Nieuwe jachthaven van Willemstad feestelijk geopend Violen krassen in Banneux DODE BIJ ONGEVAL BAARLE-NASSAU Enige priesterwijding dit jaar in bisdom Santé.Marie-Chantal Hoogtepunt Politie zoekt getuigen Nieuw linkse partij in Frankrijk GROOT-ADMIRAAL J. A. BAKKER Droo^ en warm lp Nederlandse ambassadeur naar W.-Irian BRANDWEER MAN BIJ BLUSSING OMGEKOMEN Caravan op dag voor vakantie in Goes gestolen Diefje duikt van schrik het water in Rode Kruis mag weer op Biafra vliegen BS STEM VAN MAANDAG W JUU 1969 ÏV Tl I (Van een onzer verslaggevers) BANNEUX In het doorgaans rustige Ardennendorpje Banneux in België was het gisteren buitenge woon druk. Ruim vijfduizend zi geuners uit Spanje, Frankrijk. Duitsland, Italië, Oostenrijk en Ne derland waren in Banneux bijeen gekomen voor de jaarlijkse grote bedevaart. In aanwezigheid van alle mogelijke schilderachtige figu ren, die hun leven slijten in een woonwagen, droeg kardinaal Sue- nens, aartsbisschop van Mechelen, bijgestaan door vijf bisschoppen en 25 priesters 's morgens een plech tige mis op met begeleiding van tientallen krassende violen, door rasechte zwarte zigeuners gehan teerd. 's Middags reed de kardinaal in een auto langs alle wagens van de zigeuners, om de zegen over de wa gens en hun bewoners af te sme ken. Een gebeurtenis, die op een echte zigeuner-manier plaatsvond. Overal waren huisaltaartjes opge richt. Men had tafeltjes naar bui ten gesleept, waarop kruisen, Ma riabeelden, medailles, wijwater- vaatjes, rozenkransen en meer reli gieuze artikelen uitgestald lagen. Sommigen hadden een kleedje over de motorkap van hun auto gelegd, zodat Maria op haar gemak tegen de voorruit kon leunen. Overal zag men groene takken, zodat men niet aan de indruk kon ontkomen dat Banneux een com pleet bos armer is geworden. Vooral 's middags echter werd de drukte enorm. Tienduizenden toeristen waren naar het kleine Maria-oord geko men, om de zigeuners te bekijken. Een totale spraak- en verkeersver- warring was dan ook het gevolg. Lange rijen auto's legden het ver keer totaal lam. Een enorme me nigte wrong zich tussen de woonwa gens van de zigeuners door om ver tederd naar kleine zwarte kinder tjes te kijken, die zich gewillig lie ten fotograferen, maar dan meteen een vuil hand uitstaken om de no dige munten op te strijken. De ouderen onder de zigeuners hadden ook al snel in de gaten dat aan die toeristen veel ge'd viel te verdienen, zodat men binnen de kortste keren overal groepjes zi geuners zag opduiken, met een viool, een accordeon, of een harp, waaruit de meest romantische melo dietjes opklonken. Anderen trachtten hun omzet te verhogen door kleedjes of rozen kransen te verkopen. Iedereen ge noot echter van het fantastisch# schouwspel. De toeristen van de zi geuners en de zigeuners van de toeristen. Het moment echter, waarop bei den wachtten, was het grote slot feest, dat 's avonds begon. Naast een immens kampvuur had men een vlonder opgesteld, waar iedereen iets liet zien van de folklore, die langzaam verloren dreigt te gaan. Spanjaarden dansten de flamenco, Italianen zongen, Fransen speelden op hun oude violen en iedereen liep, zong en danste door elkaar. Een wervelend feest als slot van de enorme familiebijeenkomst, die on danks de toeristische drukte toch nog iets van een operette-achtige romantiek deed herleven. Minister Bakker op z'n admiraals- wcht bij de opening van de haven in Willemstad. De bewindsman, zelf een enthousiast watersporter, heeft al ge- ruime tijd een jacht in de Willem- stafee haven liggen. Vooruitzichten voor dinsdag cn woensdag, en warm. T„i?je,r?voon"tzicbt;en in cijfers ge middeld over Nederland. f(vt Ts.r dinsda8: aantal uren zon: 9 mail IT'."'™?'' van ongeveer nor- mav graden boven normaal ven ilemp':,v?n 2 tot 7 Sraden b0' rinri orn>aal; kans op een droge pe- node van minstens 12 uur: 95 pro- °P een geheel droog et maal. 90 procent. 9 t °.0!!-woensda8: aantal uren zon: 5 mil uuï' min--temp.: van 0 tot temn ian tboven normaal; max.- mSb'i4 meer Sraden boven nor- ?,°p een dr°Se Peri°da van êrnïS8 l.UUr: 95 P™cent; kans op «en geheel droog etmaal: 90 procent (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Minister Bakker van verkeer en waterstaat heeft zaterdagmiddag door met zijn admiraalschip een lint door te varen de nieuwe jachthaven van Willemstad officieel geopend. De bewindsman beloofde even later op de omloop van de Willem stadse d'Orange-molen, dat volgend jaar de mogelijkheid bekeken zal worden om een aparte jachthavensluis te maken voor watersporters, die op het ogenblik nog door de moeilijk te bevaren Volkeraksluis moeten varen. Hij zei voorts toe dat in de tweede helft van volgend jaar waarschijn lijk al de nieuwe weg over het Vol kerak open zal zijn, waardoor Willem stad nog meer ontsloten zal zijn vo ir het verkeer uit de randstad. De Zoom- weg zal nog wel even op zich laten wachten, zo zei de minister. Burgemeester Reinders van Willem stad beklemtoonde dat zijn gemeente met het gereedkomen van de nieuwe haven opnieuw bewezen heeft toch wel levensvatbaar te zijn en zichzelf te kunnen besturen. Hij doelde daar mee op het herindeüingsplan voor Wil lemstad. Hoogtepunt rond de officiële ope ning was de reünie van de stichting Ronde- en Platbodemjaehten. 19 es kaders van zeven schepen gaven een fraai staaltje admiraalzedlen weg. Als admiraalsschip fungeerde de Coene Haan, met aan boord minister J. Bak ker, En bijzonder aardig was het slot toen alle schepen front maakten voor het admiraalschip dat de haven bin nenvoer. Dit gebeurde onder luid ruchtig geknal van vuurwerk, ge juich van de honderden schepelingen en het getoeter van de scheepshoorns. Vrijdagavond werden de feestelijk heden reeds ingezet met het historisch spel geregisseerd door de heer Gou- looze. Honderden waren gekomen en hadden zich opgesteld op de beneden- kade en de parade voor het raadhuis, waar het spel gestalte kreeg en waar de eeuwen herleefden. Dit historisch spel werd besloten met een taptoe door de showband van Oisterwyk, onder het spookachtig licht van bengaals vuur dat op de wallen werd ontstoken. DJAKARTA De Nederlandse ambassadeur in Djakarta, mr. Hugo Scheltema, is gisteren samen met de ambassadeurs van Australië en Thai land in gezelschap van de Indone sische minister van buitenlandse za ken Adam Malik naar West-Irian vertrokken. Het gezelschap zal de uitvoering van de „daad van vrije keuze" bij wonen, die vandaag moet beginnen. EDE Bij het blussen van een boerderijbrand in Otterlo, gemeente Ede, zijn gisteren twee brandweer lieden onder het puin van een instor tende muur bedolven. Een van hen, de 23-jarige G. J. Versteeg uit Otter lo, is later overleden. Zijn collega, de 23-jarige D. W. K. uit Ede, moest ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. De brand ontstond om half drie in een stroschuur waar het zesjarige kleinzoontje van landbouwer H. F. F. met lucifers speelde. De brand sloeg door de felle wind over naar het rieten dak van de boerderij, die enkele ogenblikken later in lichter laaie stond. De bra/ndweren van Ede Otterlo, Harskamp en De Valk heb ben de vuurzee met groot materieel bestreden, maar konden niet voorko men dat het bedrijfsgedeelte van de boerderij geheel afbrandde. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De verkeersafdeling van de Bredase gemeentepolitie zoekt nog steeds naar de automobilist, die vrij dagmiddag omstreeks kwart voor vier getuige is geweest van een dodelijke aanrijding op het kruispunt Nieuwe Kadijk - Kapittelweg in Breda. Daar bij kwam de 36-jarige G. Visser uit Oosterhout om het leven. De gezochte bestuurde een witte wagen, waar schijnlijk merk Renault, en stond op het moment van de aanrijding op de Kapittelweg stil (tegen de midden berm) om het verkeer op de voor- rangsweg vrije doorgang te geven. Op dat moment raasde de vrachtwa gen met A. E. uit Lekkerkerk achter het 3tuur langs hem heen het kruis punt op, waardoor de aanrijding ont stond. Naar verluidt zal A. E. waarschijn lijk moeten voorkomen op beschuldi ging van dood door schuld. Heden morgen zal op het gemeentehuis te Breda door de verkeerscommissie en de verkeerspolitie nogmaals worden bekeken of er snel maatregelen te ne men zijn om bovengenoemd kruispunt veiliger te maken. (Van onze correspondent) GOES De heer P. N. uit Goes kwam zaterdagmorgen tot de ontdek king dat zijn geheel uitgeruste cara van, die klaar stond om mee op va kantie te gaan, op een parkeerterrein aan de Westwal, was ontvreemd. Ge tuigen hebben verklaard te hebben gezien dat de caravan in de nacht van vrijdag op zaterdag om omstreeks 3 uur is weggehaald door een grote, donkere personenauto, waarin zich drie tot vier personen bevonden. (Van onze correspondent) PARIJS Tijdens het weekeinde is de nieuwe Franse socialistische partij definitief opgericht Zij is de voortzetting v. d. oude socialistische partij SFIO, Franse sectie van de ar- beidersinternationale, maar heet voortaan gewoon: „socialistische par tij". De toekomst zal moeten uitmaken of deze naamsverandering de nieuwe partjj de grote aanhang zal opleveren die zij er zelf van verwacht. De socia listische partij heeft zopas met de presidentsverkiezingen de grootste nederlaag in haar geschiedenis achter de rug en het zal zeker jaren duren voor zy zich weer van die klap her stelt. Zy wil haar aanhang zoeken onder alle anti-gaullisten die nog in de democratie geloven en onder alle communisten voor wie ook de vry- heid nog niets betekent. Guy Mollet, de vroegere partysecretaris, formu leerde de verhouding tot de com munisten als volgt: „Geen socialisti sche regering zonder de communisten, geen communistische regering zc der de socialisten". Gaston Defferre, de socialistische burgemeester van Marseille en de kandidaat voor het presidentschap van de republiek (vyf procent) liet het op het congres zondag afweten. Hy was gaan zeilen in een zeewed- strqd. Dat maakte op het congres een belabberde indruk maar men zei er in het openbaar uit beleefdheid geen woord over. Het had het voor deel dat daardoor een openlijke bot sing tussen Guy Mollet en Defferre uitbleef. Op het congres was Mitter rand de vroegere voorzitter van de Democratisch-Socialistische niet aanwezig. Met de nieuwe socia' listische partij wil hy, voor lopig al thans, niets te maken hebben. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) PARIJS De Fransen mogen er misschien dan een andere naam aan geven, koeien ljeien in Frankryk doorgaans op dezelfde manier als onze blaarkoppen, rood-bont IJsselvee en alle andere merken. Marie Hzfa!!611 h™en-diï? «"SscMen in het land van Beaujolais en Macon en Mane-France, ze lopen er op de landweggetjes op dezelfde manier als hun Hollandse soortgenoten. Maar niet Marie-Chantal. Haar bui tenissig gedrag valt onmiddellyk op. Rustig voortsjokkend is één ding, maar hikkend, wankelend, met de poten gekruist onder het uiten van onsamen hangend geloei vooruitkomen, is zelfs de inwoners van de Franse plaats samt-Verand te veel, hoewel ze de symptomen van dit gedrag toch wel moeten kennen. Dit was klaarblijkelijk een karwei voor de eigenaars van wijngaarden eerder dan voor een dierenarts. Ze onderzochten Marie-Chantal dan ook niet, maar de weidegrond waar ze op gegraasd had. Half verborgen onder het klaver vonden ze een klein stroompje. Het water was helder roze ge kleurd. De bron was een lekkend wijnvat waaruit al 5000 liter wegge stroomd was. De loodgieter is vlug gekomen. Naar verluidt staat Marie-Chantel al weeg droog. (Van een onzer verslaggevers) BAARLE-NASSAU De heer H. van Ammelrooy (45) uit Zwijndrecht is zaterdagmiddag om het leven ge komen, toen hij op de weg van Baarle-Nassau naar Chaam met zijn auto tegen 'n boom botste. Zijn echt genote en twee kinderen van de fa milie V. uit Zwijndrecht, die even eens in de auto zaten, werden zwaar gewond naar het St.-Laurenszie- kenhuis te Breda overgebracht. Het echtpaar en de twee kinderen kwamen terug van een vakantie in Luxemburg. Hoe het ongeluk is ge beurd, is voor de rijkspoltie een raad sel. Vaststaat dat de auto eerst twee bomen heeft geraakt en daarna tegen een derde boom tot stilstand is geko men. Het is echter niet bekend waar door de auto van de weg is geraakt. De ravage Was enorm. De driejarige J. van As uit Oud Gastel is gisteren bij het oversteken van de rijweg in zijn woonplaats door een personenauto geschept en aan de gevolgen overleden. Het zesjarige meisje N. M. Ngelja- raten uit Zevenaar is gisteren in haar woonplaats toen zy plotseling de weg overstak door een auto overreden en op slag gedood. De 18-jarige Gerben I. uit Modder- (Van onze correspondent) BREDA De heer P. Wynekus (41 jaar) is gisteren in de Mariakerk te Breda tot priester gewyd. Het was de enige priesterwijding in dit jaar in het bisdom Breda. Dat de heer Wijnekus in Breda tot priester werd gewijd is overigens alleen het gevolg van het feit, dat zyn moeder bewoon ster is van het bejaardentehuis „Overakker". Zeif ressorteert hy on der 't bisdom Northampton bij Lon den. De heer Wynekus is een geboren Bredanaar, die na een diensttyd bij de marine in Ned-Indië als schryver, een korte periode als ambtenaar in Breda en een studie voor technisch tekenaar in Engeland, op 33-jarige leeftyd heit besluit nam voor priester te gaan studeren. Hy gaat na de priesterwijding terug naar Engeland. Dat het hier ging om de enige priesterwyding dit jaar in het bis dom is een gevolg van enerzyds het teruglopen van het aantal roepingen en anderzyds de verplaatsing van de hogere studies van Hoeven naar Til' De heer Wynekus, zojuist tot pries ter gewyd, geeft zijn moeder (zit tend) en overige familieleden de ze gen. burg. De „lichting", die nu aan de beurt zou zyn, volgt de langer du rende opleiding in Tilburg. Deze is uitgebreid met een stage op prak tisch pastoraal gebied van een of twee jaar. Bisschop H. Eernst, die de wijding verrichtte, zei in zijn toespraak tot de wijdeling het niet onmogelyk te vin den, dat in de toekomst priesterwy- dingen op latere leeftijd veel meer gebruik worden. „Weliswaar is het aantrekkelyk, dat jonge mensen priester worden", zei hij, „omdat zij nu eenmaal veel contact met de jeugd hebben, maar de huidige kerkorde vergt voor deze keuze een zo ingrij pende beslissing, dat een toenemend aantal priesters op dit moment op die beslissing terugkomen". Overi gens achtte hij zowel de groep jon ge priesters als die van de oudere even waardevol. Het is voor de politie nog steeds een raadsel hoe de auto van de weg is geraakt. De hr v. Ammelrooy uit Zwijndrecht werd by de frontale botsing tegen de boom op slag ge dood. Zyn echtgenote en twee kin deren werden zwaar gewond. gat is zaterdag om het leven gekomen toen hy met zijn onverlichte brom mer op de weg tussen Ee en Tetsla- wier in Oostdongereradeel tegen een hem tegemoetkomende auto reed. H(j overleed aan zijn verwondingen. In het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag is de 19-jarige Hagenaar H. P. B. overleden toen hij in zyn auto op de weg Doetinchem-Doesburg werd gegrepen door een bus waar aan hij geen voorrang had verleend. De 10-jarige M. van der Zande uit Wateringen is zaterdagmiddag by een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen sloeg met zijn fietsje plotseling rechtsaf de rijweg op en werd door een auto gegrepen. Hy overleed kort na het ongeval. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Door zyn eigen onervarenheid heeft de 15-jari- ge J. N. uit Breda zich vrijdag nacht de das omgedaan. Om streeks twaalf uur reed hy op de Nyverheidssingel op een bromfiets, die hy net had gesto len. Een auto, die hem in de verte tegemoet kwam, maakte hem ai wat nerveus. Toen hij zag dat het een VW'tje van de politie was, had J. N. het bijna niet meer. Hy zag al de binnen muren van een gevangenis voor ogen. In paniek gooide hy de brommer weg en zette het op een lopen. De surveillerende agenten, die het gedrag van de jongen tot dat moment helemaal niet verdacht hadden gevonden, roken nu wel onraad en achtervolgden hem. Met een koene duik in de Ny verheidssingel hoopte N. zyn achtervolgers van zich af te schudden. De agenten bezetten echter beide oevers.. Na wat heen en weer zwemmen kreeg N. wel in de gaten dat hy niet meer zou kunnen ontsnappen. Druipnat werd hy door een bereidwillige agentenhand op de wal geholpen. Voor N. Iykt het er nu meer op dat hij door die hand van de wai in de sloot is terechtgekomen. (Van onze redactie buitenland) LAGOS Nigeria heeft het Inter nationale Rode Kruis toestemming gegeven een aantal vluchten naar Biafra te maken. Dit is zaterdag medegedeeld na be sprekingen tussen de Nigeriaanse autoriteiten en een commissie van het Rode Kruis, die onder leiding stond van de Zwitser Marcel Naville. Het doel van deze vluchten naar Biafra is het Rode Kruispersoneel te voorzien van medicamenten en per soneel in Biafra af te lossen. Naaf Naville mededeelde is nog niet vast< gesteld wanneer deze vluchten zulleil plaatsvinden en hoeveel erby betrok ken zullen zyn.

de Stem | 1969 | | pagina 3