Lieve vriendjes en vriendinnetjes Armstrong, Collins en Aldrin landen op de maan Niet elke Italiaan kent de betekenis van La Dolce Vita house De reis naar de maan er "y? APOLLO II Keuze uit een up-to-date kollektie, normale veranderingen gratis, bediening door ervaren mode-adviseurs, gratis parkeren in de fina parkeergarage, ja, dan vinden wij 10°/» korting op de totale voorraad eigenlijk wel fantastisch! ZO ZIET HET ER UIT OP DE MAAN DE EERSTE MEN5EW0P MAAN Zorgen in Italië Olieboringen Kennedy (ingang Haven) (van 17 juli t/m 2 augustus) Redenen genoeg om brommer op de fiets (Moorhalen wat u niet hebt.) de auto op de DE STEM VAN WOENSDAG 16 JULI 1969 11 Dank je wel voor de vele in zendingen. Het was werkelijk geweldig al die mooie teke ningen en spannende verha len. Het was erg moeilijk een keuze te maken, maar na lang zoeken hebben we dan toch beslist: De eerste prijs gaat naar Ma ria Willemen, Johan Willem Frisolaan 9 in Breda.. Vera Nispen, Molenweg 2 in Kruis land heeft de tweede prijs ge wonnen, Ger Luysterburg, Halsterseweg 26 in Halsteren de derde, Lia Verschuren, Steensedijk 26 in Hulst de vier de en de vijfde prijs gaat naar Toon de Wijs, Koning Haakon- straat 4 in Moerdijk. Heel hartelijk gefeliciteerd allemaal. De prjjs, een span nend boek, wordt deze week naar de winnaars gestuurd. Het was jammer dat we maar vijf prijzen konden geven, want er waren nog veel meer goede inzendingen. We zullen proberen om de tekening of het verhaal van de jongens en meisjes die geen prijs gewon nen hebben toch een plaatsje te geven in de Kleine Stem. Ik heb wel gemerkt dat een heleboel jongelui erg veel kun nen vertellen over de maan- reis en-ook goed volgen wat er in de kranten staat hierover en wat je op de tv kunt zien. Ik denk dat jullie deze dagen zeker heel veel te weten kunt komen over de maanreis, want weg, terwijl heel de wereld de astronauten gaan nu op in spanning de reis volgt via radio, tv en kranten. Allemaal veel groetjes en ik hoop nog eens iets van jullie te horen. Door het raam, zie je 's avonds de maan. Als moeder dan komt, zeg je zacht, het is net of de maan lacht. Hoe ziet het er eigenlijk uit op de maan? Je ziet er geen water, alleen maar een krater. Je ziet er ook geen waterval en woestijnen heb je er al Afenrnannetjes lopen er overal rond, als je goed kijkt zie je ze ook op de grond. En als ze je zien, dan schreeuwen ze voor tien, en zeggen: „Ha Ha daar heb je een mens, die heeft elke dag weer een nieu we wens. De mannetjes slaan je dan met een stok, en drijven en duwen je dan in een hok. Zo stel ik mij het op ons maan tje voor, maar als het niet zo is, neem me niet kwalijk, hoor. Sandra Timmer, Montenslaan 9 Breda 11 jaar De Apollo elf gaat door het ge welf naar de Maan, Maar zij weten niet of het wel Als ze komen op de maan, komt ook de robot van de Russen aan. De Russen zeggen dan, de Ame rikanen zijn al op de maan, dan zullen wij als tweede moe ten gaan. Want een robot is lang niet slecht, maar het is niet echt. De Russen kijken toch maar raar, want nu is de Amerikaan het eerste daar. De Amerikaan schroeft de ro bot uit elkaar, en dan maakt de Rus natuur lijk niets meer klaar. Misschien komen ze wel met delen van de maan aanzetten, want daar zullen we het meest «P letten. De Amerikanen zullen het win nen, en vliegen in triomf de aarde binnen. De Russen wilden goed begin- nen, maar de Amerikanen zullen net winnen. ^n gaan we eindigen, en zullen we de pen maar rei nigen. Toon de Wijs Koning Haakonstraat 4 Moerdijk (12 jaar) wonnen.6614 de Vijfde prijs ge" "C W piWxvt ;'>v x\ K> -<%<•' L-* V K O;»-»» xj 'S&CW-J, V&>.y*'.v KKï? fc.-lxt\\v' v'.t> xxXbS** vxyx* x v J Ai»* <jt N:'.-V<V <X<S •jg5x{t«.S^ sJ«gxOft^ i*SxVj.,XXV,v.»X J.xJj xxx s* kéëte* m $4$, y De drie mensen die op de maan zullen landen zijn gereed. Alles heb ben zij bij zich in de Apollo. Plotse ling roept een stem: stilte a.u.b. voor het aftellen. De astronauten schrik ken; daar zullen ze dan gaan naar de maan: 5, 4, 3, 2, 1 start. Nog even zien ze de huizen en de mensen beneden, dan wordt moeder aarde een ronde bal. Daar gaan ze naar de maan de drie dappere man nen. De reis zal misschien wel lang en saai zijn; daarom lezen ze maar in een boek. Over de maan en Kuifje. Zo doden ze de tijd. Een stuk of 15 dagen zal de reis naar de maan duren. En 15 of 16 da gen de terugreis. Als ze er zijn vin den ze de maan heel lelijk! Er groeit niets. En veel kraters zijn er ook. Ze gaan eerst in hun maanpakken de benen strekken. Daarna gaan ze mon sters zoeken van de grond. Ook ne men ze stenen mee. Alles wordt dan later op de aarde onderzocht. Verder gaan ze op onderzoek uit. Tegen de avond dus ongeveer 22.00 uur gaan ze naar bed. De volgende dag gaan ze weer terug naar de aar de. Luid zingend gaan ze terug naar de aarde. Ze zijn maar wat trots, want ze zijn als eersten op de maan ge weest. Op de aarde worden ze goed onderzocht. Want ze kunnen een ziekte hebben. De monsters komen later aan de beurt. Dan gaan ze feesten en flink eten, want de maan is veroverd. Marie-Fien Sturms, Abeelstraat 6, Terneuzen (11 jaar) Vera van Nispen, Molenweg 2 Kruisland (10 jaar )heeft de tweede prijs gewonnen. Hartelijk gefeliciteerd. Vera! prijs gewonnen. Maria Willemen, Johan Willem Frisolaan 9 Breda (13 jaar) heeft de eerste Hartelijk gefeliciteerd Maria! Op de Cape Kennedy lanceerbasis is het een drukte van belang. De Apollo-ll zal over enkele uren naar de maan gaan. Sell, Michael en Ed win lopen wat onrustig op en neer. Zal de vlucht lukken De uren vliegen om en Neil, Mi chael en Edwin gaan de Apollo al in. De mensen die staan te kijken zijn een beetje bang dat de astronauten niet gezond thuiskomen. Als de drie dappere mannen in de Apollo zitten of liever gezegd liggen, beginnen ze kort daarna met aftellen: „Ten negeneightsevensix fivefourtheetwee awe" en op dat ogenblik vliegt de raket de ruimte in naar de maan. De snelheid van de Apollo is 39.000 km per uur. De tocht zal drie en een halve dag duren voordat ze de maan zullen bereiken. Al gauw zien Neil, Michael en Edwin de grote mooie maan. De maan is 5Vz keer zo groot als Amerika. Edwin zal de eerste zijn die zijn kans moet wagen zonder zuurstof- flessen op de maan te gaan. Na een uur zowat komt Edwin half versuft in de Apollo terug. Hij heeft enkele maanstenen bij zich. Neil en Michael helpen Edwin in de Apollo en geven hem wat te drinken. „Zal het lukken met de Apollo op de maan te komen Neil?", vraagt Mi chael aan hem. „Ja", zegt Neil kortaf en hij stuurt de Apollo de richting van de maan in. „Edwin, jongen de-de rot-rotsen be wegen, draai terug Neil. Neil draai dan toch om", gilt Michael. Maar Neil was over zijn woede heen, en ging recht op de reusachtige maan aan. Michael rukte aan de hendel en duwt Neil opzij. Deze viel met het hoofd tegen de snelheidshendel en Michael kon hem niet meer houden. Met grote kracht Vloog de Apollo op de reusachtige maan aan. Neil was buiten zijn be wustheid. Edwin en Michael probeerden van alles maar de hendel was gebroken. Er moest een nieuwe aangebracht worden en dat kon nog wel even duren. Na ruim een kwartier kwam Neil weer wat bij en was rechttoe op de hoede. Ondertussen naderden ze de maan met grote snelheid. De rotsen bewogen nog meer zodat de Apollo er van dreunde. Het zweet liep Edwin en Neil van het hoofd toen ze zagen hoe snel ze de maan naderden. Michael was nog met de reparatie bezig. Plots voelde ze een grote schok: ze waren op de maan geland Neil, Michael en Edwin holden naar buiten; ze hadden het gehaald. Maar al vlug snakte ze alle drie naar lucht. Er was geen lucht op de maan. Na drie dagen waren de dappere as tronauten weer dicht bij de aarde. Daarna plofte ze in de stille oceaan dicht bij de eilanden Hawaii. Ze had den het gehaald. En deze dolle vlucht liep als een lopende band door geheel de wereld! Ze hadden het gehaald Wilhelmien Hendrickx, Hoogstraat 2, Gilze (12 jaar) - -f- -xx. "t V' - éu (Van onze correspondent) ROME Grottole zou wel miljoenen kilometers verwijderd kun nen zijn van la dolce vita in Rome en het noorden van Italië. Het leven in deze droge streek is nog maar net draaglijk, maar de aange name dingen in het leven vindt men daar bijna niet. Sinds mensen heugenis is er maar weinig veranderd, en dan zijn het nog de minder belangrijke dingen die veranderd zijn. De geschiedenis van Grottole is de geschiedenis van het zuiden van Italië in het klein, maar een geschiedenis die beleefd wordt door 4.000 mensen. Het was een van de kleine versterkte steden in Basilicata, steden die zich op de top van een berg bevonden om de Via Appia te bewaken, de weg die van Brindisi via Potenza en Napels naar Rome leidde. Voor de toeristen is het een aantrekkelijk stadje met schitterende witte muren en nauwe steeg jes. De buitenwereld besteedt aandacht aan plaatsjes ais Grottolo, omdat er zulke aardige foto's te maken zijn of omdat in zo'n stadje iemand geboren is die later beroemd zou worden. De dorpjes in het zuiden van Italië zijn bijzonder schilder achtig, zoals overal de armoede zijn toeristische charme heeft. In de huizen echter die zo prachtig contrasterend op de gevoelige plaat van de bezoekers verschij nen wonen mensen. Of deze mensen ook zo genieten van de schilderachtigheid van hun dorp is een vraag die onze correspon dent in het laatste artikel van zijn serie over Italië bezighoudt. Grottole is een plaatsje waar een twintigtal oude mannen met cordu roy broeken en zwarte petten naast elkaar op een schaduwrijke hoek van de piazza op banken zitten, elke dag van vier uur 's middags tot zonson dergang. De in het zwart geklede oude vrouwen zitten roddelend _en breiend op de drempel van Him huis overlijdensberichten worden op de hoeken van de straten aange plakt, zodat allen weten dat Caittari- na de Vito en Lucrezia Pistone over leden zijn. Als een oude dame op een balkon een toerist ziet die zijn belichtingsmeter op haar richt, spuugt ze luidruchtig en gaat naar binnen. In Grottole zal een jongeman nog steeds met lege handen voor zijn zwaar bepakte vrouw lopen, zodat hij een eventuele aanval af zal kunnen slaan. En op de middag van de feestdag van Johannes de Doper houdt de priester Don Arcangelo in de kerk voor moeders en hun kinde ren een toespraak over de verdien sten van paus Jan, die ook wel Gio vanni Battista genoemd wordt en wiens meer dan levensgrote portret omgeven door gladiolen tegen het Christusbeeld is gezet. Dit is altijd al een feodale ge meenschap geweest, overheerst door de heren uit het huis Risignani, die op hun beurt weer leenmannen van de hertogen van Sanseverini waren. Het meeste land is in handen van vier mensen. Twee van hen dragen de titel Heer van Napels; een van de anderen is de neo-fascist, die van 1956 tot 1960 burgemeester van Grottole was. En op dit land wer ken de meeste mannen uit Grottole om de tarwe, wijn en olie te produ ceren, waar het stadje van bestaait. Dat zijn de bracciante, de landar beiders, die zelden werkeloos ge noemd kunnen worden (de huidige burgemeester zegt dat slechts 30 procent van de mannelijke bevolking zonder werk is), maar die zich ge lukkig kunnen prijzen als ze langer dan 120 dagen per jaar geld kunnen verdienen. De dingen zijn hier niet absoluut stil blijven staan. In 1958 heeft de Italiaanse nationale oliemaatschap pij in de vallei aardgas aangeboord en minister Segni kwam een mooie toespraak over de toekomst houden. Uiteindelijk heeft men op het Fer- randinaveld veertig bronnen ge boord en vanaf de piazza voor de kerk kan men de schoorsteen zien van de petrochemische industrie die daarop gevolgd is. Kilometers ver weg, achter de vierbaans autostrada met zijn motels. Het was deze bo ring die vele, niet zo mooie, huizen naar Grottole heeft gebracht. De hui zen hebben drie kamers, keuken en een bad en de huur bedraagt 25.000 tot 30.000 lire per maand. De christen-democratische burge meester van Grottole kan een groot aantal andere dingen opnoemen die er veranderd zijn sinds hij dit ambt is gaan bekleden. Hij wijst op de verbeterde watervoorziening (80 procent van de huizen heeft nu een kraan), het nieuwe slachthuis, het vergrootte kerkhof, de betere straatverlichting en plaveisel, de vier nieuwe scholen (waarvan er twee alleen maar in de plaats ge komen zijn van nieuwe scholen die twee jaar nadat ze gebouwd waren ineengestort zijn). Dit alles maakt deel uit van een programma waar 800 miljoen lire mee gemoeid is en waar men in 1964 toestemming voor gekregen had. Hij ban ook het nieuwe stadhuis laten zien (waar men in 1966 aan begonnen was, maar dat pas verleden maand ge opend kon worden omdat de aanne mer failliet was gegaan) waar hij trots in zetelt. Tegenover zijn bureau hangt een vlag met een geborduurd portret van J. F. Kennedy. Daarnaast han gen twee foto's van Signo Colombo, de Italiaanse minister van financi en, de christen-democraat die pa troon is van deze streken (hij komt uit Potenza) en van een ereburger uit Grottole. De dingen zijn sinds 1964 in Grottole veranderd, zegt de burgemeester, omdat hij een direc te telefoonlijn naar Rome heeft en dingen voor elkaar kan krijgen. Tenminste, soms. Hij is er erg kwaad over dat de arbeiders uit het noorden die in Grottole wonen twee keer zoveel krijgen voor het zelfde werk als de plaatselijke be woners. Colombo heeft dat nog niet geregeld. Maar de burgemeester heeft ten minste zijn telefoonlijn, wat meer is dan de mensen voor hem. Van 1950 tot 1956 werd Grottole door een communistische raad bestuurd en opnieuw van 1960 tot 1964, met de neo-fascisten in de daar tussenin liggende periode. Klaarblijkelijk heeft men de laatste keer voor de christen-democraten gekozen, om dat men vond dat geen van de bei de anderen iets voor een gemeen schap met al haar tradities en moeilijkheden kon doen. Het feit dat een van de vroegere communisti sche burgemeesters, kort nadat hij van een christen-democraat een baan gekregen had als concierge bij een kwekerij ook christen-demo craat werd en een paar van zijn trouwe volgelingen zijn voorbeeld volgden heeft er misschien ook iets mee te maken gehad. (COPYRIGHT THE GUARDIAN— De Stem) (ADVERTENTIE) alleen het allernieuwste, alleen het allerbeste Breda Karrestraat 3 tel. 01600-4.62.39

de Stem | 1969 | | pagina 9