Rijkswaterstaat zeer gereserveerd plannen van over Gent culina SYSTEMATISCH „VOORKOMEN" Vlissingse politie heeft preventief programma NIEUWE ZEESLUIS TERNEUZEN? RUIMTE-ANTENNE IN OUDENBOSCH Afluisteren van gevangenen roept vragen op 0. Gielliet Paus Paulus wil niet naar Breskens MENINGEN OVER APPARATUUR VAN VLISSINGSE POLITIE D'66 kan raadsstukken niet betalen ZONNIGER ROBIJN heetman Wat en,waar VANDAAG MORGEN Commentaar Verschil in prijs 't keukencentrum Zwaar gewonde bij botsing „Toeristische Dagen" met kunstmarkt J. Kakebeeke wordt groots gehuldigd DE STEM VAN DONDERDAG 10 JULI 1969 'ONEEL, FILM, CONCERT ENZ. I ;ent Rex: Het meesterbrein volw. Agira: Een verdoemde te meer Capitole: De zwemkom 18 jaar IT.-NIKLAAS Eden: Frankenstein en de vals munters a.l. Renova: Het rijk der Sullivans 14 j. Scala: Kalmpjes aan Jerry 14 jaar Century: Duel in de wereld 18 jaar Palace: Van de duivel bezeten 18 j. Select: Maigret te Pigalle 18 jaar TENTOONSTELLINGEN (HDDELBURG Rijksarchief: „Zeeland en de Dordtse Synode" Zeeuws Museum: Schilderijen en beeldhouwwerk van Herman Goe- ther en Cora van Citters Stadhui. (Vleeshal) 10—17 uur Grafisch werk van Picasso 5IERIKZEE Burgerweeshuis: Nederlandse Plastiek HULST Burgerzaal Stadhuis: Beeldhouw, werk en keramiek van Paul de Bruyne ST. ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuis: Werken van Jos But en Baron R. de Meester de Betzenbrouck SLUIS Raadskelder: Schilderijen van Frans Bakker WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Werken van Wessel Cozijn en Pearl Perlmutert diversen MIDDELBURG Miniatuur Walcheren, Molenwater: Geopend van 9 tot 22 uur Vismarkt: Folkloristische Markt SENESSE 20 uur Ballonoptocht TONEEL, FILM, CONCERT ENZ. pOSTBURG Ledei 20 uur Matt Helm en de vernielers TENTOONSTELLINGEN VHDDELBURG Rijksarchief: „Zeeland en de Dordtse Synode" Zeeuws Museum: Schilderijen en beeldhouwwerk van Herman Goe- ther en Cora van Citters Jaspers en Els Hollebrandse Stadhuis (Vleeshal) 1017 uur Grafisch werk van Picasso ÏIERIKZEE Burgerweeshuis: Nederlandse Plastiek HULST Burgerzaal Stadhuis: Beeldhouw werk en keramiek van Paul de Bruyne ST. ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuis: Werken van Jos But en Baron R. de Meester de Betzenbrouck SLUIS Raadskelder: Schilderijen van Frans Bakker WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Werken van Wessel Cozijn en Pearl Perlmutert DIVERSEN GOES Heernisseweg 190 (19-20 uur) en Slot Ostende (20.3022 uur) Oe- Kraïnisehe muziek-, dans- en zang groep uit Elzas-Lotharingen, m.m, v. Kasporgo uit Goes MIDDELBURG „Torenvliedt" 19 uur Festival met Engelse pop-group „Pretty Things" CLINGE J. de Vilder 19.30 uur Schieting St.-Cecilia Opg. voor deze rubriek: tel. 01180- J438 of Postbus 116 in Middelburg. Morgen, vrijdag 11 juli. Bergen op --Zoom: 1.08 en 13.46 uur, Hansweert: 10.27 en 12-58 uur, Made-Drimmelen: 13.52 en 16.34 uur, Terneuzen: 12.26 luur, Vlissmgeii: 11.57 uur, Wemel- Idinige: 0.58 en 13.36 uur. MIDDELBURG (ANP) De re sultaten vain alle bij de Veneco aan gesloten bedrijven zijn over het eer- pte halfjaar 1969 aanzienlijk beter ian over dezelfde periode van 1968. Dit is mede te danken aan het feit dat de produktie-capaciteit volledig Ibezet is geweest. Gezien de order portefeuille verwacht de directie dat de gunstige ontwikkeling zich in de 2e helft van het jaar zal voortzetten, laldus een communiqué. pemocratie kan duur zijn. Dat blijkt uit de brieven, die het bestuur van de afdeling Zeeuwsch-Vlaande- ren van D'66 heeft ontvangen van de gemeenten Hulst en Terneuzen. Twee gulden per gestencild vel is de prijs van het vele vellen tellende pak notulen en pre-adviezen aan de raad van Hulst, terwijl Terneu zen f 175,— per jaar vraagt. Democratie hoeft niet duur te zijn. Dat blijkt uit de soepele wijze, waarop het gemeentebestuur van Axel de zaak geregeld heeft. D'66 krijgt de gevraagde stukken van deze gemeente voor niets. We nemen zonder meer aan, dat de tijd, die ambtenaren besteden aan het maken van notulen en pre adviezen duur is. Ook begrijpen we dat deze tijd betaald moet wor den. Blijft de vraag of aan geïnte resseerde inwoners van de ge meente de volle mep moet worden gevraagd voor stukken aan de hand waarvan ze alleen maar een raads vergadering beter kunnen volgen. Sommige gemeenten hebben deze vraag al beantwoord. Zij leggen de notulen en pre-adviezen klaar op de publieke tribunes. Als een ser vice aan hun inwoners. Het is jam mer dat Hulst, Terneuzen en een aantal andere gemeenten nog niet zover zijn. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Honderd en vijf en zeven tig gulden vraagt het gemeentebe stuur van Terneuzen voor ieder pak notulen en pre-adviezen. De gemeente Hulst vraagt twee gulden per gesten cilde bladzijde, terwijl de gemeente Axel haar notulen en adviezen voor niets geeft. Het bestuur van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Demo craten '66 kreeg deze antwoorden op het verzoek de notulen en pre-advie zen van de drie gemeenten te ont vangen. Zoals bekend wil D '66 in deze drie plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen deelnemen aan de gemeenteraadsver kiezingen Het bestuur van de afdeling heeft voor iedere plaats een aantal mensen aangewezen die in de toe komst de raadsvergaderingen van de gemeenteraden van Hulst, Terneuzen en Axel zullen bijwonen. Om hun taak te vergemakkelijken wilde het bestuur van D '66 voor die leden de beschikking hebben over notulen en pre-adviezen aan de hand waarvan zij de vergadering zouden kunnen vol gen. De Zeeuwsch-VlaaTn.se Democraten '66 zijn zeer teleurgesteld over de ant woorden van de gemeentebesturen van Terneuzen en Hulst. Waarom, zo vragen zij zich af, kan het in Axel wel en in Terneuzen en in Hulst niet. Bovendien lopen de vergoedingen, die worden gevraagd nogal uiteen. Hulst komt, aldus het bestuur van D '66 met de prijs van twee gulden Per gestencild vel aanzienlijk hoger uit dan Terneuzen. Vanuit Axel ging de mededeling dat D '66 de pre-ad viezen en de notulen zonder enige vergoeding kon krijgen vergezeld van bet commentaar: „Wij vinden het fan tastisch dat u aan Axel mee wilt bouwen. Wij hopen op positieve reac ties op onze stukken" Het gevolg van dit alles is, dat de door het partijbestuur van D '66 aan gewezen leden voor de gemeentera den van Hulst en Terneuzen de voor het volgen van een raadsvergadering noodzakelijke stukken, niet zullen krijgen. De partijkas is namelijk niet toerijkend om de gevraagde vergoe dingen te kunnen betalen, aldus D '66 Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woens dag om 18.00 uur: Afnemende kans op regen, perioden met zon en gema- tigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers en gemiddelden over Nederland Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 9; min. temp.: 1 tot 4 graden on der normaal; max. temp.: 1 tot 4 gra den onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur <>u procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. t 7inT z?ter^ag: aantal uren zon: 2 tot 10: min temp.: van ongeveer nor- tuaal tot 4 graden onder normaal; Jtkk temp..- van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. TERNEUZEN De Bel gen tonen zich zeer produc tief op het gebied van plan nen die ten doel hebben hun zeehavene-accommodatieg te vergroten. In de loop van de laat ste jaren zijn onder meer uit gedacht het Baalhoekkanaal- plan, het plan-Vandendaele dat moet voorzien in een T- vormig kanaal tussen Gent, Terneuzen en Antwerpen en verder zij.ii er nu al vijf of zes ontwerpen ingediend over een zeehaven voor Zeebrugge. De aanleg van een nieuw ka naal GentTerneuzen met een nieuwe zeesluis van grote schut- capaciteit ten westen van Terneu zen (Zie de krant van gisteren). De gemeenteraad van Gent blijkt voor de toekomst van de Gentse zeehaven weinig vertrouwen te hebben in de capaciteit van het verbrede en verdiepte kanaal Ter neuzenGent, dat momenteel schepen tot 60.000 ton kan toela ten. Na de ingebruikneming van het verbeterde kanaal nam het scheep vaartverkeer op Gent aanzienlijk toe, namelijk het drievoudige van het aantal schepen voor december 1968. De Gentse vroede vaderen, die aanvankelijk hun hoop op de ver groting van de haven van Zeebrug ge hadden gesteld, vrezen dat de realisering van deze plannen voor Gent te laat zal komen. Indien voor het eind van dit jaar geen beslissing valt over de verdere uitbreiding van Zeebrugge, moet de oplossing voor Gent gevonden worden in een nieuwe verbinding met de Westerschelde. De bij Terneuzen te bouwen nieuwe sluis zal een schutoapaciteit moeten hebben voor schepen tot 125.000 ton. Zo luidde de door de Gentse raad aangenomen resolutie. Vooralsnog is dit nieuwste Gentse kanaal- en sluisplan door Rijkswa terstaat in Terneuzen zeer gereser veerd ontvangen. Ir. F. vam Rossum, hoofd van het bouwbureau van Rijkswaterstaat, gaf als commentaar: „Ik heb er geen idee van of dit plan verwe zenlijkt kan worden. Alles kan na- ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl Baromelaan 59 Breda (Van onze correspondent) HULST Op het gevaarlijke kruis punt Rijksw. 60 - Gentsevaart - Hul- sterweg is een aanrijding geweest tussen drie personenauto's. Het onge luk ontstond toen een leswagen, die uit de richting Hulst kwam, het kruis punt overstak naar Kapellebrug en de achter de leswagen rijdende Belg A.G. tegelijkertijd de weg over stak. Een personenauto, bestuurd door T.H. v.d. V. uit Oostburg, die met grote snelheid kwam aanrijden uit de richting Perkpolder, kon G. niet meer ontwijken. Door de hevige schok van de aanrijding botste V. op de leswagen. Dp juridische bestuur ster hiervan mevr. M.L.V- de K. uit Koewacht werd vrij ernstig gewond. Er was veel materiële schade. tuurlijk tot zekere begrenzingen. Het is natuurlijk onzin om een ka naal of sluis te bouwen voor het grootset schip ter wereld. Er kan immers daarna toch weer een nog grootste schip ter wereld. Er kan aldus ir. Van Rossum, „ik kan er geen zinnig woord over zeggen". Op onze vraag of Rijkswaterstaat met betrekking tot die laatste Gentse aspiraties contact heeft met de Gentse autoriteiten antwoordde ir. Van Rossum laconiek: „Niet over plannen voor het jaar 3000". (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. (Van e©n onzer verslaggevers) GOES Dg „Toeristische Dagen' die van zaterdag 19 juli tot en met zaterdag 18 augustus door de Mid denstand Centrale te Goes worden georganiseerd, krijgen een „voor proefje" in de vorm van een optre den van een Oekrainische dans. en folkloregroep op zaterdag 12 juli in de binnenstad. De commissie voor de „Toeristi sche Dagen" heeft voorts o.m. de volgende programapunten „opge voerd": op zaterdagen, vrijdagen en dinsdagen, tussen 19 juli en 16 augus tus zal op het pleintje van het voor malige weeshuis een kunstmarkt worden gehouden. Op deze kunst markt zullen o.m. een pottenbakker en een koperslager actief bezig zijn. Het pleintje is ook de plaats van de traditionele kinidertekenwedstrijd, dinsdagmiddag 22 juli van twee tot vier uur. De kunstmarkt wordt offi cieel geopend door de waarnemend burgemeester van Goes, drs. J. Dijk graaf, op 19 juli 's morgens om elf uur. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Paus Paulus zal zijn vakantie niet doorbrengen in Breskens. Drie Zeeuwsch-Viaamse priesters, die de paus hadden uitge nodigd om eens als een gewoon mens van 'n rustgevende vakantie ir Bres kens te genieten, hebben van de pau selijke nuntius mgr. Angelo Felici te Den Haag vernomen dat paus Pau lus niet op hun uitnodiging in kan gaan. Als pleister op de wonde kregen de drie priesters, met de vaderlijke en apostolische zegen, elk een herin- neringspenning. Zij - pater H. Baart, cursusleider van het vormingscen trum Hedenesse in Cadzand, rector R. J. Verdurmen van het St.-Anto- niusziekenhuis in Oostburg en kape laan O. Gielliet te Bresxens - hadden de paus geschreven dat een incognito vakantie in een eenvoudig vissers dorp in Zeeuwsch-Vlaanderen hem wel zou bevallen. Hij zou dan in de pastorie in Breskens kunnen logeren en met gewone mensen kunnen ver keren. Via zijn vertegenwoordiger in Nederland, mgr. Felici, liet paus Pau lus echter weten dat hij de „fijnge voeligheid en bezorgdheid omtrent zijn persoon alsmede de uitnodiging om in Breskens ontspanning te zoe- (Van. eem onzer verslaggevers) KRUININGEN De 83-jarige J. A. (Do-kus) Kakebeeke, die zaterdag jl. op een concours in Hoorn voor stads- en dorpsomroepers door de jury werd uitgeroepen tot „eerste omroeper van Nederland" waarmee hij de gouden gong in zijn bezit kreeg, zal vrijdagavond a.s. door het gemeentebestuur van Kruininjgen waar de heer Kakebeeke woont, op officiële wijze worden gecomplimen teerd met het behaalde kampioen schap. Daaraan voorafgaand zal de „natóon-a-lp kampioen" een rondrit door de gemeente maken. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeente politie van Vlissingen werkt aan 'n „preventieprogramma" ter be striding van overtredingen, mis drijven enz., maar ook van ver keersongevallen, dat in zijn tota liteit uniek is voor Nederland. Commissaris van politie J. van Marion, die al eerder bekendheid verwierf met de door hem inge voerde „systematische surveillan ce" heeft voor de uitvoering van het gehele programma voorlopig vijf jaar uitgetrokken. Belangrijkste onderdelen van het programma zijn: Preventie verkeersongevallen. Dit systeem is afgerond en voor een be langrijk deel reeds „in werking". Preventie op bankovervallen en geldtransporten. Oo dit maakt reeds deel uit van de dagelijkse activitei ten van de Vlissingse politie, n.l. door o.m. gerichte surveillance. Bedrijfsbescherming. Dit betreft vooral de aanwezigheid van gevaar lijke stoffen en wat te doen staat wanneer daarmee „ongelukken" ge beuren. Op de eerste plaats wordt hier natuurlijk gedacht aan de nieu we chemische bedrijven. Punten van het programma die nog niet geheel zijn afgerond zijn o. m. de preventie op winkeldiefstallen, idem op diefstallen uit auto's enz- en het zoveel mogelijk voorkomen van inbraken en ordeverstoringen. (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH De parabool antenne - op de foto nog in opbouw - waarmee de volkssterrenwacht „Si mon Stevin" in Oudenbosch, samen met docenten van de hts uit Breda, volgende week zullen trachten de uitzendingen van het ruimteschip Apollo 11 rechtstreeks te ontvangen, is gisteren geplaatst bij de lagere school „De Bükehof", waar het ruim tevaartcentrum van de sterrenwacht wordt ingericht van 16 tot 25 juli. De NOS zal er vanmiddag al haar eerste opnamen komen maken. In middels wordt sterrenwachtdirecteur de heer Th. Vermaesch, overstroomd met verzoeken van binnen- en buiten landse kranten, tijdschriften en radio stations voor het maken van versla gen en reportages over de Oudenbos- sche ruimtevaart-activiteiten. Het preventieprogramma verkeers ongevallen beslaat praktisch alle as pecten vam het verkeer. Zo is bij voorbeeld een documentatie aange legd vam bestuurders, die zich regel matig schuldig maken aan dronken schap achter het stuur of oip een on diere manier het verkeer in gevaar brengen. (ADVERTENTIE) Belangrijk grarnma de sc Daarvoor vimdJt deel van dit pro- die veiligheid van in het verkeer, overleg plaats niet het onderwijzend personeel, terwijl de ouders al bij de eerste schooldag van hun kind, ook op de kleuter school, door de politie via 'n brief bij deze zo belangrijke zaak worden be trokken. Een zeer belangrijk „hoofdstuk' vormt tenslotte nog de controle op de technische betrouwbaarheid van auto's en bromfietsen. De heer Van Marion noemt de resultaten van der gelijke steekproeven soms „grieze lig". Als voorbeeld haalt hjj het ge val van een touringcar aan, waar van de remmen absoluut onvoldoen- dp bleken te werken, de stuurinrich ting veel te veel speling had, de chauffeur niet in het bezit was van een rijbewijs, terwijl er in de bus toch 32 passagiers werden vervoerd. Naast, uiteraard, burgemeester en wethouders, wordt intussen ook de gemeenteraad bij de totstandkoming en uitwerking van het preventiepro gramma betrokken. Dat gebeurt via de „commissie van de openbare or de" waarin alle fractievoorzitters zit ting hebben. Deze commissie komt elk kwartaal bijeen. (Van onze verslaggevers) VLISSINGEN-DEN HAAG - Het bericht, dat de Vlissing se politie binnenkort zal be schikken over een appara tuur, waarmee het onder meer mogelijk zal zijn ge vangenen in de cel te beluis teren, roept vragen op. Vra gen, die te maken hebben met de al dan niet bestaande „privacy" van in een cel op gesloten arrestanten. Voor nir. Th. Lebrett, officier van justitie te Middelburg, is er helemaal geen probleem. „Een gevangene heeft geen privacy", stelt hij onom wonden. „Er is geen wezen lijk verschil tussen het be gluren van een gevangene (door het judasoog in de cel deur) en het beluisteren van hem". Bovendien benadrukte de heer Lebrett, dat de inter com-installatie in eerste in stantie is bedoeld als een verbetering van het dienst betoon aan gevangenen: zo dra iemand onwel wordt of pogingen doet zichzelf kwaad te doen kan er worden in gegrepen, doordat men alle geluiden in de cel kan op vangen. De heer Lebrett voegde daar nog aan toe, dat gevangenen, die behoefte hebben aan het doen van be kentenissen maar rekening dienen te houden met het feit, dat zij worden afgeluis terd: „Wie geen bekentenis sen wil doen moet zijn mond houden". Het ministerie van justitie heeft, zo werd ons meege deeld. een rapport in zijn be zit, waarin richtlijnen voor de behandeling van gevan genen en arrestanten wor den gegeven. Een woord voerder van het ministerie wilde zich over de inhoud van dit rapport niet uitlaten. Het gebruik van een inter com, zoals in Vlissingen, was hem niet bekend. Naar zijn mening bestaan er geen regels, die het gebruik ervan aan banden leggen. „Heel belangrijk is natuur lijk de vraag of de mensen op de hoogte zijn van de aanwezigheid van het inter com-systeem. Als dat niet het geval zou zijn, wordt het natuurlijk een beetje een wonderlijke zaak". Dat is de mening van mr. dr. A. C. Geurts, lector aan de Katho lieke Hogeschool te Tilburg, die promoveerde op het proefschrift „De rechten van de gevangenen". De heer Geurts vond het op zichzelf toe te juichen dat er veel zorg wordt besteed van de toestand van de ingeslotenen. Overigens zou het gevaar van verklikken en afluiste ren alleen bestaan wanneer er zich meer bewoners in één cel zouden bevinden, wat toch ook geen normale toestand is. Juridisch gezien valt er tegen de intercom weinig in te brengen, hoewel mr. dr. Geurts er niet van uitgaat dat alles wat niet uitdrukkelijk verboden is dan ook is toegestaan. Veel afwijzender luidde de reactie van mr. dr. E. Bon- gersma sinds kort ex-Eer- ste-Kamerlid uit Heemstede, dat zich de laatste jaren in bijzondere mate heeft geïn teresseerd voor de behande ling van delinquenten. Hij vindt de intercom een wei nig fraaie methode, omdat de grens tussen waarnemen wat er in een cel gebeurt en afluisteren, met het oog op de rechtsvervolging, gemak kelijk kan worden over schreden. „De intercom is niet te vergelijken met het judasoog het gluurglaasje in de celdeur omdat het laatste uitsluitend een be grijpelijke controle van bui tenaf mogelijk maakt". Wat betreft het gebruik maken van celgesprekken: De heer Brongersma plaatste eveneens een vraagteken achter de rechtsgeldigheid van op deze wijze verkregen getuigenissen en bekentenis sen. Rechtsregel is immers dat dergelijke verklaringen in vrijheid moeten worden afgelegd en dat niemand ge dwongen kan worden ze in onvrijheid te doen. Uit de jurisprudentie herinnerde dé heer Brongersma zich een geval waarin een bekentenis als niet gedaan werd be schouwd omdat ze via tikken op de verwarmingsbuizen was overgebracht aan een bewaarder, die zich als een mede-gedetineerde had voor gedaan. Dit werd door de rechtbank een ongeoorloofde methode gevonden. In de Verenigde Staten gaat men nog een stuk verder met de afwijzing van het ongeldig verkregen bewijs. steen van de maand juli "Een bloeddruppel uit het hart van moeder aarde" noemen de oosterlingen deze zeld- zaamstealler edelstenen. Metzijn prachtige, diep rode kleur en mysterieuze gloed een romantisch en letterlijk vorstelijk geschenk. sieraden met robijn van af 128.- edelsteenkundige f.ga. diamantexpert g.1.a. lijnbaan 92 filiaal: oostzeedijk 155-157. rotterdam WE hebben een heel gewoon briefje gestuurd met er boven: „Beste Paus Paulus" en bij onze ondertekening: „Met vriendelijke groeten". Het heeft zes weken geduurd voordat we ant woord kregen. Uit dat antwoord ma ken wij op, dat ons verzoek zeker punt van overweging voor de paus is geweest." Aldus kapelaan O. Gielliet, zielzorger in Breskens, die samen met pater H. Baart, cursusleider op He denesse, en rector R. Verdurmen van het St.-Antoniusziekehhuis in Oost burg, spontaan de paus hebben uit genodigd om een vakantieperiode in Zeeuwsch-Vlaanderen te komen doorbrengen. „HET antwoord kwa: i via de nuntiu: in Den Haag. Daarin stond, dat onze uitnodiging een delicate gedachte wat geweest, die blijk had gegeven van onze vriendelijke zorg voor het in tens bezig-zijn van de heilige vader De paus was zeer gevoelig geweest zo stond in de brief, voor onze sug gestie, maar het was hem onmogelijl om het „beminde volk van de Neder landen" te bezoeken. Waarom word niet vermeld. OM dat intens bezig zijn van de paus ging het ons nu juist. Op foto's zie je hem altijd met een gespannen ge zicht. Hij schijnt in Rome niet te kunnen lachen. Kans op ontspanning heeft de paus daar natuurlijk weinig. Hij wordt in zijn omgeving voortdu rend geconfronteerd met allerlei pro blemen. Daarom wilden wij paus Pau lus nu eens een vakantie bieden, zon der al die gewichtigheid en deftig heid, waarin hij dagelijks moet leven. Het is hier in Zeeuwsch-Vlaanderen allemaal gewoontjes, maar daarom dikwijls ook zo gezellig. Hij had hier in Breskens, zonder praal en luxe, en natuurlijk incognito kunnen loge ren. De paus had dan ook eens de andere kant van de medaille, niet die tekst. Stel je voor, dat zo'n hoog geplaatste als de paus hier in de ka mer gewoon zijn tas koffie had zitten drinken. Het welzijn van de mensen zou met een andere handelwijze, op dit punt, van de paus zeker zijn ge diend. Johannes XIII deed toch ook zo gewoon. Dat gewoon-doen kan verbluffend werken. Dan komt ook het evangelie als het gewoon men selijke voor de dag." Zt dZT'r^aar, van WIJ wilden vans daartoe de kans het gewone, ook kerkelijke leven bieden. kunnen zien. „ALS blijk van erkentelijkheid hebben we van de paus een medaille gekre gen. Daarin stond o.m. gegrift. „Hoe wel hij de zoon van God was, wilde hij toch de zoon van een timmerman zijn". Dat is een heel toepasselijke Hij heeft onze rechtstreeks aan hem gerichte brief, gelukkig goed opgevat. Anders zou Paulus er niet eens op hebben geantwoord. Toch Jammer dat hij niet in kon gaan op onze invitatie. De paus had hier in het kleine Breskens een voorbeeld van menselijkheid kunnen stellen." T

de Stem | 1969 | | pagina 3