspelers, meubelen ter waarde van 1500 gulden, voor 600 gulden aan gor dijnen en vloerbedekking, en voorts o.m. kleding en kruidenierswaren in zijn woonplaats aangeschaft zonder er voor te betalen. O. verweerde zich door er op te wijzen, dat hij al geruime tijd zonder werk was en daardoor maar over be perkte inkomsten beschikte. „Maar dan had u toch geen drie platenspe lers moeten meenemen", zo merkte mr. Van Empel geërgerd op. Da officier, mr. Th. Lebret had eenzelfde straf gevorderd. W. in 't H„ uit Zierikzee die te rechtstond wegens diefstal werd vooral kwalijk genomen, dat hij die diefstal bij een familielid had ge pleegd. Terwijl hij n.l. bij familie in Tholen logeerde eigende in 't H. zich een gouden broche en een collier toe. De broche verkocht hij voor hon derd gulden aan een antiquair in Zierikzee. Ook het collier wist hij „aan de man" te brengen, echter voor een geringer bedrag. Gelet op hetgeen in 't H. reeds op zijn kerfstok had veroordeelde mr. Van Empel hem tot een gevangenis straf van vijf maanden waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. (Van onze verslaggevers) GOES OOSTBURG Het warme drukkende weer met for se temperaturen van de laatste tijd heeft <>P Zuid-Beveland voor al zijn weerslag gehad op de winkel- en horecabedrijven van de grote centra buiten de kust gebieden. De klandizie van diver se winkels, vooral bakkerzaken, is nogal sterk teruggelopen. Veel mensen brengen elders hun va kantie door en bovendien schu wen de toeristen op hete dagen de benauwde winkelstraten. Voor ijs- en frisdrankverkopers ligt de situatie anders. In de afgelopen weken zijn de omzetten, niet al leen aan de kust maar ook in het binnenland in deze sectoren fors gestegen. Een eigenaar van een cafetaria in Goes verzekerde, dat hij de afgelopen weken meer aan 50 pet méér had verkocht dan vorig jaar rond de zelfde tijd. Ofschoon de middenstanders in de kustplaatsen ook menigmaal de zakdoek naar het voorhoofd moe ten brengen om het zweet weg te wissen, zijn ze met het zonnetje aEeen maar in hun nopjes. „Hoe warmer, hoe meer men sen, blijvers en dagjesmensen naar de kust trekken om verkoeling te zoeken". Zo is hun standpunt. De ervaring is overigens niet alleen, dat bij warm zonnig weer, veel meer mensen, tot ver in het bin nenland toe. alsnog besluiten een „badvakantie" te neimen, maar dat degenen die er al zijn, hun ver blijf ook nog zo lang mogelijk pro beren te rekken. Ook de „eigen" bevolking blijft eerder tijdens de vakantie thuis. De neringdoenden in elke bran che, van dameskapper men wil tenslotte ook ver van huis goed voor den dag komen tot de postzegelhandelaar toe, hebben er hun profijt van. Zelfs de plaatsen, die wat ver der achter de kust liggen, blijven ook bij zeer warm weer nog in trek. Een voorbeeld daarvan is Middelburg, dat gisteren een van zijn drukste marktdagen van dit seizoen beleefde. Opvallend is, dat kapperszaken zowel voor dames als voor heren, weinig last hebben gehad van het warme weer. Sommige bleken meer werk gehad te hebben dan buiter de vakantieperiode Zodra het weer koeler wordt trekken de vakantiegangers in grote ge tale van de kust weg om hun vertier elders te zoeken. „Je merkt dat onmiddellijk", zei ons een Goese café-exploitant. „Een buitje regen en daar komen ze. Het is gek, maar het komt elke keer weer uit. We merken het goed. als het warm weer is- Dan is er praktisch niets te doen". Enkele bouwvakkers op Zuid-Be veland, die zaterdag aan hun va kantie beginnen, waren van plan om thuis te blijven. ,.We zouden wel gek zijn om naar het buiten land te gaan met ai die drukte op de weg, terwijl het hier in Zeeland zo'n prachtig weer is", zej een van hen. En verder: „Je bent tegenwoordig je leven niet meer zeker op de weg. Dan blijf ik maar liever thuis. Het buiten land? Voor mij hoeft het niet". In een directiekeet bij een groot woningbouwproject in Middelburg Zuid, had men die overtuiging, dat het „gros" van de werknemers de vakantiedagen dit maal thuis zal doorbrengen. Belangrijkste reden voor dat besluit is het goede weer, dat wanneer de zon blijft schij nen een prima vakantie „voor de deur" aan de Zeeuwse stranden garandeert. „Wordt het minder, dan kunnen we altijd nog zien", zo was het standpunt. Een metselaar in Souburg ant woordde op onze vraag kort en krachtig: „Wat zou je zover van huis zoeken. Ik blijf rustig thuis. Mijn visspullen staan klaar. In Zeeuwsch Vlaanderen blijkt het theaterbezoek niet zo bijster te lopen. De exploitant van het Oostburgse Ledeltheater: „Na tuurlijk kunnen we wel merken dat het warm is, maar om nu te zeggen dat wij nu werkelijk met een groot, verlies hebben te kam pen, lijkt me overdreven". Dat vele dames er ook bij deze zo merse temperatuur verzorgd uit willen zien, blijkt wel uit het feit dat een dameskapsalon in Hulst de drukte haast niet aan kan. „Nee, nadeel van het huidige weer hebben wij totaal niet, voor al met de komende bouwvakva kantie voor de deur willen alle dames die er tussen uit trekken graag dat zij goed voor de dag kunnen komen". De eetlust blijkt wel minder te zijn. In de diverse restaurants heeft men de menu's aan het weer aangepast. De uitgebreide menu's moeten hef veld ruimen voor kleinere en er is momenteel ontzettend veel vraag naar de koudere hapjes zoals slaatjes en dergelijke. Over het algemeen heeft dit weinig invloed op de al gemene omzet- Met de stijging van de tempe ratuur stijgt ook de honger naar lectuur. Deze mening is 'n boek handelaar uit Axe] toegedaan. „Over het geheel genomen draai en wij redelijk. De grootste druk te krijgen wij 's morgens te ver werken. Dan doen de mensen hun inkopen en gaan dan meteen door naar het strand, waar zij hun vakantielectuur lezen". Ook de textielwinkeliers onder vinden weinig of geen last. Een confeetiewinkelier in Sluis: ■.Over het geheel genomen is het weinig te merken dat het z"lk warm weer is. Bij minder mooi weer komen alle badgasten hier winkelen en nu krijgen wij ont zettend veel dagjesmensen, voor namelijk uit de grensstreken en uit België". En mochten er klachten zijn; Uit steekproeven die het natio naal bureau voor toerisme afge lopen maandag gehouden heeft is gebleken dat de Duitse toeris ten alsnog in grote stromen naar Nederland zijn gekomen Als ver moedelijke oorzaken noemde men enerzijds het bijzonder warme weer en anderzijds de publikaties in de Duitse pers dat er door het wegblijven van de toeristen nog volop accommodatie beschikbaar was. Vele Duitsers zouden daar op besloten hebben, verlokt door het mooie weer, alsnog verkoe ling te zoeken op de stranden van de Nederlandse kust. TERNEUZEN Twee monteurs van de firma Fabricom, die werk zaamheden uitvoert bij Dow Chemi cal Nederland, zijn gisteren licht ge wond door kortsluiting. De monteurs waren bezig een nieu we leiding aan te leggen, toen een van beiden een onder stroom staan de leiding aanraakte. Beiden werden naar het Julianaziekenhuis gebracht. Er ontstond een begin van brand, die echter spoedig was geblust. (Van een onzer verslaggevers) HULST/TERNEUZEN/OOSTBURG/ GOES De resultaten van de uitver koop '69 zijn maar slapjes. Dit jaar zijn er niet als voorgaande uitverko pen, rijen wachtende vrouwen te zien geweest. De winkeliers, die het graag anders zouden willen zien, hebben al leen weinig kooplustige vrouwen kunnen signaleren. De zoimeruitverkoop, die tot 3 augus tus duurt, zo luidt de algemene con clusie van de Zeeuwse winkeliers, is slapjes. De heer Tazelaar, radiohan delaar in Terneuzen, heeft een enigs zins afwijkende mening. Hij noemt de uitverkoop „pet". „Er is deze zomer", zegt hij, „evenals in het gehele jaar niets te verkopen geweest". Een andere winkelier in Terneuzen noemt de uitverkoop moeizaam maar niet slecht. Ook hij vergelijkt de uit verkoop met de normale verkopen van dit jaar. „De mensen zijn", zo zegt hij, „door de BTW voorzichtiger geworden. Ze kopen niet meer zo vlug. Aan de kust is dat ook te mer ken. De badgasten debateren lang of ze een dinertje van f 7,50 of van f 8,50 zullen nemen Een werknemer van een Terneu- zense winkel in huishoudelijke arti kelen en kinderspeelgoed vertelt dat de firma, waarbij hij werkt, alleen in januari uitverkoopt. Maar ook die uitverkoop „loopt" de laatste jaren niet meer. „Het publiek", aldus de verkoper, „Iaat zich niet meer opjut ten door kortingen van 10 en 20 pro cent. Het koopt, waar het zijn zinnen op heeft gezet." De heer Wilkinig uit Hulst, wiens warenhuis enige tijd geleden in vlam men opging: „We zitten in een nood- pand. Het gebouw heeft slechts een tiende van de ruimte, die we in het oude pand hadden. We doen dus dit jaar niet aan de uitverkoop. Boven dien hebben we geen oude voorraad, alles is verbrand". De directeur van het warenhuis vindt het logisch, dat de zomeruitverkoop 1969 niet zo best is. „Dat was te voorzien", zegt hij, de BTW is de oorzaak. Bijna iedereen, die 'n beetje verstandig was, heeft zijn spullen voor 1 januari 1969 gekocht. In de textiel en in de woninginrich tingbranche is deze tendenz duidelijk merkbaar. De omzetten liepen dit jaar terug met 8 tot 12 procent. De heer F. J. Barks, secretaris van de Goese Middenstands Centrale: „Ik heb de indruk, dat de confectie in Goes behoorlijk loopt. Vooral om dat door de BTW een aantal goederen zijn blijven liggen en goedkoper wor den aangeboden dan in de afgelopen maanden. De uitverkoop kan, aldus de heer Barks, „beter worden als het weer wat minder mooi wordt. Dan komen de toeristen de winkels bin nen." De heer Ouwendijk, boekhandelaar in Oostburg: „De uitverkoop is een aflopende zaak. De resultaten zijn dit jaar nog wel redelijk". Een kleine hoop hebben bijna aEe winkeliers: de bouwvakkers. „Mis schien", zo zeggen de middenstan ders, „besteden zij een deel van hun vakantiegeld bij ons". GEEN graaiende, op koopjes beluste vrouwen voor de vakken van de Hul ster HEMA, waarvan de heer A. De- manez bedrijfsleider is. Hij had gister middag bovendien andere zorgen. Als gevolg van een korte maar hevige onweersbui boven Hulst dreigde het overtollige water het sanitair van de winkel uit te komen. „WE hebben nooit zo aan de uitver koop gedaan. Vroeger al niet, toen sommige anderen speciaal inkochten voor de uitverkoop. Ik verklap geen geheim als ik vertel, dat ze wat goed kopere spullen kochten, die ze er in de uitverkoop vlot uitdrukten". ,WE deden dat niet, omdat ons systeem anders is. Elke week prijzen we af. Dat gaat zo: de spullen komen binnen, worden in de rekken opgehangen. Al gauw hebben we door wat niet wordt gevraagd. Die artikelen moeten we toch ook kwijt en die worden dan af geprijsd". ,DE courante artikelen worden natuur lijk niet afgeprijsd. Neem nu een ge woon wit laken. Dat loopt niet het gevaar uit de mode te raken. Ik zou toch een gaatje in mijn hoofd hebben om zulke spullen af te prijzen of in de uitverkoop te doen". Hoe weinig ook, de heer Demanez heeft iets aan de uitverkoop gedaan. .HET enige wat we in de uitverkoop hebben zijn seizoenrestanten. Artike len dus, die uit de mode dreigen te ra- ken. Maarueel spullen hebben we zoals gezegd niet. Omdat we én weekaanbiedingen hebben én hoofd zakelijk mikken op de middenmoot van het publiek".

de Stem | 1969 | | pagina 3