"Eddy Merckx echt niet te verslaan" BRANDENDE ZON WAS 224 LOPERS TE VEEL LEO SOGERS STERKSTE NAAR MIJN MENING Acht van Chaam zonder Merckx Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! de tour BENT U TECHNISCH? Nijmeegse vierdaagse Roosteren man Wagtmans jodium rijdt geweldig Benno Verschut naar Baronie ALEMANNIA AKEN IEGEN AJAX IN BENEFIETWEDSTRIJD Vingertje pijn. Grote meid. Mama heeft jodium. Zonder bijt. betadine Uitslag De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. 15 DE STEM VAN WOENSDAG 16 JULI 1969 21 JANSSEN GAF TOE (Van onze speciale verslaggever) JUORENX. Op het erepodium speelde weer die vreugdeloze lach om zijn lippen. Met tegenzin hief hij slechts even een hand omhoog naar de Belgische supporters die aan de overkant van de boulevard al vijf minuten lang hun keel hadden schor geschreeuwd. Hun blik zocht de weg af. Nog steeds was er niemand van de achtervolgers te zien. Zij ploeter den nog voort in de hitte, ergens tus sen Cuqueron en Morenx. En alleen dat gaf Eddy Merckx voldoening. Hij had iedereen opnieuw gedegradeerd. Hij was in de moordende Pyreneeën opnieuw alleen geweest, zoals Coppi en Hugo Koblet vroeger. Men had gezegd dat de dagen van Coppi nooit meer zouden terugkomen. De snelheid was immers zo opge voerd dat de grote verschillen van weleer niet meer te verwezenlijken zouden zijn. Dat leek ook jarenlang zo Totdat Eddy Merckx naar de Tour kwam. Merckx, die deze ronde niet meer kan verliezen, al zou hij bij wijze van spreken vandaag in de etappe naar Bordeaux onderweg gaan dineren. Nummer twee m het algemeen klassement, de Fransman Roger Pin- geon, heeft nu immers een achter stand van meer dan zestien minuten. En daarbij zal het niet blijven. De situatie in deze Tour van de alles overweldigende Merckx leidde in Mo renx al tot grapjes. „Heb je het ge hoord?", vertelde men, „Merckx is op dopinggebruik betrapt, maar het gekke is dat hij het helemaal niet erg vindt. Ze mogen hem rustig een kwartier afnemen, dan nog wint hij de Tour met tien minuten voor sprong." In alle ernst: de situatie is bedroevend. Merckx heeft al zijn concurrenten niet alleen lichamelijk maar ook vooral mentaal ontredderd. Als hij demarreert doet nu niemand zelfs een poging meer met hem mee te gaan. Zozeer is men ervan over tuigd dat hij gewoon niet te houden is. En uit die overtuiging groeide gisteren de afstraffing die de Belg zijn „belagers" voor de zoveelste keer gaf. Belgische TV-commentator Fred c Bruyne. Hij wilde zo snel mogelijk naar zij hotel, hij wilde weer alleen zijn, zc als hij ook in de Pyreneeën was ge weest. De moordende etappe over vie cols betekende ook het einde van ze renners. De Belg De Witte verscheel niet meer aan de start omdat hij zie' ziek voelde en eenmaal op weg sta pelden de moeilijkheden voor vijf an deren zich snel op. Klimmers als d. Spanjaard Mariano Diaz en de Ita liaan Giancarlo Polidori liepen t. voet tegen de cols op. Polidori, vol komen uitgeput, al na vier minutei in de klim van de Pyreneeën. Ds Spanjaard 35 kilometer verder. Ze verdwenen in de bezemwagen, en werden later gevolgd door Santama- rina, Mazcaro en Momene. Van links naar rechts: Haast, Van der Flaas en Ottenbros, voor de start van de zestiende etappe. Hij, Merckx, had namelijk op een kilometer onder de top van de Tour- malet, een tussenpunt gemaakt om zijn leidende positie in het bergklas- sement wat aan te dikken. Eenmaal de top van deze Pyreneeënreus, op wiens flanken naar schatting 50.000 mensen in de zon stonden te rooste ren, gepasseerd, riep Eddy zijn ploeg leider bij zich. Hij vroeg om water. Lomme Driessens liet zijn verzorgers koud water over het hoofd en hals van Eddy gieten. Hij liet zijn gezicht en armen afdrogen en toen deze ver- zorging geschied was, keek Merckx i eens over zijn schouder. Niemand te zien. Merckx keek naar Driessens: „Wat doen we?" Hij wist dat zijn ploegleider het beter vond te wachten tot de Puy de Dome om daar nog eenmaal een stunt uit te halen. Maar ook Driessens was, nu de macht van Merckx zo groot werd, gaan twijfelen. „Jij moet het weten, Eddy," antwoordde hij. „Als je denkt dat je sterk genoeg bent, ga je gang." Waarop Merckx zei: „Ik geloof dat ik heter alleen verder kan gaan." Daar op kromde hij zijn rug en begon hij aan een vernietigende tocht in de hitte, die hem in Morenx bijna acht minuten winst opleverde. En daar in Morenx vertelde Jan Janssen eindelijk wat hij al zo lang had moeten toegeven: „Merckx is niet te kloppen." Om welke reden dan ook had Janssen steeds oppositie tegen de Belg gevoerd, tot het laatst, tot gisteren. Hij had telkens tegen beter weten in verklaard dat er een samenbundeling van krachten van vele renners zou komen, iets waarin men ai een hele tijd niet meer ge loofde. Maar gisteren brak eindelijk ook het verzet van Janssen: „Hij is te sterk, wij zijn allemaal dodelijk vermoeid. Ik kan niet begrijpen dat een man zo hard kan fietsen." En Merckx zelf? Hij is voor de journalisten een verschrikkelijk moeilijke man: Naarmate zijn succes sen zich opstapelen, zegt hij steeds minder. Gisteren wilde hij alleen een Paar zinnetjes kwijt: „Ach, ik heb er varen dat er gemakkelijker gewon nen wordt berg-af dan berg-op. Toen rk in de afdaling van de Tourmalet alleen bleef ben ik maar doorgegaan." Het klonk allemaal zo eenvoudig, als of het helemaal geen moeite kost. lerckx had op een moment meer oan acht minuten voorsprong op de groep Pingeon. Dat was na 160 km. ;;'aar 2 9" achtervolgers naderden ,,a,n,a t°eh weer tot zes minuten. .1 een inzinking doorgemaakt? ««een sprake van, ik gunde me even ua„ r.us,t' »k ging een paar keer drin- en ii? j de P'ovgleiderswagen laton teven een ander achterwiel limren^01! en' omdat mi.in versnel den te laag waren," zei hij. hern TfS ,veF.der Seen woord meer uit ook vel» nr!^e1 Vele journalisten, moeite Belg!se^ doen Pi®' eens de ren wei?„e5 h,e,m te sPreken. Giste- woorden Merckx zelfs een paar woorden voor de microfoon van de NIJMEGEN (ANP) De fel brandwende zon is 224 van de gis termorgen gestarte 15.901 deel nemers aan de Nijmeegse vier daagse op de eerste marsdag te veel geweest. Met blaren, spier en rugpijn moesten zjj de strijd staken. Gezien het warme weer was het getal van 224 nog niet eens zo hoog. De mensen van het Rode Kruis in Driel bijvoorbeeld hadden 's morgens al aangekon digd dat de eerste dag ongetwij feld de zwaarste zou worden, aan gezien de meeste lopers geen re kening hadden gehouden met de hoge temperatuur. Voor veel wandelaars bleek het traject tus sen Huissen en Elden en verder op de Rijndijk, eindeloos, ondanks het fraaie uitzicht op de rivier. Een van die eerste wandelaars, die zich in alle vroegte richting Waalbrug spoedde, was Gerrit Krijters uit Vlaardingen, die echter tevens de grootste pechvogel van de dag werd. Een paar honderd meter na de start bij het concertgebouw „De Vereni ging" verzwikte hij bij een vlucht heuvel zijn linkerenkel. Even pro- ADVERTENTIE beerde hij het nog, maar toen moest hjj met tranen in de ogen afscheid nemen van de vierdaagse. Een van de markantste figuren op de eerste dag was de 73-jarige Zwit ser Samuel Burnand, die 4 x 30 ki lometer loopt met een houten rech terbeen. De Zwitser noemt zichzelf „de kreupele boodschapper" en deelt onderweg ansichtkaarten uit en ver kondigt zijn godsdienstige gedachten. Burgemeester mr. Th. de Graaf van Nijmegen heeft inmiddels kritiek ge uit op het departement van defensie, omdat deze volgens hem naar een verkeerd bezuinigingsmiddel heeft gegrepen door een kleiner aantal mi litairen aan de vierdaagse te laten deelnemen. De tweede marsdag voert de ove rige lopers vandaag door het land van Maas en Waal met als trek pleisterplaats Wijchen. Volgens de weerberichten zal het dan nog war mer zijn. De eerste dag van de Nijmeegse vierdaagse was geen onverdeeld genoe gen voor de mensen, die in ons klimaat ingesteld zijn op koud weer. Op de fotoonder grote regenschermen zochten deze twee deelnemers be scherming tegen de zon. Operators bij Du Pont Dordrecht hebben een Interessante en goed betaalde baan. Wij vertellen u graag méér over üw toekomst in de chemie. Bel of schrijf eens. Personeelsafdeling Du Pont de Nemours (Nederland) N.V. Postbus 145, Dordrecht Tel.: 01850 - 41044- toestel 241. Een groep Israëlische militairen gefotografeerd tijdens de eerste dag van de Nijmeegse vierdaagse. (Van een onzer wielermedewerkers) VLISSINGEN De tweede rit van de wielerdriedaagse in Vlissingen heeft een overwinning opgeleverd voor Leo Bogers die aan de streep 14 seconden winst had op Bram Breur en 36 seconden op Kees Priem die lei der wordt in het algemeen klasse ment. Na 17 kilometer kwamen Fic- torie, Kroonen en Freijters los uit het peloton en namen twintig seconden voorsprong. Na 38 kilometer opende Kees Priem een jacht, terwijl ook Evertse actief was in het peloton. Na 42 kilometer volgde een her groepering. Embregts, Van Overveld, Bogers en Freijters gingen hierna uit het peloton en namen 45 seconden winst. Daarachter kwamen Breur, De Wilde, Schilperoort en Joosse. Priem en Franse sloten zich hierbij aan en gingen eveneens op jacht. 25 kilome ter voor het einde dubbelde de kop groep het peloton met o.a. Kroonen, Evertse en Freijters. De Wilde viel toen bij de jagers weg en ze moesten nog vijftig seconden goedmaken. Inmiddels ging Bogers aan de lei ding rijden met Fiktorie. Dit gebeur de ongeveer 20 kilometer voor het einde. De jachtgroep met Priem, Schil peroort, Joosse, Breur en Franse haakte 9 kilometer voor het einde aan bij het peloton. (ADVERTENTIE) Einduitslag: 1 Leo Bogers, Oss en - drecht 80 km in 2 uur 9 min. en 43 sec. 2 op 14 sec. Bram Breur, Oude Tonge, 3 op 36 sec Kees Priem, Goes, 4 op 40 sec. Ton Schilperoort, Zwijn- drecht, 5 Kees Freijters, Zegge, 6 Leo Embregts, Stampersgat, 7 Ad van Overveld, Zegge, 8 Mat Joosse, Sou burg, 9 Franse, 's-Heerenhoek, 10 op 1 min 44 sec K. Fiktorie, Bergen op Zoom, 11 op 1 min 47 Piet van Stra len, Axel, 12 op 1 min 49 J. Kemps, Sprundel, 13 op 2 min 1 sec R. van Brussel, Melissant, 14 op 2 min 14 Wielhouwer, Dordrecht en 15 B. van Daniken, Zwitserland. Leider in het algemeen klassement Kees Priem, totaaltijd 4.16.34, 2 A. van Overveld 4.16.47, 3 Kees Freij ters 4.17.42, 4 M. Joosse 4.17.42, 5 B. Breur 4.17.45, 6 P. van Stralen 4.17.52, 7 Franse 4.17.53, 8 Leo Bogers 4.17.53, 9 W. Evertse 4.18.11, 10 T. Schil peroort 4.18.11. 5? 5? (Van onze sportredactie) De heer A. J. M. Schram, oud burgemeester van Chaam hij ging 1 december 1967 met pensioen is sinds zijn komst (1937) naar deze Brabantse gemeente nauw betrokken bij het wielrennen. Hij had namelijk nog maar net zijn intrek in Chaam genomen, toen men hem vroeg zitting te nemen in het organisatiecomité van de jaarlijkse profronde in deze plaats, die sinds 1933 bekend staat als de „Acht van Chaam". Aan dat ver zoek voldeed de heer Schram be gin 1938 en van dat moment af werd hij elk jaar weer met het wielrennen geconfronteerd. Want de „Acht van Chaam" drukt een stempel op „zijn gemeente" als geen ander evenement. De heer Schram draagt de wie lersport een warm hart toe. Hij is beslist geen heldenvereerder, want hij ziet het betrekkelijke van goede resultaten in. „Het is geen sport. Het is puur een zaak. Neem nou die afspraken in de Tour. Za kelijk bekeken is dat van die ren ners niet zo gek. Het is tenslotte hun beroep. Sportief is het echter belachelijk. Als ze de zaak goed verkopen, zodat het er niet dik bovenop ligt, dan is het echter niet zo erg. Dan hoeft „Jan Publiek" het ook niet te weten". Over het fenomeen Merckx heeft de heer Schram twee theo rieën. „Het kan zijn dat Merckx een natuurtalent is, die eens in de zoveel jaar wordt geboren öf hij gebruikt iets dat ze niet kun nen vinden. Dat hij zover met kop en schouders boven de anderen uitsteekt is een raadsel. Het is toch wel sterk wat hij presteert. Dat hij een enkele keer wint is verklaarbaar, maar het is type rend, dat hij na al die dagen zon der rustdag alles kan winnen. Hoe veel staat hij nu al voor? Ik gun de Belgen van harte dat er weer eens een Belg wint. Vanzelf. Ik ben trouwens geen chauvinist. Maar wat Merckx doetIk weet niet of dat normaal is. Maar hou me ten goede. Ik zeg niet dat hij iets neemt. Het kan best een na- A. J. M. SCHRAM tuurtalent zijn, nog beter dan Cop pi of Bartali. Tenslotte moet er eens iemand de eerste zijnen waarom zou dat Merckx niet zijn?" Over Rini Wagtmans heeft de heer Schram veel lof. „Rini rijdt geweldig in deze Tour. Als hij zijn krachten goed gebruikt en niet zulke gekke dingen uithaalt als Woutje indertijd, kan hij het ver brengen. Ik hoop dat hij de voet sporen mag drukken van Wout, maar dan moet hij zijn verstand meer inschakelen. Hij zegt zelf trouwens dat hij nog veel moet leren". De heer Schram is ook van me ning dat Rini Wagtmans de op volger kan worden van Jan Jans sen, die volgens hem op zijn re tour is. „Janssen had een inzinking. Dat kan iedereen overkomen. Hij schijnt bovendien weinig steun van zijn ploeggenoten te hebben gekregen. Maar ik geloof wel dat hij over zijn hoogtepunt heen is. Toch blijft Janssen altijd nog een coureur waar rekening mee ge houden moet worden". Als je de heer Schram vraagt wat hij van de ploeg van Willem II/Gazelle vindt, wordt het al gauw duidelijk dat hij een fel te genstander is van merkenploegen. „Ben Tour met landenploegen is veel leuker. Dan heb je de beste Nederlanders in een team. Dan ook zouden de Nederlanders veel meer presteren in vergelijking met nu. Fabrieksploegen scheidden de Ne derlanders en dat komt het prof- wielrennen in Nederland niet ten (Van onze sportredactie) CHAAM Hoewel de definitieve Inschrijving van verschillende pro minente coureurs nog niet binnen is en verschillende bekende profs on der wie Eddie Merckx op dezefde dag in St. Pieters Wouwe startsen, is het zeer aannemeijk dat de Acht van Chaam, die woensdag wordt ge houden, weer een bijzonder sterke bezetting zal hebben. Theo Balemans, de secretaris van het Antwerpse sportpaleis, die al jaren de profs voor dit grootste wielercriterium in Neder land aantrekt, heeft namelijk al voor het begin van de Tour de France de volledige ploegen van Willem II/Ga zelle en Caballero, Jan Jansen en de Italiaanse wereldkampioen op de weg Vittorio Adorni contractueel vastge legd. Vanavond wordt beslist of de ge renommeerde buitenlanders Poulidor, Altig, Dancelli, Delisle, Vianelli, Olympisch kampioen op de weg ook komen. Volgens de Belgische wieler- makelaar staat dat voor negentig procent vaist. Ook de Nederlandse kampioen bij verrassing, Jacques Frijters, heeft toegezegd te zullen deelnemen. Hij zal zijn Belgische ploeggenoten Wil ly en Paul in 't Ven en waarschijnlijk ook André Poppe en Ronald de Witte meebrengen om niet bij voorbaat kansloos te zijn tegen de coureurs van Willem II/Gazelle (Wagtmans, Van der Flaes, Post, Ottenbros, Dolman, Haast, Pijnen, Van Katwijk, Poort vliet, Nijdam, Van Booy, Timmerman, Van Loo, Van Naeten (allen Belgen) en Van der Vleuten) en Caballero (Den Hartog, Duyndam, Wim Sche pers, Vianen, Zoontjens, Steevens, Sehuuring, Huub Harings, De Wit, Krekels, De Groot, John Schepers, Koel, Bongers, Van Midden en de Denen Lykke en Eugen). Gerben Karstens wordt vrij zeker nog aan het Nederlandse contingent toege voegd. Naast Adorni, die een vakantie in Canada verkoos boven de Tour de France, genoemde Belgen en Denen, j zullen van de buitenlandse renners zeker de Columbiaan Giovanni Ji menez, de Duitsers Pitt Glenser (kampioen van zijn land) en Hennes Junkermann, de Luxemburgse kam pioen Eddy Schutz starten. De vedetten, die niet naar Chaam komen buiten Merckx de Span jaard Gandarias, de Portugees Agos- tiriho en mogelijk Felice Gimondi komen uit in Merckx' woonplaats, wat door de wielermanagers onder ling is afgesproken. Het is zelfs zo dat bepaald was, dat in ieder geval de winnaar van de Tour naar Wolu- we zou gaan. Een uitzondering zou gemaakt worden voor een Neder landse winnaar, die in Chaam zou mogen deelnemen. Jan Janssen met Wagtmans in de Acht van Chaam. (Van onze sportredactie) BREDA De Bredase tweede di visieclub Baronie heeft de 24-jarige Benno Verschut gecontracteerd. Ver- shcut speelde vorig seizoen als ama teur bij het Almelose Heracles. AMTERDAM (ANP) Ajax zal in de benefietwedstrijd voor Willy Dullens op dinsdagavond 5 augustus in het Olympisch Stadion te Amster dam uitkomen tegen de Westduitse Bundesligaclub Alemannia Aken. eD aanvang is te 20.15 uur. (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen!

de Stem | 1969 | | pagina 15