Maanmonsters zullen nieuwe vragen geven Schelleman RKERS DON JU AN WACHT VERROESTE TROON jNsp rrn DIRECTEUR GEOLOGISCH LABORATORIUM HOUSTON: Verkeerd verbonden leven gered 7RUYTER iUWSGH-VLUMSCHE VEG-MAATSCHAPPIJ N.V. Musicus „blaast" kwalijke noot op politiebureau ARKA VRAAGT MENING LEDEN WAT OP DE MAAN KOMT. DE AMERIKAANSE LM I Dr. Elbert A. King jr., directeur van het Maan-monster Laboratorium in Houston, is de verantwoordelijke man voor het onderzoek van de gedeelten van het maanoppervlak die de astronauten van de Apollo-11 mee zullen nemen. Kort na de landing van de Apollo-capsule in de Stille Oceaan zullen de monsters naar het laboratorium in Houston gebracht wor den waarna dr. King zich samen met 'n staf van 150 man over de geologische aspecten van het Maan-onderzoek zal buigen. Dr. Kings verantwoordelijkheid in het Apollo-project is en was het bepalen van de landingsplaats op de maan, de training van de astronauten voor wat betreft het bijbrengen van de nodige geologische inzichten, het assisteren bij de ontwikke ling van technische apparatuur voor maan-exploratie, en zeker niet in de laatste plaats het leveren van een bijdrage aan het otale geologische onderzoek van aarde en ruimte. SCKMEINK N.V MESHOEDEN \AIS en tNDSCHOENEN I Mee Dienstregeling ITALIAANSE MODE IN TRAVESTIESTIJL RS in de nst iKSTERS 1 1 ENWOORDIGER nen wij op aan sterk aagde prijzen ex Nederland r vragen Quarantaine Commercie Falangisten Over stakingsrecht 15 DE STEM VAN ZATERDAG 19 JULI 1969 TER EN ZOON N.V. pik mogelijkheid op haar bezorg, oor enkele: ;aak krijgen het bezorgen der onze klanten, die te ver van jderd wonen Kandidaten dienen ijn van een rijbewijs BE, en in n van 18 tot plm. 35 jaar. i het verzorgen der bestellingen. SN ilijkheden om vooruit te komen, en vijfdaagse werkweek, dus za- iet reeds gemaakte vakantieaf. •ekening gehouden; een prettige, rkkring staat voor U open, met oals een premiespaarregeling en nsmiddelen. ladere inlichtingen dagelijks aan :ra Koele Mei 28 te Breda en Waspik. [especialiseerd in gereedschap- en houtbewerkingsmachines, voor een actieve, represen- n 24-40 jaar. iliteitsartikelen gaat verkopen taande relaties in het rayon BETUWE en gedeelte BRA- over goede verkoopcapacitei- bovendien ervaring heeft in en reeds ingevoerd is, maakt ans op deze aantrekkelijke, reerde baan. met pasfoto, gelieve u te de directie van Een van onze correspondenten had onderstaand exclusief interview met dr. King. a ELSONDERNEMING-MACHINERIEËN EN CALANDSTRAAT110 - SCHIEDAM 240 - TELEFOON 010 - 154644 lijnde 13 AXEL an heden worden op onze dienst Sas van Gent—Dr' weekend-kaartjes tegen ?er beschikbaar eesteld. dt reduktie olae+s oo prilzen f 11 personen op d. lijndie: maanden iuli en augustus in dagkaarten verkrijgbaar a kinderen ƒ2.50. uis te bezorgen folder in d® week. door de Riikshoofdinsnekteur vA ït distrikt Zeeland te Middelburs is van 16 iuli 1969 no. 50138. DE direkteuR. enkele zaamheden in haar fabriek- et adres Pr. Hendrikstraat 6. Dr. King, wat willen de geleerden het liefst over de maan weten en wat verwachten zij nu werkelijk te kun nen afleiden uit de monsters van het maanoppervlak die de astronauten mee terug naar de aarde moeten hrengen? Dr. King: Ik zou erg graag samen- stelling, hoeveelheid delfstoffen en Jgesteldheid van de monsters te we kten komen, omdat dit ons in ver schillende opzichten veel leert over 1 de geschiedenis van de maan. We ikrijgen gegevens over de tijd waarin de elementen, waaruit het maanop- 1 pervlak is opgebouwd, gevormd wer den. Nu denken we dat de zeeën (de lagere gedeelten) op de maan onge veer 200 miljoen jaar geleden ont staan zijn. Maar mogelijk bevat deze veronderstelling veel onwaars. Nu wordt de ouderdom bepaald door het aantal kraters te tellen. We kennen de frequentie waarmee neteorieten vallen vrij nauwkeurig en het aantal kraters dat door me teorieten is veroorzaakt, is evenredig met de ouderdom van het oppervlak. J Maar als we de monsters onderzoe ken met behulp van moderne tech nieken, zullen we veel meer weten over de ouderdom van de maan en -hei vraagstuk van de ouderdom van |W stenen op het maanoppervlak zal ortegenzeggelijk worden opgelost. l' zegt „ontegenzeggelijk". Ver- 'leht u zekerheid? Dr. King: Inderdaad. Ook willen e de samenstelling van maanstenen krgelijken met meteorieten die op 'i aarde gevonden zijn en proberen Jdaar conclusies uit te trekken over de oorsprong van de maan. Als het ten hemellichaam is dat ergens an ders vandaan uit het heelal komt en |in de aantrekkingskracht van de ■aarde gevangen is geraakt, zouden de monsters van de maan erg lijken ;°P bepaalde soorten meteorieten die j<re op aarde vinden. Maar dat geeft nog geen zekerheid. Dr. King: Nee, het is niet zeker dat we ai na één maanvlucht in staat ®iLen zijn de oorsprong van de maan te oepalen, maar, als we geluk heb- oen. kunnen we misschien de moge lijkheden benaderen. De zekerheid komt waarschijnlijk na landingen in verschillende streken van de maan. de. Veel meteorieten die op de aarde vallen moeten afkomstig zijn van de maan. Ruimtedeskundigen verschil len daarover niet van mening. Als een meteoriet van een andere pla neet met snelheden tot zeventig ki lometer per seconde op het maanop pervlak te pletter slaan, kunnen ste nen door de geweldige klap met zo'n vaart worden weggeslingerd dat ze uit de aantrekkingskracht van de maan verdwijnen. I n S» -'s 'le^ n'ef 10 dut dit soort I JMdekkingen vaak tot meer vragen hun antwoorden leidt? Dr. King: Ik ben er zeker van dat er veel vragen zullen rijzen door de- maanmonsters. Zo zou dan bij voorbeeld de fysische eigenschappen ®n de scheikundige samenstelling er- m hoge mate kunnen verschil- en van welke stof dan ook die we ob de aarde kennen. Ze hebben zich Jodurende een lange periode in een Sna volledig vacuüm bevonden en «'.in blootgesteld geweest aan inten- L straling. In een laboratorium unnen we stenen voor een paar ^aanden of misschien een jaar of pree in een vacuüm bewaren, maar !-1 voor eni8e honderden miljoenen kasen. nou, dat lijkt volledig uit- "floten. Trouwens als er leven op i maan aanwezig zou zijn, zou het a' lanK bereikt hebben. Er estaat een tamelijk regelmatige uit- 'sseung tussen de maan en de aar- jaren zoals de stenen van de maan. Die omstandigheden kunnen leiden tot eigenschappen waar we geen weet van hebben. In het Monster La boratorium zullen we de reacties van deze stenen op verschillende gassen observeren, want misschien zijn deze stenen nog nooit blootgesteld ge weest aan enige atmosferische druk van betekenis. We zullen afgemeten hoeveelheden stikstof aan deze ste nen toevoegen en toezien of er ver anderingen optreden in deze mon sters. Wat zijn nu eigenlijk de kansen dat er leven op de maan is en wat de mogelijkheden dat deze monsters schadelijke organismen bevatten? Dr. King: De kans dat wij tijdens ons gesprek gedood zouden worden door een meteoriet die op de aarde valt is veel groter dan de kans dat er leven is op de maan. En dat dat leven dan ziektekiemen in zich zou mogelijk variatie. De astrounauten moeten ook bepaalde dingen op de maan achterlaten. Als ze een ijzeren meteoriet vinden weten we dat deze niet van de maan stamt en omdat het gewicht dat ze mee kunnen brengen beperkt is, zullen ze die zeker daar laten. Zijn de astronauten goed voorbe reid om zulke monsters uit te zoe ken? Dr. King: Ja, dat dacht ik wel. We hebben hen zo goed mogelijk voorbereid. We hebben ze meegeno men naar Alaska en andere streken waar de terreingesteldheid overeen komst vertoont met wat we op de maan denken aan te treffen. Met een helicopter hebben we de astronauten daar afgezet en tegen hen gezegd: „Okay, stel je voor dat je nu op de maan bent. Verzamel nu de juiste stenen en beschrijf wat je waar neemt. Praat in de microfoon zodat het op de bandrecorder komt". Hun werk voldeed bijzond-er goed en ik geloof dat zij bekwaam genoeg zijn om wetenschappelijke waarnemingen te doen. peerd zijn. We weten niet dat er zul ke processen op de maan werkzaam zijn geweest. Op aarde gebeurt dit bijvoorbeeld bij drijfzand. Met succes SelectlC hebben we de onbemande Surveyor op de maan laten landen en ook de Russen hebben iets dergelijks gedaan. Foto's vanuit dit ruimteschip tonen ons dat bijna overal op het maanop pervlak zware rotsblokken overeind staan die niet wegzakken. Daarom re kenen we in deze niet op toevallig heden. Zal het publiek de monsters mo gen zien en hoe lang duurt dat? Dr. King: Ja, we hebben plannen om het mogelijk te maken dat het publiek enige monsters te zien krijgt. Dat zal waarschijnlijk niet gebeuren voor twee weken na beëindiging van de quarantaine die wel langer dan twee maanden kan duren. Hoe weten de astronauten wat ze moeten meebrengen, welke monsters willen de geleerden hebben? Dr. King: De geleerden willen hoofdzakelijk twee soorten monsters. We willen stoffen die dat moeten de astronauten bekijken daar overal te vinden zijn. Als bijvoor beeld bijna alle stenen er op een be paalde manier uitzien, zouden we graag verschillende stukken van die soort hebben omdat dat waarschijn lijk een algemene maanstof zou zijn. Daarnaast willen we graag monsters hebben die er anders uitzien dan de gewone en daarbij willen we zoveel Zijn er praktische toepassingen mo gelijk waarvan we zouden kunnen profiteren als gevolg van de bestu dering van de maanmonsters? Dr. Kling: Waarschijnlijk niet zo veel van de monsters op zich. Maar uit geologische studies van de maan, zullen we veel kunnen leren over ge ologische processen op aarde. Het maanoppervlak ondervindt niet de zelfde invloed van de erosie en de weersgesteldheid als het oppervlak van de aarde. We weten tamelijk ze ker dat er op het maanoppervlak veel kraters zijn tengevolge van bot singen met meteorieten. Op de aarde nu moeten ook duizenden van dit bot singen hebben plaatsgevonden, maar we kennen er maar ongeveer vijftig die we als zodanig hebben kunnen identificeren. Door maankraters te bestuderen met behulp van de mon sters en de foto's die de astronauten nemen, kunnen we veel leren dat commercieel bruikbaar zal zijn. Op de kust van de Golf van Mexico wordt ol'ie gewonnen uit gespleten rotsen die als reservoir dienen. Ze zijn ontstaan door dergelijke botsin gen. Hoe diep denkt u dat de voetaf drukken op de maan zullen zijn? Dr. King: Gegevens van het ruim teschip Surveyor dat een zachte maanlanding gemaakt heeft, doen me veronderstellen dat de laars van een astronaut misschien 31/2 a 4 centi meter in het maanoppervlak zal weg zakken. Het zal erop lijken dat ze op een pas omgeploegd stuk land lopen. Bestaat er enig gevaar dat een astronaut plotseling zou wegzakken en verdwijnen in een dikke laag gruis? Dr. King: Dat geloof ik niet. Zo lang je een gelijkmatige verdeling hebt van de stof zodat kleine stukjes met grote stenen zijn vermengd, is de draagkracht van het oppervlak voor treffelijk. De draagkracht is alleen minder als er een proces heeft be staan waarbij veel stukken van de zelfde grootte op één plaats gegroe- ZATERDAG 19 JULI 00.17 uur Aldrin en Armstrong keren terug in de moe dercabine na er zich van te hebben over tuigd dat alles aan boord van de „maan- spin" in orde is. 02.32 uur Nieuwe rustperiode. 13.27 uur Vierde koerscorrectie. 18.26 uur Apollo-11 in voorlopige baan om maan (afstand tot maanoppervlak va riërend van 112 tot 314 km). 22.42 uur Wijziging van baan die bijna cirkelvormig wordt (100 tot 122 km). ZONDAG 20 JULI 12.57 uur Aldrin gaat LM binnen. 13.22 uur Armstrong volgt hem. 15.35 uur Uitklappen landingsge stel. 18.42 uur LM maakt zich los van moedercabine. 19.12 uur LM begint zich van moedercabine te ver wijderen waarmee Col lins cirkelbaan blijft beschrijven. 20.12 uur Armstrong en Aldrin brengen LM in baan die hen tot 15 km van maan moet voeren. 21.08 uur Afdaling begint naar „zee van rust". 21.19 uur Landing op de maan. 23.24 uur Armstrong en Aldrin, nog altijd aan boord LM, gebruiken eerste maaltijd op de maan. MAANDAG 21 JULI 00.00 uur Bemanning begeeft zich ter ruste. 04.00 uur Einde rustperiode. Armstrong en Aldrin gebruiken nieuwe maaltijd. 07.02 uur Na technische voorbe reidingen opent Arm strong luik en maakt zich gereed ladder af te dalen. Hij heeft tv-ca- mera bij zich waarmee de activiteit van het tweetal op maan zal worden gefilmd. 07.17 uur Armstrong zet als eer ste mens voet op de maan. 07.27 uur Armstrong verzamelt eerste bodemmonsters. 07.47 uur Aldrin voegt zich bij Armstrong, waarna verscheidene meetin strumenten en laser reflector op maan wor den geïnstalleerd. U hebt ongeveer 150 geleerden ge selecteerd, waaronder zij uit veertig landen buiten de Verenigde Staten, om de maanmonsters te onderzoeken. Met wat voor maatstaven werden de ze onderzoekers geselecteerd? Dr. King: We hebben gevraagd om voorstellen uit de wetenschappelijke wereld omtrent experimenten met de monsters. Deze mensen dienden voor stellen in die erg goed waren. Bijna al deze wetenschapsmensen zijn be roemd om hun specialiteiten en heb ben reeds veel bijgedragen in het on derzoek naar meteorieten en rotsen. Volgens mij zijn ze uiterst deskundig om de maanmonsters te onderzoeken. Is het waar dat sommige geleerden zich jarenlang op het ogenblik heb ben voorbereid dat ze stof voor on derzoek van de maan krijgen? Dr. King: Ja, dat is waar. De mees te van deze geleerden zijn voor dit onderzoek twee of drie jaar geleden uitgekozen en ze hebben zich met hun laboratoria op zijn minst zo lang op dit werk toegelegd. Onderzoek- ervaring met meteorieten en aardse stenen kan men rechtstreeks toepas sen op het onderzoek van maanste nen, zodat men kan zeggen dat deze geleerden zich, bewust of onbewust, lange tijd op dit moment hebben voorbereid. Als u maanmonsters onder deze geleerden verdeelt voor onderzoek in hun laboratoria, houdt u dan nog een gedeelte van de monsters hier? Dr. King: We zullen een aanzien lijke hoeveelheid hier houden. Een gedeelte daarvan is bestemd voor wat we noemen experimenten van een tweede generatie, belangrijke proe ven nadat de eerste geleerden de kans hebben gehad hun werk te doen. Ook zullen enkele monsters perma nent hier blijven voor een historische verzameling en voor proeven waar bij de stof heel blijft. Voor proeven waarbij het onvermijdelijk is de stof te vernietigen, zullen slechts zeer kleine stukjes nodig zijn zodat het grootste gedeelte bewaard kan blij ven. Uw Maan Ontvangst Laboratorium schijnt een permanent instituut te zijn. Wat voor ander werk verwacht u hier in de toekomst te zullen ver richten en zal het onderzoek van maanstenen niet een wetenschappe lijke specialiteit worden met een nieuwe naam, omdat de term geolo gie strikt genomen alleen op de aar de betrekking heeft? Dr. King: Dit is een permanent in stituut. We verwachten dat we be paalde soorten maanmonsters zullen bekijken die toekomstige vluchten binnen enkele jaren op de aarde zul len brengen. Onze uitrusting hier is voor bepaalde experimenten de beste die er ter wereld te vinden is. We zijn van plan die tussen de maan- vluchten te gebruiken voor onderzoek van meteorieten en aardse stenen. Wat betreft de term geologie, prefe reren we het hem te blijven gebrui ken omdat we anders voor elke pla neet en hemellichaam die we zouden onderzoeker een nieuwe naam moe ten gaan verzinnen. l ""k' naar rechtsFranco, Prinses Sofia, Don Juan Carlos. (Van onze correspondent) MADRID Dinsdag zal gene raal Franco naar men verwacht de in allerijl bijeengeroepen voltal lige zitting van de Cortes, het Spaanse parlement, toespreken en hen vragen of zij kunnen instem men met zijn keuze van de per soon die hem als staatshoofd zal opvolgen. Hoewel dit nog niet officieel be kend gemaakt is, is het bijna ze ker dat Franco zijn keus heeft la ten vallen op prins Juan Carlos, de kleinzoon van de laatste heer sende vorst van Spanje, koning Alfonso de dertiende. Deze ontwikkeling komt niet als een echte verrassing en is al maandenlang verwacht. Toch zijn de monarchisten hierdoor in de verlegenheid gebracht omdat zij beweren dat de enige rechtmatige opvolger de vader van de prins is, Don Juan, graaf van Barcelona. Ook de Falangisten zijn hier door teleurgesteld. Zij zijn de enige wettige politieke partij in Spanje en tegen de monarchisten. Zij ge loven dat de lege troon in een museum opgeborgen moet worden als een trekpleister voor de bui tenlandse toeristen. De leden van de geheime raad van don Juan hebben in Estoril, een stadje in Lissabon waar de Spaanse pretendent half in balling schap leeft, de nieuwe situatie be sproken. Welingelichte kringen hier zeggen dat de koninklijke fa milie erg ondersteboven is door dit, naar monarchistische smaak „verraad van Juan Carlos". Franco heeft nooit op goede voet met Don Juan gestaan, maar de generalissimo heeft hem 20 jaar geleden overgehaald toestemming te geven om zijn zoon in Spanje te laten opleiden om de jonge prins voor te bereiden op de rol die hij in de nabije toekomst zou gaan spelen. Prins Juan Carlos is een bemin nelijk mens die bij de Spanjaarden geen gevoelens van afkeer of voor liefde opwekt. Zijn vrouw is de knappe prinses Sofia. Sommige waarnemers hier vrezen dat als Juan Carlos koning of regent wordt, zijn schoonmoeder koningin Frederika van Griekenland, mis schien zal proberen achter de schermen een sinistere rol te spe len. (Copyright The Guardian-De Stem) DEN HAAG (ANP) Een ach tervolging met een aantal nog on bekende hoofdrolspelers heeft gis ternacht de rust verstoord in het po litiebureau aan de Gevers Deijnoot- weg in Scheveningen. Rond kwart voor drie stormden twee mannen het bureau binnen, renden de gang door en zochten in de agenten- wacht, waar op dat moment alleen een 22-jarige agent aanwezig was, dekking achter stoelen en tafels. Nog voor de agent van zijn ver bazing bekomen was, stormde een derde man het vertrek binien met een tafelmes in zijn hand. Oog in oog staande met de agent, haalde de man, de 18-jarige musicus H.J. uit Den Haag, uit en stak in de richting van de agent. Hij raakte diens polshorloge, dat de geest gaf. De agent zelf liep geen schram metje op. Wel trok de politieman zijn pistool en sommeerde de man het mes te laten vallen. De musi cus, die enigszins onder invloed was, zei de agent hem maar neer te schieten. Inmiddels was nog een zevental voorbijgangers het bureau binnen gelopen, onder wie een broer van de musicus, terwijl ook de wachtcom mandant en de agent-portier toege schoten waren. Het mes werd J. af gepakt. Toen de politiemannen vroe gen of de mensen die niets met de zaak te maken hadden het bureau wilden verlaten, werd hieraan ge volg gegeven. Toen de balans werd opgemaakt, bleek dat ook de door de musicus achtervolgde mannen onvindbaar waren. J. werd wel aangehouden. Tegen hem zal proces-verbaal worden op gemaakt wegens poging tot mishan deling. De musicus blijkt na een ru zie op het Gevers Deijnootplein na bij het bureau achtervolgd te zijn geweest door drie mannen. In zijn woning vlakbij het plein zou hij een tafelmes hebben opgehaald om zijn belagers daarmee achterna te zet ten. NEW YORK (AP) De 15- jarige Patricia Dunne draaide dinsdagavond een verkeerd num mer en redde daarmee een mensenleven. Want de telefoon werd niet opgenomen door een nichtje zoals zij verwachtte maar door een oude vrouw die fluisterde: „Alstublieft help me. Iemand moet iets voor me doen". Men kon nagaan met wie Pa tricia gebeld had. De politie brak in in het huis waar de oude vrouw woonde en vond haar be wusteloos op de grond liggen, de hoorn van de telefoon nog in haar hand. Zij had een hartaan val gehad. Donderdag was de 75-jarige mevrouw Mary Cahill er in het ziekenhuis alweer goed aan toe. Patricia en haar moeder waren bij haar op bezoek. „Het is Gods hand geweest", zei mevrouw Cahill toen zij hoor de hoe men haar had kunnen redden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Algemene R.-K. Ambtenarenvereniging (ARKA) heeft de mening van de leden ge vraagd over het stakingsverbod voor ambtenaren, waarover in op dracht van staatssecretaris van Veen (binnenlandse zaken) een on afhankelijke commissie van deskun digen een advies aan de regering zal uitbrengen. Het hoofdbestuur van de Arka heeft aan de leden gevraagd voor 15 augustus te antwoorden of het uit 1903 voor ambtenaren en spoor wegpersoneel daterende strafrech telijke stakingsverbod al of niet moet worden gehandhaafd. Ook wordt aan de leden gevraagd of zij het juist achten dat het Europees sociaal handvest, waarin het sta kingsrecht is vastgelegd, wordt ge ratificeerd terwijl het overheids personeel hiervan wordt buitenge sloten. KAAP KENNEDY (DPA) Ook in Oost-Europa heeft de reis van de Apollo-11 grote aandacht gekregen, maar een vierde van de mensheid weet nog steeds niet dat over enige dagen een man voet op de maan zal zetten. De pers en radio van China hebben de gebeurtenis doodgezwegen. De twee enige berichten in de Chi nese pers over Sowjet-russische en Amerikaanse ruimtevaart zijn sinds 1963 geweest de dood van Komarov en het recente bezoek van Frank Bor- man aan de Sovjetrussische president Podgorny. Vandaag eerst een woord van troost en opbeuring aan de bouwers van herrijzend Nederland, kort- en grof weg „bouwvakkers" geheten. Nog een weekje, heb ik mij laten vertel len, en ge krijgt volop de kans uw verzilverde vakantiebonnen in bin nen- of buitenland te verautomobili- seren, te ver-cocacola'en en te vesr- püsen. Hopelijk treft ge goed weer, anders zult ge uw vakantiebonnen versja- grijnen! Het weekeinde kunt ge, bouwvak ker of niet, overigens het best beste den aan ontspannen meditatie. Des te beter bent ge bestand tegen de emo ties die u als hecht doortimmerd aardbewoner maandagochtend onge twijfeld zullen bestormen. Of gaat ge maandagochtend ge woon met een rotbui naar de baas? Sjagrijn! Dat het brood minimaal 71 cent gaat kosten, is nog tot daar aan toe. Het erge is dat je het elke dag moet eten. Om een objectief beeld van een be paalde zaak te kunnen krijgen, moet je de zaak minstens van (brie kanten bekijken. Dat doen we dus: Daad van vrije keuze (Indonesië). Wandaad van vrije keuze (groot deel van publieke opinie plus onder getekende). Wanhoopsdaad van vrije keuze (Papoea's). Strauss, de Westduitse minister van financiën en ronde Beier, is door de Jonge Europese Federalisten (een jongerenorganisatie van de Duitse Eu ropese Beweging) op de zwarte lijst geplaatst. Op die lijst komen alle par lementariërs te staan die tegen een verenigd Europa zijn of die eenwor ding slechts met de mond belijden. Ze hebben ook een groene lijst, voor alle „goeie" Europese parlemen tariërs. Daarop willen ze Westerterp als de allergroenste bovenaan zetten. Donderdag j.l. hebben honderddui zenden weer meegedaan aan de mas sale zwempartijen ter herinnering aan de legendarische zwemtocht van partijvoorzitter Mao in de Jangtse. Mao liet die dag via de radio weten dat de mensen zich door zwemmen moeten harden. Zie je weer eens het verschil met ons volkje, dat toch voor een stel duchtige waterratten doorgaat. Wij zeggen hier hoogstens: Maak je borst maar nat. In Italië zijn in de loop van vorig jaar 65.636 auto's gestolen. Per dag gemiddeld 150. Nu begrijp ik ook waarom die Italianen veel meer dan wij op straat leven. Ze lopen hun auto te zoeken. Luns heeft geen vakantie. Hij werkt. Als je nu een internationaal woord voor vrede zou moeten zoeken, is dan „Apolloena" niet aardig? Verder een prettig weekeinde, en succes voor die drie jongens daar boven! MERIJN. ROME (AP) De belangrijk ste Italiaanse modeontwerpers voor herenkleding hebben don derdagavond een mode a la het zwakke geslacht gelanceerd De excentriciteit bereikte hiermee een hoogtepunt. De manlijke mannequins hadden make-up en geverfd haar terwijl zij in de meisjesmode paradeerden. Er werden zoveel vrouwelijke stoffen gebruikt voor de heren kleding dat de textielhuizen wel hebben moeten lachen dat zij hun overschotten van het vorig jaar hebben kunnen ruimen. De gewaagdste creaties werden getoond door Valentini die een lange mouwloze tuniek bracht welke eruit zag als een jurk. Hij was gemaakt van bruingele wol, afgezet met lamsbont. Sommige van de mannequins droegen zelfs een vilten hoed zoals hun moe ders hebben gedragen op hun lange haarlokken. Baratra liet zijn manlijke mannequins beurs jes van slangeleer dragen. (ADVERTENTIE) KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN MÊMË^ MM AFWASMACHINES MÈÊJ^SÊT LIEBHERR NEDERLAND NV. 020-946287 AMSTERDAM

de Stem | 1969 | | pagina 5