KARDINAAL DÖPFNER IN „Priesters weten vaak geen raad meer met zichzelf" ïlurjjer verongelukt ERNSTIGE CRISIS IN TOP VAN P.S.P. Tom Mboya een man die begrip vroeg „Alles hangt nog af van Ojoekwoe" I )e^e|yd Nübijde Boerenleenbank een rente van Boerenleenbank VATIKAAN POSITIEF OVER CHUB SOVJETVLOOT BEZOEKT CUBA Rotterdam ook geen „kransen-stad MINISTER STEWART: VORMING VAN CHRISTEN DEMOCRA TISCHE REGERING Rijnwater weer drinkwater Groepen J Gevecht Weer vertragingen op Schiphol BRIAN JONES STIERF ONDER INVLOED ei v? Regeringscrisis Italië: (Van onze redactie buitenland) KOME-CHUR Radio Vati- kaan heeft gisteren in positieve bewoordingen mededeling ge daan van het begin van de bis schoppenconferentie in Chur. Het symposium van de Europe se bisschoppen ligt volkomen in de lijn van het Vatikaanse con cilie, dat zich uitgesproken heeft voor nauwere samenwerking tus sen de verschillende bisschop penconferenties". aldus de spre ker van Radio Vatikaan. Bijzondere betekenis hecht Radio Vatikaan aan de conferen tie in Chur, omdat zij gehouden wordt kort voor de tweede bis schoppensynode, die in oktober in Rome bij elkaar komt, en om dat dan de verhouding H. Stoel en bisschoppenconferenties aan de orde komt. Mgr. Sustar, vicaris-generaal van Chur, die het gehele sympo sium technisch heeft voorbereid heeft in een artikel in een Zwit sers blad verklaard, dat hij geen opzienbarende besluiten in Chur verwacht omdat het alleen om overleg gaat. (Van onze correspondent) BEILEFELD Een Nederlandse auto met vier timmerlieden uit Til burg, die op weg waren naar hun werk in Salzgitter, is gistermorgen op de autoweg Hannover-Dortmund van de weg geraakt en verongelukt. De 39-jarige chauffeur Joh. v. d. i Minne was °P slaS dood. De andere drie inzittenden werden licht ge wond. Een 59-jarige Leidenaar is van nacht met zijn auto ter hoogte van de Leidse spaarbank het water van de oude Rijn ingereden en verdron ken. De 4-jarige Paul Christiaan te Ak- krum is zaterdag in de Boom ver dronken. De jongen werd gevonden door opvarenden van een plezier boot. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Een Russisch mari ne-eskader van 7 schepen zal van 20 tot 27 juli een bezoek brengen aan de Cubaanse hoofdstad Havana Dit is het eerste bezoek van een Sov- jetvloot aan een zo dicht bij Ame rika gelegen plaats. Het Russische persbureau Tass deelde gisteren mee, dat het bezoek wordt gehouden op uitnodiging van de Cubaanse regering en tot doel heeft de vriendschappelijke betrek kingen tussen de volken van de ^et-Unie en Cuba te versterken. Westelijke waarnemers zien in et bezoek twee dingen: ten eerste n?i ,'and hierdoor weer duidelijk J maken dat het een wereldmacht is op zeevarend gebied en ten twee- e dat het een soort „vergelding" voor Nixons voorgenomen bezoek aan Roemenië. Tot nog toe heeft t K.remhn nog niet officieel ge- j^eeT(' °P het plan van Nixon, aar heeft er wel blijk van gege ten er met gerust op te zijn. (Van onze speciale verslaggever JAN LANDMAN) CHUR „Niet weinig priesters verwachten tegenwoor dig meer heil van sociologen en psychologen dan van de kerk en theologen" en „in veel gevallen heeft de pries ter zijn identiteit verlorenhij weet zich geen raad meer Met deze nuchtere vaststelling opende kardinaal Döpfner gisteravond in het Zwitserse Chur het symposium der Europese bisschoppen. Hij sprak over „Wat blijft en wat verandert in het priesterschap van de kerk". Wat verandert van de hierboven geschetste situatie onder de priesters was tijdens het Tweede Vaticaanse concilie nog nauwelijks sprake. Het decreet over de priesters werd tij dens het concilie al niet meer ais re volutionair ervaren" aldus kardinaal Döpfner, die daarop stelde dat de uit spraken van het kerkelijk leergezag opnieuw geïnterpreteerd moeten wor den, „al zijn het dan dogma's". Ook de uitspraken van het Conci lie van Trente, waaraan vooral met betrekking tot de priesters per traditie nog steeds veel waarde wordt ge hecht, moet men volgens de kardi naal „in geen geval als het kardi- zaligmakende en voor alle tijden gel dende priesterbeeld zien". Kardinaal Döpfner onderstreepte nadrukkelijk de betekenis van het priesterambt. „Hoe zeer de priester zich ook al tijd moet voelen als man uit het volk, hij blijft toch ook altijd een getekende, die zich niet mag verstop pen, niet mag terugtrekken in de anonimiteit der massa, niet mag ver stoppen in de geseculariseerde sa menleving". De kardinaal noemde de priester veeleer een „uitgezonderde", een „man met een opdracht", een „ge zondene met volmacht", die zijn ambt openlijk voor de mensen moet ver vullen in de naam van Christus. Tot slot van zijn rede kondigde kardinaal Döpfner aan, dat overlegd dient te worden of in de toekomst uit pastorale of andere overwegin gen niet afzonderlijke diensten ge splitst kunnen worden. Theologisch bestaat daartegen z.i. geen bezwaar. De priesterroeping eist de mens echter helemaal en ongedeeld op: „De priester weet, dat hij het pries terlijk ambt nipt als een baantje kan vaarwel zeggen", aldus kardinaal Döpfner. De priesters die in Chur hun „pa rallelsymposium" houden, hebben ter elfder ure een officiële uitnodiging gekregen om met een deputatie aan wezig te zijn op de openingsbijeen komst gisteravond van het bisschop pensymposium. De afvaardiging be stond uit het zogenaamde bureau executieve van dertien man, dat de priesterbijeenkomsten leidt. Dit was het resultaat van een gesprek dat een delegatie van de priesters gistermor gen had met de organisatoren van het bisschoppensy mposium. Het verzoek van de priesters aan de bisschoppen om toelating van en kele van hen als waarnemers op het bisschopsymposium zelf wordt van morgen door de bisschoppen in be- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De krans, die ex-oorlogsvliegers uit Amerika en Canada vrijdagmiddag hadden gelegd bij het verzets-monument in Rotterdam, is in de nacht van zaterdag op zondag van de voet van het monument gehaald en om de nek van een van de beel den van de beeldengroep gehan gen. Enkele Rotterdammers heb ben de krans zondagmorgen van het beeld gehaald en aan de voet neergelegd. De kranslegging gebeurde in Rotterdam, omdat enkele weken geleden bij eenzelfde kransleg ging in Amsterdam op De Dam de krans werd vernield. De organisators van het be zoek van Amerikaanse en Cana dese ex-oorlogsvliegers kozen Rotterdam, omdat het daar een aanmerkelijk rustiger plaats zou zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De top van de P.S.P. is in een ernstige crisis terecht gekomen. Oorzaak hiervan is de hou ding van de vijf P.S.P.-statenleden van Noord-Holland, die tegen het ad vies van het partijbestuur in hun stem gegeven hebben aan de heer D. A. Noordewier te Deventer in plaats van aan het oud-Tweede Kamerlid de heer H. J. Lankhorst. Het bestuur heeft de houding van de vijf staten leden reeds afgekeurd. De Noordhol landse statenleden willen nu een uit spraak van de algemene vergadering, die echter pas in de herfst hijeen- komt. De heer D. Noordewier weigert plaats te maken voor de heer H. J. Lankorst. Hij houdt vast aan zijn legale verkiezing en zegt daarom niet te kunnen voldoen aan het drin gend verlangen van het P.S.P.-be- stuur om zich terug te trekken. De vijf Noordhollandse staten leden blijven eveneens achter hun eerste keuze staan. Mocht het partij bestuur hun houding veroordelen, dan leggen de Noordhollandse sta tenleden al hun partijfuncties neer, zo heeft de voorzitter van de P.S.P.-statenfractie gisteren laten weten. Dit geldt ook, wanneer de al gemene vergadering in oktober tot deze veroordeling zou overgaan. Het hoofdbestuur heeft de staten leden tijdens het weekeinde erop gewezen, dat de kandidatenlijst voor de Eerste Kamerverkiezingen tot stand gekomen is in overleg met alle verantwoordelijke partij-instan ties. „De vijf statenleden hebben echter tegen deze vaststelling in doelbewust op de heer Noorderwier gestemd", aldus het bestuur. De Noordhollandse statenleden wezen er echter op, dat zij hun voorkeur gegeven hebben aan de heer Noor derwier, omdat de heer Lankhorst juist om gezondheidsredenen be dankt had als lid van de Tweede Kamer. „Ook een Eerste Kamerlid moet zich voor de volle honderd pro cent aan zijn politieke werk kunnen geven", aldus de vijf P.S.P.'ers. De heer Lankhorst gelooft, dat het hier gaat om de zogenaamde harde en zachte lijn in de P.S.P. Men heeft hem altijd gezien als een politicus, die via de zachte lijn zijn doel wilde bereiken, dit in tegenstelling tot een aantal P.S.P.'ers, die voorstander zijn van de harde politieke opvattingen. handeling genomen. Gistermiddag verscheen behalve een uitbreiding van de Belgische delegatie, ook Don Mazzi, de pastoor uit Florence, die vorig jaar in het nieuws kwam door een geschil met zijn bisschoppen. Don Mazzi liet evenwel weten dat hij niet aan de priesterbijeenkomst wilde deelnemen maar individueel bis schoppen wil ontmoeten. Hij nam gis termiddag echter wel deel aan de beraadslagingen. De priesters zijn voorts van plan een brief te sturen naar Paus Paulus. Het concept hier van wordt dinsdag besproken. Op een persconferentie hebben gis termiddag de priesters verteld hoe veel collega's zij in Chur vertegen woordigen. Hieronder enkele cijfers alleen van ingeschreven leden der veschillende priestergroepen. Septuagint (Nederland), 300, waar van 7 afgevaardigden. (De meer derheid van de Hollandse priesters staat echter achter ons"); België: (alleen Waalse afgevaardig den) 250 georganiseerden in ver schillende groepen; West-Duitsland: 700 tot 800 priesters in verschillende groepen; Frankrijk: De groep „Echanges et Dialoques": 700; Basjten: 100; Oostenrijk: 250; Italië: omstreeks 80. De priesters hebben gisteren verder hun worsteling om tot unanieme standpuntbepalingen te komen, voort gezet. Een gevecht dat hier de hele dag met praten en nog eens praten continu doorgaat. Dit gebeurd onder andere aan de hand van het ontwerp voor een verklaring over vrijheid en mede-verantwoordelijkheid in de kerk. Hierin trekken de priesters uit de vaststelling dat concilieteksten grotendeels mooie woorden zijn ge bleven, enkele conclusies. Zoals: de centralistische Romeinse bureaucratie moet verdwijnen, paus keuze moet democratischer, kardina laat dient afgeschaft, het kerkelijk recht moet ingrijpend veranderd wor den, meer zelfstandigheid voor plaat selijke kerken en kerkprovincies. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Gisteren hebben zich opnieuw aanzienlijke vertragin gen voorgedaan op Schiphol. Vooral het uitgaande verkeer in zuidelijke richting had vertragingen tot meer dan een uur. Binnenkomende vlieg tuigen waren 10 tot 30 minuten te laat. De dienst luchtverkeersbeveiliging verklaarde gisteren dat deze vertra gingen geen direct verband hebben met de actie van de verkeersleiders, maar meer met de zgn. „air flow" die sinds donderdag vorige week van kracht is geworden en waarbij per 10 minuten slechts 1 vliegtuig per luchtweg mag worden afgehandeld. (Van onze correspondent) LONDEN Bij het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van de dood van Brian Jones, die verleden week in het zwembad van zijn huis is verdronken, is komen vast te staan dat Jones onder invloed van alcohol en verdovende middelen was. Een verpleegster uit de vrienden kring van Jones verklaarde dat Jones niet „in conditie was om te gaan zwemmen" op de avond van zijn dood. Hij had gedronken en wilde niet luisteren toen men hem aan raadde niet te gaan zwemmen, ver klaarde zij. (Van een onzer redacteuren) thom^°Xa ls Af™a's man of the t,,„ introduceerde in augus- 964 een krant in Sydney Tom {a aaa de Australiërs, vlak voor i;j ezo®k aan het vijfde continent. velH 85 een week iater op 't vlieg- destiinLi? Sydney toen Mboya, itio ir Kemaas minister van justi- riiarri1 Pondwctszaken, met zijn Hp an i 7rouw Pamela arriveer- ik tn? en dagen later behoorde hjj sp^1 l°nSerengehoor, waarvoor eJwüL 13 voor mij sindsdien kwaür" ?ewee3t» waaraan men de Kr?e "the man to watch" iziin L'j 'z' 6611 man> die je in mag vwr!re leï?n 11164 uit het g in Lr, »-lezel?' n »man to watch" 33 LL P-,™1' HÜ was jong, toen Lij,® briljant spreker, die met hoor LLtvA® de retorica zijn ge- ovprf, 'housiast kon maken en fenSeJ!' een man met visie en nam a i geen blad voor de mond reppri ,gas4 van de Australische [deroL?; beschuldigde hij diezelf- niale rwü'?® .6rvan> dat zij een kolo- SLvioLj i voerde in het Austra- Hii mjo van Nieuw Guinea, het fpu j1311 geboo(r overtuigen van kervn P Afrika toen zoals nu eurd door bloedige oorlogen een grote toekomst had. Hij vroeg alleen: vertrouwen, begrip en tijd. Mboya was een main van de we reld. Hij droeg altijd een pak van dure snit het heette indertijd, dat zijn garderobe uit honderd dure pakken bestond, maar hij droeg ook de littekenen van zijn afkomst: de primitieve Loeo-stam. Als zijn bolle gezicht een glimlach \ertoon- de, kon je duidelijk zien, dat hij twee voortanden in zijn ondergebit mistte. Volgens de gewoonte van zijn stam waren er die uitgeslagen toen hij het „ritueel van de volwas senheid" moest ondergaan. Mboya werd geboren op 15 au gustus 1930. Hij was een van de twaalf kinderen uit een rooms-ka- tholiek gezin. Zijn vader was op zichter op een sisalplantage op een eiland in het Victoriameer. Mboya was op school een goed leer ling. Hij volgde o.a. een opleiding tot inspecteur van gezondheid. In 1951 werd hij inspecteur in Niarobi, tegen een salaris dat vijfmaal kleiner was dan dat van een blanke in diezelfde functie. In zijn vrije uren bestudeerde hij de werken van Washington, Lincoln en Churchill. Op 23-jairige leeftijd werd Mboya gekozen tot secretaris van het vak verbond van Kenya. In 1957 kwam hij in het parlement. Mboya was een socialist, een overtuigd demo craat en voorstander van geweld loosheid. In 1955-1956 kreeg hij een beurs waarmee hij industriële betrekkin gen en politiek studeerde op het Ruskin College in Oxford. In 1963 (voor de onafhankelijkheid) was hij minister van arbeid, later minister van justitie en grondwetzaken. Mboya werd minister van econo mische ontwikkeling toen Kenya in december 1964 onafhankelijk werd. Vanaf de oprichting in I960 was hij secretaris-generaal van de Afri kaanse Nationale Unie, de rege ringspartij. Mboya werd beschouwd als een van Kenya's meest vooruitziende politici. Zijn naam werd de laatste tijd veelvuldig genoemd in ver band met de eventuele opvolging van de bejaarde president Jomo Kenjatta. Een handicap echter was zijn afkomst van de Loeo-stam, een minderheidsstam in Kenya. Mboya was de laatste maanden verwikkeld in een hevige partij strijd. Vice-president Daniel Arap Moi en procureur-generaal Char les Njonjo, wilden Mboya's macht in de Keniase Afrikaanse Unie bre ken. Men zou hem zelfs uit de partij hebben willen verwijderen. Kortgeleden verklaarde Mboya echter nog er zeker van te zijn dat hij zijn macht zou behouden. Mboya had in Kenia vele vijan den, in zij'n partij en buiten partij. Vaak werd hem verweten, dat hij arrogant en hard was. Hij had de naam niemand te ontzien als hij zijn doel wilde bereiken. Hij be hoorde in Kenia inderdaad tot de zogenaamde „Benza's": de man nen, die in de nieuwste Mercedes- sen rijden, dure pakken dragen en hoog staan aangeschreven bij de directeuren van de buitenlandse ondernemingen. Revolutionaire ne gers noemden hem „Oom Tom", een pion van de kapitalisten. Mbo ya zei eens: „Je kunt alles willen, maar als je iets wil bereiken heb je een stevige economie nodig. Zo lang wij onze eigen zaken niet kun nen beredderen zijn we aangewe zen op de hulp van anderen. Als zij die willen geven, kunnen we alleen maar dankbaar zjjn". In Afrika zal men Mboya blijven gedenken als de Stichter van de Economische Unie van Kenia, Tan zania en Oeganda. In het Westen als een veelbelovend Afrikaanse leider, die niet de tijd kreeg om een groot leider te worden.... A.T. ATHENE Keizer Haile Selassie van Ethiopië is onderweg naar Washing ton en benutte de gelegenheid voor een bezoek aan Griekenland, waar hij werd verwelkomd door luitenant-generaal George Zoetakis. (Van onze redactie buitenland) LONDEN - PARIJS De hervat ting van de voedselvluchten naar Biafra hangt nog geheel af van de toestemming van de Biafraanse leider, kolonel Ojoekwoe. Dit heeft de Engelse minister van buitenlandse zaken Stewart gisteren in het Britse Lagerhuis medegedeeld. Zoals bekend hebben Engeland en Nigeria een plan opgesteld waarin het zenden van hulpvoorraden naar Biafra vanaf een Nigeriaans vliegveld geregeld wordt. Het Rode Kruis heeft zich bereid verklaarde overdag te laten vliegen, zoals de federale regering had voor gesteld, op voorwaarde dat precies wordt overeengekomen hoe de vei ligheid van de bemanningen, de vlieg tuigen en het personeel van het Rode Kruis wordt gegarandeerd. De pre sident van het Rode Kruis, Marcel Naville, vliegt vandaag naar Lagos om poolshoogte te nemen. Het Inter nationale Rode Kruis heeft gisteren in Genève ontkend, dat de bespre kingen tussen Nigeria en Engeland uitgelopen zijn op een officiële over eenkomst, maar we] de weg gebaand hebben voor het bezoek van Naville. De Nigeriaanse regering heeft gis teren verklaard zich niet zal mengen in de Rode-Kruisvluchten overdag en bereid is neutrale en Nigeriaanse inspectie van ladingen toe te staan. De Biafraanse afgevaardigde in Pa rijs, Dike, heeft er gisteren bij het Rode Kruis op aangedrongen zich te verzetten tegen, wat hij noemde: „De Nigeriaans-Engelse samenzwering om Biafra door vertragingstactiek uit te hongeren". Merijn is op vakantie. (Van onze redactie buitenland) ROME De Republikeinse Partij, die deel uitmaakte van de gevolien coalitieregering in Italië, heeft giste ren bekend gemaakt dat zij in geen enkele nieuwe regering zitting zal ne men. Ondanks hun geringe aantal ze tels, negen in het 630 leden tellende huis van afgevaardigden, vervullen de republikeinen tot dusver een sleu telpositie. Zij hebben laten weten het gekra keel van de christen-democraten en socialistische partners beu te zijn en dat de zeven jaar oude centrum linksformule geen levensvatbaarheid meer heeft. De mogelijkheid van de vorming van een wankele christen democratische minderheidsregering is nu tamelijk groot geworden. Presi dent Saragat begint donderdag met de formatiebesprekingen. De voorzitter van het huis van af gevaardigden, Pertini, heeft zijn ont slag aangeboden omdat, naar hij zei, de parlementaire situatie is gewijzigd. Het huis heeft intussen het aanbod van zijn voorzitter met algemene stemmen van de hand gewezen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De waterleiding maatschappijen mogen Rijnwater weer voor de drinkwatervoorziening gaan gebruiken. Dat heeft staatsse cretaris Kruisinga gisteren medege deeld. Zijn advies is gegrond op rapporten van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid, het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening en het Staatstoezicht op de Volksgezond heid. Uiteraard zal het drinkwater en het rivierwater in de komende tijd nauwlettend worden geobser veerd. (ADVERTENTIE) 1100 vestigingen

de Stem | 1969 | | pagina 7