Supporters hielden zich rustig CHAAM DOOR ZON VERLAMD Pech voor Pijnen Misverstand in de finale JOS VAN BEERS: "IK HEB VEEL MOETEN AFZIEN..." Roger Hambui 2 recori Gezin lis Hoven "Het werd Sip! i' v- Samensmelting tijd" VanKruisw ook record kikkerop-vlac Gerben Karsten goede tweede Uitslagen Geladen Comfortabel Uitslag Reactie Uitslag 12 •DE -SUM VAN DONDERDAG 24 JULJ 1969 ;T3 13 CAMIEL MATHEUSSENS, het oud ste Brabantse jurylid, heeft in Chaam een uitgebreide huldiging ondergaan. Hij stopt binnenkort met zijn werk dat 31 jaar werd volgehouden en in die tijd was hij een vaste official in Chaam. Comité-voorzitter Schram sprak hem toe, burgemeester Van Zeeland deed dat ook en KNWU- Op de foto boven: de gelukwensen van dr. Van Dijk (KNWU-voor- zitter) aan Camiel Matheussens. voorzitter Van Dijk sloot de rij. Er kwamen aardige cadeaus aan te pas en die waardering voor zijn ac tiviteiten deden Camiel Matheussens begrijpelijk goed. (Van onze sportredactie) CHAAM Tegen de hitte van deze woensdag bleek tenslotte ook het sfeerbeeld van de Chaamse Acht niet bestand. Het smolt met de ijs jes in de handen van de duizenden en werd lauw met de flesjes die net iets te lang bewaard werden voor men er van dronk. Kortom l>.et ru moerige feest, dat de Acht van Chaam altijd is, lag voor een groot deel lam door al te zomerse tempe ratuur. In tegenstelling tot d?. laat ste jaren was het rustig op de tri bunes links en rechts van de aan- komstlijn, waar zich anders dolle taferelen afspelen en dat dan een centrum is van dorstigen, die zich ruimschoots op tijd laven, hetgeen een steeds vrolijker stemming ople vert. En dat was er nu niet bij. Voor de meesten van de tiendui zenden bezoekers had het terrein buiten de bebouwde kom meer aan trekkingskracht en zo kon het ge beuren, dat de grootste massa's zich verzamelden in weilanden en onder zwaar bladdragende bomen, die de last van de prikkende zon dragelijk maakten. Daarom bleef het in ver houding tot andere jaren opvallend rustig tegenover de jurywagen. En degenen die er op voorbereid waren moesten het zelfs doen zonder een machtsstrijd tussen de supporters- groepen van Jan Janssen en Rini Wagtmans. Het heeft er op geen enkele manier gespannen aan het front van de getrouwen. Die had den het zoals iedereen te druk met het zo fris en fit mogelijk blijven en in dat kader past dan geen ver- moei'dheidsactie als het slaken van wilde kreten, het torsen van het spandoek of het uitbundig zingen van lofliederen. Ze lieten zich niet horen of zien, de supporters. En dat was een op zienbarende ontdekking. „Chaam'' had op deze benauwde woensdag duidelijk geen behoefte aan uitge laten gedoe en dat maakten we in jaren niet mee. Voor de frisverko pers, de ijsventers en anderen die wat koels te bieden hadden, werd het een uitstekende dag. De vaten bi:r en de kisten alcoholvrije drank vlogen er met vaart uit. In de be schutting van parasols, zonnescher men en dikke bomen wachtte het legioen gelaten op het einde van de fietsdag. Pas tegen het einde liepen de tri bunes bij de finishlijn behoorlijk vol en toen ook hoorde men zowaar wat aanmoedigingskreten. Ook aar- mee bleek het snel gebeurd, want de naam van winnaar Jan van Kat wijk was er nu eenmaal een, die niet tot de verbeelding van de mas sa sprak. De stemming, die even uitgelaten scheen te worden klapte daarmee weer direct in elkaar, Enauto of in de bus naar huis wilden wat er overbleef waren door de zonvoor een frisse douche. Chaam was versufte mensen, die zo gauw mo-op deze bloedhete woensdag ver gelijk op hun brommertje, in delamd door de zon. (Van onze sportredactie) CHAAM Voor René Pijnen blijft de pech eich opstapelen. Nadat hij in de Tour moest uitvallen door verwondiiigen die hij opliep toen Perez Fran ces hem van de fiets trapte en de criteriums daarna evenmin veel geluk, op leverden (gebroken voorvork in België, takje tussen derailleur in Dintel- oord, klapband in Prinsenbeek) kwam hij gisteren, in Chaam zwaar ten val. Bij het nemen van een bocht raakte Pijnen met een trapper een paaltje en sloeg tegen de gre/nd. Hij moest met een ambulance naar het St.-Laurens- ziekenhuis gebracht worden. Daar constateerde men beschadiging aan de enkelbanden van de rechtervoet. Voorlopig moet René Pijnen mi'ftS'éews tien dagen rust nemen. VAN KATWIJK WON' ONVERWACHT HE (Van onze sportredacteur) CHAAM Wat in de finale van de Acht van Chaam een chaotische toe stand binnen de Willem Il-ploeg leek, viel uiteindelijk alles mee. Er bleek niets waar van het eerste alarm dat Wagtmans van Van Looy een daverende vete overgehouden hadden aan de sprint (gewonnen door hun ploeggenoot Jan van Katwijk) want toen er op het gemeentehuis van Chaam uitbetaald werd, stonden ze als de beste vrienden naast elkaar om het beslissende koers- moment te analyseren. '■A Om te beginnen moest het misver stand dat ze aan eikaars truien had den geplukt en getrokken uit de weg worden geruimd. Rini Wagtmans zou zich niet hebben kunnen verenigen met de afspraak dat de Willem II- renners in de kopgroep (Van Kat wijk, Ottenbros en Doman) voor Van Looy gingen rijden om hem in Chaam aan zijn vijfhonderdste over winning te helpen. Rini Wagtmans: „Daar was niets over bepaald". Rik van Looy: „Ach, als het zo uitkwam. Maar een speciale regeling? Neen". Uitgaande van de theorie dat Van Looy moest winnen, zou Wagtmans vervolgens „de keizer" gehinderd hebben. Wagtmans daarover: „Onzin. In de spurt voelde ik ineens een renner naast me. Ik dacht: 't spijt me broer, maar jij komt er niet langs. Ik hou de zaak gesloten. Maar ik wist echt niet dat Rik het was. Ik had geen tijd om daar op te leten". Rik van Looy: „Rini liet me niet door. Ik heb nog geroepen en hem zelfs op de arm getikt, maar hij had het niet in de gaten. Ik vond het jammer, maar ik wil hem nergens van beschuldigen. Voor mij is het een afgedane zaak, ook al kostte dat feit me de overwinning". Rik van Looy was inderdaad, met Gerben Karstens, sterk favoriet ge weest in de kopgroep van achttien die ontstond toen er nog 25 kilometer te rijden waren. Het was een samen smelting geweest van twee ploegen en dat vond zijn oorzaak in de fei ten dat in de kopgroep van acht (In 't Ven, Holst, Duyndam, Wagtmans, Van Katwijk, Ottenbros, Van der Vleuten en Steevens) de samenwer king ontbrak en dat Gerben Karstens onvermoeibaar aan de achtervolgen de groep (Van Looy, Glemser, Jan Harings, Heynig, De Groot, Zoet, Wuytack, Van Midden, Dolman, Beu gels, Den Hartog en Pijnen) sleurde. Om die redenen kon de groep, voor wie de vooruitzichten in eerste in stantie zeer gunstig waren, het niet houden. Rini Wagtmans voelde het aankomen en probeerde enkele keren alleen weg te gaan. „Chaam", had hij een uur voor de start al boterham men uit een plastic zak etend ge zegd, „is voor mij iets aparts. Ik ben wel een beetje moe van de drukte in de afgelopen dagen, maar ik voel me fit genoeg om me een goede kans op de eerste plaats te geven. Ik zal vlammen". Rini Wagtmans deed het, doch zonder succes. Geen geluk had ook Gerben Karstens, even gebeten op een overwinning als Wagtmans, „want" oordeelde Karstens tevoren, „Ik doe het wel weer goed, maar er komen geen uitslagen. Vroeger had ik geluk, nu niet. Ik heb een grote uitslag nodig. Voor de ronde in mijn dorp wilden ze me maandag niet be talen wat ik waard ben. Ik zal ze la ten zien hoe ze zich vergissen". Ger ben Karstens daverde als in zijn beste dagen over het parcours en trok de tweede groep hij de eerste. In tussen waren zowat alle dure man nen uit het veld verdwenen. Ze kwamen na vier uur koers niet in de uitslag voor. Jan Janssen, Pouli- dor. Letort, Gandarias, Delisle en Gutty. Voor hun was de slag die vroeg viel (Willy in 't Ven begon al na enkele kilometers en werd kort daarna ingelopen door Holst, Brou wer, Poortvliet en Serpenti die op hun beurt Wagtmans, Duyndam, Van der Vleuten, Dolman, Ottenbros, Steevens en Van Katwijk bij zich kregen) en de brandende zon teveel geweest. Zonder al te veel inspanningen ge leverd te hebben stapten ze af en de enige die men het niet kwaliik mocht nemen was Jan Janssen, al floot men hem uit wat oneerlijk aandeed. Want Jan Janssen was ziek. Hij heeft gis teren meteen na de Acht van Chaam vier contracten afgezegd, in Laval, Blois, Leman en Clermont Ferrand. Na zijn opgave in Chaam lag hjj een klein uur op het logeerbed van oud burgemeester (en nog steeds voor zitter van het comité) Schram. „Ik kan niet meer", klaagde Jans sen. „Vanmorgen ben ik bij mijn huisarts geweest en die adviseerde me om het vandaag zeer kalmaan te doen. Hij constateerde een zware griep en waarschuwde me voor de gevolgen die het kan hebben wan neer ik niet uitkijk. Daarom ga ik nu enkele dagen rusten. Ik voel me vre selijk beroerd. Zo kan ik niet door- gaa Het lukte me amper om het laatste wiel van het peloton te hou den. Ik denk dat ik me op de Puy- de-Dome teveel geforceerd heb". Jan Janssen was er dus niet bij, zoals vorig jaar, toen er in Chaam om de eerste plaats gefietst moest wor den. De favorieten in de kopgroep heetten nu Steevens, Van Looy, Wagtmans, Jan Harings en Gerben Karstens. Hij die uiteindelijk won, Jan van Katwijk, hoorde er zeker niet bij al is van hem bekend dat hij een goede aankomst heeft. In het ge harrewar van de lancering der Wil lem H'ers kon hij voor datzelfde merk toch nog de prijs halen. Gerben Karstens, de eenling in de fabriekstrein vol Caballero's en Wil lem H'ers, werd goede tweede maar hij vond het onvoldoende. Zoals het onder meer ook Rik van Looy en Rini Wagtmans tegenviel. „Als Rini me in de gaten heeft en doorlaat, win ik", herhaalde Van Looy. „Ik heb niet geweten dat het Rik was", zei Wagtmans andermaal. En daar mee was de discussie over de vraag waarom Rik van Looy in Chaam niet aan zijn uitzonderlijk jubileum van de 500ste zege toekwam, gesloten. I Zo kwam de uitslag van de proefkoers in Chaam tot stand. Links Gerben Karstens, die tweede werd, in het midden winnaar Jan van Katwijk. Rechts ziet men hoe Rik van Looy zich in een bocht wringt om in een gunstiger positie te komen dan waarvoor Wagtmans (links van hem) onbewust zorgde. 1. Jan van Katwijk 160 kilometer in 3 uur 51 minuten en 30 seconden, 2. Gerben Karstens, 3. Jan Harings, 4. Harie Steevens, 5. Rik van Looy (Bel), 6. Rini Wagtmans, 7. Harm- Ottenbros, 8. Eef Dolman, 9. Wim Deelen, 10. Daan Holst, 11. Peter Heijnig, 12. Gilbert Wuytak (Bel), 13. Leen de Groot, 14. Willie in 't Ven (Bel), 15. Bart Zoet, 16. Arie den. Hartog, 17. Eddie Beugels, 18. Leo Duyndam. De overige renners staakten de koers of werden uit de strijd geno men. Van deze laatsten werden Jan Krekels en Vittorio Adorni (Ita) (zonder tijd) geklasseerd als res pectievelijk 19e en 20e. (Van onze sportredactie) CHAAM „Ik heb verschrikkelijk moeten afzien in die hitte. Maar het was de moeite waard." Jos van Beers, de 21-jarige Trico Noble-rijder uit het vlak over de grens gelegen Vosse- laar, was die hitte snel vergeten. Hij, de rapste sprinter uit de kopgroep van negen renners in de Acht van Chaam voor amateurs, liet stralend de huldiging over zich heen gaan. In die lange spurt bleef hij zijn concur renten gemakkelijk voor. Zijn tiende triomf in dit seizoen werd in Chaam een feit. Van Beers: „In de laatste twee ron den heb ik er keihard voor moeten werken. Ik wist dat ik in de spurt de snelste kon zijn. Daarom mocht ik 'tWmm, Met de handen boven het hoofd gaat Jos van Beers als eerste over de streep bij de amateurs. niemand laten gaan. De Haarlem mers Ron Bakker en Roel Snijder probeerden weg te springen, maar ik pakte ze steeds op tijd terug. Met nog een ronde te rijden wist ik dat ik goed zat. Ik voelde me sterk van daar". Hij was geladen Jos van Beers voor de start van de Acht van Chaam. Van Beers: „Ik wilde bewijzen dat ik bij de topamateurs behoor. Die kwestie van het Nederlands kampioenschap op het Adsteegcircuit zat me bijzon der hoog". Tijdens het Nederlands kampioenschap was Jos van Beers gediskwalificeerd omdat hij enige tijd uit de koers gestapt zou zijn en later weer op de fiets was geklom men. Jos van Beers: „Daar is niets van waar. Ik begrijp nog niet dat ze dat hebben kunnen doen. Geloof me, ik ben niet afgestapt, zoiets doe ik niet. Ik heb me nu gerevancheerd. Ik heb de forme, dat heb ik hier laten zien. Maar dat zou ik ook zo graag op het Adsteeg-eircuit gedaan heb ben..." Van Beers hoopt volgend jaar een goed profcontract aangebo den te krijgen. „Dit seizoen blijf ik nog bij de amateurs. Als ik 22 jaar ben ga ik over naar de rijen van de profs. Dat lijkt me geschikt". Jos van Beers bleek zeer attent bij de beslissende ontsnapping, die al in de derde ronde werd ingeluid door Bakker, Snijder en Dekker. Met dit viertal sprongen mee: Van Hooger- heide, Kuiper, Kruims, Zoontjens, Heeringa, Hassink en Van der Donk. Deze elf man sterke vluchtgroep joeg het tempo zo hoog op dat het peloton binnen enkele kilometers aan flarden gescheurd werd. Bij de slachtoffers die het tempo niet konden volgen of door pech ach terop raakten waren ook Jan Aling, vorig jaar winnaar van de „Acht" voor amateurs en de sterke Fries Pierre Hoekstra. Halverwege de koers was het rennersveid er startten 150 coureurs al uitgedund tot ruim dertig man. Teleurstelling was er weggelegd voor Frits Hooger- heide die door pech de strijd moest staken en de Veendammer Hee ringa, die door een lekke band het contact met de kopgroep verloor. Hij zou tenslote als negentiende eindigen met bijna elf minuten achterstand. Ondertussen bouwden de negen overgebleven vluchters een steeds comfortabeler wordende voorsprong op. Een voorsprong die aan de meet ruim vier minuten bedroeg op een groepje van zes renners bestaande uit Breur, Van Katwijk, Meijer, Van Hest, Van Laar en Hulzebosch. Het restant van het peloton een tien tal renners verspeelde maar liefst ruim tien minuten. Voor Van Beers, die in Chaam niet de concurrentie had van het puikje van de Nederlandse amateurs (Den Hertog en Zoetemelk kwamen niet naar Chaam, omdat hen geen ruim bedrag startgeld werd gegeven, en Prinsen en Jansen rijden in het bui tenland) bleek veruit de rapste in de kopgroep. Hij bleef Dekker en Van der Donk, die respectievelijk tweede en derde werden een half wiel voor. De totaal uitgebluste Roel Snijder, die enkele keren alleen had getracht weg te kotpen eindigde te leurgesteld als negende. 1. J. van Beers (Vosselaar, België) 120 kilometer in 2 uur, 55 minuten en 35 seconden; 2. J. Dekker (Enk huizen); 3. P. van der Donk (Ros malen); 4. R. Bakker (Haarlem); 5. A. Hassink (Neede); 6. H. Kruims (Groningen); 7. H. Kuiper (Dene kamp); 8. G. Zoontjens (Tilburg): 9. R. Snijder (Haarlem); 10. op 4.14: B. Breur (Nieuwe Tonge); 11. P. van Katwijk (Oploo); 12. J. Meijer (Utrecht); 13. N. van Hest (Tilburg); 14. H. van Laar (Eindhoven): 15. A. Huizebosch (Beilen); 16. op 10.09: M. Hesemans (Rijen): 17. op 10.58: A. Hekkelman (Steenderen); 18. M. van der Heijden (Eindhoven); 19. G. Hee ringa (Vaendam); 20. H. van Zand beek (Vught). (Van onze sportredactie) CHAAM „Het werd tijd ook. Ik had nog geen enkele klassieker ge wonnen. Tweemaal was ik tweede I en een keer derde. Deze keer moest het gewoon lukken. Ik heb er alles op gezet. Daarom ging ik ook met I iedere ontsnapping mee". Het relaas I van een dolgelukkige Gezinus Hoven, I die met zijn overwinning in Chaav. een schitterende afsluiting van zijn nieuwelingencarrière heeft gekregen. De Drent, die dit seizoen dertien ze ges op de weg behaalde en alle vijf I crosses won, waar hij aan deel nam, gaat namelijk per 1 augustus als ama teur bij Vredestein rijden. Halverwege de tachtig kilometer lange koers viel de definitieve beslis- j sing, toen Kleine, Hoven, Nooren, AI' bersen, Remijn, Lunenberg en Blauir, geers aan de aandacht van het pè- ton ontsnapten. Het zevental bouw de door het afwisselend doen van top werk snel een comfortabele voor sprong op, die niet meer in gevaar zou komen. Hoven wilde het niet op een sprint I laten aankomen en sprong een rondt ,j voor het einde alleen weg, maar hes I ontbrak de kracht om zijn vluclt f makkers voor te blijven. Het deert Hoven echter niet dat hij werd terail gepakt. Hij hield zijn provinciegenott I Piet de Kleine, van wie hij al eens n de spurt had verloren, goed in de gaten en dat bleek vruchten af ts werpen. Want De Kleine was inder daad zijn grootste rivaal in de finale. I Hoven flitste echter met twee lengten j voorsprong als eerste over de streep. Voor die veertigste kilometer er slechts een serieuze vluchtpoging waar Bal, Sparnaay, Engel, Van Grot- zen, Hoeks en weer Hoven en Alber- sen bij waren betrokken. De reactie ia I de meute toen nog niet geteisterd door de hitte bleef echter niet Irt uit en na twee lussen kwam een her eniging tot stand. De nationale kampioen Henk Poppe I uit Nijverdal kreeg geen kans in he! veld op te vallen. Telkens als hij, getooid in de nationale driekleur, de marreerde, werd men in de hoofd macht ineens actief. Zo ook een twin-1 tig kilometer voor het einde, toet Poppe wilde proberen de koplopers t te achterhalen. Na enkele mislukte I pogingen om weg te komen, gaf hl de moed op en hield zich rustig. T door was hij ook niet bij de Wee I achtervolgende groepjes, de ene n>et Kelderman, Kuys, Bos, Dycker, W- I bregts en Brukema en de andere me! I onder anderen Van Groezen en Var. J Katwijk, die zich in een mum vffl tijd hadden geformeed. Dat men reeds bij de nieuweling® I succes kan oogsten met selecta® I heeft de noordoostelijke selectiegi'oep, r die zich bijzonder serieus op Chaam, I die zich bijzonder serieus op Chaam I had voorbereid, gisteren bewezen. I deze ongeveer 40 man grote groef eindigden met Hoven, Kleine, Alber- sen, Nooren, Blauwgeers, Kelderman Bos, Dycker en Brukema maar heft. negen renners onder de eerste vijf-1 tien. 1 G. Hoven (Deurze) de 80 km I 2.00.17, 2 P. Kleine (HollandscheveMl 3 P. Remijn (Kwadendamme), 4 Albersen (Wierden), 5 W. Noor® (Tollebeek), 6 J. Baluwgeers (Borne, 7 H. Lunenberg (Loosbroek), 8 op seconden A. Kelderman (VeüsWdkl 9 P. Kuys (Vlijmen), 10 A. Bos (bf' pen), 11 G. Dycker (Velswyk), Libregts (Vlijmen), 13 J. Brute®; (Uithuizen), 14 op 55 seconden F. W' Katwijk (Oploo), 15 H. van (Made). Gezinus Hoven ontvangt van ronde-miss Ingrid de kus voor de overwin- naar by de nieuwelingen. JAN JANSSEN, Jacques Anquetil e» Rudi Altig hebben de start van i Acht van Chaam enigszins vertraag Ze waren met hun echtgenotes, Rijsbergen gaan eten en hielden net genoeg tiijd over om Chaam v Unl4 IHVUMI 7.6 I JTlP' GOE (Va BREDA Het waren gi de Nederlandse zwemkam trokken. Meestal doen de Kruiswijk, die met een wisselslag persoonlijk en records scherper steldie, c daar was ook Rob van de op de 400 meter vrije slaj dan twaalf seconde verbe Amersfoortse twaalf jaar het adspirantenrecord op veertien jaar op 4.51.7 ha noteren van 4.52.6. Maar al met al was het tc Roger van Hamburg, die de aandacht op zich vestigde. Oe KNZB-coach Rob van Kerkhe de grootste bewondering Vlaardingse zwemmer. Van ven: „Ik ben er van overti iedere Amerikaanse toptrai blij zou zijn met Van Hamb hij zijn top kan halen, dan ga de toekomst nog zeer grote I doen". Roger van Hamburg deei avond trouwens al grote din binnen het uur twee Nederla spirantenrecords te breken, ste record vestigde van Han de 400 meter vrije slag h< VOLLEYBAL In de eerste serie van zeven vriendsch: wedstrijden heeft het Ts; waakse volleybalteam in H met 3-2 gewonnen van Japan standen waren 10-15 15-10 11 en 15-13. (ADVERTENTIE) half drie te bereiken. To ter in een verkeersopstopping a's u een café, restauran cafetaria ziet waar de oit hangt. U bent daar verzekerd van kwaliteits frisdranken. Sinas-vruch limonade, citroen, framb champagne-pils, bitter-le Kikker öp met ten, was dat echter niet meer gelijk. De collega's moesten minuten op hen wachten.

de Stem | 1969 | | pagina 12