kort geding afvalwater Yersekenaren voor rechter met constructief idee Brand Hulst rSchelde van Gouy-i tot de Noordzee ehezs Lof van officier voor politie en brandweer Beveiliging wissel kantoren versneld In gesprek met Droog weer THTTT Mevr. J. Drijver- Meijlen MAANDAG Terug „Dat is de man" Dorus Kakebeeke gehuldigd in Kruiningen IJzendijke wil aftellende snelheidsborden IN IJZENDIJKE Invordering van erfpachtcanons niet opgeschort D'66 vraagt afschaffing van de leges Bedrijf voor 25 man officieel in gebruik In najaar begin bouw bejaardenhuis in Goes RECHTBANK: BRAND HULST Zeven jongens voor diefstal gearresteerd A. Lockefeer (directeur Milock) overleden Bibliotheek te Terneuzen wil uitbreiden DE STEM VAN ZATERDAG 12 JULI 1969 'ENTOONSTELLINGEN ILBURG archief: „Zeeland en de tse Synode" ws Museum: Schilderijen en Ihouwwerk van Herman Goe- en Cora van Citters ers en Els Hollabrandse huis (Vleeshal) 1017 uur isch werk van Picasso KZEE jerweeshuis: Nederlandse tiek ;erzaal Stadhuis: Beeldhouw. t en keramiek van Paul de ?ne NNA TER MEIDEN rm. Raadhuis: Werken van Jos en Baron R. de Meester de :enbrouck dskelder: Schilderijen van Bakker KENS ertijt 10—12 en 13—22 uur toonstelling DIVERSEN ELBERG latuur Walcheren, Molenwater ipend van 922 uur >IDIJKË c de Lozanne 20 uur gerensooiëteit GE le Vilder 15 uur leting St.-Cecilia IV ACHT J. Thijs 15 uur Kermisschieting 3T Leeraert-Nijs 15 uur Schieting ?PELDIJK Vernimmen 15 uur rmisschieting IDORPF, de Cock 15 uur Schieting de Block 15 uur Schieting EEL, FILM, CONCERT ENZ. HEUZEN xor 20 uur dagen van het geweld 14 jaar TBURG del 20 uur ry van de Kongo a.I. ,ST oscoopgebouw 20 uur n pistool voor Ringo 14 jaar 3SINGEN hambra 20 uur onvoorstelbare tocht a.I. DELBURG ty 20 uur gezegd, zo gedaan a.I. IT oscopen als onder vandaag fWERPEN oscopen als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN 1DELBCRG jksarchief: „Zeeland en de jrdtse Synode" ;euws Museum: Schilderijen a leldhouwwerk van Herman Got' er en Cora van Citters Èspers en Els Hollebrandse tadhuis (Vleeshal) 1017 uur rafiseh werk van Picasso RIKZEE urgerweeshuis: Nederlandse lastiek LST urgerzaal Stadhuis: Beeldhouw- erk en keramiek van Paul éf ruyne ANNA TER MUIDEN oorm. Raadhuis: Werken van Jos ut en Baron R. de Meester de etzenbrouck JIS aadskelder: Schilderijen "an rans Bakker DIVERSEN JPPELDIJK o Vernimmen 15 uur lermisschieting voor deze rubriek: tel. 01180- of Postbus 116 in Middelburg. [ORGEN, Zondag 13 juli ergen op Zoom: 3.00 en 15-26. isweeirt: 2.10 en 14.33; Made-Drim- len 5.40 en 18.03; Terneuzen 1-35 13.56; Vlissingen 1.04 en 13.28; meldinge 2.50 en 15.16. laandag 14 juli. lergen op Zoom: 3.45 en 16.08 is weert: 2.53 en 15.16; Made-Drim- len: 6.24 en 18.41; Terneuzen: 1 en 14.36 Vlissingen 1.44 en W-"°' meldinge 3.35 en 15.58; IET UIT MET IX JOLLY JUMPER ■STüM IS NIET VER WEG NOCHTEND E ER (Vervolg van pagina 1) ook by de Coöperatie in Hulst ge weest. Het kledingmagazijn van Wil- king bleek echter aantrekkelijker ze ker nadat men binnen poolshoogte had genomen. Nadat materiaal, o.m. snijbranders en een zuurstoffles in Den Haag wa ren opgehaald, toog men op zaterdag avond 5 april, de dag voor Pasen, aan het werk, om de brandkast waarin zich 60.000,— bevond, van zijn in houd te ontdoen. Om niet ontdekt te worden bouwden ze rond de brand kast een „tent" van rollen zeil, de kens en een paraplu. Spoedig moest men echter stoppen met het open- branden van de brandkast. De zuur stof, nodig voor het lassen, was op. De 'beslissing, die het drietal toen nam, was, zo merkte de president gis termiddag op, op zijn zachtst gezegd merkwaardig. Zij besloten om „even naar Den Haag te rijden om een gro tere fles op te halen. Zij voeren die zaterdagavond met de laatste boot van Perkpolder naar Kruiningen over en kwamen tot Bergen op Zoom. Daar moesten de drie onafscheide lijke mannen, de haperende auto die eigendom was van B. E., achterlaten. De reis naar Den Haag werd per taxi voortgezet. Eenmaal in het bezit van een nieuwe grotere fles zuurstof keerden zij gezwind, nu in de auto van E.'s schoonvader, via Antwerpen naar de „werkplaats" in Hulst terug. Korte tijd later ontstond de brand. E. vertelde, dat men nog had gepoogd het vuur te blussen o.m. door de twee keteltjes water, die zij gebruik ten om de lasdruppels af te koelen, op de vlammen te gieten, terwijl hij er ook zelf was „opgesprongen". Het hielp echter niets meer. De brand nam snel in omvang toe. Het drietal nam daarop de benen naar Den Haag. Uit de getuigenverklaringen van de rechercheur P. R. uit Den Haag bleek, hoe het drietal, na de sporen door de brand waren uitgewist, toch tegen de lamp liep. „Ik kreeg tips, dat er iets zou gaan gebeuren. Daarbij werden zelfs de namen van de drie genoemd. Na de brand kregen we opnieuw een tip. Toen ze bij een ruzie in een café betrokken raakten, konden wij ze „binnen" halen", aldus de recher cheur. De Haagse recherche ging toen onverdroten door met het onderzoek. Voor B. E. werd het al spoedig moei lijk te blijven ontkennen, o.m. omdat hij geen afdoende verklaring kon ge ven voor de aanwezigheid van zijn auto in Bergen op Zoom. Eerst had hij zijn collega-krakers tijdens de verhoren met X en Y aangeduid. Toen hij hoorde, dat ook B. B. had hekend, noemde hjj de namen. E. werd trouwens ook herkend door de matroos van de provinciale stoombootdienst J. S., aan wie een van de drie naar de dienstregeling had gevraagd, terwijl zij op weg wa ren om de nieuwe fles zuurstof op te halen. De matroos herkende niet de, zoals gezegd, strak ontkennende B. F. Deze had echter een voor hem zelf bijzonder vervelende vergissing ge maakt. By de confrontatie van de matroos, nota bene in burger, met de verdachte hoorde de verraste recher cheur, dat F. hem uit zichzelf een „dekknecht" noemde. Een andere getuigenis kwam van de chauffeur, die het drietal naar Den Haag had gebracht en er bij de con frontatie een meende te herkennen. Nadat hij op verzoek van de presi- van rechtbank F. nog eens goed had opgenomen, zei de getui gende chauffeur: „Ja, dat is de man". He rechtbank doet op 23 juli. uit spraak. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opge steld door het KNMI op vrijdag om 18.00 u.: voor namelijk droog, af en toe zon en ge matigd warm. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 10, min. temp.: van ongeveer normaal rot 3 graden boven normaal, max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, kant op een droge periode van minstens 12 uur: procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor maandag: aantal uren zon: i tot 12, min. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 12 dor: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De oester- en mossel-exporteurs, de firma Verwys-Janse en de firma Vette- Verhaart uit Yerseke, hebben in samenwerking met een deskun dige een plan opgesteld dat naar hun mening binnen vier dagen een eind zou kunnen maken aan de besmetting van het Oosterschelde- water. Dit plan werd kenbaar ge maakt door mr. Van Haersma Bu- ma uit Den Haag, tijdens een kort geding gisteren voor de arondisse- sementsrechtbank te Middelburg. Het kort geding was aanhangig ge maakt door de beide firmanten uit Yerseke tegen het waterschap „De Brede Watering" van Zuid-Beveland, dat volgens hen in gebreke was door besmet afvalwater te lozen in de Oosterschelde, waardoor de mossel- verwaterplaatsen te Yerseke zo ern stig zijn aangetast dat door het pro- duktschap voor vis- en visproduk- ten geen vergunning wordt verleend voor het verhandelen van mosselen uit deze besmette verwaterplaatsen. De mosselkwekers van Yerseke hebben thans een uitwijkmogelijk heid naar De Grevelingen, maar het verwateren van mosselen in dit ge bied biedt onvoldoende soulaas, zo menen zij. Dit werd ook nog onder streept door mr. van Haersma Buma. Hij stelde, dat de mossel uit De Gre velingen minder vers zou zijn omdat voor het vervoer naar Yerseke veel meer tijd nodig 'is. De Yersekenaren, dat bleek duide lijk uit het betoog van hun raadsman, eisten van het waterschap, De Brede Watering, onmiddellijke stopzetting van de afvalwaterlozing, maar tege lijkertijd wezen zij het waterschaps bestuur op een naar hun mening reële mogelijkheid het probleem op een ietwat galantere wijze op te los sen. Hun plan houdt in dat 60 procent van het afvalwater, dat nu door het waterschap via een stroomgemaal bij Kattendijke in de Oosterschelde wordt gebracht, langs een andere weg kan worden geleid, nl. langs het stuk persleiding, dat er reeds ligt vanaf de zuiveringsinstallatie bij Goes in de richting van het Goese kanaal Door een buis van ongeveer <00 meter lang, zou een verbinding tot stand kunnen worden gebracht tus sen dit stuk persleiding en het ka naal. Op deze wijze zou een nieuwe afvoerroute kunnen ontstaan. De an dere 40 procent van het afvalwater zou, aldus het plan, kunnen worden afgevoerd, door het huidige ontwa- teringskanaal dat vla Kloetinge naar Kattendijke gaat. Het afbraakproces van de bacteriën in het water kan dan aldus de op vatting, aan beide kanten op vol komen natuurlijke wijze plaatsvin den, waardoor van verontreiniging geen sprake meer is. Vier dagen zouden in totaal nodig (Van onze correspondent) KRUININGEN De 83-jarige Do- kus Kakebeke is gisteravond op groot se wijze gehuldigd in zijn woonplaats Kruiningen. Deze vitale heer heeft de afgelopen zaterdag te Hoorn het Nederlandse kampioenschap omroe per behaald. Dit was een reden om hem vrijdag avond, voorafgegaan door de kon. har monie EMM, in een open auto door het dorp te voeren. Voor het gemeen tehuis werd hij toegesproken door burgemeester A. Schipper, die hem van harte complimenteerde met het behaalde succes. De heer Lako, voor zitter van de plaatselijke VW-afde- ling Hansweert-Kruiningen, deelde hem mee, dat hij was benoemd tot ere-lid van deze afdeling en bood hem tevens een foto aan waarop hij als dorpsomroeper te zien is. De heer Kakebeke gaf nogmaal een staaltje van zijn kunnen, waarmee hij het landskampioenschap heeft behaald. Hierna volgde een receptie ten ge meentehuize. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Op voorstel van wethouder Van Rijen zal de raad van IJzendijke zich tot de provinciale wa terstaat wenden met het verzoek een aftellende snelheid in te stellen op de rijksweg bij IJzendijke. Wethouder Van Rijen herinnerde aan het recente ernstige verkeerson geval op deze weg waarbij een Bel gische automobilist het leven verloor. Hij noemde de bocht waar meerdere ongelukken zijn gebeurd, zeer on overzichtelijk door de naburige boom gaard. Ook is deze weg voor het he dendaagse verkeer te smal geworden. De borden met aftellende snelheden van 100 tot 70 km zouden moeten staan tussen Parkzicht en het huis van de heer Salomé. Aan provinciale waterstaat zal ook worden verzocht verkeerslichten te plaats bij de kruising Tivoli en Park zicht. Bij filevorming op de rijksweg moet het verkeer op de aansluitende wegen vaak lange wachttijden maken voordat het kan invoegen ofi overste ken. zijn voor de aanleg van een verbin dingsbuis. Er zouden bovendien zeer weinig kosten aan verbonden zijn. In zijn betoog wilde de heer Van der Weel. aantonen dat het water schap geenszins een onrechtmatige daad beging door het afvalwater uit de gemeenten Goes en 's-Gravenpol- der te lozen in de Oosterschelde. Stopzetting van deze lozing zou vol gens hem catastrofaal zijn. Mr. Haersma dacht er anders over. Hij zei o.m.: „Ik vind dat er zo langzamerhand genoeg is gepraat. Ik vind het tijd dat er eens iets gedaan wordt. Niemand wil de verantwoor delijkheid dragen omdat de financiële oonsequenties te groot zijn." Een uitspraak in deze uiterst ge compliceerde zaak wil de President van de Rechtbank mr. P. van Empel pas geven op donderdag 17 juli a.s. Woensdagavond zal door het col lege van b. en w. in Goes de ge meenteraad voorstellen over te gaan tot de bouw van een chloreringsin- stallatie, waardoor met spoed aan de besmetting van het afvalwater een eind kan worden gemaakt. (Van eèn onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad van IJzendijke gisteravond besloten de in vordering van de nieuwe erfpacht canons, waarover veel te doen is ge weest, niet op te schorten. De werk groep, ingesteld door een groot deel der erfpachters, had hierom verzocht. Ook besloot de raad voorlopig niet over te gaan tot intrekking van zijn besluit waarbij de nieuwe grondprij zen zijn vastgesteld. De raad was met b. en w. van me ning, dat intrekking van het besluit tot vaststelling van de nieuwe grond prijzen pas in overweging kan wor den genomen als het gemeentebestuur de beschikking heeft over nieuw fei tenmateriaal. Mocht blijken dat de nieuwe gegevens niet voor 1 novem ber, de vervaldatum van de erfpacht canons, beschikbaar zijn, dan zal de raad een beslising nemen over op schorting van de invordering der erf pachtcanons. De voorzitter, waarnemend-burge meester Den Boer, deelde mee dat b. en w. een gesprek hebben gehad met een deputatie van Gedeputeerde Sta ten over de erfpachtkwestie, waar over in de tweede kamer vragen zijn gesteld door de KVP-ers Dusarduijn en Nelissen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat het uiteindelijk tot een redelijke en bevredigende oplossing zal komen wat betreft de eventuele ehrziening van de erfpachtcanons. Mocht de hertaxatie van de erf pachtgronden daartoe aanleiding ge ven, dan zal de raad zonder twij fel overgaan tot intrekking van zijn besluit tot verhoging van de erf pachtcanons. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het bestuur van de po litieke party Democraten '66 zal de colleges van b. en w. van Hulst en Terneuzen een brief schrijven, waar in wordt verzocht de gemeenteraden een voorstel te doen de leges op pre adviezen en notulen van raadsverga deringen te laten vervallen. Naar aanleiding van de klacht van het bestuur van D'66 in Zeeuwsch- Vlaanderen, dat de gemeente Ter neuzen 175,vraagt voor elk pak raadsstukken (agenda, pre-adviezen en notulen) deelt de heer M. de Vos, loco-burgemeester van Terneuzen, het volgende mee. Volgens de legesver ordening bedraagt de prijs van een jaarabonnement op de raadsagenda met bijbehorende voorstellen 75,-. Een abonnement op de notulen kost eveneens f 75,-. Het is op grond van de legesverordening niet mogelijk hiervan af te wijken. De heer De Vos wijst erop, dat het publiek, dat de Terneuzense raadsvergaderingen bezoekt kosteloos kan beschikken over de agenda met bijbehorende stukken. Dat geldt uiteraard ook voor bestuursleden van D'66, die de raads vergadering willen bijwonen, zo voegde hij er aan toe. Hulst vraagt voor de stukken twee gulden per bladzijde. D'66, dat aan de gemeenteraadsverkiezingen wil deelnemen in Zeeuwsch-Vlaanderen, wil graag de beschikking hebben over die pre-adviezen en notulen van de raadsvergaderingen. De partijkas van de Democraten is echter niet zo goed gevuld, dat de gevraagde bedra gen betaald kunnen worden. Het be stuur van D'66: „Wij hopen nu maar, dat de twee colleges op onze sugges tie willen ingaan. Onze leden, die de vergaderingen van de twee gemeen teraden willen volgen, kunnen moei lijk zonder die stukken. En boven dien in Axel kregen we de no tulen en pre-adviezen wel voor niets." SSfSlPSM (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De directie van de NV Grenswisselkantoren in Am sterdam heeft, naar aanleiding van de recente overval op het wissel kantoor in Eindhoven, besloten de beveiliging van haar vijftig bykan- toren in heel Nederland, sneller uit te voeren dan aanvankelijk de be doeling was. Voo-r twaalf van de minst bevei ligde kantoren zal deze beveiliging op zeer korte termijn haar beslag mocfem krijgen. Op de eerste plaats zullen de wisselkantoren, voorzover ze dat nog niet hebben, een balie krijgen beschermd met kogelvrij glas- De kluizen van de kantoren waren al beveiligd, maar het. is gebleken dat de balies zonder kogelvrijglas de kwetsbare punten van de wissel kantoren zijn- De NV Grenswisselkantoren denkt dat binnen een a twee jaar alle vijftig bijkantoren totaal beveiligd zijn, dug niet alleen met kogelvrij glas maar ook met, bijvoorbeeld, directe alarmlij nen naar de politie, TV-monitoren en andere veiligheids zaken. Er is een bedrag van ver schillende tonnen mee gemoeid. (Van onze correspondent) BAARLAND Aan de oud-Dierik. polderweg te Baarland heeft de waar nemend commissaris der koningin in de provincie Zeeland, de heer Rï. J. v. Poelje door 'n druk op de knop van de bedrijfshoornclaxon het nieuwe gebouwencomplex van Suyerbrothers en v. d. Vqver N.V. officieel in ge bruik gesteld. Het bedrijf ligt vlak bij de Wester- schelde, heeft een oppervlakte van 5,5 ha. waarvan 3000 m2 is bebouwd met o.a. een verkeerhal, een schilloods en een cantine. Er zullen voorlopig 25 man kunnen werken hetgeen men hoopt uit te breiden tot 80 a 90 man. Voorlopig zal men er enkel uien gaan verwer ken. Het ligt in de bedoeling dit uit te breiden tot bloemkool, aardbeien, frambozen, augurken, bessen, prui men en appelen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Verwacht wordt, dat in oktober van dit jaar nog begonnen zal worden met de bouw van een nieuw bejaardenhuis in Goes Er is een schrifteiyke toezegging, dat het werk in ieder geval kan starten in januari volgend jaar. Het bejaarden huis met de naam „Gasthuis" wordt geplaatst tussen de Oostsingel en de Kievitlaan. Aan de kant van de Heernisse- weg wordt een dertigtal flatjes ge bouwd. De ingang van het gebouw komt aan de Kievitlaan. De kosten van de bouw wonden geraamd op ongeveer zeven miljoen gulden, in clusief de inventaris. Zoals bekend is in het oude gasthuis thans het stadskantoor gevestigd. De 218 bediden die het tehuis krijgt, zijn reeds alle toegewezen. Bovendien is er nog een wachtlijst. Het gebouw dat ontworpen is door architekt J. A. de Bruyne te Goes, hrijgt de volgende ruimten: 105 éénpersoons kamers, 10 tweeper soons kamers, twee isoleerkamers, 15 kamers voor poroneel en 30 af zonderlijke flatjes voor echtparen, die zelfstandig wonen. Tien bedden zijn voor zieken bestemd. Er komen vier logeerbedden- In totaal zal het ge vouw 218 bediden tellen, met inbe grip van de verpleegsterskamer. Het bejaardenhuis, dat zeven ver diepingen telt, wordt uitgerust met twee liften, een voor personenver voer en een voor voedseltransport. Elke kamer wordt voorzien van een keukentje en een gerieflijk balkonne tje. In elke woonlaag zal een re creatieruimte te vinden zijn Op het zuiden is een terras geprojecteerd. Tenslotte is nog gedacht aan biljart kamers, een toko en oen aula, die tevens dienst kan doen als kerkzaal. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De officier bij de arrondissementsrechtbank te Mid delburg, mr. T. Lebret, heeft vrydag het brandweerkorps van Hulst en de vier assisterende korpsen uit de om geving gecomplimenteerd voor de wijze, waarop zij zijn opgetreden by de grote brand in het warenhuis van Wilking in Hulst op eerste paasdag van dit jaar. Mr. Lebret uiitte deze waardering aam het begin vain zijn requsitoir te gen de eerste van de twee Hagenaars, die vrijdagmiddag te Middelburg te recht stonden op beschuldiging van poging tot inbraak in het warenhuis, waardoor de brand ontstond. (Zie ook elders in dit blad). „Deze zaak heeft ook laten zien, dat bij de huidige constellatie - nu een verdere herstructurering van het politieapparaat nog geen feit is - er toch reeds door niet minder dan vijf politiediensten voortreffelijk kon worden samengewerkt. Daardoor kon dez einbraak het enige spoor was aan vankelijk slechts een „winkelhaak" in de brandkast, toch in zo korte tijd worden opgelost", aldus de officier. Ook de president van de rechtbank mr. P. van Empel, had eerder blijk gegeven van zijn waardering voor de wijze, waarop het onderzoek was ver- (Van onze correspondent) VLISSINGEN Te Vlissingen zijn zeven minderjarige jongens gearres teerd voor het plegen van diefstal bij de firma L. aan de Nieuwendijk. Zes van de jongens zijn reeds eerder bij een serie diefstalen betrokken. Zij zullen maandagmiddag voor de offi cier van justitie in Middelburg wor den voorgeleid. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Schelde, machtige zeearm aan de mon ding, begint ergens in Frankrijk als een slootje. Vol eerbied voor dit kleine, maar zo belangrijke be gin heeft men rond die prille plaats, in het Noordfranse heu vellandschap, een fraai muurtje gemetseld, en daarin zelfs een ge denkplaat met Latijnse tekst aan gebracht. Vertaald luiden die zin nen: Heldere bron der Schelde! Gelukkig uw lot! Aan gewijde grond ontstromend Bespoeld en verrijkt gij het ede le België En zoveel roemruchte steden kussende Stroomt gij zwanger (van sche pen) de zee in. Deze tekst is ook te lezen op een tentoonstelling getiteld „De Schelde van Gouy tot Noordzee", en ingericht zoals gemeld door het documentatiecentrum Zeeuws Del tagebied, die van 14 juli tot 16 augustus te zien is in een der za len van het Abdijcomplex te Mid delburg. De expositie, artistiek „geor dend" door de Middelburgse kun stenaar Nico van den Boez, toont vele aspecten van de rivier, histo rische, geografische, biologische en nautische bijzonderheden en feiten. Veel aandacht wordt be steed aan de politiek zo belangrij ke rol die de Schelde en dan vooral natuurlijk tussen de noor delijke en zuidelijke Nederlanden heeft gespeeld. Zoals bekend werd de Schelde rond 1600 voor de scheepvaart gesloten.De Noord nederlanders handhaafden die toe stand koppig tot aan het begin van de vorige eeuw (de hereni ging van Noord en Zuid door ko ning Willem 1). Na de hernieuw- de scheiding van de Nederlanden bracht eerst het tnactaat van 1839 een zekere regeling. Daarover is het nodige te zien op de tentoonstelling, maar ook over de beroering die werd ge maakt in de jaren '20 door de on derhandelingen tussen Nederland en België, over een Schelde-Rijn- verbimding. Befaamd is uit die jaren het door P. C. Boutens ge dichte „Nieuw Zeeuwsch Geuzen lied", n.a.v. het zogenaamde Ne- derlandsch-Belgisch Verdrag. In deze „hoek" van de tentoonstel ling ligt ook de verhandeling „Richtlijnen voor 'n Nederl.-Bel- gische overeenkomst" waarmee de auteur voor het eerst enige be kendheid in den lande kreeg. De naam van de schrijver: de heer ir. A. A. Mussert. De geschiede nis van de Schelde, door de Ro meinen „Scaldis" genoemd gaat terug tot een zeer ver verleden. Zorgvuldig onder een vitrine zijn de sporen van dat verre verleden neergelegd. De tentoonstelling is echter met opzet een niet uitsluitend histori sche. Er zijn ook vele actuele za ken te zien, zoals een model van een zoetwaterfabriek. te Ter neuzen, en zelfs te horen, zoals de „marifoon" radio voor kor te afstand van het Nederlands loodwezen in Vlissingen. Veel aandacht krijgt ook de visserij op de Schelde. Vooral de modellen van de visschersohepen zijn een lust voor het oog van de liefheb ber. In het kader van de tentoonstel ling, zal de heer M. de Bruin, adjunctbibliothecaris van de pro vinciale bibliotheek, op vrijdag 18 juli om 8 uur 's avonds, een le zing geven over het onderwerp: van de tentoonstelling. Deze bij eenkomst zal plaatsvinden in de bovenzaal van 't gebouw Abdij Elf. De expositie die niet officieel wordt geopend, is toegankelijk steeds van maandag tot en met (Van een onzer verslaggevers) HULST Gisternacht ig in Lei den de heer A. A. S. Lockefeer over leden. Hij was technisch directeur van de fabriek Milock. Dhr. Locke feer die zesenveertig jaar oud was, moest vorige week een zware hart operatie ondergaan. De week na de operatie hebben zich enkele compli caties voorgedaan aan de gevolgen waarvan hij overleed. De heer A. Lo ckefeer die onder andere zitting had in het schoolbestuur van de Hulster Ambacht- en Huishoudschool, was de eerste medewerker van zijn vader Emile Lockefeer, die de fabriek Mi lock oprichtte. Mede onder de lei ding van de heer A Lockefeer werd de fabriek na de oorlog uitgebreid. richt. Mr. Van Empel, die zijn loveincle woorden sprak tot de wachtmeester G. de K. uit Clinge, die betrokken was bij het onderzoek in Hulst, en in deze zaak als getuige optrad, zei, dat aanvankelijk de „draad" bij de grens was afgebroken. Vooral door de sa menwerking met de Haagse reoher- che kwam er echter spoedig licht in deze zaaik. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ruimte vraagt het bestuur van de stichting Verenig de Openbare Leeszaal en Biblio theek Terneuzen voor zijn biblio theek. De stijgende aantallen lezers, zo wel in de centrale als in het filiaal te Sluiskil, maken een uitbreiding van het boekenbezit steeds noodza kelijker. Bovendien zou het bestuur aan de bibliotheek graag een disco theek toevoegen. In het jaar 1968 steeg het aantal lezers, aldus het bestuur in zijn jaarverslag, mt 19,3 procent ten op zichte van 1967. Het totaal aantal le zers kwam daarmee oD 2900. Deze lezers lazen tesamen 111.600 boeken dat wil zeggen 38 boeken per lezer. Het boekenbezit steeg met 25 pro cent (3322 boeken). Het filiaal te Sluiskil boekte ook belangrijke vorderingen. Het aan tal uitleningen een volwasse nen en aan de jeugd werd verdub beld. De bejaardenbiliotheek flo reert uitstekend. Hoewel getracht werd de be jaarden, die daartoe in staat wa- reert stekend. Hoewel getracht werd de bejaarden, die daartoe in,staat wa ren, te bewegen naar de bibliotheek te komen geven zij er echter de voor keur aan om in het eigen tehuis hun keuze te maken. Zesenveertig pro cent meer boeken werden, door de ou den van dagen gelezen. (ADVERTENTIE) KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHINES UEBHERR NEDERLAND N V 020-946287' AMSTERDAM „ALS ik naar de stad moet voor bood schappen ben ik op de fiets zeker een half uur onderweg. Dat betekent voor heel veel vrouwen in Terneuzen-Zuid een grote handicap, vooral voor hen die nog met kleine kinderen zitten", zegt mevrouw J. Drijver-Meijlen. Zij woont aan de Berliozhof, de zuidelijk ste straat van Terneuzen. ,VOOR de dagelijkse kleine bood schappen zijn we wel aangewezen oj de rijdende zelfbedieningswinkel die hier een keer per dag komt. Meestal winkelen we op zaterdag of vrijdag> in Axel waar de winkels 's avondi open zijn. Maar het blijft natuurlijk vervelend, dat je hier geen winkels in de buurt hebt. Ik hoop dat het winkelcentrum bij de Alvarezlaan gauw klaar komt. Een supermarkt is tenminste een goed begin. MEVROUW Drijver beschikt niet ovei een auto om in de Terneuzense bin nenstad boodschappen te doen. Haar man werkt in Gent. Ik moet dus wel óf lopen óf op de fiets en zo zal het de meeste vrouwen in de nieuwe woonwijken wel vergaan". EEN van de noodzakelijkste voorzie ningen die in Terneuzen-zuid moeten komen, is volgens haar een apotheek". Voor spoedrecepten ben je aangewe zen op kennissen die ze dan willen wegbrengen. Maar het blijven na tuurlijk noodoplossingen". OVER het wonen op zichzelf in Ter neuzen-zuid heeft mevrouw Drijver geen aanmerkingen. „Het is een leu ke wijk met goede woningen". Als we haar vragen welk soort win kels zij het liefst dichtbij in de buurt wil hebben, heeft zij niet veel be denktijd nodig. Dat zijn in de eerste plaats een kruidenier, dan een apo- theek, een slagerij en ja, ook een leu ke boetiek". MISSCHIEN dat de bouwers van nieu we woonwijken ook eens met de wen sen van huisvrouwen rekening kun nen houden op dit gebied.

de Stem | 1969 | | pagina 3