RS Voor u marken peseta's en lires en voor u Het einde van de grote leugen MEUWSEN 3gst glas- irdbeien el tegen Spaar verschrikkelijk veei geld hij Meuwsen KOUWELIJKE 5SISTENTË TEREN LOON VANEEN MAANMAN; 32 DOLLAR de bank waar ook u zich thuis voeit de nadministratie >elbedrijven N.V. lingtextiel >elbedrijven N.V. tleklcing S>> 147-212 Edwin Aldrin Michael Collins Hun vrouwen Italië Hoop en vrees Nieuw geluk Kinderen >ES De oogst van glasaard. i is voor de meeste telers in aid niet meegevallen. De kilo- i-opbrengst viel iets tegen en ai de prijs voor de koude glas- beien was laag. Gunstiger was voor de verwarmde kassen. On. is de iets hogere stookkosten van seizoen zijn de resultaten hier over het algemeen bevredigend eest- it staat in het jongste nummer de .Kleinfruitteeltadviezen", een avevan het Consulentschap voor luinouw in Zeeland, ver de vollegrondsaardlbeien dt gezegd dat vooral de teelt van ;ina op zwart plastic teleur gesteld ft. koude en ongunstige voorjaar is •van de belangrijkste oorzaak- )e stand van de frambozen is al nmin opwekkend. Vooral het ras ling Promise staat er slecht voor. late ras Schonemann is veel be- Steeds meer wordt de vraag ge ld of de tijd van goede Malling ►mise niet voorbij is tengevolge sterke degeneratie. De heer J. issen van het rijkstuinbouwconsu- tachap schrijft in het adviezen- d .hoewel degeneratie en verzie- ig wel aanwezig zijn op sommige •celen, dit hem toch in het alge- en niet de hoofdzaak lijkt voor slechte stand in dit seizoen, n de afgelopen herfst en najaar ;ft hij dit regelmatig nagegaan en noemt het vele natte weer van pier en herfst als de belangrijkste len van de slechte stand. De telers krijgen het dringend ad- ts om bij aanleg van nieuwe per- len vooral te letten op de gezond- Ld van het piaintmateriaal. Moza- virus koroit vrij veel voor. n het adviezenblad voor de Idein- littelers worden voorts vele aan- jzingen gegeven voor het planten n aardbeien op de vollegrond, wat de komende weken moet gaan ge irem DE STEM VAN WOENSDAG 16 JULI 1969 Het R.-K. Ziekenhuis ,St.-Franciscus" te Roosendaal n op voor de functie van: na's ULO en typen, ervaring hebben, genieten de er overeen te komen, zo spoedig mogelijk. •den ingewacht bij de directie ziekenhuis, Boerhaaivelaan 25 te an ons bedrijf bestaat er werk. iten aan de afd. Perso- fLST. in een afspraak voor een vorden gemaakt (01140- Ir. d' Hondt). GOED BESTEDEN g op TROIKA NAAR DE MAAN ERVAREN ASTRONAUTEN Neil A. Armstrong, Edwin E. Aldrin en Michael Collins ver trekken vandaag voor de meest gedurfde ontdekkingsreis in de geschiedenis van de mensheid. Wie zijn deze mannen, hoe is hun levensloop, hoe staan ze zelf tegenover hun opdracht? En hoe staan hun naaste om geving, hun vrouwen en hun kinderen er tegenover? Alle maal vragen die zich onwille keurig aan ons opdringen. Wij publiceren hierbij de belang rijkste biografische gegevens over degenen wier prestaties gedurende de eerstkomende da gen de gehele wereld in hun ban zullen houden. WASHINGTON (ANP-DPA) De man die als eerste mens de maan zal betreden, Neil A. Armstrong, heeft eens op de vraag waar om hij ruimtevaarder geworden was geantwoord: „De uitdaging van het onbekende". Sinds zijn vijfde jaar heeft hij eigenlijk alleen nog over vliegen gesproken. Toch was het voor hem een moeilijke be slissing om bij de ruimtevaart te gaan. Als burgerpiloot had hij voor de NASA al zeven maal vlak bij de ruimte gevlogen, in een X-15-ra- ketvliegtuig, waarmee hij een snelheid van 6.400 km per uur op 64 km hoogte behaalde. Nu is deze 38-jarige piloot uitgekozen om, als een Columbus van de ruimtevaart, de eerste voetstappen op de maan te zetten. In 1961, tijdens de eerste bemande Amerikaanse ruimtevluchten onder het project Mercury, waren hij en zijn mede-piloten nogal sceptisch. Zij vonden voertuigen met vleugels, waarin de piloot vol ledig de macht zou hebben over de besturing, aanlokkelijker dan een capsule. Als ervaren piloot van de X-15, die was ontworpen om de hoogste toppen van de atmosfeer te berei ken, was hij al betrokken bij een manier van vliegen die hij opwin dend vond. De X-15 was achter nog steeds een vliegtuig. „Ik begon me te realiseren dat onder de Gemini- en Apollo-programma's mannen ver buiten de uiterste grenzen van de atmosfeer diep de ruimte zouden ingaan. Omdat dat mijn ware be langstelling had, besloot ik dat ik daar maar beter aan kon gaan mee doen". Als vlieger heeft hij intussen meer dan 4000 vieguren op zijn naam staan, de 10 uur en 42 minu ten niet meegerekend die hij op 16 maart 1966 als commandant van de Gemini-8 samen met David Scott in de ruimte heeft doorgebracht. Hij bracht toen het eerste rendez-vous tot stand, met een onbemande ra- kettrap. Deze vlucht eindigde met de eer ste noodlanding van het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma. Een stuurraketje kon niet meer worden uitgeschakeld, waardoor het ruimteschip begon te tollen. Armstrong ging over op besturing met de hand, brak de vlucht af en landde voor de eerste keer in de Stille Oceaan. Daarbij behaalde hij een record aan nauwkeurigheid: hij kwam slechts twee kilometer van het bergingsvaartuig in het water neer. Neil A. Armstrong is op 5 augus tus 1930 in Wapakoneta (Ohio) ge boren, waar hij als jongen al mo delvliegtuigjes bouwde. In 1949 kwam hij als piloot bij de Ameri kaanse marine, waarbij hij tot 1952 diende. In de laatste twee jaar van die periode vloog hij 78 gevechtsvluch- ten in de Koreaanse oorlog. Hij werd neergeschoten maar kwam san zijn parachute veilig neer bij de VN-troepen. Nadat hij was afge zwaaid studeerde Armstrong voor luchtvaartkundig ingenieur. Hij be haalde in 1955 zijn „bachelor of science". Sindsdien studeert hij aan de universiteit van Zuid-Californië. In 1955 kwam hij als piloot bij de NASA. Hij was invlieger van vijf typen. In september 1962 werd hij door de NASA tot ruimtevaarder benoemd. Armstrong is gehuwd met Janet hhearon. Het paar heeft twee zoons, ™tc. 12 jaar en Mark, 6 jaar. Edwin E. Aldrin is voorbestemd °to de tweede man op de maan te worden. Hij is evenals zijn reisgeno ten een lucht- en ruimtevaartpio- ™er. Hij is op 20 januari 1930 ge- Wen in Montclair, New Jersey. DIENSTREGELING APOLLO-11 WOENSDAG 16 JUL.: 14.32 uur: Lancering vanaf Cape Kennedy 14.43 uur: Apollo-ll in parkeer- baan 17.33 uur: Ontsteking derde en laatste rakettrap Apcllo-11 vertrekt naar de maan is.03 uur: Maanlandingsvaartuig (LM) wordt vastge koppeld aan voorzijde m .o moedercabine ■42 uur: LM en moedercabine maken zich los van derde rakettrap De drie astronauten op een rij. Edwin Aldrin, Neil Armstrong en Michael Collins. Ook hij behaalde zijn „bachelor of science", aan de Militaire Acade mie te West Point, in 1951. Aan het Technologisch Instituut van Massa chusetts promoveerde hij in de ruimtevaart. Begin 1963 schreef hij zijn dissertatie over baanmechani- ca, een onderwerp dat hij wel in gedachten zal hebben als hij met de Apollo-ll in een baan om de aarde en later om de maan ma noeuvreert. Zijn dissertatie sloot hij met een opdracht aan de ruimte vaarders: „O, ik wou dat ik er een was". In hetzelfde jaar, oktober 1963, ging deze wens in vervulling. Hij werd gekozen tot mede-piloot van de Gemini-12 in november 1966. De vlucht duurde vier dagen, met James Lovell als commandant. Aldrin stond drieeneenhalf uur ach tereen op zijn zetel, met zijn boven lichaam door het open luik in de ruimte te kijken en foto's te nemen. Later maakte hij een ruimte-uit stapje van 129 minuten, waarbij hij met een lijn aan het ruimtevaartuig verbonden bleef. Hij was de eerste die daarbij nuttig werk deed zonder uitgeput te raken, zoals zijn voor gangers. Hij nam ook de tot dusver enige foto's van een in de ruimte opgenomen zonsverduistering. Tijdens de Koreaanse oorlog heeft Aldrin als oorlogsvlieger 66 vluch ten in Korea gemaakt. Aldrin heeft ook enige tijd in West-Duitsland ge legen, waar hij vluchtleider was bij de 36e tactische gevechtsgroep. Al drin is gehuwd met Joan A. Ar cher. Zij hebben twee zonen en een dochter, de 13-jarige J. Michael, de 11-jarige Janice en de eveneens elfjarige maar tien maanden jonge re Andrew. Bij zijn uitverkiezing tot ruimte vaarder met dertien anderen, oktober 1963, verklaarde Michael Collins dat hij hoopte „de man op de maan" te zullen worden. Die wens gaat nog niet in vervulling. Hij zal bij de reis van de Apollo-ll in de stuurcabine rond de maan blijven cirkelen, terwijl zijn twee makkers op de maan rondlopen. Hij heeft zijn kennis en vaardigheid in de ruimtevaart al in een vorige ruimtevlucht bewezen, en die zullen speciaal nodig zijn wanneer de twee anderen van de maan terugkeren en trachten weer aan het moeder schip vast te koppelen. Collins is een man van weinig woorden. Zijn kennissen zeggen dat hij niet praat, maar doet. Op school al werd hij door een leraar be schreven als „een zeer rustige jon gen, onverstoorbaar en zelfverze kerd, maar met iets ondeugends in zijn ogen". Collins wilde toen al graag invlieger worden. Van ruim tevluchten had hij nog geen ver moeden. In juli 1966 bleef Collins samen met John W. Young drie dagen in de ruimte met de Gemini-10. Hij maakte daarbij een ruimtewande ling van 39 minuten. Collins is op 31 oktober 1930 in Rome geboren. Moed en hang naar avontuur zit in zijn familie. Zijn oom, generaal Joseph Lawton Col lins, die stafchef van het Ameri kaanse leger is geweest, was be kend om zijn dapperheid en besluit vaardigheid. Collins vader, die al is overleden, is generaal-majoor in het leger geweest. Een tijdlang is hij als militair attaché verbonden ge weest aan de ambassade in Rome. Michael volgde een opleiding aan de Militaire Academie in West Pokit. In 1952 behaalde hij daar zijn „bachelor of science". Daarna kwam hij bij de luchtmacht, waar hij de rang heeft van luitenant-ko lonel. Hij werkte als invlieger op een luchtmachtbasis, waar hij straaljagers beproefde op stabiliteit en andere hoedanigheden. Evenals Armstrong heeft hij meer dan 4.000 vlieguren. Collins zou aanvankelijk meegaan met de Apollo-8, in december vorig jaar. Hij moest echter aan zijn rug- gegraat worden geopereerd, en zijn plaats werd ingenomen door James Lovell. Collins is gehuwd met Patricia M. Finnegan uit Boston. Het paar heeft twee dochters, de 10-jarige Kathleen en de 7-jarige Ann, en een zoon, Michael, zes jaar. Evenals hun echtgenoten zijn de vrouwen van de astronauten van de Apollo-ll ook veteranen. Zij hebben gewacht, gekeken en gebeden ter wijl hun mannen de ruimte afspeur den. Janet Armstrong, de vrouw van de commandant van de Apollo-ll, is de enige van de vrouwen die te lijden had toen zich in de ruimte een noodtoestand voordeed. Toen Armstrong met de Gemini in de ruimte was, moest hij een vervroeg de terugkeer in de dampkring uit voeren toen een stuwraket het niet deed. Armstrong landde veilig op de Stille Oceaan maar zijn vrouw op 4800 km afstand kon niet sla pen. „Ik zat anderhalf uur op en scha kelde van het ene station over op het andere. Het benauwt mij nog steeds dat ik niet begreep wat er zich afspeelde". De vrouwen zijn van mening dat het bewustzijn van de gevaren waar hun mannen mee te kampen krijgen en de maatregelen die ge nomen worden om hen te beveili gen het beste middel zijn om paniek te voorkomen tijdens een ruimte- vlucht. „Hoe meer je weet, hoe minder er valt te vrezen", aldus Joan Al drin. „Michael wil de vlucht met zijn gezin delen", aldus Pat Collins. Hij brengt voedsel mee naar huis van de soort die zij in de ruimte eten. De gezinnen van de drie astro nauten wonen in de omgeving van het centrum voor bemande ruimte vaart. De meeste andere astronauten wo nen ook in die omgeving en het merendeel van hun buren is ook in het ruimtevaartprogramma opge nomen. De vrouwen van de astronauten komen bij elkaar als er een ruim tevlucht aan de gang is. Zij wier mannen niet vliegen, brengen le vensmiddelen, doen boodschappen en helpen voor de kinderen zorgen. Mevrouw Armstrong was schoon heidskoningin van de universiteit waar zij haar man leerde kennen. Mevrouw Aldrin leerde haar man kennen in New Jersey, waar zij beiden woonden, kort voordat hij naar Korea ging. Mevrouw Collins leerde haar man in Frankrijk kennen. Zij was daar in dienst van de Amerikaanse re gering en hij gestationeerd als straalj agerpiloot. Mevrouw Aldrin is in de gemeen schap van de ruimtevaarders een kleine beroemdheid. Zij is afgestu deerd van de toneelacademie en is opgetreden in een aantal theater voorstellingen. Het heeft bijna 24 miljard dol lar gekost om Neil A. Armstrong de kans te geven twee uur en veertig minuten op de maan te lopen. Zelf zal de eerste Amerikaan se civiele astronaut met dit kar weitje niet meer dan 33 dollar verdienen. Het bureau voor de ruimte vaart heeft 23,915 miljard dollar ontvangen voor ruimtevluchten sedert het bureau tien jaar ge leden werd gevormd. Dit geld is besteed aan metaal, salarissen, de bouw van raketten en capsules en de opleiding der astronauten. Armstrong verdient het meeste van de astronauten, namelijk 27.401 dollar per jaar. Gebaseerd op een veertig-urige werkweek ofschoon hij door gaans langer werkt krijgt de commandant van de Apollo-ll 32 dollar en 92 dollarcent voor de 2 uur en 40 minuten waarin hij op de maan zal lopen. Als hij het ruimtepak dat hij aan heeft zelf moest betalen zou dit hem bijna twaalf jaar salaris kosten. De complete maankleding kost ongeveer 300.000 dollar. De beide andere astronauten zijn officieren van de Ameri kaanse luchtmacht. Zij krijgen slechts wat ook andere officier vliegers in dezelfde rang verdie nen. Edwin E. Aldrin ontvangt 18.622 dollar en 55 dollarcent per jaar. Michael Collins verdient per jaar 17.147 en 76 dollarcent. De Apollo-ll zelf kost de NASA 350 miljoen dollar 55 miljoen dollar voor de moeder capsule, 411 miljoen dollar voor de maanspin en 185 miljoen dol lar voor de Saturnus-5-raket. Grondpersoneel, brandstof en andere aardseposten belopen in totaal 69 miljoen dollar. (ADVERTENTIE) me}. Marlies Hek kantoor Roosendaal Goede koersnaar de NMB voor uw buitenlands geld. U wordt snel, accuraat en voorkomend geholpen. En u kunt er ook te recht voor andere reisdiensten, zoals een bagageverzekering. Want ook dat is een bij uw va kantie passende zonnige kant van de NMB: de persoonlijke service! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 270 vestigingen in Nederland DEN HAAG (ANP) Via het openbare telefoonnet kunnen voor de kleine luchtvaart weerberichten wor den beluisterd. Een tijdje werkt de ze service aan de kleine luchtvaart reeds, die in het leven is geroepen door de luchtvaartinlichtingendienst van de rijksluchtvaartdienst. Vorige week ging deze dagelijkse service van start. (ADVERTENTIE) Opruiming? Dan ook goed, vindt Meuwsen. Niet zo kinderachtig. Vooruit: Kortingen tot 50%! Dassen en sokken halve prijs, Vesten en pullovers v.a. 19,80, Pyjama's o.a. satin feutre v.a. 13,80 Overhemden Bel-O-Fast, wit en pastelkleuren v.a. 13,80 Sportcolberts v.a. 68,-, Pantalons v.a. 38,- enz., enz. (loop er eens binnen!) BREDA Eindstraat 19 Tel, 35673 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het aantal echt scheidingen neemt ieder jaar toe. De cijfers wijzen het uit, zoals ook uit het wetsontwerp van mi nister Polak van Justitie blijkt. Daartegenover staat echter dat jaarlijks steeds meer huwelijken gesloten worden, dit ondanks alle opvattingen over vrije liefde en ongebonden sexueel leven. In verhouding echter groeit het aantal scheidingen sterker dan het aantal huwelijken. Onderzoe kingen in verschillende landen hebben dit uitgewezen. Dit komt niet, omdat na enige jaren het verlangen naar het huwelijk ver dwijnt, ook al zal dit voorkomen. Belangrijker is echter, dat de mensen een steeds groter ver langen krijgen naar een werke lijk gelukkig huwelijk. „Meer dan ooit gaat het verlangen uit naar een huwelijk, dat beide partners gelukkig kan maken", schrijft de Amerikaanse socioloog Morton M. Hunt in zijn hoek „Het leven na een mislukt huwelijk". „Meer dan ooit is men bereid naar een gelukkig huwelijk te streven zelfs ten koste van de dikwijls smartelijke ervaringen van een echtscheiding. Meer dan ooit is de mens geneigd te gelo ven dat echtscheiding moreel ge rechtvaardigd is als alle betrok kenen er wel hij varen", aldus Morton Hunt. Dat wil zeggen, men gelooft steeds meer in de juistheid van een scheiding, wan neer een huwelijk blijkt volledig mislukt te zijn met geen enkele kans meer op herstel. Dit is ook de kern van het wetsontwerp over echtscheidingen, dat thans bij het parlement ingediend is. Nederland zet daarmee een grote stap, groter dan men de laatste jaren voor mogelijk gehouden had. De grote leugen, die men in Nederland dikwijls nodig had om te kunnen scheiden was in feite bijna altijd vooraf gegaan aan een nog grotere leugen. Voor de buitenwereld blijven doen alsof het huwelijk nog goed was. Om wille van de familie, de goede betrekkingen met kennissen, de carrière, de kinderen. Zoiets leid de tot de meest onmaatschappe lijke situaties. In Italië kent de wet geen echt scheidingen. Het gevolg is, dat bijna drie miljoen mannen en vrouwen samenleven, zonder ge scheiden te zijn en dus zonder op nieuw te kunnen trouwen „Zoiets dwingt de mens ertoe zijn gehoorzaamheid aan de wet op te zeggen volgens zijn gewe ten in onwettige, maar bevredi gende verbintenissen te leven", aldus de Amerikaan Hunt. Of zo als kardinaal Alfrink het onlangs zei: „Het pastoraal concilie heeft de kerkelijke autoriteiten ge vraagd aandacht te schenken aan de failliete huwelijken. Daarbij moet aldus het pastoraal conci lie overwogen worden, of en hoe daarvoor oplossingen gevonden kunnen worden door middel van het huidige canonieke recht. Hij heeft zelfs ai verwezen naar de Romeinse curie, die naar zijn ge weten, „dit pastoraal probleem aan het bestuderen is". MINISTER POLAK sor Lee G. Burchinal bevestigde echter de opvattingen van zijn landgenoot. Prof. Burchinal heeft bij onderzoekingen onder studen ten geen verschillen kunnen ont dekken bij kinderen uit een „nor maal" huwelijk, kinderen uit ge scheiden huwelijken en kinderen uit een verbroken gezin, waar van een der partners weer ge trouwd was. Behalve sociologen zijn ook ve le psychologen en psychiaters het er tegenwoordig over eens, dat het voor een kind een enor me verlichting „kan" zijn, wan neer aan een slecht huwelijk een einde komt. „Omdat dan tege lijk een einde komt aan het on- verdragelijke heen en weer ge- schommel tussen hoop en vrees". Steeds meer blijkt namelijk, dat de kinderen na de eerste sterke emoties en psychische stoornis sen zich gaandeweg aanpassen en een nieuw evenwicht bereiken, In tegenstelling verder met wat men ook in sommige Nederland se kringen nog steeds gelooft verschilt het percentage crimine len uit verbroken gezinnen wei nig met dat uit intacte gezinnen. Dit ligt echter totaal anders met jeugdige delinquenten uit onge lukkige gezinnen. Uit tal van waarnemingen en onderzoekin gen blijkt dat het aantal crimi nelen uit ongelukkige gezinnen hoger is dan uit andere gezinnen. Dr. Louise Despert, een ver maard kinderpsichiater kon na tal van onderzoekingen alleen maar vaststellen: „Echtschei ding is niet automatisch verder felijk voor kinderen, het huwe lijk waaraan de scheiding een eind maakt kan dit veel meer zijn geweest. Echtscheiding kan een zuiverende en genezende werking hebben op het kind". Het grote probleem bij echt scheidingen vormen bijna altijd de kinderen. Bij 7.464 echtschei dingen in Nederland in 1967 wa ren 10.267 kinderen betrokken. Bij scheidingen na een huwelijk van 20 jaar (1287 in 1967) ligt dit probleem veel minder zwaar om dat een aantal kinderen dan al min of meer volwassen of half volwassen zijn. Ernstig wordt het bij scheidingen na huwelijken van 2 tot 10 jaar, omdat de kin deren dan bijna altijd het meest gevoelig zijn voor dergelijke in grepen in hun persoonlijk leven. Desondanks blijkt uit vele on derzoekingen, dat zoals Hunt schrijft, het welzijn van het kind meer gebaat is hij het verbreken dan bij het voortduren van een ongelukkig huwelijk, toch zijn er, aldus Hunt, nog zeer veel eer tijds gehuwden, die geloven uat zij door de scheiding hun kinde ren blijvende schade toegebracht hebben. De Amerikaanse profes- Wil dit allemaal zonder meer zeggen, dat echtscheidingen het medicijn betekenen voor de onge lukkige vrouw of man? Een vraag, die geen enkele socioloog, moraal-theoloog van de nieuwe visie, psycholoog of psychiater zonder meer zullen durven be antwoorden. Ook na de scheiding blijven voorlopig de persoonlijke conflicten niet uit in de maat schappij, in de kring van fami lieleden, in het werk. De heront dekking van zichzelf, zoals men dit noemt, zal van de vrouw of man verschrikkelijk veel zelfbe heersing vergen", „veel verdriet veel eenzaamheid, veel teleur stellingen", aldus Morton H. Hunt. „Opluchting en wanhoop zullen zich afwisselen, totdat een nieuw geluk ontdekt is". De ernst van deze levenssitua tie ligt echter niet zozeer in de scheiding als wel in het huwelijk en de basis waarop dit tot stand komt. Want scheiding komt al leen voort uit een mislukt huwe lijk, waarbij om maar weer eens een psychiater aan te halen „de verslaafdheid aan de romantiek" wel een een begin van veel el lende zou kunnen zijn. Hoe hard dit ook klinkt.

de Stem | 1969 | | pagina 5