H !g DAGTOCHTEN ZIJN POPULAIR Bouwvakkers: kalm aan Begrip en milde straf voor Finse joyrider Mosselkwekers krijgen zin niet Opruiming is rustig begonnen EVEN KIJKEN In gesprek met Lianne Dam Zonni SNELRECHT IN MIDDELBURG BREDE WATERING" MAG BLIJVEN LOZEN RAAD GAF KREDIET Yerbeteringswerken in woonwagenkamp Goes Wat en waar Commentaar Voortvarend VANDAAG MORGEN Waterbouwkundigen ■samen met minister - [door België I onderscheiden I Wee™ en gematigd warm. Bedragen Kunst in de zeevaartschool te Vlissingen Autobotsing op berucht kruispunt Oosterschelde herbergt zeekatten Benoemingen en ontslagen bij bisdom Breda 150 EHBO-teams houden wedstrijd in Gemert DE STEM VAN VRIJDAG 18 JULI 1969 (ADVERTENTIE) et college van b. en w. van Goes heeft de afgelopen weken met tentoonstellingen MIDDELBURG Rijksarchief: „Zeeland en de Dordtse Synode" Zeeuws Museum: Schilderijen «I beeldhouwwerk van Herman Got l tb er en Cora Citters, Stadhuis (Vleeshal) 1017 uur Grafisch werk van Picasso ZIERIKZEE Burgerweeshuis: Nederlandse Plastiek Ihglst Burgerzaal Stadhuis: Beeldhouw! werk en keramiek van Paul de| Bruyne 1ST. ANNA TER MDIDEN Voorm. Raadhuis: Werken van M But en Baron R. de Meester dt| Betzenbrouck ISLUIS Raadskelder: Schilderyen van Frans Bakker WESTDORPE Galerie Troutzaerte Beeldhouw- werk Frans Cox DIVERSEN MIDDELBURG Miniatuur Walcheren, Molenwater Geopend van 9 tot 22 uur CLINGE L. de Vilder 19.30 uur Schieting KLOOSTERZANDE Krokodilbar Orkest Frans Bonne TONEEL, FILM, CONCERT ENZ, HULST Bioscoopgebouw 20 uur De strijd om San Sebastian, 14 j. TENTOONSTELLINGEN MIDDELBURG Stadhuis (Vleeshal) 10—17 uur Grafisch werk van Picasso Rijksarchief: „Zeeland en de Dordtse Synode" Zeeuws Museum: Schilderijen en beeldhouwwerk van Hermin Goe- ther en Cora van Citters Jaspers en Els Hollebrandse ZIERIKZEE Burgerweeshuis: Nederlandse Plastiek I HULST ,,t Burgerzaal Stadhuis: Beeldhouw- werk en keramiek van Paul de| Bruyne I ST. ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuis: Werken van Jos But en Baron R. de Meats W Betzenbrouck SLUIS Raadskelder: Schilderyen van Frans Bakker WESTDORPE Galerie Troutzaerte Beeldhouw werk Frans Cor diversen MIDDELBURG Miniatuur Walcheren, Molenwa» Geopend van 9—22 uur IJZENDIJKE Café De Lozanne 20 uur Jongerensociëteit Zwembad 16.30 uur Waterpok- wedstrijden CIL.NdeE Vijlder 14.30 uur Schiet»i| C Haven Zwin 14.30 uur Demonstrate zeereddingen KOEWACHT A. de Bock 15 uur Schieting HULST) g. Lijbaart 15 uur Sclueting AXEL A. Roels 15 uur Schieting Opg. voor deze rubriek: tel. I 7438 of Postbus 116 in MiddelW'T grote voortvarendheid gezocht paar een mogelijkheid om een eind te maken aan de verontreiniging van het Oosterscheldewater. B. en w. lieten zich adviseren door een aantal deskundigen alvo rens de gemeenteraad voor te stel len het afvoerwater van Goes, dat alleen op basis van veronderstellin gen als de boosdoener wordt aange duid, te chloreren. Daardoor zouden de coiibacteriën in het afvalwater gedood kunnen worden. De gemeenteraad honoreerde de Inspanningen van het college met te besluiten een chloreringsinstallatie te bouwen. Het hoeft geen verwon dering wekken, dat zowel bur gemeester en wethouders als de ge meenteraad met moeite deze beslis sing, waaraan grote financiële con sequenties verbonden zijn, hebben genomen. Immers, het is nog niet met honderd procent zekerheid te zeggen dat de besmetting van het Oosterscheldewater waardoor er een verbod is gekomen op de ex port van mossels dia bij Yerseke worden verwaterd) veroorzaakt wordt door het Goese afvalwater. De gemeente Goes heeft niet lan ger willen discussiëren over de schuldvraag omdat met spoed ge handeld moest worden. Een woord van waardering voor deze snelle be sluitvorming is hier zeker op zijn plaats. De Goese gemeenteraad ver trouwt er evenwel op dat het pro vinciaal bestuur bereid zal zijn Goes In deze moeilijke situatie, die finan ciële offers vergt, tegemoet te ko men door te bevorderen, daf zowel Rijk als provincie een subsidie ver lenen in de kosten die Goes zal moeten maken. Terecht rekent de gemeenteraad er verder op dat het provinciaal be stuur alles zal doen om zo snel mo gelijk te kunnen beginnen met de aanleg van een afvalwaterperslei ding van Goes naar de Westerschel- de. De gemeente Goes ijvert hier voor al sinds 1962. De raad heeft ook het volste recht als kantteke ning bij zijn besluit te plaatsen dat Gedeputeerde Staten, de betrokken gemeenten èn het bedrijfsleven zich nader zullen moeten beraden over restitutie of verdeling van de door Goes gemaakte kosten, als achteraf mocht blijken dat andere oorzaken zijn aan te wijzen voor de geconsta teerde besmetting. t DEN HAAG (ANP) De Bel I gische ambassadeur, dr. W. van Cau ivenberg, heeft gisteren in zijn ambts ironing iti Den Haag een aantal on I ierscheidingen uitgereikt aan de be trokkenen bij bouw van het kanaal van Terneuzen naar Gent en de nieuwe sluis in Terneuzen. De minister van verkeer en water- I staat, drs. J. A. Bakker, ontving de versierselen van grootkruis in de I kroonorde van België. 1 Verder werden de versierselen uit- I gereikt van grootofficier in de kroon- j orde aan mr. C. J. G. J. Vinkesteijn, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat; officier i in de kroonorde aan ir. F. van Ros- 1 sum, hoofdingenieur A bij de Rijks- I waterstaat en aan ir. A. van Toor, I noofdwaterbouwkundige bij de Rijks- waterstaat; ridder in de kroonorde san ir. d. j Roelofs, technisch hoofd- I Motenaar voor bijzondere diensten I a a ^waterstaat en aan de heer lif' ia" W' Langevoord, technisch I ~>0™ajpbtenaar voor bijzondere dien- n hij de Rijkswaterstaat. De gou- iflen medaille der kroonorde werd TOgereikt aan de heren J. L. J. de 1 Jonge, administratief ambtenaar A le ■xaasse bij de Rijkswaterstaat; G. Ot- |Jens- landmeetkundig ambtenaar A nij de Rijkswaterstaat en G. J. Ha- liff baas van de sittederü bij de I internationale combinatie tot uitvoe- Irag van scheepsvaartsluizen „Ieust". |,e "eer R. J. Asselman, hulpuitvoer- «oer by de „Icust" aan wii ook een l eervolle onderscheiding is toegekend, lu35,!?et in de gelegenheid de recep- I e "ij de ambassadeur van België bij |te wonen. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opge steld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur Perioden met fkans nn zon' 00k kleine ttiitïdfirt 1?lchten "Cijfers ge- I V™ °76r Nederland. 'tot ïro za.erdag: aantal uren zon: 3 fcnaal; mS iemT?" omstreeks nor- Vaal tot V™P," va,n ongeveer nor- Jkans on ,ir„ f boven normaal; I12 uur- 95 n^VPe?°?e van vninstens Iheel dmn'a n*> kans °P een ge- I Voor 1' ^0 procent. E* >2; min Uren zon: 5 maal tot 3 va,n ongeveer nor- |rna::. teirm vS-, boven normaal; 4 graden 'vf ongeveer normaal tot ien d?o"bn0;?n normaal; kans op Kr: 9o procent0 U Va" minstens 12 etmaal: 70 procenh g6heel (Van een onzer verslaggevers) BREDA - MIDDELBURG De bouwvakkers in Brabant en Zeeland gaan het kalm aan doen in hun vakantie. Ze verwachten zelf niet dat het vrijdagavond een grote uittocht zal worden, althans niet vanuit zuidwest-Nederland. Een tocht langs tientallen bouw werken in dit gebied maakte het ons duidelijk, dat de meeste bouwvakkers het op dagtochten houden. Alleen bij de ongetrouw- den, hij de jongeren in het al gemeen, valt hier en daar wel een stukje buitenland in de plan ning. Over geldgebrek hebben de mees- len niet te klagen. Zoals al sinds jaar en dag in de bouwvakken de ge woonte is, wordt er gewerkt met va kantiebonnen. De meesten verzilve ren al hun vakantiebonnen pas voor de zomervakantie. Met het vakantie geld van de kerstvakantie en snip perdagen meegerekend kan dat een bedrag van dertien, veertien tot vijf tienhonderd gulden opleveren „Maar denk nou niet," aldus een Oosterhoutse bouwvakker, „dat dit geld allemaal aan vakantie opgaat. De meeste collega'? hier hebben wel een eigen huis en dan moet er in de vakantie eens extra aan gewerkt worden of er moet nou eens een ijs kast komen en daar is dat geld heel goed voor!". (ADVERTENTIE) Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande De laatste loodjes wegen het zwaast. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De 24-ja- rige Finse zeeman R. T., bijge staan door een tolk, werd door de politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, bijzonder mild gestraft voor een dronkemans- rit, die hij afgelopen dinsdag nacht in Vlissingen had gemaakt met een gestolen auto. De auto was open en volgens verdachte stak de contactsleutel er nog in. De Fin, die zijn vrije avond samen met twee vrienden had gesleten in een nachtbar waar hij nogal veel had gedronken, was met het voertuig, dat hij na het verlaten van het etablis sement had ontvreemd, tegen twee geparkeerde auto's gebotst. Hij richt te een schade aan van ongeveer f 4.000. De brokkenmaker was er lopend vandoor gegaan, maar het duurde niet lang voor de politie hem in de kraag kon grijpen. Woensdagavond j.l. nog werd hij voor de officier van justi tie te Middelburg geleid. Zijn be rechting volgde ongewoon snel. De officier van justitie, mr. H. Sprey eiste veertien dagen gevan genisstraf. De politierechter bestraf te de buitenlander met een verblijf in de gevangenis tot het schip waar mee hij in Vlissingen was geko men, weer zou vertrekken. Het schip blijft waarschijnlijk nog drie dagen. De politierechter had zichtbaar moeite met het doen van een uit spraak, omdat een aantal door de raadsman van de Fin, mr. H. Bruin uit Middelburg, geschetste persoon lijke omstandigheden naar zijn me ning niet uit 't oog mochten wor den verloren. Mr. Bruin betoogde: „Deze man is in zijn leven al aan het zwalken geweest. Zijn ouders heeft hij al vroeg verloren, waardoor hij nooit een behoorlijke leiding heeft gekend. Hij woont bij zijn zuster. Dat wil zeg gen als hij ooit eens in Finland komt, dan logeert hij daar wel eens een paar dagen. We hebben hier te ma ken met wat je noemt een alleen staande zeeman, die zyn vrije uren niet anders kan doorbrengen dan in een café". De raadsman wees er nog op, dat verdachte na psychiatrische behande ling voor de militaire dienst in zijn land was afgekeurd. „Kennelijk heeft deze knaap", zo zei hij, „weinig houvast in het le ven". „Een verblijf in de gevangenis zou dubbelhard aankomen. Volgens mij zouden we er maar het best aan doen, ons zo snel mogelijk van de ze man te ontdoen. Bovendien is zijn schip de enige levensinhoud die hij nog kent. Als we hem vasthouden en zijn schip vertrekt, dan heeft hij he lemaal niets meer". Via een tolk voerde verdachte aan: „Ik verlies mijn werk op de boot als ik hier moet blijven. En mijn zenu wen zullen dat niet kunnen verdra gen". (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de De Ruy- terschoo-l in Vlissingen stelt de stichting Zeeuwse Kunstkring Zeeuwse beeldende kunstenaars in staat hun werken tot 6 augustus a.s. ten toon te stellen. De verkoop loopt goed, aldus Dick van Bremen, een van de exposanten. Dit komt o.a. ook door de subsidieregeling tot 40 procent die op een aankoop wordt verleend. De inrichting van de tentoonstel ling werd verzorgd door Dick van Bremen, Herman Goethheer en Jan de Haas. In totaal zijn er werken te zien van veertien Zeeuwse kun stenaars. In de stad Breda zwaait een Vlis- singer al sinds 1948 de scepter over de vakantiebonnen. De heer L. Bos telaar heeft dit jaar inmiddels uitge keerd f. 1,750.000.-. Dat gebeurt te genwoordig grotendeels via bank of giro. Het aantal bouwvakkers van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond in Breda is 1800. Daarbij komen er nog zo'n 500 van de algemene bond en zo'n 200 van Princenhage. In de dor pen wordt het werk verricht in de vrije tijd van de vakbondsbestuur ders. Voor het innemen van de bon nen, het tellen en verzilveren moet gemiddeld een dag of vijf gerekend worden. „We hadden in 1948 nooit kunnen denken, dat het nog eens om zulke bedragen zou gaan", aldus de heer Bostelaar. (Van onze correspondent) HULST Op het beruchte kruis punt Rijksweg 60 - Absdaalseweg heeft opnieuw een aanrijding plaats gevonden. Met zijn personenauto, ko mende uit de richting Axel, zag A. v. D. uit Antwerpen te laat, dat de voor hem rijdende J. 1. uit Axel, zijn personenauto voor de stopstreep op het kruispunt tot stilstand bracht. Van D. botste tegen de auto van I. De schade was vrij aanzienlijk. Per soonlijke ongelukken deden zich niet (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De oester- en mosselexporteurs in Yerseke, de firma Verwijs-Janse en de firma Vette-Verhaart, hebben van de president van de arrondissementsrechtbank in Middelburg, mr. P. van Empel, niet him zin gekregen. Het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland zal de lozing van besmet afvalwater uit Goes via de polderboezem in de Oosterschelde, waar door, naar wordt aangenomen, de mosselverwaterplaatsen bij Yerseke ernstig verontreiniging niet moeten stopzetten. Dit werd door de Yersekenaren geëist in een kort geding, dat zij tegen het waterschap aanhangig hadden gemaakt. De zaak werd vorige week vrijdag behandeld. Bij de afweging van de belangen heeft de doorslag gegeven wat er zou gebeuren als het waterschap De Brede Waterring Goes zou verbieden zijn afvalwater te lozen in de polder. „Dat zou hoogstwaarschijnlijk tot gevolg hebben", aldus de gedaehtengamg van de heer Van Empel, „dat Goes zou onderlopen en op veel plaatsen rioolwater omhoog zou komen". Dat zou naar zijn mening gevaar opleveren voor de volksgezondheid. Dit belang achtte hij zwaarder wegen dan de overwegingen van commer ciële aard van de Yersekenaren. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA/MIDDELBURG De halfjaarlijkse seizoenopruiming is gisteren officieel begonnen. Het grootwinkelbedrijf, dat veelal uit gebreide voorraden opkoopt, die de fabrieken wegens een veranderd modebeeld kwijt willen en de mid denstand, die vaak hetzelfde doet, hebben nog vrij weinig belangstel ling ondervonden. Men wijt dat voor al aan het mooie zomerweer. Vorig jaar toen het weer tijdens de uit- verkoopweken aanzienlijk minder goed was, was het in de winkels veel drukker en werd er ook uitste kend verkocht. Bij alle zaken in Zeeland en Bra bant waar wij informeerden, ant woordde men, dat de uitverkoop re delijk goed was begonnen, maar men kon een geringere belangstel ling dan in voorgaande jaren niet ontkennen. Een grammofoonplaten- handelaar zei: „Vorig jaar hadden wij het overstelpend druk, maar nu is het maar stilletjes. Toch'zijn we al enkele dagen bezig met de uitverkoop." De grootwinkelbedrij- ven, die gisteren pas mochten be ginnen, reageerden ongeveer op de zelfde manier. De bedrijfsleider van een groot warenhuis in Middelburg sprak over een steeds „harder" worden de uitverkoop. Hiermee doelde hij op de omvangrijke seizocnoprui- ming van dameskleding en vooral tienerkleding, waarvan het mode beeld zeer snel wisselt. Hierdoor moeten ieder half jaar grote voor raden opgeruimd worden tegen la ge prijzen, want anders raakt men deze kleding niet kwijt. Hetzelfde merkte een bedrijfsleider in Breda op, die constateerde dat een aantal modegebonden artikelen als hoeden, tricotage en corsetterie in verband met nieuwe tendensen er uit moe ten. Zo worden bijvoorbeeld de on derjurkjes met voorgevormde bh, die de afgelopen winter in zwang waren, opgeruimd. Die hebben ken nelijk hun langste tijd alweer ge had, evenals torselete en corselets in bepaalde mode(pastel)tinten. Er is foundation, die voor de helft van de prijs de deur uitgaat. De tijd van de grote zomerhoeden met flapran- den lijkt eveneens voorbij. Er zyn erbij, die voor één gulden worden opgeruimd. Een ander artikel waar voor de fabrikanten blijkbaar al weer iels nieuws in petto hebben, zijn de tassen met bijbehorende handschoenen in opvallende kleu ren. Ook die zijn in de seizoenop ruiming te vinden. De boekhandels waren vorige week al met de op- ruimingsverkoop begonnen, even als andere middenstandsbedrijven, die gerechtigd zijn om vóór te ver kopen ten behoeve van hun vaste klanten, die een lijst met afge prijsde artikelen tijdig thuisgestuurd krijgen. De belangstelling voor goed kope aanbiedingen, op het gebied van kunstboeken, die vaak voor minder dan de helft van de prijs weggaan, is ooak nu weer tamelijk groot. De grammofoonplatenzaken verkopen grote partijen mono-lang speelplaten, vooral van klassieke muziek. Mono-afspeelbare lp's wor den niet meer gemaakt. Momenteel is men al zover, dat stereo-platen niet meer van een speciaal etiket worden voorzien. (Van een onzer verslaggevers) GOES Aan de levensgevaar lijke situatie op het woonwagen kamp te Goes, die ontstaan is door de uiterst gebrekkige elektrici teitsvoorziening, zal een eind wor den gemaakt. De gemeenteraad heeft voor verbeteringswerken een bedrag van 4900 gulden beschik baar gesteld. Bovendien zal jaarlijks 5005 gulden worden besteed voor het opruimen van sloopmaterialen. Voordat hiertoe werd besloten, kwamen er nogal wat bezwaren uit de raad. Men vond, dat de bewoners meer zelfdiscipline moesten hebben en zelf de rommel op moesten ruimen. Het raadslid C. van Zweeden (CHU) kwam met de suggestie een kampoverste aan te stellen die toezicht op de gang van zaken zou kunnen houden. Volgens b. en w. zou deze maatregel weinig effect hebben. Enkele raadsleden wa ren vati mening, dat een regionaal woonwagenkamp de oplossing van veel narigheid zal geven. Zij zouden graag zien, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland haast maken met de aanwijzing van een plaats waar het kamp moet komen. De gemeenteraad ging volledig ak koord met de plannen voor de aanleg van een streekbos van 60 hectare bij Goes en de financiële consequenties daarvan. Het bos gaat f 1.040.000 kos ten. Daarvan betaalt Staatsbosbeheer 60 pet. en de Cultuurtechnische Dienst 30 pet. De rest zal de streek moeten opbrengen. B. en w. hebben de raad beloofd, op verzoek van het AR- raadslid M. van Loeve, om rekening te houden met een vaste plaats in het bos voor de padvinderij. (Van onze correspondent) STAVENISSE Op de Ooster schelde ter hoogte van het dorp Stavenisse heeft een bezoeker van de camping Stavenisse een vrij gro te, 65 cm lange, zeekat gevangen, De zeekat behoort tot de familie der inktvissen, waarvan er dinsdag veel kleinere exemplaren in de Nieuwe Maas bij Rotterdam zijn gevangen. De zeekat of sepia is een dier, dat niet in de Oosterschelde thuis hoort. Toch komt het dier er perio diek wel eens voor. Oosterschelde- kenner J. G. Sloff uit Bergen op Zoom deelde desgevraagd mede: „Het zyn over het algemeen dieren, die niet autochtoon zijn voor de Oosterschelde. Toch ben ik ze ver schillende malen tegengekomen op de wadden van Reimerswaal en het Noordland. Hoe de beesten, die nor maal meer in de Noordzee voorko men, hier verzeild raken, is ook voor my een raadsel. Nog minder voorkomend dan de zeekat, is het pijlinktvisje, dat ik maar een of twee keer ben tegengekomen". De heer J. Schot uit Tholen, een visser met meer dan 50 jaar Oos- terschelde-ervaring verklaarde dit soort dieren tamelijk frequent voorkomt in deze zeearm. Hij voeg de er, evenals de heer Sloff, aan toe, dat de schaal van de zeekat vooral geliefd is bij vogelliefheb bers, die deze uitgedroogde schalen in hun volières hangen. BREDA (KNP) De heer P. Vuis- ter gaat zich geheel wijden aan de katcchetische taken bij het voortge zet onderwijs te Oosterhout en Etten- Leur. Per 15 juli is hem eervol ont slag verleend als kapelaan in de pa- rochie van de H. Michaël te Breda. Ook de heer B. Fischer gaat zien eveneens wijden aan een katecheti- sche taak bij het voortgezet onder wijs en wel te Leiden. Hem wordt per 1 augustus eervol ontslag verleend als kapelaan van de parochie H. Kruis te Roosendaal. De heer J. B. M. Smits is door bis schop Ernst benoemd tot moderator van de John Kennedy h.b.s. te Don gen, onder gelijktijdig ontslag aki kapelaan van de parochie van de H. Joseph te Dongen en als moderator van de l.t.s. aldaar. De nieuwe functie is de aanvulling van de vacature die ontstaan is door het eervol ontslag op zijn verzoek van J. A. M. Meijeren, die een functie als godsdienstleraar te Bussum heeft aanvaard. De heer C. A. M. Oomens is door de bisschop aangewezen als godsdienstleraar voor de katholieke leerlingen aan het niet katholieke voortgezet onderwijs op Walcheren, onder gelijktijdig eervol ontslag als kapelaan te Rijen. Als part-time medewerker in de zielzorg van de parochie Middelburg wordt hij tevens belast met de pastorale be geleiding van de katholieken die m Domburg e.o. wonen. Pater Chr. Brink s.s.c.c. is door de bisschop be noemd tot medewerker in de zielzorg van de parochie van de H. Maria Magdalena te Rijep, onder gelijktijdig eervol ontslag als kapelaan te Etten- Leur (H. Hart). Tot medewerker m de zielzorg van de parochie H. Hart van Jezus te Etten-Leur is benoemd P. C. de Maat, tot nu toe student te Leuven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Meer dan 150 Neder landse en buitenlandse EHBO-teams zullen op 20 en 21 september wed strijden houden in Gemert. Behalve de wedstrijden zal er waarschijnlijk een spectaculaire demonstratie wor den gegeven van de hulpverlening bij een gekantelde en brandende tankauto. De organisatie is in handen van de Stichting Europees Concours Eerste Hulp 1969, in aansluiting op een internationaal congres in Den Haag van 17 tot 20 september. Het geheel is bedoeld om de deel nemers te laten zien, dat er iets ge daan moet worden om de in elk land toegepaste wijze van hulpverlening iets meer op elkaar af te stemmen. Zaterdag 20 september zullen de na tionale teams wedstrijden houden, om het kampioenschap, waarna zon dag de internationale wedstrijden volgen, waarbij de beste teams tegen elkaar uitkomen. De teams zijn niet alleen van de beide Nederlandse EHBO-organisaties, maar ook van de Bescherming Bevolking, de bedrijfs zelfbescherming en van het Neder- landsche Roode Kruis. De buitenlandse teams komen uit Duitsland, Engeland, Luxemburg en België. Er wordt nog onderhandeld met teams uit Oostenrijk en Zwitser land. De wedstrijden worden gehou den in de tuinen van het kasteel in Gemert. „ACH je weet toch niet aoed wat je met al die vrije tijd moet doen. Zes weken vakantie is erg veel. Om die tijd door te komen, ga je een paar weken werken. Dan heb je afleiding en je verdient nog wat. En als scho lier kun je altijd wel wat geld ge bruiken". AAN het woord de 16-jarige ULO- leerlinge Lianne Dam uit Roosendaal. Zij werkt een paar weken in de va kantie. Net als tienduizenden leer lingen van middelbare scholen, die om welke reden dan ook in hun ruimschoots beschikbare vrije tijd wat geld verdienen. LIANNE werkt in het Roosendaalse zwembad De Stok. „AIs manusje van alles", zegt ze. „Het werk is heel afwisselend. Veel hangt ook af van de drukte. Woensdag bijvoorbeeld, toen het zo enorm warm was, ben ik vrijwel constant aan het water ge weest. Oppassen, dat vooral jonge kinderen geen onbezonnen dingen doen". „IK heb het voordeel, dat ik altijd veel aan zwemmen gedaan heb. Zelf ben ik lid van een zwemvereniging en naast de normale diploma's heb ik ook een diploma reddend-zwemmen. Ik mag ook lesgeven. Hiernaast ben ik actief op de EHBO-post, want ook daarin heb ik een cursus gevolgd". „DIT werk vind ik veel leuker dan in een fabriek of op een kantoor. Veel scholieren gaan daar in hun vakantie werken alleen om wat centen te ver dienen. Dan gaat het alleen maar om geld. Nou, dat vind ik de verkeerde instelling. Nu werk ik voor mijn ple zier en ik doe bovendien enorm veel ervaring op". „WE doen dit werk met een groepje van drie meisjes. De anderen zijn nu met vakantie. Over een paar weken ga ikzelf. Dan ben ik drie weken ac- K& I tief geweest. Dat is wel voldoende. Ook dat moet je niet overdrijven. Drie weken werken en drie weken vakantie. Dat is geloof ik wel de juiste verhouding". ,HET volgend jaar moet ik eindexa men doen. Wat er daarna met me gaat gebeuren weet ik nog niet. Dat zul len we dan wel zien. Wat ik met het hier verdiende geld ga doenweet ik ook nog niet precies. In ieder geval gaat het niet op in de vakantie. Ik ga met mijn ouders, weet u wel".

de Stem | 1969 | | pagina 3