-11 weer in greep van aarde Frankrijk lastig voor caravans Indonesië belooft West-Irian vorm van zelfbestuur V.S. geven opslag van gifgas op Okinawa toe ZAKEN ZIJN ZAKEN OF VOOR WAT HOORT WAT MAANWANDELAARS VERMOEID TUNNEL IN PLAATS VAN BRUG J in najaar eec-TOP in den haag Tabakindustrie in V.s. ziet af van t.v.-reklame J Poltieman ewond bii vechtpartij Ambonnezen Skeletten onder stoep gevonden in Paramaribo Frans voorstel: 'HOUW OP KAMER ^GEVALLEN SUPERIORITEIT LOF SOVJETS Papadopoulos kondigt persvrijheidaan Vermoord Geïndoctrineerd Gevaarlijk gas wordt nu weggehaald Nieuw! Goed! Egypte beschuldigt Israel bij Y.N. Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen DE STEM VAN WOENSDAG 23 JULI 196V 9 RUIMTEVAARTCENTRUM HOUSTON (Texas) (AP) De be manning van de Apollo-ll heeft gistermorgen volgens schema de baan om de maan verlaten en is nu bezig aan de 386.000 km lange reis naar de aarde. Om 5 uur 37 (WET), terwijl zij zich aan de achterzijde van de maan buiten het radiocontact met het ruimtevaartcentrum bevonden, lie ten zij de hoofdmotor van hun ruimteschip 2 minuten en 29 seconden werken. Door de enorme energiestoot verhoogden zij hun snelheid van 5.600 lot 9.100 km per uur, wat voldoende was om buiten het zwaarte krachtveld van de maan te geraken. 's Middags was de Apollo-ll al binnen de aantrekkingskracht van de aarde. Ongeveer tien minuten later werd het radiocontact hervat en wist de wereld, dat Neil Armstrong, Edwin Aldrin en Michael Collins onderweg waren naar een donderdag te maken landing in het gebied van de Grote Oceaan. Achter zich lieten zij de historische maansloep Arend, waarmee Armstrong en Aldrin op de maan zijn geweest. Deze beweegt zich thans in een baan om de maan en zal tenslotte op het hemellichaam neerstorten. DEN HAAG (ANP) Het komt nogal eens voor dat Nederlandse toeristen, die met een caravan of kampeerwagen, waarvan het maxi mum draagvermogen van de as bo ven 500 kg ligt, en Frankrijk willen binnenrijden, moeilijkheden krijgen met de Franse douane, zo deelt de ANWB mee. Volgens de officiële Franse douanevoorschriften is n.L. geen carnet of triptiek meer vereist voor genoemd soort caravan of kampeeraanhangwagen. Daar voor Nederlandse kampeer- aanhangwagens geen officiële pa pieren bestaan, waarop dit gewicht is uitgegeven, veroorzaakt dit in de praktijk veel moeilijkheden en op- onthoud aan de Franse grens. Men is overgeleverd aan de persoonlijke interpretatie van de Franse douane ambtenaar, die dan op het uiterlijk van de kampeerwagen afgaat en in vele gevallen toch een grensdocu- ment eist, waar dit niet nodig is. Heeft men geen grensdocument in dat geval, dan wordt men door de douane teruggewezen om eerst bij een grenskantoor van de Belgische automobielclub een triptiek te gaan aanvragen, waarvoor een waarborg som moet worden gedeponeerd. Om langdurig oponthoud aan de Franse grens en onvoorziene onkos ten te voorkomen, raadt de ANWB bezitters van caravans en kampeer- aanhangwagens aan om voor hun vertrek uit Nederland bij een ANWB-kantoor toch maar een trip tiek aan te vragen, indien de cara van de indruk geeft een „lichtge wicht" te zijn, ook al ligt het draag vermogen van de as boven 500 kg. Voor kampeerwagens, caravans e.d. met een gewicht boven de 750 kg is in Nederland een registratie bewijs verplicht, dat tevens als be wijs voor de Franse douane dienst kan doen, zodat voor deze categorie geen probleem bestaat. De moeilijk heden bij de douane bestaan voor de grensgevallen tussen de 500 en de 750 kg, aldus de ANWB. (Van een correspondent) VLISSINGEN Nadat vermoede lijk een Ambonees door een Hollan- jer mishandeld was, heeft gister avond een groep van circa zestig Am bonezen een gevecht uitgelokt in de AagjeDekenstraat te Vlissingen. Twee rechercheurs hadden lucht gekregen dit optreden en waren reeds ter r. tse aanwezig. De commissaris van politie zelf was spoedig ter plaatse en de politie slaagde erin de groepen uit elkaar te drijven. Bij het gevecht rd een agent aan het hoofd gewond moest voor behandeling naar het ziekenhuis. Er werden geen arresta ties verricht. Het bleef op de Nieu- wedijk, waar de kermis wordt gehou den, bijzonder gespannen. Later op deivond is ook nog een Hollander mishandeld. Men weet echter niet door wie. Zelfs zou een gioep Ambo- rezen uit Koudekerke gealarmeerd lijn en de politie trachtte deze tegen te houden. PARAMARIBO (ANP) Ar beiders van de Surinaamse wa terleidingmaatschappij hebber tijdens werkzaamheden in de Heerenstraat in Paramaribo op 50 centimeter diepte een skelet gevonden. Bij het uitgraven, Waarvoor de heer P. Bolwerk van het Surinaamse museum zorg droeg, werd op 40 centimeter diepte een tweede skelet aange troffen. Er werd geen aardewerk zo- lls bij soortgelijke eerdere op- Favingen aangetroffen. (Van onze correspondent) ®RPSSEL De Franse minister "buitenlandse zaken, Schumann I,, .Bisteren voorgesteld nog voor "Wönde van het jaar in Den Haag topconferentie van de E.E.G. te tn. ?n.' waaroP men „alle Europese deren zou kunnen bestu- tiv!l *'ranse mtniater zei op de bijeenkomst van de zes de fvoS Nan buitenlandse zaken van zichku ln Brussel dat z«n land van de PFpVerjZ6t !egfin uitbreiding treidin. ',a-? 20 n dergelijke uit te» z°u leiden tot een verzwak- fiL n Euromarkt. se zabiG1 wr-ï?ini?ter van buitenland- Het hrf Brandt, was het eens iega to„y??r ?t.van zijn Franse col- van'd/n'1-'.mmdster Luns, voorzitter SeesM-in- ,lge. vergadering, minder tegmopi<mgi eek' Hij zou liever een betrekkin^ PI? bebben gezien met onderwl v "et openen van de dit jaar n .Y°or het einde van !'eun zi'n voorstel weinig verder a=;en]e kr«Sen. beeft hij niet n 1 aanMrongen. Italiëvan andere landen: ™oriopig af BelSië's voorstel vond Schumanns ..Positief', 5e"Ime!R€)ARI,rANP) De Zwit- Van het r«;,„ ?er (33)' directrice de Korte i n;tiraj Chalet Suisse in J'etdam is '?s,edwarsstraat in Am- het restaurant !r?n haar boven een onbekend» "en hamer door ?rtlstiS aan het ES* aanSeva"en en Wonfl, hoofd en gezicht ver- De Apollo-l'l moet donderdag 1.665 ten zuid-westen van Hawaii in de Grote Oceaan neerkomen. De drie ruimtevaarders zullen onmiddellijk in quanrantaine gaan voor 'n periode van 21 dagen, die begon toen zij maandag de maan verlieten. Toen de grote raketmotor onstoken werd, een van de laatste grote horden op de weg naar de aarde terug, sprak voornamelijk een frisse en opgewekte Collins. Hij zal in feite als chauffeur voor de beide vermoeide maanreizi- gers fungeren. De astronauten heb ben gisteren ruim 10 uur lang gesla pen. De plaats waar de „Arend" in de Zee der Stilte heeft gestaan, is 0.6914 graden ten noorden van de maaneve- naar van 23.461 graden ten oosten van het middelpunt van de maan, zo heeft NASA meegedeeld. De plaats is ongeveer 6 km ten noorden van het vooraf berekende, in het vluchtpro- gramma opgenomen punt. De NASA meent dat deze fout te verwaarlozen is op een afstand van 380,000 km. De Britse sterrenkundige Sir Ber nard Lovell heeft gisteren verklaard, dat de manoeuvres van de Appollo-11 en de Loena-15 op de maan de Ame rikaanse superioriteit aantonen en de kansen voor Amerikaans-Russische samenwerking in de ruimte sterk hebben doen toenemen. „Dit is de eerste maal dat Amerika duidelijk aantoonbaar het overwicht heeft in een vitaal deel van het ruim tevaartprogramma", aldus Lovell. „De Amerikaanse pogingen voor sa menwerking kunnen mogelijk in de Sovjet-Unie met sympathie ontvan gen worden daar zij zichzelf niet lan ger als de meesters kunnen beschou wen". Al wat nodig is, zei hij, is de po litieke wil en de leiding. Lovell zei echter ook, dat de Sov jet-Unie niet zo ver achter ligt als de landing op de maan van de Apollo-ll en de harde landing van de Loena- 15 het doen voorkomen. Hij zei dat duidelijk is dat de Russen zich er op toelegden maanmonsters te verkrij gen door middel van een onbemand ruimteschip hij zei, dat het mogelijk lijkt dat de Russen dit „binnen maanden kunnen doen". De Russische afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie in Genève, Alexei A. Rosjtsjin, heeft de Ameri- daanse landing op de maan lof toege zwaaid. Door deze Amerikaanse pres tatie is een nieuwe bladzijde in het onderzoek van de ruimte opengesla gen, aldus de Rus. De Russische pers heeft gisteren uitvoerig aandacht besteed aan de vlucht van de Apollo-ll en aan de maanlanding. Het ndeyws en de arti kelen verschenen echter niet op de eerste pagina, maar op de binnenpa- gina's. De eerste pagina was helemaal gewijd aan de viering van het 25-ja- rige communistische bewind in Po len. ATHENE (AFP) De Griekse premier Papadopoulos heeft een voor zichtig herstel van de persvrijheid in het vooruitzicht gesteld. „Gezien de ernstige schade die ge brek aan respect voor de simpele waarheid kan berokkenen, heb ik veelvuldig nagedacht over de voor waarden voor een terugkeer naar de persvrijheid en ik meen die bij wij ze van proef te kunnen toestaan, ech ter zonder haar te institutionaliseren" zei hij maandag tot bestuursleden van de Griekse „vereniging van re dacteuren". Dit is Nahasjon Issac Njenga, de man die beschuldigd wordt van moord op de Keniase minister Tom Mboya. De ze laatste werd beschouwd als opvol ger van president Kenyatta. DJAKARTA (Rtr) De Indonesische regering heeft gisteren meegedeeld dat het West-Irian zelfbestuur zal aanbieden. De Indonesische minister van voorlichting, luchtmaarschalk Boediardjo, zei tegen verslaggevers te Djakarta dat de regering op het ogenblik plannen voor zelfbestuur uitwerkt, die „in september aan het volk van West-Irian zullen worden voorgelegd". Op het ogenblik voltrekt zich in West-Irian „de daad van vrije keuze" over de toekomstige status van het gebied Indonesië heeft maandag reeds gesteld dat die „daad van vrije keuze" ten gunste van Indonesië is uitgevallen, nadat meer dan de helft van de 1025 vertegenwoordigers van de bevolking van 800.000 mensen zich ervoor had uitgesproken dat West- Irian deel moet blijven uitmaken van Indonesië. Maarschalk Boediardjo heeft ver der meegedeeld dat alle regerings- amtenaren die al sinds de dagen van Soekarno in West-Irian zijn geweest, zullen worden teruggetrokken. Een groep nieuwe (Soeharto-)ambtenaren zal binnenkort naar het gebied wor den gezonden. DJAJAPOERA De speciale ANP-correspondent in West-Irian meldt, dat zeker zes stamhoofden uit het gebied van Mrauke naar verluidt door hun eigen mensen zijn ver moord, nadat ze tijdens de eerste moesjawarah-bijeenkomst voor de „daad van vrije keuze" in West-Irian op 14 juli voor Indonesië hadden ge stemd. De Indonesische autoriteiten, aldus de ANP-correspondent, hebben in Djajapoera nieuwe arrestaties laten verrichten in een poging de bevolking rustig te houden bij de nadering van de „daad van vrije keuze", die in de hoofdstad van West-Irian op 4 augus tus wordt gehouden. In Djajapoera verzamelen zich al de eerste van de 110 afgevaardigden die de „daad van vrije keuze" zullen verrichten, in een technische school welke nog in aanbouw is. De plaats wordt zwaar bewaakt. Voor 26 juli moeten alle leden van de „raadgevende vergadering" in de hoofdstad zijn gearriveerd, waarna ze gedurende een week geïntrodu ceerd worden. Ze krijgen kleding, schoenen, een transistorradio en an dere geschenken. Verteld wordt, al dus de correspondent, dat de afge vaardigden. ieder een bedrag van 25.000 Westiriaanse roepia (circa 2.250 gulden) is toegezegd als ze voor Dj akarta stemmen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van defensie heeft voor het eerst officieel toegegeven dat de Verenigde Staten op het Japanse ei land Okinawa, in de Stille Oceaan over gifgas beschikken. Deee erken ning staat in een bekendmaking, waarin het Pentagon gisteren mee deelde, dat het gifgas zal worden weggehaald van het eiland, waar op 8 juli 24 personen bij een ongeluk met gifgas verwondingen hebben op gelopen. Uit Japan kwamen eisen het gas te verwijderen en een bezorgd verzoek om opheldering, toen in persberich ten het ongeluk werd gemeld. De woordvoerder van het Penta gon onthulde, dat op 8 juli 23 Ameri kaanse soldaten en een Amerikaanse burger korte tijd in aanraking zijn geweest met de chemische stof GB, welke hij als „giftig" beschreef en die in grote dosis dodelijk is. Een woordvoerder van het minis terie van defensie in Den Haag ver klaarde gisteren desgevraagd na drukkelijk, dat er in Nederland geen gifgas is opgeslagen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Onder druk van het Amerikaanse congres heeft de sigarettenindustrie in de Verenigde Staten gisteren aangeboden vrijwil lig af te zien van reclame voor haar produkten in radio- en televisie-uit zendingen. Zij verklaarde zich bereid van sep tember 1970 af haar produkten nog slechts in kranten, tijdschriften en op aanplakbiljetten aan te prijzen. (ADVERTENTIE) Mann poeders, de beroemde pijnstillers nu óók in Nederland te krijgen. Werkt snel, afdoende en zéker. Bij kiespijn, hoofdpijn, periodieke pijn, rheumatische pijnen. Mann poeders - ook als tabletten en cacbets. Mann: het groene doosje bij apotheek en drogist. De afdeling München van de so ciaal-democratische partij, heeft gis teren bekendgemaakt, dat zij de lei ding van de partij in Bonn zal vra gen na te gaan of de Amerikaanse troepen in Duitsland gifgas opslaan. Het Amerikaanse opperbevel in Europa in Heidelberg had geen on middellijk commentaar. (VERVOLG VAN PAGINA 1) dat de tunneltraverse op beide oevers dwars door dichte bebouwing gebro ken zal moeten worden. Fabrieksge bouwen, huizenblokken e.d. zullen moeten wijken. Deze omstandighe. den geven ook al aan dat de bouw kosten van de tunnel hoog zullen zijn. Deskundigen ramen die op 125 tot 150 miljoen gulden. De tunnel is op zeer korte afstand ten westen van de brug geprojec teerd. Het verkeer zal in de toekomst de bocht kunnen afsnijden. Het ge meentebestuur van Zwijndrecht heeft zich sterk verzet tegen deze tracering. Het wil de tunnel enkele honderden meters meer westwaarts zien komen. De tunneldelen zullen in het dok bij Heinenoord worden gebouwd. In zijn „tunnelopsomming" noem de minister Bakker ook de Dordtse Kil. Dit zou betekenen dat Rijkswa terstaat afziet van de bouw van de brug op kustvaarthoogte 25 m.) tussen 's-Gravendeel en Dordrecht (Wieldrecht). Hiervoor waren al zeer gedetailleerde plannen. RWS voor ziet dus kennelijk voor zowel scheep vaart- als landverkeer te veel hinder nu het vast staat, dat de Dordtse Kil een belangrijke vaarweg naar Moer dijk zal worden. „De bouw van een tunnel heeft veelal zo'n invloed op het verkeer in een wijde omgeving, dat de volgorde van de bouw van alle tunnels in overleg moet worden vastgesteld. In onderling overleg moet het mogelijk zijn tot een optimale volgorde te ko men, waarbij het geld dat rijk, pro vincies en gemeenten kunnen beste den het meeste effect bereikt. Daar bij is het van belang de bestaande tunnelbouwdokken (drie in Rijn mond, twee in IJmond) zo efficiënt mogelijk te benutten. Na de Dordtse tunnel zal als eerste de tunnel bij Buitenhuizen worden gebouwd. Dat zal dan de vierde tunnel onder het Noordzeekanaal zijn, die de Velser- tunnel „die vermoedelijk in 1973 in de spitsuren tot het maximum van zijn capaciteit zal zijn benut", kan ontlasten. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Egyptische ver tegenwoordiger bij de V.N. heeft in een brief aan de leden van de veilig heidsraad Israël beschuldigt van een politiek van agressie en intimidatie, hetgeen vooral in het afgelopen weekend weer bewezen is, aldus de brief. Een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv heeft bekendge maakt dat zeven Israëlische militai ren zijn gewond door bazookagrana ten die afgevuurd werden op een ne derzetting in het noorden van de Si nai. In Hebron zijn acht mensen gewond geraakt toen een Arabisch saboteur een handgranaat naar een rijdende auto wierp. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Dat Amerika zijn zaken niet alleen op de maan groot scheeps aanpakt, werd gistermorgen overduidelijk, toen de 55-jarige koel kastenmagnaat C. Gibson grijs ge trimd haar, zacht geplette neus, hart verscheurende wilskracht op Schiphol losjes uit de doeken kwam doen, op welke wijze hij zijn best verkopende afnemers jaar ln jaar uit in de watten legt. Gibson, die met de 170 kwartier makers even tevoren uit de lichtgrij ze vaderlandse hemel was komen vallen, heeft 4 miljoen dollar uitge trokken om 6.000 Amerikaanse „klan ten" de snoepreis van hun leven te bezorgen. Deze doorgewinterde door douwers zullen tussen 9 september en 16 oktober 1970 met een monster- vloot van chartervliegtuigen Neder land overvallen en vervolgens gedu rende 4 dagen in ijltempo langs alle bekende toeristenfuiken worden ge voerd. Twee dagen Amsterdam, twee dage nRotterdam en daartussendoor bliksembezoeken aan Aalsmeer, Scheveningen, Den Haag, Delft en het Europoortgebied. En dat alle maal omdat ze beloofd hebben om dit jaar met de tong op hun hielen vader Gibson aan een vette wist te helpen. Deze super- (voor wat, hoort wat)- aanpak, die in Amerika als „incen tive tours" de gewoonste zaak van de nieuwe wereld is geworden, zal Nederland in een notoire stille toeris tenperiode 24.000 extra overnachtin gen opleveren en naar schatting voor rond 2,5 miljoen gulden aan extra touristendeviezen in de Nederlandse spaarpot storten. Het is derhalve zonneklaar, dat Gibson een allemach tig aardige kerel is. Gibson is overigens al jaren een begenadigde uitpakker: in 1960 begon hij met zijn incentive tours en sinds dien heeft hij om de twaalf maanden 6.000 commerciële goudhanen een buitenlandse reis aangeboden. Dit jaar gaat zijn vakantievloot naar de Baliama's en Gibson is er nu reeds van overtuigd, dat het een allemach tig aardig uitje zal worden. De vraag blijft ondertussen waar om hij uitgerekend met 170 vazallen naar Nederland is gekomen nm de reis voor 1970 voor te bereiden. Had den dat er nou niet minder kunnen zijn? Gibson glimlacht om zoveel on kunde en zegt: „Mijne heren, deze mensen zijn alle hoofdvertegenwoor digers in een bepaald rayon. In de komende dagen zullen films worden gemaakt van de attracties, die de 6.000 handelaren straks te wachten staan, en daarin zullen onze hoofd vertegenwoordigers ook optreden. Zij zullen deze films in de komende maanden op speciale dealerdagen vertonen. Zij zijn bedoeld als een soort aanmoediging. Kijk 'ns, wat jul lie hoofdvertegenwoordiger allemaal heeft gezien. En dat kunnen jullie ook bereiken als je maar flink je best doet". Laat ik het nou eens om te begin nen niet over de maan hebben. En ook niet over de Tour. Nee, ik pak een met reuzenwaskracht glanzend nieuw gewassen onderwerp bij de kop: voetbal. Een origineel thema, nietwaar. Daar is lange tijd niets over gezegd. En het wordt hoog tijd, want 10 augustus begint de competitie in de eredivisie weer. En daar willen we bij wezen. Per slot van rekening is voetbal een hels gevaarlijke sport ge worden, sinds Honduras en El Salva dor Enfin, u kent het verhaal van die zo geheten voetbaloorlog. Naar wij tussen alle maannieuwtjes door hebben vernomen, wordt die oorlog daar met een zeer speciale tactiek gevoerd. Bij een treffen wordt er drie kwartier keihard gevochten, dan houdt men aan beide kanten een kwartier rust, waarna de tweede helft losbrandt. Het loopt echter wel vaak uit op een verlenging. En de scheids rechter is te zwak. Al met al blijft het natuurlijk een triest geval. En er steekt, dat begrijpt u, ook echt wel meer achter dat vech ten dan alleen maar een verloren voetbalwedstrijd. Maar vanaf de maan zie je alles op aarde zo betrekkelijk. Kun je nagaan hoe je het vanuit de hemel ziet. U hebt gelezen dat Armstrong na zijn maanwandeling terug in de LM, die toen nog op de maan stond, slecht of nauwelijks heeft geslapen! Ik weet de reden. Hij schijnt thuis bij volle maan ook altijd slecht te slapen. We moeten nu ook ons taalgebruik gaan herzien. De uitdrukking: „het is naar de maan" betekent volgens de (pre-lunaire) Van Dale: het is ver loren of kapot, het is weg, kwijt. En dit klopt nu van geen kanten meer. Je kunt sinds deze week met alles wat je hebt en bent naar de maan zijn, na acht dagen loop je weer vro lijk op moeder aarde rond. Sterker: naar de maan gaan is een levensgrote uitverkiezing geworden, waar het vroeger een verwensing was. Een ander gezegde, „Naar de maan grijpen" betekende: het onmogelijke willen doen (Van Dale). Nu is het een kwestie van boeken en op je beurt wachten. Ik las gisteren nog zo'n gevleugeld woord: „Als de maan vol is, schijnt ze overal" (Wie geluk en overvloed bezit, wil dat met anderen delen). Ik stel bij deze de volgende variant voor: Als de maan vol is, krijgen we hier op aarde de ruimte. U moet het me maar niet kwalijk nemen dat vandaag de rondingen van de maan mij meer inspireren dan die van de voetbal of van op andere da gen minstens zo bekoorlijke wezens. Met uw goedvinden wil ik even zeg gen wat ik denk van de dezer dagen vaak gestelde vraag: waarom die fa belachtige dure maanreis, terwijl er hier op aarde nog zoveel te doen en te betalen is. Denk aan de arme lan den, aan de oorlogen, aan zoveel ziek te en verdriet. Heel kort: het feit dat de mens als zodanig nu reeds zover ontwikkeld is en zo'n macht bezit dat hij zelfs een andere planeet op en af stapt, maakt zijn verantwoordelijkheid voor zijn medemens op dit ondermaanse alleen maar duizelingwekkend vele malen groter. Het probleem is misschien niet e.?ns: nernen w® die verantwoorde lijkheid op ons, maar veel meer: be seffen we onze eigen verantwoorde lijkheid eigenlijk wel? Ik dacht van niet. Althans: nog lang niet genoeg. Met dat al blijft het belangrijk dat we ons terdege voorbereiden op de zich ras naderbij spoedende betaalde voetbalcompetitie. En vergeet Feijen- oord niet Het worden nog zware dagen, vrienden. Tot straks, op de tribune MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 7