'paraatheid nadert rode streep Chef luchtmacht luidt alarmklok Vuurzee op rijksweg 12 In 1972 lancering van bemand ruimtestation Paal en perk aan gebruik landbouw vergift DODE NA SCHIET PARTIJ IN CAFé PLEIDOOI VOOR VERBOD CHEMISCHE WAPENS I BABY BAART BABY Kt onze »colaterïe 59 69. 3 Nederlanders tiïiaanwandeling KANS OP TOETREDING ENGEEAND GEGROEID assistent 'untant iwelijke oorbediende TIPS Juan Carlos legt eed af 5.- 9.95 ERHOEF 139 Laatste Ruteck's iaat sluiten; jjntslag 100 man Vervanging Standaardisering Vandaag beslissing over vorming regering Italië NA ONDERZOEK NAAR DOODSOORZAAK ROOFVOGELS - VOORAL IN ZEELAND: ÏEG-MINISTERRAAD: Akkoord Brits Rijnleger Internationale commissie bestudeerde biologische en chemische wapens geen gegevens niet te voorzien DE STEM VAN DONDERDAG 24 JUU 196? ER- linatie- kiezen le leu- Ideaal n vrije t/m 42 STEP-1N van soepel corrige rende Lycra. Met kan ten voorpand en ver stevigd satijnen ach terpand. Maten M„ L„XL E INDIENSTTREDING eur In bezit van diploma M.B.A. >ma typen en Mulo of geljjk- opleiding. misch of schriftelijk. KANTOOR CHR. L. VERHOEP Moerdijk li. 01683 - 364. Ola ijsspecialiteiten oor zomerse dagen- nu extra voordelig ille-dessertblok. piaal voor kinderfeesten. 1/2 liter nu ille/mokka-dessertblok. f heerlijk mokka- en le-ijs. 1/2 liter van 1.79 voor *39 olitana. fijne kombinatie van e, chocolade en eien. Per 1/2 liter van voor J39 Inoot-dessertblok. iren zijn er dol op I liter van 1.79 voor vanille/vruchtenijs. liter nu jto 'ia. a/vanille-fantasie in stamvorm. i personen: e - roomijstaart. kelijke ijs-slagroomtaart, seerd met rode kersen, dige verpakking J95 ijstaart Irish Coffee. ke slagroomijstaart met oontjes en een Itje whisky, 10 personen: van Koor J9S /2 11 itana feestfestijn r het vanille-ijs met elsnippers, het choco- met bittere hagelslag aardbeienijs met aardbei (vers of uit feestdessert ier een cassatablok glazen schaal. Garneer ngesneden verse n. Giet er cherry- overheen. amengesteld door tte Holthausen.) oublies. ke chocolaatjes en puur. Per 150 an 1.15 voor ëg i gevulde ten. >00 gram van 69 mokkawafels. bij de koffie. 85 gram van 79 KOEALA LOEMPOER (RTR) -Ongeveer een maand geleden Lerd een jongetje van twee I maanden in het ziekenhuis van hlor Star in Noord-Maleisië met buikklachten opgenomen. Zijn I buikje was ongewoon dik opge- jiet, De artsen besloten tot ope ratie «ver te gaan. Dit is zondag >ebenrd. Tot zijn verbazing vond je chirurg in het buikje van de baby een bijna volledige foetus j van zes centimeter lang. Volgens de chirurg van het ziekenhuis zijn er in de medische literatuur meer van dergelijke gevallen bekend, maar zij komen boogst zelden voor. De baby maakt het na de operatie goed. (Van onze correspondent) Ij ROTTERDAM De exploitatie van in Ruteck's promenaderestaurant i R'dam wordt per 15 september s beëindigd. De honderd personeels- jtn is met ingang van die datum Jelslag aangezegd. I etablissement aan de Rotter- rase lijnbaan was het laatste res- laurant in Nederland dat onder de pan „Ruteck's" werd geëxploiteerd. It personeelsleden zijn dinsdagmid- 1 van de beslissing op de hoogte HILVERSUM (ANP) Ongeveer |nderde van de Nederlandse bevol- van 15 jaar en ouder die niet vakantie was (34 procent), is I de t.v. rechtstreeks getuige ge ilst van de wandeling op de maan le nacht van zondag op maandag. pit blijkt uit een onderzoek dat Pr „Intromart" werd ingesteld op pek van de afdeling studie en pderzoek van de NOS. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Politieke kringen in Den Haag verwachten dat er dit najaar in het parlement een fikse discussie gevoerd zal moeten worden over de vraag welke kant het met de Ko ninklijke Luchtmacht uit moet. Om dit vraagstuk kunnen de politici niet langer heen nu een bij uitstek deskundige, de chef van de Koninklijke Luchtmacht, luitenant-generaal A. B. Wolff, met zijn artikel over de „luchtmacht rond 1980" (zoals wij gisteren hebben gemeld) zo luid en nadrukkelijk de nood klok geluid heeft. „Het Nederlandse volk moet nu maar eens duidelijk zeggen of het een goed toegeruste en getrainde luchtmacht wil bezitten en daarvoor ook bereid is te betalen". Daar komt eigenlijk de slotbeschouwing van generaal Wolff op neer. chef. De organieke behoefte bij de luchtmacht omvat thans circa 22.000 militairen en ongeveer 4000 burgers, ook het aandeel van de personeels lasten in het budget blijft groeien. Na 1975 moet worden voorzien in de vervanging van de vliegtuigen F-104g, S-ll en eventueel ook de F-27 vlieg tuigen. Zoals bekend is men al ge ruime tijd doende om de keuze van de opvolger te bepalen. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat dit de MRCA zou worden, maar dit is onzeker ge worden omdat Nederland andere ei sen aan het MRCA-project stelt als de project-partners Engeland, West- Duitsland en Italië. In het politieke vlak zal dit najaar uitgevochten moeten gaan worden welke bedragen in welk tempo de komende jaren voor de Koninklijke Luchtmacht op tafel moeten komen en welke consequenties dit moet heb ben voor het totale defensiebudget en de onderlinge verhouding van de uitgaven voor de landmacht, lucht macht en de marine. Daarnaast zullen vanuit het parle ment ook aanzetten gegeven moeten worden om te komen tot een politie ke bereidheid bij de NAVO-partners om terwille van de integratie en co ördinatie aangewezen. De zeventiger jaren zullen dit snel duidelijk ma ken, aldus de deskundigen. Het antwoord op die vraag is ook bepalend voor het verdere politieke leven van de KVP-staatssecretaris A. E. M. Duynstee, die op het ministe rie van defensie de luchtmachtzaken behartigt. Hij deelt de opvatting van generaal Wolff, dat de Koninklijke Luchtmacht de rode streep van ge oefendheid en paraatheid reeds zeer dicht is genaderd. De staatssecretaris ziet zichzelf als „een met zorgen ver vuld mens". Toch draaien zijn zorgen niet uit sluitend om het probleem van „meer geld". Het gaat ook en misschien vooral om de organisatorische kort sluitingen en tekortkomingen in NAVO-verband. De voornaamste te kortkoming is wel de onvoldoende specialisatie van de nationale strijd machten en het ontbreken van co ördinatie en bundeling van oplei dingsmogelijkheden, die beiden kos tenbesparend zou werken. Ook ontbreekt er nog zeer veel aan de standaardisering van materieel in NAVO-verband, hetgeen ook kos- tenverzwarend werkt. Als men op al deze gebieden in de NAVO eindelijk eens daadwerkelijk de handen ineen zou slaan, dan zou al veel gewonnen zijn, dan nog blijft echter de nood zaak aanwezig om belangrijke in vesteringen te verrichten in de ko ninklijke luchtmacht, aldus de staats secretaris. Generaal Wolff heeft erop gewe zen, dat het huidige beschikbare ge- vechtspotentieel van de Koninklijke Luchtmacht tot de jaren 1975-1977 berekend is voor haar taak, „Zij het met een aantal tekortkomingen waar in op korte termijn voorzien dient te worden". Generaaal Wolff meent dat de steeds klimmende kosten van het materieel een zeer grote investerings- marge bij de verdeling van het lucht machtbudget noodzakelijk maakt. Een marge van 25 tot 30 procent aan investeringen voor het instandhou den en vernieuwen van het huidige materieelpark zou met succes te ver dedigen zijn, aldus de luchtmacht- ROME (DPA) Vandaag valt in Italië de beslissing of mormateur Ma riano Rumor erin zal slagen een nieuwe centrum-linkse coalitie te vormen. De partijsecretarissen van de chris- ten-domocraten, de socialisten en de sociaal-democraten hebben gisteren een dag bedenktijd gevraagd om over hun eventuelee deelname te beraad slagen. ARNHEM Deze als een fakkel brandende vrachtauto met vaten remolie uit Rotterdam zorgde gisteren voor een geweldige ravage op rijksweg 13 in de omgeving van Arnhem. De chauffeur van de vrachtauto, de 26-jarige J. C. Verheljen uit Dorrecht bemerkte gisterochtend dat een lekke band die hij opgelopen had, brand had veroorzaakt. Hij trok zijn auto rechts van de weg, maar toen hij uitstapte zag hij dat de vaten olie al gingen branden, terwijl hij vlak tegen de bosrand stond. Om bosbrand te vermijden trok hij de reeds brandende auto weer op en zette hem tegen de mid-denbermbeveiliging neer. Korte tijd later kwamen de brandweerkorpsen uit Arnhem en uit Deelen. Gedurende anderhalf uur hoorde men niets dan explosies en staken steekvlammen metershoge vuurpluimen op. De chauffeur mankeerde niets. m (Van onze redaetie buitenland) MADRID Prins Juan Carlos de Bourbon Y Bourbon, de man die eens koning van Spanje zal worden, heeft gisteravond plechtig gezworen loyaal te zullen zijn aan generaal Francisco Franco, die man die hem tot zijn opvolger heeft benoemd. De 31-jarige prins legde in een buitengewone zitting van het Spaan se parlement, de Cortes, de eed af. Met deze eed werd Juan Carlos prins van Spanje, een nieuwe titel, en toekomstig koning, en ging daar mee een plan in vervulling dat de 76-jarige Franco meer dan twintig jaar geleden heeft opgezet. Juan Carlos gebruikte vrijwel de zelfde woorden als Franco toe hij zei: „De meest zuivere essentie van onze glorierijke traditie zal altijd bewaard moeten blijven maar zonder cultus van het verleden, die ons hindert bij de evolutie van de maatschappij". Deze woorden schenen het afscheid van de jonge prins van zijn vader, de 56-jarige don Juan, graaf van Bar celona, die de dynastieke erfgenaam is van de Spaanse troon. (Van onze redactie buitenland) I HOUSTON De NASA heeft gis- P® meegedeeld dat het plan be- *;a in 1972 een bemand ruimtesta- f1™ in een baan om de aarde te bren- j®aet het doel de zon en de sterren J'studeren. Volgens de NASA ko- hiermee de plannen om in 1911 in station met een Saturnus- raket te lanceren te vervallen. De ApolIo-12 met de ruimtevaar ders Conrad, Bean en Gordon zal in november waarschijnlijk in de zee der stormen landen. Dit is de grootste maan-zee. De „Eagle", het maanlandings schip van Aldrin en Armstrong, dat werd afgestoten toen de astronauten contact gemaakt hadden met het moeder-ruimteschip, draait thans eenzaam om de maan heen. Het maanlandingsruimteschip sterft op het ogenblik een langzame techni sche dood. Een voor een vallen de technische apparaturen uit. In 1912, wanneer alle Apollo-maanlandingen achter de rug zijn, draaien er min stens tien stijgdelen rond. De ver keerschaos word daardoor groter. Maar het risico van een botsing is strategisch gezien oneindig klein, vol gens NASA-deskundigen. De vooraanstaande Russische na tuurkundige Leonid Sedow schreef gisteren in de Fravda over de maan landing „dat deze eerste stappen van menselijke wezens op de maanbodem in de kroniek van de twintigste eeuw als een prachtige gebeurtenis zullen worden vermeld, zoals dat ook het ge- van zal zijn met de lancering van de eerste door de mens gemaakte kunst maan, de le bemande rulmtevlucht door Yoeri Gagarin en de eerste ruimtewandeling van Leonov", aldus Sedov. DEN HAAG Aan de hand vau de resultaten van het onderzoek naar de doodsoorzaak avn roofvogels in het najaar 1968 met najne in Zee land zal de minister van landbouw en visserij nadere wettelijke maatre gelen treffen om het gebruik in de landbouw van bepaalde chemische middelen bij de bestrijding Van plan tenziekten en insektenplagen te be perken. Het is de bedoeling van minister Lardinois het reeds bestaande ver bod voor het toepassen van de ge chloreerde koolwaterstoffen Aldrin, Dieldrin en Heptachloor bii de voor jaarsuitzaai van granen en peul vruchten uit te breiden tot de in de rest van het jaar uit te zaaien granen. Het ligt verder in het voornemen ook het gebruik van methylkwik- verbindingen als ontsmetters van zaaigranen vanaf de herfst-1969 niet meer toe te staan. Om te kunnen voldoen aan stren ge nationale en internationale keu ringsnormen met betrekking tot schimmelziekten als stuifbrand en steenbrand, zal echter, hangende het ortdrezoek naar vervangende midde len, een uitzondering worden ge maakt voorf zaaizaad, dat bestemd is voor vermeerdering. Uit het door de werkgroep „vo gels en zoogdieren" van de TNO- commissie „nevenwerking bestrij dingsmiddelen" ingestelde onderzoek is gebleken, dat ontsmettingmiddelen voor zaaizaad inderdaad een rol heb ben gespeeld bij de sterfte van roof vogels in de hefst van 1968. Aldus minister Lardinois in zijn antwoord op de in verband met de vogelsterfte gestelde vragen van de leden der tweede kamer Van der Lek, mej. Barendregt en Wiebenga. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, Joseph Luns, heeft gisteren verklaard, dat de EEG-partners van Frankrijk opti mistischer zijn dan ooit over de voor uitzichten onderhandelingen te begin nen over het Britse lidmaatschap van de EEG. „Het doet mij genoegen te kunnen zeggen dat werkelijke vorderingen zijn gemaakt" aldus Luns tijdens het slot van een zitting van twee dagen van de ministers van buitenlandse za ken van de EEG. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een van de bekend ste figuren uit de Haagse onderwereld een 28-jarige bouwvakarbeider, is gistermorgen in het ziekenhuis aan de gevolgen van een schotwond over leden. De man werd dinsdagavond in de hartstreek geraakt tijdens een schietpartij in een café aan de Nieu we Molstraat te Den Haag. Een van zijn tegenstanders bij de schietpartij, een 23-jarige barkeeper, kreeg een kogel in zijn rechterbovenbeen. Deze werd in het ziekenhuis gearresteerd. Aangehouden werd ook een broer van de neergeschoten man, een 24-jarige stukadoor. De schietpartij was het hoogtepunt van een reeds lang heersende vete tussen twee Haagse families die bij de politie bekend staan in verband met gevallen van vernieling en ge weldpleging. De doodgeschoten bouwvakarbeider stond vorig jaar nog terecht als hoofdverdachte van een schietpartij in een illegaal gokhol in Den Haag. Hij is pas kortgeleden vrijgekomen. Vermoedelijk zijn het vooral de achtergronden van deze zaak, die de ze man en zijn broer gisteravond op „strafexpeditie" naar het café aan de Nieuwe Molstraat deden vertrekken. Een van hen had ook een bijltje bij zich. De moeilijkheden met de andere familie, waarvan er zich vermoedelijk vijf in het café bevonden, begonnen onmiddellijk na hun binnenkomst. Er zijn, behalve de bijl, geen wa pens gevonden, maar vast staat dat er flink is geschoten. In de cafédeur zaten vier kogelgaten, in de juke-box een. De man die door een kogel in de hartstreek werd geraakt, viel niet neer. Hij vocht nog even door en maakte zich toen met zijn broer uit de voeten. Buiten het café werd pas gemerkt dat de man niet in orde was. Hij werd meteen naar het ziekenhuis gebracht. Chirurgen hebben in het ziekenhuis nog alles geprobeerd om het leven van de man te redden. Om half twaalf begon een urenlange spoed operatie, in verband waarmee ook do nors werden opgeroepen. Het mocht niet baten. Overigens had deze zaak nog an dere gevolgen voor de echtgenote van de broer die is aangehouden. Zij kwam gisteravond op het politiebu reau informeren naar haar man. Daar bleek dat zij bij de justitie nog in het krijt stond voor 309 gulden, zijnde het totaal aan boetes bij acht vonnis sen wegens overtreding van verkeers regels. Zij betaalde meteen. LONDEN (Rtr) West-Duitsland en Engeland hebben voor de tweede financiële jaren van 1969 tot 1971 overeenstemming bereikt over een compensatie die ongeveer 80 procent van de legeringskosten van Engelse troepen in de Bondsrepubliek zal dek ken. Men verwacht, aldus Mulley, dat de kosten over de twee jaren ongeveer 198 miljoen pond sterling zullen be dragen. Hiervan zal de Westduitse regering ongeveer 106 miljoen pond voor haar rekening nemen. De Bondsrepubliek zal ondermeer voor ongeveer 47 miljoen pond mili taire goederen en diensten kopen, en voor minstens 36 miljoen pond Engel se waren. Be ®NEVE „Alle oorlogswa- vernietigen menselijk le- ®aar chemische en biologi- wapens vormen een klasse W als wapens die alleen ge- Gen hebben voor uitsluitend le- materie. De gedachte dat "ogische wapens met opzet ge- t kunnen worden om ziekte iJetSPreiden> verwekt een ge- tan afschuw. Geen enkel de- ij.s!e ^steent, zelfs van het rijk- aRd ter wereld en hoe duur zou volledige zekerheid ver- i»i 's ^at bepaalde che- en biologische middelen j^erwijs in tijd en ruimte Ifkben 5 onbepaald aantal gevolgen en en di JÏÏelen °P gr°te schaal ver por hè't^onker.stelbare gevolgen ea dat het gebruik van evenwicht in de natuur jQi.j - vuw HetV nen hebben L„estaan van dit soort wa- L ?,nSt een gevoel van on- ,'rv en spanning met zich 'Sen t WaPens zouden wel ge- b Ul|lnen bebben voor ge- Pied Ai r C'an a^een bet doel- ee„' deze wapens ooit °™g °P grote schaal ge- uden worden, zou nie- ;duriB™en voorspellen hoe en "e gevolgen zouden 1 zijn nn je van invloed zou- Oeensch .struktuur van de dnwijTeven" de omgevinS I u'^rederu.6" ™Mr een paar van li» '"""uissip ,"5e de Internationa fjoloi experts, die door >md w£aal van de V.N. 6 ConelusieWdop "3,te bestuderen, tot komen dat de aan- om chemische en maak en het gebruik an deze wa pens veriaoden moet worden. De com missie was eind ©rieden jaar inge steld en het uiteindelijke rapport is gebaseerd op research, verricht door Rusland en andere landen achter het ijzeren gordijn, Amerika. Canada Engeland, India, Ethiopië en Mexi co. Hoewel de leden van de commis sie enigszins bij hun werk gehinderd zijn omdat het hier vaak kwesties betrof die op het gebied van natio nale veiligheid van een land liggen, was hun grootste probleem waar schijnlijk wel, dat men geen gedetail leerde wetenschappelijke gegevens had over de uiteindelijke gevolgen op de mens en zijn omgeving, als de ze wapens od grote schaal zouden worden gebruikt Er is echter genoeg bekend om de experts de afschuw van dit alles te laten zien, en dit heeft hen er toe gebracht de hoop uit te spreken, dat ze de gevolgen nooit in de prak tijk mee zullen maken. Chemische middelen werden al tij dens de eerste wereldoorlog gebruikt. Tijdens de oorlog in Vietnam hebben de Amerikanen middelen gebruikt om wouden te vernietigen, en hoewel het niet bekend is hoe lang hier de gevolgen merkbaar van zullen zijn, zullen volgens een schatting de wou den twintig jaar nodig hebben om zich weer te herstellen. En sommi gen vrezen het ergste voor de die ren die zich in die wouden ophiel den Biologische wapens heeft men niet gebruikt „het mensdom is tot op heden deze ervaring bespaard geble ven", zei het rapport zodat de mogelijke gevolgen daarvan alleen maar in theorie bekend zijn, maar zexfs de theoretische gevolgen zijn afschrikwekkend. De studie laat zien, dat de laat ste jaren de mogelijkheid aanzien lijk groter is geworden om een ar senaal chemische en biologische wa pens te ontwikkelen en niet alleen met betrekking tot de middelen zelf, maar ook waar het de vergiftigheid en verscheidenheid van de midde len betreft. Aan de ene kant bestaan er zulke chemische middelen als traangas, dat ontwikkeld is om rel letjes onder controle te kunnen hou den. Aan de andere kant zijn er che mische middelen, die „tot de dode lijkste wapens behoren". Op de lijst van chemische midde len die bij het voeren van oorlog ge bruikt werden staat het middel dat het zenuwgestel vergiftigt, de vi tale lichaamsfuncties ontwricht en snel doodt: Middelen die blaren te weeg brengen, zoals mosterdgas; verstikkingsmiddelen die de longen ernstig aantasten en dood door ver stikking tot gevolg hebben; toxi- nes en psychochemische verdoven de middelen die een tijdelijke gees telijke gestoordheid met zich mee brengen. Dan zij n er ook nog middelen om planten en dieren te vergiftigen. Biologische middelen, die geschikt zijn als wapens zyn o.a. bacteriën, Als deze middelen bij de oorlogvoe ring effectief willen zijn, zo zegt het (Door Hella Piek) rapport moet het mogelijk zijn de ze middelen in grote hoeveelheden le produceren, moeten ze vöor di rect gebruik beschikbaar zijn, moe ten ze, ook ai worden er medische tegenmaatregelen genomen, doeltref fend zijn en moeten ze grote aantal len kunnen doden. In het rapport is men tot de slot som gekomen, dat aan al deze voor waarden voldaan lean worden. Ver dediging tegen chemische en biolo gische wapens zou niet alleen een enorme hoeveelheid geld kosten, maar is technisch buitengewoon in gewikkeld. Men is van mening, dat bescher ming niet alleen in technisch opzicht bijna onmogelijk is, maar dat dit ook financieel verlammend zou zijn Het bouwen van schuilkelders, zegt het rapport, zou even duur zijn als het bouwen van schuilkelders tegen kern- aanvallen, een plan, dat Amerika tenslotte heeft laten varen. En als deze schuilkelders toch gebouwd zouden worden, zouden ze toch geen absolute bescherming tegen chemi sche of biologische middelen Weden. Zelfs in vredestijd is het al enorm duur epidemieën, zoals de Aziatische griep van verleden jaar, onder con trol" te houden. Wat men ook zou doen om mensenlevens te redden, er zou praktisch niets gedaan kun nen worden om het vee, de gewas sen ed. te beschermen. Een land zou in economisch opzicht grote scha de lijden als de gewassen door mid del van plantendodende middelen vernietigd werden. De commissie vergelijkt het ge bruik van deze wapens met het ge volg van het tot ontploffing brengen van een kernbom van een megaton wat zoals bekend, genoeg is om een stad met een miljoen inwoners te vernietigen. „De cijfers spreken voor zichzelf Dit zijn er een paar: een kernex plosie van een megaton zou van in vloed zijn op 'n gebied van 300 vier kante km., zou 2500 vierkante km. voor een periode van drie tot zes maanden radioactief besmetten en maximaal 90 procent van het aan wezige leven doden. Vijftien ton van een chemisch mid del dat het zenuwgestel ontwricht zou van invloed zijn op een gebied van 60 vierkante km„ een besmet ting van een paar dagen tot een paar weken teweeg brengen en vijftig pro cent van het leven doden. Tien ton biologische wapens zou van invloed zijn op een gebied van 100.000 vierkante km., zou epidemie- en veroorzaken of een nieuwe ende mische ziekte waarbij 25 procent van de mensen zeker zou sterven als er niet op tijd medische hulp geboden zou worden. Vele dingen worden in de studie overwogen, en men is tot de conclu sie moeten komen, dat vele gevol gen van het gebruik van deze wa pens niet te overzien zijn. De studie erkent dat het toenemende gebruik van chemicaliën de omgeving waar de mens in leeft toch al verandert en aanvaardt bijvoorbeeld, dat bij de voedselproduktie de goede resulta ten van het gebruik van kunstmati ge bevruchtingsmiddelen in geen en kele verhouding staan tot de ongun stige bijverschijnselen. Maar wapens zijn van een andere orde, hier is sprake van gunstige gevolgen. Che mische wapens zouden de lucht, het water en de grond kunnen veront reinigen. Biologische wapens zouden gericht kunnen worden tegen de voedselbron nen van de men3. Er bestaat ook de mogelijkheid dat men nieu we epidemische ziekten zou introdu ceren of oude zou reïntroduceren „Die zouden kunnen resulteren in dood op de schaal die kenmerkend was voor de pest m de middeleeu ween er bestaat ook de moge lijkheid dat chemische en biologi sche wapens genetische veranderin gen teweeg zouden kunnen bren gen". De experts houden vol, dat hun bevindingen tot de conclusie moeten leiden, dat chemische en biologische wapens ondergebracht moeten wor den in de klasse van wapens die ver nietiging op grote schaal tot gevolg hebben. „Als deze wapens gebruikt zouden worden om grote gebieden en ste den te bestrijken, zouden ze een mas saal verlies van mensenlevens tot gevolg hebben Op het ogenblik beschikken een groot aantal geïndustrialiseerde lan den over de mogelijkheid een ver scheidenheid aan chemische midde len te produceren De mogelijkheid dat in vredestijd de chemische in dustrie zou overschakelen op werk voor militaire doeleinden vergroot de verantwoordelijkheid van regerin gen die moeten voorkomen, dat een chemische oorlog ooit zou uitbreken. .Maar de experts geloven ook, dat „elk ontwikkelingsland in feite over de beperkte mogelijkheid beschikt om dit soort oorlog te voeren". In het laatste hoofdstuk zeggen de experts waarom ze geloven dat In het laatste hoofdstuk zeggen de experts waarom ze geloven dat „che mische en biologische oorlogsvoering de deur open zouden kunnen zetten voor vijandelijkheden die we hoe lan ger hoe minder onder controle zou den hebben en die erger zouden zijn dan welke oorlog in het verleden ook". Volgens hen vormt dit een goed argument tegen het gebruik van de ze wapens „vijandelijkheden die we niet meer in onze macht hebben, kun nen niet tot een oplossing worden gebracht met het idee van militaire zekerheid Alleen ?.l het bestaan van deze wapens draagt bij tot internati onale spanningen zonder dat er mi litaire voordelen tegenover staan die dit kunnen compenseren. Zij brengen een gevoel van onzekerheid teweeg, niet alleen in die landen, die moge lijk oorlogszuchtig zijn, maar ook in andere landen, die dat niet zijn". Door dit alles komen ze tot de conclusie dat „de vooruitzichten op algemene 'en algehele ont wapening, en vandaar op vrede in de wereld, aanzienlijk beter zou den worden als het ontwikkelen, produceren en in voorraad heb ben van chemische en biologische middelen voor militair gebruik tot een einde zouden komen en als zij uit elk militair arsenaal ge weerd werden". Copyright the Guardian-De Stem

de Stem | 1969 | | pagina 9