JAAR EER TEAMS WAGTMANS: "IK DAT IK DOOD GING" evoluon Philip Morris 25 stuks voor 175 Wim Evertse sprintte sterk naar leiderstrui NAAR MIJN MENING VERSTOPPING? 39.95 PHILIPS DELISLE WREEKTE tour de trance ZICH Eef Dolman viel in ravijn(tje) "is de Tour uniek" "Olympische bouwers" nu boven de grond Waarde van de groten edaald Een Jan Janssen niet tevreden rood licht dat groen lijkt V' 7 OPOFFEREN GEKWETST OVER VERZORGING McLaren won Watkins Glen Philip Morris Holland Marokkaanse international doodgestoken Een meesterlijke portable voor u, uw zoon of dochter Van Philips! Onmisbaar voor de vakantie. Uitstekende ontvangst en krachtig geluid. Met oortelefoon, draagtas en.Philips service! JU v:J etreding. „Het zal zwaar wordei a die schande goed te herstellen, i hij ernstig. Willem-II-ploegleider Ton Vis- r wil volgend jaar de Limburger Idy Beugels in zijn ploeg. Omge- ;erd schijnit Beugels er alles voor voelen in 1969 het blauwe shirt m Willem II te dragen. „Drie jaar ;n ik al met hem bezig", aldus on Vissers, „en drie jaar is het eeds door allerlei omstandigheden isgelopen. Ik hoop dat het nu lukt idy Beugels, op twee meter al- and toehoorder, kinkte instemmend Andres Gandarias ontving gis- ren een brief met een prettige at- ïdeling. De Spaanse wielerbono hreef hem, dat hij in ieder geva1 gestt-ld wordt in de ploeg voor ït wereldkampioenschap. „Wat er order ook mag gebeuren", aldus de 'ficiële mededeling. In de etappe van gisteren leed de i Belgische ploeg Mann verlies. Jo® uysmans en Willy in 't Ven staat- n de strijd en stapten in de be- tmwagen. Verder waren er in t naar Luchon geen uitvallers.^ In de karavaan doen opnieu iruehten de ronde dat nog vier ren- ers positief gereageerd hebben «P gehouden anti-doping controle, u amen van de betrokkenen wordt afwachting van de uitslag mtra-expertises nog niet vrijgeg®' Raymond Delisle kreeg de PI®" iie voor de strijdlustigste renner. iternationale jury van journalist af hem de meeste punten. Jan Ja» :n werd tweede met acht punten. 1") (Van onze speciale verslaggever LUCHON De gevolgen vani" our de France voor de portein in de renners doet zich nu ree oelen. „ecs Terwijl Eddy Merckx hogere g^,_ mcheert dan ooit voor hem een aI1. enner kreeg, zijn de prijzen va ere renners aanmerkelijk geza rijgt Lucien Aimar, die "e lar nog 1750 gulden voor ee trium ontving, nu nog s1^q0 naar cri- 750. n Rogier Pingeon is van -- - „aV. >00 gulden teruggezakt. ]jg Lond Poulidor heeft een sse», erlies geleden, evenals Jan J reI)- Daarentegen is de waarde v ^an, ers als Agostimho, Wagtmans, arias en Panizza sterk S® eej ten ziet maar weer een® „kt.." our de France maakt en bre (Van onze speciale verslaggever) LUCHON „Ik dacht dat ik dood ging op de Col de Mente", zei Rini Wagtmans, en je kon aan hem zien dat het erg geweest was. Zijn anders vrolijke gezicht stond grimmig, hij verbeet de pijn, die hij zichzelf had moeten doen om zijn uitstekende plaats in het klassement te verdedi gen. Wagtmans: „Is dat afzien? Ze stellen ie in zo'n Tour wel op de proef. In ken deze streek. Als ama teur in de Tour de l'Avenir heb ik hier op deze kronkelweggetjes eens 13 minuten verloren. Die dag droeg ik de groene trui en stond ik tweede )n het algemeen klassement op slechts 7 seconden van de leider, 's Ochtends hoopte ik nog: vanavond heb je de gele trui, maar dat liep slecht af. Daarom had ik niet veel vertrouwen in deze etappe. Het de bacle van destijds was me bij geble ven Toen ik op 1 kilometer onder de top van de Mente gelost werd, flitste het door mijn gedachten: daar heb ie het, daar gaat Wagtmans. Maar in de afdeling kon ik gelukkig weer terugkomen en zodoende mijn ver lies beperken". Intussen kreeg Pingeon een lekke band en toen gingen ze rijden. Jan Janssen, die vandaag erg sterk was probeerde vier keer uit de groep Merckx die achter koploper Delisle aanreed, te ontsnappen. Telkens liet hij zich terugpakken. Dat deed hij vast en zeker om mij te bewegen met hem mee te gaan. Ik weet dat hij mij gewoon op sleeptouw had ge nomen. Maar ik liet me niet door hem verleiden. Als iemand je op die ma nier hulp aanbiedt, iemand die sinds ik voor in het klassement sta, niet meer tegen me gesproken heeft, dan kun je dat niet vertrouwen. Janssen wilde me vandaag tactisch de grond inboren. Dus bleef ik zitten waar ik zat. Want ik weet zeker dat als ik met Janssen was meegegaan ik de laatste col niet meer boven was ge komen". Intussen reed de Fransman Ray mond Delisle, kampioen van zijn land en ploegmakker van Pingeon, een bij zonder sterke solo. In de broeierige RIK VAN LOOY heeft gisteren in Duffel een profcriterium over 150 ki lometer gewonnen. Hij legde de af stand af in 3 uur en 32 minuten. De plaatsing van de Nederlanders: 3 Jan van Katwijk, 11 Harry Steevens, 14 Jan Harings. ADRI WOUTERS is gisteren in een amateurkoers over 100 kilometer in Wortel derde geworden. Winnaar werd de Belg Rik van Linden, die de 100 kilometer in 2 uur en 29 minu ten aflegde. De plaatsing van de ove rige Nederlanders: 8 Peter van der Donk, 9 Jo Smulders, 11 Wim Prin sen, 12 Peter Hanegraaf, 13 Peter de Jong, 14 Johan Rijnvos, 15 Jos Paay- mans, 17 Johan Brosens, 18 Cor Swin- kels, 19 Nioo van Hest. FRANS TILBURGS eindigde gisteren in een amateurwedstrijd over 120 ki- .ometer in Volmeer op de tweede plaats. De Belg Georges Claes ging na 2 uur en 56 minuten als eerste over de streep. Jo Spetgens werd vijfde, Henri Boterhuis twaalfde, Johan Adriaens vijftiende. Jan Janssen passeert de finish in Luchon. (ADVERTENTIE) hitte die vele coureurs uitputte, be schikte Delisle over een merkwaardig grote punch. Hij scheen in het geheel geen last te hebben van de hitte die vele renners in ademnood bracht. Op deze quatorze juillet, de Franse na tionale feestdag, beschikte Delisle over een goed soort doping, hij werd namelijk verteerd door wraakgevoe lens. Delisle wilde de hele Franse sportwereld koste wat kost bewijzen dat hij gelijk had in zijn gevecht te gen de Franse favoriet no. 1, Roger Pingeon. In de etappe naar Revel hadden ie twee Peugeot-rijders een hooglo pende ruzie gekregen. Vanaf het be gin van de Tour namelijk had De lisle in dienst van Pingeon moeten rijden. Hij had water moeten halen, hij had, als nationaal kampioen, Pin geon moeten opwachten als deze een lekke band kreeg, kortom, Raymond Delisle moest elke dag opnieuw zijn eigen kansen opofferen voor zijn kop man Pingeon. Dat ging goed zolang Pingeon nog de schijn kon ophouden een kans op de eindzege te maken. Maar naar mate deze Ronde van Frankrijk vorderde en de dagen ver- j streken, groeide de overtuiging dat niemand Eddie Merckx meer kon ver slaan en dus werd ook de positie van Pingeon aangetast. Aangezien Ray mond Delisle, een charmante vent, rich met de dag beter begon te voe len, groeide diens oppositie tegen het ink van Pingeon. „Waarom kunnen mij niet een keer op de kans gaan?", mopperde Delisle al dagenlang. „Wij hebben enkele goede renners in onze ploeg, die een etappe kunnen winnen Dat is toch ook een goede reclame. Wat maakt het uit of Pingeon met een kwartier of met twintig minuten achterstand tweede wordt?" Bezeten door die gedachte ging De lisle met zijn landgenoot Riotte mee in de sprint voor het Miko-klasse- ment op weg naar Revel. Pingeon zag het. Hij trok net zo lang aan de kop van het peloton totdat Delisle werd achterhaald en toen hij naast hem kwam, gaf hij hem een klap in zijn gezicht. Gentleman Delisle ver loor een ogenblik zijn zelfbeheersing en schreeuwde zo hard, dat iedereen het in het peloton kon horen: „Dat wordt voor jou een dure klap. Je zult er spijt van krijgen". De wraak van Delisle liet niet lang op zich wachten. Terwijl Pingeon gis teren met een lekke band langs de weg stond, reed ploegmakker Delisle een sterke solo. Tienduizenden Fran sen juichten hem toe. Wat een vreug de zou het immers zijn als juist op deze nationale feestdag de kampioen van het land de etappe won. Ray mond Delisle, gekwetst tot in het diepst van zijn ziel, overtrof in de lastige Pyreneeën-rit zichzelf. In het van warmte zinderende Luchon pas seerde hij met royale voorsprong op Jan Janssen, die tweede werd, jui chend de finish. Bijna drie minuten later arriveerde de ontgoochelde Ro ger Pingeon. Hij mompelde een verwensing, duwde iedereen weg en reed snel door naar zijn hotel. En Raymond De lisle was daar in Luchon weer de gentleman, die glimlachend zijn ver haal deed. Hij vertelde: „Ik zal be slist van ploeg veranderen. Met Pin geon is niet samen te werken. Hij mag blij zijn, dat ik geen officiële klachl bij de Tour-directie indien, want voor die klap had hij anders vijf minuten en 50 frank boete ge kregen". Terwijl Raymond de leeuw in Lu chon op de schouders gehesen werd, vroeg Rini Wagtmans zich in een schaduwrijk plekje af of hij in deze Tour de France niet een ernstige tac tische fout heeft gemaakt door zich in de Alpenrit over de Galibier zo uit te putten. „Zo'n Tour moet je le ren rijden", zei Wagtmans, „als ik ge weten had, wat ik nu wist, zou ik met genoegen de groten op de Gali- bier hebben laten gaan en ik zou me ook niet zondag in Revel uitgeput hebben om in de tijdrit een paar se conden winst te boeken, want die se conden van zondag zijn vandaag mi nuten geworden. Dat is de les die ik geleerd heb". (Van onze speciale verslaggever) LUCHON Jan Janssen is niet best te spreken over de verzorging in deze Tour, die hij wat nonchalant vindt. „Het ergste van alles maak ik het mee in de hotels. Je hebt er geen idee van hoe ze ons wegstoppen. Zondagmorgen werd ik om half ze ven wakker door het luiden van een kerkklok, di-e zowat naast mijn raam hing. Ik heb op het balkon wat naar beneden staan te schreeuwen, maar geen mens die me hoorde natuurlijk. Weet je waar ik me het meest over opwond? Over het feit, dat die kerk klok elektrisch in beweging was. Dat hoorde ik aan het geluid. Kijk, als er nou een ouwe abbé aan z-o'n touw staat te trekken, dan zeg ik: die man heeft karakter. Maar om op een knopje te drukken en de hele zaak op stelten te zettennee, daar heb ik geen waardering voor." Soms is dat mogelijk. Veel van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt u in het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikkeling van de wetenschap en techniek Eindhoven Gesticht door Philips in 1966 (Van onze speciale verslaggever) LUCHON Eef Dolman arriveer de met schrammen op beide benen en een pijnlijke grote teen van de rech tervoet, in Luchon. Hij was vier kilo meter na de top van de Col du Portet d'Aspet, in een ravijn gevallen. Geen diep gat overigens, maar dat wist Dolman natuurlijk pas toen hij in het gras lag, drie meter beneden het weg dek. „Ik beoordeelde een bocht ver keerd", zei hij wat bleekjes. „De draai ging scherper naar links dan ik verwachtte. Ik kwam in een grind- laag terecht en begon te slippen". Eef Dolman sloeg met zijn fiets van de weg en tuimelde drie meter naar beneden. Hij viel op de rechter schou der en draaide in een reflexbeweging op zijn rug. „Ik was gauw over de schrik heen", aldus Dolman. „Mijn enige zorg was: hoe krijg ik die fiets weer omboog. Dat bracht me een beetje in paniek. De rest was ik toen al lang vergeten". Op zijn tenen staande kon Dolman zijn fiets juist gelijk krijgen met de rand van de weg en een fikse duw deed de rest. De materiële schade be stond uit een scheef zadel, de licha melijke uit wat ontvellingen, een zere grote teen van de rechtervoet. Eef Dolman arriveerde gezien de om standigheden tamelijk fris in Luchon. Na Janssen en Wagtmans was hij de derde Nederlander in de uitslag. WATKINS GLEN (ANP) De Nieuwzeelander Bruce McLaren heeft met een McLaren-Ford de 200 mijlsrace van Watkins Glen in de staat New York gewonnen. Op de tweede plaats werd beslag gelegd door zijn land- en stalgenoot Denis Hulme. Beiden namen vanaf de start de leiding en werden niet meer be dreigd. McLaren verdiende met zijn eer ste plaats 10.000 dollar, Hulme kreeg 7.500 dollar en Amon (de derde aan komende) 6.000 dollar. De Cana dees George Eton eindigde met een McLaren Chevrolet als vierde. De vijfde plaats was voor Chuck Par sons (VS) met een Lola Chevrolet en de Zwitser Jo Stiffert (Porsche) werd zesde. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) VLISSINGEN Wim Evertse zal vanavond in de leiderstrui in de tweede rit van de Vlissingse Drie daagse beginnen. De Zierikzeese cou reur verwierf dit privilege door gis teravond in de eerste koers over 80 kilometer te winnen. Evertse reken de in de finale af met twee mede vluchters Kees Priem en Bob Kroo- nen. Alleen de jonge Priem kon Evertse eigenlijk partij geven in de eindsprint, die tenslotte door de Ca- ballero-renner van kop af werd ge wonnen. Priem kwam in de laatste meters in tweede positie nog wel sterk op zetten, maar op de kalklijn bleek hij toch net een banddikte te kort te komen. Kroonen moest zich met de derde plaats tevreden stellen. De drie koplopers leverden hun strijd aan het hoofd van het peloton, dat zij in de laatste ronde hadden ge dubbeld. Achter de grote groep voch ten Van Stralen, Wielhouwer, De Vrieze en Van Overveld om de vier de tot en met zevende plaats. Van dit kwartet bezat Van Stralen het sterk ste eindschot. Dit viertal was 't lei dende trio na een lange jacht in de laatste ronde tot op 13 sec. gena derd. Tegen de verwachting in is het gis teren op het 950 meter lange en zeer snelle parkoers aan de Vlissingse President Rooseveltlaan toch tot 'n vroege ontsnapping gekomen. Het waren Franse, Van Opdorp, De Wil de en Embrechts, die na 30 kilome ter de eerste serieuze stoot plaat sten. Later zou dit initiatief van beslis sende tekenis blijken te zijn, want de 'uchters bleven weg. Zij 'sten echter toestaan dat Breur, Aardoom (later teruggeval len wegens een kettingbreuk), Evert se, Priem, Wielhouwer en Van Stra len zich bij hen voegden. Op het moment dat de voorste groep met tien man werd uitgebreid, had zich reeds een tweed groepje uit de hoofd macht losgemaakt. Een achtervolging van zes kilometer werd tenslotte met succes bekroond. Zodat Gödde, Kroonen en Van Overveld half koers in de leidersploeg op adem konden komen. Na deze fusie was de rust achter de kopgroep overigens nog niet te ruggekeerd. In de achterhoede tracht ten nog verschillende renners hun fout te verbeteren en alsnog aanslui ting te krijgen. Het gat was inmiddels gegroeid tot 25 seconden, zodat er heel wat werk verzet moest worden om de gemiste slag goed te maken. Bogers, Joosse, De Vrieze, Frijters en Standers zaken nog wat in dat avontuurtje. Hun moeite werd in de 54e omloop beloond, toen zij zich bij het voorste 12-tal voegden. De slag was nu definitief gevallen. In het peloton was de kracht te ge ring om iets van de achterstand af te halen. De eenheid in de voorste groep bleef intussen tot een 15-tal kilometer voor het einde gehand haafd. Toen grepen Kroonen, Priem en Evertse hun kans, en sprongen naar het achtergebleven peloton, dat dus op een ronde werd gezet. Het restant van de kopgroep viel achter het drietal uiteen, onder verwoede pogingen om de vlucht ongedaan te maken. De moeite was echter tever geefs. Evertse, Priem en Kroonen konden na 80 ronden „ongestoord" om de hoogste eer sprinten. De uitslag: 1. Evertse (Zierikzee) 80 km in 2.06.15, 2. Priem (Goes), 3. Kroonen (Dordrecht), op 7 seconden, 4. Van Stralen (Beverwijk), op y se conden, 5. De Vrieze (Goes), 6. Wiel houwer (Sommelsdijk), 7. Van Over veld (Zegge), op 1.04, 8. Frijters (Zegge), 9. Joosse (Souburg), 10. Gödde (Zwijndrecht), 11'. Van Op- dorp (Zegge), 12. Franse ('s-Heeren- hoek), 13. De Wilde (Ellewoutsdijk), 14. Stander (Oude Tonge), 15. Breur (Nieuwe Tonge). (Van onze sportredactie) KNWU-sportcommissielid Adri- aan de Schipper maakt geen uit zondering op de regel. Ook voor hem is er geen twijfel meer mo gelijk over de vraag wie de Tour de France gaat winnen. Natuurlijk tipt hij Eddy Merckx, de man die hem met zijn rijden in de Amstel Goldrace overtuigde. Een prognose over de uitslag van de ronde is voor hem geen probleem meer. In teressanter vindt De Schipper nu de vraag of de Tour in zijn huidi ge vorm, een wedstrijd over 4100 km met lange series bergen en zonder rustdagen nog menswaar dig is. De Schipper: „Door het hoge tempo dat Merckx er dagelijks uit perst, dringt zich weer de vraag op of er in de Tour niet teveel van de coureurs gevraagd wordt. De Tour de France is in de sportwe reld een uniek evenement. Nergens worden de deelnemers aan een sportwedstrijd zo zwaar op de proef gesteld als in deze cours. Het is ondenkbaar dat een atleet driemaal per week een marathon zou moeten lopen, en daartussen door nog enkele keren een 10.000 terwijl de man die voor zou stel len de semiprofclubs 24 dagen ach ter elkaar te laten voetballen, niet serieus genomen zou worden. Maar van de Tourrenners worden der gelijke opgaven wel verwacht". Adriaan de Schipper verkeert in de vaste overtuiging dat de ritten in de Ronde van Frankrijk inge kort moeten worden. Volgens de wielerkenner uit Goes zou daar mee tevens driekwart van het do pingprobleem zijn opgelost. Spre kend over doping vervolgt hij: „Er moet niet zoveel waarde aan do- pinggeruchten gehecht worden. Neem nu de verhalen, die er mo menteel weer rond Eddy Merckx geschreven worden. Als dezer da gen blijkt dat er met Merckx niets aan de hand is, dan heeft de pu bliciteit over die geruchten intus sen toch zijn negatieve uitwerking gehad". Met hoeveel minuten voorsprong de Belgische keizer over de eind streep zal gaan, durft Adriaan de Schipper niet te voorspellen. „Als ADRIAAN DE SCHIPPER Merckx weer een dag vooruit gaat rijden dan lopen zijn concurrenten minuten achterstand op", aldus de Zeeuw, die aanneemt dat de Belg niet meer door een inzinking in gevaar zal komen. „In de Tour de France is 90 procent van de ren ners wel een of meer dagen ziek. Als Merckx dat nu nog wordt, is het niet meer zo erg, omdat ieder een toch al bang voor hem is. Min der geluk had Jan Janssen daar mee. Op een dag dat hij zich min der sterk voelde, viel de grote slag en stond hij direct ver achter Merckx". Adriaan de Schipper is niet di rect geneigd de berichten over de capitulatie van de grote renners voor Merckx te accepteren. „Als een coureur als Van Springel, Gi- mondi of Pingeon nu een rit wint, dan heet dat direct een cadeautje van Eddy Merckx te zijn. Dat is niet bepaald prettig voor de ren ners, die hun best gedaan hebben om een etappe te winnen. Ten slotte kan Merckx niet in alle rit ten zegevieren. Er moeten dus da gen zijn waarop andere coureurs als eerste kunnen eindigen zon der dat zij Merckx daarvoor hoe ven te bedanken", legt De Schip per uit. Bijzonder veel waardering heeft hij voor het rijden van Rini Wagt mans, een coureur die volgens De Schipper nog te veel als amateur rijdt. Maar dat kan hij de coureur uit St. Willebrord niet kwalijk ne men. Adriaan de Schipper: „Wagt mans heeft gelijk dat hij deze Tour gebruikt om een doorbraak naar de top te forceren. Al valt hij bij wijze van spreken morgen uit, dan heeft hij toch naam gemaakt en kan hij in de komende wedstrijden wat meer afwachten. Had hij in deze Tour gaan zitten rekenen dan stond hij nu misschien in het gun stigste geval op de 15e plaats". (ADVERTENTIE) Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen kiftII Dl I AY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: nUUIilLnA MüNCHEN (ANP) Met vier ha merslagen is gisteren op het Ober- wieselfeld in Miïnchen de eerste steen gelegd voor de bouw van de accommodatie van de twintigste Olympische Spelen, die in 1972 in de hoofdstad van Beieren wprden ge houden. Achtereenvolgens namen Franz Josef Strauss, de minister van finan ciën van de bondsrepubliek, Konrad Pöhner, die de geldzaken van Beie ren beheert, en de burgemeester van München, dr. Hans Jochen Vogel, als vertegenwoordigers van de Olympi sche bouwvereniging, en Willi Dau- me, als voorzitter van het organisa tiecomité de hamer ter hand. De grondsteen, die op de centrale plaats van het Oberwieselfeld is aan gebracht, draag de inscriptie „grond steen voor alle bouwwerken van de 20e Olympiade" alsmede de datum „14 juli 1969". Bijna op de dag drie jaar na de oprichting van het organisatiecomité en eveneens precies twee jaar na de plaatsbepaling op het Oberwieselfeld is het uitgebreide grondwerk ten ein de, zodat men nu aan het boven grondse werk kan beginnen. Het hele complex zal plaats vinden op het bijna drie miljoen vierkante meter grote terrein. (ADVERTENTIE) CASABLANCA (ANP) Een ge sprek over voetbal is in een café te Casablanca geëindigd in een steek partij waarvan de 23-jarige Marok kaanse international Ahmed Redda- ni het slachtoffer is geworden. In de loop vam het gesprek kreeg Ahmed Reddani, die voor de FC Ca sablanca speelde, een verschil van mening met een neef van hem. Die neef haalde op een gegeven ogenblik een mes te voorschijn en koelde zijn woede met vijftien messteken. Red dani werd door deze aanval zo zwaar gewond, dat in een ziekenhuis voor hem geen redding meer mogelijk hleek. 10 cm. 6,3 cm. v

de Stem | 1969 | | pagina 11