De witte gems r YA\\ V Achtduizend duiven uit W est-Europa naar Barcelona DE FIETS De operatie BONZO Meisje F.van Lanschot Bij Van Lanschot maakt U llk% rente op Spaardeposito's (vanaf f 2.000,-; 2 jaar vast). Maar ook voor kortere termijn en met klei nere bedragen is de rente aantrekkelijk. 614% - 514% - 4%% - 4%%* *al vanaf f 100,-. In al deze gevallen zijn de voorwaarden voor opvraging gunstig. Waar U ook woont, stor ten en opnemen kan héél eenvoudig per giro. Vraag de folder „Méér rente van Uw geld". .Antiek' Beeldentuin Koptisch Grens-cultuur iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii lil een dal tussen de blauwe ber gen met pieken en gleuven vol eeuwige sneeuw, gaat al een paar jaar een gerucht rond. De mensen zeggen, dat er hoog op de rotsen een witte gems leeft. De jagers in die streken, trekken niet alleen in herfst en winter op de jacht uit, zoals hier. Ook 's zomers zoe ken zg het wild op. Dan kunnen zij hoog tegen de bergflank op klauteren tot aan de rotsen, tot aan de eeuwige sneeuw. Maar de vrouwen waarschuwen hun mannen: „Als je op gemzen- jacht gaat, schiet dan toch de witte gems niet neer. Niet de witte met de rode ogen! Dat zou groot onge luk brengen!" En de jagers raden elkaar aan: „Als je de witte gems ziet, laat dan je geweer zakken en ga ervandoor". Maar of nu ooit iemand werke lijk een witte gems heeft gezien.... misschien is het alleen maar een gerucht. Op een lichte zomeravond trekt een jonge gemzenjager erop uit. Hij kent de plekken waar in dit jaargetijde het wild te vinden is. Als de zon een gouden kleur be gint te geven aan de besneeuwde toppen, is hy al ver boven het dal gestegen. Als het volop dag is ge worden, heeft hij de loofbossen ach ter de rug, is do grazige weidon voorbij en klimt langs de dennen naar de rotsen. Heel ver in de diep te ligt het dal. De gemzenjager be de ogen met de hand en in het rond. Daar, daar hoog op de grauwe steenklompen ziet hij een groep grijs-bruine gemzen. Ze springen van steen op steen, duiken in blauwe schaduwen en maken een boog over diepe kloven Er is er één bij, die lijkt te ver dwijnen tegen de zonovergoten rots, maar komt weer te voorschijn waar de schaduw donker is de witte gems! Een onbedwingbaar verlangen be vangt de jonge jager. Hij kruipt en sluipt de gemzen tegemoet en als hij écht genoeg genaderd is, brengt hij het geweer naar de schouder en mikt op de witte gems.Maar de jongeman die zo beroemd is om zijn vaste hand, begint nu plotseling te beven. Ach, terwijl het schot af gaat, weet hij 't al. Gemist! De verschrikte gemzen snellen met gro te sprongen weg en een ogenblik la ter zijn zij achter c«n bergkam ver dwenen. „Nu gaan ze naar het dennenbos", weet de jager. „Moet ik ze achter na, of moet ik de witte gems ver geten?" Maar voor hij een antwoord weet, is hij al op weg, de gemzen achtervolgend. Het duurt uren voor hij de bergkam over is. Maar dan ziet hij weer dezelfde kudde, nu dui delijk afgetekend tegen de donker groene bomen. De dieren staan kalm bijeen, als of zij die dag nog niet zijn opge schrikt en verjaagd door een schot. In hun midden valt de witte gems op. Slank en lenig buigt het dier de hals en soepel loopt het op de spit se voetjes. De gemzenjager krijgt zijn prooi gemakkelijk in het vizier. Maar hij die zo beroemd is om zijn scherpe blik, krijgt opeens een waas voor de ogen. Blaast de wind hem ™r juist zand in het gezicht? Het schot knalt! Maar nog voor de ja- zijn ogen uitgewist heeft, weet hij ai dat het doel opnieuw is ge wist. Als zijn blik weer helder en scherp is geworden, blijken de gem zen spoorloos te zijn verdwenen. ■.Nu zullen ze op de weide bij de waterval zijn", weet hij. De jonge jager vraagt zich niet meer af of hij wel verstandig doet. Bezeten van verlangen naar de witte gems, khmt en springt en glijdt en daalt hij langs de bergflank. Dan komt rij aan een plat rotsvlak waar be neden de groene weide bij de wa terval ligt. Hij strekt zich uit op de grond, schuift naar- de rand van het platte rotsvlak, steunt het geweer op een steen zodat zijn hand niet kan be ven, en lef op de wind, zodat geen zand in z'n ogen kan waaien. Het -hot knalt! Maar op hetzelfde ogen- ™ik raakt er een steenslag los. Een Kiene stofwolk en vallend gruis ont trekt de weide aan het oog van de jager. Dan legt het stof zich neer, maar er is geen gems meer te be speuren. Dus alweer gemist! De jongeman zegt boze woorden tegen zichzelf over de gemiste kansen en de verloren dag. Hij staat op, zwaait het geweer over de schouder om de terugweg te nemen, en kijkt nog eens woedend om naar de weide. "iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiitiiinni Daar wuift vanaf het groene gras een witte zakdoek in de hand van een meisje dat in het wit is gekleed. Nu springt de jager nog sneller dan een gems van steen tot steen en in een oogwenk is hij beneden bij het meisje op de weide, vlak bij de wa terval. „Wie ben je?" vraagt hij angstig. Heeft hij haar verwond? „Ik ben de witte gems", antwoordt zij la chend. „Dat kan niet!" schrikt de jager. „Ik heb vandaag al driemaal op de witte gems geschoten: één keer boven op de rotsen, één keer bij de dennen, en zojuist nog hier op de weide". „Zo is het", zegt het meisje. „Ik woon in de stad, maar ik werd verteerd van verlangen naar de hoge bergen. Ik liep weg van huis naar dit dol. Ik begon de berg te beklimmen, maar toen heeft de berggeest mij gestraft en veranderd in een witte gems. Ik kon pas weer verlost worden, als een jager drie maal op mij zou schieten en drie maal zou missen! „Maar als ik je toch geraakt had...", stamelde de jager. „Dat is niet gebeurd en ik ben dus gered. Daar ben ik erg dankbaar voor want ih verlang nu toch wel weer naar huis". De jonge jager brengt het meisje nu naar het dal en naar het meer, waar zij op een boot stapt die haar terugbrengt naar huis, naar de stad. Is het verhaal van het meisje waar? Of heeft zij het verzonnen en is zij alleen maar voor deze ene dag de bergen in gevlucht? Misschien is er één die dit weet: de gemzenjager. Want sinds die dag heeft hij rust noch duur en op een goede dag verlaat hij zijn geboortedorD en trekt naar de stad. Daar trouwt hij met een meisje dat altijd in het wit gekleed is. Hetzelfde meisje.... Misschien vertelt zij hem nu de waarheid. In elk geval ziet geen enkele jager daar op de bergen een witte gems. En sommigen vragen zich af of ér wel ooit een geweest is. minimin „Welterusten Jaap" moeder gaf Jaap een nachtzoen. „Jaap droom maar fijn over je nieuwe fiets." Ja, het was waar, Jaap had een nieuwe fiets gekregen voor zijn verjaardag. Hij was er erg blij mee, en was heel de middag al aan het fietsen geweest. Ook zijn vriendje René had hem ge zien. Nu stond zijn fiets in 't schuur tje achter het huis. Dromend viel Jaap in slaap. Hij droomde over zijn nieuwe fiets. Maar 's avonds rommelde het in 't schuurtje achter het huis van de familie Smits. Er was iemand in. Maar het kan toch niet, dat het Re né is, het vriendje van Jaapje. Ja, hij wag het, hij was bij de nieuwe fiets. Kijk hij kwam naar buiten met de fiets in zijn hand Hij sprong toen ineens op de fiets en reed weg. Vlug ging hij naar huis, hij zette de fiets weg en ging naar bed. 's Morgens, toen Jaap wakker werd, ging hij het bed uit en liep naar het schuurtje. Maar tot zijn grote schrik was zijn fiets weg. Vlug rien hij zijn ouders, en ook vader wist geen raad. Ze gingen zoeken maar vonden niets. Vlug ging vader naar het politiebu- reua en vertelde alles. Toen de politie kwam, onderzocht hij alles en ging met zijn speurhond op zoek. Na een half uur was alles alweer goed, de fiets was terecht en René had alles verteld, waarom hij die fiets gestolen had en kreeg een bon op de koop toe. En Jaapje had zijn mooie fiets weer terug. „Gelukkig" zei hij. Carine Staal, 11 jaar, Bergseweg 21, Drimmelen. immimimimmmmimmimimiimmiii Ingeborg Vandepoel, Pr. Alexanderlaan 17, Breda. 6 jaar. f-'A i '4 V* X if f I if "V -4\ y tfT f imtljgf ijnnnw I ulAu, !l B. U!.-.i llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tim Howard, een kleine jongen uit Fort St. James, is ernstig ziek. Daar om wordt hij gehaald door de beken de chirurg dr. Martinot om hem te opereren in Norman. Dr. Martinot is gekomen met een vliegtuigje waar van mr. Vallet de piloot is. Onderweg hebben ze pech met het vliegtuig en Tim, zodat ze ge noodzaakt waren een noodlanding te maken. Hij wordt steeds erger ziek en begint te ijlen van de koorts. Om dat ze niet langer met Tim kunnen wachten opereert dr. Martinot Tim in het vliegtuigje. Het lange wachten begint. Martinot en Vallet waken om beurten bij de kleine Tim. In de lange nachten die er boorbijgaan, wacht men op de hulp die Vallet opgeroepen heeft. Hoever is die hulp van hen van daan? Een dag, twee dageneen uur, twee uur? Maar eindelijk hoort Val let, die de beurt had om te waken, hondegeblaf. Hij maakt de dokter, die eindelijk, na een zware dag in slaap is gevallen, wakker. Dr. Mar tinot sprong uit de cabine en pakte een doek, die hij in zijn sprong heeft weggegrist. Hij zwaaide er wild mee heen en weer. De slee kwam naar hen toe, maarer zat niemand op.' Hoe kon dat nou? Maar toen ging Vallet den ken. Ze waren zeker door een kuil gereden, die door pelsjagers (of stro pers) was gemaakt. De mannen wa ren er af gevallen en de slee was door de geschrokken honden voort getrokken. Hij pakte de voorste hond en bracht hem tot liggen. Al spoedig volgden de andere hon den zijn voorbeeld. Terwijl Vallet de voorste hond deed liggen, vertelde hij aan dr. Martinot zijn gedachten. Nu hadden ze nog niets! „Maar wacht eens", zei dr. Martinot ineens. „Als we nu Tim erop leggen en zo terug gaan. We komen die andere mannen allicht tegen, als we de sporen vol gen van de slee." Vallet keurde het goed en ze be gonnen voorzichtig kleine Tim in te pakken. Toen ze daarmee klaar wa ren, tilde Martinot, Tim voorzichtig op en legde hem op de slee. Toen ze daarmee klaar waren hoorden ze in eens roepen: „Hé daar, wacht eens even op ons!" Dr. Martinot en Vallet keken om en zagen daar een stuk of 3 mannen lopen met de dekens in hun handen. Volgens Vallet waren dat ze ker de mannen, die op de slede had den gezeten. Ze gingen naar de mannen toe en vroegen of zij de mannen waren die hen kwamen halen. Ze knikten van ja, want ze waren nogal moe van het lopen. Ze spraken zo af dat de drie mannen op de slee bij Tim zouden gaan zitten. Dr. Martinot en Vallet zouden dan achter de slee lopen, het zou dan zo gaan, dat dan de drie mannen en dan dr. Martinot en Val let moesten gaan zitten. Nadat ze dat besproken hadden, gingen ze vlug te werk. Vallet sloot het vliegtuig goed en stevig dicht. Daarna vertrokken ze. Toen ze eindelijk in Norman aan kwamen, werd Tim grondig onder zocht door de chirurgen die daar wa ren. De operatie bleek goed gelukt te zijn. Toen Tim na een paar weken weer helemaal beter was, brachten dr. Martinot en Vallet, Tim weer terug naar Fort St. James, met het vlieg tuig, dat inmiddels alweer gehaald was. Diny Bossers (11 jaar) Molenstraat 33 Zevenbergen (N.-Br.) De vraag is gesteld wie er mo menteel het strafst speelt bij onze zuiderburen, de Belzen. Ik heb deze vraag voorgelegd aan de ge kende Harrie G., die een wan delende duiven-encyclopedie is al luistert hij meer dan hi spreekt. Ten eerste heeft hij eer grote Chevrolet om er naar toe te rijden, ten tweede is er niet veel dat zijn aandacht ontgaat. Met zijn vrienden Van Wanrooij en Joosen, die de voet mogen plaatsen nevens de besten, zat hij IJsselsteentjes van drie honderd jaar oud te kloppen ap zijn sloop- werf aan de „Puitekuil". Kwestie van de spieren los en soe pel te houden, van tijd tot tijd loopt hij ook eens gaarne onder de zak met als schoon voorbeeld Achiel (Char- bon) die, meermalen minister-presi dent van België, daar nog altijd fier op is. Harrie dacht na en probeerde een vergelijking te maken: „Mijnheer de Bruin zei Harrie gelijk de ge broeders Marissen van Oelegem zijn er tegenwoordig niet meer. Maar vlakt Louis van Loon van Poppel ook niet uit. Gaat het over een oprechte fondmam, dan geloof ik niet dat er voor het ogenblik een betere zit dan de „Limoges" van Andre Lietaer uit Rekkem (achter Kortrijk). Met de gebroeders Marissen wor den roemrijke herinneringen opge haald. Ik zie mijnheer Van Tuyn (die nu in den hemel is) nog zitten in het Antwerps Koffiehuis aan de Van Straelenstraat. Hij bezat de ga ve van het woord en de Belzen hin gen aan zijn lippen. Van tijd tot tijd liet hij eens inschenken en vermits de gemoederen verhit waren, werd er niet nevens gepakt. De Jan Maris sen had er al zeven achter zijn kno pen van zijn eigen centen en miek van zijn voeten (veel geruchte - den Br.). Een geblokte vent met stieren nek en als hij kwaad was een kop lijk een tomaat, in witte apothekersfrak. In zijn hart een beste kerel doch nu zat hij met een franse koleire. Hij zweette als een paard en had al een uur lang het hoogste woord. Wie hem niet kende zou peinzen met een beestenkoper te doen te hebben, doch vam stiel was hij plafoneur. En. hij had in die jaren een kot duiven zit ten om van te riUen en te beven. De dag tevoren had hij zijn histo risch en nimmer geëvenaard bom bardement uitgevoerd op Cormeil- les: 1, 2, 3 en 4 in de Antwerpse Union, met vijf minuten los vooruit op de 5e plaats (van Gustje Duchey- ne), bij straffe wind op de kop. Van Tuyn mam het kalm op; hij zei te gen de omstanders dat hij geen schrik had en centen zou brengen om te gen die geweldenaars in te zetten (op duiven van Jef van Riel). Wat gij mee oew kakkerlakken schreeuw de Jan Marissen, want dat was nu juist tegen het zere been opge past zunne, ik vlieg u de broek van uw gat. Allee, allee zei van Tuyn dat is nogal met zijn oren getrokken Maar de Jan Marissen was niet meer te houden. Het was toen dat hij de gevleugelde woorden sprak: „Uw schoenen vlieg ik uit!" Welnu, dat is nu gepast wat de „Limoges" van André Lietaer dees jaar doet. Op Montauban (national Flying Club van België) wint hij eens te meer de poule 2000-1000 in vijfdubbel, dat is nu de vierde keer in dit seizoen en het zal zijn totaal in baarden en blauwe brieven brengen op driekwart miljoen frank over de laatste drie jaar. Dit is het absolute rekord van alle tijden op de nationals, ik zal er daar om met Harrie Gijzen maar toe rijden voor een foto met beschrijving van deze wereldberoemde duif. Dit is in één woord de Eddy Merckx van het luchtruim. Voor de eerste ereprijs van 2641 duiven zal het gaan tussen Gerard Vanhee te Wervik en Frans Tandeur te Gooik, achter Nivove. De gekende „Argus" zoon van de „Moens" uit Wielsbeke van zijn kant is gepakt te 17.39 en wint tot duizend in vijfdubbel. Zijn stalmaat „Prins Philips" te 17.52. Beste uitslag van alle deelnemers Bekaert te Kruishoutem 17.20 en 17.35; het was een zware vlucht die menig sja- rel veren gekost heeft. Alleen reeds in de provincie West-Vlaanderen was op deze Montauban meer dan een miljoen frank gepould. Wat ons allen goed zal doen is te vernemen dat de zeventigjarige Ger- rit Kouters, jarenlang het symbool van eenheid verrouwen en verdraag zaamheid in de woeligt Bredase d'uivensportgemeenschap, benoemd werd tot erevoorzitter van de Bond. De versierselen werden hem overhan digd in een feestelijke vergadering van het Bestuur in het „Rode Hert". Wij komen op Gerrit's levensloop op een andere plaats terug. Het was ont roerend schoon. Van Duffel vlogen er in de Breda se Bond 6200 duiven. Dit aamtal werd nog in geen honderd j-aar bereikt. Nieuwe mijlpaal dus. Er was tevens iets aan de knikker. In het luchtruim was het niet secuur. Volgens dat het schijnt stonden er ditmaal nergens richtingaanwijzers of wegenborden. Zo kon het gebeuren, dat menig sja- rel er los onder door vloog en maar eerst een uur ma de prijzen een veer thuis kreeg. Hele kladden duiven konden geen slag van de pedalen mee, werden seffens uit de wielen gelost en zijn ten einde raad te voet naar huis gekomen. Hulde aan' die over winnaars! 1. Piet van Althuis, 2. J. Jaspers, 3. C. van de Corput, 4. Bos- Wennekers, 5. J. van der Linden, 6. J. Booij, 7. C. Grobben, 8. J. Huy- bregts, 9 en 18 de watervlugge B. Buymsters, die gepakt heeft met han den en voeten, 10. A. van Zundert, 11A. Krijnen, 12. F. Nelissen, 13. W. Stoop, 14. A. Martens, 15. A. de Pij per, 16. P. de Vet, 17. C. den Akker, 19 B. Dielis, 20. J. Heerkens, 21. Van Toor, 22. B. Dekkers, 23 G. van Ru- mund, 24 C. Nolten, 25. B. Verdaas- donk, 26. L. Helmer, 27. J. Verdaas- donk, 28. C. Gerritsma, 29 en 32 G. Koevoets, 30 W. de Jong, 31. G. Ma- rijnissen, 33 J. Geerling, 34 A. van den Beemt, 35 A. J. Hoovers, 36. F. Schuurmans, 37 Stop le Grance, 38 P. Marijnissen, 39 P. Jansen, 40. J. Hoevenaars. Het Fort te Biergen op Zoom met 786 duiven op Duffel: 1. D. de Rooij, 2 en 3. J. Maas, 4 en 5. C. Levolger, 6. C. Wierikx, 7. Q. Vlegels, 8 en 11. A. van der Wegen, 9. J. Raaymakers, 10. F. de Nijs enz. In de koppelkoersen van deze mach tige maatschappij staan Lambregts- Swanen aan leiding met 224 p. op volgers (Dook) Lambrechts-Gebr. Muitsaerts. Straffe koffie. In de concoursbond Ginneken en Ulvenhout stonden de entrees van Duffel open van 8.39 tot 11.17 onder voorbehoud van schrijffout (van een uur-Den Br.) dat mag ik kwijt zijn, maar het staat er zwart op wit: 1 en 3. J. de Kort, 2. F. v. Gils, 4. G. de Rooij, 5. M. de Ruyter, 6. A. Jan sen, 7. B. Paulissen, 8. C. Reinieren, 9. M. Houtepen, 10. L. Verburgt enz. Het ging tegen 1017 duiven Waar ko men ze allemaal vandaan. In de Oos- terhoutse Bond ging het er nog straf fer aan toe: 3413 duiven!!! 1. P. Snoeren, 2. W. Smits, 3 en 12 C. Ligt- voet, 4. H. Backx, 5. P. Keulemans, 6 en 13. A. v. Halteren, 7. en 14 J. Akkermans, 8. C. Kops, 9. Th. Maas, 10 C. Koreman, 11 en 15 J. v. Bijnen, 16 en 19 C. Dekkers, 17. J. Kops, 18. H. Kieboom, 20. M. Heeren enz. Jan Akkermans speelt 7, 14 en 21, effen af terribel. Dongense Bond met 1411 duiven: 1. F. IJpelaar, 2. M. v. Wan rooij, 3. P. Pijnenburg, 4. C. v.d. Bo gaard, 5. J. v. Wanrooij, 6. Vebro, 7 en 10. L. v. Rijen, 8. B. Huyben, 9. A. Trommelen, enz. Wegens de enorme aantallen jon ge duiven die thans in de strijd ge worpen worden, zijn er ellelange uit- slagstaten. Ik houd mij van harte voor toezending van de „tien eer sten", gebeurlijk met de hand ge schreven. Dan hoef ik op het druk werk niet te wachten. Allemaal goeie. DEN BRUINEN P.S. Jean Dinjens seint mij uit Maastricht: De duiven van Interna tionaal Barcelona hangen (vermoe delijk) in de lucht. Wie vroege pakt, tel. 01600-30478. Er vliegen 8200 dui ven uit geheel West-Europa. Natio naal zijn het er een kleine tweedui zend. (ADVERTENTIE) rente tot 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31," Tel. (04100) 22321, Postgiro 1117570 - Eindhoven, Keizersgracht 17 en Lim burglaan 20a, Tel. (040) 27442, Postgiro 1130570 - Tilhurg, Stationsstraat 17, Tel. (04250) 38745, Postgiro 1140570 - Vught, Van Voorst tot Voorststraat I, Tel. (04100) 34775, Postgiro 1104500 Affiliaties: Amsterdam: Vermeer Co. Bankiers, Heren gracht 199-201. Tel. (020) 248486, Postgiro 3656, Gemeen tegiro A 13656 - Roosendaal: J. Luykx Bankiers, Molen straat 8. Tel. (01650) 34994, Postgiro 1065831 - Den Haag: Staal Co., Lange Houtstraat 4-8, Tel. (070) 183340, Postgiro 473501 Wanneer u snel bent kan het nog. Dit weekend voor het laatst te zien in BERGEN OP ZOOM: Etsen van Rembrandt. Maandag gaan ze onher roepelijk weg uit het gemeentemu seum. Maar ook daarna blijft er in het Markiezenhof nog voldoende over, wat een bezoek rechtvaardigt. Janus Nuiten is dan wel geen Rem brandt, maar in het gemeentehuis van TERHEIJDEN is tot 20 juli nog te zien hoe hij naar aanleiding van archeologische vondsten met verf ge speeld heeft rond enkele voorvader lijke botten en kannetjes. In BREDA is momenteel niet zo veel te zien, ten zij in galerie 142, waar Luoien Arend en Ben Loerakker exposeren, of in vestzaktheater De Trapkes, waar leerlingen van St. Joost laten zien wat ze wel en (nog) niet kunnen. De kunst- en antiekmarkt, die iedere zaterdag in Breda gehouden wordt heeft met kunst weinig van doen en wat u dan verder onder an tiek verstaat moet u zelf weten. Maar misschien zit er wel iets aardigs tus sen. ROOSENDAAL heeft trouwens ook iedere zaterdag een kunst- en an tiekmarkt bjj 't Oude Raadhuis. En om het lijstje van deze „markten" in deze streek volledig te maken: ook CHAAM heeft er een in hotel Belle- vue; die is behalve zaterdagmiddag ook zondags van 11.30-18 uur geo pend. datum en geeft een kijkje op het ge halte van de „Brabantse" kunst. Tot de exposanten behoren o.a. Nico Mo lenkamp, Hans van Zummeren, Kees Bol, Ben Hens, Ru van Rossum, Sa bine Vess, Werner Moonen, Frans Mandos, Heinz Reynders, Hanneke en Theo Mols, Har Sanders en P. Ge- raerdts-Buys. Bij Willy Schoots, Wil lemstraat, EINDHOVEN hangt tot en met 16 juli ook nog werk van Molen kamp; maar niet alleen. Co Westerik en Hens de Jong completeren deze expositie van schilderijen en grafiek. Toch in Eindhoven kunt u in het Van Abbe nog 'even' de kunst van de 20e eeuw bezien; niet per se „de", maar wel de eigen collectie van het mu seum. Aanbeveling verdient ook een bezoek aan 't Meyhuis in HELMOND, waar tot 3 augustus de dichter lijke beeldhouwer Marius van Beek ruim 40 van zijn werken heeft ge- exposeerd; van „De kleine nacht bruid" tot „De dood van Petrus". tiesten". In een oude wijnkelder aan de Herengracht 402 momenteel: werk van de beeldhouwer Gerard Bruning en kunstvoorwerpen van leerlingen van de Vakschool Schoonhoven en de Rietveld Academie. In het gemeentehuis „Jagtlust" te DE BILT tot 3 augustus: beeldhou wers uit Limburg. En wanneer u in de buurt van HEINO (Ov.) komt ze ker gaan kijken naar het goed ge restaureerde 't Nijenhuis, waar een waardevolle collectie moderne schil derijen en beelden uit het legaat van mevr. Louise de Graaf-Bachienne open staat (Dufuy, Laurencin, Mon- ticelli, Permeke, Gustave en Leon Desmet, Tytgat, Bredtner, Israels, Sluiters, Van Dongen, Epstein, Min ne, Gaudier-Breska. Raedecker en Zadkine). Arend, Max Brok, Ton van Gooi, Ma- Emeritus rio de Graaf, Bert Loerakker en Hans Versteeg. In HILVARENBEEK blijven tot 20 juli nog twee interessante exposities. In het gemeentehuis die met herinne ringen aan Anton van Duinkerken en schilderijen van zijn zoon Gustave. man, die eens een visionair was: Con stant Nieuwenhuys. In het gemeen- In de toren aan het Vrijthof van de tehuis van OISTERWIJK zijn ob jecten, schilderijen, gouaches en gra fiek van Richard van Dijk, Hans van den Krommenacker en Frans van der Sanden te zien (van 17 juli tot 3 aug.). En naar BAARLE-NASSAU- HERTOG kunt u de komende week ook nog iets anders krijgen dan siga retten. In het kader van de culturele week gaat zondagmiddag in het Bel gische parochiehuis een tentoonstel ling open met werk van Lucien den Een bezoek aan het kasteel-raad- huis van DUSSEN is zeer aan te be velen. Daar is een fraaie collectie Koptische en Peruaanse weefkunst te zien, samengesteld uit de collecties van het Delfts Etnografisch museum en die van drs. J. de Hoog uit Sleeu- wijk. Behalve een stuk cultuurge schiedenis ook een stukje weef- en verftechniek, dat interessant is. Tot 23 juli dagelijks van 10-17 en zon dags van 14-17 uur. „Kleding en sie raden" zijn er ook in het Nederlands Volkenkundig museum te TILBURG, waar tevens een permanente ten toonstelling over Oceanié, Amerika, Afrika en Indonesië aanwezig is, In het Natuurhistorisch museum in Til burg is de tentoonstelling „Walvissen en Walvisvaart" tot 15 augustus ver lengd, omdat er zoveel belangstelling is (ondanks de beperkte openstelling van 14-16 uur). De Brabantse Kunst Stichting bestaat 10 jaar. Daarom een serie van drie tentoonstellingen, die deze week gaat lopen. Uiteraard in het stamhuis van de BKS, Spoorlaan te Tilburg, maar verder in het ge meentehuis van ZUNDERT en WAN- ROY. Het meeste werk is van recente In Boymans-van Beuningen te ROTTERDAM is de bruikleen van de verzameling Frederiks aanzienlijk uitgebreid. In twee zalen een indruk wekkend beeld van Zuidnederlands geel Koper, bronzen kandelaars, tin nen kannen, middeleeuws beeldhouw werk etc. Tevens in het prentenka binet van dit museum grafiek van Gene Davis, R. B. Kitaj en E. Pao- lozzi. Op de pier van SCHEVENIN- GEN is behalve de zee ook nog werk te zien van de Duitse kunstenaar Ewerdt Hilgeman uit Gelsenkirchen en Adolf Luther uit Krefeld. In de Keukenhof van LISSE blijven voor lopig ook Duitse kunstenaars met beelden achter. Voor het geïllumi neerde AMSTERDAM (daardoor een levend museum) tippen we uit de toegezonden aankondigingen: In de Bols Taverne, Rozengracht, „Grafiek van nu uit Israël" een beeld van in vloeden en ontwikkelingen sedert de dertiger jaren in dit land en een eer ste introductie van de meesten der 14 kunstenaars in ons land. Bij Siau I: Laszlö Drégely, een veel bedui- dene Hongaar en bij Siau II de Ne derlandse schilder Korban, aan wiens mystiek realisme het tijdschrift Bres Planète in het meinummer aandacht besteedde. Tot 20 juli. En weer een nieuwe galerie erbij: „Gallerij Eme ritus voor jonge en talentvolle ax- Zeeland is in deze maanden ook rijk aan exposities. Om er enkelen te noemen. In AARDENBURG hangen schilderijen van C. Moens in de St. Bavo, die alleen maar laten uitkomen hoe mooi de St. Bavo op zich is. In ZIERIKZEE is een antiekbeurs en beeldentuin ingericht door het echt paar Ad en Trees Braat in het Bur gerweeshuis. Een keur aan exotische kunstvoorwerpen en meer dan 100 beelden van mannen als Van de Nah- mer, Wout Maters, Karle Gomez, Pie- ter van Heerden etc. Boeiend. In het Zeeuws Museum te MIDDELBURG tot augustus Cura van Citters en Herman Goetheer, twee Zeeuwse kunstenaars en in de Vleeshal: gra fiek van Picasso (uit de collectie Boymans-van Beuningen); niet ver zuimen. Galerie Mauringh in RE- TRANCHEMENT heeft haar boeren schuur geopend met een overdadige hoeveelheid werk van Brabantse kunstenaars (Van Rossum e.a.). En bij Troutzaerte in WESTDORPE is Frans Cox met beeldhouwwerk aan wezig. In de raadskelder van het Stadhuis te SLUIS schilderijen van de Belg Frans Bakker en in het voor malige raadhuis ST. ANNA TER MUIDEN schilderijen en beeldhouw werk van Jos But en baron R. da Meester de Betzenbrouck. In HULST in de burgerzaal van het stadhuis tot het eind van deze maand beeld houwwerk en keramiek van Paul da Bruyne.

de Stem | 1969 | | pagina 9