id NTEUR feTEH LOENA-MISSIE MOET MISLUKT ZIJN LANDING GEPLAND IN EEN DER WESTELIJKE ZEEËN Apoilo-12 bijna zeker in november tiaar de maan Na 1980 gaan we naar Mars Nixon: vóór jaar 2000 vindt mens in ruimte vormen van leven 4y2% AMRO BANK UIT KRIPTISCHE SOVJETKRANTEN ZOU BLIJKEN: AMRO-spaarders profiterennu van de volgende rentepercentages: eckers .V. hniek evator- ipaj Raketspecialist von Braun: Zuurstof Kernenergie Vluchtliaven Mars AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK agen wij op korta het onderhoud van ies, het elektrisch ur en het opheffen mogelijkheid t.z.t. van de desbetref- 168 1 p gestationeerde ivaart; gelijkwaardige In 01158-1614, na fi Petite Bourse, Lm Gent, legers. DE STEM VAN WOENSDAG 23 JULI 1969 (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Wat deed de Loena- 15 bij de maan? Waarom lieten de Russen, uitgerekend tijdens de pe riode waarin de Amerikanen de grootste ruimtevaarttriomf tot van daag beleefden, een onbemand maanschip min of meer te pletter slaan tegen de maan. nadat het voor zover kan worden nagegaan niet veel meer gedaan had dan vroegere Loena's? De oplossing van dit raadsel schijnt maar in één richting ge zocht tc kunnen worden: die van ae mislukking. Dat laatste maakten waarnemers in Moskou gisteren ook op uit de manier waarop de Russische kran- ten het nieuws over de Loena-15 behandelen. Het kwam er Od neer volgens mensen die er hun vak van gemaakt hebben tussen de regels van de kriptische geheimtaal der Russische kranten stukjes waarheid te vinden, dat de gewone man in bedekte termen werd meegedeeld dat de missie van de Loena-15 was mislukt. In de dagbladen nam de abrupte beëindiging van de Loena-scheer- vlucht boven bet maanoppervlak een bescheiden plaats in, met een mededeling dat de sonde een „lan ding" op het maanoppervlak had uitgevoerd en daarmee haar taak had volbracht. Een welslagen van de vlucht had wel de koppen van de voorpagina's gehaald. Ondanks de pogingen van de nieuws media is de bevolking volgens waar nemers zich duidelijk bewust van de mislukking en teleurgesteld. Het Kremlin heeft jarenlang het land ingeprent groot belang te hechten aan de Russische ruimtevaartpres taties en daarin een bewijs te zien van vooruitgang. Zoals gewoonlijk werd vorige week niet van tevoren de missie van het- ruimteschip officieel ont huld, om blamage bij zijn eventueel falen te voorkomen. Onofficieel had het Kremlin echter laten uitlekken dat de Loena-15 een speciale taak was toebedacht namelijk als eerste instrument van mensenhand grond van de maan te verzamelen en de ze naar huis te brengen, nog voor de astronauten van de Apollo-11 dit met hun eigen handen zouden doen. Een dergelijk succes zou de Rus sen sterk hebben doen staan in hun stelling dat onbemande ruimtevluch- ten de voorkeur verdienen boven bemande. Technologisch gezien zou Rusland gelijk staan met Amerika, zo niet voorliggen, omdat onbeman de vluchten hun speciale moeilijkhe den opleveren en geen mensenhand aanwezig is om mechanische te kortkomingen aan boord te her stellen. Door de mislukking van de Loe- na-15-missie werd de wereld als het ware gedwongen de Russische en Amerikaanse ruimtevaart prestaties tp vergelijken, iets wat zeker niet gunstig was voor de Sovjet Unie. Reeds afgelopen donderdag, toen de Amerikaanse astronauten nog op weg naar de maan waren, waren er al aanwijzingen dat de Loena- missie niet zou slagen, toen het persbureau Tass meedeelde dat de sonde de maan had bereikt en even als vele voorgangers een kunstma tige satelliet van de maan was ge worden. Routiniers in het ontcijferen van Tass-kopij vermoedden toen reeds dat er iets mis was gegaan, daar de auto riteiten zich schenen te dekken voor het geval er tijdens de Loenavlucht mets meer zou gebeuren. De spanning en de verwachting dat er een Russische ruimteprimeur op komst was werd slechts versterkt door het officiële zwijgen in Moskou, dat de indruk scheen te wekken dat er nog meer te wachten stond. Uit de officiële verklaringen blijkt dat dg Loena 15 niets anders heeft gedaan dan enige malen van omleep- baan veranderen. Maandag om 17.51 uur (WET) 'hield zij op te werken, zo werd het botweg door Tass gesteld. "Het woord mislukking" - aldus een interpretatie van het Amerikaa- se Persbureau Associated Press - viel nergens te beluisteren in het et maal dat de Amerikanen hun grootste lauweren in de bemande ruimtevaar! behaalden, vermoedelijk om het con trast niet al te schril te maken. Van regeringswege is voorzichtig ge tracht de bemande landing op de maan te miniseren en voor te stellen als niet veel meer dan een routine- stap in de ontwikkeling der ruimte vaart. De kranten en radio wijden er ■weinig aandacht aan en er wordt zo goed ais niets over gecommentari eerd", aldus AP, dat tot besluit meldt „Uit willekeurige gesprekken met de gewone man" in Moskou blijkt echter dat de Russen zich terdege van de prestatie van de Apollo bewust zijn en hun bewondering ervoor even groot is als eertijds voor de verrichtingen van hun eigen mensen in, de ruimte". (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Het staat vrijwel vast dat in november van dit jaar de Apollo-12 zal worden uitgezonden voor een nieuwe wetenschap pelijke operatie op de maan. Zodra de Apollo-11, nu op weg naar de aarde, donderdag een geslaagde landing op de Atlantische Oceaan tal hebben gemaakt, wordt de opdracht voor het klaarmaken van de Apollo-12 verwacht. FLORENCE (AFP) „Het is duidelijk dat de Russen van een maanlanding hebben afgezien omdat zij technische moeilijkheden hebben gehad waarvan wij de aard niet kennen", heeft de Ameri kaanse raketspecialist dr. Wernher von Braun gezegd in een vraag gesprek met een Italiaansblad. „Ik hen er van overtuigd dat zij teleurgesteld zijn wanneer zij onze ruimtevaarders als eerste op de maan zien landen, maar zij zullen met het oog op hetgeen ze zelf gepresteerd hebben meer dan wie dan ook het belang van onze missie begrijpen en zij zullen met de rest van de wereld dat belang erkennen". HOUSTON De bemanning van de Apollo-12, die in november naar de maan zal vliegen, bestaat uit de marine-officieren Charles „Pete" Conrad, Richard Gor don en „nieuwkomer" Alan Bean. Conrad en Bean zul len met de LM op de maan landen, Gordon blijft in de command-module achter om op de LM te wachten. Foto links: Conrad (links) en Bean zien op het t.v.- scherm wat hun voorgangers op de maan doen. Rechter foto: Gordon met ruimtehelm uit de Gemini- periode. Dit is gisteren in Houston meege teld door de directeur van het Apol- lo-maanlandingsprogramma. Phil lips. Hij deed zijn mededeling tij dens een persconferentie waaraan meerdere NASA-deskundigen deelna men en die begon enige tijd nadat ie Apollo-11 met Neil Armstrong, Buzz Aldrin en Mike Collins, alsme- 4e een hoeveelheid maanstenen, aan hord koers had gezet naar de aar de. De Apollo-12 stond tot dusver re serve voor de Apollo-11. Dat bete kent, dat, indien om een of andere reden de bemanning van de „Elf" essentiele delen van hun opdracht niet zouden hebben kunnen uitvoe ren, de Apollo-12 een identieke mis sie zou hebben gevlogen. Apollo-chef Phillips zei, dat een nieuwe opdracht waarschijnlijk een landing in een van de zeeën in de westelijke helft van de naar de aarde toegekeerde zijde van de maan zou inhouden. De ruim tevaarders van de Apollo-11 maak ten hun landing in het oostelijk deel van het midden van het gezicht van de maan. De directeur van het centrum voor bemande ruimteschepen te Houston, Gilruth, zei verrast te zijn door het kennelijk gemak, waarmee de ruim tevaarders Armstrong en Aldrin zich op de maan konden voortbewegen. Zij konden sneller en gemakkelijker lopen dan sommigen hier hadden ge dacht, aldus Gilruth. Gilruth zei ook, dat Armstrong en Aldrin tijdens hun maanwandeling slechts een derde tot de helft van de hoeveelheid zuurstof en koelwa ter hadden verbruikt van de hoeveel heid die men dacht dat zij nodig had den. Ook is het verbruik van licha melijke energie meegevallen, zodat aangenomen kan worden dat de mens zich verder van zijn ruimte schip kan verwijderen dan was ver wacht. Hij dacht dat de gebeurtenissen van de afgelopen twee dag-n had den aangetoond, dat het toegepaste systeem voor ontmoetingen van ruimtevaartuigen deugdelijk was. Hij dacht, dat dit hét systeem was voor toekomstige ruimteverkenningen, met inbegrip van die naar Mars. Een ruimtevaartexpert, Dr. Muel ler zei, dat het nu wel vaststaat, dat de planeten van ons zonnestelsel ver kend kunnen worden, zowel door be mande, als onbemande ruimtesche pen. Hij meende ook dat ruimte- vluchten niet voorbehouden zullen blijven aan jonge, gezonde invliegers. Hij hoopte zelf, met zijn 55 jaren nog een ruimtevaart te kunnen maken. Voorts zei dr. Mueller, adjunct-di recteur voor de bemande ruimte vaart, dat voor ruimtevaarten bui ten ons zonnestelsel 'n nieuwe voort stuwingsbron moet worden ontwik keld. In beginsel is het bekend, wel ke energiebron gebruikt kan worden en er is alleen een uitvinding nodig om het voor raketten te kunnen ge bruiken, aldus dr. Mueller, spre kend over de mogelijke toepassing van kernenergie. Wat samenwerking met de Russen op het gebied van de ruimtevaart be treft zei Von Braun dat er op me disch en biologisch gebied gegevens zfjn uitgewisseld. „Het lijkt me, ten minste voor dit ogenblik, niet mo gelijk op technisch gebied Sovjet- en Amerikaanse apparatuur uit te wisse len omdat deze zo verschillend van conceptie is en de technische eisen waaraan deze instrumenten voldoen zo uiteen lopen". Over het voortzetten van het Apol- lo-programma zei Von Braun dat er nog negen vluchten naar de maan zullen volgen. Voor het einde van '70 komen er nog minstens drie maan landingen. De ruimtevaarders die deze lan dingen zullen verrichten nemen meer en ingewikkelder wetenschappelijke instrumenten mee San Armstrong en Aldrin, zoals een magnetometer voor het meten van het magnetisch veld van de maan, een instrument voor het bestuderen van de deeltjes die op de maanbodem terechtkomen, klei ne mortieren die speciale granaten zullen afvuren om de elasticiteit van de maanrotsen te meten en 'n nieuw soort thermometer voor het vaststel len van de temperatuur in diepere la gen van de maankorst. Bij de komende zes maanreizen zullen verbeterde LM-toestellen, maanlanders, worden gebruikt, die de ruimtevaarders in staal zullen stel len 72 uur lang op de maan te blij ven en zich vrder van hun basis te verwijderen. Met een voertuig met straalmotor kunnen zij tot op 100 km komen en heuvels van 150 meter hoogte be klimmen. Daarna krijgen zij een nog beter voertuig mee, waarmee zii tot op 200 km van de maanlander kun nen komen. Technici van de NASA bestuderen nu een „vluchthaven" waar „eventuele schipbreukelingen op de maan twee maanden kunnen schuilen". Tot 1972 zal de maan diepgaand worden bestudeerd en in die perio de zullen er opblaasbare bouwsels worden neergezet die moéten dienen als woningen en werkplaatsen voor de mensen die de geologische ei genschappen van de maan gaan be studeren. „Ik schat dat tegen 1975 ruimte stations met 100 geleerden om de aarde zullen cirkelen. In 1980 gaan wij ons met Mars bezighouden. Wan neer wij op weg gaan naar Mars, zul len er op de maan zeker al basés zijn waarin minstens tien mensen een half jaar kunnen leven en grotere met 18 tot 24 onderzoekers. Tegen het eind van deze eeuw zal er e»n kleine kolonie van 100 mensen op de maan zijn, die ruimte schepen heeft voor verder verwijderd onderzoek. Deze zomer krijgen wij de gege vens van de sondes die vorig jaar juli en augustus naar Mars zijn ge lanceerd. Wanneer Mars volgend jaar weer dicht bij de aarde staat, brengen wij twee kunstmanen in banen rond de rode planeet, die ons de noodza kelijke gegevens voor het tekenen een juiste landkaart van Mars moe ten verschaffen. In 1973 gaan wij met kunstmanen die een zachte landing op de planeet maken de mogelijkheden van het le ven op deze verre planeet onderzoe ken. Maar op het ogenblik denken wij in ieder geval aan de drie mannen in de Apollo-11, tijdens hun grote ont dekkingsreis. Wat mij betreft, ik be wonder ze en benijd ze ook een beetje", aldus Von Braun. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AP) President Nixon heeft gisteren gezegd dat hij gelooft dat voor het jaar 2000 men sen „nieuwe werelden zullen bezoe ken waar vormen van leven voor komen". Nixon sprak de hoop uit dat bij ko mende ruimtevaartexperimenten an dere landen met de Verenigde Staten zullen samenwerken. Hij wees erop dat de Sovjet-Unie en communistisch China geen televi sie-uitzendingen van de maanreis van de Apollo en het verblijf van de astronauten op de maan hebben toe- gestaan. Nixon, die een groep van 2000 bui tenlandse studenten in Amerika toe sprak op het gazon van het Witte Huis, toonde zich duidelijk triom fantelijk over het succes van de Apollo-missie. Hij specificeerde niet nader welke vormen van leven op andere plane ten zou worden aangetroffen, maar sprak wel van „latere ruimtereizen om te ontdekken wat er is of niet is op de maan, of Mars of Venus". Nixon verzekerde zijn jeugdig ge hoor dat, toen hij het nieuws van de geslaagde koppeling van de Eagle met de Columbia vernam, hij besefte dat dit „geen tijd voor pessimisme is". „Dit is de tijd voor optimisme al dus de president. „Weest optimis tisch". Tot 7% rente! 4% rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. 7% rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. V

de Stem | 1969 | | pagina 5