HITTEGOLF BEREIKT iVANDAAG ONS LAND Tunnel in plaats van brug bij Dordrecht DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Vatieaan ontneemt bisschop Heider Camara vrijheid van spreken Ereteken voor Neil Armstrong Prins Juan Carlos (31) volgt Franco op Overvaller te gehaast: buit slechts 5700 gulden nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations ^^SgMen„.eiÜge 3f' Kosten van medische verzorging stijgen in '69 tien procent Brabant en Zeeland sneller naar Randstad Grensbewoners niet Na 1 augustus met meer sigaretten de grens over editie voor zeeland weerbericht „Slag in gezicht van progressieve Braziliaanse bisschoppen (Van onze correspondent) DE BILT - Ons land zal vandaag en morgen „geplaagd,, worden door een hittegolf. s ili 1 v A HONDSDAGEN ^ailgeres in Vietnam 5?choten Tegenstellingen onder monarchisten scherper Fiat en Rolls Royce gaan samenwerken LAAG 109e jaargang no. 26178 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx j Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 woensdag 23 juli 1969 J Warm Warm en droog weer met weinig bewolking. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. KANTOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO/ROME Bis schop Helder Camara, de progres sieve en fel voor sociale hervormin gen strijdende aartsbisschop van Recife en Olinda, Brazilië, is door Rome aan banden gelegd. Hij moet voortaan al zijn toespraken en ver- Maringen tevoren aan Rome voor leggen. Paus Paulus heeft hem hiertoe persoonlijk verplicht. De bisschop moet bovendien als hij buiten zijn eigen bisdom wil spre ken, toestemming vragen aan de plaatselijke bisschop. Dit meldt het Zuidamerikaanse katholieke pers bureau Notitias Aliadas. Hoe de publieke opinie in Brazi lië hierop reageert, is nog niet be kend. Wel is reeds een actie op gang gekomen onder vrienden van Helder Camara, priesters en leken, om de paus hun adhesie met de aartsbisschop kenbaar te maken. Mgr. Camara wil aan deze eis uit Rome slechts gevolg geven als het hier gaat om een bevel van de paus zelf. Hij heeft hierover de paus in een persoonlijke brief om ophel dering gevraagd. Hierop is nog geen antwoord gekomen. De maatregel werd mgr. Camara meegedeeld in een brief van mgr. Benelli substituut van het secreta riaat van de paus. Benelli schreef dat de recente verklaringen van de bisschop in het Vatlcaan met grote ontevredenheid zijn ontvangen. Op de vraag van Camara of dit een persoonlijke wens van Benelli was of van de paus zelf, antwoordde Benelli dat de suggestie van de paus zelf komt. Het besluit van paus Paulus wordt in Brazilië een slag in het gezicht van de Braziliaanse progres sieve bisschoppen genoemd, die het juist op dit moment erg moeilijk hebben, nu het miltaire bewind alle vernieuwingspogingen probeert te onderdrukken. Mgr. Helder Cama ra is een van de meest gerespec teerde nationale figuren in Brazilië vanwege zijn steun aan de rechte loze massa's arbeiders en boeren. De kleine, tengere, 61-jarige Ca mara is de vader van de zg. „Actie voor gerechtigheid en vrede", een geweldloze beweging voor maat schappelijke hervorming, die ge- vorig jaar. Het document dat deze bisschoppenconferentie hierover aannam, pleit nadrukkelijk voor geweldloosheid en levert kritiek op de bewapeningswedloop, op bepaal de aspecten van buitenlands kapi taal, op economische en maatschap pelijke onderdrukking der armen steund en georganiseerd wordt door progressieve Braziliaanse bisschop pen. Deze actie is in de laatste maanden van het vorig jaar op gang gekomen en wordt beschouwd als een indirect resultaat van de tweede vergadering van Zuidame rikaanse msscnoppenconterentie van door bevoorrechte groepen en zelfs op de indruk van rijkdom die de kerk maakt. De beweging van Helder Camara schroomt niet om, teneinde morele druk uit te oefenen, gebruik te ma ken van de meeste communicatie middelen en „gerechtvaardigde sta kingen" te ondersteunen. Het Nederlandse episcopaat heeft meerdere malen te kennen gegeven sympathiek te staan tegenover het streven van de progressieve Brazili aanse bisschoppen. Eens te meer bleek dit onlangs uit een brief die bisschop Zwartkruis van Haarlem aan mgr. Helder Camara stuurde. In deze brief, die op 16 juni j.l. werd verstuurd en die met toe stemming van mgr. Zwartkruis twee weken geleden door de in het Zwitserse Chur bij gelegenheid van het bisschoppensymposium aan wezige priesters werd gepubliceerd, betuigt hij zijn deelneming met het overlijden van pater Pereiro Neto, een medewerker van Camara. Deze priester werd, aldus de brief, „door reactionaire vijanden van de socia le gerechtigheid vermoord". Dan getuigt mgr. Zwartkruis van zijn bewondering voor de moed van mgr. Camara in zijn strijd om de sociale gerechtigheid. Ook schrijft hij: wil de collegialiteit van de bis schoppen geen loze kreet zijn, dai moeten wij als bisschoppen elkaai helpen bij het vertalen van de con ciliedocumenten in de praktijk. Volgens „Notlcias Aliadas" er „Informations Catholiques" breid de ongerustheid over het ingrijpen van het Vatieaan zich tot andere kringen in de kerk van Brazilië uit. Dezer dagen is bekend geworden, dat de paus kardinaal Pericle Felic: heeft aangewezen, om toezicht te houden op de zojuist begonnen con ferentie van de 260 Braziliaans: bisschoppen, die grote hervormings plannen op hun agenda hebben staan. Kardinaal Felici heeft n.!. de laatste tijd blijk gegeven van een harde en strenge lijn in de kerk tegen snelle hervormingen in dc na-conciliaire kerk, waarbij hij zich erop beroept als oud-secretaris van het concilie alleen op de hoog te te zijn van wat in de geheime akten van 't concilie is vastgelegd. HELDER CAMARA Het K.N.M.I. in De Bilt stelt temperaturen boven de dertig graden In het vooruitzicht. Alleen langs de kust zal men iets minder last van de warmte hebben, omdat het daar waarschijnlijk niet warmer fan 28 graden zal worden v-V :N '"W Jtt* Ctaam kan dit jaar, door het °"sl Wagtmans-Janssen, best Iweer) eens een record aantal "«oekers trekken. Onze sport redacteur Peter Heerkens over °lt grote treffen op pagina 10. ^et N.K.V. op Zuid-Beveland «aat °P eigen verkiezingstoer. Pagina 3. |_Sa Amerikaanse koelkasten- ™gnaat vult de Nederlandse aviezenpot door zijn klanten p een dure vakantie te trakte- ren> Zie pagina 7. D? ItalL. heeft nu Steken. aanse beeldhouwer Man- zijn eigen ge- Pagina 9. r en meer willen uitvinders hUn Produkten I r1 be"hermd internationaal rien. Pagina 11. Onze weerkundige medewerker te kent hierbij aan dat eigenlijk pas van een hittegolf gesproken kan worden walmeer in 'n periode van 5 opeen volgende dagen tropische temperatu ren gemeten worden. Het ziet er ech ter niet naar uit dat de hitte lange dan twee dagen zal duren. Er bestaat grote kans dat vrijdag een onweersstoring ons land bereikt die voor de nodige afkoeling moet zorgen. Voor het zover is zullen heel wat zweetdruppeltjes over de diver se puffende gezichten lopen. De men sen in Brabant, Gelderland en Lim burg die hun streken willen of wil den verlaten om de Spaanse, Portu gese of Franse hitte te gaan trotse ren kunnen rustig thuis blijven en met de voeten in een teiltje koel water gaan zitten, want de hftte die de komende dagen op hun hoofden zal neerdalen is die waar Spanje de afgelopen weken onder heeft gele den. Via een omweggetje is het Spaanse hogedrukgebied naar de Balkan en Centraal Europa getrokken om van daar uit met hete landwind ons land te komen teisteren. De kustbewoners hebben het voordeel dat ze hun hoofd in een verkoelend zeewindje kunnen steken. De hittegolf valt samen met de hondsdagen. De oude Grieken en Ro meinen noemden de periode tussen 23 juli en 23 augustus hondsdagen omdat er in die tijd vele honden door de hitte geveld werden. Bij ons zul len er waarschijnlijk geen honden sneuvelen. Overigens ligt niet alleen Neder land in de greep van de warmte. In geheel Europa is het stralend, zomers weer, met in vrijwel het hele Middel landse Zeegebied temperaturen tus sen 30 en 36 graden. (ADVERTENTIE) I club va1 Da Nans optrad I e' Amerikaan? onfleroff'cieren van De 20- marinierskorps. ï*5 Wtatgwa.therine Anne war- bregramma atst®.nummer van het ZIE ELDERS IN DIT BLAD (Van onze redactie buitenland) MADRID Generaal Franco heeft de 31-jarige prins Juan Carlos van Bourbon tot zjjn opvolger en toekomstige monarch van Spanje benoemd. Franco, die 76 is, maakte de be noeming bekend in een vergadering van de Cortes, het Spaanse parle ment, dat Franco's voorstel met 491 tegen 19 stemmen aanvaardde. Nadat hij had plaats genomen op een met rood en goud versierde ze tel verklaarde het staatshoofd: „Mij bewust zijnde van mijn verantwoor delijkheid tegenover God en de ge schiedenis, en in alle objectiviteit de .in de persoon van prins Juan Carlos van Bourbon verenigde kwaliteiten beoordelend, heb ik besloten hem aan het land als mijn opvolger voor te stellen". Dit besluit maakt een einde aan een dertig jaren geduurd hebbende speculatie over de toekomst van het land wanneer Franco van het toneel zou verdwijnen. De benoeming van Juan Carlos kan de tegenstellingen onder de mo narchisten verscherpen. Zoals bekend zijn de Spaanse mo narchisten verdeeld in drie kampen: pen: Een meerderheid steunt prins Juan Carlos (31). Hij is vanaf zijn tiende jaar opgeleid voor het koningschap. Juan Carlos is getrouwd met de Griekse prinses Sophie. Dan zijn er de Carlisten die harts tochtelijk de pretenties van de Fran se prins Carlos Hugo van Bourbon- Parma, de echtgenoot van prinses Irene, steunen. Prins Carlos Hugo is door de Spaanse regering levenslang uit Spanje verbannen. En tenslotte zijn er de monarchis ten die geloven in de dynastieke op volging en daarom Don Juan (56), de vader van Juan Carlos en de zoon van koning Alfonso XIII, op de troon wensen. IRENE geen koningin. In de woonplaats van Neil Arm strong, Wapakoneta, hebben leden van de kamer van koophandel een bord neergezet ter ere van de eer ste mens op de maan. (Zie voor nieuws over de succes volle Apollo-ll-missie pagina 7). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De stijging van de post medische verzorging wordt, aan de hand van gegevens van de zie kenfondsraad, voor 1969 berekend op tien procent. Minister De Block (Economische Zaken) heeft dit in de Tweede Ka mer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen. Als factoren, die deze verhoging hebben veroorzaakt, worden in het antwoord genoemd de gestegen lonen, sociale lasten, als mede hogere kosten aan rente en af schrijvingen van inrichtingen en in stallaties, terwijl ook kwaliteitsver betering een rol heeft gespeeld. (Van onze redactie buitenland) TURIJN Fiat uit Italië en Rolls Royce uit Engeland hebben gisteren in een gemeenschappelijke verkla ring aangekondigd een overeenkomst te hebben getekend voor de ontwik keling van een serie vliegtuigstraal motoren. De gezamenlijke produktie van de Viper-600-motor, ontworpen als krachtbron voor kleine straalvlieg tuigen voor zakenmensen, zal waar schijnlijk in 1971 beginnen. (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT De eerstvolgende tunnel die Rijkswaterstaat zal gaan bouwen, komt onder de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht te liggen. Dit deelde de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, gis teren mee tijdens de openingsceremonie van de Heinenoordtunnel tussen de eilanden Hoeksche Waard en IJsselmonde. Dit betekent net zo veel als de „ontsluiting" van Noord-Brabant met de Randstad en van een deel van Zee land hiermee. Minister Bakker gaf gisteren een toelichting op zijn „tunnelpoiitiek". „Wie alles optelt, komt al gauw tot minstens een stuk of twaalf tunnels, die bijna alle vóór 1980 moeten wor den gerealiseerd. Dit betekent dat zo wel in het IJmond- als in het Rijn mondgebied elke twee, drie jaar met de bouw van een tnnnei moet wor den begonnen". Ander belangrijk facet uit zijn toe lichting: „Bij de verdere uitbouw van het rijkswegennet zullen we voor oeververbindingen, die grote zee vaartroutes kruisen, in de toekomst uitsluitend tunnels toepassen. Het einde van alle ondertunneling is dus nog lang niet in zicht", aldus minis ter Bakker. Desgevraagd deelde ir. H. C. Wer nink, hoofdingenieur bij de directie Sluizen en Stuwen van Rijkswater staat ons mee, dat de Dordtse tunnel, die de nauwe brug in Rijksweg 16 (Rotterdam-Breda) onder Dordrecht gaat vervangen de breedste van Ne derland zal gaan worden. Hij zal maar liefst acht rijbanen tellen; ter wijl tevens de huidige brug gehand haafd zal blijven ten dienste van het langzame en gevaarlijke stoffen ver voerende verkeer. Het grote aantal rijbanen is nodig, omdat de rijsnelheid in de tunnel, naar verwacht wordt, vrij laag zal liggen. Dit in verband met het feit dat men te maken zal krijgen met veel verkeer dat onmiddellijk buiten de tunnel afslaat naar Dordrecht, Zwijndrecht e.o. In de opzet van de nieuwe tunnel heeft men voor het afslaande verkeer in speciale banen voorzien. Het doorgaande verkeer o.m. tienduizenden automobielen tus sen Noord-Brabant en de Randstad zal op die manier vrij baan hebben. „Maar dan nog zal die nieuwe tun nel al weer snel vol lopen", aldus ir. Wernink. Rijksweg 16, waarop de tunnel aansluit is namelijk de drukst bereden weg van Nederland. Het aan tal van zes rijstroken van deze weg zal binnen tien jaar worden verdub beld, zo vertelde ir. Wernink. De Dordtse tunnel zal ongeveer 1100 meter lang worden (te vergelij ken met de Heinenoordtunnel). De bouwtijd zal aanmerkelijk langer zijn als die van de gisteren geopende Heinenoordtunnel, namelijk ruim vijf jaar. Die lange duur wordt voor namelijk veroorzaakt door het feit, (ZIE VERDER PAGINA 7) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De belastingvrije invoer van goederen voor het reizi gersverkeer wordt met ingang van 1 augustus a.s. aanzienlijk verruimd. De nieuwe, gunstiger regeling, geldt vooral voor het verkeer binnen de Benelux, dat voortaan wordt gelijk geschakeld met Europees verkeer. Dit betekent in het algemeen een verdubbeling van het aantal sigaret ten en sigaren en van de hoeveelhe den alcoholica, wijnen en parfums, die Benelux-reizigers zonder kosten mogen invoeren. Ook mag men in het verkeer binnen de E.E.G. goede ren tot een grotere waarde kosteloos invoeren. Wat betreft de tabakspro- dukten kunnen grensbewoners ech ter niet mee profiteren. Over de tax-freeshops op de vlieg velden moet nog overlegd worden. De nieuwe voorschriften, gisteren gepubliceerd door het ministerie van Financiën, houden in, dat souvenirs, cadeaus en goederen voor eigen ge bruik, die in de EEG-landen zijn ver kregen, in ons land belastingvrij kunnen worden ingevoerd tot een bedrag van 270 gulden nu nog geldt voor goederen, afkomstig uit België en Luxemburg, een maximum van 150 gulden en voor goederen uit an dere landen een bedrag van 90 gul den. Met ingang van 1 augustus a.s. kunnen door reizigers tot het achter het artikel vermelde maximum vrij worden ingevoerd (we vermelden slechts de tabaksprodukten): Reizigers, Reizigers, die in die buiten Europa wonen: Sigaretten of cigarillos of sigaren of rooktabak of een evenredige hoeveelheid" van deze goederen te zamen. Europa wonen: 200 stuks 400 stuks 100 stuks 200 stuks 50 stuks 100 stuks 250 gram 500 gram (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een in het nauw gedreven beheer der van het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Oosterscheldestraat in Mid delburg heeft dinsdagmiddag rond drie uur ouder bedrei ging van een pistool moeten voldoen aan het bevel van een overvaller om diens tas met geld te vullen. De nerveuze overvaller gunde zich niet de tijd om a! het geld uit het kantoor tje mee te nemen. Hij stelde zich tevreden met slechts een klein deel, rond de 5.700 gulden en verdween weer even snel als hij was geko men. Ofschoon de politie spoe dig in bezit was van een sig nalement van de overvaller en het nummer van de auto. waarmee hij aan de haal ging, tastte men gisteravond nog in het duister naar iden titeit en verblijfplaats van de onbekende. Politiedien sten binnen en buiten Zee land zijn verzocht om naar de auto en zijn bestuurder uit te zien. De man werd, behalve loor de knatoorbeheerder, de 27-jarige Simon Klap, ook gezien door de „buurman" J. Nelissen. De heer Nelis- sen, die vanaf zijn balkon naar het verkeer in deze niet al te drukke straat aan de buitenrand van d; Mid delburgse stromenwijk keek zag plotseling een auto met grote snelheid naderen en voor de bank stoppen. De bestuurder sprong er uit en rende het kantoor binnen. „Ik dacht al direct dat is mis", aldus de heer Nelis sen, die daarom de onbe kende goed opnam. Hij was een jongeman van rond de 25 jaar met rossig haar. Hij droeg een groen jasje en een bruine broek. Dezelfde be schrijving geeft ook de be heerder Klap, die alleen in het kantoor, vanachter zijn bur au plotseling de man voor de balie zag staan. Hij herinnert zich ook, dat de bezoeker een zonnebril droeg. (Zie vervolg op pag. 3)

de Stem | 1969 | | pagina 1