EEG schenkt FAO Recreatiegebied "De Piet" in trek .000 ton boter MINISTERRAAD IN BRUSSEL: ME J. Wille uit Zuidzandi roemt z'n sterke doffer Molen Retranchement en kerktoren Cadzand krijgen opknapbeurt liÜÉl! OPEUIMING 11 Voorzitter Rode Kruis optimistisch MÊ VRAGEN AAN RECREANTEN I EERSTE IN „DE NATIONALE" SÊ TREKT VAN LEER OESO besteedde 13 miljoen dollar aan ontwikkelingshulp* LOO,- 70,- 50,- 25,- ekstra korting! 70,- 50,- 30,- 70,- 50,- 30,- L00,- 70,- 50,- van 25,-, 20,-, 15,- enl Vragenlijst Rude Pravo bedankt Russen Graan Hulp aan Biafra 15 DE STEM VAN VRIJDAG 18 JULI 1969 15 LI Ai zeigracht 35/JALMAR-Prinsengraf I960 Breda-Korte Brugstraat1 Arcade) IJmuiden - Kennemerlaan (Van een onzer verslaggevers) AENEMUIDEN Het recrea tiegebied De Piet, dat ligt aan het Veerse Meer tussen Arnemuiden en Wolphaartsdijk, krijgt steeds meer belangstelling. Het terrein dat een oppervlakte heeft van on geveer 35 ha wordt op zonnige dagen soms door meer dan dui zend dagjesmensen bevolkt. Ook deze week was het er vrij druk (zie foto)De accommodatie van het recreatiegebied is nog geen 100 procent, maar er is reeds veel gedaan om het de recreanten voorlopig zo goed mogelijk naar de zin te maken. Het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam Het Veerse Meer wil even- - wel nog meer doen om het reerea- tiet klimaat op en langs „De Piet", een soort blindedarm van het I Veerse Meer te veraangenamen. De directeur van Het Veerse Meer, ie heer H. Huysman, nam daarom f het initiatief om de talrijke bezoekers I van De Piet zelf eens wat over hun bevindingen te laten vertellen. De [heer Huysman wil vooral ook we ten waarom men naar dit gebied trekt. Hij is ook erg benieuwd naar eventuele wensen die het publiek heeft, omdat het naar zijn gevoel we) eens nuttig zou kunnen zijn bij heh maken van nieuw recreatieplan nen, rekening met deze verlangens te houden. In samenwerking met het E-T.I. voor Zeeland, dat vertegenwoordigd is in dc technische commissie van Het Veerse Meer, is door het rechts persoonlijkheid bezittend lichaam een kleine vragenlijst opgesteld, die de dagrecreanten zal worden voorgehou den. Het lag in de bedoeling vorige week zaterdag een kleine enquête te hou den, maar door het slechte weer moest deze worden uitgesteld. Als het weer goed blijft zal zaterdag a.s. feen groepje van vijf tot tien mensen op stap gaan om de bezoekers van De Piet te ondervragen. Van de zijde van het E.T.I. ver zekerde men ons, dat het hier nie gaat om een grootscheeps onder zoek, maar dat men op eenvoudig en snelle wijze een globaal inzie! wil krijgen in de opvattingen die hi publiek heeft over De Piet. Het or derzoek zal maar 1 dag duren. Daa~ na zal een rapport worden opgestelc (Van een onzer verslaggevers) Zl'IDZANDE - „Fantastisch". De lluivenlieihebber J. A. Wille (Ko voor zijn vrienden) uit Zuidzande, die dinsdag de eerste prijs won in i.de Nationale", een vlucht van Bar celona, is stil van geluk. Hij kan on mogelijk verklaren waarom nu juist njn duif de mistral in het zuiden van Frankrijk heeft doorstaan en niet, zoals bijna 8000 andere vogels, het loodje heeft gelegd. .Ik wist", zegt de heer Wille, die uitvoerder is bij de Vlissingse afde ling van het Rotterdamse zandstraal- en schildersbedrijf, „dat het een ster ke was. Vorig seizoen en ook dit jaar, eindigde ie doffer altijd vroeg, maar oen eerste prijs had ik nog niet ver wacht". De duif is een telg van zeer sterke ouders. De doffer heeft een broer, die dit jaar in kleinere vluchten elf I Prijzen bijeenvloog. En ook andere "roers en zusters deden het best. Ko Wille begon enkele jaren gelea met duiven van de bekende duivei melker Timmerman uit Lewedor, die naar Canada verhuisde. Verde kocht hij vogels bij de eveneens be kende Van Barendrecht uit Putters hoek en bij de wereldberoemde Bel gische fokker Berlanger. Het geza menlijke produkt van deze duiven is de doffer die „de Nationale" won Samen met zijn vrouw, die veel vooi de hobby van haar man over heeft, heeft de heer Wille een veertigtal duiven. „Het zijn", vertelt hij, „niet allemaal sterke. Ook ik heb in het verleden wel eens een miskoop ge had, maar dat moet je bij deze hobby op de koop toenemen. Wij, mijn vrouw en ik, mekkeren in zo'n ge val nooit lang. We kopen wat toma tenpuree erbij en eten er dan soep van Mevrouw Wille-Eversdijk met de winnende doffer. BRUSSEL (ANP) Nieuwe discussies in de Europese ministerraad over het probleem van de boteroverschotten hebben woensdag in Brussel de Duitse minister Hoecherl tot de wanhopige uitroep ge bracht, dat men de hele voorraad (circa 375 miljoen kilogram) gewoon moest weggeven, b.v. aan Oosteuropese landen als Tsjechoslowakije. Dan zou men in ieder geval weer met een schone lei kunnen beginnen. Deze sugge stie, volbens waarne mers kenmerkend voor de vruchte loze discussies waarbij men als maar in het rond draait, werd overi gens door de Nederl andse minister Lardinois meteen verworpen. Ir. Lardinois, die de vergadering van Lardinois, die de vergadering van de EEG -landbouwraad voorzit, merkte op dat de Oosteuropese lan den zelf al als concurrenten met bo ter op de wereldmarkt verschijnen. Bovendien achtte hij het denkbeeld eco nomisch o nuitvoerbaar. Dr. Mansholt, vicevoor titter van de E uropese comm issie, voegde hieraan nog t°e, dat het politiek en paychologisch onhoudbaar zou zijn treinen vol overtollige EEG-boter door het ijzeren gordijn te sturen. PRAAG (AP) Het herschrijven van de geschiedenis van de Sovjet invasie van augustus 1968 door de nieuwe pro-Russische leiders in Praag kreeg gisteren meer stuwkracht. Het officiële partijblad, Rude Pra vo, heeft een artikel gepubliceerd dat neerkomt op een verbluffende afwjj zing van het passieve maar drama tische verzet van president Ludvik Svoboda en het Tsjechoslowaakse pu bliek na de inval van de Sovjets en hun bondgenoten in dit land in de nacht van 20 op 21 augustus 1968. „Meer en meer mensen worden zich bewust dat zij werden misleid, dat de Sovjet-troepen niet kwamen om het socialisme te wurgen en ons onze vrijheid te ontroven, maar, integen deel om ons te helpen vrijheid en socialisme te beschermen', aldus het artikel van Vaclav Mora vee. Moravec verklaarde, dat de mis leiding uitging „van rechtse politici en anti-socialisten (anti-communis ten n de massamedia die er in slaag den een groot deel van het volk ir de war te brengen." De toenemende campagne om d' invasie goed te praten heeft vee Tsjechen er op doen zinspelen dat d leiders van de harde lijn van pla zijn de eerste verjaardag, volgend maand, van de invasie, een officier „dank u wel" te richten tot de Sovje Unie omdat zij troepen had gestuurd (ADVERTENTIE) Plaatsbewijzen en folders V.V.V.en R.T.M. Rosestr.3,R'dam-2Q. tel.010-272864 Het kerkje in Cadzand, dat even eens verlicht wordt, werd reeds in de dertiende eeuw gebouwd. (Van onze correspondent) RETRANCHEMENT/CADZAND De gemeenteraad van het oude ves tingplaatsje Retranchement heeft be sloten de standaardmolen, die kan bogen op een roemruchte geschiede nis te verlichten. Het staat onder toezicht van Mo numentenzorg en is een van de trek pleisters die toeristen er toe bewe gen hun vakantie in Cadzand en om geving door te brengen. Bovendien heeft de raad van Cadzand besloten het torentje van deze Nederlands hervormde kerk te restaureren. Aan het uiterlijk wordt niets veranderd, maar aan het interieur van de toren zal het nodige worden verbeterd. Buiten de gemeentelijke subsidie ver lenen ook de provincie Zeeland en Monumentenzorg financiële mede werking aan deze onderneming. Men hoopt dat in de loop van de volgende week de illuminatie gereed zal zijn. De standaardmolen in Retranche ment is eigenlijk een hoofdstuk apart. Deze molen, zeldzaam in Nederland, is niet weg te denken uit het land schap rond het oude vestingplaatsje. De molen werd in 1643 gebouwd. In de laatste oorlog is dit zeldzame mo lentje ernstig beschadigd, maar reeds in 1948 is de molen geheel gerestau reerd. Voor de bewoners van het dorp was dit een reden om bij het gereedkomen van de restauratie van de molen uitgebreid uiting te geven aan hun vreugde om de in ere her stelde molen en zij vierden een groot feest. In 1955 was de molen weer aan revisie toe en deze werd toen voor zien van een verse laag verf. Nu is de tijd weer aangebroken om de mo len van een nieuwe verflaag te voor zien. Mansholt, die reeds geruime tijd in de EEG-raad tevergeefs pleit voor een verlaging van de Europese boterprijs, heeft overigens zelf on - langs in een niet officieel gesprek de verzuchting geslaakt, dat men eigen lijk alleen zonder veel kosten van de EEG-boterberg kan afkomen als men ze in zee zou gooien. Aan d eze verzuchting moest men woensdag in Brussel wel even den ken, toen bekend werd dat de mi nisters hadden bes loten 35.000 ton boterolie gratis ter beschikking te stellen van het FAO-voedselprogram voor de ontwikkelingslanden. Door deze gift zal de gemeenschap 40.000 ton boter uit de koel huizen kunnen nemen, doch het verwerken van die boter tot olie zal het EEG-landbouw- fonds naar raming twintig miljoen gulden gaan kosten. (ADVERTENTIE) Hoe groot de Europese landbouw problemen zijn bleek woensdag ook uit een discussie over Duitse graan overschotten als gevolg van goedko pe Franse graaninvoer op de Duitse markt De Duitse ministers Hoe cherl verklaarde, dat zelfs opslag ruimte op Tsjechoslowtaks grondge bied gehuurd moest worden om een deel van de Duitse vo orraad (va n circa 4 a 5 miljoen ton te bergen. De kosten hiervan kunnen de Duitse autoriteiten overigens op het EEG- fonds verhalen. Minister L ardinois verklaarde woensdagavond zei fs, d at het nog niet zeker is of een marathonverga dering die voor het einde van deze maand op het programma staat, zal doorgaan. Het zal e rvan afhangen of er reëele mogelijkheden voor be slissingen in zicht komen, zi zei hij. GENEVE (AFP) „Zeer vol daan" over de eerste resultaten van zijn bezoek aan Lagos is de voorzitter van het internationale comité van het Rode Kruis, Mar cel Naville, woensdag in Genève teruggekeerd. Hij heeft met de Nigeriaanse leiders besprekingen gevoerd over de overdracht aan een federale instantie van het coördinatiewerk inzake de hulp verlening aan Biafra. Volgens Naville is de hoop gewet tigd dat binnenkort de hulpactie kan worden hervat. Hy hoopte echter niet dat men van hem verwachtte dat hij „een konyn uit zijn hoed to verde" Aan de nuipviuehten naar Biafra zaten heel wat moeiiyicheden vast van politieke, praktische, tech nische, financiële en zelfs meteoro logische aard. Het zyn moeilijke on derhandelingen, zei hij. De sfeer van opperst wantrouwen die er tussen Nigeria en het internationale Rode Kruis hing begon echter te verdwij nen en dat was al heel wat, vond Naville. Volgens regeringskringen in Lagos hebben de Nigeriaanse autoriteiten het Rode Kruis toestemming gege ven voor een nachtvlucht naar Bia fra, ter overbrenging van medica menten en aflossing van personeel. Ook zou Nigeria bereid zijn het er voer van hulpgoederen over de ro- vier de Cross te laten beginnen. Daarvoor liggen sinds half juni in Lagos al twee schepen gereed. In kringen van het Rode Kruis in Bia fra is vernomen dat het Biafraanse vliegveldje van Oeli Ihiala, dat voor de aanvoer an hulpgoederen wordt gebruikt, dinsdagmiddag door een Nigeriaans vliegtuig gebombardeerd is. De bommen misten echter hun doel en niemand had letsel opgelo pen. De Westduitse katholieke bisschop pen hebben een beroep gedaan op de leiders van Portugal, Nigeria en Bia fra om het Rode Kruis zijn hulp- vluchten naar Biafra te laten her vatten. In een open brief smeekten ze „alle verantwoordelijke personen in Lissabon, Lagos en Biafra zich slechts een ding voor ogen te hou den: de levens van 3,9 miljoen men sen, onder wie ruim een miljoen kinderen'. De luchtbrug moest in stand worden gehouden, „anders kan het zyn dat we ons over een paar weken afvragen hoe we enkele mil joenen doodkisten in Biafra krijgen, aldus de bi'sschoppen. Schattige beige Italiaanse .sandalette. Ongelooflijk lage prijs. Vederlichte bruïn-suède automoccasin met vlechtwerk Alleen tijdens de oprui ming. Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht PARIJS (RTR) Gisteren heeft de voorzitter van de commissie ont wikkelingshulp van de organisatie voor economische samenwerkisg en ontwikkeling (OESO), de Amerikaan E. Martin, op een persconferentie in Parijs verklaard, dat de netto finan ciële hulp aan ontwikkelingslanden van de 16 westelijke landen die deel uitmaken van de commissie vorig jaar 12,9 miljard dollar heeft bedra gen. Dit bedrag komt overeen met 0,97 procent van het gezamenlijke natio nale inkomen van deze landen. Het bedrag van 12,9 miljard dollar maakte in 1968 95 procent uit van al le financiële en technische hulp die de ontwikkelingslanden ontvingen. Waarschijnlijk zullen dit jaar de nog steeds krachtige economische expan sie in de geïndustrialiseerde landen en de snelle toeneming van de uit voer bijdragen tot een uitbreiding van de hulp aan de ontwikkelings landen, al zal het hoge rentepeil op de kapitaalmarkten de particuliere investeringen in het buitenland waar schijnlijk doen verminderen. Volgens Martin zit het er niet in dat de zestien landen, t.w. Australië, Oostenrijk, België, Canada, Denemar ken, Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, Japan, Nederland, Noorwegen Portugal, Zweden, Zwitserland, 9n- geland en de Verenigde Staten, het voor de hulp nagestreefde percentage van 1 procent van het bruto nationale produkt voor 1975 zullen bereiken

de Stem | 1969 | | pagina 15