Spoed nodig met regionale woonwagenkampen Fabery de Jonge Luchtverontreiniging door fluor slechts licht gestegen ZEEUWSCH-VLAANDEREN LIGT yOOR OP DE EILANDEN Bulthuis wil contact van alle Zeeuwse schilders METINGEN IN SLOEGEBIED Twee kandidaten voor havenmeesterschap Kruispunt St.-Anna beveiligd In gesprek met Lies van Houte MAANDAG nmaakbrandewijnj Brandewijn Naturel Fa. D. F. v. d. HEIJDEN Commentaar Kort dag Expositie in de Zeevaartschool Tentoonstelling van konijnen en pluimvee oog en zonnig n> Goes wil spoed Adviezen Invloed wind Meer meetpunten 1 Strijd achter de schermen bij n.v. Vliegveld Hulst Minimumprijs voor brood op 30 juli 200 huizen voor bejaarden PC STEM VAN ZATCRDAQ 19 JUU 196» ns Bakker tdorpe erie Troutzaerte Beeldhouw, k Frans Cox diversen )elburg ïiatuur Walcheren, Molenwater >pend van 9 tot 22 uur 1 ndijke De Lozanne 20 uur «gerensociëteit ge uur Muziekfeest de Vilder 14.30 uur Schieti#. ■Cecilia WACHT de Guchteneire 15 uur Schietlnj I ellebrug de Kind 15 uur Schieting ST v. Helsland 15 uur Schieting l-graauw Verras 15 uur Schieting ppeldijk Vernimmen 15 uur Schieting jippine F. Haers 15 uur Schieting tentoonstellingen [eeshal Stadhuis Grafisch werit in Picasso ijksarchief: „Zeeland en de _prdtse Synode" teuws Museum: Schilderijen tn l eldhouwwerk van Herman Go». I er en Cora Citters, RIKZEE urgerweeshuis: Nederlandse lastiek GST urgerzaal Stadhuis: Beeldhouw. erk en keramiek van Paul ruyne ANNA TER MEIDEN oorm. Raadhuis: Werken vanJoj ut en Baron R. de Meester de etzenbrouck JIS aadskelder: Schilderijen van mer van Vosselen 3tdorpe alerie Troutzaerte Beeldhouw- »erk van Frans Cox diversen ddelberg liniatuur Walcheren, Molenwater: leopend van 9 tot 22 uur [NGÈ de Vilder 14.30 uur Schieting t.-Cecilia ilippine F. Haers 15 uur Schieting 4eel, film, concert, enz, lst ioscoopgehouw 20 uur e strijd om San Sebastian, 14 j, NT (ioscopen als onder vandaag twerpen ioscopen als onder vanda&j fg, voor deze rubriek: tel, OHM* tg of Postbus 116 in Middelburg. (ADVERTENTIE) HELST JCKY LIKE - DIE EESEN,® lECSCHH-LENUE =NS IN OE MOOOEE EN STEKEN. 6ESTEVEI6N0, |K MAAK JÊ 0MM£Z^nTJÊ VBJ W ZIT IK OOK AL VAST rliMÜaa CANT EN KLAAR GEEL f 10.45 per liter CANT EN KLAAR WIT f 9.80 per ito J f 11.20 PER LITER WIJNHANDEL Jorgen, zondag 20 juli. 'nsweert: 6.30 en 18.44 uur. rgen on Zoom: 7.16 en 19.30 uur, ide-Drimmelen 10.00 en 21.58 uur. rneuzen: 5.55 en 18-10 uur. .ssingen: 5.23 en 17.41 uur. imeldinge: 7.06 en 19.20 uur. laandag 21 juli. nsweert.' 7.01 en 19.21 uur. rgen op Zoom: 7.50 en 20.06 de-Drimmelen: 10.35 en 22.37 rneuzen: 6.29 en 18.50 uur. ssingen: 5.58 en 18.21 uur. imeldinge: 7.40 en 19.56 uur. De tijd om in Zeeland verant woorde voorzieningen te tref fen voor woonwagenbewoners, voordat de nieuwe woonwagenwet (van 1968) begin 1970 in werking Zal treden, wordt steeds krapper. Daarop is enkele maanden geleden al eens nadrukkelijk gewezen door de heer J. Wondergem, landelijk j inspecteur voor woonwagenzaken van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. De eisen die de nieuwe woonwagenwet stelt, zullen van toepassing zijn op alle gemeenten waar woonwagen bewoners zijn. Als niet tijdig voor zieningen worden getroffen die de nieuwe wet voorschrijft, dan zullen de consequenties daarvan zowel voor de woonwagenbewoners zelf als voor de gemeenten waar zij ver-, blijven zeer vervelend zijn. In Zee land wordt al lang gezocht naar mo gelijkheden voor betere accommo- ties voor de v^oon wagen bewoners. Men wil twee regionale woonwa genkampen oprichten, een in Mid den- en Noord-Zeeland en een in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het ziet er naar uit dat in Zeeuwsch-Vlaande ren over enkele maanden de plaats zal zijn bepaald waar het centrale kamp moet komen. Dat geeft goede hoop. In Midden- en Noord-Zeeland is men echter nog lang niet zo ver. Wij vragen ons af hoe lang het nog gaat duren voor de betrokken ge meenten het eens zullen worden en zullen besluiten een verantwoorde, centrale voorziening te treffen. (Van onze correspondent) WESTDOKB&.De provinciale tentoonstelling van konijnen en -pluimvee zal dit jaar. worden gehou den op zaterdag 29 en zondag 30 november a-s. in de zalen van het verenigingsgebouw „Concordia" te ffestdorpe. Deze tentoonstelling wordt (zoalsgebruikelijk georgani seerd door de vereniging van konij nen. en pluimveehouders „Westdorpe en omstreken". Verwacht wordt dat weer een groot aantal dieren wordt ingezonden, van liefhebbers uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en de Beveland en, alsook uit Belgie. (ADVERTENTIE) Nestor Bulthuis: „Ik mis in Vlisslngen Zeeuwsch-VIaamse inzendingen GOUDEN COLLIERS Klassieke boogcolliers van prachtig bewerkt goud.- Tijd- j:;:: loos mooi. Ook ziet U in onze |ll kollektie leuke fantasiemodel- Sjj len o.a. met parels en briljant. Prijzen vanaf f 90.- JUWELIERS HORLOGERS - SINDS 1834 LANGE KERKSTB. 30 - TEL 5005 GOES Vooruitzichten voor zondag en met zon en gematigd warm. ^deldZ™Nttni" CU£erS ge" tot I2F aantal «ren zon: 5 maal-"temp-: omstreeks nor waal' St i ™pf: va" °ngeveei nor kans od eon ?aden boven normaal; stens 12 uur. qn°ge penode van 1™" geheel ,w„ 9?Pr°cent; kans op een V«r™0g etmaal: Procent tot 10 aantal uren zon: 3 I aormaai fmp:: van ongeveer I max -temn ®raden boven normaal; tot 4 graden v, onSev^r normaal aan droge norinl" normaal; kans op UUr- 95 procent f Vatl minstens 12 droog etmaal: 80 procent. g®heel (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Op de ten toonstelling van de Zeeuwse kun stenaars in de Zeevaartschool In Vlissingen mis ik Zeeuwsch- VIaamse inzendingen. Het lijkt wel of hier de Schelde nog een bar rière vormt. Natuurlijk ben ik blij met de Zeeuwse Kunstkring wat zou je in Zeeland als kunste naar zonder moeten doen maar een echte kring van collega's is het naar mijn mening nog lang niet". Aldus Piet Bulthuis (70) uit Mid delburg, nestor van de thans in Vlissingen exposerende leden van de Zeeuwse kring. De heer Bulthui® zou graag zien dait er spraike was van een inniger ZeeuwBch dan en de nu bet geval is. „Op de vergaderingen vain de Kring gaait het vriendelijk toe. Er is echter meer nodig. Op de eerste plaats een eerlijke en welgemeen de „omgang" van de vakmensen. Daar horen ook de Zeeuwsch- VIaamse kunstenaars hij. Die vor men toch ook een belangrijk deel van de ploeg?" aldus de heer Bult huis. Van hem zijn op de tentoonstel ling vijf olie verf doeken te zien, drie stillevens, een landschap en een zelfportret. Hij is een van de in totaal veertien exposanten, on der wie bekende namen als Frans Heeren, Anidries Minderhout, Jan Jonigschaap, Guido Metsers, Jan Haas, Peter de Jong en Jo Rijns- aard. De laatste twee exposeren respectievelijk beeldhouwwerk en keramiek. Het totale aantal inzen dingen bedraagt 67. De heer Bulthuis is met dit ini- taitief in de vakantieperiode bij- zondier ingenomen: „De ruimte in ie Zeevaartschool is zeker geschikt als „galerie". Alleen aan die be lichting van het tentoongestelde zou noig het nodige moeten worden verbeterd". Het voornemen bestaat om de expositie in Vlissingen, die daar tot begin augustus is te zien, daar na over te brengen naar Oostburg. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het ziet er naar uit, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een flinke voorsprong krijgt op Midden- en Noord-Zeeland bij de uitwerking van de plan nen om een regionaal woon wagenkamp op te richten ter vervanging van de vele, klei ne plaatselijke kampen, die niet meer aan de eisen zullen voldoen, zodra de nieuwe woonwagenwet op 1 januari 1970 van kracht zal worden. G.S, van Zeeland bemoeien zich momenteel niet meer met de gang van zaken in Zeeuwsch-Vlaanderen, wat be treft de stichting van een cen traal woonwagenkamp, maar wel met Midden-Zeeland, waar men nog lang niet zo ver ge vorderd is. Binnenkort zullen de Zeeuwsch- VIaamse gemeenten, die deelnemen aan de gemeenschappelijke regeling tot oprichting en exploitatie van een regionaal kamp, in een vergadering het dagelijks bestuur aanwijzen. Daarna zal de plaats worden bepaald waar het kamp moet komen. Van de zijde van het provinciaal bestuur wordt de verwachting uitgesproken dat een en ander binnen drie maan den gerealiseerd zal zijn. Zoals ge meld, zal het dagelijks bestuur van de Zeeuwsch-VIaamse gemeenschap pelijke regeling in Hulst zetelen. In de afgelopen gemeenteraadsver gadering van Goes werd door ver schillende raadsleden opgemerkt, dat met de hoogste spoed een plaats zal moeten worden aangeduid in Mid den- en Noord-Zeeland waar voor dit gebied een centraal kamp moet worden opgericht. De opmerkingen uit de Goese raad waren gevoed door een voorstel van b. en w. om aan de erbarmelijke toestand op het woonwagenkamp bij Goes iets te doen. Het elektriciteitsnet was dermate ongeschikt gebleken, dat door de PZEM over een levensgevaarlijke toestand werd gesproken en van deze zijde Goes werd meegedeeld, dat de stroomvoorziening zou worden stop gezet als niet onmiddellijk de nodige maatregelen zouden worden getrof fen. Ook voor het opruimen van schroot werd de Goese raad gevraagd maatregelen te nemen. Al geruime tijd wordt overleg ge pleegd tussen G.S. van Zeeland en de gemeenten Vlissingen, Goes en Middelburg, over de inrichting van een centraal kamp. Het overleg heeft echter nog niet kunnen leiden tot een definitieve plaatsbepaling. Er zijn adviezen gevraagd aan de provincia le planologische dienst. Als plaatsen die evenwel in aanmerking kunnen komen voor een dergelijk kamp zijn aangeduid de Goese Polder en een terrain nabij Arnemuiden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In het Sloege- bied is een lichte stijging van de luchtverontreiniging door fluor geconstateerd. Dit verschijnsel wordt toegeschreven aan het in bedrijf komen van de chemische fabriek van Hoechst in Vlissin- gen-Oost. Hierdoor is de kans ont staan, dat in de tuinbouw aan voor fluor zeer gevoelige gewas sen enige bladschade zou kunnen worden toegebracht. Het betreft hier onder meer de zogenaamde bol- en knolgewassen, zoals tul pen, gladiolen, fresia's en daarvan dan nog de gevoeligste rassen. Dit. is een van de conclusies uit het onderzoek dat het Instituut voor Plantenkundig Onderzoek (I.P.O.) te Wageningen in de periode van begin mei vorig jaar tot begin april van dit jaar in het Sloegebied heeft inge steld. Aan deze conclusie wordt toe gevoegd, dat de juiste omvang van de bladbeschadiging, na de ervaring in het betrokken gebied slechts een jaar gelet op de jaar op jaar wis selende weersomstandigheden nog niet kan worden aangegeven. Voor de lgndbouwsector lijkt de verontreiniging ongevaarlijk, ter wijl buiten het gebied de metin gen zijn tot op ongeveer twee en een halve kilometer van Hoechst ver richt niet of nauwelijks van lucht verontreiniging door fluor kan wor den gesproken, aldus het I.P.O. in dit rapport, dat aan G.S. van Zee land is uitgebracht. Een andere con clusie is dat voor de veeteelt in de omgeving van de fabriek voorlo pig nog in theorie gevaar zou kun- ken ontstaan door een stofvormige fluorverontreiniging van gras, als ge volg van het transport van afvalslak- ken van de industrie naar stortplaat sen. Hierover wordt echter verder opgemerkt, dat dergelijke verontrei nigingen met het produktieproces als zodanig weinig te maken hebben, van beperkte omvang zijn en door bepaalde maatregelen betrekkelijk eenvoudig kunnen worden voorko men. Van een werkelijke fluorver- giftiging door het consumeren van verontreinigd gras door het vee, is tot nu toe niets gebleken, aldus het rapport. Uit de resultaten van de me tingen is ook duidelijk geworden, dat de mate van verontreiniging verband houdt met de heersende wind uit de richting van de industrie, terwijl het niet is uitgesloten, dat ook de aard van de verontreiniging door gas of stof een rol heeft gespeeld. Uit schoorsteenmetingen die door de ar beidsinspectie op het terrein van Hoechst zijn verricht, heeft men ge concludeerd, dat de „uitworp" van fluorhoudende gassen beneden de voorziene en aanvaardbaar geachte norm lag. Dat er toch op een aantal meet punten een relatief en voor de norm van gezond veevoer soms een te hoog fluorgehalte in het gras kon voorko men, moet, aldus het I.P.O., aan de stofvormige verontreiniging door het transport van afgewerkte slakken worden geweten. Dit onderzoek betreft een voortzet ting van eerder verrichte metingen. Met het oog op de komst van de che mische fabriek van Péchiney in het Sloegebied, is thans het aantal meet punten vermeerderd, zodat de me tingen ook tot op grotere afstand van de industrievestigingen worden ver richt. zoals gemeld, heeft de gewes telijke raad van het landbouwschap inmiddels de directie van Hoechst be naderd voor 't gezamenlijk instellen van een taxatiecommissie, die zich met eventuele schade aan gewassen door luchtverontreiniging zal moe ten bezighouden. Kijkje in het woonwagenkamp te Goes. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW/HULST De func tie van havenmeester van het vliegveld Hulst is een felbegeer de plaats. Hoewel het vliegveld niet openbaar is en de openbaar stelling nog geruime tijd op zich zal laten wachten, wordt achter de schermen gevochten om het havenmeesterschap. De gemeente raad van Hulst vond deze kwestie zelfs belangrijk genoeg om haar achter gesloten deuren te bespre ken. De n.v. Vliegveld Hulst zal in de toekomst een havenmeester moeten voordragen aan de minister van Ver keer en Waterstaat. De minister geeft meestal toestemming, hoewel het voorkomt dat hij voordrachten af wijst. Er zijn twee kandidaten: de eigenaar van het vliegveld, de heer E. Heyens en de bedrijfsleider van een sproeibedrijf voor de landbouw, de heer E. de Lyon. Deze week verklaarde de eigenaar vanhe t vliegveld dat hij als de Zeeuwsch-VIaamse gemeente zijn pri- vé-luchthaventje zal hebben overge nomen waarschijnlijk de leiding van het veld in handen zal krijgen. De huur dient de gemeente te beta len, en het salaris van havenmeester zou aldus de heer Heyens een aardige compensatie zijn van de revenuen die hij nu trekt van het vliegveld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minimum-brood prijs zal niet op 29 juli van kracht worden, zoals gisteren gemeld, maar op 30 juli. De prijsregeling zal gel den voor 33 gemeenten. In deze ge meenten moeten de volgende mini mum prijzen voor brood worden be taald: 71 cent voor gesneden ver pakt witbrood van 800 gram, 67 cent voor ander witbrood, 68 cent voor gesneden verpakt bruinbrood en 64 cent voor ander bruin brood. Op ba sis van kostprijsberekeningen kan ontheffing van de minimum prijsre geling worden verleend. Als onthef fing wordt gegeven, mag het gesne- de onverpakt wittebrood zoals bekend minimaal 65 cent kosten. De prijsregeling zal voor de vol gende gemeenten gelden: Asten, Ber gen op Zoom, Breda, Eindhoven, Et- ten-Leur, Helmond, Hoogerheide Loon op Zand, Made, Oostp-hout, Roosendaal, Steenbergen, Tilburg, Waalwijk, Axel, Goes, Middelburg, Terneuzen, Vlissingen, Veendam, Sneek, Oosterwolde, Assen, Beilen, Emmen, Hoogeveen, Meppel, Barne- veld, Culemborg Harderwijk Utrecht Bussum en Schoonhoven. Degenen, die ontheffing wensen zullen bij hun aanvrage een kostprijs- calculatie moeten overleggen, die door de ministeriële accountants dienst zal worden onderzocht. In af wachting van de bevindingen van een dergelijk onderzoek zal aan de genen, die voor verpakt gesneden witbrood een prijs vragen van ten minste 65 cent (voor de andere soor ten een overeenkomstig lagere prijs) 'n voorlopige ontheffing worden ver leend, die vier weken geldig is. Aan de ontheffing zal het voor schrift worden verbonden dat men de broodsoort waarvoor ontheffing is verkregen, de gehele week door tegen de aangevraagde prijs moet verkopen en bijvoorbeeld niet alleen tijdens reclame-campagnes op be paalde dagen van de week. De vlieger E. de Lyon, bedrijfslei der van een sproeibedrijf dat eigen dom is van de heer Heyens, reageer de hierop prompt: „Het verwondert mij bijzonder, dat de heer Heyens zich nu naar voren dringt als haven meester, terwijl hij een contract met mij heeft waarin mij een havenmees terschap in het vooruitzicht wordt ge steld. Om deze vooruitzichten in Hulst heb ik enkele jaren geleden mijn baan in Hazerswou/e (ook be drijfsleider van een sproeibedrijf) op gezegd. Bovendien is er ongeveer drie jaar geleden in het Hulster stadhuis een gesprek geweest tussen de bur gemeesters van Hulst en Graauw, de heer Burggraaf van de rijkslucht vaartdienst, de heer Heyens en mij, waaruit ik nog altijd meen te mogen opmaken, dat ik havenmeester zou worden van Vliegveld Hulst, zodra het zou worden overgenomen door een door de Zeeuwsch-VIaamse ge meenten op te richten n.v. Burgemeester F. de Nijs van de ge meente Graauw en Langedam, een van de promotors van het Vliegveld Hulst, ontkent niet dat een drietal jaren geleden op het stadhuis te Hulst een gesprek is gevoerd tussen de door de vlieger De Lyon genoemde heren. Hij zegt: „Er is inderdaad wel eens over het havenmeesterschap van de heer De Lyon gesproken, maar wij hebben niets definitiefs besloten. De benoeming van een havenmeester hangt, naar mijn mening, volledig af van de n.v. Vliegveld Hulst. De com missarissen van deze n.v. en de di recteur zullen bij deze benoeming een voorname rol spelen. U moet ech ter niet vergeten dat de n.v. begint zonder geld, en dat de heer Heyens daarom de eerste jaren een bijzonder grote vinger in de pap zal houden. Heyens zou zijn eisen kunnen stel len. Bovendien kan de n.v. Vliegveld Hulst niet veel betalen voor een havenmeester." (Van een onzer verslaggevers) VALKENISSE De stichting Be jaardenhuisvesting te Middelburg heeft vrijwel de plannen rond voor de houw van in totaal tweehonderd bejaardenwoningen in de gemeenten Arnemuiden, Domburg Mariekerke, Westkapelle, Veere en Valkenisse. Het gehele project zal een bedrag vergen van 5,5 miljoen gulden. Om de nodige financieringsmiddelen te kunnen aantrekken, acht de stichting het noodzakelijk dat de betrokken gemeenten zich garant zullen stellen voor rente en aflossingen van de aan te gane leningen. Op maandag 21 juli zaj de raad van Valkenisse waar het grootste contingent bejaardenwo- ningon (48) zal worden gebouwd in een spoedeisende vergadering bij een worden geroepen om zich uit te spreken over het voorstel van B. en W. deze gemeente voorlopig garant te laten staan voor de gehele lening. (Van onze correspondente) HOEK Naar aanleiding van een brief die het gemeentebestuur van Hoek aan het provinciaal bestuur zond i.v.m. de vele ongelukken op het kruispunt St.-Annapoider kwam be richt binnen dat er op dit kruispunt een ongelijkvloerse kruising wordt gemaakt, waardoor het verkeer op dat kruispunt wordt ontlast. |?it de analyse van de ongevallen „die sedert januari 1968 zijn voor gevallen, blijkt dat ruim 75 procent plaatsvond op de tweede rijbaan. Dit kan erop wijzen dat veel automobi listen zich niet goed realiseren dat er nog een tweede rijbaan is, aldus het provinciaal bestuur. Er is daarom besloten deze rij baan beter te laten afsteken tegen de achtergrondsituatie. Daartoe krijgt het middengedeelte op het kruispunt en een gedeelte van de zijwegen een afwijkende kleur, terwijl tevens een verhoogd eiland in het middenge deelte wordt aangelegd. LIES van Voute is 17 j aar en elf maan den. Zij is acht weken lang in Hulst V.V.V.-informatrice. Daarna gaat zij genieten van vakantie, om tenslotte in september te beginnen met de stu die Nederlands aan de Tilburgse Leergangen. ,1K hoorde", zegt ze, „van een leraar dat dit baantje te krijgen was. Hij zei: solliciteer, misschien is het wat voor je. Dat heb ik gedaan. En ik werd aangenomen. Machtig werk. Als V.V.V.-informatrice kom je met al lerlei mensen in aanraking. Vooral met ouderen, terwijl je op school (het St.-Janseniuslyceum te Hulst) slechts contact hebt met leeftijdge nootjes". ,1K doe van alles. Ik leid mensen rond in Hulst, ik laat ze de basiliek zien, het stadhuis natuurlijk met de raad- en trouwzaal, het Huis ter Duin en 's Lands Huis. Ik vertel de Engelse, Franse, Duitse, Belgische en Neder landse toeristen iets over het museum, de klederdracht, oude kruiken er ge bruiksvoorwerpen. Bovendien gaan we naar de tentoonstelling van de kunstenaar Paul de Bruyn in de Bur gerzaal van het stadhuis, waar ik veel zit". LIES van Houte vertelt de toeristen geen onzin. „Ik heb een scriptie van een klasgenote (Marie-Louise Gr em men) mogen lenen. Voor geschiedenis moesten we op de m.m.s. een speciaal- studie maken. Marie-Louise koos de geschiedenis van Hulst. Daarvan heb ik dankbaar gebruik gemaakt". IN september gaat Lies van Houte in Tilburg wonen. „V.V.V.-informatrice is leuk werk", zegt ze, „maar ik wil toch liever Nederlands studeren. In Tilburg, waar ik twee leuke kamers kan huren, ga ik mijn M.O.-A-akte halen. Met die akte mag ik lesgeven aan een mavo en in de lagere klassen van het middelbaar onderwijs".

de Stem | 1969 | | pagina 3