Controle caravans snel beter Wit metalen kastje pelt moeiteloos lastige garnalen Magisch centrum waakt bij politie IviGNET OP DOOR T.N.O. I GOEDGEKEURDE WAGENS Gent wil nieuwe sluis bij Terneuzen Scotch Whisky FRONTAAL TEGEN BOOM ek met Koel weer Dokus Kakebeeke VANDAAG MORGEN Zeer gevaarlijke situatie op woonwagenkamp Willy V. is nog niet uitgeleverd DEUGDELIJK Brommer op auto Café's in Domburg en Oostkapelle uur langer open DE STEM VAN WOENSDAG 9 JULI 1969 r, donderdag 10 juli: Bergen 12.44 uur, Hansweert: 11,59 de-Drimme.len: 2.44 en 15,38 neuzen: 11.29 en 23.57 uur, •n: 11.00 en 23.28 uur. We. i: 12.34 uur. FILM, CONCERT ENZ, s Markt 16 uur Concert Kapel Kon. Belgische Zeemacht en ■nbespeling door Prof, E. itte Het meesterbrein vo-lw. Een verdoemde te meer >le: De zwemkom 18 jaar [LAAS Frankenstein en de vals- rs a.l. 'a: Het rijk der Sullivans 14], Kalmpjes aan Jerry 14 jaar ry: Duel in de wereld 18 jaar Van de duivel bezeten 18 j, Maigret te Pigalle 18 jaar ENTOONSTELLINGEN LBURG irchief: „Zeeland en de ,se Synode" vs Museum: Schilderijen en houwwerk van Herman Goe- en Cora van Citters rs en Els Hollabrandse mis (Vleeshal) 1017 uur sch werk van Picasso ZEE ;rweeshuis: Nederlandse iek srzaal Stadhuis: Beeldhouw en keramiek van Paul de ne [NA TER MUIDEN n. Raadhuis: Werken van Jos en Baron R. de Meester de inbrouck skelder: Schilderijen van Bakker )ORPE •ie Troutzaerte: Werken van el Cozijn en Pearl Perlmutert DIVERSEN [LBURG ituur Walcheren, Molenwater end van 922 uur [NGEN istraat 14 uur Kinderspelen ÏL, FILM, CONCERT ENZ. eopetv. Als onder vandaag KLAAS copen: Als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN 'LBURG archief: „Zeeland en de ltse Synode" ws Museum: Schilderijen en ihouwwerk van Herman Goe- en Cora van Citters hui. (Vleeshal) 1017 uur iisch werk van Picasso KZEE ;erweeshuis: Nederlandse tiek r ;erzaal Stadhuis: Beeldhouw- en keramiek van Paul de me VNA TER MUIDEN •m. Raadhuis: Werken van Jos en Baron R. de Meester de enbrouck Iskelder: Schilderijen van is Bakker DORPE rie Troutzaerte: Werken van sel Cozijn en Pearl Perlmutert DIVERSEN ELBURG iatuur Walcheren, Molenwater: oend van 9 tot 22 uur larkt: Folkloristische Markt SSE ur Ballonoptocht voor deze rubriek: tel. Oils'" if Postbus 116 in Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Hel tragische ongeval kortgeleden in Breskens dat het leven kostte van een negenjarige jongen die in aanraking kwam met een onder stroom staande caravan heeft de noodzaak onderstreept van een scherpe keuring van caravans en andere aanhangwagens op hun betrouwbaarheid en veiligheid. Tot dusver ontbreekt een regeling op het ge bied van de technische controle van dit soort voertuigen. Bin nen afzienbare tijd, zo vernemen wij van de ANWB kan iedere caravan-bezitter zijn wagen door TNO Delft laten keuren. Ten bewijze dat de caravan goedgekeurd is wordt aan de wa gen een vignet bevestigd. Na 1 oktober zal het wettelijk verplicht zijn caravans van 750 kilogram en meer aan een keuring door de rijksdienst wegverkeer te onderwerpen. Al verscheidene jaren werd de be- I hoef te gevoeld aan een afdoend con- 1 trolesysteem voor caravans en der- I gelijke. Weliswaar bestond er een Soort keuring maar deze geschiedde I geheel op vrijwillige basis en was siechts theoretisch van belang. Het 1 kwam er feitelijk op neer dat alle ca- liavans beneden de 750 kilogram ,vrij' 1 waren Ze behoefden slechts te vol doen aan de algemene eis van veilig- [heid en betrouwbaarheid". Dat is leen vaag begrip", zegt de heer Brandsma van afdeling caravans van de ANWB. Ook het toezicht van de rijkspolitie op deze niet zwaarder dan 750 kilogram wegende caravan® E verreweg het grootste deel uitma- kend van het Nederlands caravan- park bestaat slechts in theorie. Weliswaar bestaat voor caravans I boven de 750 kilogram de regeling dat zij een registratiebewijs moeten (Van een onzer verslaggevers) GENT De gemeenteraad van tot heeft in een resolutie geëist, t wanneer dit jaar geen beslissing I fordt genomen over de uibouw van lie haven van Zeebrugge in Terneu- ien een nieuwe sluis wordt gebouwd f toegankelijk voor schepen van 1115.000 ton. Deze nieuwe sluis zou in Terneu- I zen west moeten komen en het er bij [behorende kanaal zou naar Terdonk I moeten lopen. Volgens de Gentse be- Istuurderen een gunstige oplossing, omdat er dan maar een klein stukje 1 Nederlands grondgebied zou hoe- ven komen en bovendien de kosten I van aanleg de helft minder zijn dan 'ere oplossingen. Deze worden I trouwens in de resolutie ook ge- roemd: een kanaal in de vorm van 1 omgekeerde T, vertrekkend van I Tameuzen-Oost, dat ook voor Ant- I werpen bruikbaar is of een superka naal van Zeebrugge naar Gent. Als argument voor een verbeterde toegang tot Gent wordt in de resolu tie genoemd het resultaat van het in gebruik nemen van de nieuwe sluis in Terneuzen, die geschikt is voor scheen tot 60.000 ton. Sinds dien is het scheepvaartverkeer te Gent meer dan verdrievoudigd. Bo vendien blijkt de huidige sluis al te klein om het normale aanbod van kware massagoederen op te vangen. Gent ziet hierin een gevaar voor de bevoorrading van een aantal (che- mische) bedrijven. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag, opgesteld door het KNMI op dins dag om 18.00 uur: koel weer met en kele buien en tij delijke opklaringen. ïf^kvooruitzichten in cijfers ge- iJvt over Nederland, Voor don- S: aantal uren zon: 1 tot 9; min. LJV tot 4 graden onder normaal; j, ®P-: 1 tot 5 graden onder nor- kans op een droge periode van ■een „uS 2 uur: 70 procent; kans op v„geheel.dro°g etmaal: 40 procent, [tot o°r XriidaS: aantal uren zon: 1 '1 bun-temp. van ongeveer nor- m ™t 4 graden onder normaal; m j.JnP-: 0 tot 5 graden onder nor mei °P een droge periode van eeho!?nj uur: 70 Procent; hans op Barcelona zw. bew frankfort 2W- bew Tn!T'e half- bew. Pnnsbruck regenbui Lissabon Locarno Londen Luxemb. «adrid Wallorca JJünchen Nice Parijs Romp Wenen I Zürich °e'grado onbew. licht bew. regenbui regenbui onbew. geh. bew. half bew. half bew. onbew. zw. bew. onbew. regenbui licht bew geh. bew. 40 procent. EUROPA zzw 3 22 0 wzw 7 19 2 nnw 2 17 0 nno 1 15 5 nnw 10 32 0 ozo 3 24 0 wnw 6 19 1 nw 4 14 1 windst. 29 0 zo 5 25 0 ono 5 26 0 w 3 14 4 0 5 24 0 w 5 17 E w 8 26 0.6 wnw 7 15 2 z 4 13 7 nw 3 31 9 hebben van die rijksdienst voor het wegverkeer, maar ook van deze con trole komt in de praktijk weinig te recht, aldus de heer Bran-dsma. In deze onbevredigende situatie zal nu bannen afzienbare tijd veran dering en verbetering komen. Na be sprekingen tussen de handel en con sumentenorganisaties werd de stich ting kampeerwagen in het leven ge roepen, die 'n overlegorgaan wil zijn tussen beide belangengroeperingen. Een van de eerste resultaten van de stichting kampeerwagen is de keuring van caravans tot 750 kilogram, zij het nog altijd op vrijwillige basis. Op de-zé wijze wil men bereiken dat de caravan aan alle eisen van vei ligheid en betrouwbaarheid beant woordt, uiteraard met inbegrip van de elektrische installatie. Een andere moeilijkheid bij de controle van kampeerwagens is het grote aantal caravans dat ons land wordt binnegesmokkeld. De Neder landse belastingdienst heeft naar aan leiding van deze praktijken het voor schrift ingesteld dat elke caravan die uit het buitenland in Nederland te rugkomt van een identiteitsbewijs moet zijn voorzien en wel een iden titeitsbewijs voor caravans beneden de 750 kilogram en een registratie bewijs voor wagens van 750 kilogram en zwaarder Na 1 oktober zal het vereist zijn dat caravans boven de 750 kilogram van een certificaat van veiligheid en betrouwbaarheid zijn voorzien. De ANWB zal in de komende we ken de mogelijkheid van het laten keuren van caravans door TNO- Delft in brede kring bekend maken. (Van onz® correspondent) GOES Op het woonwagenkamp in Goes is tengevolge van de deplo rabele toestand van de elektrische installatie een levensgevaarlijke si tuatie ontstaan. Op het ogenblik is het slechts mogelijk om vanaf een punt elektrische energie af te ne men, hetgeen tot gevolg heeft dat over het gehele terrein diverse aan- sluitkabels worden gelegd, zonder enige bescherming of voorzieningen tegen kortsluiting Naar aanleiding van deze uiterst gevaarlijke situatie heeft de PZEM, die al diverse malen op de onhoud bare toestand heeft gewezen, on langs laten weten dat zij genood zaakt zal zijn de stroomlevering aan het woonwagenkamp te beëindigen, indien niet op korte termijn maat regelen worden getroffen. Het college van b. en w. van Goes, stelt nu in een schrijven aan de ge meenteraad voor, een krediet van f 4900 te verstrekken ter verbetering van de elektrische installatie- Het college van b. en w. noemt de ver betering, hoewel in afwachting van de totstandkoming van een regionaal woonwagenkamp alle voorzieningen voor het huidige kamp tot een mi nimum moeten worden beperkt, on vermijdelijk en stelt diat het geen verder uitstel kan lijden. Voorts stelt het college van b. en w. voor verbeteringen in de algehele situtie van het kamp te brengen door het sloopmateriaal dat voor een groot gedeelte op het kamp ligt opgeslagen regelmatig te verwijde ren, waarmee een bedrag van f 5500 is gemoeid. De voorstellen komen i-n de raadsvergadering, die woens dagavond 16 julj a.s. om 7 uur wordt gehouden, aan de orde. (Van een onzer verslaggevers) HULST W.V. de vierde verdach te van de enkele maanden geleden gepleegde inbraak in het Hulsterse warenhuis Wilking, is nog niet door Nederland. Wel is V. door enige door de offi cier van justitie mr. T. Lebre-t uitge zonden ambtenaren verhoord. W. V. wordt overigens wel uitgeleverd. De Nederlandse justitie zal echter moe ten wachten tot de Franse autoritei ten met V. klaar zijn. Vrijdag ver schijnen twee andere verdachten (E. en F.) van de Hulster inbraak voor de rechtbank te Middelburg. V. zal later worden berecht. (Va?i een onzer verslaggevers) BREDA „Ik heb het appa raat van de heer Gabriels nog niet gezien. Als hij mij uitnodigt ga ik zeker eens kijkenwant een dergelijke automatische garnalen- pelmachine is nog altijd niet uit gevonden", zegt de heer A. S. L. Lockef eer, voorzitter van de ver eniging voor Zeeuwse Visserijbe- langen in Hulst. „In Hengelo is enkele jaren ge leden met behoorlijke subsidie van het ministerie een pelmachine ge fabriceerd, maar daarmee waren nog al wat technische moeilijkhe den en het apparaat is nooit in de handel gekomen." „Bij de Rijksdienst voor visserij- onderzoek in IJmuiden is eens een Duits apparaat gedemonstreerd, maar ook dat bleek niet deugde lijk. Ik hoop dus van harte dat de uitvinding van de Bredanaar een bruikbaar apparaat is, want het ontbreken van een pelmachine voor garnalen is in de visserij werkelijk een manco." „Bovendien", aldus de heer Loc- kefeer, „worden er vanwege de lagere garnalenprijzen op het ogenblik veel te weinig garnalen gepeld. Handpellerijen kosten veel geld en zij kunnen nadelen voor de volksgezondheid opleveren. Vandaar dat de visserijwereld ei genlijk al jaren halsreikend naar een dergelijk apparaat uitziet." (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Als je nu toch iets wilt uitvinden, vindt dan eens een gar- nalenpelmachine uit". Dit advies keeg de Bredanaar P. II. Gabriels 58) vorig jaar november van een functionaris van de Keuringsdienst voor Waren, die In zijn constructie werkplaats aan de Hoge Steenweg kwam kijken naar een aardappel- bewaarmachine. Die aardappelbewaarmachine heeft hij daarna maar vergeten en hij heeft zich enkele maanden op dit nieuwe idee geconcentreerd, dat na enkele maanden werken gestalte heeft ge kregen in de vorm van een helderwit kastje, dat naar zijn zeggen twintig garnalen in een seconde uit hun hoornen jasjes pulkt. Hoe het apparaat precies werkt, weigert de uitvinder ons uit te leg gen. Hij gaat er octrooi op aanvra gen, maar hij verkoopt het niet, want aangelokt door de hoge pelprijzen die aan de 2500 huispellers wordt be taald, ziet hij aanzienlijk meer brood in een eigen automatisch garnalen- pelbedrijf. „Ergens in het centrum van het land" Metaalbewerker en uitvinder noemt de heer Gabriels zich zelf. Na twee maanden inspiratie en transpiratie kwam het witte metalen kastje tot stand, dat nu achter op het binnen plaatsje onder een afdakje staat te wachten op de kritische blikken van visserij deskundigen. „Die komen morgen kijken", zegt de heer GabrielsIn sombere mo menten, als er tegenslagen waren bij de constructie van het geheimzinnige apparaat, moeten hem ongetwijfeld de getallen te binnen zijn geschoten die hem zijn verstrekt door het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten. Deze cijfers vermelden een jaarlijkse aanvoer van garnalen van 6558 ton voor een waarde van 16,3 miljoen. Het witte wondermachien ■H) Aangezien er in Nederland nog geen deugdelijke garnalenpeimachine is gefabriceerd, worden al deze gar nalen met de hand gepeld voor, zoals de heer Gabriels ons verzekert, een rijksdaalder per kilogram. „Toen ik van de Keuringsdienst hoorde dat met de uitvinding van een pelmachine ook de volksgezondheid gediend zou zijn, heb ik ja gezegd' Maar garnalen zijn duur materiaal om mee te experimenteren, zeker als je nog niet weet of het experiment succes heeft. Omdat het hoornen huidje van de garnaal veel overeen komt met de nagels van een mens, heeft hij de eerste weken, geëxperi menteerd met de stukjes afgeknipte nagels van zijn vingers. Op de huiskamertafel komt een klein potje met twintig brandschone garnaaltjes. Het zijn de eerste proef dieren die hij er door gedraaid heeft. Toen het apparaat in maart gereed was toonde de functionaris van de Keuringsdienst grote belangstelling, maar hij kreeg de machine niet te zien. De heer Gabriels Is heel zuinig op zijn geheim. „Met mijn apparaat kan ik drie soorten garnalen, (twintig per se conde) door elkaar en eventueel ge scheiden pellen: Scheveniingse kogel tjes, dubbel gezouten, maar ook de Grote Zeeuwse. Met de Scheveningse kogeltjes heeft hij gisteren gedemon streerd. Boven in het kastje bevindt zich een sleuf, waarop zo zegt ons de uitvinder, straks een trechter kan worden bevestigd voor de aanvoer. Hij wipt een ongepelde garnaal in het sleufje. Door een slang aangeslo ten op een aanzuiginstallatie uit een oude stofzuiger wordt koude lucht geblazen. Er klinkt een klik en nog geen tel later springen de schilletjes in het rond, maar de gepelde garnaal blijft zoek. Hij behoort in het rode plastic emmertje te springen, maar gepelde garnalen willen ook wel eens eigenwijs zijn. Hij komt dus op het stoepje terecht. In de complete uit voering hoort nog een gesloten trans portbandje en dat moet springerige garnalen beletten om al te ver weg te wippen. Wat er binnen in dit geheimzinnige witte kastje gebeurt, vertelt de heer Gabriels ons pertinent niet. Hij heeft er een schilderachtige verklaring voor: „Daar binnen wordt een ge vecht geleverd. Er zijn kleine appa raatjes die tegen de garnaal zeggen: „Kom jongen, alléé uw jasje uit". Dat jasje wordt verpulverd en spuit in honderden stukjes uit het appa raat/Resultaat een rozig garnaaltje, waarvan de Keuringsdienst in ver rukking uitriep, dat zo iets n-og nooit was vertoond. Verkopen doet de heer Gabriels zijn apparaat dus niet: „Wat moet ik er voor vragen? Tienduizend gulden, twintigduizend gulden? Er zit aEln apparatuur nog voor geen tweehon derd gulden in. Ik heb uitgerekend dat ik beter zo'n tien a twintig van die machines kan maken en dan zelf een pellerijbedrijf kan beginnen." „Drie tot vijf miljoen pelloon", re kent de heer Gabriels ons nog eens voor. „Dan doe ik mijn constructie bedrijf aan de kant en is mijn moeite eindelijk beloond." BRESKENS Op het Spuiplein is een brommer, bestuurd door R. C. uit Breskens tegen de personenauto be stuurd door D. H. uit Breskens ge reden. C. wilde vooir een geparkeerde auto langs rijden en zag daardoor de personenauto uit tegenovergestelde richting niet aankomen. Dr. van der Maas uit Breskens ver leende eerste hulp en liet C. met een beenbreuk na-ar het ziekenhuis ver voeren. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In het nieuwe Vlissingse politiebureau, dat naar ver wacht in november grotendeels in gebruik zal kunnen worden genomen, zal als een van de eerste in het land een z.g. „diaprojectiesysteem" worden geïnstalleerd. Dit systeem, onderdeel van het ver bindingscentrum in het nieuwe bu reau, stelt de dienstdoende brigadier in staat om, bijvoorbeeld bij een over val op een bepaalde bank in de stad, direkt „af te lezen" wat hem te doen staat. Hij drukit dan n.l. op de met deze bank corresponderende knop en krijgt dan niet alleen een plattegrond van het bankgebouw met omgeving ge projecteerd, maar ook een lijst van de eerste maatregelen, die dienen te worden genomen. Het apparaat zal rond de 80 dia's kun nen bevatten. In het projectorsysteem zullen ove rigens dia's over zeer verschillende onderwerpen worden gestopt. Vooral ook over onderwerpen waar men wei nig evaring mee heeft zoals trein- en vliegtuigongevallen. Deze dia's zullen op hun beurt weer naar een meer uit gebreide instructie verwijzen. Het verbindingscentrum, plausibel de „meldtafel" genoemd, krijgt in totaal vijf panelen. Een daarvan vormt het „stil alarmsysteem" voor banken, juwelierszaken e.s. Voorlo pig zal er ruimte zijn voor twintig aansluitingen. Wanneer ongewenste bezoekers daar de deuren openen, zal in het politiebureau een waarschu wend lampje gaan branden. Een ander syeteem is een interne beveiliging tegen het ontsnappen van in het politiebureau opgesloten per sonen. Ook alle deuren die naar de cellen voeren, zullen van hieruit wor den bediend. Er zal ook een z.g. „celleninter- kom" worden aangebracht, waar door men alle geluiden vanuit de cellen zal kunnen afluisteren. Een signaleringssysteem voor de verkeerslichten in de stad, zal de brigadier in staat stellen, direct te constateren wanneer een van deze lichten niet meer naar behoren func tioneert. Een bijzonder „snufje" is voorts de „voertuigplotting". Bij elk eigen voer tuig, auto of motor, behoort een knop je. Door dat in te drukken zal de brigadier onmiddellijk kunnen ver- runen, waar dat vervoermiddel zich op dat moment bevindt. Dit systeem is uiterdaard van groot belang voor het snel kunnen dirigeren van een patrouille naar een plaats waar de aanwezigheid van de politie dringend gewenst is. Het gehele verbindingssysteem is intussen zo kostbaar, dat men nood gedwongen op het „uiterlijk schoon" van het in aanbouw zijnde politie bureau heeft moeten bezuinigen. (ADVERTENTIE) alleen importeur voor nederland: ANDRÉ KERSTENS-TILBURG BIERVLIET Op de Oranjepolder dijk te Biervliet is een auto, bestuurd door T. de P. uit IJzendijke frontaal tegen een boom gereden. De be stuurder reed met grote snelheid over de dijk, toen hij moest uitwijken voor een tegenligger. Hij raakte in een slip en kwam frontaal tegen een boom tot stil stand. Van de vijf inzittenden werden T. de P. uit IJzendijke en A. J. uit Sluis kil met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Een derde in zittende A. R. uit Sluiskil, kon, na verbonden te zijn huiswaarts keren. Dr. Lockefeer uit IJzendijke verleen de eerste hulp. De auto werd totaal vernield. (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG De raad van de ge meente Domburg, waartoe o.m. ooik Oostkapelle behoort, heeft gister avond met zes tegen vier stemmen besloten om het sluitingsuur van café's e.d. te verlengen van 12 tot 1 uur. Burgemeester F. Sprenger had voor de stemming de verwachting uitge sproken dat, mocht dit voorstel wor den aanvaard, de kustgemeenten Vai- kenisse en Westkapelle waarschijnlijk mee zullen gaan. TOEN bekend werd gemaakt dat ik de eerste prijs had gewonnen, werd ik aan alle kanten toegejuicht. Ik weet, dat het gemeend was. Je kunt soms hebben, dat je een prijs wint en dat ze je feliciteren omdat ze er stomweg niet onderuit kunnen. Maar hier had ik duidelijk het gevoel dat iedereen mij de eerste plaats van harte gunde. Dat heeft diepe indruk op mij gemaakt." Dat vertelt de 83- jarige J. A. Kakebeeke in het Zuid- Bevelandse Kruiningen, waar hij al 35 jaar omroeper is. Heel Zuid-Beve land kent hem van openbare verko pingen. Zaterdag werd hij in Hoorn uitgeroepen tot de beste omroeper van het hele land. DE heer Kakebeeke die zich het liefst laat aanspreken als „Dokus" is blij met het behalen van zijn kampioens titel, maar erover opscheppen doet hij allerminst. „Daar ben ik veel te nuchter voor, zegt hij koel. Vorig jaar heb ik in Egmond aan Zee mee gedaan aan het omroepersconcours. Toen kreeg ik de derde prijs. Ik zal je vertellen dat ik daar net zo blij mee was." Dokus deed aan de wed strijd in Hoorn mee in origineel Zuid-Bevelandse kostuum. DAT kostuum", zegt Dokus beschei den „was niet van mijzelf. Ik heb het van een goede kennis mogen ge bruiken. Het is een prachtig stuk. Die kleren met bijbehorende versier selen vertegenwoordigen een waarde van meer dan duizend gulden. Er zijn gouden knopen bij en zilveren broek stukken. Je kunt wel begrijpen dat ik er voorzichtig mee ben geweest." DE gouden gong, die Dokus kreeg als eerste wisselprijs zal niet in zijn woonkamer worden geplaatst. De heer Kakebeeke vond het een beetje gevaarlijk het kostbare voorwerp in huis te bewaren. Met de burgemees ter van Kruiningen heeft hij de af spraak gemaakt dat de gong in de burgemeesterskamer twaalf maanden lang tot de volgende wedstrijd een plaatsje zal krijgen. ,IK heb de burgemeester van Hoorn gezegd dat ik er niet verantwoorde lijk voor kan zijn. Ik wil onze bur gemeester de gong zolang in bewa ring geven. Ik vind dat leuk. De burgemeester heeft me immers finan cieel in staat gesteld naar Hoorn te reizen. Maar eerst moet heel de fa milie het ding hebben gezien. Stuk voor stuk. De andere prijzen houd ik zelf." V

de Stem | 1969 | | pagina 3