AFSPLITSING VAN KYP- YERKIEZINGS-CENTRALE N.K.V.-afdelingen op Zuid-Beveland komen met eigen lijst ill WAGTMANS GROOTS INGEHAALD Overvaller VANDAAG REEDS BEGIN VAN SLOOP VEROUDERDE BRUG Beiiienoordtunnel open Profiteer nu nog vanonzestal verlaagde prijzen! Et PFAFF In gesprek met Onweer ip ,NDAAG YORGEN nieyws mi en streek ag. 3-5 In Breda Militaire bases gewaarschuwd voor Hulster zweefvliegers Bromfietser gewond Meer voordeel Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V. DE STEM VAN WOENSDAG 23 JULI 1969 9 M De heer A. Moe- inisse slaagde te Aai. riet examen mo-A En- Nederlandse Schaick. derdag 24 juli. Berg«n 5 en 22.39 uur, Hans- 22.06 uur, Made en 13.10 uur, Terneuzen: uur, Vlissdngen: 8.37 Wemeldinge: 10.05 en ONSTELLINGEN B idliuis rk van Picasso „Zeeland en de ïode" iseum: Schilderijen er. rerk van Herman Goé- a van Citters ER MUIDEN dhuis: Werken van Jir ron R. de Meester de rk r: Schilderijen van Vosselen (utzaerte Beeldhouw- Cox ichool 14—17 en 19—21 n van „De Zeeuwse DIVERSEN G Walcheren, Molenwater an 922 uur 15 uur it.-Cecilia [LM, CONCERT ENZ. :o, de rebel, a.l. De wereld beeft, 14 j, .ako, 18 j. larade, 18 j. ducht met de dood, 18 j. het teken van de stier, 7 Texans, 14 j. nan bankier, 18 j. 4 j. ;t goud van Mackenns, a.l. ngle boek, a.l. is (B) engelehen, 14 j. DONSTELLINGEN IG tadhuis erk van Picasso f: „Zeeland en de node" useum: Schilderijen en werk van Herman Goe- ra van Citters TER MUIDEN adhuis: Werken van Jos aron R. de Meester de rek r: Schilderijen van Vosselen |E outzaerte Beeldhouw- s Cox M school 1417 en 19—21 m van „De Zeeuwse tlm, concert enz. als onder vandaag n als onder vandaag leze rubriek: tel. 01180- tbus 116 in Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND, UTRECHT De besturen van de Zuid-Bevelandse NKV-af- delingen Heinkenszand, Kwa- dendamme, Lewedorp, Ove zande en 's-Heerenhoek heb ben besloten bij de gemeente raadsverkiezingen voor de nieuwe gemeente Borssele uit te komen met een werkne- merslijst. Het is nog niet be- kend, welke groeperingen hier aan zullen deelnemen. De nieuwe lijst kan beschouwd worden als een afsplitsing in de KVP-verkiezingscentrale, die enige tijd geleden werd op gericht. Het verbondsbestuur van het NKV te Utrecht heeft zich nadrukkelijk van deze ac tie gedistantieerd. De meerderheid van de KVP ver kiezingscentrale op Zuid-Beveland is, near het gevoel van de NKV-bestuur- ders, van dien aard, dat zonder meer kan worden aangenomen, dat bij de komende gemeenteraadsverkiezing voor Nieuw-Borssele de werknemers I in het geheel niet aan hun trekken zuilen komen. De NKV-besturen van de vijf ge- roemde plaatsen vinden het ondemo cratisch, dat de verkiezingscentrale van de KVP conform het desbe treffend reglement van die centrale 1 - de kandidaten op hun politieke i a maatschappelijke merites moet I Bordelen. De voorkeur van de vijf piochies voor een bepaalde kandi- zo zeggen de NKV-bestuurders, dan volledig worden getorpe- deerd. Besprekingen van deze NKV- bestuurders met het dagelijks be stuur van de verkiezingscentrale l kebben niet het resultaat gehad, dat I rle beoordeling van de kandidaten I door de centrale uit het reglement 1 werd geschrapt. Vandaar de stap van I liet NKV te Heinkenszand, Kwaden- (iamme, Lewedorp, Ovezande en 1 's-Heerenhoek om met een eigen lijst «it te komen. Deze situatie wekt herinneringen I »P aan de stappen, die het NKV mid den januari van dit jaar te Breda on dernam, toen het Groot-Bestuur van ieNKV-Centrale Breda aankondigde in 1970 met een eigen lijst voor de ge- meenteraadsverkiezingen uit te ko men. Oorzaak van het conflict was de verkiezing van de KVP-er A. de Haaff tot wethouder. „In totaal gezien komen de belangen van de werkne- "ts in de huidige vertegenwoordi- g (in de raad van Breda) niet of nauwelijks tot hun recht", liet het "KV toen weten. Later werd deze ruzie bijgelegd, «aar niet nadat de algemeen secreta ris van het NKV, de heer P. J. J. van nout, een verklaring had afgelegd, 'at „zowel de landelijke als de plaat selijke centrale van het NKV zich ®an partijpolitiek dienen te onthou den". Kaar aanleiding van het huidige conflict te Heinkenszand hebben wij ®s opnieuw tot het verbondsbestuur Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Toenemende kans op onweer 11 later minder warm. mJ?eersvooruitzichten in cijfers ge cneld over Nederland. 7 ^A^erdag: aantal uren zon: bml min--temp.: 1 tot 5 graden on normaal; max.-temp.: 3 of op l boven normaal; kans 12 in - Periode van minstens heel a Procent; kans op een ge- v riro°g.etmaal: 80 procent, tot o?r yürïag: aantal uren zon: 1 v», "rivri'-temp.: 1 tot 5 graden bo- van het NKV te Utrecht gewend. Desgevraagd gaf dit bestuur ons de volgende verklaring: „Het verbondsbestuur van het NKV heeft er, naar aanleiding van verkla ringen van diverse plaatselijke cen trales in Zeeland, op gewezen, dat er een speciale richtlijn bestaat inzake het deelnemen aan verkiezingen. Vol gens die richtlijnen doet het NKV als zodanig niet rechtstreeks aan verkie- zings- of personenpolitiek. Dit stand punt geldt uiteraard voor alle delen van de beweging zowel op nationaal als op regionaal en plaatselijk niveau en is ook vandaag nog onverkort van kracht. Het uitkomen met een NKV-lijst of als NKV een bepaalde lijst onder steunen is verboden. Kandidaten voor gemeenteraden of provinciale staten mogen nimmer door een door de plaatselijke centrale van het NKV georganiseerde campagne worden on dersteund. Het zich niet houden aan deze regels leidt onvermijdelijk tot grote onenigheden in de eigen orga nisatie, waar noch het NKV of werknemersbelangen, noch het alge meen belang mee worden gediend", aldus het verbondsbestuur. Ondanks dit gekende standpunt van het NKV zich niet rechtstreeks met politiek te bemoeien, zijn de besturen van de NKV-afdelingen Heinkens zand, Kwadendamme, Lewedorp, Ovezande en 's Heerenhoek tot hun actie gekomen. Deze besturen wijzen erop,- dat het KVP-Kringbestuur destijds 't initiatief genomen heeft de afdelingsbesturen van bovengenoem de parochies bijeen te roepen. Er kwam 'n vergadering. Besloten werd om uit elke plaats 3 mensen te kie zen in een verkiezingscentrale. In to taal waren het er dus vijftien. De leden van de centrale worden gzko- zen door de kiesgerechtigden uit de deelnemende parochies. De gemeentelijke centrale deelt de besturen in de parochies mee, voor welke datum hun voorlopige kandi daten aan de centrale moeten worden opgegèvem Deze datum is bepaald op één augustus. Na ontvangst van deze mededeling belegt het parochiële be stuur een vergadering voor alle r.-k. kiesgerechtigden in hun parochie voor de voorlopige aanwijzing van de kandidaten. Bij de opening van deze bijeen komst dient de voorzitter er op te wijzen, zo wordt door het reglement van de verkiezingscentrale bepaald, dat: a) uit iedere parochie ten minste een persoon zitting zal kunnen nemen in de nieuwe gemeenteraad; b) dat er voor alles (nu citeren wij) „algemene, politieke en maat schappelijke ontwikkeling nodig is voor iedere kandidaat". Dit laatste punt vooral is voor de plaatselijke NKV-besturen het grote struikelblok, omdat, naar hun oor deel, hiervoor geen criteria zijn ge steld, waardoor het voor de hand ligt, dat de meerderheid van de cen trale de kandidaten op hun politieke en maatschappelijke merites beoor deelt. Men vindt dit volstrekt onde mocratisch, vooral omdat de verkie zingscentrale in dit geval een an dere beslissing kan nemen dan de kiezers. Binnen twee weken, nadat de kan didaten een verklaring, waaruit blijkt dat zij akkoord gaan met hun kandidatuur, hebben ingestuurd, ver gadert het dagelijks centraal bestuur om de verzamellijst te bespreken. Te vens wordt de datum voor een ver gadering van het centrale bestuur vastgesteld. Op die bijeenkomst kan het centraal bestuur besluiten ten hoogste twee namen toe te voegen aan de lijst, die het zelf als voor lopige kandidaten wenst aan te wij zen. Daarna wordt de definitieve kandidatenlijst vastgesteld. Het centraal bestuur stelt ook de volgorde van de kandidaten op de de finitieve lijst vast. Daarbij zal, aldus het reglement van de centrale, zo veel mogelijk rekening worden ge houden met de wensen van de ver schillende parochies. De eerste vijf plaatsen dienen bezet te worden door een kandidaat uit elk der vijf parochies. Bovendien moet élke maatschappelijke groepering zoveel mogelijk vertegenwoordigd zijn. En hierbij wordt nog eens uitdrukkelijk gesteld, dat iedere kandidaat politiek en maatschappelijk voldoende ont- wikkald moet zijn. Kan niet volle dig aan de wensen van de parochie worden voldaan, dan zal het gebeu ren dat uit die parochie kandidaat 2 of 3 moet worden genomen. (De r.-k. kieskring in Groot Borssele zal bij de verkiezing optreden onder de bena ming r.-k. kiezer en/of gemeente raadspartij al of niet onder leiding van de KVP). Uit het reglement leiden de NKV-ers af, dat de voorkeur van de parochies voor een bepaalde kandi daat volledig getorpedeerd kan wor den. De besturen van de resp. NKV-af delingen hebben hierover een be spreking gevoerd met het dagelijks bestuur van de verkiezingscentrale. Het dagelijks bestuur werd met klem verzocht de bewuste passage uit het reglement te verwijderen. Aan dit verzoek kon echter niet tegemoet worden gekomen. (Vervolg van pagina 1) Aanvankelijk had de heer Klap nog de hoop de bankdiefstal te kunnen voorkomen door zich uit de voeten te maken. Via een spreekkamertje en een hal kwam hij op het binnenplaats je achter het kantoor. Daar stond de beheerder echter letterlijk voor een muur. De overvaller sprong over de balie en haalde hem terug. „Ik zag dat hij zenuwachtig was. Het pistool, ik weet niet of het een echit was, trilde in zijn hand. Ik was bang, wat dacht je. Ik wilde me niet dood laten schieten", zo vertelde la ter de heer Klap. Hij voerde daarom het bevel van de overvaller uit en haalde het „werkgeld" uit zijn bu- bureau. Toen hij dat in zijn tas had wenste de onbekende niet nog meer tijd te verliezen, door ook te eisen, dat de heer Klap ook de kleine brand kast in de naast gelegen kamer voor hem leeghaalde. Hij verliet weer even gezwind het kantoortje en ver dween met zijn auto met een snel heid van rond de tachtig kilometer richting stad. De heer Klap, die de overvaller was nagerend wist nog het nummer van de auto te noteren. Dat had in tussen ook buurman Nelissen ge daan. Het was een Ford Zephir met het nummer 86-73 DA. Officier van justitie mr. T. Lebret, die persoonlijk'ter plaatse een onder zoek instelde, liet direct nagaan aan wie de auto zou kunnen behoren. Al spoedig bleek, dat de wagen een Zeeuwse eigenaar heeft gehad, doch daarna op de tweedehands automarkt is terechtgekomen, zodat op dit punt evenmin veel houvast voor het onder zoek is te verwachten. Voor de heer Klap staat het intus sen wel vast, dat de overvaller geen buitenlander was. De onbekende sprak goed Nederlands zonder een opvallend accent. Het kantoorgebouw had geen veiligheidssysteem. De Raiffeisenbank is tegen dergelijke diefstallen verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het centrale luchtmacht- verkeerscentrum heeft gistermiddag via een in het Engels gesteld telex bericht militaire vliegvelden in bin nen- en buitenland gewaarschuwd voor de zweefvliegers van het vlieg veld Hulst. Overste Beenakker van het ver- keerscentrum, dat gevestigd is in Nieuw-Mi'llinigen, zei de voorzitter van de zweefvliegalub, de heer H. A. F. Doppegieter uit Terneuzen, het beriaht te hebben verzonden omdat het centrum, dat controle uitoefent op het militaire vliegverkeer boven Nederland, geen contact heeft met alle militaire vliegtuigen. Met laag- ADVERTENTIE GOES Op da kruis tog 's-Heer Hend-rikskinderendijk-Rijk-sweg 58, is de 16-jarige uit Middelburg afkom stige bromfietsbestuurder H. L. aan gereden door een personenauto, be stuurd door M. van de K. uit Goes. De bromfietsbestuurder moest met diverse verwondingen per ambulance worden overgebracht naar het Berg- zichtziekenhuis te Goes. Zijn toestand is thans bevredigend. VP1-I 'f-- -~L ëiawc den u max.-temp.: 0 tot 5 gra irojp nonnaal; kans op een """ïode van minstens 12 uur: etmaal"™' kans °P een geheel droog 00 procent. het weer in europa Barcelona Belgrado Bordeaux benève urenoble T —bon ^°carno ^JnUorca Nice Nijs R°me Wen en Ztirich zw. bew. 29 onbew. 26 onbew. 30 licht bew. 28 zw. bew. 29 onbew. 30 half bew. 29 onbew. 28 half bew. 38 onbew. 31 onbew. 34 onbew. 30 onbew. 28 zw. bew. 32 onbew. 25 onbew. 27 (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT Minis ter drs. A. J. Bakker heeft gisteren, gezeten in een „old timer" officieel de Heinenoord- tunnel geopend. De tunnel is de vervanger van de tot op de draad versleten 84-jaar oude Barendrechtse brug. Vandaag al zijn slopers aan het werk gegaan om de brug zo snel mogelijk boven de Ou de Maas tussen Heinenoord en Barendrecht weg te hebben. De files dagelijks tijdens de spitsuren van Rotterdam-Zuidplein tot aan Mijnsheerenland die de Barendrechtse bru-g heeft veroor zaakt, zij-n ondertussen al legenda risch geworden. Tijdens de zomerse weekeinden hadden automobilisten één aaneengesloten rij auto's van Oude Tonge tot aan de Maastunnel traverse drie, vier uur nodig om een weg af te leggen, die normaal in drie kwartier te rijden is. Tientallen malen is het voorgeko men, dat radeloze dagjesmensen toi letten belegerden van woningen langs de route. Wekelijks werd hier en daar om babyvoeding gesmeekt. Van het aantai tussen Zeeland en Rand stad n-ieuw-uitgevonden verwensin gen zou een verbijsterend boekwerk gemaakt kunnen worden. Niemand zal dus een traan laten nu de wur gende flessehals uit de Zeelandroute weg is. En dat is niet het enige voordeel van de nieuwe tunnel. De aansluiten de wegen van de brug zijn net als d-e brug zelf negentiende eeuws en gaan dwars door dorpskommen. Ook deze wegen kan de automobilist (toerist of pendelaar van de Zuidhoilandse eilanden) nu links laten liggen. Voor lopig kan hij weliswaar nog maar één baan gebruiken van de nieuwe tunnelwegen, maar deze worden krui sing-vrij en geven linea recta aan sluiting op andere (nieuwe) ver keer S'knooppunten in Rotterdam. Nu de „brug der zuchten" is afgedankt, kan de weggebruiker op de Zeeland route op een enorme tijdwinst reke nen. Omstreeks één uur gistermiddag werd de tunnel voor alle verkeer opengesteld. Om de ingebruikneming niet direct in een chaos te laten ont aarden, had de rijkspolitie uitgebrei de maatregelen moeten treffen. Op alle toeleidenKte tunnelwegen werd een motoragent geposteerd. Overal namelijk hadden zich rijen wachten den opgesteld. Veelal vakantiehou dende automobilisten, die allemaal Tijdens een wandeling door de nieu we tuimel, v.l.n.r. burgemeester G van Hofwegen van Barendrecht, mi nister Bakker en de burgemeester van Heinenoord dhr. P. Groeneweg. als eerste door de tuenel wilden. Om zichtig en voorzichtig vooroprijdend lieten de agenten de stoet toe in de tunnel. Tot grote spijt van velen kwam het daardoor niet tot een. com petitie... vliegende straaljagers is, aldus de overste, geen contact mogelijk. De gevaren voor de Hulster zweefvlie gers, die binnen vier dagen twee keer werden bezocht door zeer laag vlie gende, nog niet geïdentificeerde straaljagers, zyn dus niet geheel op geheven. Een saillant detail is, dat de oveTste tegen de voorzitter van die zweefvliegers heeft gezegd, in het geheel nog niet zo zeker te zijn van het feit dat het geen Nederlandse straaljagers zijn geweest. De heer Doppegieter zal rapport maken waar om de rijksluchtvaartdienst heeft ge vraagd. (Van een onzer verslaggevers) ST.-WILLEBRORD Rini Wagt- mans, de wielrenner, die met een zes de plaats als beste Nederlander in de Tour de France eindigde^ is gister avond in zijn geboortedorp St.-Wille- brord op grootse wijze gehuldigd. De initiatiefnemer tot deze huldiging was de supportersclub van Rini. De wijze, waarop het gebeurde deed de niet-ingewijde vermoeden, dat het hier ging om de winnaar van de Tour de France in plaats van om de man, die „slechts" een zesde plaats behaal de. Rini mocht een groot aantal ge schenken in ontvangst nemen. (ADVERTENTIE) Nog steeds handhaaft Pfaff voor zijn vermaarde serie lichtgewicht machines de sterk verlaagde prijzen (tijdelijke prijsverlagingen van 6% tot 11%). Nü 'n Pfaffkopen is een van de verstandigste dingen, die u kunt doen. Ga dus in ieder geval nu kijken bij Pfaff. j Typen 94,95,96 en 97 BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 tel. 01640 - 5878 TERNEUZEN Nieuwe Diepstraat 23 tel. 01150 - 2294 Verder verkrijgbaar bij A. C. BAST1AANSE Papegaaistraat 4, Goes tel. 01100 - 7476 H. A. DE BREUCK B. F. v. Waesberghestr. 16, Hulst tel. 01184 - 3729 G. HEMELAAR: Nieuwendijk 29, Vlissingen tel. 01X40 - 2215 VRIJDAGAVOND zal de Hulster straatveger Kees Keijser (68 jaar) waarschijnlijk op de beeldbuis ver schijnen. De algemene Hulster car navalsvereniging De Vossen vond Kees' miniaturen van gebouwen en molens zo natuurgetrouw, dat de jeestneuzenclub contact zocht met Willem Duys. In de Vuist van Willem zal Kees waarschijnlijk zijn zegje mo gen zeggen. Waarschijnlijk, omdat wel telefonische toezeggingen zijn gedaan, maar nog geen schriftelijke bevestiging is ontvangen. KEES Keijser, een kleine man die zijn spaarzame haren bedekt onder een voor iedere Hulstenaar bekende pet, is nu al zenuwachtig. Hij beschouwde het interviewtje voor de krant als een goede voorbereiding voor wat vrijdagavond komen gaat. „JE moet eens bij me langs komen. Ik heb maar een klein kotje. Het is zo klein, dat er maar twee stoelen kunnen staan en dat als ik iets heb gemaakt, ik het op mijn knie moet zetten om te kijken of het wel recht is. Manneke, ik heb van alles ge maakt. Ik begon vier jaar geleden met 'n molen, om iets om handen te hebben. Ik kan niet stil zitten. Van zeepdooskes, ijs- en suikerspinstoks- kes maakte ik van alles." „JE zou dat stadhuis van me moeten zien; het is prachtig. Ik zit niet te stoeven (vrij vertaald uit het Vlaams: opscheppen). Een vakman heeft het gezien en die vond het prachtig. Dat stadhuis is zo hoog (Kees wijst een hoogte aan van ongeveer 75 cm). Het is gelijmd, er is geen nageltje bij te pas gekomen. Van stokskes heb ik de raampjes gemaakt. Prachtig. De draaimolens vormen voor Kees Keij ser een apart hoofdstuk. Ik heb mo lens in alle mogelijke soorten en ma ten. Kleine en grote draaimolens. Met motortje, zonder motortje, met mu ziek, zonder muziek, met wit licht en met gekleurd licht. Alles maakte ik met de hand. Ik heb een machientje gekregen, weet je wel, zo'n automaat. Maar dat is niks voor mij. Er is geen kunst aan. Daarmee kan iedereen werken. Nee, met de hand moet je het doen." ZO gegrepen is Kees door zijn hobby, dat hij zijn vrouw soms vergeet. „Mijn vrouw heeft niets aan mij. Ik eet soms nauwelijks. Daarna ga ik direct naar mijn kotje. Naar de tele visie kijk ik bijna nooit. Ja, soms zie ik Willem Duys wel. Dat is een aar dig programma, alhoewel ik wel eens tegen mijn vrouw heb gezegd: er komt toch veel flauwekul in voor. Je kunt beter mij nemen."

de Stem | 1969 | | pagina 3