HIPPIES IN MINI-JASJES VAN BEELDIG KATTEBONT Matigheidsbeweging zoekt thans naar nienwe wegen f bedrijfspand TELEFONISTE/ RECEPTIONISTE pracht HERENHUIS \l= - VERKOOPSTERS - BEDIENDE Jongste probleem van 50-jarige politie dierenbescherming DE STEM DEAN MARTIN VER1 NIELERS MODE Bejaardentehuis Coensdike 15 september klaar EXAMENS f TE KOOP in Zeeuwsch-Vlaanderen f LedeS Theater Oostburg UITSLAG VERLOTING Een beste krant in elk opzicht van „Fury de Kongo TE KOOP: EDAH EDAH N.V. DE STEM VAN DONDERDAG 10 JULI 1969 4 M. VAN ASPEREN begrip kweken (Van een onzer verslaggevers) VUGHT „De oprichters van onze bond noemden ze vijftig jaar geleden „katjes-inspecteurs". Een politieman, die in die tijd voor de dieren opkwam werd soms als een halfzachte beschouwd. Maar dat is nu wel veranderd", vertelt oud-adjudant van de rijkspolitie, M. van Aspercn te Vught. „De bond telt nu ongeveer 6000 leden bij de politieorganisaties en daarbij nog eens 4000 donateurs. Schrik niet van onze naam: „Bond van Politieambtenaren in Nederland tot Be scherming van Dieren". Zo'n lange naam maakte vroeger kennelijk wel indruk. Nu spreken we altijd van „Politie Dierenbescherming". Dat is duidelijker en toch nog lang genoeg. Adjudant Van Asperen is zestig jaar. Dientengevolge werd hij zo als bij de politie gebruikelijk is op wachtgeld gesteld. Dat gebeurde vo rige week met het nodige eerbetoon in zijn standplaats Den Bosch. „Ik heb nu eindelijk wat meer tijd voor het verenigingswerk", zegt hij. De Politie Dierenbescherming is een van de verenigingen waarvoor hij zich als secretaris eens extra in wil zetten. „Maar we blijven nuchtere politie-mensen", stelt hij vast, voor dat hij verder gaat met zijn relaas. „Je moet van ons geen weekheid ver wachten, die dierenbeschermers nog al vaak wordt verweten. Wij maken echt geen propaganda voor een hond met een dekje en een kat met een strikje. We kunnen ook best zien, dat mensen met plezier gaan vissen of jagen. Maar wij zijn wel teigen duide lijke mishandeling van dieren. Onze voornaamste taak is dunkt me preventief werken. De erva ring leert, dat de mensen vaak onbe wust de dieren, waar ze mee omgaan slecht behandelen. Wanneer we er in slagen ze een beetje meer begrip bij te brengen voor het dier bereiken we meer dan .met processen verbaal Doch als het niet anders kan, grijpt de politie wel degelijk in", aldus de heer Van Asperen. Hij geeft een opsomming van de meest voorkomende gevallen van die renmishandeling. Punt een, de hon den en kattenhandel. „De Politiedie- renbescherminig keert zich niet tegen voor het welzijn van de mens", zegt hij. „Daarentegen voert de bond wel actie tegen de export van handen en katten naar de kosmetische industrie en in Duitsland. Tilburg, Kaatsheu vel en Waalwijk zijn nog steeds de belangrijkste centra in de honden en kattenhandel. Export blijkt nog steeds mogelijk, ondanks het (blijk baar niet waterdichte) honden- en kattenbesluit". Het leven van de katten wordt op dit moment nog eens extra bedreigt door een nieuwe mode-rage onder de hippies, die komende winter ge kleed hopen te gaan in een mini- bontjasje van kattevellen. In het mei nummer van het blad „Politie Die renbescherming" wordt een artikel geciteerd uit „News of the World", dat de lezers in kennis stelt van het Een kort-gelijnde kettinghond voor zijn gammele nachtverblijf. (Van onze correspondent) AARDENBURG Op 15 septem ber van dit jaar zullen de eerste be jaarden in het nieuwe bejaarden huis Coensdike in Aardenburg hun intrek kunnen nemen. De flat biedt plaats aan 69 alleenstaande bejaar den. Zes kamers zijn voor echtparen bestemd. In het nieuwe tehuis zal er buiten de twee ziekenkamers van elk twee bedden ook een isolatiekamer wor den ingericht. Tevens zullen er 16 bejaardenwondinigem komen die nu zo ver gevorderd zijn, diat ze toegewe zen kunnen worden. Het bejaardenhuis ligt even buiten het centrum van Aardenburg, temid den van sportvelden, zodat het con tact tussen de bewoners van de flat en de inwoners van Aardenburg niet verloren hoeft te gaan Op 2 augus tus zullen allen die in het gebouw zijn geïnteresseerd, een kijkje kun nen nemen. feil, dat in een Londens pakhuis al 15.000 kattevellen klaarhangen om verwerkt te worden voor bontjasjes. En al hebben de Engelse meisjes ook in de winter niet veel om het lijf er zijn toch altijd nog minstens twin tig kattevellen nodig voor een mini- bontjasjes.Onder de camouflagenaam „genet" of „genotte" zouden in Ne derland ook al kattebontjassen wor den verkocht. Met succes treedt de Politie Die renbescherming op tegen het onjuist vervoeren van postduiven. „Vooral de afdeling Breda van de bond is dit voorjaar bijzonder actief geweest in het treffen van maatregelen ten be hoeve van het duiventransport", al dus de heer Van Asperen. De opleving van de paardesport blijkt hier en daar ook te leiden tot dierenmishandeling, ,,'t Gevaar komt niet van de zijde van de erkende ma neges", betoogt de heer Van Aspe ren. „Daar wordt heus wel goed voor de dieren gezorgd. Maar veeleer van de kleine bedrijfsjes, die vooral in de vakantietij d paarden verhuren. Het komt vaak voor, dat een paard acht ritten per dag moet maken en mede door een ondeskundige verzor ging pijnlijke druk- en schaafwonden oploopt. Ook de verzorging van de ketting honden laat vooral op de kleine dorpen nog te wensen over. Veel hondebezitters beseffen niet, dat een waakhond een lange looplijn behoort te hebben en moet kunnen slapen in een droog tochtvrij hok. Een kenmerkend probleem voor deze tijd, waarin op schrikbarende wijze van landbouwgiffen gebruik wordt gemaakt, is het doelbewust uitroeien van vogels. Sommige boe ren schrikken er niet voor terug tus sen het zaad dodelijk vergif voor de vogels op de akkers te strooien. Vo rig jaar kwamen hierdoor op 'n agra risch bedrijf in St.-Oedenrode hon derden vogels om het leven. Vier jaar geleden verloor dit ree-geitje uit Steggerda een voorpoot toen het geschept werd door een maaimachine. Met medewerking van Philips in Eindhoven kreeg het beestje een protese. Sindsdien huppelt het weer vlot mee in een kudde in de omgeving van Drachten. Het is de trots van de Politie Dierenbescherming, die de hulpactie mee organiseerde. (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE „Wij, de r.-k. matigheidsbeweging Sobriëtas, zoeken aar nieuwe taken. Op nationaal en internationaal ni veau de Liga Catholica In- ternationalis Sobriëtas wor den daarvoor studies ge maakt. Ook willen wij ons werkterrein gaan verruimen. Zo langzamerhand hebben we wel gedachten daarover, maar het is van belang dat met ken nis van alle problemen de nieuwe basis voor ons werk wordt gelegd. Dat kan nog wel even duren." De heer J. A. F. H Eijsermans, voorzitter van de organisatie die voor Sobriëtas de propaganda verzorgt (Stichting Anthonie Pijpersfonds) heeft zelf over die nieuwe taken uit gesproken opvattingen. „Kijk, Sobriëtas is destijds door ar beiders opgericht. In de tijd van Ariëns. Toen die zijn koperen pries terfeest vierde, in Enschede, boden arbeiders daar hem de oprichting aan van de geheelonthouders-organi satie- Die was zeer nauw verbonden met de katholieke arbeidersbewe ging". Historisch is dat allemaal heel ver klaarbaar. Dat was immers de tijd van de beroemde drankbestrijdings- plaat „vader, niet meer, toen u niet dronk waren we zo gelukkig". Open bare dronkenschap, veelal een gevolg van d« slechte sociale toestanden on der de arbeiders, was een gewoon verschijnsel. „Sobriëtas was toen, evenals an dere drankbestrij ders-organis aties een massabeweging. Ze telde hon derdduizenden leden Een groot stuk idealisme werd in de strijd tegen de alcohol uitgeleefd. Het alcoholisme was een euvel dat diep vrat in onze volksgezondheid. Dank zij organisa ties als de onze en door onze mo derne sociale opvattingen, is de situ atie totaal veranderd. Gelukkig!" Door dat alles bleef van de massa beweging niet veel meer over. Men ervaart het alcoholisme niet meer als een volksvijand van de eerste soort Andere problemen vragen de aandacht. De ongeveer 2500 leden van Sobriëtas velen zijn nauwelijks ac tief begrijpen dat. Een eerste stap naar heroriëntatie is vijf jaar gele den gezet. Na een emancipatie die tientallen jaren heeft geduurd, werd de geheelonthoudersbeweging omge zet in een matigheidsbeweging. „Men moet om te begrijpen wel beseffen dat onze strijd niet alleen meer de alcohol als object heeft. De maatschappelijke situatie is veran derd en daarmee ook de gewoonten van de mens. Een overmatig gebruik van tabaksartikelen, de opkomst van de soft en de hard drugs- Maar dat vraagt een heel andere benadering. Het ligt allemaal met meer zo een voudig als vroeger met de strijd te gen de alcohol. U zou kunnen zeggen dat wat groe pen studenten aan kritiek hebben op de consumptie-maatschappij, wij voe len ten aanzien van de onmatige con sumptie. Het kunstmatig opvoeren van het gebruik van allerlei artike len bemoeilijkt de uitbouw van al lerlei zaken die dringender nodig zijn. Dat ie ook een stuk maatschap pij-kritiek. Maar hoe we dat alle maal moeten gaan doen Een van de belangrijkste activitei ten van Sobriëtas is op dit ogenblik het organiseren van de anti-alcohol schooldagen, 'n tekenwedstrijd.Voor- al Brabantse en Limburgse scholen doen eraan mee. Vorig jaar ruim 57.000 kinderen in 49 gemeenten. „Verder zijn er nogal wat plaatse lijke groepen die acties voeren en wordt er financiële steun gegeven aan allerlei wetenschappelijke onder zoekingen op het gebied van misbruik van alcohol enzovoort. Verder geven wij brochures uit, vooral bestemd voor onderwijzend personeel Sobriëtas heeft een louter preven tieve taak. Vroeger had de organisa tie consultatiebureaus tegen het al coholisme, zoals in Amsterdam, Hel mond en Den Bosch. Jaren geleden hebben wij die ai afgestoten. Hoe zeer het allemaal veranderd is, wordt wel bewezen door het feit dat meer dan de helft van de activiteiten van die bureaus nu betrekking hebben op verslavingsziekten. Ook hier dus duidelijk ander werk." De heer Eijsermans hoopt dat de nieuwe lijn spoedig kan worden ge trokken. Wat dat gaat worden „Maar persoonlijk ben ik van me ning dat het goed zou zijn als wij be gonnen ons volk voor te lichten over allerlei consumptiegewoonten die veel geld kosten en niets om het lijf heb ben- En ook, dat daardoor in ons land minder geld besteed kan worden aan belangrijke zaken als onderwijs, en volksigezondheid. Wij voelen niets voor dwang, maar menen dat goede en voortdurende voorlichting veel ten goede kan keren." GOES Aan de school voor mid delbaar technisch onderwijs te Goes (van dg stichting ZTI) zijn geslaagd voor het eindexamen weg- en water bouwkunde de heren: A. J. C. Bec kers te Gendt (G), K. E Benner te Bergen OP Zoom, J. W. Christi- aansen te Koudekerke, C. v. Dijke te St-Annaland, E. L. Dorst te Ber gen op Zoom, C. M. Fransen te As sen, L. A. M. van Geertruy te Lams- waarde, H. C. Glerum te Yerseke, J. A. van Gorö te Vlissingen, H. B. Hendrikse te Zierikzee, F. J. H. M. d'Hondt te Huist, J. M. Huiszoon te Vlissingen, W. E- Kolf te Koudeker ke (W), J. J. Kwaak te Zierikzee, J. P. M. de Maat te Graauw, M. M. Moerland, Th W. Moerland te St.- Annaland, L. v.d. Sluis te Noord- gouwe, J. M. Padmos te Burgh (Sch), P. A. Pekaar te Yerseke, D- Priester te Kats, P. J. Robbemond te Ulvenhout, J. J. v. Rosevelt te Breskens, G. H. Sentse te Rilland- Bath, F. E. E. Soethaert te West- dorpe, C M. Veerhoek te 's-Graven- polder, J. A. de Visser te Oostburg, W. E. van Vossen te St-Annaland en J. J. de Vriend te Walsoorden. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in het St.-Liduinaziekenhuis te Hulst, voorzien van de H. Sacramenten der Zieken, in de leeftijd van 75 jaar, onze geliefde moeder, schoonmoeder, grootmoeder, overgrootmoeder, zuster, tante en nicht JULIANA PAUWELS weduwe van Augustinus Strobbe Wij bevelen onze overledene in uw gebeden aan. Hulst: M. Geensen-Strobbe E. P. Geensen, kinderen en kleinkinderen Familie Strobbe Familie Pauwels Hulst, 9 juli 1969. Zoutestraat 45. De plechtige uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op vrijdag middag 11 juli a.s. om 3 uur in de basiliek van de H. Willibrordus te Hulst, waarna begrafenis op het R.-K. Kerkhof, aldaar. Samenkomst heren: Ziekenhuis, ingang Tabak- straat. om 14.30 uur. Dames: voor aanvang uit vaartdienst in de basiliek. Donderdagavond om 7.30 uur Eucharistieviering in de basiliek. DANKBETUIGING Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan alle familieleden, vrienden en kennis sen, voor hun medeleven, betuigd bij het over lijden van onze zoon, broer, zwager en verloofde THOMAS DE JONGE Fam. de Jonge-Vermeule. Kwadendamme, juli '69 Brieven no. 72094 bureau v.d. blad. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedragen lijden, gesterkt door de Ge nademiddelen der H. Kerk, onze inniggeliefde vader, behuwd- en grootvader, de heer ALPHONSIUS VLASSENROOD echtgenoot van Agnes Wagenaer in de ouderdom van 59 jaar. Wij bevelen de ziel van onze overledene in uw gebeden aan. Lamswaarde: L. Ruijmbeek-Vlassenrood W. Ruijmbeek en kinderen Hoboken: D. Kegels-Vlassenrood E. Kegels en kind Heikant: L. de Kraker-Vlassenrood P. de Kraker en kind Heikant:. G. Vlassenrood J. Vlassenrood en verloofde Familie Vlassenrood Familie Wagenaer. Heikant, 9 juli 1969. Julianastraat 37. De gezongen uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op zater dag 12 juli a.s. des voormiddags om 11 uur, in de parochiekerk van de H. Theresia te Heikant Samenkomst Julianastraat 37, om 10.30 uur. Eucharistieviering vrijdagavond om 19.30 uur in de kerk. Zij, die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. DANKBETUIGING Voor uw zeer gewaardeerde blijken van medele ven, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, broer en oom, CORNEL1S PAREE betuigen wij hiermede onze oprechte dank. Uit aller naam, Fam. Paree 's-Heerenhoek, juli 1969 Burg. Timansweg 9 •j- In de ouderdom van 77 jaar overleed he den, tot onze grote droe fenis, na een geduldig doch smartelijk lijden, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, be huwd- en grootmoeder, MARIA ELISABETH DHERT-WILLEMS P. F. Dhert M. Wessels-Dhert H. Wessels J. Geurts-Dhert H. Geurts H. Lossie-Dhert L. Lossie en kleinkinderen Dordrecht, 8 juli 1969. Ruys de Beerenbrouck- weg 127. De overledene ligt op gebaard in het mortua rium van het R.-K. Zie kenhuis, waar op woens dag en donderdag om 19.45 uur in de kapel een gebedsdienst zal worden gehouden (in gang Grotekerksbuurt 11-13). De uitvaartdienst zal plaatsvinden op vrijdag 11 juli a.s. om 11 uur in de parochiekerk van de Verrezen Christus, No- lensweg8 (Crabbewijk). waarna de begrafenis op het R.-K. Kerkhof, Ree weg-oost 118. H.S.V. „De Vogel" Afd. Zeehengelen Kloosterzande 29-9-'68 le pr. 3929, 2e 4266, 3e 3866, 4e 1379, 5e 4271 6e 5462, 7e 5843, 8e 5765, 9e 1297, 10e 5067, 11e 1365, 12e 5252, 13e 1600, 14e 3069 15e 5728. Prijzen kunnen tegen overlegging winnend lot, worden afgehaald tot 29-9-'69 bij J. F. van Deur- sen, Margrietstraat 20, te Kloosterzande. Vrijdag 11 juli t.m. zon dag 13 juli aanvang 8 uur. Zondagmiddag aanvang 4.30 uur. met: DEAN MARTIN weer als geheim agent Matt Helm, die nooit struikelt tenzij over dameslingerie van o.a. ELKESOMMER SHARON TATE NANCY KWAN TINA LOUISE. Spanning met een knip oog, sex met een rilling Toegang 14 jaar. Maandag 14 juli t.m. woensdag 16 juli, aan vang 8 uur. Zondag middag 13 juli aanvang 2 uur. JOHNNY WEISMULLER WILLIAM HENRY SHERRY MORELAND in de avonturenfilm Johnny Weismuller (Tarzan) redt een in landse stam, een be kende professor, en een geheimzinnige diersoort. Krijgshaftige amazones valien met pijl en boog de vijand aan. Sensationele op namen in de Afrikaanse wildernis Toegang alle leeftijden. Het r.-k. ziekenhuis „SINT-FRANCISCUS" te Roosendaal roept sollicitanten op voor de functie van Vereisten: Ulo of MMS plus diploma typen. Ervaring in soortgelijke functie strekt tot aanbeveling. Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directie van voornoemd ziekenhuis. Boerhaave- laan 25, Roosendaal. met garage, voor- en achtertuin, te Halsteren, N.B. Dagelijks te bezichtigen: Dr. Ensinkstraat 30, Halsteren. Direct vrij te aanvaarden, f 36.000,Kosten koper. Tel. inlichtingen: Verwijs Roosendaal 01650 - 34583 - 34859 Voorlopig kosteloos. Bij vonnis der Arrondisse mentsrechtbank te Breda van 1 juli 1969 werd Cor nells Wilhelmus Johannes Driessen, handelende on- de naam Betonvlechterij Driessen, wonende Breda- seweg no. 20 te Terheijden, in staat van faillissement verklaard, zulks met in trekking van de hem op 23 mei 1969 voorlopig ver leende surséance van be taling en voorts met be noeming van mr. C. M. Vliegenthart tot rechter commissaris en van onder getekende tot curator. De heer rechter-eommissa- ris heeft bepaald, dat de schuldvorderingen uiter lijk 14 augustus 1969 bij de curator moeten zijn in gediend en dat de verifi catievergadering zal wor den gehouden op vrijdag, 5 september 1969 om 15.00 uur in het Gerechtsgebouw aan het Sophiaplein te Breda. De curator, Mr. F. R. van der Laken, Sophiasitraat 28, Breda vraagt voor haar filiaal te Breda, Dr. Struyckenplein 10: Wij bieden u een prettige werkkring met een goed salaris en uitstekende toekomstmogelijk heden, een vijfdaagse werkweek en reisgeld vergoeding. U kunt zich aanmelden bij de bedrijfsleider, de heer Pastoor. Hij zal u graag nadere inlichtingen verstrekken.

de Stem | 1969 | | pagina 4