ledewerker i edewerker Wat stelt dit voor? Lossing Limoges: groot schandaal! Per 1 augustus a.s. wordt elke Betaalcheque gegarandeerd tot f 100,-. nmanz® HERDENKING Welkom nieuws voor iedereen die Betaalcheques uitgeeft en ontvangt: NAAR DE MAAN deze eilanden en in nesten er! Maar waar. grot? 50 JAAR OMROEP 5IE- en WATERBEDRIJF rnboslaan 39, kan geplaatst in het hoofd van de afde- zn boekhouding, die in het »t zal worden met nacal- FUNCTIES nene itudie IS VEREIST: ontwikkeling, Mulo, voor SPD tot aan' jaar. telijk van leeftijd, oplet, ig van f 834,- tot f U43,. het bezit van het diploma laris tot maximum f 1272,- ie is voor rekening van de ies met uitvoerige inlich- en na het verschijnen van n de directeur van boven- DE STEM VAN ZATERDAG 19 JULI 1969 19 i-medium waar uw zaak juifen kan "ï£L :er weten van assante machi- uur dan de in- lon op en wij het gevraagde iheel vrijblij- JON imgaande foldermateriaal p zonder postzegel verzenden ;n Dijkhof Handelmij N.V., Doetinchem. rögvJmi%f\ Op woensdag 16 juli gaan de drie astronauten Neil Armstrong, Michael Collins en Edwin Aldrin naar de maan. Neil Armstrong zal de eerste stap op de maan zetten. Het duurt nog maar even of ze vertrekken. Ze vertrekken vanaf Cape Kennedy. Ze zijn al in de Apollo 11 ingestapt. Het duurt nog 10 seconden voordat ze vertrekken 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1,0. Daar gaan ze op weg naar de maan. Het zal 4 dagen duren voordat ze er zijn. Het zijn in de 300.000 kilometers die ze moeten afleggen. Ze nemen stukken steen en aarde mee terug van de maan. Het duurt altijd 10 of 11 minuten voordat de eerste trap eraf gaat. Iedereen voelt zich nog goed. De eerste trap is er nu al af. De tweede zal er over een poosje ook af gaan. Ze hebben al heel wat kilometers afgelegd. Voordat ze gaan eten vraagt Cape Ken nedy of alles nog goed is. „Ja", zegt Edwin Aldrin, „alles is goed. De tweede en de derde trap zijn er nu ook af". Een paar dagen gaan er nu voorbij. Nog 2 dagen en ze zijn bij de maan. Ze zijn al een beetje zenuw achtig. Niemand is er ziek, zoals het ruimteaapje Bonnie, die nu terugkomt. Nog een dag duurt het. Het is bij hun al avond voor de belangrijke dag. Ze kunnen bijna niet slapen. Maar eindelijk breekt de belangrijke dag aan. Over een uur gaat Neil Arm strong een wandeling maken op de maan. Ze maken alles gereed. Het uur is zo voorbij en daar gaat Neil Armstrong. Hij zet de eerste stap op de maan. De maan is hobbelig. Er liggen allemaal stenen en rotsblokken. Eerst gaat bij wandelen en daarna stukken steen zoeken. Zoeken hoeft niet, want er liggen er genoeg. De stukken steen worden langs een touw in de lem gehesen. Neil Armstrong gaat er nu ook in. Ze juichen als ze hem zien. Alles is volgens plan verlopen. De terug reis is ook goed verlopen en ie dereen is blij als ze hun zien. WILMA DE RUITER Pieter Huijsersstraat 56 Breda, Hoge Vucht I 11 jaar. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Op 6 november 1969 is het 50 jaar geleden dat ir H.H. Schotanus a Sterlnga Idzerda te Den Haag zijn radiouitzendingen begon. Naai- de aanvaarde kenmer ken van radio-omroep, te weten dat het uitgezondene ontvangen kan worden door ieder die dit wenst en voorts dat het uit te zenden pro gramma van tevoren gepubliceerd is, kan het begin van deze uitzen dingen beschouwd warden als het begin van de eerste radio omroep ter wereld. Op 6 november zal in Den Haag ccn herdenking plaatsvinden, die wordt voorbereid door het comité „50 jaar omroep". In dit comité hebben zitting de vertegenwoordi gers van de omroep, de PTT, de radiohandel- en industrie, de veron (zendamateurs) het Nederlands elee tronioa- en radio genootschap (nerg) en het postmuseum. Voor zitter is de heer E.A. Schuttenhelm (NOS), secretaris van het comité is de heer J. van Braked (PTT). Daar naast is een comité van aanbeve ling gevormd waarvan inmiddels Prins Bernhard liet beschermheer schap heeft aanvaard. Zeer binnen kort zal een gedenkboek, getiteld „A Steringa Idzerda, de pionier van de radioomroep" van de hand van de heer P.A. de Boer van het post museum te Den Haag worden uitge geven. „Als u de tekening bekijkt zult u denkenWat is dat nou voor iets raars. Dan moet u een eindje van de tekening gaan staan en u voorstellen dat u in de Apollo zit. U ziet door het raam de parachutes van de Apollo. U bent in de dampkring en daalt naar de aarde." Dit briefje heeft Ger Luysterberg bij zijn tekening gedaan. Zijn adres is: Halsterseweg 16 in Halsteren. Ger is 13 jaar en hij heeft de derde prijs gewonnen in de wedstrijd over de maanreis. Hartelijk gefeliciteerd! VAN 30 SEPTEMBER tot 3 okto ber a.s. wordt in Dublin voor de vierde maal het gouden harp festi val gehouden, een jaarlijks terug kerend concours van programma's over volksmuziek en folklore, Voor dit concours zenclt de NOS-televisie „samenapraakjes" in, een KRO- programma van volksliedjes, sa mengesteld en gezongen door Ma- rie-Cecile Moerdijk met medewer king van Marco Bakker en een meisjeskoortje. DE NOS-TELEVISIE zal twee programma's inzenden naar het 21 ste concours om de Prix Italia, dat dit jaar van 8 tot 23 september in Manua wordt gehouden. Voor de ca tegorie documentaires wordt het NCRV-programma ,D-day" inge stuurd, voor de categorie dramati sche producties het programma „van A tot Z" uit de NOS kunstse rie „eigentijds". —WASHINGTON (DPA) De ruimtevaarders van de Apollo-11 ne men voor de filatelisten een brief en poststempel mee naar de maan. Op de maan wordt dit speciale stempel „maanlanding 20 juli 1969 V.S." af gedrukt. Op aarde wordt deze eerste- dag-enveloppe vermenigvuldigd. In augustus komt een speciale postze gel uit waarop een ruimtevaarder, van de fcrap afdalend na»ar de maan- bodem, wordt afgebeeld De rampvlucht Barcelona houdt nog altijd pennen in beweging. Mijn theorie dat de duivèn die de westelijke richting, via Toulouse genomen hebben, het minder zwaar voor hun kiezen hebben gehad, vindt steun in het feit dat er nu alleen al in Zeeuws-Vlaanderen een goeie twintig thuis zijn, op iets van tweehonderd in heel Nederland. Hetgeen niet wegneemt dat vijfentachtig percent (waaronder veel „landlopers") nog altijd „poter" is, zoals Leen Pee man het op zijn Flakkees zei. De massa van de Duitse duiven heeft de grote klad de Tichting doen kiezen via Montpellier, Avignon en Montelimar, dat wil zeggen door het dal van de Rhone. Alwaar op die bewuste vrijdag de mistral gewaaid heeft met on gekende hevigheid. Toch zijn de sterken en de taaien er ook via deze route doorheen gekomen. Indrukwekkend zijn de tijden van de douanier Albert Monin te Cul des Sarts, op de Franse grens in de Ardennen zaterdagavond 17.49 en 17.50 (twee gelijk op de piere en zondagmorgen 7.10, 7.15 en 7.30. Formidabel. Vlakt ook de vijfentachtig jaar oude heer Julien Mathijs te Vichte bij Kortrijk niet uitzaterdag te 16.15 en te 17 uur en zondag te 6.10 en te 9 uur. De eerste ereprijs internationaal wordt gewonnen door Maurice en Josse Opsomer te Maarke-Kerkem, zaterdagmogen te 11.46. Woorden schieten te kort om deze krachttoer op waarde te schatten. Ik sprak erover me de Bredase deelnemer L. Spierenburg die de 3e prijs nationaal van het Nederlandse contingent wint. Deze wees erop dat in een reportage zijn opvatting on juist was weergegeven. Spierenburg heeft niets dan lof over de organisa tie van het concours Barcelona door Cureghem-Centre; hij gelooft alleen niet en daar treed ik hem in bij, dat de mistral, laat hij snelheden berei ken van zeventig, tachtig kilometer per uur, duiven de Middellandse Zee in blaast. En wel hierom niet, omdat hij in Nimes en Arles, kortom in het departement Bouches du Rhone al lang is uitgeraasd. Wat de heer Spierenburg bedoelde te zeggen is dat de lossing van VEER TIG DUIZEND Hollandse (en moge lijk ook een groot konvooi Duitse) duiven, zaterdagmorgen in Limoges ten enenmale onverantwoord is ge weest. Het was zaterdag in Limoges absoluut niet bekwaam om te lossen. Uren later vlogen er nog tienduizen den duiven boven de stad, het bleek dat ze niet in staat waren op goede koers te gaan liggen. De voorzitter van de Entente Beige acht deze los sing een groot schandaal. Het con cours is dan ook een catastrofe ge worden zonder weerga. Ooggetuigen die noordwaarts reden naar Chateau- roux, verklaren dat de bussen twee uur lang met groot licht van hun kop lampen hebben moeten bollen, zo mistig en donker was het Ik meen te weten dat de hoofdcon- voyeur van de Nederlandse Algemene Bond, O. M. Stroop te Roosendaal, die hier de leiding had en die de he ren Geerdink en Vroegh (in Neder land) op de juiste wijze had dienen in te lichten over de situatie in Li moges, van officiële zijde om „ophel dering" zal worden gevraagd. Ontel bare gedupeerden zijn om het duide lijk te zeggen „des duivels" De sterke Limoges-speler Ko Nipius te Middelharnis had er zondagavond, (ADVERTENTIE) De groene Betaalpas en de groene Betaalcheque zijn een opvallend succes. Op 27 november 1967 vond de introductie plaats. Nu al zijn er meer dan 600.000 betaalpashouders. Er zijn al miljoenen Betaalcheques uitgegeven. De praktijk heeft geleerd dat Betaalcheques een veilig betaalmiddel zijn. Daarom wordt nu met een gerust hart de garantie op elke Betaalcheque verdubbeld tot f 100,-. Vanaf 1 augustus a.s.mogen dus op iedere groene Betaalcheque bedragen tot maximaal f 100,- worden ingevuld. Welke voordelen heeft dat voor u, die de Betaalcheque uitgeeft? U hoeft bij hogere bedragen minder Betaalcheques uit te schrijven. Natuurlijk kunt u uw Betaalcheques voor ieder bedrag blijven gebruiken. En nieuwe Betaalcheques zijn snel bijbesteld. Het wordt voor u gewoon een stuk gemakkelijker. Welke voordelen heeft dat voor u, die de Betaalcheques ontvangt? U heeft minder administratieve rompslomp, want u hoeft minder Betaalcheques te verwerken. Betalingen aan u of aan de kassa verlopen in het vervolg vlotter. Het wordt ook voor u gemakkelijker. N.B. Ook na 1 augustus 1969, zullen voorlopig nog vele Betaalcheques in omloop zijn, waarop staat vermeld: maximum garantie f 50,-. Laat u dus niet in verwarring brengen: Ook deze Betaalcheques zijn vanaf 1 augustus '69 gegarandeerd tot f 100,-. na twee volle vluchtdagen, veertien thuis van zijn vijf en veertig. Van zijn bovenste tien van de poulebrief, ont braken er nog negen Door de onverantwoordelijke los sing is dit de ergste Limoges gewor den, ik mag wel zeggenvan deze eeuw. Hier volgen een aantal meldingen uit Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Be veland zaterdag Lense-Visser te Axel 20.30, Jan Claessens te Hoede- kenskerke 21.12, René Verstraeten te Oostburg 21.41 en vervolgens zondag morgen F. Dommanchet te Hansweert 5.06 en 6.02, Philipsen te Yerseke 6.33. De Ruyter te Vlissingen 6.43, Van Hee te Cadzand 6.52, Staf Dusarduyn te Groede 7.02 en 1.17, A. Bosman te Heikant 7.11, A, Bre vet te Oostburg 7.07, G. Pas te Oostburg 7.04, M. Krijger te Oost burg 7.21, A. Risseeuw te Oostburg 7.26, W van Unen te Oostburg 7.26, H. Janse te 's Heerenhoek 7.50, René Verstraeten te Oostburg 7.39, J. Bakker te Zaamslag 7.39. Het zullen de eerste twintig wel zijn in deze volgorde. Dank voor de promp te bediening aan correspondent Ger- rit Snelders, de grote kampioen van Hulst. Ziehier de uitslag van Vilvoorde in de Bredase Bond met 4761 dui ven1 1 Willem Voeten, ver in de ze ventig doch rap als een eerste jonk heid om ze te pakken, 2 P. Hoka, 3 F. Blommers, 4 en 7 de water- vlugge C. Riemslag, 5 Jos Vermon den, 6 L. Remie jr., 8 S. van der Put, 9 A. van Aart, 10 H. van den Broek, 11 W. Vermeulen, 12 A. Roks 13 C. de Grauw, 14 en 17 J. Bor- burgh, 15 mej. Riet Boeren, 16 Jan. Sips, 18 P. van Oers (eigen neef van Thijs), 19 A. Nuchelmans, 20 P. Kouwenberg, 21 F. Martens, 22 J.C. Vermeeren, 23 G. van Rumund, 24 P. Vergouwen, 25 A.W. van Doorn enz. Het ging heel wat beter dan van Duffel. Idem In Ginneken en Ulvenhout met 920 duiven: 1 Sooi van Gils, 2 C. van Dijk, 3 J. de Rooij, 4 A. Jansen, 5 C. van de Velden, 6 A. Antonissen, 7 C. Paulissen, 8 J. van de Laar, 9 A. van de Kerkhof, 10 F. Martens (en zonen). Ook op Limoges geeft de snelle en gevreesde F.J. van Gils ze allemaal het nakijken, opvolgers F. Heyblom met 2 en 4 en Driek van der Aa met 3 en 5. Dongense Bond op Vilvoorde met 1345 duiven: 1 en 2 G. Backx, 3 en 7 J. Theeuwes, 4 J. Ooms, 5 Vebro, 6 Fr. IJpelaar, 8 en 11 J. van Wan- rooij, 9 J. Verkooijen, 10 C. van Gerven- Hier de uitslag op Lim- ges: 1 6 8 A. Trommelen, 2 3 4 10 14 J.A- Verharen, toe maar jongens, 5 en 16 J. Ackermans, 7 Jac. Koe nen, 9 Vebro enz. De oude heer Ver haren pakt er nog niet nevens! Baarle Nassau e.o. met 1204 duiven: II Jan van Giis, 2 A. Spitters, 3 J. Rentiens, 4 A. van den Brand, 5 Jan Vermonden' 6 Jos Laurijssen, 7 C. Krijnen, 8 Juul de Laat, 9 C. Mar tens, 10 en 11 Jos Leyten enz. Oosterhoutse Bond op Vilvoorde met 3072 duiven: 1 15 en 24 W. van Godl (en zonen), 2 Vermeulen-Huy- gens, 3 C. van Dongen Pzn-, 4 An- dries Sips, 5 L. van Rijthoven, 6 Th. Maas, 7 C. Ligtvoet, 8 H. Mathon, 9 P. van der Heijden, 10 W. Heeren, 11 P. Hofkens, 12 J. Houdijk, 13 W. Timmermans, 14 J. van der Pluym, 16 Gebr. Stultjens, 17 Joh.van Gils, 18 P. van Tilburg, 19 J. van Tilburg, 20 Pietje Beenhakkers, 21 C. van Trior, 22 C. Dekkers, 23 en 25 J. Koreman enz. De combinatie Ettcn en Leur vloog St. Ghislain met 2632 duiven: 1 beenhouwer Jan Fasen, 2 C. van Bedaf, 3 en 6 E. Mol, 4 A. van der San de, 5 en 17 Dirk Rijkenbarg, 7 J. Teeuwkens, 8 J. van Kemenade, 9 P. Hendriks, 10 A. Knobbel, 11 G. Hermes, 12 Adr. Lazeroms, 13 Ant. de Pijper, 14 M. Rijnvos, 15 C. Mol, 16 A. van Nispen, 18 R. Heeren, 19 Ant Robbeson, 20 J. van den Berg enz. Ant. de Pijper draait 13 22 25 35 enz. De Zwaluwen op St. Ghislain met 381 duiven: 1 en 3 B. van Oorschot, 2 A. Knoop, 4 7 12 17 C. Heil, 5 en 9 Chr. Dudok, 6 en 13 M. Vervuren, 8 P den Rooijen, 10 J. Verschoor enz. Oranje Boven te Klundert vloog Or leans: 1 C. Kamp, 2 Wico, 3 4 W. Bol, 5 L. van Baren, 6 8 Jos van Alphen, 7 10 A. Confucius, 9 A Ar- don, enz. De concoursbond Zuid-Beveland vloog Clermont met 1839 jonge man nen: 1 P Butler te Biezelinge, 2 M. Hengstdijk, 3 W. de Witte, 4 A. Prin- cen, 5 E Theenaart, 6 en 11 E. Ver mast, 7 mevr. Huissen, 8 I. San- derse, 9 N. van Kleunen, 10 L. Baert, 12 C. Korstanje, 13 J. de Tonge, 14 S. van der Weele, 15 A. Wesfcdorp enz. Met de oude duiven schoot P Glas de hoofdvogel af, opvolger H. Janse. Rectificatie: Op Duffel in de Breda se Bond met 6200 duiven was het niet Bos-Wennekers die de 4e prijs vlogen doch P. Hermus, Ere wie ere. Allemaal goeie den Bruinen

de Stem | 1969 | | pagina 19