Tour in cijfers Guido Reybroeck snelste sprinter „ACHTERVOLGING LIGT ME NIET..." Van kilometer tot kilometer tour de france Beslissend Geldbuidel .REVEL Algemeen klassement Algemeen ploegenklassement DOOR Peter Heerkens Algemeen bergklassement Ronde van Ulvenhout 19 DE STEM VAN ZATERDAG 12 JULI 1969 23 1Ae RIT 234.5 ki 13-7-1969 15e Rl 18.5 km Clermont Bedorieirr' Giowjo/j. «V Mozatnet ^©-^"S^LflGRANDi OTTB #13-7 1. Reybroeck (Belg. Driessens) 187,5 km in 5 uur 48 minuten 54 seconden (met bon. 5.48.34), 2 Janssen (Ned. Geminiani) z.t. (met bon. 5.48.44), 3 Leman (Belg. Schotte) z.t. (met bon. 5.48.49), 4 Ottenbros (Ned. Vissers), 5 Dancelli (It. Albani), 6 Zandegu (It. Pezzi), 7 Karstens (Ned. Plaud), ïBerland (Fr. Geminiani), 9 Jimenez (Sp. Langarica), 10 Beugels (Ned. Magne), 11 Riotte (Fr. Magne), 12 Van Springel (Bel. Cools), 13 Guerra (It. Pezzi), 14 Van den Berghe (Bel. Driessens), 15 Schutz (Lux. Alband), 16 Swerts (Bel. Driessens) alen z.t. ais Reybroeck 5.48.54 17 Galdos (Sp. langarica) 5.49.02, 18 Getnet (Fr. Mag ne) 5.53.33, 19 Hobam (G.Br. Magne), 20 Van der Flaas (Bel. Vissers), 21 Mintjens (Bel. Driessens), 22 Pingeon (Fr. Plaud) 23 Guyot (Fr. Stablinksy) 24 Coulon (Bel. Schutte), 25 Wright GBr.) Geminiani) 26 Wagtmans (Ned. Vissers, 30 Gimondi (It. Pezzi) 32 Merckx (Bel. Driessens) 33 Altig (W.Dld. Pezzi) 37 Poulidor (Fr. Mag ne), 64 Dolman (Ned. Vissers), 72 Haast (Ned. Vissers) allen z.t. als Hoban 5.53.34. 1 Merckx (Bel, Driessens) 63.51.04; 2 Pingeon (Fra, Plaud) op 7.11; 3 Gi mondi (Ita, Pezzi) op 7.14; 4 Pouli dor (Fra, Magne) op 11.09; 5 Gan- darias (Spa, Langarica) op 12.11; 6 Wagtmans (Ned, Vissers) op 13.35; 7 Vianelli (Ita, Albani) op 16.50; 8 Van Springel (Bel, Cools) op 18.22; 9 Schutz (Lux, Albani) op 20.29; 10 Galera (Spa, Machain) op 21.21; 11 Galdos (Spa, Langarica) op 23.37; 12 Letort (Fra, Plaud) op 25.02; 13 Panizza (Ita, Pezzi) op 27.06; 14 Van bnpe (Bel, Stablinski) op 30.15; 15 Agostinho (Por, Caput) op 31.34; 16 Castello (Spa, Langarica) op 33.23; 17 David (Bel, Schotte) op 33.33; 18 Janssen (Ned, Geminiani) op 34,29; 19 Lopez-Rodriguez (Spa, Machain) °P 37.51; 20 Dumont (EYa, Plaud) pp 41.07; 21 Theilliere (Fra, Stablims- ri) op 42.23 22 Gutty (Fra, Caput) op 43.06; 23 Momene (Spa, Machain) °P 416.09; 24 Harrison (GBr, Ca put) op 49.11; 25 Gabica (Spa, Ma- nam) Op 49.34; 60 Dolman (Ned, Vis sers) op 1.37.22; 62 Van der Flaas Belg, Vissers) op 1.40.29; 67 Beugels Ned, Magne) op 1.46.03; 69 Haast Ned, Vissers) op 1.46.39; 83 Karstes Ned, Plaud) op 1.53.48; 88 Ottenbros 'Ned, Vissers) op 1.57.47. Ploegenklassement 1 Driessens (Reybroeck, Van den Berghe, Swerts) 17.26.42 2 Magne 1031.21 3 Geminiani 17.31.22 35 pl.) 4 Pezzi z.t. (49 pl.) 5 Albani z.t. (63 Pt) 7 Vissers 17.36.02. 1 Langarica 194.00.06 2 Plaud 194. io) ,„3.Driessens 194.01.30 4 Machain 19618 4 5 PeZZi 194'20'23 13 Vissers Bergklassement (Van onze speciale verslaggever) LA GKANDE MOTTE Aan het einde van een uitermate merkwaardige werkdag was Jan Janssen bek-af. Moe, lang hijgend, leunde hij tegen een volgiwagen en liet gelaten toe hoe een van de ver zorgers zijn bril af nam en een washandje over het stoffige gezicht veegde. „Die wind", stotterde Janssen, „die wind was gemeen. Jongens wat was die wind gemeen". Tweede was hij geworden, Jan Janssen, en het viel hem eigenlijk nogi mee. In de 17-mans kopgroep, ruim 25 kilometer voor de finish in het stoffige La Grande Motte ontstaan, bevon den zich immers pure sprinters. Renners met een reputatie zoals Leman, Dancelli en Reybroeck, Er waren wel enkfile pogingen om te proberen in hoeverre het werkelijk ondoenlijk was en die ervaring en heit antwoord kregen de vluchters al bin nen enkele honderden meters. Ferdi nand Bracke bijvoorbeeld bracht het niet verder dan een aantal te ver waarlozen seconden en een kopgroep met onder andere Jan Janssen en Harm Ottenbros (beiden zouden ook in de finale present zijn) kom er even min een succesnummer van maken. Daarna voerden enkele overmoeddgen nog een solo op of verzamelden zich in mini-groepjes om zonder uitzon dering tot de ontdekking te komen, dat er inderdaad geen beginnen aan was. Dicht bij elkaar, zij aan zij en wiel aain wiel, tornde de 95 overgebleven renners in deze Tour toen op tegen de mistral, die bijna de adem afsneed en het stof met woeste kracht in de gezichten blies. Pas na een ingreep van de Tourorganisatie (die in paniek geraakt door het lage tempo waar de mistral verantwoordelijk voor was het tijdschema enigszins bedreigd zag en daarom overging tot een sne,lhedds- actie tijdens een geïmproviseerde neutralisatie) durfde de karavaan weer te denken aan ontsnappingen. De doorkomst op de Cote de Peypin (4e categorie) was 1 Raymond Fr.) 3 Pit. 2 Anni (It.) 2 pnt. 3 Leman (Bel.) j. pnt. (tv (Bel. 89 pnt. 2 Pingeon u) 68 pnt. 3 Galera (Sp.) 51 pnt. 443d?™5 (Sp.) en Gimondi (It.) tamsT1' "fascaro (Sp.) 43 pnt. 7 San- tamarma (Sp.) en Gutty (Fr.) 30 pnt. (FrO^pnt^61'5 26 Pnt" 10 Poulidor Puntenklassement 2 W^kx 150 pnt" 2 Janssen 94 pnt. 5 SmanS 93 pni 4 Gimondi 88 pnt. 7 w!n?S«79 Pnt 6 PinSeon 68 Pnt- Dancelh 67 pnt. 8 Altig 59 Dnt 9 Zandegu 56 pnt. 10 Poulidor 52 pnt. HARM OTTENBROS ....beste Willem H'er iedereen groot was maar 't meest van alle bij Jan Janssen, en het was niet moeilijk raden waarom. De laatste kilometers naar La Grande Motte gre pen Merckx' knechten aan om hun collega's in de kopgroep - Janssen in cluis - moet te maken tot ze genoeg verzwakt waren. Steeds kon men ze op de kop vinden en het betekende dat degenen die - zoals dat in het jargon heet, „over hun heen wilden", zich murw reden op de wind. Met die taktiek ook, door de laatste winnaar Guido Reybroeck trots een welke laatste won. Jan Janssen finishte meteen na hem en het was een aardig teken van herstel. De rit naar La Grande Motte eiste namelijk alle kracht die opgebracht kon worden want over het 187,5 kilometer lange parcours blies de mistral. „Het was", zei Evert Dolman alsof je tegen een muur opfietste, achter in het peloton had je er weinig last van maar kwam je iets naar voren dan kreeg je tik na tik". De intens zure 'wind honkte zonder ophouden tegen het peloton dat niet alleen de zin voor hard werken er door verloor, maar bovendien het ongelijke en daardoor het nutteloze van de strijd met die onzichtbare tegen stander inzag. „geslaagd staaltje van puur profes sionalisme" genoemd, ging de over winning in het al te winderige La Grande Motte naar Faema dat de geldbuidel weer aardig gevuld zag. Met zijn tweede plaats toonde Jan Janssen zich niet geheel ontevreden. „Ik kon tevoren berekenen dat het een moeilijke zaak zou worden met zoveel specialisten bij elkaar. Toen bovendien de Faema's een handige taktiek gebruikten, wist ik dat mijn kansen nog meer daalden". Van de andere Nederlanders kwam Harm Ottenibros als zesde over de lijn. „Het was een linke sprint met een gevaarlijke zijwind. Ik reed ge makkelijk, maar in de finale met een stelletje gerenommeerde spurters was ik natuurlijk nergens". En Gerben Karstens, zevende: „in die jacht met Dancelli en Reybroeck heb ik zoveel moeten geven dat ik in die finale wat te kort kwam. Het had me teveel krachten gekost". Als laaste, tiende, van de Neder landse vertegenwoordiging, stond Ed dy Beugels in de uitslag. „Ik heb hard gewerkt om die voorsprong te houden maar dat heeft geen enkele invloed gehad op mijn krachten in de eind sprint. Met renners als Reybroeck, Janssen, Leman en Dancelli bij je weet je je tevoren geklopt. Ik heb na tuurlijk wel geprobeerd te redden wat er te redden viel en daarom koos ik het wiel van Janssen. Dat deden, Ottenbros en Karstens trouwens ook. We wisten dat Jan nog steeds snel is en bovendien dat hij als geen ander gebrand was op de overwinning, om de inzinking van de Bergetappes goed te maken". Maar, het lukte Jan Janssen niet. In La Grande Motte steunde hij moe „ik moest er eerst nog een paar terug pakken voor ik kort bij Reybroeck kwam. Toen was het te laat. En dan die wind. Afschuwelijk. De mistral woei nog steeds en de karavaan was er moe van. In La Grande Motte eindigde een rustbelo- vende dag met een hijgend peloton. Opnieuw lag het beslissende mo ment bij het Miko-sprintje waar Beu gels en Riotte (als respectievelijk vierde en vijfde doorgekomen) hun snelheid hoog hielden en daarmee de finale - op 45 km van La Grande Mot te - in luidden. De eersten die heil zagen in de ontsnapping van Beugels en Riotte waren Van Springel en Van den Berghe. Ze achterhaalden het duo binnen 1 km en dat bleek het sein tot een massale poging om in deze vlakke etappe goed te maken wat in de bergritten verspeeld was aan etr en naam. Erland, Schutz, en Galdos kwamen bij, waarna Ottenbros in gezelschap van Zandegu, toen Janssen met Perurera, vervolgens Jiminez, Swerts en Leman en tot slot Karstens, Rey broeck en Dancelli. Het was een merkwaardig gezelschap op deze merkwaardige dag, want ofschoon men wel ingesteld kon zijn op een aanval van de niet-klimmers die hier hun kans kregen om de gedeukte re putatie weer wat op te trekken, be vonden er zich opvallend veel sprin ters in de kopgroep. „Te veel", oor deelde Jan Janssen met een zuinige glimlach na de zware spurt op de brede boulevard van La Grande Mot te. Een ander in het oog springend feit was het aamtal Nederlanders dat at tent op de slag reageerde, in totaal vier: Beugels, Janssen, Karstens en Ottenbros. Bijna was de score zelfs op vijf gekomen, want aan de finish vertelde Eef Dolman: „Ik ging gelijk met Dancelli weg. Hij sprong als al lerlaatste en ik had zijn wiel. Plotse ling zat Spruyt naast me en die keek onverwacht over zijn schouwer naar achteren waarna hij als reactie van zijn lijn afweek. Ik moest ale moei te doen om niet te vallen en ik kon het redden door de berm in te sturen. Het groepje met Dancelli, Karstens en Raybroeck was toen te ver weg. Ik kon ze onmogelijk achterhalen". Het laatste saillante detail dat de vluchtersgroep inhield: er namen drie ploeggenoten van Eddy Merckx deel aan de ontsnapping. Reybroeck, Van den Berghe en Swerts. Ze vormden een hecht team dat de rest bekwaam afremde in de zucht naar een over winning die vanzelfsprekend bij Op de foto gaat de Belg Reybroeck zegevierend over de finish gevolgd door Jan Janssen en de Belg Leman. (Van onze speciale verslaggever) La Grandemotta- Antonin Magne staat bekend om zijn gevatte ant woordden. Gisteren had de Mercier- ploegleider er weer een klaar toen hem gevraagd werd of hij met zijn 65 jaren niet van plan is om gelijk met de terugvallende Poulidor pen sioen te nemen. Magne: „Ik ben helemaal niet het type van een ach tervolger". Andres Gandarias wacht met be langstelling af voor welk bedrag hij na de Tour deel kan nemen aan de criteriums. Voor de ronde kreeg hij ongeveer 900 gulden per wedstrijd, „maar", meent Gandarias niet ten onrechte, „ik ben al zoveel in de pu bliciteit geweest door mijn prestaties in de Tour, dat er eigenlijk nog wel wat bij mag. Volgende week komt zijn manager Daniel Dousset in de Tour en dan zal Gandarias het we ten. Edouard Delberghe van de ploeg Solonor is een van de grootste vete- Een aantal Tour-renners in actie tijdens de neutralisatie, die nodig was door de mistral ranen in deze Tour. Hij rijdt zijn ne gende ronde en zonder aarzelen zegt Delberghe dat het zijn gezelligste is. „Nu ik wat ouder wordt kan ik tofch niet meer met de eersten mee. Einde lijk heb ik eens tijd om het land schap te bewonderen. Dat was er nooit bij. Ik kan de harde strijd niet meer opbrengen, zodat er nu gele genheid is om te kijken naar wat er huiten de karavaan gebeurt. Ik moet zeggen dat het de moeite waard is." Een uitspraak van Schutz: „Ik heet Eddy zoals Merckx, maar het zou beter zijn als ik Merckx was zoals Eddy". En nog een uitspraak over het Belgische fenomeen, afkomstig van Raymond Poulidor: „Hij is net een klok die steeds maar voor loopt en. die je nooit op tijd kunt krijgen". Zondag wordt er in Reval een wielerwedstrijd gereden door de ca tegorie „tourjournalisten" en „vol gers". Het parcours van de tijdrit (18,5 km) moet twee keer gereden worden. De rondeartsen hebben la ten weten, dat er géén dopingcontrole zal zijn. Bij de aankomst in Aubagne, trof de Tourkaravaan een oude bekende: Louis Rostollan ex-knecht van Jac ques Anquetil. Rostollan verdient mo menteel zijn kost als ambtenaar van sportzaken van de stad Marseille. „Rijk wordt ik er niet", zei Rostol lan, maar ik heb wel veel vrije tijd". In het geldklassement is Willem II verder afgezakt en prijkt nu als achtste van de 13 ploegen. De stand: 1. Faema f 40.057,50, 2. Salvarani f 15.167,50, 3. Fagor f 10.455,-, 4. Molte- ni f 10.143,75, 5. Peugeot f 9.011,25, 6. Kas f 8.790,-, 7. Flandria f 8.688,75, 8. Willem II f 8.664,75, 9. BIC f 7.237,50 10. Frimatic f 4.931,25, 11. Mann f 4.672,50, 12. Mercier f 4.237,50, 13. Solonor f 2.452,50. Ondanks de felle, harde wind in La Grandemotte, voerden de motor acrobaten die iedere dag bij de aan- komstlijn hun kunsten vertonen, ook gisteren het snectaculaire nummer op. Het was gezien de barre weersom standigheden een bijzonder knap staaltje en daarom ontstond er on der de artiesten dan ook grote hila riteit toen een van hun op het par keerterrein bij het afstappen deed wat bfj het opvoeren van het num mer voorkomen kon worden: vallen. Theoretisch is het mogelijk dat Merckx, Gimondi, Janssen, Poulidor, Wagtmans en alle anderen die op de laatste dag van de Tour een tijdrit rijden in de gevangenis terecht ko men. Per 1 juli is in het district Pa rijs een wet van kracht geworden, 0 km 95 renners beginnen aan de rit naar La Grandemotte. 2 km Zandegu: lekke band. 3 km Bracke demarreert en wordt teruggehaald. 18 km Doorkomst op de enige col van gisteren, de Cote de Peypin: 1 Raymond, 2 Anni, 3 Leman, 4 Mas- caro, 5 David, 6 op 5 sec. Gutty en het hele peloton. 21 km Kopgroep: Riotte, David, Agostinho, Van den Berghe, Lascano, Guerra, Spruyt, Wright, Leman, Go- mez-Lucas, Ottenbros, Genet, Rey broeck, Janssen en Mintjens. Maar ze worden snel ingelopen. 23 km Genet en Mintjens demar reren. 30 km Beugels lekke band. 33 km Beugels die werd opge wacht door Genet en Vidament te rug in het peloton. 32 km Poulidor lekke band, in het peloton komt Diaz ten val. 33 km Met hulp van vijf ploeg genoten onder wie Edny Beugels komt Poulidor terug in het peloton. 34 km Merckx lekke band. Swerts, Scandelli, Van Schil en Van den Berghe wachten op hem. 54 km Beugels lekke band. 61 km Genet demarreert. 74 km Perurena, Santambrogio, Swerts en Jiminez demarreren. 90 km Demarrage van acht ren ners: te weten: Huysmans, Altig, Ji minez, Labourdette, Mintjens Ste vens, Peffgen en Ottenbros. Na 1 km achterhaald. 94 km Tourorganisatie roept hulp in van ploegleider om het tempo te verhogen. 142 km Leman neemt sprint Mi- ko-klassement: 2 Hoban, 3 Wright, 4 Riotte, 5 Beugels. Riotte en Beugels gaan meteen door en krijgen Van Springel en Van den Berghe mee. Schutz, Galdos, Zandegu, Ottenbros, Janssen, Guerra, Jiminez, Swerts en Lehman sluiten even later aan. 155 km Karstens, Reybroeck en Dancelli achterhalen de kopgroep. 187,5 km Reybroeck wint in La Grandemotte. die het fietsen „zonder op het zadel te zitten" verbiedt.En het is knappe coureur die dat kan voorko men. In La Grandemotto hebben de Tourvolgers met belangstelling ken nis genomen van een schreven uit Glasgow. Daar wordt op 22 juli een driedaagse wielerwedstrijd gereden onder een unieke conditie de zes tig deelnemers kunnen zich nameiyk alleen voeden met melk of 'n neven- produkt. Als aardig detail gaven de organisatoren een opsomming van de voorraad voor dze driedaagse: 700 melkbiscuits, 300 galons melk van ruim 4.500 liter per galon, 15 kilo kaas, 300 dozen yoghurt, 500 repen melkchocolade, 250 potjes slagroom en 500 tabletten druivesuiker met, natuurlijk, een belangrijk melkbe- standdeei. De Fransman Riotte werd giste ren gekozen tot de strijdlustigste ren ner, Felice Gimondi tot de elegantste. Zondag voor de start van de tijd rit in Revel, wordt er een wielerwed strijd voor alle volgers gehouden. Journalisten, chauffeurs, verzorgers, mechaniciens en personeel van de pu- bliciteitscaravaan mag starten. Dege nen die de wedstrijd wint zal echter wel voor een probleem komen te staan. De eerste prijs is namelijk een levend lam. En wat moet men daar mee in de caravaan beginnen? Tot twee keer achtreeen won Ed dy Beugels de premie voor de groot ste sprong in het algemeen klasse ment. Gisteren steeg hij van de 74e naar de 67e plaats. PETER HEERKENS Raymond Poulidor: „Merckx Is net een klok die steeds voor loopt". (ADVERTENTIE) Op woensdag 30 juli a.s. gaan er naast de adsp., nieuwel., dames en profs, ook 100 amateurs van start. De ama teurwedstrijd van het seizoen, met al le Nederlandse kopstukken. JANSSEN (TWEEDE): „JONGENS WAT WAS DIE WIND GEMEEN" i

de Stem | 1969 | | pagina 19