V ME NI Nd Afscheid Jacques Anquetil in „Acht Raymond Poulidor ook naar Chaam Erelijst Chaam Rik van Looy wil vlammen' Sterke koers naar profs Prinsenbeek FEDOR DEN CHAAM BIJ HERTOG IN AFWEZIGEN BAARLE-NASSAU GESCHRAPT er Merkx nfestijn Gevecht N.V. Garage v. Dongen-Jonkers Datsun-dealer Honda -dealer SAMENSTELLING VAN COMITé Interessant Ongunstig Nieuwelingen 23 DE STEM VAN ZATERDAG 19 JULI 1969 27 m WOUT WAGTMANS kele minuten. Dat is in die laatste tijdrit volgens mij nooit meer goei te maken. Daarom vind ik het ook zo jammer, dat Rini vandaag niet gelijk met Gandarias op de Puy de Dóme is gekomen. Anders had hij misschien nog vijfde kunnen worden. Het is me eigenlijk wel een beetje van hem tegengeval len". In de laatste ritten ziet V/out Wagtmans geen zege meer wegge, legd voor een Nederlander. „Ik geloof niet dan Janssen nog weg komt. Rini zeker niet, want hij heeft direct Gandarias achter zich aan. Nou en Karstens mag geloof ik niet. Dolman, nee. Het is droe vig, vroeger was dat heel wat an ders. De Nederlanders zijn me buiten Rini ook niet meegevallen. Het was alleen jammer, dat Otten- brosje en Eef Dolman net geklopt werden". Wout Wagtmans snijdt ook nog even de controverse tussen Jan Janssen en Rini Wagtmans aan: „Jammer voor Jan Janssen. Hij moet toch begrijpen dat er geen Nederlandse ploeg fietst. Het is een merkenploeg. Ze fietsen nu voor hun baas en niet voor de KNWU. Overigens vind ik dat Janssen veel verloren heeft sinds vorig jaar. Afgezien van die inzin king. Dat is wel gebleken in die vlakke ritten. Hij werd in elke sprint geklopt". Jacques Anquetilafscheid van Nederland. Raymond Poulidor: duel met Anquetil HET GEVECHT JANSSEN-WAGTMANS CHAAM De lijst van winnaars van de Acht van Chaam ziet er als volgt uit 1933 Th. van Oers 1954 G. Voorting 1934 Fr. Dictus (B) 1955 W. v. Est 1935 K. Kaers (B) 1956 R. v. Steenbergen (B) 1936 K. Kaers (B) 1957 Fr. Mahn 1937 V. d. Ruit 1958 R. v. Steenbergen (B) 1938 K. Kaers (B) 1959 J. v. d. Putten 1939 G. Schulte 1960 R v. Steenbergen (B) 1940 C. de Groot 1961 R. Luijten 1947 C. Joosen 1962 W. Vannitsen 1948 A. de Korver 1963 J. de Roo 1949 J. Braspennincx 1964 J. de Roo 1950 W. Wagtmans 1965 C. Lute 1951 K. Leysen 1966 G. Karstens 1952 W. Wagtmans 1967 J. de Roo 1953 W. v. Est 1968 R. Wagtmans In de jaren 1941 tot en met 1946 werd de Acht van Chaam niet gehouden. (Van onze sportredactie) CHAAM De Acht van Chaam is ook dit jaar weer sterk bezet. Oud-hurgemeester Schram, voorzitter van de vereniging Acht van Chaam„Merckx kan niet komen, maar het deelnemersveld bevat genoeg interessante namen, om verzekerd te kunnen zijn van een aan trekkelijke cours. Dat Merckx niet naar Chaam zou komen stond bij voorbaat vast, want diezelfde dag woensdag is er een criterium in St. Pieters Woluwe, de woonplaats van het Belgische fenomeen. De winnaar van de Tour 1969 zou, zo was al van te voren afgesproken, in St. Pieters Woluwe starten. Slechts als dit een Nederlander was, zou hij van déze verplichting worden ontheven." belangstelling voor dit gebeuren ge loond o.a. door het beschikbaar stel len van een garantiefonds. De bur- jemeester van Breda, Ir. W. J. L. J. Merkx heeft zich bereid verklaard rondag de openingsplechtigheid 'e verrichten. Door de nauwe samenwerking met le gemeentelijke instanties en de me- I lewerking van particulieren en ande- ■e organisaties zijn de organisatoren ïr in geslaagd voor de ca. 800 zwem- ners plus hun coaches en supper- .era passende verblijfsaccommodatie !e vinden. De zwemmers en zwem- iters variëren in leeftijd van 10 W a. 25 jaar en zullen verdeeld in eeftijdsgroepen strijden om de beste ijden en de beste plaatsen in d® kampioenschap. Zij zullen een lqW >rogramma van 89 nummers, waar- ■nder een 6-tal voor schoonspringen n deze week moeten afwerken. Be angstellenden zullen op de gister® peciaal gebouwde tribunes de wed- trijden van nabij kunnen volgen. Voor de vaste Wolfslaar-bezoekers een oplossing gevonden doordat SI hun eigen bad dagelijks op be- erkte tijden kunnen zwemmen iet hun Wolfslaarabonnement ook et zwembad „het Ei" terecht kuil en. In totaal komen er 114 velre,!jÜ ingen met ca. 600 grote en ca. 2™ eelnemers onder 12 jaar, die elkaa 145 series, en voor de 8 snelst® ok in de finales strijd zullen lev sn. (ADVERTENTIE) voor BREDA: Koninginnestraat 63 Tel. 01600-36084 OOSTERHOUT: Bredaeeweg 2d Tel. 01620-3880 ROOSENDAAL: Hoogstraat 71 Tel. 01650-35792 BERGEN OP ZOOM-: Guido Gezellelaan 40 Tel. 01640-69 18 DATSUN AUTO'S v.a. 5896,80 incl. B.T.W. voor BREDA: Tilburgseweg 139 Tel. 01600-38879 OOSTERHOUT: Bredaseweg 2d Tel. 01620-3880 ROOSENDAAL: Hoogstraat 71 Tel. 01650-35792 BERGEN OP ZOOM Guido Gezellelaan 40 Tel. 01640-69 18 HONDA AUTO'S v.a. ƒ4491,2» incl. B.T.W. (Van onze sportredactie) CHAAM Het comité van de Acht van Chaam, dat na de Tuiee- ie Wereldoorlog is opgericht, is thans als volgt samengesteld: A. J. M. Schram, oud-burgemeester van Chaam, voorzitter, drs. J. A. C. Coenraads, secretaris, J. J. G. M. Schram, penningmeester, L. M. 'Donkers, reclame, J. A. de Jong, inschrijving renners, J. C. M. de Jong, inschrijving renners, L. Lau- rijssen, J. A. Leijten, H. A. M. Don kers en A. J. Laurijssen (allen le ien). Behalve secretaris Ad Coen raads wonen alle comitéleden in Chaam. Binnenkort zal het comi té weer geheel uit inwoners van Chaam bestaan, want Ad Coen raads gaat uit Breda terug naar Chaam. Jan Jansenbelust op revanche. Geen Eddy Merckx dus in de 71- ste editie van de „Acht van Chaam". De kwaliteit van het rennersveld is er echter niet minder om. Theo Balemans, de man die voor de con tracten zorgt, is erin geslaagd enke le prominente buitenlandse renners naar Chaam te trekken. De duizen den, die ongetwijfeld woensdag het intieme parkoers zullen omringen, kunnen de grote relevatie van de Tour, de Portugees Agostinho, aan het werk zien. Agostinho, die twee etappes op zijn naam schreef in de Ronde van Frankrijk, zou aanvanke lijk in St. Pieters Woluwe starten, maar is op het laatste moment toch gecontracteerd voor Chaam. Het zelfde geldt voor de Spanjaard Gan darias, vijfde in het algemeen klas sement van de Tour. Ook Gandarias komt naar Chaam. Een verrassing is de komst van de twee Fransen Poulidor en An quetil, de twee eeuwige rivalen. Vijf voudig Tour-winnaar Jacques Anque til en „eeuwige tweede Raymond Poulidor zijn twee grote trekpleis ters. Voor Anquetil betekent het op treden in Chaam tevens het afscheid van Nederland, want in oktober stopt hij definitief met wielrennen. Met Anquetil en Poulidor komen uit Frankrijk de regelmatige cou reur Desiré Letort en de nationale kampioen Raymond de Lisle. Zeker was men al van de komst van we reldkampioen Vittorio Adorni, die niet in de Tour rijdt en al eerder gecontracteerd werd. Adorni, die be halve dat hij de wereldtitel verover de ook kampioen van Italië werd en winnaar van de Ronde van Zwitser land, is een van de grote kansheb bers in Chaam. Er komen meer buitenlandse vedetten. De Duitse kampioen Pitt Glemser, zijn landge noot Hans Junkerman, de Luxem burgse kampioen Eddy Schutz, de Columbiaan Giovanni Jimenez, de Belgische Mann-Grundig-coureurs Willy en Paul in 't Ven, die de Ne derlandse profkampioen Jacques Frijters zullen steunen. Tevens de Belgische Willem II-ers Jules van der Flaes, Jos Timmerman, Herman van Loo, die Rik van Looy aan de overwinning zullen moeten helpen. (Van onze sportredactie PRINSENBEEK Voor het eerst sinds 1937 wordt er maandag in Prinsenbeek weer een profkoers ge houden. Het wielercomité van Prin senbeek, bestaande uit J. Pemen, L Leijs, M. van Tilburg, E. Petruc- c" en E. van de Wijngaard, dat het enterium in samenwerking met het Bureau Sportreclame Rotterdam ITon Vissers en Siem Waarden- "Wg) organiseert, was aanvankelijk niet zo gelukkig met de datum, een j het beëindigen van de Tour. Achteraf beschouwt men de 21ste Jhli echter als een gelukkige greep, "at is begrijpelijk, want het is het eerste optreden van Rini Wagtmans !!a de i'ïrande bouclé, waarin hij nternationaal naam heeft gemaakt. Naast Rini Wagtmans neemt de WiLem II-Gazelle ploeg deel met onder anderen Peter Post, Jos van ner Vleuten, Cees Haast, Harm Ot- tonbros, Eef Dolman, Jan van Kat- Uk en de Belg Jules van der «es, die met zijn landgenoten rneo Verschueren, Norbert Seeuws n Somain de Loof en de Engels man Norman Hill het buitenlandse contingent vormt. Van Caballero «arten Huub Harings, Gerard Koel, vl ,?°,ngers' Pi°t de Wit Albert an Midden en John Schepers Ba- vus komt met Bart Zoet, Matje Gerrits, Johnny Brouwer en Wim Deelen. De Bazuin-ploeg zal wor den vertegenwoordigd door Albert Jongkind, Marinus Paul en Henny Marinus. Het is zo goed als zeker dat ook de Zwitserse Costa Azzurra-ploeg met o.a. de Italianen Bruno Colombo en Carlo Galazzi en de Westduitsers Albert Fritz en Otto Bennewitz in Prinsenbeek zal uitkomen. De profs beginnen om 18.30 uur aan 100 kilometer op het ongeveer 1650 meter lange parcours, dat ge vormd wordt door Markt (start en finisch), Kapelstraat, Geertruides- laan, Pastoor Oomenlaan, Deken Maaslaan, Harmonielaan, Vianen- dreef en Groenstraat. Bij de amateurs, die 80 kilome ter rijden, zijn de grootste kansheb bers Tonny Barten (Zundert), Mi chel Bertou (Den Haag), Ton Da- men (UIvenhout), Phil Edwards (Engeland), Ad Konings (Sprundel), Chris Kipping (Den Haag), Cor Leu- nis (Amsterdam), Frans Ouwerkerk (Rotterdam), Ad van O verveld (Zeg ge), Rini Roks (St. Willebrord), Gerrie Velthuizen (Maasdam), Adri Wouters (Zundert) en Jan Zoons (Voorschoten). Van de plaatselijke favorieten starten alleen Couweleers en Kerre- mans. Dielemans kan niet deeln- mein, omdat hij onlangs een lichte hersenschudding opliep, toen hij ach terop een auto reed. Het gevecht Janssen (BIC) - Wagtmans (Willem H), een voort zetting van de vete die in de Tour de France hoog opgelaaid is, vormt ongetwijfeld het spectaculaire hoogte punt van deze Acht van Chaam. Janssen heeft veel goed te maken. In de Tour heeft Wagtmans hem definitief te ruggewezen. Wagtmans bleek de meeste keren de rapste spurter en ook in het algemeen klassement staat hij boven Janssen. Bovendien is Janssen de coupe die Rini Wagt mans vorig jaar in Chaam uithaalde door de Tour-winnaar te verslaan niet vergeten. Janssen heeft dit zeer hoog opgenomen en daar is de ruzie tussen dit tweetal mee begonnen. Wagtmans heeft in Chaam de bes te kansen, want hij weet zich ge steund door het grootste deel van de Willem li-ploeg, die volledig aan de start komt. Peter Post, die ook wel iets wil laten zien, Harm Ottenbros, Eef Dolman, Henk Nijdam, René Pijnen, Jos van der Vleuten, Leen Poortvliet, Jan van Katwijk, Cees Haast, completeren het Willem II - team. Ook de volledige Caballero- formatie met Den Hartog, Duyndam, Schepers, Vianen, Zoontjens, Stee- vens, Schuuring, J. Harings, De Wit, Krekels, De Groot, Schepers, Koel, Bongers, Van Midden en de Denen Palle Lybke en Freddy Eugen komt naar Chaam. Wim Dubois is even eens van de partij. Een deelnemersveld dus dat borg staat voor een interessante koers. Maar dat is in Chaam steeds geweest, interessant en boeiend. Rini Wagtmans opnieuw overwinning in Acht van Chaam (Van onze sportredactie) CHAAM De grote afwezigen bij de amateurkoers in Chaam zijn Fe- dor den Hertog en Joop Zoetemelk. Beide coureurs hebben niet inge schreven en de organisatoren heb ben niet geprobeerd hen te bewegen zich alsnog aan te melden, omdat zij hadden vernomen dat zowel Den Hertog als Zoetemelk startgeld vraagt. „Startgeld of reisvergoedin- gen betalen wij niet aan amateurs en nieuwelingen en daarbij maken wij voor niemand een uitzonde ring", aldus Theo Balemans, die al jaren het aantrekken van renners verzorgt. Toch hoeft het ontbreken van Den Hertog en Zoetemelk niet te beteke nen dat het een oninteressante koers wordt, integendeel, want de strijd is nu veel opener, terwijl nagenoeg de gehele nationale elite present is. De grootste kanshebbers zijn onge twijfeld Mathijs de Koning, de win naar van de Ronde van Oosten rijk, Popke Oosterhoff, die in de Ronde van Groot-Brittannië schit terde in de schaduw van Fedor den Hertog, Jan Aling, de triomfator van het vorige jaar, Piet Hoekstra, die bijzonder sterk reed in Olym piad Tour, Adri Wouters, onlangs eerste in het Westland-klassement en de selectierit voor het Neder lands kampioenschap op het circuit van Zandvoort en de Belg Jos van Beers, die met zijn landgenoot Huy- bers en de Westduitsers Karl-Heinz Muddemann en Klaus Neuhaus voor een internationaal tintje zorgt. Tot de favorieten behoren verder de jeugdige Haarlemmer Ron Bak ker, Michel Bertou, winnaar van Enschede - Munster, Peter van der Donk, Theo van de Leeuw, Piet van Katwijk, Wiecher Vlot, Louis West- ber^i!? P^°St: fn van de kansheb- s Prinsenbeek (Van onze sportredactie) BAARLE-NASSAU Het avond criterium voor beroepsrenners die dinsdagavond 22 juli te Baarle-Nas- sau zou worden gehouden ais een soort voorproefje van de Acht van Chaam, mag van de K.N.W.U. niet op deze datum gehouden worden. De K.N.W.U. is van mening dat met dit avondcriterium de Acht v. Chaam teveel concurrentie zou worden aan gedaan. In het bestuur van de Baarlese sup portersclub BAHENA, die het avond- criteriuin organiseert, is niet alleen de teleurstelling, maar ook de ver wondering groot. Verwondering om het feit dat men het avondcriteri um in 8aarle-N. ziet als 'n concur rent van de Acht van Chaam, waar van de verhouding die van Klein Duimpje en de Reus is. Grote te leurstelling omdat de organisatie van het avondcriterium al helemaal af gerond is. De affiches liggen klaar, de toeganskaarten, de middenstand heeft fors bijgedragen in de organi satiekosten e.d. In Baarle-Nassau is men nu boos op de organisatoren van de Acht van Chaam, die men ervan verdenkt via de K.N.W.U. de Baarlese plannen te hebben gedwarsboomd. En dat ter wijl volgens het bestuur van BAHE NA diverse malen aan de Chaamse organisatie is gevraagd of men daar bezwaar had tegen een avondcrite rium te Baarle-Nassau aan de voor avond van de Acht van Chaam. „We hebben gezegd: als jullie er bezwaar tegen hebben, doen we het niet. We willen een samenspel. Maar we hebben van Chaam hierop nooit ant woord gekregen. Ik vind het onbe grijpelijk dat men dit nu via de K.N.W.U. heeft gespeeld. Als ze ons op tijd hadden gebeld, dan waren we niet verder gegaan met onze plan nen", zegt Piet Soethout, een der be stuursleden van BAHENA, de sup portersclub van renners als Rik Wouters, Jules van der Flaas, Jac ques Freijters en Frans Staes. Er zijn door de Baarlese suppor tersclub nog wel pogingen gedaan om de K.N.W.U. haar beslissing te laten herroepen, maar men gelooft zelf dat hierop weinig kans is. De plannen om in Baarle-Nassau een profronde te houden blijven in ieder geval bestaan. Binnenkort zal een da tum hiervoor worden uitgekozen. Grijpt de K.N.W.U. dan weer in, dan wordt de wedstrijd op Belgisch grond gebied gehouden. „Wat dat betreft kunnen we in Baarle-Nassau alle, kan ten uit", zegt Piet Soethout. „We hebben er nog over gedacht om het avondcriterium op Belgisch ge bied te laten plaatsvinden. In Bel- gie moet je dat veertien dagen te voren aanvragen en omdat we pas elf dagen voor het avondcriterium de weigering van de K.N.W.U. kregen was dat niet meer mogelijk". Consul Cor Brouwers heeft aan de KNWU advies uitge bracht, de profronde van Baarle- Nassau niet dinsdag te laten hou den. De Willebrorder licht zijn ad vies toe met: „Ze vroegen de koers pas op 4 juli aan toen bekend was dat Wagtmans goed reed in de Tour en dat Frijters kampioen was. Voor al Siem Waardenburg wilde in de eerste plaats de Tour-successen uit buiten. Dat is echter een normale zaak. Maar als die wedstrijd zo laat wordt aangevraagd, kan dat organi satorisch niet allemaal meer gere geld worden. Ik zat met het keuren van het parcours en de jury. Ik heb de juryleden In de maand juni be richt gestuurd voor juli. Dat leverde al veel moeilijkheden op in verband met vakanties. Boven dien wilden ze per se een dag voor Chaam rijden. Waardenburg heeft ook gezegd, dat hij wilde profiteren van de mensenmassa, die naar Chaam komt. Het comité van de Acht heeft daar tegen geprotesteerd. Het is zelfs zo dat de burgemeester van Baarle Nassau alleen toestem ming wilde geven als ze in Chaam geen bezwaar maakten. Enkele le den van het comité uit Baarle Nas sau schijnen toen naar Sjefke de Jong te zijn geweest, die eerst fel tegen de koers in Baarle Nassau zou zijn geweest, maar later zou zijn bijgedraaid. De Jong vertolkte echter niet de mening van het hele comité, dat bij zijn oude standpunt bleef". Siem Waardenburg, die met Ton Vissers het Bureau Sportreclame Rotterdam vormt, zegt dat Brou wers alleen een voor Baarle Nassau ongunstig advies heeft uitgebracht, omdat men In Chaam protesteerde. „Dat heeft hij me zelf verteld. Orga nisatorisch had het helemaal geen problemen hoeven te geven. Dat had in veertien dagen gemakkelijk gere geld kunnen worden. Ik had nota bene de vergunning van de burgemeester van Baarle Nassau al in mijn zak. Dat is echt niet met een kunstgreep gebeurd, want Sjef de Jong had in tweede in stantie geen bezwaar tegen onze koers. Eerst spuugde gij vuur, maar later raakte hij ervan overtuigd dat onze koers best een dag voor Chaam kon worden gehouden. Ik vind het niet leuk wat die mensen uit Chamm nu hebben gedaan. Ze denken hele maal niet aan een buurgemeente, waarvan de burgemeester zelf zegt dat hij de dag voor, tijdens en na de Acht van Chaam helemaal dood is. En tenslotte is de Acht van Chaam groot geworden, doordat ze in Baar le Nassau in 1951 ophielden met het organiseren van profkoersen". rus, Jo Vranken, Arnold Voogt, Henny van Zandbeek en Wim Wan ders, de verrassende winnaar van de Ronde van Limburg en Mat Pustjens. Het is echter heel goed mogelijk, dat de winnaar niet in deze groep zit, want de Brabantse coureurs Frits Hogerheide, Leo Bogers, Leo Embregts, Nico van Hest, Cees Koeken, Ad van Overveld, Adri van Opdorp, Rini Roks en de Zeeuwse sprinters Cees Priem en Ko de Vrieze, beiden ploeggenoten van Jos van Beers, zijn bepaald niet kansloos. De wedstrijd van de amateurs be gint om 11 uur. De renners hebben dan 120 kilonieter voor de boeg, hetgeen wil zeggen, dat zij vijftien maal de achtvormige en acht kilo meter lange lus moeten afleggen. Bij de nieuwelingen zal alle aan dacht gevestigd zijn op Henk Poppe uit Nijverdal, die afgelopen zondag, een dag na zijn zeventiende verjaar dag, het landskampioenschap in de ze categorie veroverde. De coureur uit Overijssel zal het in het 150 wan sterke veld echter verre van ge makkelijk krijgen. Als zijn grootste concurrent mag wel Gezinus Hoven beschouwd worden, die niet alleen in crossen maar ook op de weg zijn mannetje staat- In Zandvoort werd hij onder meer derde in de massa sprint achter Poppe en de Westza- ner Jansen. De mogelijkheid is echter geens zins uitgesloten, dat beide grote fa vorieten verloren zullen gaan in het grote contingent Brabanders, dat wordt aangevoerd door Akkermans uit Nieuw-Vossemeer, Kees van Bracht uit Lage Zwaluwe, Damen, Zundert; Van Dongen, Prinsenbeek; Van 't Geloof, Lage Zwaluwe; Van Groezen, Made; Prinsen, Hank, en de plaatselijke vedetten Kusters en Leijten. Andere kanshebbers zijn de Zeeuwen Bal, Kwadendamme; M. Remijn, Kwadendamme; H. Re- mijn, Goes; B. Jurriaans, Amster dam: Neeskens, Borne'- Van Hal, Amsterdam; Van Rossum, Den Haag en Venix, Rotterdam. De nieuwelingen er hadden er 303 ingeschreven tegen vorig jaar 324 beginnen reeds om 8.30 uur aan tien ronden.

de Stem | 1969 | | pagina 23