KARSTENS ONTEVREDEN fordljnen «STOFFEN NS HANG RÏNI WAGTMANS EN JANSSEN BESCHULDIGEN ELKAAR WEER KNWU kan de zaak redden NAAR MIJN MENING Blarenprikf abriek had het zeer druk Geminiani weer een kwajongen.... Profiteer ra nog van onze sterk verlaagdeprijzen! „Ik zit in de verkeerde hoek" korting korting arijzen korting tour "De Tour niet kapot" Continent Geschaad Steun voor Eddy Merckx DE STEM' IS KRACHTIG EN REIKT VER LiIl<b rk met 50% KORTING gen spotprijzen ere koopjes. T A|]f. j»«r> Lu 20e RIT 198 km Bescheiden Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V. ren au- Jan- Hoe- ;er- iaal, soek >or ca- moeite jend idag. our- en 000,- ta-cara- ie prijs. Rijks- auto- gisch). :gen, Reizen Op reisl Plotseling! Al biljetten en reserveringen voor vliegtuig, trein of 8cl. kunnen wij direct leveren zonder extra kosten. Uw rp'11 bureau voor heel Zeeland w H. Müller Co., Boul. de ter 14, tel. 2322, Vlissingen. Huwelijken Jongeman 29 j. zoekt kenni, making met intelligent en charmant meisje. Eigen wo ning aanwezig. Brieven foto ond. nr. SK 3475. Jongeman R.-K. en nette - mcote trpr schijning z.k.m. eenvoudig ij') meisje met zacht karakter 28 j. Kind geen bezwaar. Heeft sUC. of tent ize per- Hoeven, 1659-457 seweg ogerhel- 9, tel Ram 25, alle en zon- mooie woning en vaste betrei? king. Brieven onder no. sr trans, iur, ca- cara- ens plaat, artike- 3 finan- terstal- ok za ppend. Zegge. s). ea rn. Hoe- vans 'um ls). Ca- n, Hoe egen, •line. De tour- errein voorbij n, tel. ciering, ge- Verloren Zwaar zilveren armband, on zondagavond 13 juli, achter kerk op kermis te Stopped Inscripties: voorkant: Jo achterkant: geb. dat.: 6-8-"» Terug te bez.: Julianastr 34 Heikant. DE STEM VAN VRIJDAG 18 JULI 1969 Diversen Gaarne zenden wij u op aoB vrage gratis en zonder ver. plichting een prijslijst en do. cumentatie van onze voorbe hoedsmiddelen. Vraagt u aaè bij: Traffic, Postbus 132 n? venter, tel. 05704-372. De pluk gaat weer beginnen' Morellen voor de inmaak u stel ze tijdig. Fr. v.d. Waart" Steensedijk 73, Hulst, tel 01140-2923. Lamswaarde: zaterdag 19 TT li T.B.C.-schieting bij R Rev! ens. Begin 3 uur. Voorlopig bericht: grote jübil leumschieting op maandag m juli. Het bestuur Soc. „Graauwse Poort". Schieting op 2 wippen, schut ters Soc. „Graauwse Poort"" Hulst, bij G. Lijbaart. Zater^ dag 19 juli. uwen in tnt van rrein straat Durex - voorbehoedsmiddelen goede voorlichtingsboeken, ro mans, Deense fototij dschrif. ten, films, dia's, hygiënische specialiteiten enz. Vraagt uit- voerige dokumentatie(f 1,. postzegels insluiten) Delta postorders - postbus 25 Axel. NG! Gerben Karstens: behalen voor mij". Geen eer te (Van onze speciale verslaggever) BRIVé Gerben Karstens is he lemaal niet tevreden over de gang van zaken in deze Tour. „Ik zit niet in de goede hoek", klaagde hij. „Mijn ploeg Peugeot vecht voor de eerste plaats in het algemeen ploegenklas- sement en daarom moet ik mijn eigen kansen elke dag opofferen aan die van de ploeg. Vandaag op weg naar Brivé zou ik een kans op een etappe zege hebben gehad. Als ik tussen de wielen krachten had kunnen sparen, had ik best meegekund met die kop groep. En je weet ook dat ik nog al tijd snel ben. Maar wat moet Kar stens weer doen? Renners terugpak ken die ontsnapt waren. Dat gaat je in de kleren zitten. Nee, op die ma nier is er voor mij geen eer te beha len." Hoofdschuddend begeeft Kar stens zich daarop naar zijn hotel. Als Edidy Merckx zondag als overwinnaar in de Ronde van Frank rijk te Vincennes over de eindstreep komt, zal hij waarschijnlijk denken niet in Frankrijk, maar in België te zijn. Enkele tienduizenden Belgen zou den die dag inderdaad naar de aan komst in Vineennes gaan. De Belgi sche spoorwegen alleen al hebben op dit ogenblik reeds 3500 plaatsen in drie bomvolle extra-treinen ver kocht en men verwacht dat er nog meer treinen zullen moeten worden ingelegd. Treinen vertrekken uit Antwerpen, Brussel en Luik, zondagochtend. Kaartjes kunnen besteld worden in alle Belgische stations. Eddy Merckx: veel naar Parijs. landgenoten (Van onze speciale verslaggever) gjjIVE Wie is de man die Nederland voor de tweede achtereen volgende dag van de etappezege afhield? Wie is hij die verhinderd heeft dat de overigens niet slecht debuterende Willem II/Gazelle- ploeg deze Tour de France met een grandioos succes kon afsluiten? Rarrv Hoban heeft niets van een geweldenaar. Het Britse flegma is hem ook niet vreemd. Hij stond in Brivé gelukkig lachend op het ere podium Want juist in de streek waar zijn kopman Raymond Pouli- L woont had hij andermaal laten zien dat diens woede over zijn weigering om in de vlakke etappes als knecht te fungeren onjuist was Hoban leerde wat dat betreft zijn les van de Fransman Dehsle, rfie eveneens tegen zijn ook al falende kopman Pingeon opstond en daarna het succes van een ritzege proefde. Die opstand van de knechten brengit tenminste nog iets leven in deze door Merckx on- redderde Tour de France. En daarom kan men Delisle en vooral ook Hoban dankbaar zijn. ij "vij'r~w Voor de Nederlanders klinken deze woorden zuur, maar zij dragen zelf de schuld van hun tweede achtereen volgende nederlaag tegen Hoban. Zij zijn gewoon verslagen op intelligen tie. Want Barry Hoban voelde zich gisteren na zijn krachtsinspanning op weg naar Bordeaux alles behalve fit. Waarom hij achter Spruyt aansprong, die de belissende aanval inluidde, wist Hoban eigenlijk zelf niet. „Noem het een instinct", lachte hij. In elk geval kon Hoban in de kop groep waartoe Eef Dolman behoorde nauwelijks een deel van het werk doen. Hij voelde zich slecht en hij dacht dat hij het helse tempo niet tot in Brivé zou kunnen volhouden. Maar met de routine die hij in de zes jaar I dat hij fietst heeft opgedaan („ik reed zoz uinig mogelijk") ging het I net. En daarmee kreeg Hoban op nieuw de kans voor een etappe-zege. Vooral ook omdat Eef Dolman zich in de jacht naar Brivé zeer had uit geput. Het was de vierde overwinning van j Barry Hoban in de Tour de France. Was zijn zege in de etappe naar Sete in 1967 zonder meer een cadeautje I van het peloton als eerbewijs aan de I één dag eerder op de Mont Ventoux I gestorven ploegmakker Tommy Simpson, zijn triomf in de zware etappe naar Sallanches, het vorig jaar, was dat beslist niet. Daar finishte Barry Hoban na een lange solo voor alle favorieten. Hoban is een van de Britse wiel renners die in navolging van wijlen Tommy Simpson hun geluk oo het continent gezocht hebben. In Enge land zelf is er immers voor een wiel renner geen droog brood te verdie nen. Toen hij in 1963 naar het con- onent kwam ging hij in Lanugnoy, een Frans dorpje, wonen. Hii was toen al twee keer achtervolcings- Kampioen van zijn land en hij had ook een 12 uurs tüdrit gewonnen, waarin hij 390 km aflegde. Na enkele succesvolle jaren als beroepsrenner eek deze Tour de France voor hem ?e« teleurstelling te worden. Totdat n Bordeaux het geluk hem nog on verwachts begon toe te lachen. T,o)„.rkla,art Hoban: „In een groot P loton kan ik niet sprinten, ik ben e bang voor een valnartii. Maar in if.-.i1 S™epie durf ik het wel en Je ziet dat ik dan snel kan zijn." finLa^at Earry Hoban als eerste ge was stortten Jan Janssen en Rini Wagtmans voor de zoveelste keer hun hart uit over de nog steeds zeer fel levende vete. Ditmaal vertelde Janssen: „ik was tot bij de kopgroep gekomen als Rini Wagtmans het niet verhinderd had. Twee keer demarreerde ik, niemand reageerde, maar Wagtmans kwam me terughalen. Waarom neemt hij dan niet over? Waarom kunnen we niet met z'n tweeën tot bij de kopgroep: fietsen? Maar ik zet het hem wel be taald". En Wagtmans: „Jan heeft van- daag erg kinderachtig gedaan, hij heeft de laatste 10 kilometers steeds in mijn wiel gereden. Niet Harm?" Ottenbros die er bij stond knikte in stemmend. Wij vinden intussen de affaire JanssenWagtmans erg vervelend worden. Het doet zeer zeker afbreuk aan de Nederlandse successen. Ge zonde rivaliteit is goed, dat houdt ook de stemming er in. Maar zodra deze rivaliteit uitmondt in een boycotten van eikaars kansen, moet men dat betreuren. Het wordt tijd dat, zodra de ren ners in Nederland terug zijn, er vlug een gesprek tussen de twee plaats vindt, waarbij iemand als vertrou wensman moet gaan optreden. Eef Dolman tijdens de negentiende etappe met een bord, dat aan zijn mening over de uiteindelijke winnaar van de Tour geen twijfel laat bestaan. Toon Simons, de Bredase wie- Ierorganisator bij uitstek, heeft zo zijn eigen ideeën over de Tour de France. Hij is ook een van de wei nige mensen die de Tour van dit jaar wel interessant vindt. „De Tour is niet kapot. Er is nooit zo'n geweld geweest. Merckx is de grootste kampioen aller tijden. De andere renners hebben nu iets om zich aan op te trekken. Zij moe ten de leefwijze van Merckx als voorbeeld nemen. Merckx^ gaat vroeg naar bed en legt zichzelf in de winter ook een zwaar trai ningsschema op. De andere top- coureurs denken wel eens dat ze het er van kunnen nemen, maar nu hebben ze gezien dat het nodig is te leven als Merckx als ze ten minste mee willen blijven tellen". Simons, die onder meer dit jaar de aankomst van Olympia's Toer in Breda verzorgde, raakt niet uit gepraat over Merckx. „Die man weet te leven. Hij heeft de wieier- wereld duidelijk gemaakt, dat het zo moet als hij het doet. Hij is beter dan een Coppi, Bartali of Anquetïl. Hij is completer. In de vlakke ritten is hij er ook bij. Bo vendien behoort hij ook op de pis te tot de groten. Met Sercu kan hij een zesdaagse winnen. Coppi werd altijd in de watten gelegd. Hij had altijd een sterke ploeg. Als de Ita lianen in die tijd zeiden: er wordt niet gereden, dan werd er niet ge reden. Dan kon Coppi rustig mid den in het peloton naar de finish fietsen. Je mag ook teruggaan naar de tijd van Gaul en Bahamontes. Grootse coureurs in de bergen. Maar in een gewoon omnium wer den ze geklopt door tweederangs renners". Dat Merckx' verwijdering uit de Ronde van Italië doorgestoken kaart is, staat voor Toon Simons zo vast als een huis. „Ik ben er van overtuigd, dat ze Merckx in de Giro geflikt hebben. Hij heeft geen doping nodig met dat mach tige leven, dat hij leidt, gecombi neerd met vitamine-preparaten. Trouwens ik ben nog steeds van mening dat de groten geen doping TOON SIMONS nodig hebben. Ze moeten gewoon net zo serieus leven als Merckx". Bepaald sceptisch staat Toon Si mons tegenover de dopingregle- menten van de U.C.I. „Die doping- lijst van de U.C.I. is helemaal waardeloos. Het is een grote fout. Drugs zijn voor mij drugs. Bij de U.C.I. is het zo, dat als er een nieuw preparaat op de markt komt, het niet strafbaar is als het niet op de lijst staat. Dat is toch onzin. De renners gaan op die ma nier gewoon zoeken naar produk- ten, die niet verboden zijn. In Ne derland is dat ook slecht geregeld. Ik heb dokter Strikwerda er over gesproken en die zei dat ze het wel wilden aanpakken, maar dat het te kostbaar is. Ze twijfelen hier al aan een produkt als Dextro Energen, nato bene gewone drui- vesuiker. Zo lang dat nog het ge val is kan het altijd voorkomen dat een jongen onschuldig tegen de lamp loopt". Over het rijden van Rini Wagt mans is Toon Simons ronduit en thousiast. „Eerlijk ik had het van tevoren niet verwacht. Maar wat hij presteert is toch geweldig. Als hij zo blijft staan, betekent dat toch een ereplaats in de Tour?" Toon Simons gelooft dat Jan Janssen een verdere doorbraak van Wagt mans in de weg heeft gestaan. „Jan moet dat allemaal niet zeggen over Rini. Die jongen krijgt daar ge woon een minderwaardigheids complex van. Hij is nu steeds bij Janssen aan het wiel blijven zit tenmaar misschien had hij veel beter kunnen rijden. Janssen had gewoon moeten zwijgen. Maar ge lukkig heeft Rini hem goed van repliek gediend. Hij heeft het ge vecht tenminste gewonnen". Want als de toestand zo blijft kan men zowel Janssen als Wagtmans beter niet naar het wereldkampioen schap op de weg in Zolder afvaardi gen. Want zij zullen toch niets an ders doen dan op eikaars wiel rijden. En waarvoor is dat nodig? De Neder landse wielersport is met deze affaire zeer geschaad. Nota bene onze twee beste coureurs letten meer op elkaar dan op hun belangen in de cours. En zo dik zitten we nu ook weer niet in goede renners, dat we ons dit kunnen permitteren. Daarom, en hier ligt een taak voor de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, dient aan deze affaire zo snel mogelijk een eind gemaakt te wor den. Ook al omdat wij voorzien dat er straks kloppartijen gaan plaats vinden tussen de talrijke supporters die Janssen en Wagtmans hebben. Hetgeen eerst een aardige rivaliteit tussen de gevestigde vedette Janssen' en de comingman Wagtmans leek te zijn, is uitgegroeid tot een vervelende zaak. Laat de KNWU snel ingrijpen, des noods zondag bij de aankomst in Parijs al 18-7-1969 Ook op de derde dag van de Nijmeegse Vierdaagse zorgden de Israëlische vrouwelijke soldaten voor ontspanning voor oog en oor. (Van onze speciale verslaggever) BRIVé Als de renners er een rustige dag van maken, doen hun begeleiders daar graag aan mee. Dan vinden ze, zoals gisteren, de tijd om achter het peloton wat kwajongens streken uit te halen. BIC-ploegleider Raphael Geminiani spande de kroon in het ontspannende spel. Hij had een voorraad bedorven kippen opgedaan, die in olie gerold en vervolgens links en rechts in auto's gesmeten. Het lijkt onnozel, maar er is veel ple zier aan beleefd. In bepaald opzicht dan. Ook het personeel leefde zich nit en ging al rijdend bij elkaar op bezoek. De heren troffen elkaar op (ADVERTENTIE) JAN SERPENTI werd gisteren zevende in een proefcriterium over 150 kilometer in Sinaai Waas. De Belg Georges Claes ging na 3 uur en 37 minuten als eerste over de eindstreep. De plaatsing van de overige Neder landers: 15. Peter Kisner, 16. Leen de Groot, 37. Herman Hoogzaad, 40. Bart Zoet. GERBEN KARSTENS en Rik van Looy starten misschien in de Ronde van Prinsenbeek. De or ganisatoren zijn nog in onder handeling met beide coureurs. de daken van de auto's en amuseer den zich kostelijk. Tot, ja tot er na tuurlijk weer werkelijk gefietst werd door de groep. Toen keerde de rust en de ernst weer en was het volgers groepje weer een serieus werkende club. De stand in het geldklassement ziet er momenteel als voiligt uit: 1 Faema 62.052,75, 2 Salvarand 19.312,50, 3 Peugeot 18.114,75, 4 Fa- gor 12.858,75, 5 Moltend 12.281,25, 6 Kas 11.880,—, 7 BIC 11.643,75, 8 Flan- diria 11.373,75, 9 Willem II 11.259,75, 10 Mereier 10.522,50, 11 Frimatic 10.053,75, 12 Sonodor 5.801,25 13 Mann 5.272,50. (Van onze speciale verslaggever) BRIVé In de Belgische sector van de Tour-karavaan weet men te vertellen dat de Belgische wieler bond Eddy Merckx vier ploegmaten zal laten kiezen om hem te steunen in het wereldkampioenschap. Ver wacht wordt dat Vic van Schil, Mar tin van den Bossche, Julien Stevens en Frans Mintjens de keuze van Merckx zullen vormen. Voorts schijnt het ook zeker te zijn dat Rik van Looy in de ploeg komt. Het team zou dan verder nog be staan uit Walter Godefroot, Eric Le- man, Herman van Springel en Roger de Vlaeminck. Dinsdag maakt de Belgische wieler bond het team officieel bekend. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN „Mag ik vanavond de hond nog even uitlaten?", vroeg een Vierdaagse-wandelaar aan het einde van een afmattende derde marsdag te Nijmegen aan zijn gast heer. Deze man, een kantoorbedien de uit Den Haag had de drie voor afgaande dagen al 150 km gelopen onder de meest barre omstandighe den. De hitte had hem aan beide voe ten pijnlijke blaren bezorgd en zijn spieren hadden ook geleden door de bijzondere krachtsinspanning dat het lange afstand lopen nu eenmaal vraagt. De Hagenaar liet de hond nog even uit om in beweging te blij ven. Want wie stil op de stoel blijft zitten of al te vroeg het bed opzoekt, wordt stijf en moet de volgende dag weer helemaal op dreef worden ge bracht. „Wie niet getraind ls kan geen Vierdaagse mee lopen. Dat blijkt dan ook wel duidelijk uit de ruim 1000 uitvallers van de beide eerste dagen. Op de tweede dag waren het niet minder of meer dan 756 wandelaars, die het loodje hebben gelegd. Burgemeester M. Thiel van Wijchen was door de voor zitter van de Koninklijke Nederland se Bond voor Lichamelijke Opvoe ding mr. Van Rijckevorsel uitgedaagd om ook eens een aantal kilometers mee te lopen. Hij nam de uitdaging aan en donderdagochtend kon men hem vinden in de Groesbeekse bos sen, waar hij in gezelschap van de heer Van Rijckevorsel samen met vele echte wandelaars iets proefde van de sfeer onderweg. Toch liep hij maar 8 kilometers. In Groesbeek werd de heer Van Thiel opgewacht door zijn echtgenote die hem beloon de met een stevige kus en een bos anjers. „Nu weet ik pas goed wat het be tekent om vier dagen te moeten lo pen. Dat is echt een prestatie. Geen wonder dat je uitvalt als je niet ge traind bent", zei de burgemeester van Wijchen. De sfeer van de Vierdaagse is iets wat je niet loslaat, zegt mr. Ch. Hustinx, die ruim 23 jaar burgemees ter van Nijmegen is geweest en ook dit jaar iedere dag op het parcours te vinden is en ook op de vele ont vangsten die vastzitten aan dit in ternationale wandelfeest. Er zijn drie burgemeesters gene raties te vinden op deze 53ste vier daagse. Behalve de heer Hustinx is ook de heer J.A. Steinweg, 93 jaar oud, die ieder jaar nog tenminste een dag vanuit zijn woonplaats Roer mond naar Nijmegen komt om een stukje Vierdaagse te kunnen meema ken. Hij was tot aan de tweede we reldoorlog burgemeester van Nijme gen en ontwikkelde zich tot een en thousiast stimulator van de wandel sport. Dit jaar was hij maandag avond aanwezig op de vlaggenpara- de in het Goffertstadion. Je wordt er door meegesleept, zegt de huidige burgemeester, mr. Th. de Graaf, die ook al iedere dag op de prettige ontvangsten te vinden is van bijvoorbeeld de Belgen, Ame rikanen, de Denen en de Israëli's. De derde marsdag vroeg gelukkig niet zo ontzettend veel uitvallers, de zon hield zich bescheiden achter de wolken en de temperatuur was uiter mate geschikt voor een fikse wande ling. Vooral in de ochtenduren kon den de tippelaars goed opschieten, toen was het zelfs een beetje koel. Het parcours van deze dag is wel de mooiste. Zij voerde de wandelaars eerst langs de Maasvallei en vervol gens door de bossen van Groesbeek naar het dorp dat weer helemaal op stelten stond. Groesbeek daverde van de muziek en van de trommels, het publiek langs de weg deed zich tegoed aan oliebollen, ijsjes en patatten. Groes beek maakte er zoals ieder jaar een uitbundig feest van. Het laatste deel van het parcours en het zwaarste deel, voerde over de Zevenheuvelen- weg. De naam zegt het reeds: er moesten zeven heuvelen overwonnen worden. Hijgend en puffend worstel den de militaire en burgergroepen zich er doorheen. De individuele lo pers konden het uiteraard iets rus tiger aan doen. De blarenprikfabriek van het Rode Kruis in het noodziekenhuis midden in Nijmegen, kreeg het ook op de derde dag overstelpend druk. De gan gen waren overvol van wachtenden die him pijnlijke voeten en spieren moesten laten verzorgen. Vandaag zullen ongeveer 14.500 deelnemers aan de wandelkracht sport de laatste 50, 40 en 30 kilome ters moeten lopen om hun beloning in ontvangst te kunnen nemen. Er wordt nog heel wat van hen gevraagd en verwacht voordat het zover is. De duizenden boeketten bloemen liggen al klaar en de tribunes, banken en stoelen staan gereed om bevolkt te worden met mensen die willen zien hoe fit de wandelstoet zal arriveren. Er wordt zeker weer een kwart mil joen toeschouwers verwacht in deze vlaggende en feestende vierdaagse- stad. (ADVERTENTIE) Nog steeds handhaaft Pfaff voor zijn vermaarde serie lichtgewicht machines de sterk verlaagde prijzen (tijdelijke prijsverlagingen van 6% tot 11%). Nü 'n Pfaffkopen is een van de verstandigste dingen, die u kunt doen. Ga dus in ieder geval nu kijken bij Pfaff. Typen 94,95, 96 en 97 ia BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 TERNEUZEN Nieuwe Diepstraat 23 Verder verkrijgbaar bij A. C. BASTIAANSE H. A. DE BREUCK G. HEMELAAR Papegaaistraat 4, Goes B. F. v. Waesberghestr. 16, Hulst Nieuwendijk 29, Vlissingen tel. 01640-5878 tel. 01150 - 2294 tel. 01100 - 7476 tel. 01184 - 3729 tel. 01140 - 2215

de Stem | 1969 | | pagina 11