CELIBAAT OP VOORGROND IN SYNODE Applaus voor rapport Dellepoort Luchtslag BRANDT: BLIJVEN AANSTUREN OP VEILIGHEIDSTOP I )e>re|yü KLM staat voor enorme verandering Döpfner verdedigt hulpbisschop München De re SPEL VOL DRAMATIEK IN CHUR De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! ANTON SWEERS OVERLEDEN Teleurstelling DEMONSTRATIE Belgisch jacht nog vermist Suez Meer contact Bang Waarschuwing Biafra verwerpt liulpvluehten via Nigeria Over twee jaar stakingsrecht voor ambtenaren? Han Lammers ontslagen bij Groene Amsterdammer J DE STEM VAN WOENSDAG 9 JULI 1969 9 Dr. E, Dellepoort (Va« onze speciale verslaggever) CHUR De commissaris van politie in Chur heeft het druk deze week en het zijn niet zozeer ver- keers- en parkeerproblemen, die hem het hoofd breken, maar de moeilijkheden die het menselijk verkeer tussen een groep pries ters en een groep bisschoppen an no 1969 opleveren- Althans, de moeilijkheden die gevreesd worden. Het is een feit dat het Ratisches Volkshaus, waar de priestergroe- pen bijeen zijn, door de politie ex tra, zij het onopvallend, in de ga ten wordt gehouden. Het is ook een feit dat voor, tijdens en na de ope ningsbijeenkomst van het bisschop pen-symposium links en rechts po- litie-agenten buiten stonden opge steld. Desgevraagd vertelden en kele agenten dat ze met zeker 40 man extra in de buurt waren, maar dat lijkt eerder intimidatie of zelfoverschatting van deze die naren der wet. Door wie en waarvoor precies de politie er bij is geroepen, ook op verkeerstechnisch strategische punten? Niet door de priesters. Het doet er ook weinig toe, het te kent slechts iets van de sfeer, waarin de 115 bisschoppen in Chur samen zijn. Of ze er zelf iets van merken is de vraag, gezien de drukke agen da van het symposium en gezien de wat eenzame en hoge ligging van het moeilijk te bereiken semi narie waar ze vergaderen. Natuur lijk is het minder belangrijk dat ze niet de agenten zien dan dat ze ook de priesters niet zien. En na één dag in Chur hebben ver reweg de meeste bisschoppen geen van de priesters uit het Ratisches Volkshaus gezien. Behalve die ene dan, die maandag de eerbiedige stilte op de openingszitting ver stoorde door te vragen waarom zij niet welkom geheten werden. Mis schien had de spreker, gastheer bisschop Johannes Vonderach van Chur, de vraag van achter uit de stampvolle zaal niet verstaan er kwam in ieder geval geen ant woord, zelfs geen: wat zegt u?" De interumpant, studentenpas tor Wil Jansen verklaarde later dat hij geheel voor eigen rekening had gesproken, in een opwelling van diepe verontwaardiging. Het zat er echter dik in dat hij niet alleen, maar alle priesters wier getal intussen tot ongeveer tachtig is opgelopen die reke ning moeten betalen. Nu inmiddels is bekend gewor den dat geen priester althans van de actie-groepen „Parallel Chur" een voet in de bisschop pen-vergadering mag zetten (een besluit overigens dat althans for meel niet beïnvloed is door de in terruptie) liggen de kaarten dui delijker op tafel. Maar het spel dat deze week in Chur gespeeld wordt is een spel vol dramatiek en zelfs vol tragiek. Hoezeer ook over het optreden en tactiek van de „protest-priesters" verschil van mening kan bestaan, het gaat hier om een stel, voor het grootste deel, nog jonge priesters die helemaal achterin het oude kerkgebouw of in feite zelfs al daarbuiten met alles wat ze nog hebben het evangelie vandaag wil len waarmaken. En ver weg, deze week in Chur letterlijk ver boven hen, zoeken meer dan honderd bis schoppen naar een oplossing voor de kopzorgen die hun priester hen thuis dagelijks bezorgen. Waarom in het Zwitserse Chur zo veel journalisten zijn, wordt waar schijnlijk iets duidelijker als we de situatie van dinsdagochtend tus sen half elf en elf uur schetsen- In dat half uur viel, zoals iedereen kon weten, de koffiepauze van de bisschoppen. Welgeteld vier Neder lands,. en twee Duitse journalisten waren daar op dat moment en kre gen gelegenheid tot een praatje met enkele bisschoppen. De rest van het journalistenleger was „lin ten" in het Volkshaus, waar de priesters rond die tijd hun eerste resolutie, namelijk over het celi baat, aannamen. Het is duidelijk, tot op dit mo ment stelen de priesters in Chur de show. Iedereen weet hier, dat zowel de bisschoppen als de pries ters onderling een gevecht leveren om eenheid in gedachten te krij gen. In het symposium der bisschoppen gebeurt dat echter ir stilte en nog veelal in het abstracte en om slachtige kader van een eeuwenou de diplomatie en traditie, terwijl in het Volkshaus als in een stadion voi juichend publiek de meningen botsen en met opgestroopte mou wen de strijd gestreden wordt. Een strijd, in een verregaande mate van broederlijkheid overigens, tus sen hen, die blijven proberen bin nen de kerkmuren hun pleit te win nen, degenen die op de drempel staan (zgn marchinale groepen, Italianen, Oostenrijkers en Belgen) en zij die reeds helemaal buiten de oude kermuren als priesters wil len we ken, zoals veel Fransen en de Basken. Zij zullen deze dagen vooral pro beren keiharde resoluties te for meren over de thema's die ook de bisschoppen bespreken. En de jour nalisten, wij tenminste, wachten in spanning af of ds bisschoppen van hun kant eigenlijk wel tot re soluties zullen komen. Een ding is zeker, als de actie voerende pries tergroepen niet hier waren geweest, had de wereld waarschijnlijk nooit geweten waar het overigens zo gezellige plaatsje Chur ligt. JAN LANDMAN (Van onze verslaggever) CHUR Na de officiële me dedeling dat de bisschoppen geen waarnemers uit de priestergroe- pen die in Chur zijn, toelaten op hun vergaderingen, beleefde Chur gistermiddag een van de zeer weinige demonstraties uit zijn eeuwenlange bestaan. Alle priesters trokken, gevolgd door veel journalisten, van radio en televisie, naar het seminarie waar de bisschoppen vergaderen. Zij richtten tot prof. dr. Alois Sustar, de president van het se minarie, het verzoek de voor zitter van het bisschoppensym posium te mogen spreken. De nriesters zijn namelijk niet tevreden met de motieven die gistermiddag tijdens een pers conferentie gegeven zijn voor de weigering om hen toe te laten. Een van de motieven was bij voorbeeld: deze priesters verte genwoordigen slechts enkele groepen, niet alle priesters. Een ander motief: de priester kan thuis altijd bij zijn eigen bis schop terecht. Ook willen de priesters precies weten welke bisschop voor en welke tegen toelating gestemd heeft. Het Nederlandse episcopaat was als een man sterk voor toe lating van priesters tot de ver gadering. Zij listen dat voor hun vertrek uit Nederland nog in een speciale boodschap blijken. Maar andere bisschoppen zijn van me ning dat ze hier in Chur niet kunnen gaan praten met pries ters, die zij in eigen land links laten liggen. (Van een onzer verslaggevers) HULST - MIDDELBURG Van de twee vermiste Belgische jachten, die zaterdag van Oostende koers zet ten naar Denemarken en Noorwegen, is er inmiddels één terecht. Van het andere ontbreekt nog elk bericht. Zaterdag vertrokken de Diogene met vier en de Wave-song met vijf man aan boord uit voor een reis naar Scandinavië. Op de Noordzee zijn bei de schepen in de zware storm ge raakt en hoewel ze radio aan boord hebben, werd sindsdien niets meer van hen vernomen. Inmiddels is be kend geworden dat de Diogene rechtsomkeert heeft gemaakt naar Oostende. Volgens de opvarenden be sloot de bemanning van de Wave song wegens de aanhoudende storm koers te zetten naar Engeland. Op het moment dat de jachten uit el kaar gingen, seinde de Wave-song nog dat alles wel aan boord was. Dinsdagavond was er echter nog geen radio-contact met het scheepje ge maakt. (VERVOLG VAN PAG. 1) de zesdaagse oorlog heeft volgens de in Tel Aviv bijgehouden balans Syrië tien Mig-21 en vier Mig-17 toe stellen verloren. Israël zegt voorts sedert die periode 27 Egyptische vliegtuigen te hebben vernietigd. Egyptische en Israëlische woord voerders hebben gistermorgen mel ding gemaakt van een ernstig inci dent aan de Israëlische kant van het Suezkanaal. In Tel Aviv werd meegedeeld dat een Egyptische commando-eenheid een Israëlische stelling aan de oever van het kanaal had aangevallen, maar verdreven kon worden voordat zij het steunpunt kon binnendringen. De Egyptenaren zou den acht doden op het slagveld heb ben achtergelaten, terwijl de Israë li's geen verliezen zouden hebben geleden. In Caïro zei een militaire woordvoerder dat een Egyptische in- fanterie-eenheid in een vijf uur du rend gevecht 30 Israëlisch had ge dood en zelf vijf man had verloren aan doden en gewonden. In verband met de verijdelde moordaanslag op „El-Fatah"-leider Afarat zijn naar verluidt verschei dene Iraakse militairen gearresteerd. (Van onze speciale verslaggever JAN LANDMAN) CHUR De celibaatskwestie is gisteren, zoals verwacht, in Chur op tafel gekomen. In het bisschoppensymposium in de vorm van het verslag door mgr. dr. E. Dellepoort van zijn opiniepeiling onder ongeveer 400 Europese priesters. In het Volkshaus ging tczelfderijd de voltallige vergadering der priestergroepen unaniem akkoord met een resolutie over de opheffing van het celibaat. De conclusie uit mgr. Dellepoorts verslag waarvoor hij van journalisten en op de persconferentie aanwezige „protestpriesters" als enige een ap plaus kreeg, met betrekking tot het celibaat: 1. de traditionele theologische moti vering van de celibaatsverplich ting „komt nergens meer sterk aan"; 2. het celibaat als charisma wordt echter algemeen hoog geschat; 3. velen die tegen de celibaatsplicht zijn, hebben het motief van be schikbaarheid en dienstbaarheid; 4. de houding ten opzichte van het celibaat hangt wezenlijk samen met de kerkopvatting der betrok kenen, maar ondanks de sterke varianten wijst de ontwikkeling overal in de richting van de vrije keuze inzake het celibaat", 5. allen zouden willen dat de bis schoppen de gehuwde priester in de pastoraal behoudt; 6. nagenoeg allen achten het priester wijden van gehuwde mannen noodzakelijk in verband met het priestergebrek. Behalve enkele meer algemene conclusies, zoals: in ieder land me nen priesters dat hun maatschappe lijke betekenis afneemt, „veel pries ters schijnen cultus-moe te zijn", vooral veel jongere priesters vinden de priester te weinig sociaal geën gageerd, bracht mgr. Dellepoort en kele belangrijke slotconclusies naar 1. de priesters in alle landen willen veel meer persoonlijk contact met hun bisschoppen; er is de wens tot betere weten schappelijke begeleiding; het is de vraag of het hoofddoel van het bischoppensymposium niet moet zijn: het bespreken van het nut van meer zelfstandigheid voor de plaatselijke kerken. De ruim 80 priesters van het scha- duw-symposium in Chur hebben een stemmig een verklaring aangenomen, waarin zij op de nationale bisschop penconferenties zowel als de in ok tober vergaderende bisschoppensyno de een dringend beroep doen de ver plichte koppeling van priesterschap en celibaat officieel op te heffen. Zij verwijten de bisschoppen, dat de meesten van hen openlijke dis cussies over dit probleem weigeren, omdat ze bang zijn voor de conse quenties. Heel de motivering voor het celi baat, maar dan op vrijwillige basis, moet in de kerk opnieuw overdacht worden. Zij wijzen er vervolgens op, dat steeds meer priesters in het ge heim trouwen om tenminste in het ambt te kunnen blijven. Maar een dergelijke situatie vin den de priesters zowel voor de vrouw als voor de betrokken priester mens onwaardig. Aan het slot van hun verklaring wijzen de priesters er uitdrukkelijk op. dat door het verplichte karakter de werkelijke zin van het celibaat wordt bedekt. Zij eisen dat de hu wende priester in het ambt moet kun nen blijven en dat de oplossing van het celibaatsyraagstuk niet aan Rome moet blijven voorbehouden, maar dat zij alleen gevonden kan worden in hét hele godsvolk der plaatselijke kerk. Kardinaal Bengsch van Berlijn heeft gisterochtend op het bisschop pensymposium gewaarschuwd voor „on-kritische aanpassing aan de ver anderingen in de wereld". Dit leidt volgens hem vooral „tot het afschaf fen van alle vormen zonder er iets voor in de plaats te geven. En ten slotte leidt dat tot verwereldlijking". Over de priester van vandaag zei hij dat deze zijn weg niet zal vinden door veranderingen maar vanuit de principes waaraan hij vast houdt. De hulpbisschop van Lissabon, mgr. Fal- cao pleitte ervoor dat de kerk en ook ieder bisdom met de bisschop voorop engageert bij het zoeken naar een pastorale politiek voor de wereld van nu en van de toekomst. Het is nodig aldus mgr. Falcao „dat de kerk zich op het juiste moment inzet", met een „gezond realisme" en luisterend naar de H. Geest. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/GENèVE/LAGOS Bia fra heeft het Nigeriaanse voorstel dat een hervatting van Rode Kruisvluch- ten overdag mogelijk maakte, ver worpen. Dit heeft Ignatius Kugbara, hoofd van het Biafraans bureau in Londen gisteren meegedeeld. „Biafra zal geen voedsel aanvaar den dat over Nigeriaans grondgebied is getransporteerd, zelfs niet wanneer neutrale waarnemers op federaal ge bied toezicht houden, Biafra wil wel internationale supervisie aanvaarden als die plaats vindt buiten Nigeria", aldus Kugbara. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) hoopt het overleg betreffende het stakings recht voor ambtenaren binnen twee jaar af te ronden. Hij verwacht dat de commissie van deskundigen on geveer een jaar nodig zal hebben om een advies over deze zaak aan de re gering uit te brengen. Daarna zal de staatssecretaris op basis van dit ad vies het overleg met de vakbonden over het stakingsrecht binnen een jaar afsluiten. Staatssecretaris Van Veen wil oog hebben voor de wijze waarop het den ken van het stakingsrecht zich in het bedrijfsleven heeft ontwikkeld, an derzijds meent hij, dat de lijn in het bedrijfsleven niet zonder meer voor ambtenaren kan worden doorgetrok ken, gezien de bijzondere positie die zij als overheidsdienaren hebben. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Het Westen mag geen negatieve houding aannemen. Wij moeten zelf het initiatief voor een Europese veiligheidsconferentie in handen houden". Dit heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt gisteren in Den Haag nog eens nadrukkelijk beklem toond. Na zijn gesprek met minister Luns over allerlei E.E.G.-problemen zei Brandt dat het Westen alles moet proberen om toenadering tot het Oos ten te zoeken. In mei heeft hij tijdens een bijeen komst in Den Haag van de WEU al een beroep op de Westeuropese lan den gedaan deze toenadering te blij ven zoeken. Gisteren wees hij er op, dat de NAVO-landen tijdens hun ver gadering in december verslag zullen uitbrengen van hun bevindingen hier over met Oosteuropese landen. In de voorjaarsvergadering van de NAVO is namelijk besloten dat de leden er van langs bilaterale weg de Oosteuro pese landen zullen polsen over de ge meenschappelijke aanknopingspunten voor een tapgesprek. Op deze topconferentie moeten, al dus Willy Brandt, ook Amerika en Rusland aanwezig zijn: De V.S. als grootste partner van de NAVO en Rusland als de leider van het War schaupact. „De topconferentie moet wel zorg vuldig voorbereid worden. Wij kun nen ons niet veroorloven dat hij een mislukking wordt", zo zei hij. Dezer dagen heeft de Westduitse mi nister met zijn Finse collega ook ge sproken over de Europese veiligheids- conferentie. Zoals bekend heeft Fin land aangeboden als gastland op te treden en de conferentie in Helsinki te willen organiseren. Dit aanbod is des te belangrijker omdat Finland nauwe politieke en economische ban den met Rusland onderhoudt. Het Finse voorstel aan de Europese lan den zal daarom ongetwijfeld de in stemming van Rusland hebben. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De bekende pu blicist en Nieuw-Linkser Han Lam mers is ontslagen door de directie van De Groene Amsterdammer, waar hij als redacteur in dienst was. Lammers neemt geen genoegen met het ont slag. De zaak is aanhangig gemaakt bij het gewestelijk arbeidsbureau te Amsterdam. De achtergrond van het conflict is, dat een deel van de re dactie van De Groene bezwaar heeft tegen het feit, dat Lammers sinds maart lid is van het bestuur van de Partij van de Arbeid. Keurig in de rij wachten Ameri kaanse soldaten op het moment dat ze aan boord mogen gaan van het vliegtuig dat hen terug moet brengen naar de Verenigde Sta ten. Voor hun inscheping werden zij gefouilleerd op het in bezit hebben van wapens of verdoven de middelen. Gisteren hebben 814 militairen Zuid-Vietnam verla ten. Zij vormen de voorhoede van de 25.000 man die voor eind vol gende maand terug zullen keren naar de V.S. MERIJN IS OP VAKANTIE (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM Gisteren heeft de president-directeur van de K.L.M., dr. G. van der Wal, zijn visie ontvouwd op de K.L.M. in de jaren zeventig. Evenals rond 1960 staat de K.L.M. thans voor grote veranderingen. Bin- nen afzienbare tijd doen de reuzen- vliegtuigen, de jubo-jets bij de K.L.M. hun intrede. Zij worden gevolgd dooi de luchtbussen van het type McDon- nel-Douglas DC-10 waarvan, de K.L.M, er 12 nodig denkt te hébben en er at vast 6 wil bestellen. Op langere termijn worden de» -grote vliegtuigen dan nog door het revolutionaire supersone vliegtuig Boeing 2707. Hoewel de K.L.M. hiermee voor geweldige in- vesteringen komt te staan, verwacht de president-directeur niet, dat de kritieke geschiedenis van de eerste jaren zestig, toen het straalvliegtuig zijn intrede deed, zich zal herhalen. Er is volgens dr. Van der Wal vraag genoeg naar grote vliegtuigen. De al gemene prognose is dat in 1975 600 miljoen mensen per vliegtuig zultó/ reizen (1968: 263 miljoen). Voor 1980 lopen de schattingen uiteen van 800 miljoen tot ongeveer een miljard. De ontwikkeling van de luchtvaart is nog ingrijpender. Bij de K.L.M. verdubbelde de vrachtomzet zich in vijf jaar tijd tot 327 miljoen ton/kilo meter. BUSSUM (ANP) In Bussum is op 66-jarige leeftijd overleden de promotor van het Nederlandse lekentoneel, de heer Anton Sweers. Anton Sweers was in Amsterdam geboren. In zijn geboorteplaats richt te hij onder mear het Rooms Katho liek Amsterdams Toneelgezelschap op, waarbij hij ook zelf speelde en regisseerde. In Bussum stichtte hij in 1934 een landelijke stichting „Ons Lekenspel", die onder zijn leiding uitgroeide tot een instelling, die op allerlei manieren het lekenspel in Nederland bevorderde o.a. dooi het organiseren van toneel-cursussen. Anton Sweers werd ook bekend doordat hij de regie voerde van ver schillende manifestaties, onder meer bij studentenspelen in Delft. Tot twee maal toe heeft de heer Sweers een reis naar de West ge maakt in opdracht van de Sticuc (Stichting Culturele Samenwerk? met Suriname en de Antillen. De begrafenis is vrijdagmorga. voorafgegaan door een uitvaart dienst in de O.L. Vrouwekerk te Bussum. EEN BRAND in het te Venetië heeft gisteren ongeveer 20 films vernield. De politie sluit het werk van brandstichters niet uit. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) MÜNCHEN Kardinaal Döpfner, de aartsbisschop van München heeft zich in een verklaring gekeerd te gen de beschuldiging van Der Spiegel dat de hulpbis schop van München, mgr. Defregger, tijdens de twee de wereldoorlog betrokken is geweest bij het doodschie ten van gijzelaars in Italië. Defregger heeft in 1944, toen hij nog beroepsofficier was, een massaexecutie la ten uitvoeren in een Itali aans bergdorp uit represail le voor de dood van vier Duitse soldaten. De justitie van Frankfort is van oor deel dat er geen rechtsgrond bestaat om Defregger nog te vervolgen. Der Spiegel daarentegen betoogt dat de bisschop vol gens de Duitse wet nog steeds voor de rechter moet komen. Kardinaal Döpfner zegt in zijn verklaring dat vóór de bisschopsbenoeming van De fregger heel de problema tiek rond dit gebeuren gron dig is onderzocht en dat hij ervan overtuigd is. dat vol gens het op oorlogshandelin gen betrekking hebbende volkerenrecht, geen schuldi ge daad is gepleegd. „Bovendien dienen wij er wel aan te denken", aldus de kardinaal, „dat het voor ons tegenwoordig haast on mogelijk is ons nog de toe stand van de partisanen- strijd in te denken. Men is verplicht menselijk begrip op te brengen voor een man als de hulpbisschop, die in ernstige gewetensnood een beslissing moest nemen". Zoals bekend (zie De Stem van 8 juli) heeft Defregger meerdere malen geprotes teerd tegen het bevel om burgers dood te schieten en heeft hij, toen hij geen uit weg meer zag, het bevel aan een luitenant doorgegeven. Volgens de verklaring van kardinaal Döpfner zou dit betekenen dat bisschop De fregger „zelf niets te maken had met de executie van de vermoorde dorpsbewoners". Ëfzri 2260 vestigingen. Op cte postkantoren tontu ete hele dag terecht, Een aantal daarvan is zelfs oöK od vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden sparte openingstijden. Zoals jullie de laatste 1 de Kleine Stem hebben lezen waren de drie ruin ders op weg naar de mar de echte astronauten, die i ken pas 16 juli, maar de i uit het boek van Jules Michel Ardan, Nicholl 4 bicane. We hebben al gezien da weldig enthousiast waren ruimte waarin ze hun lar maakten, dat ze bang en ren, grapjes maakten ma heel ernstig allerlei berekt maakten. Een ding was nog steeds ging het project een enorme snelheid op ht doel aan- Dat einddoel 1 maan, die in hun ogen groter werd en al bijna was. Op 5 december waren de nauter» al vroeg op. Er was leboel werk te doen, want de berekeningen zou het de dag zijn van de tocht. Ineens vroeg Nicholl: Maar hoe koi er weer af? Iedereen begri hij de maan bedoelde, ma' mand wist het antwoord. Er een doodse stilte in de cabb stilte duurde echter niet la! drie mannen begonnen druk kaar te praten. Ze kregen hei! ke gedachten en begonnen ver kelijk raar te doen Na een he; kwamen ze tot de ontdekking te veel zuurstof in het project komen was. Ze hadden de n kraan open laten staan. Geluk] dervonden ze geen ernstige ge hiervan en na de opgewond: sprekken werden ze weer rust. de kraan eenmaal dïchtgedraaj Door al deze opwinding ze vergeten uit het raam te Hierdoor merkten de ruimt ders niet dat, ondanks de ve tingen, het projectiel met, ee me vaart van de maan weg De drie mannen suisden nog met een ontzaglijke snelheii de ruimte. Voortdurend ded waarnemingen maar toch wi voor hen een grote teleurstelli Ze niet op de maan terecht gekomen. De mannen pijnigde hersenen hoe ze uit deze s moesten komen. Tot Michel opeens riep: Gebruik de vuur| Barbicane, die het meest van kundige wetten wist, reken- Op mooie lange zomerdagen, men de vrolijke meisjes uit het dorp zo graag de bossen in. Ze z bosbessen en snoepen ervan to hppen blauw zijn. Ze plukken tjes en koekoeksbloemen, spir langs de beek vergeetmeniet. wet eens een wilde anemoon c orchideetje. Maar er zijn ook n die alleen maar lopen te bab over leuke jongens om mee te sen. En over strenge vaders d niet altijd goed vinden. Over kleren en moeders die dat niet vinden Vanmorgen nog! „Maar kind nu mal geworden! Je gouden schoentjes om naar het bos te nep een verstoorde moeder, waarom niet?" ketste de docht tU0- Is het soms geen prachtig net is kurkdroog. Kijk eens h ton flitst in dat goud„Maar z en bederven van de dennenaalc net vochtige mos. Van de dorA ae spatten uit de beek!" Maar de; der praatte tegen de groene h de blauwe lucht, want haar wijze dochter was al weggedar si'aterde met de vriendinnen o uardst. „Ik heb een brief, ik he. rieP er een„Van wie da| wie. drongen de anderen aar "fcisje met de brief kleurde. Ze de het opgevouwen blad te uoor en zwaaide ermee. De grote weg, een zijweg e een paadje. Daar beginnen de b aan de eiken, de beuken en wuiven de dennen. Droge slootje berm, laag hakhout tussen de bl Hier zitten de meisjes als een K °P elkaar. De brief ...De een nem hardop, de anderen kijken fa-ar schouder. „Je moet dit schr Je moet dat antwoorden Laai wachtenIeder weet er wd te zeggen „Ik zal wel zien", mlisie dat de brief heeft or yen. En dan zijn ze als een mussen weer opgevlogen. Ze z. ae bessen, snoepen en krijgen b hppen. Ze plukken bloemen er gen.

de Stem | 1969 | | pagina 6