Nixon vermindert troepensterkte in het buitenland Het oog voor de aarde ATOOMKELDER PENTAGON Priesters in Chur kregen „nee" van bisschoppen PLEIDOOI VOOR LUCHTHAVEN IN DE PEEL .werker OM BUDGETAIRE REDENEN 59 „RA WEERSTAAT STORM Stakingsactie bij BRT CARAVAN SHOW GOVERS N.V. Belgen vragen moedertoelage en extra kinderbijslag T tonze colaterie chief engineers :ond gineers LV. IFOKBEDRiJF on ïents N.V. CE VN EVE KRACHT Compensatie KLM en Fokker vernieuwden luchtvaart- museum VERKIEZINGEN OP WEST-IRIAN GEëINDIGD Niet-gebonden landen ZUID-SLA Vlë STELT TOP CONFERENTIE VOOR Lin Piao beschuldigt de Sovjet-Unie ENORME SHOWKORTING Autobedrijf Lijkstoet Tom Mboya met stenen bekogeld Nijmeegs bedrijf sluit wegens gebrek aan goede arbeidskrachten Dood Bonny betekent geen mislukking experiment Verdeeld PAUS PAULUS: Niemand mag gezag hiërarchie tarten 6 7 DE STEM VAN DONDERDAG 10 JULI 1969 9 ik in uwwaren- iciale attentie v uwhe/i/ Crustacó wijn. frisse wijn. erlijkbij iten. Perfles ts Kaysersberg. '8 tongfilets. 100 ine champignons, boter en 1 glas wijn in vuurvaste laar in matig war- in 10-15 minuten, met room. fromage. rige helblonde Et- ijn. Uniek voor een lue. Perfles ^95 lijke wijn met een ol boeket. Per fles d'Alsace. ing der wijnen, itig en met voor- eket. Perfles 4?5 slapjes Colmar varkenslappen in uin. Voeg aan de hele champignons, ui en partjes ge- tomaat. Laat het goudgeel worden. 1 glas Riesling op. eper en zout naar oe. In open pan 20 laten nastoVen. met bieslook of traminer. grote élégance. ij zachte kaassoor- desserts (o.m. ge- fles g90 ten samen- door Henrietta usen.) ilade musket- i. Per 200 gram Ovoor AO riet18zuur- 3. Van 69 voor boterrondjes. 0 gram van 95 voor Carriers Co. Ltd., Haifa- pt. More modern ships with gines and plants under con- 'Ply to IEIDE CO. dam, telephone 010-146011, certifieaties and references. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllljl1 jht de bedrijfsleider 46. Koewacht. llltllllllllllllllllllllllllllHltlll"11111 n 222' Breda indiensttreding een É>-18 jaar MULO of gelijkwaardig® ichten aan de Directie. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft gisteren op dracht gegeven ongeveer 15.000 Amerikaanse militai ren van bases in het buitenland terug te trekken. Dit be tekent een vermindering van 10 procent van het militaire en civiele personeel overzee. Er zullen in dit kader geen militairen teruggetrokken worden uit het oorlogsgebied in Zuidoost-Azië, Berlijn, Korea en bases in Navo- verband Een woordvoerder van het Witte Huis deelde gisteren mee dat nog niet besloten is waar het personeel zal worden ingekrompen. Het burgerper soneel in Zuid-Vietnam 3.800 man zal met ongeveer 380 man worden verminderd. De terugtrekking van troepen en personeel geschiedt om redenen van budgetaire aard. De woordvoerder zei dat de personeelsvermindering kan leiden tot een besparing op de beta lingsbalans van 75 miljoen dollar. De maatregel is in overeenstemming met de wens van president Nixon de Amerikaanse operaties in het buiten land doeltreffender te maken. Hij is van mening, dat wanneer het perso neel overzee meer verantwoordelijk heid krijgt, het zijn taak beter zal vervullen. Met de terugtrekking van de troepen zal zo spoedig mogelijk een begin gemaakt worden. West-Duitsland is gisteren in Was hington, na taaie onderhandelingen die drie dagen hebben geduurd, met (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM Op 7 oktober viert de K.L.M. zijn vijftigjarig bestaan. Het zal een sobere aangelegenheid worden- Enkele dagen tevoren, op 4 oktober wordt op het nieuwe Schip hol het nieuwe luchtvaartmuseum A- viodome, overgedragen aan Prins Bernhard. Nederlands twee jubile rende luchtvaartbedrijven, K.L.M. en Fokker, hebben ervoor gezorgd, dat het enkele jaren geleden nog in nood verkerende nationale luchtvaartmuse um, een nieuwe plaats en nieuwe le venskansen heeft gekregen. Tenslot te zal - ter gelegenheid van de gou den jubilea van de K.L.M. en Fok ker van 25 juli tot 10 augustus in de Beatrixhal te Utrecht een lucht vaartexpositie worden gehouden. Amerika overeengekomen in de be grotingsjaren 1970 en 1971 in totaal 1.520.000 dollar te zullen betalen als compensatie van de Amerikaanse kos ten wegens de stationering van troe pen in West-Duitsland. Van het bedrag zal 61 procent wor den geleverd in de vorm van goede ren en diensten, de rest op andere wijze, o.a. door leningen aan Amerika tegen een rente van 3,5 procent. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische radio programma's zijn gistermorgen gedu rende vijftien minuten onderbroken door een staking. De stakingsactie in de Belgische radio en televisie zal in de komende dagen nog worden verscherpt. Na de leden van de christelijke en liberale vakbonden, hebben ook de leden van de socialistische vakbond gedreigd te gaan staken. De staking is bedoeld om te protesteren tegen de benoeming van ex-politiek direc teur Housiaux van de socialistische partijkrant „Le Peuple", tot admini stratief directeur bij de personeels dienst bij de Franstalige Belgische ra dio en televisie. Ook de Franstalige leden van het omroeporkest van de B.R.T. hebben met staking gedreigd. Zij weigeren vrijdag tijdens de viering Vlaamse Gulden Sporen feesten in Kortrijk te gaan staan tijdens het spelen van De Vlaamse Leeuw, de Vlaams-natio nale hymne, omdat zij dit niet als nationaal lied beschouwen. EEN VERKEERSONGELUK op de rijksweg 20 bij Nieuwekerk a/d IJssel heeft gistermiddag aan de 2-jarige Inge Charlotte Schuurs uit Arnhem het leven gekost. Het meisje zat in de auto bij haar moeder, die door on bekende oorzaak de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De verkiezingen in West-Irian voor de raadgevende ver gaderingen, die moeten beslissen over de toekomst van het gebied, zijn gisteren geëindigd- De laatste dagen zijn in diverse districten nieuwe verkiezingen ge houden op verzoek van de VN-waar- niemeras, die bij de eerste niet aan wezig waren. Daarbij kwam het o.a. in de districten Blak, Merauke en Fakfak tot ongeregeldheden. De raadgevende vergaderingen zuilen maandag a.s. beginnen met de „diaad van vrije keuze". De spe ciale VN-vertegenwoordiger voor West-Irian, Ortiz Sanz is van Dja karta maar West-lrian gereisd om dleze „daad" bij te wonen. m? Lae {eIewsiecam ria, die de activiteiten van de astronauten Armstrong norm op de maan, zal uitzenden naar de aarde. (Van onze redactie buitenland) IBELGRADO De Zuidslavische minister van buitenlandse zaken, Tepavic, heeft gisteren een topcon ferentie voorgesteld van de 51 niet gebonden landen. Hij sprak op een conferentie van deze landen in Bel grado. Tepavic zei ervan overtuigd te zijn, dat een nieiuwe conferentie van staatshoofden en regeringsleiders van de miet gebonden landen zeer belangrijk zal zijn. De conferentie in Belgrado heeft de volgende door Zuid-Slavie voogestelde agenda aan genomen: 1. De rol van de politiek van niet gebondenheid in de wereld van vandaag; 2. een onderzoek naar de mogelijkheden van overleg en sa menwerking tussen de niet gebonden landen. (Van onze redactie buitenland) HONGKONG Lin Piao, de Chi nese minister van defensie, heeft de Russische partijleider Brezjnef er van beschuldigd „hysterische oor logstaal" te hebben gesproken op de communistische wereldconferentie in Moskou. Piao zei dat deze bijeen komst direct gericht was tegen Chi na en Albanië. „Rusland richt zich na de bezetting van Tsjecho-Slowa- kije nu geheel tegen Chinia", aldus Piao. WASHINGTONHet Amerikaanse leger heeft gisteren de pers toegelaten in het nieuwe bomvrije operatie centrum van het Pentagon. De bouwkosten van het centrum bedragen ruim 2,7 miljoen dollar, waaronder begrepen een computersysteem dat 130 müjoen gegevens kan bevatten over Amerikaanse troepen over de gehele wereld. Vanuit het centrum kunen op 25 plaatsen tegelijk in de Verenigde Staten federale troepen gecommandeerd worden. (ADVERTENTIE) KARAAT CARAVANS APACHE VOUWCARAVANS als nieuw voor spotprijs. Geopend zaterdag en zondag 10 tot 18.00 uur. ROOSEVELTLAAN BERGEN OP ZOOM (Van onze redactie buitenland) KISOEMOE In de stad Kisoe moe in Kenya, het centrum van de Loeo-stam, zijn gisteren ernstige on geregeldheden uitgebroken bij het passeren van het stoffelijk overschot van de vermoorde minister van eco nomische ontwikkeling, Tom Mboya. Een grote menigte dwong de be grafenisstoet van de route af te wij ken. De politie trachtte de met ste nen gooiende Loeo's met traangas in bedwang te houden. De lijkwagen wist met grote vaart te ontkomen en heeft inmiddels koers gezet naar het 160 kilometer verder liggende ge boorte-eiland van Mboya. Daar zal hij vrijdag a.s. begraven worden. De politie heeft .ter plaatse uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen in verband met te verwachten onlusten. IN JAPAN zijn op het eiland Koesjoe sinds 24 juni door overstromingen en grondverschuivingen ais gevolg van zware regenval 80 mensen omgeko men. CAIRO (AP) „Ten gevolge van de enorm hoge golven op de Atlantische Oceaan verleden week overstroomde het achterste deel van de Ra en „kromp de boot in" van 14 meter tot 10 meter", aldus een radioboodschap van de Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl. Heyerdahl zei, dat de onheilspellende moeilijkheden van de vorige week de levens van ailen aan boord bedreigd hadden en dat de golven „geen medelij den met ons hadden". „De bemanning van zes koppen beraadde zich wat gedaan moest worden met de laatste reddingboot", aldus Heyerdahl. Overeengekomen werd de boot aan stukken te hakken om de achterkant van de ra te versterken. Op een gegeven moment, aldus Heyerdahl, was de bemanning gedwongen zich over het schip te bewegen aan een tuiertouw dat aan het einde vastge maakt was aan een papyrus reddingsboei. „Het schip stuiterde als een voetbal in een storm en wij kregen enige malen per dag wakend of slapend, zoute douches over ons heen". „Op een ander ogenblik werd de Ra bijna verzwolgen door een grotvis". Heyerdahl zei, dat de bemanning de ontdekking gedaan heeft dat papyrus tegen de verwachtingen van de deskundigen in, veel sterker is in het water dan er huiten. (Van onze speciale verslaggever JAN LANDMAN) CHUR De in Chur aanwezige Europese priesters hebben gisteren op hun derde verzoek (het tweede in Chur gedaan) om op het sym posium te worden toegelaten, het „nee" van de bijna alle bisschoppen te horen gekregen. Wel heeft een kleine meerderheid der bisschop pen erin toegestemd dat enkele bisschoppen „a titre personei" elders in Chur met enkele afgevaardigden van de priesters gaan praten. Het Mee voor dit derde „nee symposium" kreeg, naar wij verne men, 51 stemmen, voor en 36 tegen. Op de ongeveer 110 aanwezige bis schoppen dus nogal wat onthoudin gen. De verzoeken, van de pries ters, namelijk waaronder een dele gatie bij de plenaire vergadering der bisschoppen, ten tweede een ge zamenlijke werkzitting met de bis schoppen: ten derde: een gezamen lijke persconferentie, ten vierde: een concelebratie, werdlen catego risch van tafel gestemd, met zeer hoge cijfers. Bij een van de stem mingen kwam men zelfs tot 100 tegenstemmers. De bisschoppen die ervoor gepleit hebben de zaak niet zo juridisch te bezien, vroegen om er niet zo'n probleem van te maken en ze zei den zelf geen bezwaar tegen de aanwezigheid der priesters *e heb ben, waren vooral de kardinalen Alfrink, Suenens (Meehelen, Brus sel) en Döpfner (München). En de bisschoppen Elsinger (Straatsburg) en Heuschen (Hasselt( België), als mede de Duitse theoloog Karl Rah- ner. Tegen waren o.a. aartsbisschop Conway (Ierland), kardinaal Bengsch (Berlijn) en bisschop Qua- dri (Italië). Op de persconferentie van gister middag weigerden de bisschoppen pertinent enig cijfermateriaal over de stemmingen te verstrekken. Tijdens de stemmingen is het ook nog tot een incident gekomen. Op een gegeven moment eisten ver schillende bisschoppen, dat de advi seurs van de bisschoppen en theo logen (ongeveer 50 in getal) het symposium moesten verlaten. De Duitse theoloog Karl Rahner nam dit niet- Na zijn fel protest mochten (Van onze correspondent) NIJMEGEN De Gelderse Con structie Werken n.v. te Nijmegen gaat sluiten. Een lonende bedrijfs voering is namelijk niet langer mo gelijk, omdat voor het bedrijf ge schikte arbeidskrachten in onvol doende mate beschikbaar zijn, zo heeft de directie gisteren meege deeld. Het personeel (28 man) is reeds ontslag aangezegd en de vakbonden zijn over de sluiting ingelicht. de adviseurs en theologen blijven. De Europese priestergroep die deze week het bisschoppensymposi- um in Chur schaduwt, heeft naar wij vernemen besloten tot eenzelfde actiie in oktober tijdens de synode in Rome. Omdiat op de synode bis schoppen uit de hele wereld komen, zal men ook priestergroepen buiten Europa uitnodigen voor déze „pa rallel synode". Hierbij zal het er ongetwijfeld harder aan toe gaan dan in Chur, waar tot nog toe de gematigde priestergroepen het beft in handen houden en men op aller lei manieren een dialoog met de bisschoppen zoekt en directe actie en harde confrontatie vermijdt. HONOLOELOE (AFP) De dood van het ruimte-aapje Bon ny, dat op 28 juni van Kaap Ken nedy werd gelanceerd in de „Bio satalliet-3" en voortijdig moest worden teruggehaald, betekent niet dat het experiment geen vol ledig technisch succes zou zijn. Zo verklaarde dr. Charles Wilson gisteren op een persconferentie in Honoioeioe. Dr. Wilson, die verantwoorde lijk is voor het project, zei dat men in drie dagen tijd Op bio chemisch vlak met Bonny meer te weten is gekomen dan van alle bemande ruimtevaarten. Dat het aapje niet 30 dagen in de ruimte heeft kunnen blijven, zoals het plan was, doet niets af van het succes van het expe riment. zei hij. Op liet lijkje is een lijkschou wing verricht, maar het zal wel enige weken duren voordat vast staat waaraan het dier is overle den. Voordat het op reis werd gestuurd verkeerde, het in uit stekende gezondheid. Het bewer ken van de gegevens die tijdens de bijna negen dagen van de reis zijn verkregen, zal enkele maan den in beslag nemen, aldus dr. Wilson. Merijn is op vakantie. (Van een onzer verslaggevers) ST. NIKLAAS Extra kinderbij slag, maar ook een moedertoelage. Dat eisen diverse stedelijke gezins raden, de christelijke arbeidersvrou wengilden en de met talrijke leden gezegende Bond van Grote en Jonge Gezinnen, van de Belgische minis ter G. Breyne. Deze bewindsman, die het minis terie van het gezin en van huisves ting onder zijn beheer heeft, bericht te de belanghebbenden dat hij hun eisen volledig onderschrijft, en dat hij zich al meerdere malen uitge sproken had voor een vergoeding voor de moeite die de Belgische moeders zich getroosten om hun kroost op te voeden tot volwaardige burgers. De zeer invloedrijke bond van gro te en jonge gezinnen wenste het vo rige jaar al een verhoging van de in België in vergelijking met Neder land hoge kinderbijslag tot 1500 frank per maand per kind. Die ver goedingen zijn nu voor het eerste kind 650 frank, voor het tweede kind 1020 frank, voor het derde en alle daarop volgende kinderen 1428 frank. Bovendien krijgt men toesla gen vain de werkgever voor kinde ren van 6 tot 10 jaar (132,50 frank) van 10 tot 14 jaar (233,75 frank) en voor kinderen die ouder zijn dan 14 jaar (377,75 frank). De Belgen kennen het begrip „moedertoelage" al lang. Ze hadden vroeger een premie voor de „moe der aan de haard"; een toeslag, die enkele honderden franken groot was. Deze vergoeding kwam te vervallen door het optrekken in de loop der jaren van de kinderbijslag. De ge zinsraden en de bond van grote en jonge gezinnen (alleen in Vlaande ren beschikt deze bond over 300.000 aangesloten gezinnen) pleiten nu voor een aparte vergoeding voor de moeder, naast optrekking van de kinderbijslag. Over de vraag wie voor de toela ge in aanmerking komt zijn de stemmen in België nog verdeeld. Een groep pleit voor een verbeterde moeder - aan - de - haardtoeiage. Anderen willen ook de werkend© vrouw laten meeprofiteren. Er zijn er die een bepaald inkomenplafond voorstellen en anderen willen slechts moeders in aanmerking laten ko men met meer dan twee of drie kinderen. De praktische uitwerking zal overigens nog wel even op zich la ten wachten. De minister kan zich dan voorstander van de toelage heb ben getoond, hij heeft bovendien dui delijk laten weten dat de Belgische overheid op het moment geen mo gelijkheden ziet om de financiële gevolgen van de invoering van een moedertoelage op te vangen. (Van onze redactie buitenland) ROME Paus Paulus heeft gis teren gezegd dat het vrijheidsstre- ven binnen de rooms-katholieke kerk niemand het recht geeft het gezag van de hiërarchie te tarten. „Dit ge zag komt niet van beneden, maar heeft een goddelijke oorsprong". De paus sprak op zijn wekelijkse audiëntie is de St. Pieter. „Men moet vrijheid niet verwarren met ideologische of religieuze onverschil ligheid, en nog veel minder met in dividualisme of met onverantwoor delijkheid, willekeurige bevliegingen en anarchie. Het tweede Vaticaans concilie heeft een periode van gro tere vrijheid en informaliteit in de kerk ingeluid. De formele discipline wordt verminderd, willekeur, intole rantie en absolutisme zullen verdwij nen, de kerkelijke wetten worden vereenvoudigd, de gezagsuitoefening zal gematigd zijn en de geest van christelijke vrijheid wordt aange moedigd". „Maar", aldus d® paus, „dit ontslaat ons niet van gehoor zaamheid aan de goddelijke wetten en aan de hiërarchie, die de kerke lijke gemeenschap bestuurt". HELMOND (ANP) Het streek- orgaan van het gewest Helmond heeft een rapport laten samenstel len over de achtergronden van een eventueel in de Peel te vestigen tweede nationale luchthaven. Het bestuur van het streekorgaan gaat er vanuit dat de Peel daarvoor een der weinige gebieden is in ons land waar nog voldoende ruimte te vin den is. Men wil vooralsnog geen stappen nemen doch heeft het rap port slechts doen samenstellen om ter zake deskundig te zijn voor het geval rijksoverheid of andere in stanties het gewest als eventuele vestigingsplaats zouden gaan prefe reren. Het rapport komt tot de volgen de bevindingen. Allereerst zal eetn luchthaven in de Peel niet centraal liggen in Nederland (met name nieit tot de randstad). In de toe komst zal niet zozeer de afstand waarover, alswel de tijd waarin, de luchthaven kan warden bereikt, tel len Onderzocht zou moeten worden of Schiphol en een „Peelluchtha- ven" als zelfstandige luchthavens een gezamenlijke taak kunnen ver vullen. Schiphol zou in hoofdzaak de Randstad (80 procent), en een „Peelluchthaven" zou in hoofdzaak de Brabantse stedenband de agglo meratie ArnhemNijmegen, Eind hoven, Venlo (Munchen Gladbach) en Zuid-Limburg kunnen bedienen. In bovennationaal verband gezien heeft een Peelluchthaven wel een centrale ligging tussen Ruhrgebied, de stadsgewesten AntwerpenBrus sel en de Randstad. Een Peelluchthaven kan in begin sel zeer goed bereikbaar worden gemaakt zowel over de weg als per rail. De ligging zou good passen in een handvormige ontwikkeling (Eindhoven - Helmond - Deunne), aldus het rapport- De spoorlijn Eindhoven-Verilo zou onder de banen en heit centrale sta tionsgebouw moeten worden doorge voerd terwijl een spoorstation deel zou moeten uitmaken van dit cen trale stationsgebouw. Tevens zou het stationsgebouw zo direct mogelijk moeten worden ont sloten op de primaire oost-west lo pende autosnelwegen (E38 in het noorden en de E3 in het zuiden), waardoor ook aansluiting wordt verkregen op de noord-zuid lopende autowegen (rijksweg 73-75 en 2), alsmede op de stadsgewestweg vol gens het Eindhovens kanaaltracé. De vestiging van een Peelluchtha ven zou voor het gewest Helmond grote economische voordelen met zich kunnen meebrengen, aldus ten slotte het rapport. Allereerst sterke Impulsen voor de werkgelegenheid (Schiphol directe omgeving 6.000 arbeidsplaatsen), maar ook zou de vestiging van op een luchthaven ge- orienteerde bedrijven en instellingen gestimuleerd worden. Voorts kan een commercieel en organisatorisch trefcentrum van internationale allu re tot stand komen dat ook weer een verzorgingsapparaat vergt en zou een toeristische attractie (Schip hol 1,5 miljoen bezoekers), va® die eerste orde ontstaan.

de Stem | 1969 | | pagina 7