„Nederland dreigt verkoopskans aard gas te verspelen" Ongewenste verhoging prijspeil BEVRIJDINGSFRONT VERWERPT PLAN PRESIDENT THIEU Beunhazerij nog niet uitgebannen BALANS WEGVERKEER2890 - DODEN NEDERLANDS- DUITSE KAMER AAN KOOPHANDEL MEENT: NOS-journaal straks geheel in kleur „INWENDIGE MAANMENS ?Churwas geen tegenvaller* Rupsenplaag in Overijssel KLACHT VAN S.J. TEGEN DE TELEGRAAF Bemiddeling van regering in kwestie BRT VONNIS TEGEN DR. SPOCK VERNIETIGD KWARTAAL BERICHT VAN NED. BANK Arbeidsproduktiviteit Desillusie Onrealistisch DUITS BLAD: Bisschop Defregger dient af te treden Opperste Sovjet keurt buitenlandse politiek unaniem goed Marionetten Nixon REACTIES RIJSCHOLENWET Verschil Nieuwe gevechten m West-Irian? Alfrink op Schiphol: Marianne Faithfuïl nog bewusteloos 7 DE STEM VAN ZATERDAG 12 JULI 1969 9 STEENWIJK (ANP) Ten gevolge van een rupsenplaag zul len in de komende maanden vele wilgen in Overijssel gekapt moe ten worden. De bomen gaan dood door het vlies dat de rupsen om takken en stam trekken. Ook ve le bomen aan de weg Steenwijk- Blokzijl zijn aan de rupsen ten prooi gevallen, alsmede in het recreatiegebied in Steenwijker- wold. Voor provinciale water staat is het een moeilijke zaak aangezien de plaag zo groot is dat spuiten met een verdelgings middel onbegonnen werk is. Volgens provinciale waterstaat heerst de plaag in geheel Overijs sel. PROF. ZIJLSTRA (Van onze financieel-economische redactie) BREDA De conjuncturele spanningen, die zich tegen het einde van 1968 opnieuw in de Ne derlandse economie begonnen af te tekenen, zijn in het eerste kwartaal van 1969 onverminderd van kracht gebleven, waarbij in ket bijzender op het gebied van prijzen en kosten een ongewenste ontwikkeling plaatsvond, zo zegt het gisteren verschenen eerste- kwartaalbericht van de Neder landse Bank. In het bericht schrijft de presi dent, dr. J. Zijlstra, o.a. dat het Prijspeil van de gezinsconsumptie meer dan 6 procent gestegen is, waarvan 2,5 procent moet worden toegeschreven aan de invoering van de BTW en aan de verhoging van de huren en tarieven van overheids bedrijven. De gemiddelde loonstij ging per werknemer van 8,5 pro cent betekent slechts een zeer ge ringe verhoging van het reële in komen per hoofd van de bevolking. Over de economische ontwikke ling zegt het kwartaalbericht dat °m. de produktie in de nijverheid minder sterk is gestegen dan in het vierde kwartaal van 1968. De totale produktie in de bouw is z.5 procent gedaald. De daling ging gepaard met een stijging van 10 Procent van het aantal arbeiders in de nieuwbouw. Hieruit mag een be langrijke daling van de arbeidspro- mrktiviteit geconcludeerd worden. De in 1968 opgetreden sterke ex pansie van de Nederlandse goede renhandel met het buitenland heeft zich in het eerste kwartaal van 1969 voortgezet. Het liquiditeitstekort yan de totale overheid bedroeg I 510 min (v.j. f 470 min). Voor het begrotingsbeeld 1969 ver wacht de bank, dat door de grotere loon- en prijsstijging de uitgaven de aanvankelijke ramingen belangrijk zullen overtreffen. De door het rijk w betalen loonsom is thans f 320 mm. hoger geraamd, aldus het Kwartaalbericht van de Nederland se bank. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Nederlamd dreigt volgens de Nederlarids-Duitse van Koophandel zjjn kansen bij de verkoop van aardgas op de inter nationale markt te verspelen. De prijs van het Nederlandse aardgas is vergeleken bij andere aanbiedingen onder meer uit bijvoorbeeld Rusland te hoog. De Neiderteds-Duitse Kamer van Koophandel staat in deze opvatting niet alleen. De president-directeur van „Ruhrgas" de grootste Westduitse maatschappij voor gasdistributie heeft hetzelfde gezegd. Hij wees eveneens op de prijs van het Nederlandse aard gas, dat nog steeds te hoog is, om een stevige plaats op de Westduitse markt te krijigen. Op het ogenblik plaatst Ruhrgas ai 7,9 miljard kubieke meter aardgas op de Westduitse markt. Deze hoeveelheid zal in 1980 zeker geste gen zijn tot bijna 40 miljard kubieke meter, tenzij Nederland een ander prijsbeleid gaat voeren, aldus de pre sident-directeur van deze grote Duit se onderneming. De Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel waarschuwt Nederland, dat niet teveel gerekend moet wor den op de politieke gevoeligheid van de onderhandelingen tussen West- Duitsland en Rusland. Nederland, zo zegit zij rekent er nog teveel op, dat West-Duitstand wel zal afzien van een contract met Rusland, maar dit zou weieens op een desillusie kunnen uitlopen. „Het gevaar, dat Nederland een bij na zeker schijnende markt voor aard gas verliest is op het ogenblik groter dan ooit. Hierbij wordt niet alleen de Beierse markt (met een leveringskans van 800 miljoen kubieke meter per jaar) op het spel gezet, maar ook de kansen in andere deelstaten", aldus het mededelingenblad van de Neder lands-Duitse Kamer van Koophandel. Anderen hebben Nederland de laatste tijd ook al gewaarschuwd op te passen voor concurrenten, die in steeds giroter getale op de internatio nale aardgas-markt verschijnen. „Wanneer Nederland zijn prijs niet laat zakken kan de afzet binnen en kele jaren wel eens teruglopen tot de helft van nu. Nederland verzuimt zijn aardgashoeveelheden natk»aal-eco- nomisch ten volle te benutten", me nen internationale deskundigen. „Dit ondanks ale geruststellende verkla ringen van het Nederlandse minister van Economische Zaken, dat ook het Noord-Afrikaans aardgas niet als con current ziet en dat nog steeds gelooft, dat geen enkel westers land zich op deze manier afhankelijk wil voelen van Rusland". „Maar wie zich alleen maar op wens,dromen verlaat, gedraagt zich onrealistisch", aldus het scherpe com mentaar van de Nederlarads^Duitse Kamer van Koophandel. Dit geldt niet alleen voor West- Duitsiand. Bij de Beneluxbesprekin- gen speelt de levering van aardgas door Nederland aan België eveneens een zeer belangrijke rol. Dit is al ge bleken tijdens de Benelux-topconfe- rentie in Den Haag, toen eveneens de Nederlandse aardgas-prijs aan de or de gekomen is. Ook de Belgische markt is niet meer ongevoelig voor aantrekkelijker prij zen, dan die van Nederland. .Het wachten is thans op de tendens, die de president-directeur van Ruhrgas al meent waar te nemen bij Neder land: dat de Nederlandse prijs inder daad aangepast wordt aan de inter nationale markt. (Van onze redactie buitenland) FRANKFURT Volgens het Duitse katholieke weekblad Publik zou hulpbisschop Defregger van München er verstandig aan doen zijn ambt voorlopig ter beschikking te stellen en zelf te verzoeken om een nieuw onderzoek van de ge beurtenissen in Italië. Het blad komt tot deze conclusie in verband met de beschuldiging van Dor Spiegel, dat de bisschop als kapitein in het Duitse leger de dood op zijn geweten zou hebben van 17 Italianen. Publik neemt on middellijk aan, dat de verantwoor delijke autoriteiten wel wisten wat ze deden toen ze Defregger in ver antwoordelijke positie in de kerk plaatsten, maar bij de benoeming van een voormalig legerkapitein zijn ze volgens het blad toch wel wat te lichtzinnig te werk gegaan. Zij hebben er te weinig aan ge dacht, dat de kerk ook een maat schappelijke instelling is. De ambts drager moet volgens Publik nergens op te grijpen zijn. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Socialistische Jeugd Nederland heeft bij de Raad voor de Journalistiek een klacht in gediend tegen het dagblad De Tele graaf. De SJ meent dat de Telegraaf een hetze tegen haar voert en daar bij gebruik maakt van leugens en falsificaties. De SJ zegt dat de Telegraaf zich stelselmatig tegen haar keert om door middel „van smerige leugens" een groep van verontrusten te cre- eren die dan op de Dam moeilijkhe den gaan maken. Daarvan krijgt de SJ dan later de schuld van de Tele graaf, aldus een verklaring. Ook de „Commune Nieuw Neder land", een actiergoep, die zich be zighoud met de binnen, en buiten landse jeugd, heeft een klacht tegen de Tele-graaf ingediend. Daarin wordt gesteld" dat de kransenoorlog tussen de Telegraaf enerzijds en de commune anderzijds tot mobilisatie van rechts-extremisme heeft geleid" De vernieling van een krans door een zestal jonge Duitsers en een lid van de commune zo wordt in de klacht gezegd, werd aanleiding voor de Telegraaf tot disproportionele pu bliciteit. De commune vraagt om strafrechtelijke vervolging van de Telegraaf „wegens opruiing tot dis criminatie van een minderheidsgroep en het aanzetten tot onrechtmatige geweldpleging". (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Het ligt in het voornemen van de NOS-programma- leiding en de hoofdredactie van het NOS-journaal met ingang van 1 ja nuari a.s. het overgrote deel van de gefilmde actualiteiten in kleur uit te zenden. Thans moet men zich nog beper ken tot enkele binnen- of buitenland se onderwerpen, aangezien het bud get een verdere uitbreiding niet toe- Het. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Bedde kamers van de Opperste Sowjet hebben gisteren in Moskou unaniem de buitenlandse politiek en het optreden van de Russische regering inzake buiten landse betrekkingen goedgekeurd. Zo-als bekend maakte minister van buitenlandse zaken, Gromyko, donderdag bekend dat het KremHn discussies had voorgesteld o-ver we derzijdse problemen tussen de VS e-n Rusland. In de strafwetgeving van Rusland zijn inmiddels enkele wijzigingen goedgekeurd, die een harde vorm van „corrigerende arbeid" in de strafkampen mogelijk maakt. Ook aan de „inwendige maanmens" is gedacht. De afdeling speciaal voed sel research van Zwift en Co in Chicago heeft vele variaties „ruimte- voedsel" samengesteld. Hier ondergaan blokjes rosbief een laatste, wat ongebruikelijke controle. (Van onze redactie buitenland) PARIJS-SAIGON-WASHINGTON Het voorstel van president Van Thieu van Zuid-Vietnam om algemene verkiezingen uit te schrijven waaraan ook het Nationaal Bevrijdingsfront kan deelne men is door de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam verworpen. In een verklaring van de afvaardiging van de voorlopige revolutionaire regering in Parijs wordt gezegd dat de regering in Saigon dit voorstel heeft gedaan om de bevolking van Zuid-Vietnam zoet te houden en de wereld opinie gunstig te stemmen. Zoals bekend heeft president van Thieu in een toespraak die hij gister morgen hield gezegd bereid te zijn om ook de leden van het Bevrijdings front stemrecht te geven. Hij zei: „Wij dagen onze vijanden uit te tonen wat ze waard zijn in vrije verkiezingen. Wij kunnen dit doen omdat wij zelf vertrouwen hebben en ervan over tuigd zijn dat het Vietnamese volk altijd de vrijheid zal kiezen. Als de andere partij in haar eigen bewerin gen gelooft is er voor haar geen re den om deze uitdaging niet aan te nemen", aldus van Thieu. Op vragen van journalisten of er nu ook een grondwetsherziening op komst is wilde de president geen ant woord geven. Volgens de huidige grondwet is het communisme verbo den. De voorlopige revolutionaire rege ring heeft nu verklaard dat zij nooit aan verkiezingen zal deelnemen die door de „marionettenregering" in Saigon zijn georganiseerd en die on der toezicht staan van een interna tionaal lichaam, omdat verkiezingen een interne aangelegenheid zijn. Eer der heeft de delegatie van deze rege ring in Parijs zoals bekend geëist dat de regering van Thieu door een coa litie-regering vervangen werd. Pas een dergelijke „democratische rege ring" kan volgens de voorlopige re volutionaire regering van Zuid-Viet nam werkelijk vrije verkiezingen uit schrijven. President Nixon heeft verklaard dat het voorstel van Van Thieu de weg zal effenen voor een regeling van het conflict op korte termijn. „Hanoi is nu in het bezit van een veelomvat tend stel voorstellen die tot een bil lijke en redelijke oplossing kunnen leiden", aldus Nixon. De president deed een beroep op „de leiders van de andere partij te reageren in een geest van vrede". (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische rege ring zal trachten te bemiddelen in het geschil tussen het personeel en de directie van de BRT. Donderdagavond wend gedurende een uur gestaakt bij de Belgische radio en televisie, gistermiddag zond de Belgische radio gedurende een half uur niet uit. De staking is bedoeld als protest togen de benoe ming van een nieuw persomeelsdi- recteur bij de Franstalige radio en televisie. Zaterdag en zondag zal er niet gestaakt worden. De stakers hopen dat hun eis maandag zuHen gehoord worden door de algemene raad van de BRT. De directie van de BRT heeft intussen besloten dat alle onderbrekingen in de toekomst vooraf zullen worden aangekondigd, en dat ook de diuur eirvan op voor hand zal worden bekend gemaakt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - ETTEN-LEUR Het bericht over een door minister Bakker van Verkeer en Waterstaat ingediend wetsontwerp tot sanering van de rij-opleiding is door degenen, die al meer dan tien jaar ijveren voor verbetering van de rijscholen, met gemengde gevoelens ontvangen. „Het wetsvoorstel is een eerste stap voor uit, maar wij zijn er nog lang niet", aldus de heer Barkhof van de ANWB. „Een pluspunt van het wetsvoorstel is", zijn inziens, „dat de gediplomeer de rij-opleiding wettelijk erkend gaat worden, alsook, dat alleen gediplo meerde instructeurs met auto's mogen rijden, die een officiële erkenning als autorijschool dragen. Maar", aldus de heer Barkhof, „voor degenen, die zon der erkenningsteken van de staat les willen geven blijft de weg open". Dit in tegenstelling tot wat wij gisteren abusievelijk vermeldden. Om hierin verandering te brengen zal eerst artikel 208 van de grondwet veranderd moeten worden, waarin de vrijheid van onderwij* is vastgelegd. Tot zolang kan iedereen zonder er kend diploma rijles blijven geven, mits hij niet valselijk een staatser- kenningsteken voert. Drs. M. Dijkstra en mej. mr. A. M. Goudsmit van Democraten '66 heb ben op 3 oktober van vorig jaar dit grondwettelijke probleem al probe ren op te lossen in hun initiatiefwet, waarin zij regelen omtrent het rij den onder toezicht hebben vastge legd. Zij beriepen zich op een arrest van de Hoge Raad, die in 1961 oordeelde, dat zelfs een maatregel, die er op ge richt is door het aanbrengen van ver schil in mogelijkheden een tak van onderwijs te saneren, niet in strijd met de grondwet is, mits niemand de mogelijkheid onthouden wordt om onderwijs te geven. D'66 wilde door het toekennen van bepaalde faciliteiten de erkende rij scholen voor de rijkandidaten aan trekkelijker maken dan de niet-er- kende. Van de zijde van D'66 wordt het daarom betreurd, dat de minister niet een voor het publiek duideHjk onder scheid maakt tussen erkende en niet- erkende rijscholen. Door de ANWB wordt hierbij op gemerkt, dat zolang er door de minder goede rij-opleidingen ge knoeid wordt met prijzen het pu bliek zich in veel gevallen niet zal bekommeren om de kwaliteit van de rijscholen en hun instructeurs. DJAKARTA (ANP) Indonesi sche autoriteiten in Djakarta konden gisteren de berichten ontkennen noch bevestigen dat begin juli in West-Irian nieuwe gevechten zouden hebben plaats gevonden tussen In donesische militairen en met pijl en boog gewapende West-Irianezen. Hierbij zouden tien tot twintig sol daten zijn gesneuveld. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Adam Malik, zei dat er een onderzoek zou worden inge- ste!/. Volgens de heer W. Tak, voorzitter van de Belangenvereniging'Rijschool- houders kring Breda, is het alleszins gewenst, dat rij-instructeurs behalve het sterk op de theorie gerichte VA- MÓR-diploma ook een getuigschrift halen voor methodische en didacti sche rij-instructie. In de kring Bre da zijn al een dertigtal instructeurs, die beide diploma's bezitten, zei h(j. In het wetsvoorstel van minister Bakker wordt aangegeven, dat in de toekomst alleen instructeurs, die bei de voornoemde diploma's bezitten een officiële staatserkenning zullen krij gen. Het publiek zal evenwel zelf de wijsheid moeten opbrengen voor de rij-opleiding dergelijke goede instruc teurs te kiezen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Kardinaal Alfrink heeft gistermiddag op Schiphol laten weten, dat het niet juist zou zijn te zeggen dat de bisschoppenconferentie in Chur is mislukt. „Iedere mens stelt zijn verwach tingen te hoog. Nu niet is bereikt wat ik gehoopt had dat optimaal bereikt had kunnen worden, wil ik niet zeg gen dat het mjj is tegengevallen. Het ging om een volkomen vrij blij vendie zaak, een informele ontmoeting van bisschoppen die eikaars visie in di verse zaken weieens wilden verne men en elkaar wilden informeren over hun standpunten", aldus de kar dinaal, die verder zei de ervaring op te hebben gedaan dat het werk van de samenkomst in Chur beter ge slaagd zou zijn geweest, als de pro testerende priesters, die vlak bij Chur logeerden, er niet waren ge weest. „Als ze in Rome ook zouden willen komen, geloof ik dat hun optreden beter overlegd zou moeten zijn. Ik zou niet willen zeggen dat ze in Ro me weg zouden moeten blijven", al dus de kardinaal. (De opmerkzame lezer zal hebben begrepen dat gisteren op de voor pagina van De Stem per abuis in de kop is gezet: „Alfrink over Chur: „We hebben een voorbeeld gegeven hoe het moet". Hier was het woordje „niet" weggevallen. Red.) BOSTON (RTR/ANP) - Een Ame rikaanse Hof van Appel heeft gisteren de vorig jaar juli over de wereldbe roemde kinderarts Benjamin Spock en drie medebeklaagden gevelde von nissen vernietigd. Het viertal was destijds schuldig bevonden aan een samenzwering om jongelui aan te sporen tot dienstwei gering. Een federale rechtbank in Boston veroordeelde hem elk tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van vijfduizend dollar. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT 2890 doden, 62.087 mensen licht of ernstig gewond. Dat is de balans van het Neder landse wegverkeer over 1968 zo als die staat vermeld in het zo juist uitgekomen jaarverslag van het Verbond voor Veilig Ver keer. Vergeleken met 1967 is het do dencijfer slechts met I procent omhoog gegaan. Dit vindt het verhond verheugend omdat het jaargemiddelde van de afgelopen vijf paar 6,5 procent is geweest. Ook het aantal doden berekend naar het aantal motorvoertuigen geeft een iets gewijzigd beeld te zien: te zien: bedroeg dit in 1967 10 op 7436 motorvoertuigen, in 1968 was de verhouding 10 op 8300 motorvoertuigen. Het verbond waarschuwt ech ter tegen te snelle conclusies. Van feitelijke vermindering van de absolute cijfers is geen spra ke. Bovendien hebben bijvoor beeld de jaren 1958 en 1963 veel sterkere dalingen van het doden aantal te zien gegeven (resp. 5,6 en 3,6 pet), die later door aan zienlijke stijgingen werden ge volgd. Zo volgde na de daling van 3,6 pet in 1963 een stijging van 18,3 pet in het jaar 1964. Het jaarverslag constateert dat in het beleid van de minister van verkeer en waterstaat hij de bestrijding van de verkeerson veiligheid en de mens en de weg en de voertuig een gelijkwaardi ge plaats zijn toegekend. Het ver bond merkt hierbij op dat daar om meer dan tot nu toe het ge val is, aandacht zou moeten wor den besteed aan wetenschappe lijk onderzoek naar de gedragin gen van de mens in het verkeer alsmede de motieven en achter gronden. Tot de wensen die bij het ver bond overblijven behoren: inte grale verkeers-opvoeding op alle scholen, verbetering van de rij opleiding, verandering in de wij ze van het afleggen van het rij examen en verplichte keuring van motorvoertuigen. Op het gebied van de onder con trole van het verbond staande periodieke veiligheids-inspecties vermeldt het verbond een ver dubbeling van de inspecties in 1968 (1967: 72269, 1968: plus mi nus 160.000) en een uitbreiding van het aantal inspectie-stations tot 1300. (Van onze redactie buitenland) SYDNEY De Britse zangeres Marianne Faithfuïl, die woensdag in een ziekenhuis in Sydney is opgeno men nadat zij in haar hotel in elkaar was gezakt, is nog steeds bewusteloos. Volgens geruchten zou zij te veel verdovende middelen hebben ingeno men. Dit wordt echter door haar vriend Mike Jagger, een van de leden van de beatgroep Rolling Stones, ten stelligste ontkend. Beiden waren in Australië waar zjj een rol zouden spelen in een film.

de Stem | 1969 | | pagina 7