Matthesrecordverbetering "Selectie op prestaties WOUTERS SNELSTE IN SELECTIE ZANDVOORT Miej goed 'HAK Engeland bleek te sterk FRAAIE RESULTATEN IN SANTA CLARA Roger van Hamburg in goede vorm GVAY had meer verdiend De feillc Fosbury- Niets 25 stuks 1.75 Uitslagen 10 VIERDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 14 JULI 1969 Op de foto wordt de volkomen uit geputte Frasquita Smits uit het water geholpen na haar deelname aan de 4 x 100 meter estafette. SANTA CLARA (ANP). Op de tweede dag van de internationale zwemwedstrijden in Santa Clara zijn twee wereldrecords verbeterd en werd een toptijd geëvenaard. De 17- jarige Amerikaan Gary Hall, die tij dens de Olympische Spelen te Mexico een zilveren medaille won, bracht het wereldrecord op de 400 meter vrije dag op 4 minuten en 38,7 seconden. De Oostduitser Roland Matthes, die meer in de Verenigde Staten zwemt dan in Europa, bleef op de 200 meter rugslag met 2 minuten en 7,4 sec. één- tiende seconde onder zijn eigen we reldtijd. De man uit Erfurt is Olym pisch kampioen op de 100 meter en de 200 meter rugslag. Mark Spitz, de grote verliezer van Mexico, evenaarde in het zwemwal- halla van Santa Clara tweemaal een record. Op de eerste dag zorgde hij voor een evenaring van zijn eigen wereldrecord op de 100 meter vlin derslag met 55,6 sec. en zaterdag ging hij gelijk op met het record op de 200 meter vrije slag: 1.54,3. Dit re cord is tevens in handen van de Ame rikaan Don Schollanider. Spectaculair was het nummer 100 meter schoolslag. Vier deelnemers eindigden binnen de 69 seconden: Brian Job (V.S., 1.07,0), Nobutaka Taguchi (Jap., 1.08,0), Felipe Munoz (Mex., 1.08,6) en John Hencken (V.S. 1.08,8). De tijden van de eerste drie aankomenden betekenden nieuwe na tionale records. Alleen de Russische wereldrecordhouder Nikolai Pankin (1.05,8) ging dit jaar sneller dan Job. Bij de dames werden dit keer iets minder opvallende prestaties gele verd dan bij de heren. Wel konden op diverse nummers beste jaarprestaties genoteerd worden. Dit was het geval op de 400 meter wisselslag persoon lijk (Debbie Meyer in 5.13,1), de 200 meter rugslag (Susie Atwood in 2.27.4), de 100 meter schoolslag (Sharon Whichman in 1.16,9 en op de 200 meter Vrije slag (Pam Kruse in 2.09.5). De Westduitser Hans Fassnacht vestigde een nieuw Europees record op de 400 meter vrije slag met 4 min. en 8,2 sec. Hij bleef precies een se conde onder het oude record van de Fransman Alain Mosconi (sinds 4 ju li 1967). De Nederlandse B-zwemploeg heeft de tweedaagse zwemontmoeting tegen de Belgische a-ploeg met 106 tegen 76 punten gewonnen. Tijdens deze zweminterland heeft de 14-jarige Linda de Boer (Naarden) in het 50- meterbad „De Heïderse Bossen" in Helden het Nederlandse record 800 meter vrije slag dames verbeterd en gebracht op 10.02,4. Het oude record stond op naam van Hennie Penter- mann, die op 17 juni van dit jaar in Groningen de 800 meter zwom in 10.12,1. De Nederlandse waterpoloploeg heeft in Gouda het Belgische team verslagen met 51. De tussenstanden waren 20 00 21 10. De doel punten voor Nederland werden ge maakt door Parrel (2), Veer, Hoog veld en Hermsen. Voor België scoor de d'Oosterling. Eerder op de middag versloeg de Nederlandse jeugdploeg de Belgische jeugd met 142, 3—0 50 40 22). De Nederlandse treffers werden ge maakt door Reedijk (6), Bras (3), Van den Heuvel (2), Selbeck, Drenth en Van Esch. De Belgen Van Cou- chauten en Lievens zorgden voor de tegenpunten. ZWEMPLOEG WAS KANSLOOS (Van een onzer verslaggevers) LONDEN „Er is nog veel werk te doen. Heel veel werk". Nico van Dam, topadviseur van de KNZB en als coach van de nationale ploeg min of meer de opvolger van bondscoach Rob Kerkhoven, gaf zijn woorden zo'n toon mee, dat het meer klonk als een verzuchting dan als een conclusie. Dat kon ook moeilijk anders na de zweminterland Groot-BrittanniëNederland, die één van de grootste nederlagen uit de geschiedenis opleverde: 176 tegen 128 punten. Slechts drie leden van de nieuwe nationale formatie konden waar maken op dit moment Europese allures te bezitten: rugslagzwemmer Bob Schoutsen (hoe wel ook reeds geruime tijd vastgepend op voor zijn doen matige tijden), Henny Pentermann en Roger van Hamburg. De 17-jarige Henny Pentermann nam zaterdag in het weidse maar bij zonder sfeerloze Crystal Palace op de 220 yards wisselslag revanche voor de op de dubbele afstand geleden ne derlaag tegen Shelagh Ratcliffe en vestigde met 2.32.4 een nieuw natio naal record. Dit ondanks de door de sluiting van het zwembad Hedligen- weg opgelopen trainingsachterstand en haar kennelijke tegenzin om naar Londen te komen. Waarom dan toch zo'n ook internationaal goede tijd? „Het gaat gewoon veel beter dan vorig jaar. Het schijnt dat ik al leen goed kan werken met mijn eigen trainster (mevr. Lewis). De afgelopen dagen heb ik hier in Londen volgens haar schema's kunnen trainen". En passant ontpopte Henny Pentermann zich ook als de sterkste Nederlandse schoolslagzwemster van dit moment. „Belachelijk hé. Bij de wisselslag- training geef ik wat extra aandacht aan de schoolslag omdat daarop meestal een wedstrijd beslist wordt. Maar dat ik nu meteen de beste ben. Dat zou toch eigenlijk niet mogen". Nico van Dam beaamde dat volkomen. „Hier in Crystal Palace hebben een flink aantal jongens en meisjes hun persoonlijke records verbeterd, als je de yards-afstand omrekent in meter- afstanden. Dat is een goed teken. Maar er zijn nog vele zwakke punten. De vrije slag heren, de 200 rug da mes en vooral de schoolslag. Wat we daarop presteren stelt in ternationaal niets voor". En dan was er natuurlijk Roger van Hamburg. De VZC-zwemmer vierde zijn debuut in de nationale zwemploeg met drie na tionale jeugdrecords: vrijdag 17.33.5 op de 1650 yards vrije slag, zaterdag middag 4.23.1 op de 440 yards vrije slag en 2.23.3 op de 220 yards wissel slag. Op de 440 yards ging hij vijf seconden sneller dan ooit tevoren. Maar hij won niet. De Britten zetten op het allerlaat ste ogenblik de 16-jarige Ray Terrell in, die Roger al eens eerder de baas was gebleven. Ook nu sloeg de Brit zijn hand eerder aan de bassinwand, maar hij werd op de laatste twee ba nen door de constant sprintende Van Hamburg zo opgejaagd, dat hij de laatste 220 yards sneller aflegde dan de eerste. Zijn tijd halverwege was namelijk 2.11.4. Voor het overige vormde deze eer ste na-Olympische wapenschouw tevens een eerste vluchtige inventa risatie voor München 1972 een dieptepunt in de geschiedenis van het Nederlandse zwemmen. Op zich zelf niet zo verwonderlijk. De na de Spelen optredende aflossing van de wacht veroorzaakt een flinke val in het prestatie-peil, omdat de top van het Nederlandse zwemmen nu een maal erg smal is. Perspectieven op wat langere termijn zijn er zeker: vlinderslagzwemster Frieke Buys, de piepjonge schoolslagzwemster Wilma van Beek en de HPC-pupillen Rob Bosson (met 1.01.6 derde Op de 110 yards vlinderslag in dezelfde tijd als de winnaar) en Yvonne van Kuilen burg. Misschien zijn er ook perspec tieven voor de 15-jarige Frasquita Smits, die met haar felle aanzet de overige leden van de 4 x 110 yards vrije slag-ploeg de stimulans gaf door te gaan, hetgeen resulteerde in een onverwachte zege (4.18.5 tegen 4.21.0). Maar Frasquita eiste zoveel van zich zelf, dat ze na de race uit het water moest worden gehaald en enkele mi nuten later nog niet in staat was op eigen benen te staan. Hetzelfde is haar ook al in Oldenzaal en Gronin gen overkomen. Wat haar precies mankeert, is niet bekend. De sport arts heeft haar volledig gezond be vonden. Bij het bespreken van deze pres taties heeft Nico van Dam het woord „München" niet in de mond geno men. De Koninklijke Nederlandse Zwembond, die doorgaat voor een vooruitstrevende bond, heeft bij de nieuwe trainingsopzet kennelijk moeite met de planning op langere termijn. Dat blijkt ook uit Van Dams woorden: „We selecteren uit sluitend op prestaties, niet op leef tijd. Door die opvatting zal het bij voorbeeld mogelijk zijn dat enkele van de overblijvers uit de Olympi sche ploeg van Mexico, zoals Marjan Janus en Rinus van Beek met een minimum aan training, nog geruime tijd in de nationale formatie zullen worden gehandhaafd. Zonder dat het uitzicht bestaat, dat zij ooit nog eens tot internationaal aanvaardbare prestaties zullen gera ken. Zoiets mag niet gebeuren. In de drie jaren die resteren voor de spe len van München beginnen, moet al le aandacht worden besteed aan de verdere opbouw van de opkomende nieuwe „zwemgeneratie". Zo niet dan zal Nederland blijven staan op het peil van vrijdag en zaterdag. Voor „echte" zwemlanden als Groot- Brittannië, West-Duitsland en Zwe den zou dat wel eens aanleiding kun nen zijn de traditionele wedstrijd banden te verbreken. Overwinnin gen zonder strijd geven op den duur weinig bevrediging. Roger van Hamburg (links) na zijn fraaie overwinning op de 1650 yards vrije slag. Met een tijd van 17.33.5 vestigde hij een nieuw Nederlands jeugdrecord. Rechts de Engelsman Williams, die als tweede eindigde. ZANDVOORT (ANP). De 15- jarige Fons Veldhuizen uit Culem- borg is zaterdag op het circuit van Zandvoort Nederlands wielerkam pioen bij de aspiranten geworden. Hij won de eindsprint van een groep van 100 renners. De zaterdag 17 jaar ge worden Henk Poppe uit Nijverdai be zorgde zichzelf een fraai verjaarsge schenk door de nationale titel bij de nieuwelingen voor zich op te eisen. Hij zegevierde in de eindsprint van het voltallige peloton. Na dertien van de twintig ronden had zich een kop groep van vier renners gevormd met Bal Blokland, Van der Bunder en Solleveld. Dit viertal bereikte een maximale voorsprong van 20 seconden. In de voorlaatste ronde kwam alles weer bijeen. Vlak voor de finish leek het alsof de Amsterdammer Gerben Kne- teman zou gaan winnen. Hij had bij het scheivlak een voorsprong van cir ca 80 meter, maar nog voor de Tar- zanbocht moest hij zich gewonnen geven. Poppe was in de eindsprint het sterkst. In de selectiewedstrijd op het cir cuit van Zandvoort hebben zich za terdag 20 amateurrenners geplaatst voor het nationale kampioenschap, dat zondag 20 juli in Beek wordt ge houden. Het zijn Wouters (Zundert), Stander (Oude-Tonge), Moonen (Voe- rendaal), Van der Vleuten (Mierlo- Hout), Kuipers (Denekamp), Van Dorth (Zwijndrecht), Van der Knaap (De Kwakel), Bakker (Haarlem), Berkhout (Schipluiden), Van Lachte- rop (Amsterdam), Van der Lugt (Vlaardingen), Groen (St.-Pancras), Peetoom (Vijfhuizen), Den Boer (Heenvliet), Van Breukel (Roozen- burg), Neeskens (Borne/O.), Kette- nis (Den Haag), Koster (Rotterdam), Moritz (Amsterdam) en Van der Kamp (Arnhem). De selectiewedstrijd had tot de laat ste ronde een zeer eentonig verloop. In deze laatste van de 40 rondgangen over het circuit viel de kopgroep van 18 renners, die zich na 100 km had gevormd, uiteen. Op de eindstreep drukte Adrie Wouters zijn wiel juist iets eerder dan Henk Stander over de lijn. De tijd van de winnaar was 3.52.51 over de ruim 167 km. Aspiranten: 1. Veldhuizen (Culem- borg), de 25,158 km in 36.40,3; 2. De Looze (Haarlem) z.t;. 3. Smeets (Beek) z.t.; 4. Kamerhuis (Friezen veen) z.t.; 5. Dekkers (Udenhout) z.t.; 6. Aalbers (Haaksbergen) z.t.; 7. Wintraecken (Elsloo) z.t.; 8. Smul ders (Maastricht) z.t. Nieuwelingen: 1 Pogpe (Nijver dai), de 83,8650 km in 1.55,31; 2 Jan sen (Westzaan) z.t.; 3. Hoven (Deur- ne); 4. Akkermans (Nieuw-Vosse- meer); 5. Spronkmans (Elsloo); 6. Schipper (Baarn); 7. Stad (Koog a.d. Zaan); 8. Haan (Hoogezand), allen z.t. .f - Poppe gaat hier zegevierend over de finish in het nationaal kampioenschap voor de nieuwelingen. GRONINGEN (ANP) GVAV heeft de 2.000 toeschouwers in do derde wedstrijd van de zomeravond- competitie meer dan zomeravond voetbal willen bieden. Ondanks de inzet kwamen de Groningers ech ter ook nu niet tot winst. Direct na het begin van de strijd tegen het Tsjechische Pardubice trokken zij ten aanval, maar zij brachten echter te weinig variatie in de aanval om Par dubice, Tsjechisch bekerfinalist, te verontrusten. Al in de vijfde minuut nam Par dubice een voorsprong door een kop bal van Hossik. In de 21e minuut zag GVAV de ijver beloond door een doelpunt van Fransen. Ook na rust wilde GVAV de toon aangeven, maar elke aanval smoorde in de robuus te zes man sterke Tsjechische defen sie. In de 71e minuut sloeg Pardubice onverwacht toe. De eenzame spits- speler Veverka kreeg van de enige nieuwe speler in de Groninger ploeg, Seine Middeljans, te veel ruimte en doelman Schuurman, die de met va kantie zijnde Tonny van Leeuwen verving, was kansloos tegen het schot van .de Tsjech.;, 1-2. Onder het toeziend oog van bondscoach George Kessler en Go Aheadtrainer dr. Fahdronc, die zijn vakantie in Zwitserland onderbrak om zijn ploeg aan het werk te zien, heeft Go Ahead in de eerste thuis wedstrijd van de zomercompetitie ge lijk gespeeld met 1-1 tegen F.C. Lu gano. De Deventer eredivisieclub verdiende echter meer dan dit ma gere gelijke spel. Orebro Het Nijmegense NEC heeft zaterdag in een wedstrijd voor groep 4 van de zomeravondcompetitie gelijk gespeeld met 1-1 tegen het Zweedse Orebro SK. Deze stand was reeds met de rust bereikt. TAFELTENNIS. In de Utrechts, sporthal Den Hommel hebben Wiq Braster en Gerard Gaasbeek een partij tafeltennis gespeeld van 15 un, en 2 minuten. Tijdens deze marathon partij werden 117 games gespeeld, waarvan Braster er 61 won. Na een uur spelen volgden telkens drie mi- nuten pauze. In die vijftien uur be. hoefde men slechts één keer te stop pen om een defect geraakt balletje te verwisselen. OLYMPISCHE SPELEN. Aan Olympische Spelen van 1972 in Mün. chen is een nieuw onderdeel toege. voegd: de run op slaapplaatsen. Vol. gens berekeningen staan over drie jaar 22.000 hotelbedden ter beschik, king, terwijl het aantal bezoekers op twee miljoen wordt geschat. Hiervan zal, volgens schattingen van het or. ganisatiecomité, een tiende gedeelt, in München overnachten. Ten minst, 75.000 bezoekers van de Spelen ver- laten 's avonds de stad om Augsburg (60 kilometer van Mün. chen), Garmisch Partenkirchen (J) km) en Berchtesgaden (100 km) een slaapplaats te vinden. Ongeveer 100.000 personen moeten by inwo. ners van München een onderdak zoe ken. MOTORSPORT. De Grote Prlj, van Oost-Duitsland, meetellend voor het wereldkampioenschap, die op het circuit van Honenstein werd gehon- den, is in de 50-cc-klasse gewonnen door de Spanjaard Angel Nieto op Derbi. Tweede werd, eveneens mei Derbi, Santiago Herrero (Sp.). Op de derde plaats eindigde Aalt Toet sen op Kreidler, maar de Nederla- der behield zijn eerste plaats in hel klassement voor de wereldtitel, ïe 125 cc kwam op naam van de Engels man David Simmonds met Kawasaki, de Italiaan Giacomo Agostini zege vierde in de 350-cc-klasse. Laatstge noemde bleek overigens ook opper machtig in de 500 cc en zijn Mi kwam tot een gemiddelde van 151,651 kilometer per uur. De tweede en der- de plaats waren respectievelijk voor de Britten Nelson met Hannah-P en Ellis met Linto. BOKSEN De Spaanse boks» José-Manuel Ibar „Urtain" heeft li Pamplona een partij tegen de Ne derlandse zwaargewicht Bas van Duivenbode gewonnen door knock out in de derde ronde. Het was de achttiende achtereenvolgende knock- out-zege van de Spanjaard. Er v, ren twaalfduizend toeschouwers. AUTOSPORT Porsche heelt «n drievoudige overwinning behaald it de zes-uurs-race van Watkins Gta, Josef Siffert (Zwits.) en Brian Red man (Eng.) leidden met hun Porscht 908 van start tot finish. Zij zorgden ook voor een nieuw record in dm wedstrijd door 291 ronden (1076,19 km) af te leggen. De race telde vo# competitie om het wereldkampioe: schap merken, dat inmiddels al don Porsche is gewonnen. Tweede w den de Britten Vic Elford Richard Attwood. Van de 2911 starte equipes maakten er 13 de J uur vol. De uitslag is: 1. Siffert/K man (Zwi/GB) met Porsche 908, 6 uur 291 ronden (gem. snelt 179,942 km/u); 2. Elford/Attwod (GB) Porsche 908 (gem. inelh 178,153 km/u); 3. Lins/Buzzetli (Oost./VS) Porsche 908 (gem. snel 173,309 km/u); 4. Servoz-Gavin/lit- driguez (Fr./Mex) Matra op 24 rot den; 5. Kelier/Jost (W.-Dld) Foil GT 40 op 26 ronden. VOETBAL Te Kiefte van FtóJ maakt deel uit van de Nederlands' voetbalploeg, die zal deelnemen &M| de Koninklijke Spelen, welke vail 26 juli tot en met 1 augustus te Pt I ramaribo zullen worden gehouden. r TENNIS Het Nederlandse IC' team heeft in Brussel een tennisont- moeting tegen het Belgische IC-tean met 4-5 verloren. De uitslagen zij»: (De Belgische namen eerst vermei» Goethals—Schneider 9-11 6-4 W ScheridanGoris 4-6 6-1 6-8; montKuypers 6-2 6-2; Kaisin- Van der Weg 6-4 6-4; JanmarKloo zen 6-4 6-1; Goffard—Bouwman H 3-6; Washer/Sheridan—Schneider/ Goris 6-4 10-8; Dewanne/de Liat- Van der Weg/Kuypers 4-8 7-9; Mo reau/De KoninckKloezen/Bou* man 3-6 4-6. WANDELSPORT Aan de vl«; daagse van Nijmegen, die dinsdag 1- juli een aanvang neemt, nemen i p jaar 15.454 wandelaars deel, minder dan in 1968. De teruggas! J het aantal deelnemers is vooral jj wijten aan de aanzienlijke kleinen inschrijving van Nederlandse tairen. Hierdoor zullen voor het een meer buitenlandse dan Nederlan® soldaten aan de wandelmars t» ginnen. ZEILEN De Brit Rodney PitJ son is in de baai van Napels werd kampioen in de Flying-Dutcw# klasse geworden. De Brit eindig» met zijn boot Superdocious in zesde en laatste race voor de vp keer als eerste. Pattison en zu" ft manningslid Ian McDonald-S»1* behaalden in Acapulco vorig ook de Olympische titel. De f'J' stand is: 1. Pattison (Eng.) met S perdocious 0; 2. Draeger (Fr) Shazan 35; 3. Musto (Eng) met L» in Waiting 55.7; 4. Reina'do (Braj, met Mach-1 55.8 en 5. WhitU» (Austr.) met Invader 59.7 pnt. (ADVERTENTIE) anders dan jm. - ■■''i p andem caballero |»!a, Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé ZE UDEN De op weekeinde bij de dl den in Uden op indi winningen op Fran met de Frangaises s 55) was de oogst vo ring van vele beste Het grootste lichtpuir combineerde lanidenwe getwijfeld, de Amsterd Beek, die haar wilskr zag met een naitionaa vijfkamp. Zij behaald^ en overtrof daarmee limiet (4600 punten), sinds de invoering var horden - in plaats va horden - had gesteld. I verrichting - zij verg beste vijfkamp voor minder - betekent tev v. Beek zeker is van ec Nederlandse afvaardi; Europese kampioensch september in Athene t den. Reeds na de eerste vast, dat Miep van Bi, limiet voor Athene zo 'n voor haar doen mati, den (14.6), wekte de ieders verbazing door kogelstoten als het hoog persoonlijke records te 11.95 tegen 10.81 meter stoten en 1.67 teigen 1 het hoogspringen. Vooral bij het hoogsp Miep van Beek het re naar schatting 250 toe A/s enige demonstreerd loze „Fosbury-flop" n beeld van de Ameiikaai ry, die met zijn spe nooit beoefende springy jaar Olympisch kaïnpii en met 1,63 meter zeil bij haar eerste pogin over de lat. Een warm plaus klink voor de Am toen zij eindelijk bij 1.6! velde. Hoewel zij na de eers mers al ver boven has Bergisch Gladbach zat, 21 juni tot 4497 pnt I toch het sluitstuk, de 1 beslissing brengen oven niet halen van de 460( ADA-atlete bleef name] springen onder haar no. tieniveau, waardoor 200 meter voor de opg; se 25,3 te moeten lopei grote vechtlust slaag< grandioos in. Zij starl voor Hillie de Lange, snelste sprintster van d se vijfkampsteers, en km toen zij de Drentse lang Maria Goi nieter. (Van onze sportre au De Nederla atletiek krijgt steeds nii sen. Miep van Beek een bewijs van. De li sterdamse is in drie sei: gestoten naar de nation: ehte. Haar prestaties ie jaar met sprongen gaan: bij de junioren punten, in haar eerste Ifi?è°ren ,4378 Punten en 4b36 punten, een nationa g05j! voor een retourtje Miep van Beek was meest verrast over ha; „Ik had het nooit verws tijd gedacht, dat dit voor mij was. Die 200 vreselijk. Ik wist dat ik lopen om 4600 punten t maakte me ontzetten Meestal klap ik in elka? mand naast me komt of gaat. Dat bleef nu gein Hulie (de Lange) op k' Maar ik heb me er w- voo<r moeten knokken", ms kent Miep van Beek baar record: „Ik hecht veet waarde aan. Maris mans) is tenslotte al bo geweest. Dat de 100 m voor de 80 meter hord

de Stem | 1969 | | pagina 10