BEN JANBROERS VERRASTE WIM BRAVENBOER IN SPURT snaftic VAN DE BUNDER MAAKTE KOERS IN SOUBURG Leen de Groot sprintte naar eerste profzege I ADRIE WOUTERS SPEELDE EEN BELANGRIJKE ROL 6 RENNERS IN FINALE NAAR MIJN KO DE VRIEZE BESTE ZEEUW GölOT Titel voor Keetie Hage HAD JANSSEN TOUR OVER MOETEN SLAAN" Wagtmans an Made Uitslagen Sterke groep SMITS van DONGEN Ronde van Ulvenhouf VIJFDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 21 JULI T969 it heeft zijn eerste co-sprintklassement :n winnen. Eerste •ie Leman met 47 ;ht 42 en Riotte 41 naakte de snelste van Vineennes en zend gulden. gemiddelde van de- nkrijk is 35 km en mie voor de groot- algemeen klasse- Berland die op de atsen tuon. ETER HEERKENS iale verslaggever) de laatste dag van ce bleek Ton Vis- van de enige Ne- een tevreden man. s hem die bij de nverviel, was ver- itte de 23 Tourda- „Het is me alles, Men kon deze iten, want wie zou it niet tevreden zijn overwinning (Van ofte" in de ploeg enkele tweede en Ottenbros en Dol- ïrtrokken met een t vaderland weinig tingen had, stelde noegen vast: „Wij loegje, waar tevo- is, toch aardig wat ;eit gehad". Publi- gevleugeld woord loeg van Willem II. t Ton Vissers, „is arom de hele wiel- n wat dat betreft, Trance iets aparts, ik deze ronde to- an andere. In een ibliciteit meer ge- een klap een hoop n verspelen, zoals maar je kunt ook, is als Wagtmans, gostinho gebeurde, mtatie krijgen. Een t daar steeds tus- et constant attent gt en wat hij doet. en krijgen dubbele lat opzicht is voor uniek evenement, ebben me tevoren ga je iets beleven, is met de Ronde ije, maar daar ben ;ns. Ik merkte geen ze van koersen of :en tactiek. Alleen, ubliciteit rond de rs". nstelling van zijn Vissers erover om e bewandelen: ,Jk .et goed is om zo n jben. Bij ons staan onder contract en eel te veel. In een ■eg ben dan is het een goed te bege- zodat je nooit hele ploeg te ken- moeten. Aan het 1 maakte Rik van zaam op de gang olteni en ik moet ir veel voor voel. oit meer dan zon die zijn zo bijzon- iteerd, dat Albani hij aan ze heeft. oep van 28 ligt dat »elt het zo, dat al- één pot gaan, het jongens beseffen ior elkaar werken, r, de ander die d voor de ronde )p die manier krijg verstandhouding m itstekend overheb 1 van de renners. ook best zo wille", et de baas het dan ga er in iederge as over praten TENTIE) 27 JULI in Wim Bravenboer tweede Ben Janbroers kampioen (Van onze sportredactie) BEEK Zes renners stormden gisteren het laatste rechte stuk op het Adstcegcircuit op. Zes titelkandidaten, bereid om tot hun laatste snik om de nationale titel by de amateurs te vechten. Op 300 meter van de finish gaf Wim Bravenboer het sein voor de finale. Hjj zette de sprint in, maar de coureur had zich verrekend. Ben Janbroers bleek nog net over iets meer adem te beschikken. Hij ging op de Xeddriand zo aan zijn langste amateurkampioen (1 meter 94) van de laatste meters over de teleurgestelde Zuid-Hollander heen en hielp laatste 25 jaar. De strijd om het kampioenschap Icreeg daarmee een winnaar die mis schien niet tot de eerste favorieten was gerekend, maar wel in het voor liggende seizoen had aangetoond een plaats tusen de sterksten te ver dienen. Janbroers bezorgde het ge vecht om de titel een ontknoping, die voledig in overeenstemming was met het machtige beeld van de aantrekke lijke koers, waarin talrijke van de kampioenskandidaten sneuvelden, langs voor de apotheose was aange broken. Adrie Wouters kan daarvoor in feite verantwoordelijk worden ge steld. De 20-jarige Brabander uit Zundert kan op weinig meer dan een verloren seizoen terugzien. Pech en valpartijen hielden zijn naam uit de top van de klassementen van de klas siekers. Pas vorige week zaterdag slaagde hij er in zich via de selectie wedstrijd in Zandvoort, die hij op schitterende wijze won, voor dit kampioenschap te plaatsen. Wouters wide laten zien dat hij meer in zijn maïs heeft dan de kille uitslagen lijsten aantonen. Hij animeerde na een kleine zestig km de ontsnapping, die zoveel van de favorieten verraste. Peter van Stralen, Ben Janbroers, Chris Pepels, Ko de Vrieze, Ben Groen, Henk Benjamins en het twee tal ploegmakkers Sjef van den Burg en Wim Bravenboer, dat zich ook eerder had laten zien, steunden het initiatief van Wouters De overigen misten de slag en alleen Joop Zoete melk en Tino Tabak konden nog aan sluiten bij de vluchtgroep waarin Benjamins en Van den Burg de meest waardevolle paladijnen van Wouters waren. Van Stralen en De Vrieze moesten lossen, Tabak en Pepels rooiden het ook niet. Maar de meest gevreesde, Ben Janbroers, bleef in de voorste lijn. Hij handhaafde zich ook toen Adrie Wouters in de laatste ronde zijn wan hoopsoffensief inzette. De coup van acht dagen geleden in Zandvoort liet zich echter niet herhalen. Even slechts kon hij voor de groep uitrij den. De zes mannen moesten in de sprint strijden om het kampioen schap, dat Fedor den Hertog door een te passieve houding in het begin van de strijd uit zijn handen had laten glippen. Ben Janbroers gaf alles wat hij nog aan reservekrachtn kon mo biliseren, in de beslissende sprint, die Bravenboer 300 m voor de streep in zette. Dat was voldoende voor de Am sterdammer om Bravenboer voorbij te komen. Fedor den Hertog met een sterke groep aan zijn wiel, haalde de sprong net niet meer, hoewel ook Wim Prin sen, Theo van der Leeuw, Piet Hoek stra, Marcel Pennings, Henk van Vught, Wim Wanders en Peter van der Kruys, het tempo probeerden op te vijzelen. De klimkracht en de snel heid van de kopgroep was echter niet te overtreffen. Het verschil groeide per ronde. Mede doordat de achter volgende renners, sterk individualis tisch ingesteld, niet weloverwogen te werk gingen. Het bleef bij alleen staande, moedige, maar dwaze pogin gen die de jachtgroep niet dichterbij bracht, maar wel verbrokkelde. Vooraan probeerden Bravenboer en Van den Burg weg te komen, waar een tegenactie van Zoetemelk, Wouters en Benjamins vernietigde hun illusies binnen tien km. Maar de aanval van Van den Burg en Braven- hoer vroeg zijn slachtoffers. Groen, (ADVERTENTIE) donkere tint bij zonlicht lichte tint bij normaal licht Rodenstoch het nieuwe Romfort-briüeglas roet automatische kleur-verandering: Past zich zeer snel aan Verkrijgbaar bij EINDSTRAAT 13, BREDA TEL. «1600 - 38979 1. Janbroers (Amsterdam) 185 km in 4 uur 37 min 51 sec:2. Bravenboer (Rotterdam) z.t.; 3. Wouters (Zun dert) z.t.; 4. Benjamins (Hollandsche- veld) z.t.; 5. Van de Burg (Berkel) z.t.; 6. Zoetemelk (Rijpwetering) z.t.; 7. Van Vught (Boxtel) op 2.09; 8. Pe pels (Stein) op 2.23 9. Tabak (Am stelveen) z.t.; 10. Den Hertog (Am sterdam) op 2.44; 11. De Vrieze (Goes) z.t.; 12. De Leeuw (Echt) z.t.; 13. Groen (Steenwijk) z.t.; 14. Pen nings (Nieuw Vennep) op 5.21; 15. Prinsen (Hank) z.t.; 16. Van Hoog straten (Sint Anthonis) op 5.30; 17. Leferink (Haaksbergen) op 6.06; 18. Niemeijer (Hengelo) z.t.; 19. Keile ners (Born) z.t.; 20. Van der Valk (Zandvoort). (Van onze sportredactie) BEEK Keetie Hage, wereld kampioene op de weg, heeft gisteren op het Adsteegcircuit te Beek haar eerste nationale titel op de weg ver overd. In de eindsprint was de ijzer- sterke 19-jarige uit St.-Maartensdijk sneller dan de hoogblonde Hennie Hondeveld, die vorig jaar in het kampioenschap Keetie's zus Bella moest laten voorgaan. Hennie Hondeveld wist zich ver slagen wanneer zij met Keetie Hage in de eindsprint om de titel zou moe ten vechten. De Gelderse, oud- schaatster, in het afgelopen seizoen als atlete zevende in het cross-kam pioenschap van Nederland, heeft ronden lang geprobeerd alleen weg te komen. Bij haar eerste aanval, in de vierde omloop, kreeg zij de we reldkampioene aan haar wiel en later vonden ook Truus Smulders en Bella Hage aansluiting. Het viertal bleef weg en bij elkaar tot twee ronden voor het einde, toen Bella Hage be zweek onder het tempo van Hennie Hondeveld. De laatste beklimming van de Ad- steeg bracht de titel aan Keetie Hage en de grote teleurstelling voor Hen nie Hondeveld, die zich troostte met de gedachte verslagen te zijn door de wereldkampioene, of in haar eigen woorden: „Keetie Hage is van grote klasse". De uitslag luidt: 1 en Nederlandse kampioene Keetie Hage (St.-Maar tensdijk) de 57 kilometer in 1 uur 39 min. 52 sec.; 2 Hennie Hondeveld (Laren, Geld.) z.t.; 3 Truus Smulders (Gerwen) op 11 sec.; 4 Bella Hage (St.-Maartensdijk) op 1 min. 18 sec.; 5 C. Boon (Den Helder) op 4 min. 27 sec.; 6 M. Brinkhoff (Zevenaar) z.t. (Van onze sportredactie) „Als ik Jan Janssen was geweest dan had ik liever een jaar ge wacht voor weer naar de Tour te gaan. Hij heeft zich door die do- pingaffaire niet goed kunnen voor bereiden", zegt Jan Leys, drie jaar lang chauffeur van Kees Belle naars in de Tour en vaste bege leider van de Caballero-ploeg. Dit jaar heeft de Prinsenbeekse kaste- lijn de Ronde via de televisie ge volgd. Leijs: „Het is dit keer vol gens mij niet veel zwaarder ge weest dan anders. Alleen was Merckx nu superieur. Het heeft even geduurd voor de renners er zich allemaal bij neergelegd had den, maar het is tenslotte toch voor iedereen duidelijk geworden dat Merckx met kop en schouder bo nen de anderen uitsteekt". Jan Leijs heeft de enorme suc- cessenreeks van de Belg lang van te voren aan zien komen. Reeds voor de Ronde van Italië voorspel de hij dat Merckx zowel de Giro als de Tour zou gaan winnen". Het is formidabel hoe Merckx rijdt. Vandaag zag ik op de t.y. weer hoe gemakkelijk hij na die tijdrit op zijn fiets zat. Het leek alsof hij geen werk verzet had", aldus Leijs, die vandaag de eerste Prinsenbeekse profronde houdt. In Prinsenbeek zal Rini Wagt mans, de relevatie van de Tour, als de grote trekpleister dienen. De coureur uit St.-Willebrord werd reeds voor de Tour gecon tracteerd. Leijs: ,Jk heb Peters en Van den Enden reeds lang voor de Tour geadviseerd Wagtmans te ne men, omdat hij na de Ronde veel duurder geworden zou zijn. Dat is precies uitgekomen. Velen hebben voor de Ronde gelachen om de op timistische voorspellingen van Ton Vissers. Hij wedde met enkele cou reurs dat Wagtmans voor Janssen zou eindigen, maar nu is hij er toch goed uitgesprongen". Hoewel Wagtmans dan toch als beste Nederlander in Parijs is ge komen kan Jan Leijs weinig be wondering opbrengen voor de hou ding van de jonge prof tegenover Jan Janssen: „Wagtmans heeft een fantastische Tour gereden en als hij voor z'n sport blijft leven zie ik hem in de toekomst in de Tour nog eens zeer kort eindigen. Zo lang hij echter nog aan het begin van zijn carrière staat zal hij op zijn tellen moeten passen. Janssen heeft tenslotte veel en veel meer palmen behaald dan Rini. Dat moet hij hem eerst ng eens na doen". Evert Dolman en Harm Otten bros hebben Jan Leijs teleugesteld. Normaal vindt hij ze tot de besten van de equipe behoren. Misschien hebben de zenuwen hun parten ge speeld. In ieder geval zijn ze niet in hun normale doen geweest", oordeelt de Prinsenbeekse wieier- kenner, die echter bovenal stelt dat Willem II te zwak was om naar de Tour te gaan. „Dat geldt ook voor Caballero. Misschien had men een goed team kunnen vormen uit de beste renners van de twee ploe gen. Maar dan was er weer het probleem van de ploegleider geko men". De Amsterdammer Ben Janbroers gaat in Beek als eerste over do finish. De nieuwe kampioen van Nederland ver sloeg in de eindsprint zijn vijf medevluchters. (Van een onzer wielersportmedewerkers) DINTELOORD Een boeiende finale met een grandioze eindsprint van de kopgroep van zeven renners, welke vijf ronden voor het wedstrijd einde tot stand kwam, tekende zater dagmiddag de 18e ronde van Dintel- oord. Het menu van wielersportmid dag bestond uit duels voor nieuwe lingen en beroepsrenners. De nieu welingen beten de spits er af en een dertien renners sterke vluchters- groep diende zich na vijftig kilonieter wedstrijd aan om de ereprijzen te betwisten. De Amsterdammer Hel merhorst bleek de rapste van het ge zelschap. Op de 1500 meter lange omloop ont brandde hierna de strijd van de profs. Het was een ongelijke strijd tussen Caballero en Willem II, omdat Ton Vissers nog vijf renners in de Franse Ronde had. Daan Holst, Norman Hill en Maarten Breure deelden reeds in de eerste rondies een stevige spelde- prik uit, maar good-old Huub Ha- rings wenste de vluchtpoging onge daan te maken en hij slaagde in zijn streven. Oostbrabantse Jan van Kat wijk wilde blijkbaar zijn „stalbaas" niet verloochenen en passeerde het jury-verhoog met een niet aangesto ken sigaar tussen de tanden; voor het vuurwerk zou hij vooral in de tweede helft van de 120 kilometer lange wedstrijd zorgen. René Pijnen ging nadat het trio Holst, Breure en Hill teruggepakt was in de aanval, terwijl Herman Hoogzaad, die aanvankelijk in zijn kielzog meekwam, in de grote groep terugviel. De solovlucht van Pijnen zou veertig kilometer lang worden; in een resolute stijl danste hjj diverse rondes voor de hoofdmacht uit, waar bij de Woensdrechter een maximale voorsprong van 1,15 minuut verover de. Pogingen van Jan van der Horst, Gerard Koel en Leen de Groot, allen van het sigarettenteam van Gerard Peeters, waren gedoemd te misluk ken. Halfkoers bleef alleen Leo Duyn- dam uit de greep van de jagende meute. Er waren toen nog 45 kilo meter af te leggen en daarom pro beerde Jan van Katwijk met succes om bij de onlangs gehuwde Westlan der te komen. De beide concurrenten werkten goed samen, zodat in een korte tijdsspanne een niet onaan zienlijke voorsprong werd opge bouwd. Nadat Norman Hill en Ries van Ginneken hun tegenacties zagen stranden, was het Peter Heynig die uit de greep van de grote groep weg geraakte. De Rotterdammer kreeg 20 kilometer voor het einde gezelschap van Harrie Stevens, Gerard Vianen, Jan Serpenti, Ger Bongers en de la tere winnaar Leen de Groot. Vooral onder het martelende tempo van Ger Bongers en Leen de Groot smolt de voorsprong van Duyndam en van Katwijk weg als sneeuw voor de zon. Het peloton was inmiddels kansloos geworden, terwijl ook Leo Duyndam zijn kansen de grond ingeboord zag, want hij kreeg af te rekenen met materiaalpech. Twaalf kilometer resteerden er toen nog, maar Jan van Katwijk slaagde er niet in zijn geslonken voorsprong te consolideren. Met nog vijf rondes voor de boeg moest ook hij zich ge wonnen geven. Rappe sprinters als Harrie Stevens en Jan van Katwijk werden in de eindsprint, een van de mooiste gedeelten van de profwed strijd, teruggewezen door de Utrech ter Leen de Groot, die ook op grootse wijze beslag legde op zijn eerste over winning bij de rijen der beroepsren ners. De uitslagen. Profs: 1 L. de Groot, Utrecht;, de 120 km in 3.16.17; 2 J. van Katwijk, Oploo; 3 H. Stevens, Elsioo; 4 J. Serpenti, Wijk aan Zee; 5 G. Bongers, Voorst; 6 P. Heynig, Rotterdam; 7 G. Vianen, Kockengen; 8 J. van de Horst, Haarlem; 9 L. Luynidam, Honselersdijk; 10 J. van de Vleuten, Mierio-Hout; 11 A. den Hartog, Elsioo; 12 A. Newton, Enge land; 13 C. Zoontjes, Tilburg; 14 P. Kisner, Heikant; 15 J. Harings, Sib be; 16 J. Krekels, Born; 17 G. Koel, Amsterdam; 18 M. Paul, Den Haag; 19 R. Pijnen, Woensdrecht; 20 R. van Ginneken, Sprundel. Nieuwelingen: 1 D. Helmerhorst, Amsterdam, de 50 km in 1.22.44; 2 B. Libregts, Vlijmen; 3 A. van de Hoek, Dirksland; 4 B. ter Harmsel, Lage Zwaluwe; 5 F. van Katwijk, Oploo; 6 H. van Groezen, Made; 7 H. van Leent, Goirle; 8 G. van Laarhoven, Heiningen; 9 W. de Louw, Stiphout; 10 F. Hoeks, Hoogerheide; 11 M. Venix, Rotterdam; 12 W. Rombouts, Made; 13 F. van Dongen, Made; 14 Chr. Buyck, Wouw; 15 M, Verboord, Vlijmen. (Van een onzer wielermedewerkers) SOUBURG Henny Gijzel kraeg de bloemen, maar Toine van de Bun der vertolkte de hoofdrol in de Ron de van Souburg. Beide renners ver zekerden zich reeds na 20 kilometer definitief van de leiding in gezelschap van Duesing.d ie echter later door pech werd teruggeslagen. Gijzel en Van de Bunder gingen toen samen uitmaken wie als winnaar zou wor den gehuldigd. Van de Bunder die nu eenmaal pure snelheid mist in de laat ste meters trachtte met een lange spurt zijn concurrent murw te rijden maar Gijzel kwam goed mee en had op de streep meer dan een fietsleng- te voorsprong. Van de Bunder die de animator was van de beslissende vlucht en daarna als tempobeul sterk zou domineren was reeds na enkele kilometers ont snapt maar die eerste vlucht werd door een snelle reactie van P. Remijn, Raas, Duesing en M. Remijn nog on gedaan gemaakt. Driftig sloeg Van de Bunder na 20 km opnieuw op hol en nu waren Gij zel en Duesing de enigen die attent genoeg waren om direct mee te gaan. Toen het trio leiders 25 seconden winst had kwamen Van Bostelen, Bal, Huijzen en P. Remijn in het geweer maar van een felle jacht was toch geen sprake. Ook toen Rinus Remijn, Raas, de Jong en Leijten de jacht groep nog kwamen uitbreiden was er geen sprake van enige bedreiging voor het leidersgroepje. Van ds Bunder, in zijn vloelende stijl, een fanatiek strijdende Gijzel en een gemakkelijk pedalerende Due sing liepen zelfs steeds verder weg van de rest en ook toen Duesing door pech moest afhaken kwam er geen verandering in de posities. Alleen uit de tweede groep werden Raas en Bal (beiden niet fit) nog gelost. Het spurtje voor de derde plaats werd ge makkelijk gewonnen door Rinus Re mijn. Bij de adspiranten incasseerde de Limburger Smeet zijn veertiende ze ge dit seizoen door in de sprint der tien concurrenten achter zich te la ten. De dames, gering in aantal, maak ten er niet al te veel van. Alleen de derde plaats van het Zeeuwse meisje Heieen Boeye is een goede prestatie en het vermelden zeker waard. Jan- nie Jonkers kwam als winnares over de streep. Nieuwelingen: 1 H. Gijzel (Heikant) 60 km in 1.35.10. 2 A. v.d. Bunder (IJzendijke). 3 op 58 seconden M. Re mijn (Kwadendamme). 4 C. van Bos telen (Halsteren). 5 P. Remijn (Goes) 6 J. Leijten (Chaam). 7 T. Huijzen (Kloetinge). 8 A. Duesing (Halste ren). 9 H. Hellemons (Roosendaal). 10 H. Hartma n(Eindhoven). Adspiranten: 1 J. Smeet (Beek) 25 km in 43 min. 2 J. van Dijk (Ulven- hout). 3 C. de Looze (Haarlem). 4 G. Schouw (Middelburg). 5 L. van Campo (Ossendrecht). 6 S. Hamelink (Terneuzen). 7 J. Roovers (Roosen daal). 8 J. Vroegrijk (Roosendaal). 9 A. Kraus (Oudenbosch). 10 P. Laan (Amstelveen). Dames: 1 J. Jonkers (Gameren) 30 km in 53 min. 2 E. Telder (De Wou- de) 3 H. Boeye (Groede). 4 T. Laze- roms (Zegge). 5 R. Hellemons (Roo sendaal). 6 M. de Daum (Zelzate), 7 C. Mulder (Middelburg). RUDI ALTIG, de Portugees Gut- ti, Gerben Karstens en Eddy Beugels zullen uitkomen in de Acht van Chaam, die woensdag wordt gereden. Manager Theo Balemans bereikte in Parijs nog overeenstemming met deze cou reurs en keerde met vier welko me handtekeningen huiswaarts. JACQUES FRIJTERS, de Neder landse kampioen op de weg, is op de valreep nog een van de deelnemers geworden voor de ronde van Prinsenbeek, welke vanavond zal plaatsvinden. Tot de vele andere Ingeschreve nen behoren onder anderen Pe ter Post, Jos van der Vleuten, Cees Haast en Eef Dolman. Na men die borg staan voor een gro te publieke belangstelling. (ADVERTENTIE) Leen de Groot gaat voor de eerste maal in zijn carrière als beroepsrenner als winnaar over de streep. Jan van Katwijk (rechts) Het zich verrassen. Op naar het wielerfeest in Ulvenhout op woensdag 30 juli, met 5 categorie- en, mooi parcours, gezellige Vlaamse kermis, tribunes aanwezig en popu laire prijzen. Een dagje uit voor het hele gezin!!!II

de Stem | 1969 | | pagina 11