ijnen HT EREDIVISIE 3 VOORBEREIDING JUDOPLOEG OP WERELDKAMPIOENSCHAP KNVB-richtlijnen voor de tuchtrechtspraak zinns ven: et werd Roger van Hamburg 2 records HOLLAND SPORT-DIRECTEUR DIRK NIJS: 99 Van Kruiswijk: #ok record UITSLAGEN kikkerop-vlag 99 Reactie Uitslag Toernooi-organisatie Niet zonder meer ïl-3 ""«EE de bus naar huis wilden frisse douche. Chaam was bloedhete woensdag ver- r de zon. h opstapelen. Nadat "hij !n ij opliep toen Perez Fr an na evenmin veel geluk op- -sen derailleur in Dintel- in Chaam zwaar ten val. een trapper een paaltje en nee naar het St.-Laurens- men beschadiging aan de René Pijnen minstens U-en Van onze sportredactie) AM „Het werd tijd ook. Ik geen enkele klassieker ge- Tweemaal was ik tweede keer derde. Deze keer moest voon lukken. Ik heb er alles et. Daarom ging ik ook met ontsnapping mee". Het relaas dolgelukkige Gezinus Hoven, t zijn overwinning in Chaam Merende afsluiting van zijn lingencarrière heeft gekregen, int, die dit seizoen dertien ze de weg behaalde en alle vijf won, waar hij aan deel nam, melijk per 1 augustus als ama- Vredestein rijden, erwege de tachtig kilometer oers viel de definitieve beslis- en Kleine, Hoven, Nooren, Al- Remijn, Lunenberg en Blauw- an de aandacht van het pelo- snapten. Het zevental bouw- het afwisselend doen van kop- snel een comfortabele voor op, die niet meer in gevaar "en. n wilde het niet op eeft sprint ankomen en sprong een ronde t einde alleen weg, maar hem de kracht om zijn vlucht- s voor te blijven. Het deerde echter niet dat hij werd terug Hij hield zijn provinciegenoot Kleine, van wie hij al eens in rt had verloren, goed in de en dat bleek vruchten af te Want De Kleine was indar- 'jn grootste rivaal in de finale, flitste echter met twee lengten •ong als eerste oven' de streep. die veertigste kilometer was hts een serieuze vluchtpoging, al, Sparnaay, EngelVan Groe- eks en weer Hoven en Albe?" waren betrokken. De reactie in te toen nog niet geteisterd hitte bleef echter niet lang na twee lussen kwam een her- g tot stand. lationale kampioen Henk Poppe jverdal kreeg geen kans in het >p te vallen. Telkens als hij, i in de nationale driekleur, de erde, werd men in de hoofd ineens actief. Zo ook een twin- ometer voor het einde, toen wilde proberen de koplopers .iterhalen. Na enkele mislukte gen om weg te komen, gaf hij ed op en hield zich rustig. Daar- was hij ook niet bij de twee rvolgende groepjes, de ene rman, Kuys, Bos, Dycker, w- en Brukema en de andere met anderen Van Groezen en Van ik. die zich in een mum van idden geformeed. men reeds bij de nieuwelingen kan oogsten met selecteren de noordoostelijke selectiegfoep, ch bijzonder serieus op Chaam, ch bijzonder serieus op Chaam )orbereid, gisteren bewezen. van ongeveer 40 man grote groep den met Hoven, Kleine, Albea- ooren, Blauwgeers, Kelderman, )ycker en Brukema maar hels renners onder de eerste vijl' Hoven (Deurze) de 80 kin ó1 r, 2 P. Kleine (HollandseheveM). Remijn (Kwadendamme), sen (Wierden), 5 W. Noors beek), 6 J. Baluwgeers (Borneh junenberg (Loosbroek), 8 op len A. Kelderman (Velswijk. tuys (Vlijmen), 10 A. Bos (K®J' 11 G. Dycker (Velswijk), ?ts (Vlijmen), 13 J. Brukewa iiizen), 14 op 55 seconden F- v jk (Oploo), 15 H. van Groezen DE STEM VAN DONDERDAG 24 JU1I 1969 13 HEREN-ZWEMMERS GOED OP DREEF (Van onze sportredactie) BREDA Het waren gisteravond de heren, die in de finales van de Nederlandse zwemkampioenschappen de aandacht sterk naar zich trokken. Meestal doen de dames dat, maar nu waren het Francois van Kruiswijk, die met een nieuw Nederlands record op de 200 meter wisselslag persoonlijk en Roger van Hamburg, die twee adspiranten- rccords scherper stelde, die de echte, goede prestaties leverden. En daar was ook Rob van de Zande van PSV, die met een tijd van 4.30 op de 400 meter vrije slag zijn prestatie in de series met niet minder dan twaalf seconde verbeterde. En daar was natuurlijk ook weer het Amersfoortse twaalf jaar oude talentje Anke Rijnders, die dinsdag al het adspirantenrecord op de 400 meter vrije slag bij de meisjes onder veertien jaar op 4.51.7 had gebracht en die gisteren een tijd lieten noteren van 4.52.6. Vlaardinger, die kennelijk toch in de voorgaande dagen te veel in het wa ter heeft gelegen om de eerste baan tjes op volle kracht af te leggen, wachtte nu tot het 200 meter keer punt met zijn aanval. Eenmaal op volle toeren gekomen was er dan ook niets meer aan te doen. Niet voor Christ van Lint en ook niet voor Elt Drenth, die zich toch ook vrij rustig had gehouden. In de laatste vijftig meter zwom Van Hamburg zo vernietigend hard, dat zijn concurrentie in een baan zeker op tien meter werd gezwommen. De Vlaardinger behaalde hiermee zijn vierde titel en een nieuw record voor jongens onder de zestien. Op de 200 meter wisselslag persoonlijk leverde Van Hamburg zo mogelijk nog een opmerkelijker prestatie. Hij kraakte ook op deze afstand het adspiranten record, maar het frappante was dat hij de andere finalisten op afstand zwom op de vijftig meter schoolslag: zijn slechtste nummer. Francois van Kruiswijk van het Eindhovense PSV ging echter hij de heren nog sneller dan Van Hamburg bij de jongens onder de zestien. Liet de Vlaardinger 2.22.1 noteren, Van Kruiswijk deed het nog iets sneller en brak het oude record, dat op 2.21.8 stond met 1.2 seconde om het op 2.20.6 te brengen. Anke Rijnders deed het ook weer geweldig. Daar haar trainer Wout Gerritse haar maar een keer per dag laat starten, was zij nog niet zo erg op de voorgrond getreden, behalve uiteraard haar adspirantenrecord. Gisteren liet zij echter zien, dat zij wel degelijk aanwezig is in Breda. Haar toch gerenommeerde tegen standsters op de 400 meter vrije slag voor meisjes onder zestien jaar Cora Schouten en Linda de Boer liet zij met tussentijden van 1.06.4, 2.21.2, 3.37.3 en een slottijd van 4.52.6 ver achter zich. Cora Schouten finishte Maar ai met al was het toch weer J:,;er van Hamburg, die de meeste aandacht op zich vestigde. Ook de ex- KZB-coach Rob van Kerkhoven had de grootste bewondering voor de Viaardingse zwemmer. Van Kerkho ven: „Ik ben er van overtuigd, dat Iedere Amerikaanse toptrainer zeer Mij zou zijn met Van Hamburg. Als hij zijn top kan halen, dan gaat hij in de toekomst nog zeer grote dingen I doen". Roger van Hamburg deed gister avond trouwens al grote dingen door binnen het uur twee Nederlandse ad- spirantenrecords te breken. Het eer ste record vestigde van Hamburg op de 400 meter vrije slag heren. De VOLLEYBAL In de eerste van een serie van zeven vriendschappelijke wedstrijden heeft het Tsjechoslo- akse volleybalteam in Hiroshima met 3-2 gewonnen van Japan. De set standen waren 10-15 15-10 19-17 3-15 i en 15-13. in 5.00.3 en Linda de Boer in 5.00.4. Hans Elzerman tenslotte zorgde voor een redelijke tijd op de 100 me ter schoolslag voor jongens onder de zestien. Hij werd kampioen in 1.17.3, terwijl Rob Spijkerman, die het ad spirantenrecord in zijn bezit heeft met 1.16.2, aantikte na 1.17.6 ROB VAN DEURSEN Meisjes onder 16 jaar 100 meter schoolslag: 1 en kampi oene van Nederland Tineke Hofland (ZIAN) 1.22.6, 2 Durkje Spoor (De Kikker) 1.22.8, 3 Ina Vording (De Kikker) 1.23.6. 400 meter vrije slag: 1 en kampi oene van Nederland Anke Rijnders (AZPC) 4.52.6, 2 Cora Schouten (VZC) 5.00.3, 3 Linda de Boer (Naar- den). 200 meter wisselslag: 1 en kampioe ne van Nederland Tineke Maat (VZC) 2.39.1, 2 Cora Schouten (VZC) 2.42.4, 3 Sia Telkamp (De Kikker) 2.42.7. DAMES 100 meter schoolslag: 1 en kampioe ne van Nederland Marjan Janus (hpc) 1.21.7, 2 Fia Haarsma (DZPC) 1.23.8, 3 Carle Lefrèvre 1.24.3. 400 meter vrije slag: 1 en kampi oene van Nederland Yvonne van Kui lenburg (HPC) 4.43.6, 2 Cora van de Veer (VZC) 4.55.9, 3 Mia Plantinga (ZAR) 5.04.1. 200 meter wisselslag persoonlijk: i en kampioene van Nederland Henny Penterman (HDZ) 2.23.0, 2 Gerda Lassooy (HDZ) 2.34.7, 3 Anke van de Veeken (HZPC) 2.39.8. Jongens onder 16 jaar 100 meter schoolslag: 1 en kampi oen van Nederland Hans Elzerman (ZIAN) 1.17.3, 2 Rob Spijkerman (BZZ) 1.17.6, 3 Ted Mackay (HPC) 1.17.7. 400 meter vrije slag: 1 en kampi oen van Nederland Bob van de Zan de (PSV) 4.30.0, 2 Jack Bot (VZC) 4.38.0, 3 Ton van Klooster (KNZB) 4.38.3. 200 meter wisselslag persoonlijk: 1 en kampioen van Nederland Roger Hamburg (VZC) 2.22.1 (nieuw aspi rantenrecord), 2 Bert Elzerman (ZIAN) 2.24.7, 3 Jan Elbertsen (De Kikker) 2.26.9. HEREN 100 meter schoolslag: 1 en kampi oen van Nederland Cees Uittenhout (HPC) 1.13.9, 2 Harm Spoor (HZPC) 1.13.9, 3 Addy Nijhyis (ZCE) 1.14.1. 400 meter vrije slag: 1 en kampioen van Nederland Roger van Hamburg (VZC) 4.20.0 (nieuw adspirantenre cord), 2 Elt Drenth (Zwemlust) 4.25.8 3 Christ van Lint (PSV) 4.26.7. 200 meter wisselslag persoonlijk: 1 en kampioen van Nederland Frangois van Kruisdijk (PSV) 2.20.6 (nieuw Nederlands record), 2 Pieter Schille- mans (De Dolfijn) 2.24.8, 3 Gerard Gielen (MOSA) 2.25.0. "Beleid is solide (Van onze sportredactie) DEN HAAG Aan het voeten eind van het bed waarin Holland Sport kuurt, laten directeur Dirk Nijs en trainer Cor van der Hart hun blikken goedkeurend glijden over de littekens die de transfer- chirurgie heeft achtergelaten. Hol- talent zeer 'ze contact met clubs, waarvan ze denken zondermeer door gecontrac teerd te worden. Hun enige doel is, er zelf munt uit te slaan. Van dat soort mensen houd ik niet. Die kun nen van mij gestolen worden". „Vervolgens heb je een catego rie die bij hun club uitgeteld is. Eens waren dat grote voetballers, nu zijn ze in hun nadagen. Veel van die mensen willen dan wel eens proberen bij een club met minder naam en faam dan die waarvoor ze vroeger uitkwamen. De clubs laten hen gaan en onder het mom van een vrije transfer verdienen die mensen vaak nog een aardig zakcentje voor hun oude dag. Ook aan die mensen heb je niets. Tenminste, wij niet". De der de categorie wordt gevormd door spelers die in hun clubs eigenlijk niet aan bod komen. Goede voet ballers, eens gekocht van een ama teurclub of van een andere beta lende vereniging, omdat zij het ta lent hadden een grote voetballer te worden- Spelers soms, die het zeker bezitten, maar Dirk Njjs: „We zijn „een van de Clubs" geworden. zitten, die stuk voor stuk bij een andere club tot de sterren zouden behoren. Die kant moet je op. Ik land Sport rammelde bepaald niet op een of andere manier verkeerd Fob het vorig jaar steeds mijn hart vast gehouden. Het is goed gegaan en daar ben ik blij om. Nu zitten we goed in ons reservemateriaal, daar hebben we moedwillig aan ge bouwd". Opvallend in het nieuwe Holland Sport is het grote aantal potentië- hard met de buidel, maar deed niet- zijn aangepakt. Hun talent blijft er temin een goede vangst. Immers, gens steken, het komt er niet uit. juist daar waar Cor van der Hart Met zulk soort mensen heb ik in het verleden met veel stopverf graag te doen. Ik ben een vader- erger wist te voorkomen, voegde type, dat weet ik van mezelf. Ik Holland Sport nieuwe onderdelen voel aan dat ik er wel uit kan ha- in. „Ik vind", zegt Dirk Nijs nu, len, wat er doodgewoon inzit". „dat we een solide, maar vooral En zo bewoog Holland Sport zich je" eerste elftalspeters. Dirk Nijs in verstandig beleid hebben gevoerd", rond over de markt waar voetbal- dit verband: „We willen voorko- „Holland Sport is in een stadium waar te koop lag' aangeboden. Wat men, dat er net zoals vorig seizoen beland waarin verlies lijden niet het voor het middenveld zocht vond gewerkt moet worden met spelers het in Rotterdam. Van Feyenoord van het B-team. Een ruime basis, werd (voor een zacht prijsje) de Sommige spelers hebben op een voormalige Xerxes-D.H.C.-speler gegeven moment rust nodig en die Frans van der Heiden gekocht, van kan je ze niet geven omdat je geen dezelfde club kwam ook Johan Bos kamp. Niet gekocht, niet uitge leend, „Maar iets er tussenin, te inge- wikkeld om uit te leggen", zegt verrassingselement je „engedbe- njrk Nijs. Een handjevol amateur- waarder Nu horen we erbij, we Spelers (Bijsterveld, Eckhard, Rood- klassering pak je dat buitenkans zijn „een-van-de-clubs geworden- nat> Smits> Van der Vaert> Van je mee. Je bent pas van degrada- Daarom moet je mm of meer om- Laer en Borghard) en de Oosten- tie gevrijwaard als je dertig punten schakelen. Alleen met pure klasse rjjker Ferdinand Janotka, comple- hebt. We zullen proberen de wed- kan je laren mee met hetzelfde teerden de 31 speiers die Holland strijden die we kunnen winnen ook speltype dat wil met zeggen, dat sport momenteel onder contract te winnen, hetzelfde principe van Holland Sport nu ineens zal probe- ^eeft ren mooi te gaan voetballen, tik- „We bouwen aan een bredere on- tikkie-zo. Het systeem dergrond. Als je veel spelers hebt, blijft, maar de mogelijkheden die kan dat in velerlei opzichten van in een dergelijk systeem opgeslo- nuj. zijn. De wisselwerking is veel ten Fggen, kunnen nu beter uitge- groter en bovendien wordt de spor- buit worden tieve eerzucht onder de jongens Gedurende de woelige transfer- veel ruimer. Vorig jaar hadden tijd, klonk Holland Sport's naam we dikwijls amateurs op de reser vebank zitten en knapen, die een dag eerder met het B-team had den gespeeld- Nu kan het best ge- meer past. Dan moet je de markt op stappen met betrekkelijk weinig geld, waarmee toch enkele sterke spelers moeten worden aangetrok ken Het was gewoon noodzakelijk, dat wij onze halflinie nieuw leven inbliezen. Holland Sport was vorig seizoen voor bijna iedere tegenstan der volkomen nieuw. Dan is het waardige plaatsvervangers ter be schikking hebt". Wat precies is de toekomst van Holland Sport? „We gaan spelen op behoud en als dan blijkt dat er mogelijkheden zijn op een hogere voortdurend in verband met op handen zijnde spectaculaire aanko pen. In hoeverre berustten die ge ruchten op waarheid? Dirk Nijs: „Er is een groot aantal spelers dat van zichzelf denkt dat zij tot dat kleine selectie groepje behoren, dat zich vedetten mag noemen. Zodra een seizoen achter de rug is, ko men ze zelf in actie. Zonder me- vorig jaar. Natuurlijk heb je met deze versterkingen een grotere kans op een betere klassering, maar daar zullen we niet direkt op spelen. Als ik kijk naar de spe lers die we ter beschikking hebben, zegt mijn gezonde verstand dat we de zevende plaats kunnen ha len. Maar nogmaals, daar zulten we niet bewust naar streven. In fei te weet ik op dit moment nog be trekkelijk weinig van mijn spelers beuren dat een speler die vorig maar ik ben ervan overtuigd, dat jaar een vaste keus van het eer- we sterker geworden zijn. Janotka, ste team was, op die bank zit. Ik Van der Heiden en Boskamp zijn vind die bank het meest belangrijk goede voetballers. De grootste voor een club. Als ik naar Ajax winst van dit jaar vond ik dat we kijk, dan zie ik, toen ze in het af- veel ruimer in ons materiaal zit- gelopen seizoen tegen ons gelijk- ten. Dat schenkt me vertrouwen in deweten van hun bestuur zoeken speelden, vijf jongens op die bank de toekomst" (Van onze sportredactie) AMSTERDAM/WELL Ter wijl miljoenen Nederlanders zich opmaakten voor hun vakantie, begon een groot gedeelte van de judo-kernploeg de afgelopen week in het Noordlimburgse kasteel Well met de eerste voorbereidin gen voor het wereldkampioen schap judo, dat van 23 tot 25 ok tober in Mexico-stad wordt ge houden. In het internationale zo merkamp van de NJJB kregen onder meer Wim Ruska, Peter Snijders, Eddy van de Pol en Martin Poglajen de gelegenheid een week lang te oefenen met ge renommeerde binnen- en buiten landse judoka's. Slechts drie deelnemers, Wim Ruska, Jan en Peter Snijders wisten zeker waar zij zich op voorbereid den. Dit drietal is namelijk reeds gekozen voor de wereld-titelstrijd. Voor de overige top-judoka's die in TANSSEN, Jacques Anq"etU Jj? Altig hebben de start van van Chaam enigszins vertra 'aren met hun echtgenotes irgen gaan eten en hielden,Ak' ■enoeg tijd over om Chaam drie te bereiken. Toen zei een verkeersopstopping 1 /as dat echter niet meer De collega's moesten en op hen wachten. u een café, restaurant, cafetaria ziet waar de hangt, U bent daar verzekerd van kwaliteits- jhsdranken. Sinas-vruchte- lirrionade, citroen, trambozen, champagne-pils, bitter-lemon. Kikker öp met DEN HAAG (ANP) De straf- commissie van de KNVB heeft, in overleg met de commissie van beroep en de reglementecommissie, een ge dragslijn vastgesteld ten aanzien van de competentie en straftoemeting na overtredingen in internationale wed strijden. Dit teneinde elk misverstand voor de toekomst uit te sluiten. In deze gedragslijn zijn de ervaringen van de laatste jaren neergelegd en is rekening gehouden met de thans gel dende internationale reglementen en normen. Er moeten twee categorieën van wedstrijden worden onderscheiden ontmoetingen in een internationaal toernooi onder auspiciën van de FIFA en UEFA, en vriendschappelijke in ternationale wedstrijden. A. Internationale toernooien Eik internationaal toernooi kent een eigen reglementering, waarbij de strafbevoegdheid is opgedragen aan speciale commissies. De berechting van overtredingen, gepleegd in wed strijden van deze toernooien, valt on der de bevoegdheid van de toernooi- commissies. De schorsingen, die deze commissies opleggen, gelden uitslui tend voor het desbetreffende toer nooi. Dit betekent dat de strafcom missie van de KNVB te dezen in be ginsel niet bevoegd is. De berechting valt echter wel on der de bevoegdheid van de strafcom- missie van de KNVB, ais de FIFA of UEFA de KNVB verzoekt in ernstige gevallen aanvullend bestraffend op te treden. Dit geldt zowel voor toer nooien van vertegenwoordigende elf tallen (wereldkampioenschap en Eu ropees kampioenschap voor landen teams) als voor wedstrijden van clubelftallen om de Europacup I en II. De strafcommissie is voorts ook bevoegd als een speler van een Ne derlands clubelftal van het veld wordt gestuurd in de laatste wed strijd, die zijn club speelt in een toernooi om de Europa-cup I of II. of het Jaarbeurssteden-toernooi. Voor de berechting door de toer nooi-organisatie zijn de volgende re gels van kracht: 1. Een van het veld gezonden spe ler is automatisch geschorst voor de eerstvolgende wedstrijd van het toer nooi. 2. De toernooi-eommissie kan een zwaardere straf opleggen, die ook kan gelden voor het toernooi in het volgende seizoen. 3. Bij een waarschuwing kan zo wel schorsing als een geldboete vol gen. In de gevallen, waarin aanvullende bestraffing is verzocht of de berech ting is overgelaten aan de KNVB, wordt de zaak behandeld door de strafcommissie betaald voetbal, waar bij hoger beroep mogelijk is. Bij de bestraffing zal men rekening houden met de eventueel reeds door de FIFA of UEFA opgelegde straf. De overige richtlijnen, die hierbij gelden zijn gelijk aan die voor de vriendschappelijke internationale ont moetingen. B. Vriendschappelijke internatio nale wedstrijden. Voor de berechting van overtre dingen, die vóór, tijdens of na vriend schappelijke internationale wedstrij den worden begaan, zijn de volgende richtlijnen van kracht: 1. Indien een speler van een ver tegenwoordigend elftal een lichte overtreding pleegt, kan hij worden gestraft met uitsluiting van wedstrij den van vertegenwoordigend voetbal, eventueel gecombineerd met een geldboete. Ook kan uitsluitend een geldboete worden opgelegd. Bij ernstige en herhaalde overtre dingen kan een schorsing voor wed strijden van de eigen club volgen, met in elk geval uitsluiting van deel neming aan wedstrijden van verte genwoordigend voetbal. 2. Indien een speler van een club elftal een overtreding pleegt, kan als straf een geldboete worden opgelegd of een schorsing voor wedstrijden van eigen club. De KNVB wijst er voorts op, dat de reglementen voor de verschillen de toernooien uit gelijkluidend zijn. mei in Oostende bijdroegen tof het grote succes van de Nederlandse equipe op beide Europese kampioen schappen, was het slechts de hoop op een late verkiezing die hen dag in dag uit naar de mat dreef. Zelfs Martin Poglajen, twee jaar geleden in Salt Lake City goed voor een tweede plaats in het midden gewicht, verkeert nog in het onze kere over zijn plaats in de afvaar diging. De Limburger verbleef een jaar in Japan om zich op het we reldkampioenschap voor te berei den- Omdat hij pas eind april "it het laud van de rijzende zon terug keerde, had hij geen gelegenheid voor de Europese kampioenschap pen te acclimatiseren. Met het ge volg, dat hij onder zijn normale kunnen bleef. Dat betekende voor hem nog altijd een bronzen plak in Oostende. Voor Nederlandse begrippen (in de Belgische badplaats veroverden de Nederlanders drie goud-en me dailles) was dat te weinig om Pog lajen een kans te geven zijn zil veren medaille in Mexico te verde digen. Hetzelfde lot dreigt de Utrechter Ernst Eugster te ondergaan. Ook Eugster verbleef tweemaal een half jaar in Japan om zijn judo te ver beteren In Salt Lake City was hij goed voor een gedeelde derde plaats in het halfzwaargewicht. Tijdens de laatste Europese titelstrijd werd hij door een knieblessure uitgescha keld. De pupil van Anton Geesink moet desondanks nog steeds tot de ge vaarlijkste Europese concurrenten van de zware Japanse judoka's worden gerekend. Maar zoals de zaken er nu voor staan zal ook Ernst Eugster de wereldkampioen schappen via de nieuws-media moe ten volgen. De oorzaak van deze bijzonder trieste toestand is het in de sportwereld veel voorkomende geldgebrek. Reeds in Oostende luid de NJJB-secretaris Wim Luiten de alarmklok Op dat moment beschikte de NJJB over welgeteld 10 000 gulden om de afvaardiging naar Mexico te sturen. Na ellenlange besprekingen is men na de successen in Oostende, met het NOC en de NSF overeengeko men dat deze subsidie verdubbeld zou worden, zodat de judobond nu over 20.000 gulden beschikt. De uit zending van 1 judoka voor drie we ken kost ongeveer 3500 gulden, zo dat het geld met de reis van Rus ka, de gebroeders Snijders, de be geleidende dokter en een coach op is. Daarmee zou de kous af zijn, wa re het niet dat de NJJB momenteel bestuurd wordt door enkele enthou siastelingen die weigeren om zich als sterkste Europese judo-natie te laten verslaan door geldgebrek. Landen als Rusland, Frankrijk en West-Duitsland waar Nederland mo menteel over de gehele linie gere kend boven staat, hebben geen geld zorgen en zijn daarom in staat om volledige ploegen met soms judo ka's van een klas3e minder dan de Nederlanders, die thuis moeten toe kijken, naar Mexico te sturen. In West-Duitsland, in Oostende goed voor één gouden plak, werden er geen woorden vuil gemaakt over een subsidie van in totaal 100.000 mark, waarvan een volledige forma tie voor twee maanden naar het Amerikaanse continent kan gaan. Frankrijk, in Oostende ver en ver achter Nederland, bereidt zich in de Pyreneeën op grote hoogte voor op Mexico. Daarom heeft het NJJB-bestuur besloten om dit nu eens niet zonder meer voorbij te laten gaan. Voor zitter Methorst: ,,AIs ik zie hoeveel geld er in andere sporten gestoken wordt. Als ik zie hoe de topvoet- ballers, wielrenners, of autocou reurs in de watten gelegd worden. dan vraag ik mij toch af met alle respect voor de prestaties van andere topsporters Of judo nu zoveel minder is". De heer Methorst is er vast van overtuigd dat Nederland nu niet met drie judoka's naar Mexico mag gaan. In willekeurige volgorde noemt hij middengewicht Martin Poglajen, halfzwaargewicht Ernst Eugster. zwaargewicht Dirk Eve- leens, halfmiddengewicht Eddy van der Pol en lichtgewicht Kare] Gie- telink ais de judoka's die het ver diend hebben een kans te krijgen in Mexico. Om meer geld bijeen te krijgen voert de NJJB momenteel een ac tie in het Nederlandse bedrijfsleven. De belangstelling is tot nu toe ech ter teleurstellend. Zoals de zaken er nu voor staan zal er half augustus slechts een schijntje van de ais doel gestelde 20.000 gulden op de giro staan. Dat zal dan het definitieve einde van de Nederlandse judo- droom en tevens een mislukte start van de voorbereidingen op de Olym pische spelen in München betekenen. Voorzitter Methorst heeft zijn plaats als ploegleider reeds afge staan aan dokter Maas, die de ju doka's in Oostende voor de eerste maal heeft begeleid, waarvoor hij na afioop bijzonder veel lof kreeg toegezwaaid. Zo blijven de onkosten beperkt. Een coach en vooraf een arts is toch het minste wat een ploeg mee moet krijgen. Vorig jaar is tijdens cie Olympische Spelen gebleken dat medische begeleiding in het hoogge legen Mexico geen overbodige luxe is. Het bestuur van de NJJB houdt dan ook nadrukkelijk vast aan de conclusie van professor Biersteker, die stelt dat de atleten minstens drie en een halve week van tevoren in Mexico moeten zijn om zich ver antwoord voor te kunnen bereiden. Op die periode is ook de onkos- tenplanning van de NJJB berekend. Er is reeds aan alle kanten beke ken of er niet verder bezuinigd zou kunnen worden, maar 3500 gulden is het absolute minimum. Men wij de voorbereidingsperiode in Mexico on der geen voorwaarde nog verder be korten, omdat men daarmee tegen de deskundige adviezen ingaat en wellicht de gezondheid van de deel nemers op het spel zet Hoewel er in verschillende dis tricten reeds op particulier initia tief acties op gang zijn geholpen om geld bijeen te krijgen, ziet de heer Methorst de toekomst somber in als de inzameling in het bedrijfs leven zou mislukken. „Na het overweldigend succes in Oostende kwamen enkele topjudo- ka s naar me toe met de vraag of zij naar Mexico zouden kunnen- Daar kon ik niets op zeggen. Ik was machteloos. Als er geen'geld is houdt alles op. Wij besteden al 75 procent van ons NJJB-budget aan de topsport. Desondanks zullen wij misschien judoka's thuis moeten laten, die goed zijn voor een me daille. Onze jongens leveren uitste kende prestaties. Zij verdienen het om uitgezonden te worden. Waar het geld vandaan komt in teresseert ze niet. Dat is trouwens met nodig, dat is onze zaak,'' aldus de strijdbare bondsvoorzitter, die zich ook door de dreigende tegen slag niet uit het veld zal laten sl-aan. „Wij hebben al twee onderhande laars aangewezen voor de bespre kingen met het NOC over de Olym pische Spelen. Tenslotte moet onze aandacht in de komende jaren daar op gericht zijn. Als wij nu a] niet meer dan drie deelnemers naar Mexico kunnen sturen, dan liggen we echter al een eind achter op de concurrentie". THEO KLEIN.

de Stem | 1969 | | pagina 13