T oestand verward Maanreis-kleding in oorlog Midden-Amerika aan de Papoea's winnende hand bij Wisselmeren WEL BESTAND, MAAR NOG GEEN WAPENSTILSTAND Staking bij BRT/RTB opgeschort Minimumprijs brood 71 ct. LUNS IN PARIJS: vereenvoudigt EEG- landbouw]) rol) I eein EN BIJLEN: MET PIJLEN Oorlog tussen „bananen-republieken" Patiënt wurgt medepatiënt VERKEERSONGEVALLEN Spanje winnaar Songfestival Verliezen Belgisch verzet tegen herdenking oud-nazi's FRANCO GAAT OPVOLGER AANWIJZEN Pijlen Keuze Wereldmunt Wilson tegen Europese kern strijdmacht Vredesvoorstel Thieu door Vietcong verworpen I )ere|ycl DE STEM VAN VRIJDAG 18 JULI 1969 (Van onze redactie buitenland) TEGUCIGALPA/SAN SALVADOR - De strijd tussen Honduras en El Salvador duurt nog voort, hoewel beide landen gisteren formeel het voorstel voor een wapenstil stand van Amerikaanse staten hebben aanvaard. (aVn onze correspondent) BRUSSEL Een t.v.-nieuwslezer, totaal buiten adem, bracht gister avond in Brussel om tien over half negen het verlossende nieuws: de staking bij de eBlgische Radio en Te levisie is voorlopig afgelopen. Het werk van dat ogenblik af normaal hervat. Op een algemene vergadering, gis termorgen, werd het voorstel van de directie besproken om de heer Housiaux, wiens benoeming tot per soneels directeur van de Franstalige radio en televisie de staking uitlok te, een directeursfunctie „buiten ka der" te geven. Dit voorstel werd door de vergadering noch aanvoard, noch afgewezen: Men meende dat te veel personeelsleden met vakan tie zijn opdat men een geldige stem ming zou kunnen houden, Daarom werd voorgesteld een be stand in acht te nemen tot septem ber, op voorwaarde dat dan de on derhandelingen over de grond van de zaak hervat zouden Worden. Er Is nu besloten dat de heer Hoü- siaux zp functie van directeur niet, zoals voorzien, zal opnemen op 1 sep tember. VERVOLG VAN PAGINA 1 Daarnaast wil de progressieve groep na het zomerreces van de Tweede Kamer trachten een wets wijziging tot stand te brengen, die de bevoegdheid van het vaststellen van minimum-broodprijzen in han den legt van de minister of staatsse cretaris. „De procedure die nu ge volgd wordt blijkt niet te deugen", aldus de heer Den Bleker. Het plan is óm na de vakantie met het nodige vlagvertoon naar het Binnenhof op te trekken. „We zouden de voorzit ter van de Tweede Kamer bijvoor beeld een joekel van een brood met bakstenen er in kunnen aanbieden. Als opschrift zou kunnen dienen: brood weegt zwaarder dan u denkt". Gistermiddag heeft op het PrOdukt- schap voor Granen te Den Haag een bespreking plaatsgehad met verte genwoordigers van bedrijven, die met stuntprijzen voor brood werken. Dê minimumprijsfegelirtg is daar toege licht. Ook de ontheffingsmogelijkhe den zijn besproken. Verwacht wordt dat de meeste be drijven ontheffing zullen aanvragen en met calculatieberekeningen zullen trachten aan të töfiéfi dat hun brood prijs best op 65 cent kan worden ge steld. Een groot aantal bedrijven (waaonder Albert Heijn, de Gruy- ter en Edah) verkoopt op het ogen blik namelijk zowel wit als bruin ver pakt gesneden brood voor 65 cent (de „warme" bakkers vragen door de bank genomen 84 tot 87 cent voor het brood). Verschillende bedrijven werken ech ter nog met prijzen beneden 65 cent. Jac Hermans Prijsslag bijvoorbeeld verkoopt zowel wit als bruin brood voor 59 cent. De directeur van het bedrijf, de heer Jac. Hermans, heeft de bijeenkomst op het produktschap gisteren niet bijgewoond. Hij toonde zich teleurgesteld over de regeling, die uit de bus is gerold. Hij over weegt de verkoop van brood te sta ken nu hij zijn prijs met 6 cent per brood moet optrekken. Het was gisteren niet mogelijk de namen te krijgen van de dertig ge meenten, die onder de minimumprijs regeling vallen, Dat is ook niet zo belangrijk. De regeling wordt van toepassing verklaard voor alle ge meenten waar een broodoorlog woedt. De lijst van 30 kan naar be keven worden uitgebreid of ingekort naar gelang de ontwikkeling van de broodoorlog in het land. onze r.t.v.-redactie) Km>ut Het songfestival te ranI' Is gewonnen door de ploeg i8®'' dl.e gisteren tijdens de Eneilin pu"ten bii elkaar zong. ten Rnilis'j tweede met 340 pun- naar i iain n"!e' De Persprijs ging Ploeg eImar van <le Engelse El Salvador heeft laten weten, dat het akkoord gaat met een staakt-het-vuren, op voorwaarde dat de veiligheid van de Salvado- riaanse burgers in Honduras wordt gewaarborgd en de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) hiertoe strekkende Hondurese ga ranties kan controleren. Honduras heeft de aanvaarding van een staakt-het-vuren afhan kelijk gesteld van terugtrekking van de Sansalvadoriaanse troep pen op z(jn grondgebied. In Honduras is bekend gemaakt, dat de legereenheden van dat land hun posities langs de grens met El Salva dor blijven innemen. Gezegd wordt dat de luchtmacht van EI Salvador totaal ontregeld is door de voortdu rende acties van Hondurese vliegtui gen. De troepen van El Salvador zijn volgens een communiqué uit Hondu ras teruggeslagen over de rivier de Goascoran tot in hun eigen grond gebied. El Salvador daarentegen zegt thans de bezetting te consolideren van het strookgebied die zij langs de Hon durese grens hebben veroverd. Het leger van El Salvador zou 40 kilo meter in Honduras zijn doorgedron gen. De Hondurese strijdkrachten zouden ongeveer 2000 man hebben verloren. De verliezen aan de kant van San Salvador zouden 400 man bedragen, aldus werd in de hoofd stad San Salvador bekend gemaakt. Later werd gezegd, dat Salvado- riaanse troepen oprukken naar de stad Santa Rosa de Copan. Zowel in Washington als Ïiï Midden-Amerika stelt de OAS pogin gen in het werk om tot een wérke lijk staakt hét vuren te komen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Internationale Unie van het Verzet heeft een scher pe protestnota afgegeven bij de am bassadeur in België. De Unie protes teert tegen een voorgenomen manifes tatie van ultrarechtse Belgische vere nigingen op 20 en 21 juli in Sol bad Hall, nabij Innsbruck, in Oos tenrijk. De verenigingen, onder andere de verenigingen van Vlaamse oudoost frontstrijders en de „Vriendenkring" Vlaamse afdeling van de vereni ging van oud-S.S.'ers Hiag zouden in die plaats de 20e verjaardag wil len herdenken van het overlijden van de ex-priester Cyril Verschaeve. Verschaeve na de tweede we reldoorlog wegens collebratie ter dood veroordeeld vluchtte naar Solbad Hall, Hij ligt in die plaats begraven. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto's is op de rijksweg tussen Hilversum en Haarlem de 25-jarige draglinemachi nist J. Snel uit Nederhorst den Berg om het leven gekomen. Brie anderen werden ernstig gewond. De 18-jarige J. van Doesburg uit Geldermalsen is gisteren met zijn brommer over de kop geslagen en aan zijn verwondingen overleden. In Rotterdam is de 26-jarige A. Wanner uit de Maasstad overleden toen hij met zijn auto tegen een ver- keerspaal botste en uit zijn wagen werd geslingerd. Bij het oversteken van de weg naar Kop van 't Land is gisteren het 12- jarige meisje M. Reoou-rt door een vrachtauto aangereden. Zij overleed ter plaatse. De anderhalf-j arige Pieter Glas bergen uit Rijnsburg is gisteren in Oéigstgeest door een auto gedood. De peuter was in een onbewaakt ogen blik de weg opgekropen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Minister Luns heeft gis teren in Parijs premier Chablan Del- mas en minister van buitenlandse zaken Maurice Schumann er op ge wezen, dat de financiering van de landbouw, waar Frankrijk zoveel waarde aan hecht, vergemakkelijkt zal worden door een begin te maken met de besprekingen over toelating van Engeland tot de EEG. Maurice Schumann heeft daar geen positief antwoord op gegeven, maar verwees naar een topconferentie zo als die werd uiteengezet in de eerste persconferentie van Pompidou. Aan die conferentie, die in Oktober of no vember mogelijk in Den Haag ge houden zal worden, zullen deelnemen Pompidou voor Frankrijk en Saragat voor Italië en voorts de ministers presidenten en de ministers van bui tenlandse zaken van de zes. Minister Luns zei na afloop van het gesprek, dat hij goede verwach tingen heeft van deze conferentie. Hij zei er bij Chablan Delmas op te hebben aangedrongen dat de ko mende conferentie zich zal beperken tot politieke problemen en zich niet zal begeven op het terrein zelf van de gemeenschappelijke markt. Wat de Westeuiopese Unie (WEU) betreft waarin ook Engeland zit ting heeft heeft Luns gepleit voor de terugkeer van Frankrijk. Zoals bekend heeft Frankrijk onder De Gaulle de banden met de WEU ge kapt. Voor die terugkeer heeft Luns een paar formules aan de hand ge- ADVERTENTIE daan, die door Parijs nog nader be studeerd zulen worden. Minister Luns vertelde, dat wat de internationale politiek betreft hoofd zakelijk Biafra en het Midden-Oos ten aan de orde waren gekomen. Over de toestand in Biafra heeft Luns zijn grote bezorgdheid uitge sproken namens Nederland. Over Israël bleven de Franse be windslieden vasthouden aan het standpunt van Pompidou: een iets soepeler houding t.o.v. het wapen embargo, maar verder wil Frankrijk de resultaten van de viermogendhe- dêflc'önféïentie en de ontwikkeling van de toestand ter plaatse af wachten. Heel toepasselijk in deze spannende dagen van de maanreis, heeft de Franse beeldhouwer-schilder R. Gianangelli een nieuwe maanmode ge presenteerd. Hier enkele van zijn ontwerpen, hoofdzakelijk gemaakt van aluminium en plastic. (Van onze redactie buitenland) MADRID Generaal Franco van Spanje zal dinsdag a.s. in een buiten gewone zitting van het Spaanse par lement (Cortes) bekendmaken wie zijn opvolger zal zijn. Algemeen wordt verwacht, dat hij prins Juan Carlos van Bourbon, de 31-jarige kleinzoon van de laatste Spaanse koning, zal aanwijzen. Franco, die momenteel 76 jaar is, zal persoonlijk de voltallige vergade ring van de Cortes toespreken" met betrekking tot artikel 6 van de grondwet op de opvolging van het staatshoofd". Dit artikel zegt dat Franco „op elk moment dat hem goeddunkt de Cortes mag voorstel len" de persoon, die volgens hem na zijn laatste uur geroepen moet worden hem op te volgen, als koning en regent". De wet geeft Franco ook het recht de benoeming ongedaan te maken wanneer en in dien hij dit wenst. (Van onze redactie buitenland) DJAJAPOERA De Indonesische troepen verliezen terrein in het gebied van de Wisselmeren. De bevelhebber van de sterfte strijdmacht die daar is ingezet sinds het begin van de Papoea-opstand nu ruim drie maanden geleden probeert zijn manschappen terug te trekken naar Enarotali. Dit meldt de speciale correspondent van het ANP in West-Irian. In Moeanemani, twintig km ten westen van Enarotali, bevinden zich nog steeds Indonesische eenheden, doch het huis van de plaatselijke re geringsambtenaar, dat voortdurend wordt beschoten, is de enige plek die zij nog in handen hebben. Zij zijn ge heel door met pijlen en bogen gewa pende Papoea's omsingeld. Uit betrouwbare bronnen is verno men, dat tot dusver vijftig Indonesi sche militairen zijn gesneuveld, doch militaire woordvoerders in Anajapoe- ra willen niet verder gaan dan „meer dan twintig". De plaatsen Timipa en Madio, die midden in het oerwoud liggen, zijn door de Indonesische troepen ont ruimd. De bevolking heeft gedreigd dat zij vliegtuigen, die zouden pro beren te landen, zullen vernietigen. Vele in het gebied van de Wissel meren gestationeerde Papoea-politie mannen hebben hun standplaatsen verlaten. Zij hebben zich bij de op standelingen gevoegd, daarbij zoveel vuurwapens en munitie meenemend als zij konden. De Indonesiërs zijn echter veel banger voor de zonder waarschuwing naderende pijlen Van de Papoea's dan voor de kogels uit de min of meer ouderwetse vuurwa pens, die tenminste nog een knal ge ven. De militaire bevelhebber van West- Irian, brigade-generaal Sarwo Edhie, is ongetwijfeld bij machte zijn in pa niek geraakte manschappen aan de Wisselmeren met versterkingen te hulp te komen. Hij aarzelt echter zulks te doen omdat hij de zuiverings acties niet de schijn van een groot scheepse militaire operatie wil geven. Voorts zou de Indonesische rege ring er niets voor voelen de aandacht van de wereld te vestigen op een op stand in de woeste hooglanden op het moment dat in West-Irian de „daad van de vrije keuze" gaande is. Intussen is het gehele gebied van de Wisselmeren afgegrendeld. Er wo nen ongeveer 80.000 mensen, tien procent van de totale bevolking van West-Irian. Niemand wordt daar toegelaten zonder speciale toestem ming van het militaire hoofdkwartier. Wanneer vrijdag in Nabire de „daad van de vrije keuze" plaats vindt zullen er geen vertegenwoor digers uit het gebied van de Wissel meren bij aanwezig zijn. Hun plaats wordt ingenomen door minstens 75 vertegenwoordigers uit andere ge bieden 99 95 (Van onze redactie buitenland) MiiNCHEN Om te voorko men dat Apollo-ruimtevaaraers bij komende ruimtevluchten zon der geld zitten wanneer zij bui tenaardse wezens tegenkomen, is een particuliere firma in Mün- chen ai begonnen met het maken van de „eerste wereldmunt". Het zijn „Lunaren", geslagen van goud en zilver, met de beelde naar van Neil Armstrong en het opschrift „Het eerste maangeld maanlanding 1969". Omdat nog niet bekend is of buitenaard se wezens het geld zullen aanne men, verkoopt de firma het voor lopig maar aan mensen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Premier Harold Wilson heeft zich gisteren in het Lagerhuis scherp gekeerd tegen de vorming van een Europese strategische kernstrijd macht. Volgens hem zou dit ernstige gevaren met zich meebrengen inzake „een Duitse vinger aan de trekker". Zoals bekend heeft de Duitse mi nister Straus voor de instelling van een dergelijke strijdmacht gepleit. Wilson zei: „Een Europese strate gische kernstrijdmacht zou verdeeld heid in de Navo veroorzaken en zou een inbreuk betekenen op het non proliferatieverdrag, dat ons land heeft geratificeerd". De Engelse re gering is van mening, dat de Navo het meest geschikte orgaan is voor samenwerking op het gebied van de kerndefensiepolitiek. (Van onze reductie buitenland) PARIJS Zuid-Vietaam heeft gls- zijn voorstel voor vrije op de Parijse vredesbe- op tafel gelegd. Het voor stel werd door de VUetcong en Noord- Vietnam verworpen. Deze week zijn in Vietnam 148 Ame rikanen gesneuveld. Dit is het laagste aantal van dit jaar. (ADVERTENTIE) Vergeet niet het safari-leeuwenpark van deBeekse Bergen te bezoeken. (Van onze redactie buitenland) MEXICO De organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) zit met een nieuw probleem. Een con flict tussen de twee kleinste tropi sche eilanden (de zogenaamde „ba nanen-republieken") in Midden- Amerika is uitgegroeid tot een com plete oorlog en het eind ervan is nog niet in zicht. Wat zijn Honduras en EI Salvador voor landen, die na een voetbalge vecht, waarbij in het arme Zuid- Amerika frustaties en wanhoop niet zelden ontladen in bloedige rellen, tegen elkaar ten strijde trekken. Hoe is de bevolkingsopbouw van deze landen, in hoeverre kunnen ze zich verdedigen tegen vijandelijke aanvallen Het leger van El Salvador dat nu sinds vier dagen strijd levert met Hondurese troepen is, met name wat betreft de grondtroepen, nu meriek veruit het sterkst. El Sal vador heeft permanent eeft ge vechtskracht van 9600 manschap pen, onderverdeeld in negen infan- terieregimenten, een regiment tan de artillerie en een korps van na tionale garde en politie. Honduras beschikt slechts over 2500 beroepsmilitairen die te zamen de nationale garde en een batterij van de artillerie vormen. In de iücht daarentegen is Honduras ver uit het sterkst. Het land heeft de beschikking over 50 vliegtuigen van verschillende typen (waarvan twee eskaders van het type Corsair) ter wijl EI Salvador in totaal slechts over twee eskaders beschikt (waar van een samengesteld uit gevechts bommenwerpers van het type Mus tang) en enkele lesvliegtuigen. De numerieke meerderheid van het Saivadoriaanse grondleger is voornamelijk terug te brengen tot een grotere reserve aan mobiel te maken personen. Het land heeft een inwonertal van 3.300.000 tegen Honduras 2.600.000. Het is daarom niet zo vreemd dat volgens de laatste berichten onge veer 50.000 Salvadorianen aan mi litaire operaties deelnamen. EI Salvador, een bergachtig land met veel vulkanen, is het kleinste land van de zes Midden-Amerikaan se republieken. Het land is overbe volkt. Op de wereldiijst van koffie- producerende landen neemt het de zevende plaats in, als exportland van deze bruine bonen neemt het de vierde plaats in. De economie van Honduras is voornamelijk ge baseerd op de uitvoer van bananen. Eens was het de grootste bananen- producent ter wereld. Beide landen, die vroeger een deel vormden van het Spaanse rijk, zijn ai meer dan een eeuw onaf hankelijk. Beiden ook zijn het arme en onderontwikkelde landen. Honduras en Ei Salvador hebben wat de bevolking betreft veel ge meen. Ze is in beide landen opge bouwd uit een mengeling van In dianen, negers en personen met Spaans bloed. De grens tussen beide landen, die zich uitstrekt over een afstand van ongeveer 1400 kilometer, is nooit wettelijk vastgesteld. Wel werden daartoe in 1895 en 1918 besprekin gen gevoerd maar die hebben nooit tot enig resultaat geleid. De diepere oorzaak van het con flict is voornamelijk terug te bren gen tot de grootte en het inwoner tal van de landen. El Salvador heeft voor zijn 3.300.000 inwoners slechts een gebied van 21.395 vierkante ki lometer; Honduras voor zijn 2.600.000 inwoners een gebied van 112.090 vierkante kilometer. De Hondurenen hebben al jaren lang geklaagd over de illegale migratie van Salvadorianen in hun land. Het eerste grensincident dat hieruit ont stond vond plaats in 1962 toen Hon duras een groot aantal Saivado riaanse burgers het land uitzette. In 1967 vond er opnieuw een incident plaats. Beide landen stuurden toen troepen naar de grens. Er vonden enkel kleine schermutselingen plaats. Met wederzijdse toestemming wer den deze troepen later teruggetrok ken. Om verdere incidenten te ver mijden werd toen een militaire commissie in het leven geroepen die toezicht langs de grens moest hou den. Het huidige conflict is zoals be kend ontstaan na een voetbalwed strijd tussen de nationale teams van belde landen in het kader van de voorronden voor de wereldbeker. Bent u ai gewend aan het Idee dat we de komende dagen met zyn allen toch een beetje eenzaam zajn, wat alleen gelaten, net of we er niet bij horen, nu die anderen op weg naar de maan zijn? Want zegt u nu zelf, zij maken op het ogen blik de geschiedenis van deze week uit, niet wij. Wij klunzen hier beneden maar wat rond en mo gen (in onze vrije uurtjes) toekijken hoe die anderen voor vette koppen in alle toekomstige aan het zorgen zijn. Ik weet het nog zo net niet. De god, die techniek heet, is ook niet al les. Dominee Abernathy, die met zijn negers tijdens de start-liturgie-vie ring op Cape Kennedy woensdag de monstreerde, zei minstens even be- langrijke dingen als het four-three- two-one-zero! van de afteiler. En Abernathy zei te hopen dat dit maan- gebeuren „ons land zal aanmoedigen andere problemen aan te pakken". U kent die problemen tocht rechte loosheid, armoede, honger 1 Djakarta juicht met de dag harden ook Djajawidjaja zegt ja tegen Indo nesië. Jaja. Die mensen horen immers niets anders. Gisteren was ik aan het vertellen waarom veel mensen dit jaar niet naar Griekenland met vakantie gaan. Voor de snobs onder hen zijn er twee redenen: de snobs-in-merg-en-been hebben ontdekt dat niet-gaan uit principiële, links-democratische mo tieven ineens In de mode is. Dit zijn de opportunistische, gehaaide snobs. Die hebben er plezier ut. Een tweede reden om niet te gaan kan zijn dat men eindelijk een smoes je heeft gevonden om er onderuit ta komen. Dit zijn de zwakkelingen, en in feite de slechtste snobs, die het liefst niets zouden zijn, doen of kun nen, als ze er maar tegenover hun collega en hun buurman een smoes voor hadden. Ons geslacht is ook niet meer wat het geweest is: uitvallers in de Tour, veel uitvallers in de Vierdaagse en de zoveelste buurman is tegen zijn vrouw uitgevallen. Merckx komt volgens mij niet in Chaam, omdat hij vreest door Wagt- mans te worden verslagen. En Jans sen? Janssen wint, hij weet alleen zelf niet meer wanneer. De hoofdinspecteur van politie, af deling verkeerszaken Breda, krijgt er een kruispunthoofd van. Prof. Goldschmidt, neem het hem eens kwalijk, raakt ook wel eens de kluts kwijt tussen al die kam-, strijk en breigarenwollenstoffen. In de sa menvatting van zijn rapport, waar over in deze krant meer, stelt hij o.m. verbetering van efficiency bij 14 be drijven voor en schrijft dan letterlijk! „Dat kan een kostenverlaging van 4,- a 5,- per jaar opleveren". Kon de professor ddt nou niet even uit zijn eigen zak betalen? Een Colombiaanse theoloog, zo meldt Reuter, heeft woensdag in Bo gota gezegd dat de maanlanding voor de missionarissen de weg opent tot de bekering van de redelijke wezens op andere planeten. De ruimtevluch ten druisen niet in tegen de geest van het cristendom, meende hij, Want „er moeten ontelbare kosmische wezens op het evangelie wachten". Rijst vooreerst de vraag of die Co- lumbiaanse theoloog zelf wel zo'n re delijk wezen is. Van de andere kant: „De mensen die ons Vietnam hebben gegeven, ge ven ons nu de maan". (Daily Mirror- Engeland). MERIJN (Van een onzer verslaggevers) DELFT De 37-jarige F. Boom- kens uit Delft, die sinds 1965 wordt verpleegd in het St.-Jorisgesticht, is woensdagnacht door een mede-pa tiënt door wurging om het leven ge bracht. De moord werd gepleegd in een der slaapzalen van het huis. De dader de 22-jarige J. van der B. uit Den Haag, is door de politie aange houden. Hij had die dag toestemming ge kregen om zijn familie in Den Haag te bezoeken. Of hij daar inderdaad is geweest, is niet bekend maar ver moedelijk kwam hij als laatste het tehuis binnen. Waarschijnlijk lag F. Boomkens op dat moment al te sla pen. Zonder dat er van een duide lijk motief sprake is, werd deze toen van het leven beroofd. De moord werd ontdekt door een verpleger van het tehuis. J. van der B. werd in bed aangetroffen en deed naar het oor deel van de verpleger nogal vreemd. Nadat hij had verteld dat hij Boom kens had gewurgd, werd deze inder daad dood in zijn bed aangetroffen. Over een beweegreden tast men in het duister. I

de Stem | 1969 | | pagina 7