Vijf reddingsposten in West- Zeenwsch-Vlaanderen Haas - gevonden door poes - tam huisdier in Hansweert Bar op strand van Oostkapeile moet om 20 uur dicht er en rs in In PLANNEN VAN REDDINGSBRIGADE WEGENS ONBEREKENBARE ZEE" WARM Mosselfeesten Bruinisse gaan toch door Druk met de frambozenpluk Bisschop F. Janssen 3ELBURG Hoogwater MORGEN Geen vertier Type-fout Hard tegen hard Antivoord Groede Cadzand en Retranchement Breskens Nog geen spoor van gestolen caravan Ir. J. Prins voorzitter gewestelijke raad van Landbouwschap met Kapitein Noors schip levenloos in zijn hut aangetroffen DE STEM VAN DINSDAG 15 JUU 1969 'kWHA'. 11' aakt een cleane, zakelijke eir heeft zich de iaatste tijd ke verandering in haar werk aan, was zij vroeger een es van blijde bloemstillevens, naakt zij schilderijen met die aan de wereld van Hen- e en andere moderne beeld- u als Brancusi en Arp ont- hijnen en die bij een nog lijker wordende verwerking bieden op een persoonlijke I he taal van de schilderes, (rigens ook beeldhouwster is een aantal abstracte kleine en toont, mooi van vorm naar nog niet ideaal wat be- perfecte afwerking die zij Een tentoonstelling van mge talenten in groei en be- waarvan men kennis kan ne- <t 1 augustus a.s. WILLEM ENZINCK ;en, woensdag 16 juli. i op Zoom: 5.06 en 17.22. eert: 4.17 en 16.35. >rimmelen: 6.19 en 18.21. izen: 3.38 en 15.54. gen: 3.04 en 15.25. Idinge: 4.56 en 17.12. ;iek C erzaal Stadhuis: Beeldhouw- r en keramiek van Paul de me SINA TER MUIDEN •m. Raadhuis: Werken van Jos en Baron R. de Meester de enbrouck lskelder: Schilderijen van Bakker DORPE :rie Troutzaerte Beeldhouw- Frans Cox EL, FILM, CONCERT ENZ. PURG 1 20 uur van de Kongo a.l. ELBURG 20 uur icopen als onder vandaag herpen scopen als onder vandaag tentoonstellingen elburg isarchief: „Zeeland en de dtse Synode" ïws Museum: Schilderijen dhouwwerk van Herman Got en Cora Citters, iers en Els Hollebranksp Ihuis (Vleeshal) 10—17 uur fisch werk van Picasso kzee gerweeshuis: Nederlandse itiek 5t •gerzaal Stadhuis: Beeldhouw- 'k en keramiek van Paul de ,yne inna ter muiden irm. Raadhuis: Werken van Jos en Baron R. de Meester de zenbrouck S idskelder: Schilderijen van ,ns Bakker tdorpe lerie Troutzaerte Beeldhouw- rk Frans Cox diversen jelburg iiatuur Walcheren, Molenwater- jpend van 9 tot 22 uur wacht de Kind 15 u. Vakantieschietag voor deze rubriek: tel. O1180- of Postbus 116 in Middelburg- IK SA VERHUIZEN... ERGENS ND IK WEL EEN RUSTIG HOENIE - HOEF NIET ROK TE WORDEN, 1 WIL RUST HEBBEN - -—*J*L.Iib.~ila.miij De beer Midavalne in zijn Nep tuuus-bar. (Van een onzer verslaggevers) OOSTKAPELLE „Het is een schande, dat ik mijn bar op het strand 's avonds om acht uur moet sluiten. De een na de ander ram melt aan de deur, maar ik mag niemand meer binnenlaten. Het gemeentebestuur van Domburg heeft mijn verzoek om tot 24 uur open te mogen blijven, afgedaan met te wijzen op de hier geldende verordening voor zaken aan de stranden. Daarbij is het sluitings uur vastgesteld op 20.00 uur. Dat is toch te gek? Hoe kun je dan de toeristen nog wat bieden?" Aldus Wim Midavaine, eigenaar van de splinternieuwe Neptunus Bar op het strand van Oostkapeile. De woede is op zijn gezicht te le zen als hij verslag doet van zijn recente ervaringen met de plaat selijke overheid. „Volgens mij komt het allemaal door een oer-conservatieve kern in de gemeenteraad, die nog met ideeën van voor de jaartelling rondloopt. Ze zijn geschrokken van het woord „bar". Als ik er gewoon restaurant of café op had geschilderd, had ik achteraf be schouwd heel wat moeilijkheden kunnen voorkomen". Hij vervolgt: „Ik ben het dan ook volstrekt eens met de opmer kingen van het raadslid Don, ge plaatst in de laatste raadsverga dering, nl. dat Domburg in za ken als deze het „Staphorster jas jeuitstekend past. Waarom moet mijn zaak toch als een nozemtent worden betiteld? Dat zal en wil ik er niet van maken". Het was de heer Midavaine, ei genaar van hotel „Rozenhof" in Oostkapeile, allang een doorn in het oog, dat de zaken met rond 60 strandhuisjes die hij e ra.ie^ns exploiteert, minder goed liepen, kennelijk omdat de badgast hier verder geheel aan zijn lot werd overgelaten. Vertier was en is er voor de toeristen in de wijde om trek niet te vinden. Hij begon vo- ng jaar voorzichtig met een limo nade-tentje. Dat ging zo voortref felijk, dat hij besloot de zaak goed aan te pakken. De ondernemende hotelhouder toog in het vroege voorjaar met enkele hulpkrachten aan het werk en timmerde in lut tele maanden ziin houten „Nep tunus Bar"# in elkaar. Het inwen dige werd ingericht met een heus ta"etJ<v tafeltjes en stoelen, bon- viJfou t)es ,voor de ramen en aan het Piafond. Met de gedachte in het achter hoofd dat de gasten ook wel zou den willen dansen, construeerde de heer Midavaine voor het ge bouwtje een zeer ruim terras. Ofschoon hij drie bekeuringen kreeg, heeft barman Midavaine zijn nieuwe zaak toch nog een week lang tot het door hem ver langde tijdstip, middernacht, kun nen open houden. Hij kon de politie, die met som bere gezichten bij hem kwam binnenstappen, nl. een brief van b. en w. van Domburg tonen, waarin duidelijk stond vermeld, dat het openblijven tot 24.00 uur was toegestaan. Er kwam echter al spoedig een tweede brief van het Domburgse gemeentebestuur, waarin de heer Midavaine werd meegedeeld, dat in het eerste schrijven „tot onze spijt" een type-fout was geslopen. Acht uur was de verplichte slui tingstijd. De heer Midavaine: „Ik ben het beu. Het zal hard tegen hard gaan. Onze belangen tegen het egoïsme van die raadsleden. Een genoeg lijke avond hier, ook voor de jon gelui, is altijd beter dan het doel loos langs het strand moeten tip pelen. .Tuist daardoor krijg je „bal dadigheid" in de duinen. Vooral de huitenlanders mopperen. Die snappen terechthele maal niet dat het hier zo achter lijk moet toegaan. Het wordt de hoogste tijd dat er hier wat voor het toerisme gaat gebeuren. Het buitenland zit niet stil. Bij na iedereen moet het in Dom burg en Oostkapeile voor een be langrijk deel van het toerisme hebben. Als de gasten op den duur wegblijven, zou dat wel eens hard kunnen aankomen". De teleurgestelde ondernemer is ook niet te spreken over de be slissing van Domburgs burgemees ter F. Sprenger, dat op de vragen die het raadslid Don over de aan gelegenheid stelde, schriftelijk zal worden geantwoord. „Dan is dit seizoen wel verleden tijd", aldus de heer Midavaine. die echter toch nog hoont dat het gemeentebe stuur zich eerdaags zal „bekeren" ten gunste van de Neptunus Bar" dip dan misschien wel Nentumis-cnfé zal heten. (Van een onzer verslaggevers CADZAND/TERNEUZEN - Als de plannen van de red dingsbrigade Zeeuwsch-Vlaan- deren door de diverse ge meentebesturen worden geac cepteerd, zullen het volgend jaar vijf reddingsposten langs de West-Zeeuwscli-Vlaamse kust worden ingericht, te we ten in Cadzand, Retranche- ment, Nieuwvliet, Breskens en Groede. Zaterdagmiddag de monstreert de reddingsbriga de in Cadzand o.a. voor de burgemeesters van deze plaat sen om hen te overtuigen van de noodzaak van de reddings brigades langs de kust ter be veiliging van de badgasten. De vice-voorzitter van de red dingsbrigade Zeeuwsch-Vlaan deren, de lieer H. de Lange uit Terneuzen, noemt het een barre schande dat de Zeeuwsch-Vlaamse westkust tot nu toe zo slecht beveiligd is. „De zee langs de Zeeuwsch-Vlaamse kust is onberekenbaar", zegt hij. De zwemmers die niet genoeg ervaring hebben, kunnen gemakkelijk in ge vaar komen. Als zo'n noodsituatie zich vlak voor de ogen van een bad meester afspeelt, zal het nog geluk ken de drenkeling aan wal te bren gen. Maar zo'n badmeester bestrijkt maar een klein stukje strand. In sommige gevallen heeft hij nog niet eens de beschikking over de meest elementaire reddingsmiddelen. De posten die de reddingsbrigade Zeeuwsch-Vlaanderen langs de West- Zeeuwsch-Vlaamse kust wil, zullen, aldus de heer De Lange „moeten worden bemand door ten minste vijf man, die met elkaar in verbinding staan door middel van walky talkies. Verder zal aan iedere post een uit kijktoren moeten worden verbon den en zo zal een mini-reddings brigade moeten zijn uitgerust met een vlet met buitenboordmotor en reddingslijnen. Verder is een ver eiste dat op de post E.H.B.O.-'ers aan wezig zijn. De reddingsbrigade Zeeuwsch-Vlaanderen kwam van de grond dank zij vooral burgemees ter J. Leenhouts van Cadzand. De brigade verwacht zaterdag, na de de monstratie, die om half drie nabij hotel Noordzee te Cadzand begint, ook de instemming te verkrijgen van de overige burgemeesters. Naar aanleiding van deze actie van de reddingsbrigade Zeeuwsch-Vlaan deren en mede omdat juist nu de stranden van ons land overspoeld worden door binnen- en buitenlandse zon- en zeeaanbidders, hebben wij ons afgevraagd welke veiligheids maatregelen er zijn getroffen om ba ders, die om welke redenen dan ook in moeilijkheden zijn geraakt, voor een verdrinkingsdood te behoe den. Op verscheidene stranden in Zeeuwsch-Vlaanderen laat dit nog al te wensen over. Zo heeft men in Groede slechts één badmeester, die op de drukstbezochte plaatsen een oogje in het zeil moet houden. Vooral op hoogtijdagen is dit niet toereikend. Over het eventueel in dienst nemen van een tweede badmeester redeneert men in Groede: „Voor die paar top dagen kunnen wij toch niet nog ie mand in dienst nemen". Wel heeft men er de beschikking over een mo- torvlet, gehuurd van de B.B., die al tijd gereed ligt om uit te varen. Er ontbreken op het Groedense strand, Vooruitzichten voor woensdag en donderdag: Warm met een kans op een regen- of onweersbui. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 9 tot 15; min.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; max.-temp.; 3 of meer graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 90 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 5 tot 14; min.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: 2 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 proeent; kans op een ge heel droog etmaal: 70 procent. dat bij mooi weer druk wordt be zocht, waarschuwingsborden, hoewel dit toch een eerste vereiste is om de badgasten, van wie er veel de zee en haar gevaren niet kennen, er op te wijzen dat er grote risico's aan zijn verbonden om zich te ver in het wa ter te begeven. Op het strand van Cadzand en Re tranchement heeft men de zaken be ter aangepakt. De eerste plaats heeft een badmeester in dienst, die wordt geassisteerd door een aantal leerlin gen. Tevens vindt men op het strand altijd drie agenten te paard, die de baders in de gaten houden. Zij staan onderling met elkaar in contact door middel van een porto foon. zodat zij elkaar in geval van nood terzijde kunnen staan. Evenais Groede, heeft ook Cad zand de beschikking over een motor- vlet, die, als er mensenlevens in ge vaar zijn, onmiddellijk kan uitruk ken. Langs het strand bevinden zich reddingsstokken waarvan een ieder gebruik kan maken. In tegenstelling tot Groede heeft men het in het Cadzand-Retranche- mcnt wel wenselijk geacht waarschu wingsborden te plaatsen. Deze wijzen o.a. op de gevaarlijke stroming die er staat in de directe omgeving van de strekdammen en geven de badgasten dan ook de raad uit de buurt van deze dammen te blijven. In de raadsvergadering van Bres kens op 17 juni besloot de raad over te gaan tot afschaffing van de motor- vlet. die altijd op het strand gewaakt had voor de veiligheid van de baders. Grote beweegreden tot deze maatre gel was het feit dat de raad de on kosten die aan deze vlet verhonden waren niet meer kon verantwoorden. Dit stuitte echter op grote veront waardiging bij velen en men be sloot on het hes'uit terug te komen, zodat men eerstdaags de reddingsvlet weer aan het strand kan zien liggen. Men heeft in Breskens slechts één badmeester in dienst en geen waar schuwingsborden op het strand. Ge zien deze resultaten lijkt het ons, met de reddingsbrigade Zeeuwsch-Vlaan deren, wenselijk zo snel mogelijk tot de oprichting te komen van strand- brigades, die in de nabije toekomst de stranden nog beter beveiligen. (Van onze correspondent) GOES De heer K. Nonnekens uit Goes, wiens caravan men zoals gemeld in de nacht van vrijdag op zaterdag vanaf de parkeerplaats aan de Westwal heeft gestolen, heeft nog niets naders van zjjn caravan gehoord. Hij is zeer gehandicapt, dat men de geheel inmiddels voor vakantie in ge reedheid gebrachte caravan heeft ge stolen. Hij is tegen diefstal verze kerd. Hij was voornemens zaterdagmor gen met zijn caravan naar Noord- Frankrijk te rijden. Kennissen van hem zouden dan veertien dagen in de caravan in Noord-Frankrijk verblij ven. Zelf zou hij later tijdens de bouwvakvakantie in Noord-Frankrijk de caravan ophalen om hiermee ver der zuidwaarts te trekken. De kennissen die veertien dagen in de caravan zouden verblijven, waren reeds onderweg. Men heeft ze zater dagmorgen nog op het nippertje kun nen waarschuwen. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE De mosselfeesten van Bruinisse zullen dit jaar toch worden gehouden. De laatste weken bestond over dit grootse evenement onzekerheid, omdat het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten had laten weten, dat van deze kant niet meer gerekend hoefde te worden op een financiële bijdrage. Bovenalen was er de onzekerheid over de open stelling van het mosselseizoen. De gemeenteraad heeft echter be sloten om de jaarlijkse subsidie van de gemeente te verhogen tot f 2.000. Mocht het produktschap alsnog be sluiten een bijdrage te geven, dan zal dit bedrag begrijpelijkerwijs wor den verlaagd- Burgemeester C H. van der Linde van Bruinisse is van mening, dat de mos3elfeesten in zijn gemeente een belangrijke propagan da betekenen voor de mosselhandel. De burgemeester staat ook op het standpunt, dat je een traditie van ipn jaar zomaar niet kunt wegve- en. Nu de mosselen bij de Grevelingen .unnep worden verwaterd, is bij de tssers in Bruinisse het enthousias me voor de mosselfeesten weer rngszins teruggekeerd. Drie weken .eieden, toen nog helemaal niet be vend was of de verse mosselhandel zou worden opengesteld op 14 juli, voelden zjj er niets voor om feest te vieren. (Van onze correspondent) HANSWEERT Drie maanden geleden kwam bij de familie A. M. Krajenbrink in de Juliana- straat 56 te Hansweert 's avonds om tien uur de huispoes Jacky met een vreemde buit thuis. Ze deponeerde een haasje van circa vier weken oud op de vloermat van de huiskamer. Mevrouw Kra jenbrink besloot direct de zong voor het beesjte op zich te nemen, doch wist toen nog niet wat voor plezier haar dit zou opleveren. Enkele dagen heeft het haasje te eten gekregen uit een poppe- melkflesje met behulp van een speen. Het leefde toen uitsluitend van melk. Dit duurde echter slechts enkele dagenx. Het voedsel bestaat nu rut brood, groenten en koekjes. Het haasje was in middels gedoopt tot Rakkertje. Na twee maanden bleek het beestje het menselijke wonen zo zeer op zich te nemen, doch wist toen nog niet wat familie Krajenbrink is gebleven. Het is nu zelfs Taurus Krajenbrink met Rakkertje en Jacky. al zindelijk, want zijn behoefte doet het dier op een naast de piano liggende krant. Het dier is bijzonder tam en mevrouw Krajenbrink kan hem op zijn achterpoten laten zitten voor de delicatesse van Rakkertje: namelijk koekjes. Als de familie aan het eten is, loopt Rakkertje nu samen met poes Jacky schooiend rond de tafel. Ook de geluiden van radio, accordeon en piano schrikken hem niet meer af. Wel wordt het door schelle geluiden opgeschrikt. Hij voelt zich het beste binnen eigen kring. Zodra andere mensen de huiskamer binnenkomen, moet het diertje even aan hun aanwezigheid wennen. Hij verstopt zich dan achter een stoel om zich dan na een kleine tien minuten voorzichtig te vertonen. Maar dan is het ook met zijn eenkennigheid gedaan; hij komt dan aan je voeten zitten. (Van onze correspondent) KAPELLE Het is in Kapelle- Biezelinge en omgeving op het ogen blik bijzonder druk met de frambo zenpluk. De oogst van frambozen gaat deze week zijn hoogtepunt be reiken. Maandag bedroeg het aanbod van dit produkt bij de veiling in Ka- pelie-Biezelinge ongeveer 35.000 kg. Aj deze frambozen werden geleverd in doosjes van 250 gram. De beste kwaliteiten gingen naar de markten voor de verse consump tie in binnen- en buitenland en daar bij werden dan prijzen besteed van f 2.40 tot f 2.60 por kg. De gewone klasse 1 en klasse 2 kwaliteit ging naar de binnenlandse fabrieken, die ze diepvriezen of verwerken in blik of glas op sap. Hiervoor werden prij zen betaald van f 2.25 tot f 2.40 per kg. Voor de pluk van frambozen zijn op grote schaal scholieren ingescha keld. Over het algemeen hebben de telers geen moeite om de noodzake lijke plukkrachten aan tc trekken. Het plukken van frambozen vraagt veel arbeidsuren. De gemiddelde plukprestatie van de scholieren ligt rond 5 kg. per uur bij frambozen in doosjes Dat betekent, dat bij een ge middelde werktijd van 1° uur per dag er gisteren rond 700 personen in Ka- pelle en omgeving werkzaam zijn ge weest met het plukken van frambo zen. Voor de telers is het een min der goed seizoen, omdat ze over het algemeen een lagere produktie dan normaal zullen hebben. Er zijn be drijven waar de produktie niet gro ter dan de helft van normaal wordt- Dat komt door de vele regen en kou de van dit voorjaar. Aangenomen moet worden, dat na deze week de aanvoer van frambozen snel zal te ruglopen. Vorige week heeft de kwa liteit nogal geledep van het slechte weer, maar deze week is er een aan zienlijke kwaliteitsverbetering geko men. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ir. J. Prins is voorzitter geworden van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap. Hij is de opvolger van de heer J. P. Duyse uit Nieuw-Namen, die dertien jaar lid van de raad is geweest. Vier jaar was hij voorzitter. Als plaatsvervangend voorzitter is be noemd de heer P. Minnaard te Goes, die de heer F. de Boo opvolgt. (Van een onze erslaggevers) VLISSINGEN De kapitein van het Noorse vrachtschip Toledo is maandag, terwijl het schip op de Westerschelde voer, levenloos in zijn hut aangetroffen. Het ontzielde li chaam van de 51-jarige H. K. S. is op de rede van Vlissingen van boord gehaald en door de gemeentelijke ambulancedienst naar het St.-Jozef- ziekenhuis overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Het schip heeft, onder commando van de eerste stuurman, de reis naar Noorwegen voortgezet. ZONDAG zal in de kerk van Bosch- kapelle Leo Dobbelaer tot priester worden gewijd door een bisschop die werd geboren in Boschkapelle, mgr. F. Janssen (57) uit Ethiopië. De bis schop kwam naar Nederland om voor zijn missiegebied geld in te zamelen en zich aan zijn oor te laten opere ren. „DE plechtigheid," vertelt hij, „begint om half elf. Leo Dobbelaer is 27 jaar oud en zal, als hij in Rome zijn studie oosterse talen, theologie, heeft afge maakt, naar Ethiopië komen. Over een jaar, schat ik, zal hij in Addis Abeba aankomen. Het is de vraag of hij onmiddellijk gebruik zal kunnen maken van zijn studies in Ethiopië". „HOEWEL wij een man nodig hebben, die met de Oosterse kerken in Ethio pië in discussie kan treden, is er nog geen dialoog. Dat komt hoofdzakelijk doordat de Ethiopische Kopten zich nog niet zozeer voor hun eigen ge- loofsproblemen interesseren. De alge mene golf van geloofsvernieuwing in de christelijke kerken, is de Ethio- piërs min of meer voorbijgegaan, om dat zij door de taal moeilijk te berei ken zijn. Het Amhaarmees is de of ficiële voertaal. Daarnaast bestaan nog allerlei stamtalen. Leo Dobbe laer zal moeten kunnen wachten, totdat hij het land met zijn proble men heeft leren kennen". „ALGEMEEN wordt verwacht, dat er tussen de Ethiopisch-Koptische kerk en de r.-k. kerk in Ethiopië een dia loog zal ontstaan, maar wanneer weet niemand. De 74-jarige keizer Haile Selassie, die het hoofd is van de Etiopisch-Koptische kerk, is een groot voorstander van zo'n gesprek, maar een groot deel van zijn priesters ech ter, staat er nog niet voor open en de keizer die al het mogelijke doet het land te ontwikkelen, kan geen ijzer met handen breken....", zegt mgr. Janssen.

de Stem | 1969 | | pagina 3