non Matig kreeg alle kansen NAAR MIJN LAATSTE KILOMETERS WAREN ERG ZWAAR ALLE BOUWMATERIALEN Verlegh helpt U Bouwen! Grote namen in ronde Dinteloord BONIFACE RIJDT OOK HE Erel: Ster koer tour "heeft Rini mijn style" f Burgemeester Merla opent zwemfestijn Kisner: prof contract Matig Ook R. Wagtmans Ronde van Made N.V. Garage v. Dongen-Jonkers Datsun-dealer Honda-dealer SAMENSTE1 VAN COMll 22 DE STEM VAN ZATERDAG 19 JULI 1969 (Van onze speciale verslaggever) CLERMONT FERRAND Als men op hem had moeten gokken, zou er geen centime op Pierre Matignon gezet zqn. Hij stond gis terochtend immers 86e en aller laatste in het algemeen klasse ment met niet minder dan 3 uur. 34 minuten en 8 seconden achter stand op Eddy Merckx. En de laatste dagen had Pierre Matig non in de slotfase het tempo van het peloton niet eens kunnen vol- gen. Men vertelde dat Matignon (gebo- rfen 11 februari 1943 in Verehers- sur-Layon) niet alleen lichamelijk de uitputting nabij was, maar dat hij ook mentaal een flinke klap had ge kregen, toen hij vorige week op do- ptoggebruik betrapt werd en die schande aan het volk werd meege deeld. Sinds die dag reed Pierre Ma tignon meestal moederziel alleen achter het peloton. De volgers gaven hem nog één of twee dagen. Hoog uit. Maar het gekke was dat Maitug- non toch in de koers bleef. De ex-landbouwer, het vorig jaar kampioen van Frankrijk bij de ama teurs, ging stilletjes zijn gang. Ook gisteren fietste hij door de lommer rijke lanen'op weg naar de Puy de Dome lange tijd op zijn vaste plaats, achter in het peloton, dat uren lang voortkuierde in een zeer matig tem po. Maar na 130 kilometer kon men zijn ogen nauwelijks geloven. Plot seling schoof de drager van de rode lantaarn naar voren en met een krachtige demarrage scheidde hij zich af. Hij was niet langer de luste loze underdog, die elke dag de smaad van zijn falen had moeten incasse ren. Uit zijn houding straalde plot seling een vastberadenheid, die men niet voor mogelijk had gehouden. Toen hij ons voorbij reed had hij de kaken vastberaden op elkaar ge klemd, het stuur in een vaste greep. In de volgauto's gingen de wenkbrau wen omhoog. En in het peloton lach te men. Wat zou het als deze Matig non een minuut of wat voorsprong nam. Als de Puy de Dome begon zou hij waarschijnlijk te voet verder moeten. Want niemand gaf er ook maar een cent voor, dat de arme Pierre de top van de door tiendui zenden bezette col zou halen. Maar hoe anders verliepen de za ken. Pierre Matignon voelde zijn kans zich te revancheren en plotseling be schikte hij over geheimzinnige krach ten. Hij hield weliswaar, toen hij dodelijk vermoeid de top bereikte, slechts 1 minuut en 25 seconden van zijn voorsprong over, maar het was dan toch maar Matignon, die de grootste renner van deze tijd Eddy Merckx in een zo belangrijke etappe van zijn zesde ritzege afhield. Aanvankelijk deed hij zijn presta tie af met een: „Ach, ik had toeval lig een goeie dag". Maar als men hem wat nader aan de tand voelde, kwam de waarheid uit de bus. Het bleek, dat Pierre Matignon iedereen, ook zijn ploeg- lider, om de tuin had geleid. Het bleek dat Matignon, die zich gisteren nog in opperste nederigheid met zijn arm om Eddy Merckx geslagen (u weet wel: de bekende foto van num mer 1 en nummer laatst in het klas sement) liet fotograferen, zich de laatste dagen opzettelijk had laten afzakken om zodoende kracht te spa ren voor zijn opzienbarende koers van gisteren. Maar Matignon deed nog meer. Hjj was bovendien de avond tevoren naar Tourarts Maigre gestapt en hij had hem verteld dat hij zich niet goed voelde. De dokter had hem daar op versterkende middelen gegeven, waardoor Matignon verbaasd vast stelde: „Vandaag kon ik alles". Pierre Matignon vertelde zijn „Voorbereidingen" niet graag. Want men zou het in de Frimaticploeg maar matig waarderen. Een knecht, die zich onttrekt aan het werk in de ploeg en dan met de eer van een etappezege gaat strijken. Maar Pier re Matignon kon de verleiding niet weerstaan. Hij: „Het hele seizoen heb ik nog niets gepresteerd. Mijn beste prestatie was een tweede plaats in de Grote Prijs van Monaco, maar dat is niet meer dan een criterium. De taktiek vain de Faemaploeg en speciaal de taktiek van Eddy Merckx speelde Pierre Matignon wel in de kaait. Bij de start in Brivé was de situatie in het algemeen ploeger- klassement zo, dat Faema leidde met een voorsprong van slechts drie mi nuten en 3 seconden op Peugeot. Nu heeft ploegleider Lamme Driessens het zich in zijn hoofd gezet, dat Fae ma ook het ploegenklassement zal winnen. Driessens: „Merckx triomfeert in bijna alle klassementen, hij pakt de gele trui, de groene trui, het berg- klassement, het klassement voor de strijdlustigste renner. Maar ik wil nog meer. Iedereen heeft kunnen zien dat wij helemaal geen sterke ploeg hebben. Maar wij zijn nog steeds met tien man in de strijd en ik zal er voor zorgen, dat wij ook het ploegenklas sement winnen. Dat is dan mijn per soonlijke eer". Daarom ging Faema en vooral Merckxs gisterochtend van start met de opdracht geen aanval uit te lok ken, maar integendeel het peloton zo lamg mogelijk bij elkaar te houden. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Gisterenmiddag om half tien verschenen in de Mookse Kerkstraat de eerste bewoners met stoelen en krukjes op de trottoirs, om niets te missen van het traditionele schouwspel dat zich jaarlijks in hun straat afspeelt: de doortocht van de deelnemers aan de laatste etappe naar Nijmegen. Een dag in het jaar heerst er in de onopval lende Kerkstraat een drukte van belang, omdat de organisatoren de straat reeds drieënvijftig maal in de laatste route van hun spektakel stuk opnamen. Bovendien vormt de Kerkstraat voor de lopers een belangrijke mijlpaal op weg naar het schier onbereikbare Nijmegen. Aan het einde van de Mookse straat passeren zij namelijk het grote gele bord met het zeer welkome: Nog tien kilometer. de Tenminstewelkom voor sterken, die de eindstreep nog ver der hadden gedacht, maar een te leurstelling voor de gekwelden voor wie de laatste loodjes zoals altijd erg zwaar wegen. In ieder geval betekent het gele bord het begin van de zege tocht naar Nijmegen. Werden voor Mook reeds hier en daar bloemen toegestoken, in de laatste tien kilo meter zou dat grotere vormen aan nemen; om geheel volgens de tradi tie in Nijmegen te ontaarden in een enorme bloemenregen. Gisteren werd er niet van deze goede gewoonte af geweken. Familieleden, vrienden en kennissen van de deelnemers, maar ook de anonieme toeschouwer zorgde ervoor, dat de spierpijn en de blaren verzacht werden door een grootse bloemenhulde. Voor de deelnemers definitief de wandelschoenen uit konden trekken, stonden er echter eerst nog tochten van dertig, veertig en vijftig kilome ter op het programma. Na de matige temperaturen van donderdag viel de hitte gisteren bijzonder zwaar. De lo pers waren echter gewaarschuwd waardoor zij zo vroeg mogelijk van start wilden gaan. Voor de eersten zich via de Maasbrug bij Cuijck in de richting Mook begaven, brandde de zon alweer ongenadig. Om het leed wat te verzachten stond men in de Kerkstraat klaar met de tuinslang om ieder die het wilde een gratis douche te bezorgen. Zoals langs de hele route naar Nijmegen was in Mook intussen de menigte be langstellenden flink gegroeid. De Kerkstraat groeide door de komst van niet-Mookers uit tot een lang terras, waarvan regelmatig applaus klonk voor de doedelzakspelende Schotten, voor de oude Israëliër met zijn tamboerijn, voor de luidruchtige Amerikaanse militairen, maar ook voor de stille lijders, de blarenlopers, die zich al steunend voortbewogen. Want opgeven met de eindstreep in zicht was er niet bij. Daar dacht zelfs het meisje niet aan dat in de Kerk straat in elkaar zakte nadat zij te veel water had gedronken. Na door haar begeleiders verzorgd te zijn, ging zij moeizaam weer op weg naar de eindstreep, waar ook voor haar een medaille gereed lag. Op het mo ment dat de heer Van den Hoven uit Waspik met zijn Oosterhoutse maat de heer Maas de Kerkstraat inkwam was de voorhoede van het marche rende leger met enkele onvermoei bare snelwandelaars, reeds gepas seerd. Het Westbrabantse duo verkeerde, ondanks het feit, dat ze reeds 190 kilometer hadden afgelegd, in uitste kende conditie. Zij vormden de voor post van een in totaal uit vijf man bestaande groep. Van den Hoven, met zeven vierdaagsen de meest er varene van het tweetal, vond deze vierdaagse wel meevallen: „Donder dag zouden wij een bijzonder zware dag krijgen, maar daar hebben we weinig van gemerkt. Wij waren trou wens wei blij dat we door het zakken van de temperatuur wat opluchting kregen". Rond het middaguur barstte het wandelgeweld in Mook pas goed los. Vooral groepen militairen vulden de straten en zorgden ervoor dat het tempo hoog bleef. Dat er in de colon nes vrienden kapot zaten, mocht de pret niet hinderen. Hangend tussen twee collega's haalden zij het verlos sende einde nog wel. Voor dergelijke karweitjes bleef de uit twaalf man bestaande afvaardiging van de vlieg basis Gilze-Rijen gespaard. Onder leiding van adjudant Smits uit Etten-Leur begon de groep mon ter aan de laatste kilometers. „De jongens hebben het de eerste dagen wat benauwd gehad door de hitte, maar nu gaat alles prima. Wij hebben geen uitvallers", aldus de adjudant, die zelf voor de elfde maal op weg naar Nijmegen is, „Ik heb er zelf geen moeite mee. Voor mij is het langzamerhand een routinezaak", voegt hij er ten overvloede aan toe. Hoewel de militairen overheersten bleef er nog voldoende aandacht voor de burgergroepen over. Voor de een zame zwoegers, die vaak zonderling uitgedost paradeerden. Hoewel hun aantal in het grote geheel bijna in het niet zonk, oogstten de deelnemers uit Brabant en Zeeland toch ook meerdere malen applaus. Een bijzon der fitte indruk maakten de heren Herrings en Leenders van het Breda se E.M.B.E.E. Speciaal voor dit eve nement trainden zij in de buurt van Rreda 500 km. Het resultaat was er dan ook naar. Debutant Leenders: „Volgend jaar vinden ze mü zeker weer in de Vierdaagse". Pas tegen drieën bereikten de laat- sten de Kerkstraat, en braken de be woners hun "terrasjes af. Misschien was het voor hen de laatste keer ge weest, want als in de loop van dit jaar de bailybrug bij Cuyk wordt weggehaald, zal men dit traditionele hoogtepunt moeten missen. THEO KLEIN. Deze man had het gisteren erg warm. Hjj trok zijn hemd maar uit (ADVERTENTIE) G1NNEKENWEG 290 BREDA TEL. 01600-30300-47850 (Van onze sportredactie) Als de Tour de France morgen eindigt, zal een markante figuur in Vincemies ontbreken: Wout Wagtmans. „Sinds ik ploegleider ben geweest, was ik nagenoeg elk jaar present in Parijs. Ik was nu ook graag gegaan, maar ik kan helaas niet. Een chauffeur van mij is met vakantie en daar moet ik voor invallen. Ik moet vanavond nog naar Italië. Tja, het werk gaat nu eenmaal voor het meisje". Wout Wagtmans, die een stuk of tien keer de Tour de France heeft gereden hij ujos na Wim van Est de eerste Nederlander die de gele trui droeg met als beste prestatie een vijfde plaats in 1953, herkent in zijn neef Rini zichzelf. „Hij heeft mijn type, mijn style van koersen. Ik vlamde er ook rustig de laatste twintig kilome ters uit. Al was het maar om een halve minuut winst. Hij denkt ook alleen maar: vandaag koersen en niet wat krijgen we nog tot Parijs". Wout Wagtmans, die in 1956 goede uitzichten had op de eind overwinning, maar de gele trui in de laatste Alpenetappe aan de uit eindelijke winnaar Walkowiak, een volkomen outsider, verloor, vindt Rini Wagtmans de ontdekking van deze Tour. „Ik heb een stukje uit een Franse krant, waarin staat: „Rêvelation de la Tour: Rini Wagtmans". Ik vind dat dat zo is. Hij is in de Alpen mee de grote man geweest. In de Pyreneeën was er maar een man. Merckx. Maar Rini was toch steeds bij de man nen die het dichtst by Merckx stonden". Een vergelijking tussen zijn tijdgenoten Coppi, Bartali, Koblet en Poblet en Merckr u>il Wout Wagtmans wel maken. „De groot ste uit mijn tijd vind ik Hugo Ko blet. Ik sla hem hoger aan dan Coppi. Hij heeft niet lang gefietst, maar hij heeft dingen gedaan, waarvan wij zeiden dat het onmo gelijk was. Maar ik gelooj toch dat Merckx boven allen uitsteekt. Die man rijdt gewoon in zijn eentje de Aubisque of en af. Geweldig. Ja, er is maar een renner in deze Tour. Hij neemt nota bene alle truien mee naar Parijs. Ik geloof niet dat dat ooit eerder is voorge komen". In de resterende etappes ver wacht Wout Wagtmans weinig ver schuivingen meer voor in het klas sement. „De eerste vijf staan uast. Misschien Rini als zesde ook nog. De verschillen zijn te groot. En- WOUT WAGTMANS kele minuten. Dat is in die l tijdrit volgens mij nooit meer gotj| te maken. Daarom vind ik het oeil zo jammer, dat Rini vandaag inE| gelijk met Gandarias op de ft] de Dome is gekomen. Anders fe] hij misschien nog vijfde kunnnl worden. Het 'is me eigenlijk mi een beetje van hem tegengetsl] Zen". In de laatste ritten ziet Wagtmans geen zege meer wejjt.1 legd voor een Nederlander. ,ji| geloof niet dan Janssen nog et] komt. Rini zeker niet, want tl heeft direct Gandarias achter zitil aan. Nou en Karstens mag geit] ik niet. Dolman, nee. Het is dr<*.f vig, vroeger was dat heel wat i: ders. De Nederlanders zijn n] buiten Rini ook niet meegevallen I Het was alleen jammer, dat Olfen-I brosje en Eef Dolman net j werden". Wout Wagtmans snijdt ook even de controverse tussen In Janssen en Rini Wagtmans „Jammer voor Jan Janssen. Hjj moet toch begrijpen dat er Nederlandse ploeg fietst. H een merkenploeg. Ze fietsin m voor hun baas en niet m de KNWU. Overigens vinl it dat Janssen veel verloren taftsitiis vorig jaar. Afgezien van dimt- king. Dat is wel gebleken™ïo) vlakke ritten. Hij werd in sprint geklopt". (Van onze sportredactie) BREDA Van 20 tot en met 21 juli zal Breda in het teken van de Nederlandse zwemsport staan. Dan zullen nl. in bet recreatie-zwembad „Wolfslaar" bij Breda de nationale zwem- en schoonspringkampioen- schappen onder auspiciën van de KNZB worden gehouden. De organisatie van dit evenement berust bij de zwemvereniging Surae onder voorzitterschap van de heer C. de Vos uit Breda. Het gemeente bestuur van Breda heeft haar grote (Van onze sportredactie) DINTELOORD De kopstukken van de Caballero-ploeg, Harry Stee- vens, Adric den Hartog en Leo Duyn- dam, nemen vanmiddag deel aan de profronde van Dinteloord. Andere kanshebbers er starten om 16.00 uur 45 profs voor 120 kilometer zijn de Willem Il-coureurs Jan van Katwijk, Maarten Breure en Rik Wouters, die deze ronde een keer op zijn naam schreef, Henny Marinus, Henk Cornelisse (beiden Bazuin) en de Batavus-renner Bart ZOET, E I op belust zal zijn voor de derde maai in Dinteloord te winnen. De kans is vrij groot, dat ook de Nederlandse kampioen Jacques Frij- ters zal deelnemen. De organisato ren hadden de in Weelde wonende Nederlander al voor het nationale kampioenschap op het Adsteeg-cir- cuit gecontracteerd (voor 25 gulden) maar zij zonden Frijters een nieuw contract, nadat deze de wegtitel be haalde- Het wachten is nu nog op een bevestiging van Frijters. De favorieten bij de nieuwelingen 65 deelnemers zijn Van Laar hoven, Van Groezen, Van Bracht, Akkermans en de plaatselijke vedet te Bolluyt. De nieuwelingen beginnen om 14.00 uur aan 50 kilometer. Er wordt gereden op het traditio nele, 1500 meter lange parcours, dat voert over de Westvoorstraat (start en finish), Stoofdijk, Burgemeester Popstraat, Prinses Irenestraat en het Zuideinde. (ADVERTENTIE) ZONDAG 21 JULI in (Van onze speciale verslaggever) CLERMONT-FERRAND Morgen zondag, is de Tour de France afge lopen. Voor de 86 renners, de ploeg leiders, het personeel, de organisatie, de journalisten en noem ze maar op, ligt het eindpunt van de zware trip in Vincennes. En daar ook stapt Bo niface Estrada uit de ronde. Hij doet dat na een bewonderenswaardige in spanning, die niet geleverd werd bin nen het officiële organisatieraam van meneer Gofldet, maar die een puur individuele aangelegenheid was. Boniface Estrado heeft namelijk de Tour de France enkele uren voor de renners gereden. Op een semi-sport- fiets, gekleed in rennersbroek waar boven een veel te grote trui met de reclame van Poulidors merk Mer- lier, vier reservetubes aan het stuur en een kleine rugzak in de nek. Zo is Boniface de hele route over geweest, tot in de bergen toe. Met zijn 52 jaren leverde de genaturali seerde Fransman daarmee een pres tatie, die ieders bewondering af dwingt en daar blijkt Boniface gevoe lig voor. Zijn krachttoer laat zich beter accentueren, wanneer men weet, dat hij aan de trip begon om te herstellen van een gebroken been. „Dat weer moest worden zoals het was", riep hij ons gisteren toe. Wat hij na de Tour gaat doen? „Gewoon terug naar mijn werk", zei Boniface. „Ik ben tuinman van de gemeente Carcassone. Speciaal voor de bloe men. Met struiken hou ik me niet bezig, dat mag een ander doen". En hijgend van de inspanning, die het korte interview al rijdent kostte, vervolgde hij zijn weg naar Clermont-Ferrand. Vandaag stapt hij enkele uren voor de renners vertrek ken op zijn fiets om naar Montargis te rijden en zondag gaat hij via Cre- teil near Vincennes. Dan is ook voor Boniface Estrada de Tour de France teneinde. (Van onze sportredactie) BREDA Peter Kisner, de 24- jarige coureur uit Heikant heeft gistermiddag een profcontract ge tekend bij Van Wijk, groothandel in gedistilleerd. In restaurant „De Congo" aan de Rijsbergseweg zet te Kisner gisteren zijn handteke ning, en dat betekende dat hij de eerste prof is die Van Wijk onder contract heeft genomen. Van Wijk: „Het ligt in de be doeling dat ik minimaal zes profs zal contracteren. Ik wil het voor lopig echter nog even aanzien. Kisner blijft de eerste maanden de enige die een contract krijgt Volgend jaar ga ik dan uit breiden". De profs die bij Van Wijk onder dak komen zullen alleen in wed strijden in Nederland starten. Van Wijk en Kisner kenden elkaar nog uit de tijd dat beiden in Amers foort woonden. Kisner verhuisde ruim drie jaar geleden naar Hei kant en Van Wijk naar Papen- drecht. Kisner zal morgen in Din teloord zijn debuut maken als prof. Maandag start hij in Prin senbeek en woensdag in de Acht van Chaam. belangstelling voor dit gebeuren e] toond o.a. door het beschikbaar të] len van een garantiefonds. De to] gemeester wan Breda, Ir. 'W. J. L| Merkx heeft zich bereid verkMI zondag de openingsplechtigheid 4 verrichten. Door de nauwe samenwerkinj de gemeentelijke instanties code dewerking van particulieren en m1 re organisaties zijn de organs.: er in geslaagd voor de ca. 800 mers plus hun coaches en sujpJl ters passende verblijfsaccomm1®-] te vinden. De zwemmers en wel sters variëren in leeftijd van 1» ®l ca. 25 jaar en zullen verdeeld leeftijdsgroepen strijden om de tijden en de beste plaatsen in kampioenschap. Zij zullen een IF] programma van 89 nummers, onder een 6-tal voor schoonsprtf!" in deze week moeten afwerken. 1 langstellenden zullen op de gist® speciaal gebouwde tribunes de strijden van nabij kunnen volgen- p Voor de vaste Wolfslaar-b1 is een oplossing gevonden doordth| in hun eigen bad dagelijks op "l perkte tijden kunnen zwemmen I met hun WolfslaarabormementoW-f het zwembad „het Ei" terecht BJ-I nen. In totaal komen er 114 veri] gingen met ca. 600 grote en ci*I deelnemers onder 12 jaar, die r in 145 series, en voor de 8 sM ook in de finales strijd zullen ren. (ADVERTENTIE)! voor BREDA: Koninginnestraat 68 Tel. 01600-36084 OOSTERHOUT: Bredueweg« Tel. 01620-3880 ROOSENDAAL: Hoogstraat 71 Tel. 01650-35792 BERGEN OP ZOOM-: Guido Gezellelaan 40 Tel. 01640-69 18 DATSUN AUTO'S va. f 589W» incl. B.T.W. voor BREDA: Tilburgseweg 139 Tel. 01600-38879 OOSTERHOUT: Bredaseweg^ Tel. 01620-3880 ROOSENDAAL: Hoogstraat Tel. 01650-35792 BERGEN OP ZOOM Guido Gezellelaan 40 Tel. 01640-69 18 HONDA AUTO'S v.a. ƒ4491,4» incl. B.T.W. Jacques Anquetil CHAAM De li] er als volgt uit 1933 Th. van Oer] 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 Fr, Dictus (I K. Kaers (Bj K. Kaers (B| V. d. Ruit K. Kaers (B| G. Schulte C. de Groot C. Joosen A. de KorveJ J. Braspennii W. Wagtman^ K. Leysen W. Wagtman:! W. v. Est In de jaren 1941 tot] gehouden. (Van onze sportre^ CHAAM Het co Acht van Chaam, dat de Wereldoorlog is ol thans als volgt samen, J. M. Schram, oud-bi van Chaam, voorzitter C. Coenraads, secretar M. Schram, penningmei Donkers, reclame, J. A inschrijving renners, J.j Jong, inschrijving renne rijssen, J. A. Leijten, H. kers en A. J. Laurijsser den). Behalve secretaris raads wonen alle comil Chaam. Binnenkort zal té weer geheel uit inur| Chaam bestaan, want raads gaat uit Breda t| Chaam. (Van onze sportre PRINSENBEEK Vo< sinds 1937 wordt er n Prinsenbeek weer een pr houden. Het wielercomite senbeek, bestaande uit J. Leijs, M. van Tilburg, co en E. van de Wijngaa criterium in samenwerkh Bureau Sportreclame (Ton Vissers en Siem burg) organiseert, was a niet zo gelukkig met de dag na het beëindigen ve Achteraf beschouwt mei ■jnii echter als een geluk Dat is begrijpelijk, want eerste optreden van Rini na tie „grande bouclé, internationaal naam hee: Naast Rini Wagtmans Willem II-Gazelle ploeg onder anderen Peter Po der Vleuten, Cees Haast tenbros, Eef Dolman, Jan wijk en de Belg Jules hlaes, die met zijn Ie ■theo Verschueren, Norbe en Romain de Loof en t man Norman Hili het bi contingent vormt. Van starten Huub Harings, Ge Gert Bongers, Piet de V van Midden en John Sch tavus komt met Bart Peter Kisner (rechts) tekent het contract. De heer Van Wijk kijkt toe. *eter post: een van dc ners in Prinsenbeek

de Stem | 1969 | | pagina 22