Loena-15 op de maan Opgeluchte Armstrong: „Mijn god, wat is dit mooi" DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Janet Armstrong: toy, toy, toy Gastarbeiders helpen gedupeerde familie Senator Ted Kennedy in staat van beschuldiging gesteld DE STEM Wat belooft de eredivisie? andaag in editie voor zeeland weerbericht (Van onze redactie buitenland) ZEE DER STILTE/HOUSTON „Mijn God wat is dit mooi", riep Apollo-ll-commandant Neil Armstrong gisteravond vlak nadat het maanvaartuig, de LM, met succes was gestart en de terugreis van de maan af had aanvaard. GEEN SLAAP Kirchentag vraagt 0111 cvaugeliscli- atholieke erkenning Zweefvlieger 16 weer in paniek door Starfighters ,CLAN" ZWIJGT OVER AUTO-ONGELUK Schaduw EXTRA NUMMER ]09e jaargang no. 26177 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 DE dinsdag 22 juli 1969 Warm Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit het zuidwesten. Hogere temperaturen. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Van onze redactie buitenland) MOSKOU JODREEL BANK BOCHUM „De Loena-15 heeft het maanoppervlak bereikt op de vastgestelde plaats". Dit is gister avond na uren van speculaties over een harde of zachte landing van het Russische maanvaartuig bekendge maakt door het Russische persbu reau Tass. Volgens Tass is het on derzoekprogramma van de ruimte in de onmiddellijke nabijheid nu af gesloten, evenals het beproeven van de nieuwe systemen van de auto matische kunstmaan. Om 16.47 uur is de boordraket in werking gesteld waardoor de Loena-15 de baan rond de maan verliet en op de vastge stelde plaats neerkwam. Het werk van de Loena eindigde om 16.51 uur, aldus het persbureau Tass. Lang voordat het Russische pers bureau Tass met zijn verklaring kwam, waaraan men trouwens wei nig conclusies kan verbinden, had den geleerden va nde Britse radio sterrenwacht Jodreil Bank al ge meld, dat de Loena in de Zee der Crises was neergekomen, ongeveer 100 kilometer van de plaats waar toen de Amerikaanse maansloep met Armstrong en Aldrin zich nog levond. Geleerden van Jodreil Bank en irof. Kaminski, directeur van het observatorium in het Westduitse plaatsje Bochum spraken onmiddel lijk de vrees uit, dat de Loena op de maan te pletter was geslagen. Sir Bernard Lovell, directeur van Jodreil Bank, dat zoals bekend over de „beste oren" in het westen be schikt om de Russische ruimteproe- ven te volgen, gaf gistermiddag even na vijven te verstaan, dat de remraketten van de Loena om 16.46 uur werden ontstoken. Lovell zei, dat de signalen van de Loena niet meer opgevangen werden toen het ruimtevaartuig een landingssnei- ïeid had. Volgens Jodreil Bank is de Loena met een snelheid van ongeveer 480 silometer per uur vanuit de omloop- baan naar het maanoppervlak afge daald. Sir Bernard Lovell deed ech ter geen uitspraak over de vraag of de Loena een harde dan wel een zachte landing gemaakt had. „We zullen moeten wachten of wij nieuwe signalen ontvangen om te weten te komen of de Loena weer opstijgt". Lovell bleef bij zijn eer der vermelde theorie dat de Russen misschien toch nog zullen proberen vóór de Apollo-11 maanmonsters naar de aarde te brengen. Hij voeg de daar echter aan toe dat het niet waarschijnlijk is dat de Loena na een landing met zo'n hoge snelheid geheel intact is gebleven hoewel het ook niet noodzakelijk is dat de Russische kunstmaan te pletter is eslagen. Professor Kaminski, zei dat „men mag vrezen dat de Loena-15 te pletter is geslagen op de maan". De redenen die hij voor het uitge ven van deze verklaring had gaf hij niet prijs. Hij voegde er aan toe dat hij op dit moment echter één ze kerheid had: de Russen zouden er beter aan doen hun politiek van ab solute geheimhouding vaarwel te zeggen. Een tekening van de Russische Loena. MAANMANNEN OP WEG NAAR AARDE (Van onze redactie buitenland) HOUSTON „Het is geweldig oat zij een geslaagde landing op de Baan hebben gemaakt". Dit zei me vrouw Janet Armstrong (vingers gekruist ten teken dat zij zal dui- Ben bij het verdere verloop van de fllo-missie) tot verslaggevers ™or haar huis te Houston, nadat naar man, Neil Armstrong, op de Baan was geland. Zij dankte glim- acnend voor de hulde van twee- onderd mensen die zich spontaan oor haar huis verzameld hadden. 'J vertelde dat zij een godsdienst- in een methodistenkerk ao bijgewoond. Verder zei zij steeds aar gebeden te hebben. Op de vraag van een verslaggever man geslaaSüe landing van haar blik de maan het grootste ogen- ,-i y.an Haar leven was geweest, "Het grootste ogenblik in aJE ven was toen ik met Neil «mstrong trouwde"., ,c^°™ Joan Aldrin, echtgeno- raa,„n andere astronaut op de hetJ 'ot verslaggevers: „Ik kan gewoon niet geloven. Het is een voudig meer dan de menselijke geest kan opnemen". Zij had ge dacht dat zij zich goed op deze ge beurtenis had voorbereid, maar „nu heb ik er geen woorden voor". Ook mevrouw Aldrin had zon dagochtend een kerkdienst bijge woond. Zij vertelde dat ruimtevaar der Edwin Aldrin een halve hostie mee naar de maan had genomen. Aldrin die presbyteriaan is had veertien dagen geleden de halve hostie al meegenomen. De andere helft was in de kerk gebleven. Zon dagavond celebreerde de geestelijke Woodruf in de presbyteriaanse kerk van El Lago te Houston het avond maal met de andere helft van de hostie. „Nu zullen wij het avond maal nemen. Hij is dan één van ons", aldus de geestelijke, doelend op Aldrin. Aan mevrouw Pat Collins, echt genote van de commandant van het moederschip „Columbia" werd ge vraagd of zij het niet jammer vond dat haar man, Michael Collins, in een baan om de maan moest blij ven draalen en niet op de maan was. Zij antwoordde: „Gelooft u ook niet dat hij er in de geest bij is". Armstrong's twaalfjarige zoon Ricky is dadelijk na de landing op de maan naar de vlaggemast bij het ouderlijk huis gerend en heeft een kleine Amerikaanse vlag gehesen onder de grote die er al wapperde. De dertienjarige Michael Aldrin kon het nog niet verwerken dat zijn va der nu op de maan was. Zijn elf jarig broertje bleef er heet rustig onder en zei geen astronaut te wil len worden. De moeder van Armstrong zei na de maanwandeling van haar zoon, dat zij eerst bang was geweest dat de oppervlakte van de maan te on veilig voor de ruimtevaarders zou zijn. „Ik was bang dat zij er mis schien te diep in zouden wegzinken. Maar dat gebeurde niet. Dus was het allemaal prachtig". Mevrouw Armstrong zei aan de stem van haar zoon te kunnen ho ren dat hij het naar zijn zin heeft en zeer onder de indruk is. De LM, die op dat punt nog maar 200 meter was gestegen, klom met een pijlsnelle vaart omhoog en bevond zich na enkele minuten reeds in een baan om de maan die varieerde van 16,8 tot 90,6 km boven het maanoppervlak. Drie uur en 38 minuten na de opstijging waren de LM en de Apolio- capsule weer verenigd, na een perfect verlopen koppelingsmanoeuvre om 23.35 uur (Ned. tijd). Met de precies volgens plan verlo pen opstijging en de daarop (drie mi nuten over tijd) volgende koppeling, hadden Neil Armstrong en Edwin Aldrin de laatste onbekende en ge vaarlijkste fases in de maanreis ach ter de rug. Armstrong en Aldrin voegden zich gedurende de daarop volgende uren weer bij Collins in de Apollo-capsule. Daarna werd de maansloep, waar mee de beide astronauten in de der tig voorafgaande uren wereldge schiedenis hadden gemaakt, losge koppeld en de ruimte in gestuurd. Op het programma stond toen nog slechts de definitieve terugreis naar de aarde, waartoe tegen zes uur van morgen de hoofdraket van de Apollo- 11 ontstoken moest worden. Het vertrek van het maanoppervlak had plaats kort nadat de Columbia, zoals de Apollo-capsule heet, weer achter de donkere zijde te voorschijn was gekomen. Aldrin meldde Houston dat hij de Columbia zag overkomen, en Hous ton antwoordde: „Het lijkt mij dat je blij moet zijn hem te zien". Armstrong nam daarna radio-con tact op met Collins in de Columbia: „Je wordt steeds groter". Toen de LM na de eerste omwen teling van achter de maan te voor schijn kwam, liet Aldrin weten dat de stabilisatieraketten gedurende 45 seconden hadden gewerkt, en dat de maansloep een concentrische baan om de maan beschreef, op ongeveer 83,2 km boven het maanoppervlak. De maansloep bevond zich toen op ca 185 km afstand van de Columbia, maar liep er ongeveer 30 meter per seconde op in. Later werden de sta bilisatieraketten voor de tweede maal ontstoken, om de baan van de E«»H!^h^- (ANP) °P de «en rPlif, rchentag in Stuttgart aaa de F„ü f. aanëenomen, waarin 5« bisschip che kerk en de Duit- te kr,^Pen ,wordt gevraagd spoe- do°P. erkmü1 erkenning van de frkenninp van het avondmaal, en vollpHUr S,emengde huwe- 'eken bii ri0 nischakeling van de de Sezamenrn? ere'd™g> d* voor *°tdl gehoon 6 Kirche»tag W" (Van een onzer verslaggeefsters) ZEVENBERGEN In West-Brabant werkende Turken welke in 2 dagen tijd drieduizend gulden bijeen hebben gebracht voor de nabestaanden van Remzi Ok. Vorige week overleed de 37-jarige heer Ok, die op een fabriek in Zevenbergen werkte, plot seling ten gevolge van een hartverlamming. Hij liet een vrouw en vier kinde ren achter in hun huis in de Zevenbergse Willem Alexanderstraat 30. Atilla Oztürk, 31-jarige tolk verbonden aan de Stichting Buitenlandse Werknemers in Breda, nam onmiddellijk het ini tiatief tot een actie onder de in Breda en omgeving werkende Turken. Men wilde dat ook de heer Ok in zijn eigen land begra ven zou worden en daarom gaf men gul. De kist met het stoffe lijk overschot wordt mo menteel naar Turkije ver scheept. De heer Oztürk: „Als wij merken, dat mevrouw Ok en haar kinderen terug naar Turkije willen dan willen wij een grote lan delijke actie voeren. Me vrouw Ok heeft geen geld en in haar eigen land geen familie of woning. Wan neer ze in Turkije wil gaan wonen, zijn we van plan om daar een huis voor haar te laten bouwen. Over een paar weken ga ik haar bezoeken om haar dit voor te stellen". Het gezin Ok woonde zes jaar in Nederland. In Tur kije woont alle familie van Remzi Ok. De Stichting Buitenlandse Werknemers West-Brabant heeft, onder leiding van haar directeur J. Hofsté, de actie ge steund. Arend parallel aan die van de Co lumbia te doen lopen. Gedurende de ze manoeuvre ging iets mis met de water-accumulatoren van het koel systeem, maar de astronauten lieten weten dat zij zich hier geen zorg over maakten. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voor de tweede keer is de jonge Hulster zweefvlieger Erik de Lyon (16) door Starfighters uit de lucht gejaagd. Nadat vrijdagmiddag de jongeman hij het omhoog trekken door de lier in paniek moest ontkop pelen toen acht Starfighters kwamen aangieren, gisteren overkwam hem een soortgelijke ervaring. Op 200 meter vlogen vier Star fighters over het Hulster vliegveld terwiil hij boven het veld aan het zweefvliegen was. Volgens de luchtmachtvoorlichtings dienst kunnen de Starfighters niet van een Nederlandse basis afkomstig zijn. Van welke nationaliteit de toe stellen zijn is niet bekend. De rijks luchtvaartdienst heeft de zaak ver der in onderzoek. VANDAAG starten wij op de sportpagina met een serie van achttien verhalen over de eredi visieclubs in Nederland. Het is de bedoeling via deze korte „doorlichtingen" van de verschil lende verenigingen onze lezers een idee te geven, wat hun te wachten staat als op 10 augus tus de competitie in de hoogste afdeling van het betaalde voet bal begint. (Van onze redactie buitenland) BOSTON/WASHINGTON Senator Edward Kennedy is gisteren door de politie van het plaatsje Edgartown officieel in staat van be schuldiging gesteld. Hij wordt verdacht van overtreding van het het wetsartikel, dat ieder met maximaal twee jaar gevangenisstraf bedreigt die, na b(j een ongeval betrokken te zijn geweest, de plaats van het ongeluk verlaat en zich niet direct hij de politie meldt. Edward Kennedy moet maandag 28 juli, voor nadere uitleg verschij nen op de zitting van de rechtbank in Edgartown, waar zal worden be slist of de bewijzen vervolging recht vaardigen. De senator was, zoals bekend, met zijn auto in het water gereden in de buurt van Edgartown, maar kon zichzelf redden. De vroegere 28-ja- rige secretaresse van zijn broer Ro bert, Mary Jo Kopechne, die met hem meereed, verdronk. De oorzaak van het ongeluk is nog niet duidelijk. De „Kennedyclan" en de vrienden met wie de senator en mejuffrouw Kopechne de vorige avond hadden doorgebracht, bewaren het absolute stilzwijgen. De advocaten van de fa milie hebben iedereen verzocht niets te zeggen wat de senator in zijn verdediging zou kunnen schaden. Ook de leden van het bureau van Kennedy in Washington laten niets los. Alleen de democratische voor man, Mike Mansfield, die in de se naat altijd trouw wordt gesteund door Edward Kennedy, heeft ver klaard dat hij vertrouwen had in zijn jonge collega. De duistere en tragische gebeurte nissen bij Edgartown werpen ech ter volgens de politieke waarnemers een schaduw over de toekomstige carrière van de senator, die geacht werd erop voorbereid te zijn om zijn kans te wagen in de presidentsver kiezingen van 1972. Naar algemeen inzicht zal deze zaak gauw moeten worden opgehelderd, wil de erfop volger van John en Robert Kenne dy niet de openbare mening blijvend tegenover zich vinden. (ADVERTENTIE) LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES Wij herinneren eraan dat belangstellenden gratis exemplaren kunnen bestellen van een extra-uitgave van De Stem, waarin de belang rijkste artikelen uit onze reeks „De maan bemand" bijeen zijn gebracht. Aanvragen die nen te worden geadresseerd aan Abonnementen-admini stratie van De Stem, Reiger straat 16, Breda. Middelburgs „Berlijnse muur" werd druk besproken in de ge meenteraad. Pagina 3. Je vraagt je af hoe iemand bij dit weer (zie weerbericht) de moed heeft om 33 bontjassen te stelen. Zie pagina 9 Wie Berend Boudewijn („Per se conde wijzer") kent, zal be nieuwd zijn naar zijn plannen. Pagina 9.

de Stem | 1969 | | pagina 1