JUAN CARLOS, TOEKOMSTIG KONING IVAN SPANJE Minister ontkent leegloperij van militairen I )e^e|ya met belofte zelfbestuur niet Maan beeft VATICAAN LICHT BEPERKING CAMARA NADER TOE Kruis van Biafra Papoea's geloven Indonesiërs laakt voorzitter IRK L (Van onze redactie buitenland) MADRID - Generaal Franco lieeft in een rede j voor het Spaanse parlement de naam van zijn opvolger als toekomstige koning van Spanje bekend gemaakt: prins Juan de Borbon y Bor- Ln. Deze beslissing is niet als een verrassing men. Dynastie Vete mm ;f| ---»- mmMÊéÈÈkü Levensbeschrijving OdS bereidt sancties tegen, El Salvador voor Lï.V, tegen uitstel Van huurverhoging Telefoondraad W.-Duitsland staat volkslied DDR toe bij sportmanifestaties Ontwikkelingslening voor ziekenhuis in Urugay J ei v Censuur ontkend „Vriendschappelijk" DE STEM VAN DONDERDAG 24 JULI 1969 IJ: Huwelijken 44 jaar zoekt kennistna- met dame van 30 tot 4« Brieven met foto's weitf :woord worden terugge- n ond. nr. SK 4249 wnaar, leeftijd 62 Jaa^' r kinderen, eigen WonWg serieuze kennismaking sen vrouw, huwelijk ni sloten. Brieven onder dame, leeftijd 40-50 Jt- taak op zich nemen >udster bij alleenstaande Br. onder nr. 4676 va» „Het verlopen van tijd en met het oog op mijn leeftijd, zal geen I aanleiding zijn mijn besluit te herzien", zei de 76-jarige dictator. Bewust van mijn verantwoordelijkheid tegenover God en de ge schiedenis, en volledig objectief te oordelen naar de hoedanigheden die in de persoon van prins Juan Carlos verenigd zijn, die behoort tot de dynastie die vele eeuwen over Spanje heerste, heb ik beslo- len hem voor de natie tot mijn opvolger te benoemen", zei de gene- Zoals in de meeste van zijn vorige (I redevoeringen herhaalde de genera- Hissimo wat hij dacht van de „fun damentele wetten" van z'n regime en de z.g. volksreferendums die hem gemachtigd hadden deze be noeming te doen. De generaal ver wees naar de laatste dagen van de monarchie voor de tweede Spaanse republiek en zei: „Noch de tradi tionele waarde van de monarchie, noch het bestaan van een duidelijke meerderheid bij alle verkiezingen die gehouden zijn, maakten het mo gelijk dat het land de intrinsieke wakheid van een politiek bestel met vele partijen te boven kon ko men". De caudiUo maakte echter duidelijk jat hij van plan was tot zijn dood, if zeker zolang hjj daartoe nog in Isaat was de functie van staatshoofd ((premier te blijven uitoefenen. Hij onderstreepte, dat het niet om een tastej van de monarchic gaat maar dat met Juan Carlos een nieuwe dy nastie begint. Bij de aan de Cortes voorgelegde wet zal de prins de ge legenheid krijgen „aan mijn zijde zijn kennis van nationale vraagstuk ken te vergroten", zo zei Franco. De toespraak van Franco werd herhaal delijk door geestdriftig applaus van de cortes-afgevaardigden onderbro ken. Toen het resultaat van de stem ming bekend werd gemaakt rees het parlement overeind en juicht Franco, Franco, Franco. Generaal Franco was gekleed in het witte uniform van generaal, en stapte 100 m voor de ingang van de Cortes het Spaanse parlementsge bouw uit zijn Rolls Royce. Op de daken van alle gebouwen in de buurt stond gewapende politie, sommigen van hen met geweren met een telescoop, die de wacht hielden. De generaal marcheerde naar de ingang, waar leden uit zijn kabinet onder een baldakijn op hem wachtten. Gisteren heeft de 31-jarige prins Juan Carlos voor de Cortes zijn eed van trouw aan de „fundamentele wetten" van de natie en aan de be ginselen van de „nationale bewe ging" afgelegd. Hoewel hij de persoonlijke keuze is van generaal Franco, die Span je 30 jaar heeft geregeerd, is Ju an Carlos er nog helemaal niet zeker van dat hij als opvolger de troon zal bestijgen. De Spanjaar den hebben sinds 1931 geen ko ning meer en zijn niet geestdrif tig voor het besluit van de gene raal. de monarchie te herstellen. De monarchisten zijn zelf onder ling verdeeld over de keuze. Er ontstaat onenigheid door tussen Juan Carlos en diens 56-jarige va der Don Juan. Deze maakt allang aanspraak op de troon. De keuze wakkert de al 136 jaar bestaande vete tussen rivaliserende takken van <le koninklijke familie aan. Met Juan Carlos zou de familie Bourbon weer aan de macht ko men. Deze Bourbons stammen af van een Franse baron uit de 9de eeuw, hebben koningen voor Frankrijk, Spanje en Italië opge leverd en hun afstammelingen zijn in vele koninklijke huizen van Europa gehuwd De Carlisten betwisten de op volging. Zij willen de troon voor hun kroonprins Charles Hugo van Bourbon-Parma, de 38-jarige echt genoot van prinses Irene. Zij zeg gen in 1833 op onwettige wijze van hun gezag te zijn beroofd door koning Ferdinand de 7e, die de kroon aan zijn dochter Isabella overdroeg inplaats van aan zijn broer Carlos. Juan Carlos is de kleinzoon van de laatste Spaanse koning' Alfonso de 13de, en afstammeling van Isa bella- Charles zegt rechtstreeks van de eerste Carlos af te stam men. De Carlisten hebben zonder succes in de 19de eeuw twee bloedige oorlogen uitgevochten cm de troon te herkrijgen. Tijdens de burgeroorlog van 1936-1939 ston den zij achter Franco. Toen deze hen verwierp en aan Juan Carlos de voorkeur gaf als opvolger toon den zij zich openlijk gedesillusio neerd en tenslotte vijandig. In december vorig jaar werden Charles Hugo en zijn 79-jarige va der prins Xavier uit Spanje ver bannen. In mei kwam het tot bot singen tussen demonstrerende Carlisten en de politie. Voor de Carlisten is er weinig hoop, maar de strijd zal wel bitterder worden nu Franco Juan Carlos officieel heeft benoemd tot zijn opvolger. j MADRID (AFP-RTR) Juan Carlos van Bourbon, is op 5 januari 1938 te Rome geboren. Hij is het tweede kind en oudste zoon van prins Don Juan van Bourbon, graaf van Barcelona, en Maria de Las Mercedes van Bourbon-Orleans, prinses van de beide Sieiliën. In 1954 kreeg prins Juan Carlos van Franco teostemming zijn op voeding in Spanje te voltooien. Hij studeerde achtereenvolgens aan de marineschool in Galicië, de school voor infanteriekadetten in Saragos- sa en de luehtmachtschooi in San Javier. Na deze militaire opleiding van bijna zes jaar werd hij in december 1959 benoemd tot luitenant ter zee en luitenant in het leger. Begin 1960 behaalde hij zijn vliegbrevet. In het zelfde jaar ging hij politieke weten schappen studeren. Op 11 mei 1962 trouwde hij te Athene met de 23-jarige Griekse prinses Sophie, dochter van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland. Het jonge paar vestig de zich in het Zarzuelapaleis, een neo-klassiek landgoed buiten Ma drid. Zij hebben drie kinderenHe lena-Maria, Christina en Philip. Juan Carlos is niet vaak naar buiten opgetreden- De laatste tijd wordt hij echter met zijn vrouw meer gezien bij het bezoeken van fabrieken, opleidingsinstituten en kunstmanifestaties. Op 7 januari j.l. verklaarde hij in een interview met een Spaans pers bureau: „Ik ben op de plaats waar de historische en huidige omstan digheden mij hebben neergezet. Ik gebruik iedere dag om mij nuttig te maken voor de toekomst van de Spanjaarden". 0WERRI (RTR) Ambtenaren 'an het internationale Rode Kruis in Biafra hebben gisteren geëist dat de Wpvluchten op Biafra onmiddellijk worden hervat. De gehele staf van tet Rode Kruis in Biafra is volgens het communique „zeer gealarmeerd" door een verklaring van de president het IRK, die de situatie in Biafra ernstig maar niet catastrofaal noem de. Naar in betrouwbare kringen in Stockholm is vernomen heeft Biafra oog zeker twee lichte vliegtuigen in weden gekocht ter versterking van tiin luchtmacht. Vij toestellen van het type MFI-9 werden eerder dit jaar door de Zweedse piloot Graf Carl von Rosen v'an de fabriek in Malmö gekocht en J'ormen thans uitgerust met raket ten de kern van de Biafraanse luchtmacht. WASHINGTON (AFP) De raad >an de Organisatie van Amerikaanse otaten (OAS) heeft gisternacht be sloten aan het eind van de week een jeenkomst beleggen in Washing- van ministers van buitenlandse aken, teneinde sancties vast te stel- tegen El Salvador wegens zijn «gering, zijn troep enuit Honduras terug t etrekken. e 'riefoonverbinding tussen Mexi- krokan ®alva<*or is inmiddels ver- tir\? iTze Parlementaire redactie) OEN haag - Het Katholiek In- traio vo?r de volkshuisvesting, een kattl°lieke woningbouwver de hüf6"' kant zich tegen uitstel van uurverhoging met een half jaar. dit ,.:f?c|aa'"E'cohomische Raad had aan de reseSTen- advieS de inflatie g bestrijding van steilerf66^ w°rdt dat door het uit kloof t,,Van huurverhoging nieuwe^SSen de huren van oude c, waardoor groter wordt, Pendecil a* ni®t soepel lo- klenuteïï)'3tr?jninS n°ë «ger wordt vtO hteg-ivf e9n woordvoerder (Van de speciale ANP-correspondent in West-Irian) DJAJAPOERA Het besluit van de Indonesische regering om West-Irian na de „daad van vrije keuze" een zekere mate van zelfbestuur toe te kennen (zie be richt van gisteren), is door de Papoea's met gemengde gevoelens ontvangen. Enkelen zeidenv dat deze belofte al meermalen was gedaan, anderen vreesden een lange interimperiode van centraal bestuur. De algemene in druk is dat het Indonesische kabinet de toezegging heeft gedaan om de wereldopinie over de volksraadpleging te sussen. Men kan hier niet geloven dat West-Irian in de toe komst onafhankelijker zal zijn dan de Molukken of Noord-Sumatra, waar bewegingen die naar een zekere vorm van onafhankelijkheid streefden volkomen zijn vernietigd. Ook de directeur van de handelsonderneming Irian Bhakti, Frits Kirihio, die bekend staat om zijn pro-Indonesische houding, ziet niet veel in de belofte van Djakarta. Een dergelijke status kan volgens hem pas worden verleend wanneer West-Irian economische onafhankelijkheid heeft bereikt. Evenals andere Papoea-leiders zei Kirihio dat veel moeilijkheden in de betrekkingen tussen Indonesië en de Papoea's zouden verdwijnen als de corrupte, bureau cratische en tactloos arrogante Javaanse ambtenaren konden worden vervangen. Een besluit in die richting was zoals bekend eveneens dinsdag door Djakarta ge nomen. Indonesische functionarissen hebben gisteren gezegd dat de bekendmaking over aan West-Irian toe te kennen zelfbestuur misverstanden heeft gewekt. De minister van voorlichting zou gezegd hebben dat werd gewerkt aan een „concept voor zelfbestuur", dat in september aan de bevolking van West-Irian zal worden voorgelegd. Vol gens deze functionarissen had de regering zelfbestuur in plaatselijke aangelegenheden in gedachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) heeft ontkend dat tijdens recente herhalingsoefeningen in Ossendrecht vele militairen het grootste deel van de tijd met leeglopen zouden hebben doorgebracht en dat voor hen weinig zinvoile bezigheden zouden zijn gearrangeerd. Hij antwoordt dit op vragen van de Tweede Kamerleden Kleisterlee, Jan sen en Maenen (KVP). Het door de kamerleden geciteerde bericht in een dagblad geeft volgens de minister een onjuiste indruk van het verloop van een herhalingsoefening in april. „De verplaatsingen van het onder deel tijdens deze herhaling waren noodzakelijk in verband met schiet oefeningen o.a. in de Harskamp, deel neming aan een vijfdaagse oefening, een tweedaagse bivakoefening, een co-loimerit ter verbetering van de rij vaardigheid van de chauffeurs enz.". De opmerking in het bericht dat er geen schot was gelost weerlegt de minister met de constatering dat tij, dens deze herhalingsoefeningen 17.900 patronen werden verschoten. Naar aanleiding van de vraag of tijdens militaire oefeningen, eind maart onder Tilburg en Goirle ge houden, een stuk telefoondraad van twee kilometer is achtergelaten, merkt de minister op dat het in be paalde gevallen ondoelmatig of tech nisch niet mogelijk is een eenmaal uitgelegde veldtelefoonkabel op te rollen om opnieuw te gebruiken, Er wordt rekening gehouden met een gemiddeld verlies van twee percent. Onderzocht wordt of in het gesigna leerde geval de kabel ten onrechte is achtergelaten. Minister Den Toom zegt toe dat als hem tijdig en duide lijk een geval van mogelijke geld verspilling ter kennis wordt ge bracht, hij na onderzoek zonodig di rect maatregelen zal treffen, zowel ter correctie als om herhaling te voorkomen. De minister deelt verder mee dat de opzet van de herhalingsoefeningen zal worden gewijzigd. Bij de nieuwe opzet zal meer aandacht worden be steed aan individuele functionele op leiding, waardoor leegloop zoveel HOUSTON (AP) De seismome ter, die de astronauten van de Apol lo 11 op de maan hebben achtergela ten, heeft bevingen van onbekende oorsprong geregistreerd. De meter, aldus John W. Small van het ruimtevaartcentrum, heeft ver schillende afzonderlijke oppervlakte- bewegingen waargenomen. Deze be wegingen kunnen natuurlijke oorza ken hebben. Het experiment met de seismome ter, die zijn energie put uit zonne panelen, loopt tengevolge van over verhitting langzaam ten einde, aldus Small. De zonnepanelen zouden de stralingshitte in energie omzetten, maar het oppervlak van de panelen is beschadigd, wellicht door de ont steking van de raket, waarmede de astronauten Armstrong en Aldrin de maan hebben verlaten. Op de maan bereiken de tempera turen overdag een hoogte van 121,1 graden Celcius. De zonnepanelen kunnen deze hitte niet doorstaan, in dien zij ze niet kunnen doorgeven. Een ander experiment op de maan is tot dusverre een mislukking ge bleken. Een spiegelachtig voorwerp, dat laserstralen zou moeten terug zenden, is na verschillende pogingen nog niet door astronomen opgespoord, aldus Small. BONN (DPA) Het W.- uuitse kabinet heeft dinsdag na een beraad van maanden besloten dat bij internationale sportmanifestaties in de bondsrepubliek het volkslied van de DDR mag worden gespeeld en de vlag van dat land mag worden ge toond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het kader van de samenwerking met de Interameri- liaanse Ontwikkelingsbank zal een Nederlandse lening ten bedrage van 809.000 beschikhaar worden gesteld voor het klinische ziekenhuis van de universiteit van Montevideo in Uru guay. Het geld is bestemd voor de aan koop van moderne röntgenappara tuur voor diagnostiek werk in de ra diologische afdeling van het zieken huis. Het project is niet alleen van van belang voor de medische verzor ging van de bevoking maar ook voor de opleiding van studenten. De lening wordt onder verantwoor delijkheid van de staat verstrekt door de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden. Zij heeft een looptijd van twaalf jaar. De ren te bedraagt 6,5 procent. mogelijk zal worden voorkomen. Het huidige systeem van herha lingsoefeningen, aldus de minister, is gericht op het bereiken van een zo goed mogelijke graad van geoefend heid van de eenheid als geheel. De huidige methodiek heeft hét grote voordeel dat het mobilisabele onder deel in vredestijd zoveel mogelijk tot een goed ingespeeld team wordt ge vormd. Een nadeel is ontegenzeggelijk, al dus minister Den Toom, dat voor het personeel uiteenlopende wachttijden optreden, wat bij herhalingsoefenin gen aanleiding geeft tot klachten over leegloop. (ADVERTENTIE) HET HUIS VAN ST. ELOY Paarlen sieraden van klassieke eenvoud J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam Het Duitse nucleaire schip „Otto Hahn" dat, na goedkeuring door de Tweede Kamer, in de Nederlandse wateren zal gaan varen. Ik geef toe, je komt er niet zo één twee-drie op, maar na enig nadenken moet het toch ook tot u doordringen wat er met het weer aan de hand is. Goed, het is warm, zeer warm zelfs. Maar beseft u ook waarom? Een wraakoefening, naar het zweet uws aanschijns geurende vrienden en vriendinnen! Een wraakoefening zon- nerzijds. Wat wilt u? Geen enkele zichzelf respecterende zonnegod kan 't zonder meer over zijn kant laten gaan dat die maan, en steeds maar die maan in het middelpunt van de aard se belangstelling staat. Juist, de ko peren ploert is jaloers en zendt nu zijn hete wraak over ons. U ziet: dóór denken, mensen dan kom je er wel achter. En bruiner bakt het schoon der wederzijdse seksen. HELDer Camara. Na 1 augustus aanstaande valt er in EEG- en Benelux-verband weer wat te verdienen. Nietwaar, een goed koper sigaretje van over de grens gaat er in deze dagen, nu we nog na- kreunen van de BTW-klappen, mak kelijker in dan een duur rokertje van eigen bodem. Edoch, iedereen mag straks met meer sigaretten het land binnenko men, behalve de grensbewoners. En dot zijn wij hier in het zuiden des lands bijna allemaal. Een droevige zaak, maar allez, een 80-jarige oor log is het nu ook weer niet waard. Je zou wel bijna gaan wensen dat je toch maar in de randstad woonde. Tenslotte heeft een mens heel wat over voor zijn rokertje. Het interes seert hem toch ook bar weinig dat hij waarschijnlijk, vernicotiniserend en wel, zijn levensavond vervroegt. Ofschoon ik het nieuws over de tunnel bij Dordrecht met zeer veel vreugde heb begroet, ben ik niet ge lukkig met een bepaalde formulering op de voorpagina van de krant van gisteren. Ja, mag ik soms? (Van onze redactie buitenland) VATÏKAANSTAD —Het secreta riaat van de paus heeft het bericht uit Zuid-Amerika. dat mgr Helder Camara van Olinda-Recife onder censuur van Rome staat, tegenover de correspondent van het K.N.P. nader „gepreciseerd" Het bericht dat mgr Camara geen toespraken meer mi; houden, die niet telkens door het staatssecretariaat goedge keurd zouden zijn, wordt categorisch tegengesproken. Op eigen initiatief, aldus de ver klaring. heeft mgr Helder Camara mgr Benelii (die in 1960 aan de apostolische nuntiatuur in Rio de Janeiro verbonden werd) voor zijn persoonlijke informatie enkele van zijn toespraken ter kennis gebracht. Nooit werd een bevel gegeven, aldus het Vaticaan, of ook maar de wens geuit, te wachten totdat goedkeu- rinn afkwam. Mgr. Benelii heeft zich er steeds toe beperkt de bis schop voor zijn attentie te danken, zonder daarbij ooit op de inhoud van de hem toegezonden teksten in te gaan, noch in de geest van een goedkeuring, noch in de geest van een afkeuring. Wat de spreekbeurten aangaat, die mgr. Camara buiten zijn eigen diocees of in het buitenland kan houden, heeft mgr. Benelii zich be perkt. de bisschop op „volkomen vriendschappelijke wijze" te verzoe ken, telkens van tevoren de lokale kerkelijke gezagsdrager te raadple gen. Dit vriendschappelijke verzoek' beoogde slechts de aandacht te ves tigen op een elementaire en norma le beleefdheidsplicht waar ieder zich aan te houden heeft, die een activi teit ontplooit in een gebied, dat on der verantwoordelijkheid van een andere bisschop staat. In een telegram aan paus Paulus heeft de priestergroep Septuagint- Nederland protest aangetekend te gen de „censuur op bisschop Helder Camara". De inhoud van, het tele gram luidt als volgt: „Bisschop Helder Camara is door zijn moedi ge strijd tegen onrecht en armoede een lichtend teken van hoop voor velen in de wereld. Zijn evangelisch getuigenis maakt de kerk van Je zus Christus opnieuw geloofwaar dig. Daarom protesteren wij tegen de pauselijke censuur, die na Vati- camim-2 onmogelijk scheen en die de kerk medeplichtig maakt aan de ellende «au biet QRatiüfeyye volk'-'» Als voordeel van de Dordtse tunnel wordt daar genoemd: „Brabant en Zeeland sneller naar Randstad". Mijn vraag: waarom moeten wij daarheen? Laten zij maar hierkomen. Het is hier beter. Op het roken na, akkoord. Van Braun in 1980: voorwaarts, Mam! De Amerikanen schijnen moeilijk te kunnen begrijpen dat een gastvrij land als Japan wel graag gasvrij blijft. Vanmiddag zijn de ApoBo-11 -man nen weer in ons midden. Maar weest niet bevreesd, ze gaan voorlopig in quarantaine. Ieder gevaar voor maan- besmetting is dus uitgesloten. Loop dan ook niet direct in paniek naar de dokter, als u plotseling pukkeltjes krijgt die u niet kunt thuisbrengen. Dat komt dan niet van de maan, maar van de zon. Als een „ernstig verontruste" luite nant-generaal Wolff zegt dat „de ro de streep van paraatheid en geoefend heid reeds te dicht is genaderd", om dat veel luchtmachtmaterieel verou derd is en er geen geld is voor nieu we investeringen, dan weten u en ik wel weer hoe laat het is. Want defen sie is de heilige koe van het vrije westen. Dat wordt méér betalen, hoe dan ook. Maar een defensie op de been houden kan zo duur worden, dat oor log voeren straks nog goedkoper wordt dan een defensie in vredestijd. De telefonistes van het enorme Amerikaanse ruimtevaartcentrum in Houston hebben het de afgelopen da gen opmerkelijk druk gehad met Atnerikanen die behalve enthousiaste gelukwensen ook de vreemdste sug gesties en vragen kwijt moesten. Zo belde een man doodsbenauwd op, omdat hij bang was dat tijdens de maanwandeling de deur van de maan- sloep zou dichtslaan, zodat de twee mannen er niet meer in konden. Een oude dame wilde per se dat de ruimtevaarders wat bloemetjes op de maan zouden planten. Een ander belde wild enthousiast op met de mededeling dat de maan boven zijn huis elke dag wat vroeger op kwam, sinds de Apollo-11 er om heen draaide (Denkertje!). Een meelevend volkje, die Ameri kanen. Plantten ze in Vietnam maar bloemetjes! merijn OP DONDERDAG 21 augustus ooi 10 uur zullen de financiële resultaten van de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken over het tweede 1969 en daarmee over het ee«m jaw worden bekendgemaakt,

de Stem | 1969 | | pagina 7