E25® Miep van Beek in goede conditie Fraaie prestatie Anneloes Bosman 'HARD VOOR GEKNOKT KISNER WINNAAR VAN PROFRONDE HOMBEEK Transpirerende Voeten..? Nadesja Tsjitsjova brak record De feilloze Fosbury-flop !5 stuks 1.75 Goede tijd Goede vangst in derde zeehengelwedstrijd VIJFDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 14 JULI 1969 AFELTENNIS. In de Utrechts» thai Den Hommel hebben Wi® ster en Gerard Gaasbeek een ;jj tafeltennis gespeeld van 15 uut minuten. Tijdens deze marathon ij werden 117 games gespeeld, rvan Braster er 61 won. Na een spelen volgden telkens drie mi- sn pauze. In die vijftien uur be- fde men slechts één keer te stop. om een defect geraakt balletje verwisselen. LYMPISCHE SPELEN. Aan de mpische Spelen van 1972 in Mün. n is een nieuw onderdeel toege- gd: de run op slaapplaatsen. Vol- ,s berekeningen staan over drie 22.000 hotelbedden ter beschik- g, terwijl het aantal bezoekers op ie' miljoen wordt geschat. Hiervan volgens schattingen van het or- isatiecomité, een tiende gedeelte Vlünchen overnachten. Ten minste 100 bezoekers van de Spelen ver in 's avonds de stad om tussen gsburg (60 kilometer van Mün- :n), Garmisch Partenkirchen (90 en Berchtesgaden (100 km) een applaats te vinden. Ongeveer .000 personen moeten bij inwo. s van München een onderdak zoe- i. MOTORSPORT. De Grote Prijs Oost-Duitsland, meetellend voor wereldkampioenschap, die op het cuit van Honenstein werd gehou- is in de 50-cc-klasse gewonnen de Spanjaard Angel Nieto op rbi. Tweede werd, eveneens met irbi, Santiago Herrero (Sp.). Op derde plaats eindigde Aalt Toer- op Kreldler, maar de Nederlan- behield zijn eerste plaats in het issement voor de wereldtitel. De 5 cc kwam op naam van de Engels in David Simmonds met Kawasaki, Italiaan Giacomo Agostini zege- erde in de 350-cc-klasse. Laatstge- emde bleek overigens ook opper- ichtig in de 500 cc en zijn MV ram tot een gemiddelde van 151,651 lometer per uur. De tweede en der plaats waren respectievelijk voor Britten Nelson met Hannah-Paton Ellis met Linto. BOKSEN De Spaanse bokser isé-Manuel Ibar „Urtain" heeft in amplona een partij tegen de Ne- rlandse zwaargewicht Bas van jivenbode gewonnen door knock it in de derde ronde. Het was de httiende achtereenvolgende knock- it-zege van de Spanjaard. Er wa in twaalfduizend toeschouwers. AUTOSPORT Porsche heeft een 'ievoudige overwinning behaald in zes-uurs-race van Watkins Glen. Jsef Siffert (Zwits.) en Brian Red an (Eng.) leidden met hun Porsche van start tot finish. Zij zorgden rk voor een nieuw record in deze •edstrljd door 291 ronden (1076,651 n) af te leggen. De race telde voor impetitie om het wereldkampioen- ihap merken, dat inmiddels al door orsche is gewonnen. Tweede wer- ;n de Britten Vic Elford ra ichard Attwood. Van de 29 t arte equipes maakten er 13 de in ar vol. De uitslag is: 1. Siffert/Ret- lan (Zwi/GB) met Porsche 908, il uur 291 ronden (gem. snelt 79,942 km/u); 2. Elford/Attwooi GB) Porsche 908 (gem. snelh, 78,153 km/u); 3. Lins/Buzzetti Oost./VS) Porsche 908 (gem. snelh. 73,309 km/u); 4. Servoz-Gavin/Ro- riguez (Fr./Mex) Matra op 24 ron- en; 5. Keller/Jost (W.-Dld) ForJ ,T 40 op 26 ronden. VOETBAL Te Kiefte van NAt laakt deel uit van de Nederlandse oetbalploeg, die zal deelnemen aan e Koninklijke Spelen, welke van 6 juli tot en met 1 augustus te ra- amaribo zullen worden gehouden. TENNIS Het Nederlandse IC- eam heeft in Brussel een tennisont- aoeting tegen het Belgische IC-team net 4-5 verloren. De uitslagen zijn: De Belgische namen eerst vermeld) Joethals—Schneider 9-11 6-4 4-6; JcheridanGoris 4-6 6-1 6-3; Houd- nontKuypers 6-2 6-2; Kaïsin— /an der Weg 6-4 6-4; Janmar—Kloe- en 6-4 6-1; Goffard—Bouwman 1-6 -6; Washer/Sheridan—Schneider/ Joris 6-4 10-8; Dewanne/de Lima- fan der Weg/Kuypers 4-6 7-9; Mo- •eau/De KoninckKloezen/Bouw- nan 3-6 4-6. WANDELSPORT Aan de vi«; laagse van Nijmegen, die dinsdag i uil een aanvang neemt, nemen o» aar 15.454 wandelaars deel, i®»» minder dan in 1968. De teruggang •iet aantal deelnemers Is vooral wijten aan de aanzienlijke klein nschrijving van Nederlandse mu- airen. Hierdoor zullen voor het eero neer buitenlandse dan Nederland soldaten aan de wandelmars [innen. ZEILEN De Brit Rodney ion is in de baai van Napels wer jampioen in de Flying-Dutchrn ilasse geworden. De Brit einu 6 met zijn boot Superdocious m :esde en laatste race voor de vu teer als eerste. Pattison en zijni nanningslid lan McDonald-=m behaalden in Acapulco vorig J 5ok de Olympische titel. De ei itand is; 1. Pattison (Eng.) wet perdocious 0; 2. Draeger (Fr) Shazan 35; 3. Musto (Eng) met Law Waiting 55.7; 4. Reinaldo (Br» •net Mach-1 55.8 en 5. Whitwor® (Austr.) met Invader 59.7 pnt. Els van Noorduyn in actie bij het kogelstoten, dat zij met 16.55 me ter zou winnen. Els Gommers (rechts) feliciteert Anneloes Bosman met haar zege op de 1500 meter. ZEGE WAS INDRUKWEKKEND (Van onze sportredactie) UP EN De opwaartse lijn in de nationale damesatletiek is dit weekeinde bij de drielandenwedstrijd Nederland - Frankrijk - Zwe den in Uden op indrukwekkende wijze voortgezet. Naast ruime over winningen op Frankrijk (80—66) het vorige jaar was het verschil met de Frangaises slechts twee punten (6563) en Zweden (80 55) was de oogst voor de Nederlandse ploeg drie records, een evena ring van vele beste persoonlijke prestaties. Het grootste lichtpunt van deze ge combineerde landenwedstrijd was on getwijfeld de Amsterdamse Miep van Beek, die haar wilskracht bekroond zag met een nationaal record op de vjjfkamp. Zij behaalde 4636 punten en overtrof daarmee ruimschoots de limiet (4600 punten), die de KNAU sinds de invoering van de 100 meter horden - in plaats van de 80 meter horden - had gesteld. De schitterende verrichting - zij vergaarde in haar beste vijfkamp voor Uden 139 pnt minder - betekent tevens, dat Miep v. Beek zeker is van een plaats in de Nederlandse afvaardiging voor de Europese kampioenschappen, die in september in Athene wórden gehou den. Reeds na de eerste dag sotnd het vast, dat Miep van Bsfck dichtbij de limiet voor Athene zou komen. Na 'n voor haar doen matige 100 m hor den (14.6), wekte de Amsterdamse Ieders verbazing door zowel bij het kogelstoten als het hoogspringen haar persoonlijke records te verpulveren; 11.95 tegen 10.81 meter bij het kogel stoten en 1.87 tegen 1.59 meter bij het hoogspringen. Vooral bij het hoogspringen dwong Miep van Beek het respect van de naar schatting 250 toeschouwers af. Als enige demonstreerde zij een feil loze „Fosbury-flop" naar het voor beeld van de Amerikaan Dick Fosbu- ry, die met zijn spectaculaire en nooit beoefende springwijze verleden jaar Olympisch kampioen werd. Tot en met 1,63 meter zeilde zij steeds bij haar eerste poging ruggelings over de lat. Een warm en lang ap plaus klink voor de Amsterdamse op, toen zij eindelijk bij 1.69 meter sneu velde. Hoewel zij na de eerste drie num mers al ver boven haar totaal van Bergisch Gladbach zat, waar zij op 21 juni tot 4497 pnt. kwam, moest toch het sluitstuk, de 200 meter, de beslissing brengen over het al dan niet halen van de 4600 punten. De ADA-atlete bleef namelijk bij 't ver springen onder haar normale presta tieniveau, waardoor zij op de 200 meter voor de opgave stond per se 25,3 te moeten lopen. Door haar grote vechtlust slaagde zij daar grandioos in. Zij startte een baan voor Hillie de Lange, normaal de snelste sprintster van de Nederland se vijf kamps ters, en knokte zo sterk toen zij de Drentse langzij kreeg, dat een voortreffelijke 24.9 op de klokken kwam. De Amsterdamse slaagde met de ze tijd een evenaring van haar pers. record niet alleen ruim schoots voor haar „examen", maar zij behaalde er tevens de zege in de vijfkamp mee. Zij verdrong namelijk Marian Ackermans, die na vier num mers nog met een voorsprong van vijftig punten leidde, van de eerste plaats, doordat de Beverwijkse op 't laatste onderdeel niet verder reik te dan 25.8. Dat was de tweede gro te verrassing, die Miep van Beek het pubüek (een kleine 2000 man) giste ren bereidde. Marian Ackermans was immers al tijden afgetekend Neder lands beste vijfkampster. Bovendien was zij nog' in het bezit van het re cord met de 80 meter horden. On danks de misschien wat pijnlijke ne derlaag was er echter ook vreugde voor Marian Ackermans want ook zij wist zij het op het nippertje de limiet voor Athene te halen: 4605 punten. Zij leverde bij het hoogsprin gen, waarop zij Nederlands record houdster is met 1-71 meter, haar beste prestatie: 1.69 meter, diie zij reeds bij de eerste poging overbrug de. Maria meter. Wilma van den Berg heeft in haar woonplaats bewezen, dat haar ver richtingen in Milaan Nederlands record op de 100 meter (11,4) en Zürich evenaring 100 m.-record en verbetering 200 meter-record 23.1 geen toevalstreffers zijn geweest. De Udense Nijverheidsonderwijzeres toonde tevens aan dat zij niet alleen een tartanbaan nodig heeft om een goede tijd te verwezenlijken, want voor de tweede maal egaliseerde zij met een halve meter tegenwind, haar record op de kortste sprint. Wilma schoot bij de start als een pijl uit de blokken en stond de daarmee ver kregen voorsprong op de zich fel verwerende Frangaise Siiviane Tel- Iiez niet meer af. Ook op de dubbele afstand de monstreerde Wilma van den Berg haar uitstekende vorm. Na opnieuw een fel duel met Siiviane Telliez, die hij het uitkomen van de bocht nog ver achter lag, maar. daarna sterk naar voren kwam, finishte zij na 23,5 seconden. Maria Gommers, op advies van haar trainer Ben Kusmic niet gestart op de 1500 meter, imponeerde op de 800 meter. Zij ging onbedreigd als eerste over de streep in 2.03.5, de beste Nederlandse jaarprestatie: II- ja Keizer, die een dag eerder in München de beste seizoentijd op 2,05. 9 bracht, eindigde na een verbeten strijd met de Zweedse Annemarie Nentzell op de tweede plaats in de eveneeng uitstekende tijd van 2.04.1 Voor Anne-Marie Nentzell werd de zelfde tijd afgedrukt hetgeen een Zweeds record betekende- Dat de 4 x 400 meter-estafette- ploeg een nationaal record liep, was bepaald geen surprise, want op dit pas ingestelde nummer was nog nooit door een Nederlands team ge lopen. Verdere uitstekende presta ties kwamen op naam van Corrie Bakker (6.12 bij het verspringen), Anneke de Bruin (52.52 meter bij het discuswerpen), Anneloes Bosman, eerste op de 1500 meteir in 4.24.2. HEIN GROOTHUIS Peter Kisner: winnaar in prof ronde van Hombeek. (Van onze sportredactie) .EN De Nederlandse dames atletiek krijgt steeds nieuwe impul sen. Miep van Beek vormt daar een bewijs van. De 19-jarige Am- sterdamse is in drie seizoenen door gestoten naar de nationale vijfkamp- ehte. Haar prestaties zijn in die jaar met sprongen omhoog ge- gaan; bij de junioren in 1967 3800 punten, in haar eerste jaai bij de S°ren ,4378 Punten en nu in Uden «edb punten, een nationaal record en g0™ voor een retourtje Athene. Miep van Beek was zelf het "rt6? verrast over haar explosie, „ik had het nooit verwacht. Ik had ytijd gedacht, dat dit onbereikbaar oor mij was. Die 200 meter was vreselijk. Ik wist dat ik 25.3 moest lopen om 4600 puntein te halen. Dat 5Ja™. me ontzettend nerveus. Meestal klap ik in elkaar als er ie mand naast me komt of me voorbij gaat. Dat bleef nu gelukkig uit, toen nuue (de Lange) op kwam zetten. Maar ik heb me er wel een rotje voor moeten knokken". Veel beteke nis kent Miep van Beek niet toe aan ve?f ^ord: „Ik hecht er niet zo- mali -aari. e ,aan' Marian (Acker mans) is tenslotte al boven de 4700 °or de 80 meter horden is geko men, is daarbij niet zo belangrijk". De donkerharige kantoorbediende, die naast haar natuurlijke aanleg door een ijzeren wilskracht steeds op een hoger niveau komt, traint sinds januari van dit jaar onder de Rot terdammer Ton Eykenboom. Vooral bij het kogelstoten en het hoogsprin gen is zij sindsdien aanzienlijk voor uitgegaan. Ter vergelijking haar beste prestaties van 1968 en dit sei zoen: hoogspringen: 1.56 en 1.67 meter; kogelstoten: 10.29 en 11.95 meter. Het is ook Ton Eykenboom ge weest, die Miep van Beek de Fos bury-flop heeft bijgebracht. „Een paar weken voor Bergisch Gladbach zag ik een paar jongens bezig met de Fosbury-flop. Voor de aardigheid probeerde ik het ook eens en het ging goed. Toen legde Ton de lat hoger en weer kwam ik er over. Hij vroeg toen: weet je hoe hoog het was? Het bleek 1.55 meter te zijn. Daarna ben ik er mee doorgegaan. Tijdens de vijfkamp in Bergisch Gladbach haalde ik er 1.59 meter mee. Het gaat een stuk beter dan de Schotse sprong en rolsprong. Verle den jaar deed ik nog de Schotse sprong. Dit jaar was ik net begonnen met de rolsprong. Ik kon bij beide nooit dat been opzwaaien. De flop gaat een stuk gemakkelijker. Maar het is wel ontzettend vermoeiend". Dat zij op de kogel zulke vorde ringen heeft gemaakt, schrijft Miep van Beek toe aan Kees Horstman, die haar bij ADA op een niveau bracht, dat voldoende was voor het Nederlandse team. „Bij het kogel stoten heb ik ontzettend veel gehad aan Kees Horstman. Hij heeft mij de techniek aangeleerd. Ik ben met de kogel nog maar een paar weken bezig bij Ton Eykenboom. Aan Ton heb ik veel te danken bij het hoog springen en verspringen". Ton Eykenboom, die Miep van Beek elke week tweeëneenhalf uur onder zijn hoede heeft op de centra le vijffeamptraining, zegt over het succes van zijn pupil bij het hoog springen: „Begin juni heb ik haar de Fosbury-flop een keer laten doen. Gewoon voor de lol. Om wat sprong- coördniatie te krijgen. Ze ging ech ter zo verschrikkelijk hoog over 1 meter 55, dat ik bij haar met die sprong ben doorgegaan. Ik heb de aanloop iets minder bochtig ge maakt, dan krijg je de rol al in de loop. Bovendien heb ik hem langer gemaakt om meer snelheid te krij gen. Nou, het resultaat is niet uitge bleven". BREDA Bij tal van wegwedstrij den hebben de Nederlandse renners zich in het afgelopen weekeinde doen gelden. Opmerkelijk is de fraaie eer ste plaats van Peter Kisner in de ron de van Hombeek, Fedor den Hertog, bleek de snelste in de tijdrit om de Trofee van Roccourt. Verder waren er eerste plaatsen voor Adri Wou ters, Jan van Oploo, Theo van de Leeuw, Jos van Beers en Everhart Lieven. PETER KISNER is winnaar ge worden van de profronde in Hombeek (Big,). Hij reed de 100 kilometer in 2 uur en 15 minuten. Bij het passe ren van de finish had Kdsner een lengte voorsprong op Van Leeren uit Zweeveld, die bijzonder strijdlustig was. Voor de wedstrijd te Hombeek waren 34 renners gestart. De uit stag: 1. Kisner Heikant, 2. Van Swee- velt, 3. Jochmams, Belg., 4. Delocht Big., 5. De Pouw Big., 6. Verschue- ren Big, 7. De Bie, Big., 8. Van Dam, Big., 9. Van Looy, Big., 10. Rogiers, Big. ADRI WOUTERS uit Zundert ze gevierde in het Westlanidklassement, dat uit vijf koersen bestond. De eer ste winst boekte hij in Hanselars- dijk en Maasdijk, in 's-Gravenzande werd hij zesde en in Naaldwijk acht tiende. Met een duidelijke voorsprong op Wim Liebrechta «n Klaas Balk eindigde hij ais eerste in het alge meen klassement. TIN1E VAN HASSELT (Roosen daal) heeft besloten de wedstrijdsport vaarwel te zeggen. Dit werd meege deeld tijdens de Ronde van Bosschen- hoofd, waarin hij aanvankelijk ge start zou zijn. Onlangs won Tinie nog de Oranjeronde te Breda. JAN VAN OPLOO bleek de snelste in de wielerronde van O.-Beijerland voor beroepsrenners- Hij legde de 100 kilometer af in 2 uur, 30 minu ten en 21 seconden. De volledige uit slag: 1 Van Katwijk, Oploo, 2. Ser- penti, Katwijk aan Zee; op 25 sec. 3. Jan Karings, Sibbe, 4. Verschuu- ren, St.-Jansteen, 6. Duyndam, Hon- selersdijk, 7 Holst, A'dam, 8 Schee pers, Stein, 9. Nijdam, Zundert, al len zelfde tijd als Serpeniti, 10. Koel Hoogerheide op 45 seconden. BRAM KOOPMAN en Anton Raay- makers werden in West-Berlijn der de bij 'n internationale baanwedstrijd met deelnemers uit Zwitserland en W.-Duitsland achter Barth en Mül- ler, tien punten, Kaslowski en Sten- zii, vijf, namen de Rotterdammers, die geen enkele zege behaalden met vier punten de derde plaats in. Vier de en leeste werden de Zwitsers Ste ger en Saberly met drie punten. FEDOR DEN HERTOG won de tijdrit om de Trofee van Roccourt. Hij reed de 50 kilometer in 1 uur, 10 CHORZOV (ANP) De 23-jarige Russische atlete Nadesja Tsjitsjova heeft gisteren in het Poolse Chorzov tijdens de drieiandenwedstijd Polen- Rusland-Oost-Duitsland het wereldre- cor kogelstoten verbeterd en go- bracht op 20.09 meter. Het oude re cord stond sinds 30 mei van dit jaar op haar naam met 19,72 meter. Ad de Jong heeft zich zaterdag in Poitiers op de eerste dag van de internationale militaire atletiekkam- pioenschappen geplaatst voor de fi nale van de 100 meter. De Jong ein digde in de eerste halve finale op de kunststofbaan als vierde in 10,4 sec. de beste Nederlandse seizoen- tijd. Eerste werd de Amerikaan Mei Pender in 10,1 seconde. Chris Mooy drang door tot de hal ve finales van de 400 meter. Hij rea liseerde in de series een tijd van 49,8 seconden. Aan de wedstrijd Europa - Ame rika, die op 30 en 31 juli in het Nec- karstadion in Stuttgart wordt gehou den, zullen geen Russische atleten deelnemen. Ir. Ad Paulen, voorzitter van de Europacommissie van de IA- AF, ontving zaterdagavond een tele grafische afmelding van de Russen. In het telegram heet het dat de Russen in verband met de wedstrijd Verenigde Staten - Rusland - Com monwealth, die het volgende week einde in Los Angeles wordt gehou den, geen aitletan beschikbaar kun nen stellen. Ook bij de wedstrijd tussen de Ver enigde Staten en Europa, die vorig jaar in Montreal werd gehouden, wa ren de Russen verhinderd. De Zwitserse kampioene op de 100 en 200 meter Roswitha Schwitzer zat met haar echtgenoot koffie te drinken in een bar in Genua, toen ze zag dat een jongetje iets uit haar auto pakte. Ze rende alsof het een kampioenschap betrof achter de knaap aan en na een jacht van 100 meter kreeg ze hem te pakken, waar* mia ze hem aan de politie overhandig de. „Gelukkig dat ik in vorm ben", vertelde Roswitha later aan de cara* binieri „anders had ik hem waar schijnlijk niet te pakken gekregen". Anneloes Bosman op kop tijdens de 1500 meter. Zij wordt op korte afstand gevolgd door Els Gommers. Anneloes Bosman zou tenslotte winnen in de tijd van 4.24.2. minuten en 52 seconden. Peter Hoek stra werd vierde met een tijd van 112.54. HANS MOOT eindigde als negende in een amateurkoers te Huisteren (Big.). Voor deze wedstrijd waren 38 renners gestart. Winnaar werd de Beig Julien Verbeven. Hij legde de 105 kilometer af in 2 uur en 27 minu ten. EVERHART LIEVEN was de beste Nederlander in een wegwedstrijd te Budingen (Big.) hoewel hij zich met een 18e plaats tevreden moest stel len. Theo van der Wiel werd negen tiende. Winnaar werd de Belg Mar cel Sannen. Hij reed de 110 kilome ter in 2 uur en 44 minuten. Er wa ren 44 deelnemers. JOOP CAPTEIN eindigde op de vijfde plaats in de amateurronde van het Belgische plaatsje Steenhuffel. Hermam Vinckeman werd zevende. De bloemen waren voor de Belg Ed dy Goossens. Hij reed de 108 kilome ter in 2 uur en 30 minuten. Voor de ze koers waren 50 renners gestart. THEO VAN DE LEEUW deed het uitstekend in Eisden, want in een wedstrijd over 105 kilometer bleef hij alle concurrenten de baas. Piet Voet stra werd vierde, Cor Solentey ze vende en Wil Lammens twaalfde. GUIDO VAN DE WEGEN zorgde voor een Nederlandse zege in een koers te Gouvy (B.). In de slotfase bleef hij voor verschillende Belgen en Luxemburgers onbereikbaar. Er waren 20 deelnemers. JOS VAN BEERS won de Ronde van Melen (B.). Hij reed de 104 ki lometer in 3 uur en 55 minuten Hen drik Verhoef werd tweede, Jacob de Koninck vijfde. Adrie Vingerling achtste. Ad de Jong: 10.4 op 100 meter (Van onze sporteorrespondent) HALSTEREN Gisteren Werd aan „De Eendracht" de derde inter nationale zeehengelwedstrijd van de zeehengelvereniging De Halsterse Sportvissers gehouden. Er waren 225 deelnemers, waaonder henge laars uit België - Zuid-Holanld en Zeeland. Door het goede visweer word er ook flink in het aas gebe ten. De uitslag van de korpsen was: 1 De Zeester, Halsteren, 2715 punten 2 De Zeebaars, Scherpenisse, 2125 p- 3 Halsterse Sportvissers, Halsteren, 1620 p. De uitslag van de individue- len: 1 J. Verbeek, Zeester, 880 pun ten 2 J. Kruf, Zeester, 760 p. 3 K. Geluk, Zeebaars, 635 p. (ADVERTENTIE) Fedor den Hertog: zege in Roc court. ZwemmmeaetmS EN CRÈMF TT111 Off,<-< RU 'XPnTHEKFR V DROGIST 3

de Stem | 1969 | | pagina 11